Asistentka na súde - popis práce

suzanet
18. okt 2013

Ahojte babule,
naďabila som dnes na toto diskusné fórum, tak chcem poprosiť o informácie. Skončila som obchodnú akadémiu a nevzali ma na VŠ, tak hľadám zamestnanie. Medzi ponukami som našla aj voľné miesto asistentky na Okresnom súde. Mohla by som poprosiť tie, ktoré tam pracujete /možno dlhšie/, môžete mi napísať, v čom tá práca spočíva a hlavne koľko tam zarobím /keďže dnes je doba taká aká je/? Viem, že platové otázky sú chúlostivá záležitosť, ale nechcem mať prehnané nároky, nech si na pohovore nemyslia, že chcem zarábať ako poslanci 🙂. Je v na súde možný aj nejaký platový postup, alebo dá sa základný plat niečim navýšiť /napr. že by som bola ochotná pracovať nadčasy, keďže zatiaľ nemám rodinku/? Budem vďačná za akúkoľvek reakciu... pomožete mi 🙂

miselka007
18. okt 2013

@suzanet ahojky, tak ja som na sude pracovala 3roky a poviem ti ze som velmi rada ze som odtial odisla.Uz by som sa tam ja osobne nikdy nevratila... ak mam byt k tebe uprimna tak v hrubom som mala 416eur co bolo v cistom cca 340eur.A teraz si poloz otazku ci dokazes z takeho platu vyzit... lebo ja urcite nie a podla mna ani vacsina inych.Ja som z Ba a je to bieda ake platy tu mame a nedokazu si ta samozrejme ohodnotit.Mavali sme aj osobne ohodnotenia a samozrejme ze aj tie nam zobrali, ved vsak setrenie.. co ine sme aj ocakavali.A samozrejmostou je aj to ze tam su tabulkove platy a tie ta zarabat viac nepustia.Zaradia ta podla vystudovania.Takze ked som ja skoncila strednu skolu s maturitou tak som patrila do 3.triedy a tam je taky plat ako som pisala vyssie.A mozes sa aj zodrat na nadcasoch lebo aj tak neuvidis ani cent.Komunikovala som aj s inymi zenami so slovenskych sudov a maju to tak vsade.Neviem kolko zaraba asistentka na sude lebo ja som bola odborny referent ale podla mna sa to moc lisit nebude.Ja som velmi rada ze sa mi konecne podarilo odtial odist a mozem uz normalne zit ako aj iny a nie tyzden, dva pred vyplatou zivorit a pocitat kazdy cent.Ja ti len prajem aby si si spravne vybrala zamestnanie a bola si spokojna.Nejdem ta od nicoho odhovarat, toto je len cisto moja skusenost a odpoved na tvoje otazky.. ak by si este nejake mala kludne sa spytaj, vela stastia... 🙂

suzanet
autor
18. okt 2013

@miselka007 veľmi pekne Ti ďakujem za odpoveď. No v tom inzeráte bolo hlavný referent - asistentka senátu. To si odišla v ktorom roku? Aj teraz je to tam taká hrôza? Čo bol náplňou tvojej práce? Viem, že platovo je to čistá katastrofa, čítam všelijaké články o súdnictve a o nie že minimálnej mzde, ale len o akejsi almužnej, ale myslela som si, že je to fakt iba zo začiatku, kým je človek v skúšobnej dobe. A od čoho sa to osobné ohodnotenie odvíja? Spolužiačka mi vravela, že jej sesternica robí zasa nejakú tajomníčku, či čo tak to platové zaradenie má iné? To osobné majú napr. tie asistentky rovnaké, alebo ako sa to prideľuje? Je to hrozné, ak za taký plat musí niekto podávať nejaký výkon celý mesiac, keď si zoberiem napr. našich "minoritných" spoluobčanov, ktorí nikdy nerobili ani nebudú, narodili sa už s invalidnými dôchodkami a štát im poskytne také štedré sociálne dávky, že až... Hold nejako človek začať musí, keď všade chcú len vyštudovaných ľudí a hneď s praxou...

klincek
18. okt 2013

@suzanet ahoj, no asistentka na sude sa veru nenudi. roboty je stale dost, lebo ti dava pracu aj sudca, aj sudny uradnik, niekedy aj tajomnik. je to administrativna praca-opisovanie rozhodnuti (niektori sudcovia stale pisu rukou), prepisovanie z diktafonu, zakladanie a odosielanie posty do spisov, pisanie zapisnic v pojednavacej miestnosti, atd.
plat je bohuzial nizky (presne neviem, asistentku som nerobila), ale ak nemas kde zacat, aj toto je podla mna lepsie ako nic. ved vyskusaj to vyberove konanie - kazda skusenost je dobra, a povedat nie mozes vzdy 😉

suzanet
autor
18. okt 2013

@klincek A ak môžeš prezradiť, ty si zamestnaná na súde v akej pozícii? Dá sa potom po čase nejako postúpiť, alebo prepracovať "vyššie" /že by sa mi ten plat upravil/?

rachel36a
18. okt 2013

@suzanet nechcem rýpať, len by ma neskôr zaujímalo či ťa vezmú, lebo u nás na súde majú všetky minimálne titul Bc. a vyššie a robia zapisovateľky, asistentky a podobne....

suzanet
autor
18. okt 2013

@rachel36a a na tú pozíciu treba VŠ? V tom inzeráte uvádzali stredoškolské vzdelanie? Aj ty robíš zapisovateľku?

klincek
18. okt 2013

@suzanet bola som sudny uradnik
na asistentku ti staci SS vzdelanie s maturitou, to je podmienka. vyssie mat mozes, ale je to "skoda"-u nas sice robili aj kocky, co popri tom studovali (vacsinou pravo) - takze sme mali aj asistentky s titulom Bc - ale po Mgr odisli na lepsie🙂. to by mohla byt cesta aj pre teba. ale bez toho sa o kariernom posune hovorit neda..mozes sa casom stat tajomnickou, no to skor zavisi od praxe (treba uz poznat chod veci na sude).

rachel36a
18. okt 2013

@suzanet netreba, ale teraz je toľko vyštudovaných s VŠ čo nemajú robotu že berú takéto roboty... ja nerobím, ale môj bývalý mm bol sudca, tak sa poznám s tými kočkami zo súdu... pracoval tam a nedostala som sa na to miesto lebo mám len strednú školu - obchodnú akadémiu.. ale ty máš možno väčšiu šancu vzhľadom k tomu že si absolvent , ak som správne pochopila tak možno sa ti podarí na absolventskú prax a neskôr na zmluvu.. jednu tak poznám, a teraz už ked má zmluvu si robí VŠ

suzanet
autor
18. okt 2013

@klincek si zlatá, že si mi to takto ozrejmila. Už tam nepracuješ? Pre začiatok asi vyskúšam to výberové konanie a potom uvidím..., keďže rada by som išla študovať na VŠ 🙂

suzanet
autor
18. okt 2013

@rachel36a aj Tebe ďakujem za rady, vyskúšam to výberko a potom sa uvidí...

suzanet
autor
18. okt 2013

Mňa zaujímala hlavne tá platová otázka, nevedela som, či sa to na jednotlivých súdoch odlišuje. A je rozdiel, ak by som išla na také výberko na Okresný súd, alebo na Krajský súd? Aj na Krajskom súde sa tak zarába?

eeffka
18. okt 2013

@suzanet ty si nepostrehla pred 1-2rokmi protesty sudnych pracovnikov? ved maju minimalne mzdy... aj ked ja by som niektorym nedala ani tolko.
je to proste miesto len preto aby si nemala dieru v CV aby si sa naucila pravidelne vstavat a ist robit, lebo aj to treba vediet 🙂, AK ta vobec vezmu sa nauc co sa bude dat a hajde dalej

suzanet
autor
18. okt 2013

@eeffka ahoj, no to som ešte chodila do školy, až teraz som v situácii, kedy si hľadám prácu... A prečo by si im nedala ani minimálnu mzdu? Čo sa tam dá aj "nerobiť"?

gabriellka
18. okt 2013

@suzanet v prvom rade reaguj na akúkoľvek pracovnú príležitosť, lebo je možné, že sa ani na to výberové konanie nedostaneš. napr. v NR je situácia asi takáto. vyjde inzerát, príde na to 400 žiadostí, do prvého kola pozvú 50, do druhého 20, do tretieho 5 a víťaz získa prácu. takáto je momentálne realita, takže miesto toho že sa informuješ o výške platu, počítaj radšej s tým že sa tam nedostaneš 😔 môj názor...
mám známe ktoré si hladali prácu nedávno a mali odoslaných trebars 80 životopisov a dostali 2 odpovede aj to negatívne

suzanet
autor
18. okt 2013

@gabriellka tak na ten plat a to, či je to na všetkých súdoch rovnaké sa pýtam preto, aby som zistila, či s tým ktorým platom môžem zostať bývať doma a dochádzať, alebo skúsiť hľadať zamestnanie v inom, môžno väčšom meste, okrese. Som z trnavského kraja, tak či sa radšej nepresťahovať do BA a hľadať tam... Preto som chcela vedieť ako je to s tým platom na ostatných súdoch v SR.

gabriellka
18. okt 2013

@suzanet tak v tom prípade by som si radšej hladala prácu v BA, možno by som zo začiatku dochádzala a potom uvidíš čo by sa ti viac oplatilo. máš to relatívne blízko a viac pracovných príležitostí. tak ale viac ako 500 € v čistom ti dá málokto, to môžeš ostať asi aj doma a robiť za 400 a nedochádzať. ale samozrejme ešte je otázne či sa tam dostaneš?

miselka007
18. okt 2013

@suzanet ja som odtial odisla teraz v auguste lebo od septembra som nastupovala na nove miesto.A taka hroza je tam stale, ale ako som ti uz pisala neodhovaram ta od toho.. skusit to mozes a sama uvidis... ja konkretne som robila lustracie povinnych subjektov,t.j. kontrolovali sme uznesenia po spravnej stranke, ci tam nie su chyby ci je ta vseto napisane tak ako ma, mena rodne cisla, datumy.... mohla som ist robit aj vymahajucu referentku ale mala by som plat vyssi cca mozno len o 50eur a za tie nervy ktore tam niektore mali mi to fakt nestalo.Osobné ohodnotenie ti moze udelit tvoj nadriadeny alebo priamo potom sef... mozes ho mat az do 100% tvojho platu... a ja ked som tam nastupila tak som mala osobne asi 30eur a potom nam ho vzali a vies kolko mi nechali? ze 0,50centa.. no nech si ich pototo..

suzanet
autor
18. okt 2013

@miselka007 a to si na ktorom súde robila? To ti len tak môžu to osobné zobrať? Veď to by malo byť akýmsi ohodnotením tvojej práce, nie? Preto je to osobné...

miselka007
18. okt 2013

@suzanet ja som pracovala v justicnej pokladnici co patri pod justicak..jednoducho nam zahlasili ze nastava setrenie a kazdemu vzali osobne...jo a odovodnili to aj tym ze nas preradia do 4.skupiny a vezmu nam osobne.. ze sa nam zvysi plat.. no jasneeeeeeeeee v zivote som to zvysenie nevidela...oni ked chcu dokazu z ludmi vydrbavat a poriadne..

liz_lemon
18. okt 2013

@suzanet mam kamosku, co robi asistenku senatu, uz 7 rokov, a plat ma taky ako ti pisala @miselka007 v podstate vsetko, co napisala sedi
jedine pozitivum tejto prace je, ze sa tam urcite nepretrhnu, dokonca v piatok chodia domov o 12
inak, aj ked ide o taketo ubohe miesto, tak sa tam bez znamosti neda dostat, resp. aj ta pozvu na vyberko, ale vitaz je jasny, nejaka protekcia, zial je to tak

ladypepa
19. nov 2013

kočky, pracujete niekto u súkromného advokáta, ako asistentka ? Ak áno, aké su požiadavky na túto prácu?

eeffka
19. nov 2013

@ladypepa u nasho advokata pracuju 3asistentky a su to absolventky prava cize Mgr., jedna uz JUdr.
ziadne stredoskolacky s maturitou, to nie je asistentka v zmysle kavu varit, ale preberaju jednoduche pripady a spracuvaju pre neho pravne podklady

andreah25
19. nov 2013

@suzanet Danú prácu síce vôbec nepoznám, ale keďže si teraz len skončila SŠ (tzn. žiadna prax, nič) - tak plat by mal byť to posledné, čo by Ťa malo tak veľmi zaujímať. Viditeľne Ťa ale plat zaujíma ako hlavná Tvoja požiadavka a koľko a ako ťažko budeš musieť na ten plat robiť. Prosím bez urážky, ale takto si nikdy dobrú prácu nenájdeš a nikde nebudeš spokojná v žiadnej práci, pretože stále budeš mať pocit, že za málo robíš veľa.

Takže za prvé, zmeň Tvoj pohľad na zamestnanie - nie koľko zarobíš, ale čo a koľko sa toho môžeš naučiť. A ak k tomu začneš pristupovať takto, tak raz možno budeš zamestnávať nás všetky tu na MK 🙂.

ladypepa
19. nov 2013

@eeffka dakujem pekne.

aduskatt
19. nov 2013

@suzanet tuto pracu poznam, je to tak, ako pisali baby vyssie, mizerny plat, pises na pojednavaniach dni, kedy mas urcene, okrem toho, posta, prepisovanie a dorucovanie rozhodnuti do presne danej lehoty atdatd............a na tieto miestecka, aj ked sa vypise vyberove, uz obvykle vitaz dany dopredu☹ kazdopadne skus a uvidis......

jendralka
31. dec 2013

ahoj, bola si uz na tom vyberovom ?? ja mam teraz moznost ist na vyberove na hlavny referent - asistent na okresnom sude ... vaham ci ist alebo nie .... mam trocha obavy zo zapisovania na pojednavani :-/

daniella224
9. jan 2014

@jendralka dobry den aj u nas je tato ponuka a rozmyslam nad tym len treba mam aj statnicu zo strojopisu to zial nemam ...:( tak asi je zbytocne aj posielat zivotopis aj u Vas je to podmienka? dakujem .

jendralka
9. jan 2014

@daniella224 ja som tam nakoniec volala, statnica nie je podmienka - robia sa vstupne testy 250 uderov za minutu bez chyby je minimum ... za kazdu chybu 10 uderov dole 😀 takze som tam ani nesla , nemam sancu

jendralka
9. jan 2014

@daniella224 a este diktat sa pise - na gramatiku + ustny pohovor

daniella224
9. jan 2014

@jendralka a uz ste boli na tom pohovore?