Ako obliekať 18 mesačné dieťa, keď je 16 -18 stupňov?

sunnyfunny
30. sep 2015

Ahoj,poradte prosim skusene maminky,co co obliekat 18 mes.dietatu v 16-18 stupnoch. Davate aj tensi fusak,deku,alebo nanoznik?A co ciapocka?Staci bavlnena,ci treba hackovanu,slabo vlnenu?Topanocky ake,mozu byt botasy este?Ci mam kupit zimusne,alebo postacia kozdene kotnikove?Dakujem velmi pekne.

bajana
30. sep 2015

@sunnyfunny nie som skúsenejšia, ale mám nejakú predstavu...obliekať ako seba...18m už behá, nie je podľa mňa už dôvod dávať vrstvu navyše, treba deti otužovať...hoci ťažko hovoriť o otužovaní pri 18 stupňoch...priamo k dotazu - žiadna deka, žiadny nánožník, obyčajné tenisky a tenkú čiapku (čo bude nosiť okolo nuly, ak bude mať teraz vlnenú čiapku a zimne topánky?)

bubelko
30. sep 2015

@sunnyfunny ak beha a chodi, tak ako seba. ked sedi v kociku, tak zober so sebou deku, aby si dieta mohla zakryt, kedze sa nebude hybat 😉

laura0107
30. sep 2015

Skusenejsia teda niesom alebo rozhodne fusak nedavam este..kozene clenkove topanky alebo kozene tenisky..tensie pancusky,nohavice,body s dlh.rukavom,teplejsia mikina a tensia jesenna presiva bundicka..ked svieti slniecko a je blizsie k 20 stupnom tak presivana vesta..ciapka bavlnena ale nie ta uplntenka,alebo tensia pletena bez podsivky...do kocika podlozka a deka pre istotu

katarinamarkova
30. sep 2015

@sunnyfunny dieta vzdy oblec o jednu tenucku vrstvu viac ako seba, to plati vzdy a stale.
ak ty chodis este bez ciapky tak jemu staci tenucka bavlnena ciapka. ak ty rano v tensikach, jemu daj mozno trosku teplejsie ponozky do topánok, ak ty rano tricko s dlhym rukávom a tenku bundicku, tak jemu tricko svetrik, tenku bundicku.
to iste plati v zime, na jar, na jesen v lete.

tajka1986
30. sep 2015

No ja neviem ale moje dieta keby som obliekla o jednu tenku vrstvu viac ako seb tak zamrzne🙂 ja vydrzim aj 15st.v tricku s dlhym rukavom,ale malej rozhodne dam tricko s dlhym rukavom,chlpatu mikinu a do tasky tensiu bundu ktora ma flisom zatepleny chrbatik a pre istotu este jedno tricko keby sa velmi schladilo...vzdy mam pocit ze som ju oblikla malo,lebo ak je uz 16st.,ruky ma ako lad a sem tam povie maminka je mi zima🙂 tak uz vytahujem potom aj tricko🙂🙂 podotykam ze vsade chodi len peso...

katarinamarkova
30. sep 2015

@tajka1986 a nikdy ta nenapadlo ze asi prave preto je taka ,,zamrznuta,, ze stale obliekas ako eskimaka?
(neber to v zlom, len ako ideu na zamyslenie)
ved to potom jasne ze ma chuda pocit tepla - zimy asi tak ako ked pride rovnikovy african ktory tam od narodenia zije, na slovensko

bubelko
30. sep 2015

@katarinamarkova preco o 1 vrstvu viac? ved to dieta sa uz hybe? o jednu vrstvu naviac sa obliekaju novorodenci a malicke babatka, ale aj to mimo horuceho leta. inak nie. lebo sa deti zbytocne prehrievaju, spotia a potom je riziko prechladnutia vyssie. teda aspon ja mam s detmi tuto skusenost 😉

katarinamarkova
30. sep 2015

@bubelko k tomu letu.....ved jasne ked ja mam lahke saty a aj tak sa potim az az....tak o jednu vrstvu naviac neznamena dietatu plus svetrik 🙂 znamena to, ze ocividne sa bude potit aj dieta, tak aj jemu tie satocky bohate stacia 🙂
preco o 1 vrstvu navyse? lebo tak akosi predpokladam ze ked sa pani pytala na fusak, deku,nanoznik - tak to dieta asi viac vozi v kociku ako za nou uteka.
samozrejme je uplne normalne a prirodzene, ze ked sa dieta hybe, staci oblecenia menej 🙂

moni244
30. sep 2015

No na panchuchy je este skoro podla mna, staci hrubsie teplaky, ponozky, botasky, body kratky rukav, tenka mikina a tenka bunda, tenka ciapka, aldbo body dlhy rukav a hrubsia mikina, sveter. Ked das teraz zimne veci, co budes davat, ked bude 0? Nevylezies von? Fusak tiez netreba, ja som mala podlozku v kociku a dole pre istotu tenku deku, nanoznik som uz v tomt veku nepouzivala a na zimu mala len prechodny fusak

zuzanaete
30. sep 2015

Ja pri takychto teplotach ani ciapku nedavam. Teda jedine, ze fuka silny studeny vietor a pocitovo je ovela chladnejsie, tak ma taku tensiu. Obliekam ho tak ako seba. Praveze jemu je este prijemnejsie, lebo je stale v pohybe. Ked prideme domov, tak pri vyzliekani skontrolujem chrbatik a este ho nemal studeny, mavaho tak akurat. To mne je skor chladnejsie. 🙂 V kociari byva tak max 20-30 min a nicim neprikryvam. Netreba babusit, potom deti trochu ofukne a hned su chore. Ved kontroluj chrbatik a uvidis, ci spravne obliekas.

moni244
30. sep 2015

@katarinamarkova ale vrstva navyse sa berie aj deka, cize nemusi deta babusit, ked ho ide zakryvat

bubelko
30. sep 2015

@katarinamarkova pytam sa preto, lebo pises, ze to plati vzdy a stale 😉

liebling98
30. sep 2015

Moji synovia v takom veku a počasí mali body s dlhým rukávom, tenké tričko s dlhým rukávom a mikina. Ak je veterno, obliekam na vrch tenkú šušťákovú bundu. Na hlavu tenkú bavlnenú čiapku. Na nohách hrubšie tepláky (bez pančúch)koženépoltopanky alebo hrubšie tenisky. Ak ide najmladší v kočíku, na nohách má prehodenú tenkú deku. Chorí bývajú výnimočne.

prego81
30. sep 2015

@sunnyfunny
za mna 1.5 rocne dieta obliekat tak ako seba. 16-18 stupnov kludne aj v kratkom rukave ked beha po detskom ihrisku. Ciapku davam len ked mrzne.
No a v kociku, tak to zalezi: ked svieti slnko a je bezvetrie kludne aj kratky rukav a pri opacnom extreme teplejsiu mikinu.
Na spodok dlhe gate/rifle/teplaky (pre dievcatko pancusky), nic extra teple.
Obuv staci ze nie su sandale

katarinamarkova
30. sep 2015

@moni244 ved jasne deka je dlasia vrstva 🙂 preto hovorim vrstvu navyse....nie vrstvu navyse plus deku 🙂 .....to je uz na mamicke ci je jej lepsie zakryt dekou, alebo supnut mikinku......

katarinamarkova
30. sep 2015

@bubelko ano pisem vzdy a stale 🙂 pretoze je to jednoche univerzalne pravidlo, ktorym nemas co pokazit.....samozrejme ako kazde pravidlo treba nan prihliadat podla okolnosti........
cize napr. ci dam iba o vrstvu navyse aj prip. ked je vonku milion stupnov a aj ja by som najradsej chodila hola
alebo ci v tom co mam prave na sebe je mne teplucko akurát, alebo len tak drkocem zubami - ze ved v tricku chvilu prebehnem
alebo ak mi dieta lieta na tréningu na futbale, tak jasne ze ked ja sedim na lavicke, kludne jemu aj o vrstvu menej ako mne
atd atd atd

🙂 viem ze sa chapeme 🙂

moni244
30. sep 2015

@katarinamarkova ja to len radsej pisem, lebo malokto si to uvedomuje

bubelko
30. sep 2015

@katarinamarkova ano chapem ta. len nesuhlasim s tym, ze je to univerzalne pravidlo. 😉 povedala by som, ze je to univerzalne pravidlo v pripade deti, ktore sa nehybu. a aj to by som radsej brala tu deku ako vrstvu naviac. ale to je naozaj moja osobna volba (teda bola). ako nahle sa dieta zacne hybat - tak uz naozaj tu vrstvu naviac netreba.
tento tyzden som navstivila moje rodne mesto a bola som naozaj v soku - tak naobliekane deti som fakt uz davno nevidela 😕

bajana
30. sep 2015

@bubelko ano, u nas sa to velmi prehana s obliekanim...tiez som zila 3 roky v UK a tam mali deti studeny odchov - a ziadne ATB 😉

katrinka8
30. sep 2015

No ženy, tak 18 stupňov je podľa mňa ťažká pohoda na dlhý rukáv a svetrík alebo tenkú mikinu. Ak nefúka, tak ani čiapku by som nedala 😀 A botasky v pohode, hrubšie topánky, zateplené topánky a fusaky som si nechala na dnešok: Aktuálne dnes u nás ráno 8 stupňov, cez deň 12 a vietor ako na Sibíri ☹ - pocitová teplota asi tak 6-7 stupňov. S radosťou by som prijala tých 18.
Pri našom dnešnom počasí mal náš takmer 2-ročný aj tie pančuchy, nohavice podšité bavlnenou látkou (nie úplne zateplené, len podšité), kotníkové topánky (trošku hrubšie ako botasky, ale nie zateplené, ani nie kožušinové), 2-vrstvovú bavlnenú čiapku (2 vrstvy bavlny), tielko, tričko s dlhým rukávom, fliska a jesenná vetrovka. Keď sedel v kočíku, veru som mu aj tú deku dala na nohy (ľutovala som, že som sebe nezobrala rukavice a čiapku, ale mám len zimnú, to by už bolo moc). Keď cez obed spal (spáva v kočíku vonku), tak som veru vytiahla tenký fusak - ochladilo sa na 12 a fučalo stále rovnako, pocitová teplota bola asi tých 5 stupňov. Ale na zimné veci ešte nehodlám presedlať, ešte zimu nechcem 😀 Vraj cez víkend má byť 21, no som zvedavá 😀
Ja mám skôr väčší problém, čo obliecť dcérke do škôlky, keď je také počasie, že ráno dosť zima (8 stupňov), cez deň, keď idú von, je tiež chladno, ale nie teda 8 stupňov, a v triede teplo... Furt mám pocit, že som ju obliekla zle - buď moc alebo málo...

ali08
30. sep 2015

Vidíte ale napr.tento týždeň som videlá deti v hrubých bundach alebo vestach a hrubšie čapice a to im ešte dávali deku na nohy.

katrinka8
30. sep 2015

@bajana
@bubelko - to je slovenská rarita 😀 Mňa každý rok prekvapuje, keď v lete, keď je ďaleko cez 25 stupňov, vidím maminky s tielkom na ramienka a v kočiari malinké bábo s dlhými rukávmi, svetrom, dekou a na vrchu s krytom kočiara 😝
Minule v autobuse som šla, bolo to koncom augusta, keď boli ešte tie teplá (ráno síce chladnejšie, ale cez obed sa to veru na slnku k 30-ke blížilo, moje deti krátky rukáv, tenké gate trištvrťáky. A vedľa maminka s asi 1,5-ročným dievčatkom v kočiari - dlhý rukáv trčal spod flisky, fliska, čiapka, malá flisovou dekou zakrytá 😕 Po chvíli ju odkryla a dala jej dole čiapku, malá začala mrnkať, poplakávať, ťahala si tú bundičku flisovú pri krku stále... a maminka namiesto toho, aby ju vyzliekala, ju upokojovala, že už bude papť, že za chvíľku bude obed... A sama mala krátky rukáv a sukňu, na nohách žabky.

bajana
30. sep 2015

@katrinka8 aj ceska, nie len slovenska 😉

bubelko
30. sep 2015

@katrinka8 u nas (vo sui) je rano, ked idu deti do skolky a skoly ca 5°. chalani nosia momentalne tenisky, ponozky, nohavice (rifle), tielko, tricko s kratkym rukavom, mikina. ked prsi, nepremokava bunda navrch. hotovo. cez den sa otepli na tych 15°.
tu v bratislave behali po ihrisku v kratkom rukave, mikina prevesena cez plot...
ono ked fuka, je pocitovo naozaj chladnejsie. ale ked uz teraz dieta zababusim, co mu dam v zime na lyze, ked bude nahodou -12... 😕

@bajana hej, prehana. ked uz moja svokra kruti hlavou, ze moj mladsi v kratkom rukave a zvysok ihriska v ciapke a v pomaly zimnej bunde...

katrinka8
30. sep 2015

@bubelko - no naša do škôlky mala "zateplené" legíny - teda neviem, prečo sa to tak volá, sú ale také hrubšie ako tá tenká bavlna, ponožky, tenkú tuniku, mikinu a jesennú bundu, botasky a tenkú čiapku. V škôlke bolo dievčatko už aj v zimnej bunde jedno čo malo pod ňou neviem. Ale je pravda, že keď tak fučalo cez obed a nesvietilo slnko, tak jej asi službu tá bunda urobila, ale tiež som si povedala, čo bude v zime nosiť. Len tu asi -12 nebudeme mať 😀 Posledné zimy sú tu teda také nijaké, a to bolo aj -27, čo si spomínam spred cca 10 rokov 😀
Ja som z toho obliekania malej do škôlky niekedy na prášky, lebo viem, že im p. učiteľky napr. keď je teplo povedia, neberte si to alebo ono, stačí mikina (vetrovky netreba napr.), ale keď je takto, tak oni zase nie každého po jednom kontrolujú, čo si dáva (no chápem, že nemajú na to čas) - povedia im, dajte si všetko, čo Vám maminky nachystali. A mojej keď je ráno ozaj zima napr. tak jej dám pod legíny pančuchy, v škôlke je len v pančuchách napr. No len darmo jaj jej poviem, že keď bude teplo, nedávaj si legíny, choď von len v pančuchách, čo ona vie, či je vonku teplo, keď sa vonku obliekajú? 😝 Niekedy, keď idem s malým von, tak jej cestou nosím ku plotu, ak ich vymáknem vonku, ako cicina obecná, buď tričko s krátkym rukávom alebo zase naopak, bundu hrubšiu, keď zistím, že som to ráno naprd odhadla 😀

bubelko
30. sep 2015

@katrinka8 uz aj mne sa stalo, ze na jar syn dosiel cez obed v nepremokavej bunde - ale to nebola vina pani ucitelky, ale truba bol tvrdohlavy... ona mu povedala, vezmi si ju do tasky, je teplo. ale on povedal nie, lebo mama povedala, ze si to ma obliect. no povedala, rano o 8.00, ked bolo 5 ° a poprchalo. na obed bolo ca. 18° a svietilo slnko. no gumaky mal, ale bolo mokro. dosiel mokry ako mys 😀 tak ale ked je niekto tvrdohlavy...

katrinka8
30. sep 2015

@bubelko - no, aspoň vidíš, že máš väčšiu autoritu ako pani učiteľka 😀

hrjanka
1. okt 2015

@sunnyfunny z vlastnej skusenosti - neriad sa inymi mamickami, ale svojim dietatom. Moja kamoska ma rovnako staru dcerku ako ja a oblieka jej vzdy o vrstvu viac ako ja moju. Nie preto, ze je uzkostliva mamicka, ale preto, ze jej dcerka je dost zimomriva, narozdiel od mojej. Moja je presny opak, stale jej je teplo, obliekam ju dokonca slabsie nez seba.

sunnyfunny
autor
1. okt 2015

@bajana vychova a starostlivost o deti v UK je ine kafe 😅 😀

sisaka
2. okt 2015

@sunnyfunny ja obliekam, tako ako @bubelko. Pri 16-18 stupnoch, pri slnecnom pocasi, by som do kocika dala tricko s kratkym rukavom, ak je dieta zimomravejsie tak s dlhym, na to mikinu, nohavice, ponozky, normalne tenisky, zobrala by som zo sebou tenku decku na zakrytie, ak sa zamraci.
@bubelko - u nas uplne rovnako - rana chladne, tak 7-10 stupnov, syn zvacsa tricko s kratkym rukavom (kedze poobede byva okolo 20) a na to jesennu bundu, rifle, topanky, siltovka na hlavu a je to. Zimne veci az ked bude fakt zima.
@bajana tak UK 16-18 stupnov to su u deti ponozky, u dievcat sukna, tricko a pre zimomravych nejaky tenky svetrik 😀 . Zaujimave je, ze vekom sa stavaju bud menej otuzili, alebo len radi vetraju zimne veci, pretoze, ako tam sa ludia dokazu nababusit .... ja v pohode v jesennom kabatiku, topankach a ludia zimne bundy, kabaty, saly, ciapky, cizmy - vsak november (a vonku + 10 stupnov )