Čo všetko ste zažili na pohovoroch?

zuzanka.zuzu
25. nov 2015

Aký druh testov alebo s čím všetkým ste sa stretli? Ja napríklad kartičky s rukami a posledná kartička je prázdna, nakresliť listnatý strom, písanie diktátu (áno, nežartujem)... A čo vy?

bobsent
25. nov 2015

-prečo nemám deti
-či sa mi nezdá čudné, že ešte nemám deti-vraj je to veľmi zvláštne
-neplánujete sa vydávať? hm, hm, divné...
- aké ovocné stromy máme doma v záhrade (na pozíciu soc.pracovník)
-či mám súrodencov
-diktát z rómskeho jazyka (pozícia referentka na VŠ)
- číselný test-zapamätať si pyramídu čísel a potom ju odrecitovať v poradí od základne po vrch (pozícia vedúca upratovacej smeny) 😀
keď som bola vydatá, bezdetná (a neplodná ale to nevedeli) medzi dverami ma otočili v momente všetci-vydatá a nemáte deti? dovi dopo 😠
to, že nesmie byť diskriminácia z ohľadu na pohlavie, deti, vek atď. je len formalita. prax je iná 😉

deltaa
25. nov 2015

@zuzanka.zuzu s tou neprofesionalitou personalistu ma napadla jedna spomienka nedavno tak 2 roky dozadu. Som bola na pohovore s personalistkou z tej spolocnosti a aj s priamou nadriadenou (ak by ma prijali) inak vacsinou som bola na pohovoroch tu v BA kde bol aj ten co vybera aj ten pod kym bude robit takze podla mna by sa ti ludia mali krotit. No lenze tu som sa ja spytala na konci ci je ta praca na dobu urcitu ci neurcitu, klasika otazka. A ona cala ta personalistka ze samozrejme na dobu urcitu na 1 rok ale po roku ak budu spokojni tak predlzia na neurcito. Potom zacala sama dobiedzat ze ci je to pre mna problem, tak som jej slusne vysvetlila ze si hladam pracu na dobu neurcitu a velmi rada by som bola aby ked ma prijmu tak ma od zaciatku aj tak brali. No a v tom zacala ta personalistka penit ze u nich vsetci tak maju zmluvy a ze mne nemozu dat inak pretoze by museli automaticky zmenit s ostatnymi. Na to som reagovala ze to je jedna vec ze je by to bolo nespravodlive voci ostatnymi ale mna to na druhej strane odraduje. Pravdepodobne sa jej nepacilo ze som nespokojna s tym co mi ponukaju tak snazila sa ma tam presvedcit ze teraz nikde neprijimaju ludi na neurcito a ze skusobna doba 3 mesiace nie je dostatocne dlha aby sa clovek preukazala ci je schopny na tu pracu. Slusne som jej povedala ze nema pravdu podla mna a podla mojich skusenosti osobne viem ze pracu na neurcito ponukau. O mesiac som si nasla taku 🙂 . Zarazilo ma ako sa dokazala personalistka takto vyviest z mieri a neprijala opacny nazor. Pritom by mala byt empaticka predsa.

dai
25. nov 2015

@bobsent opaet zalezi od firmy - ja som v zivote tuto otazku nepolozila - myslim ze kazdemu zamestnavatelovi je jasne ak prijima zenu vo veku medzi 20-30 rokmi tak na 90% rodit bude a nemusi sa nato pytat

natuska87
25. nov 2015

@deltaa 😎 A aj napriek dokonalym /?/ postupom na pohovoroch, casto sa stretavame s nekompetentnymi zastupcami a s hrubou neprofesionalitou...kedysi sa "vyberalo" hlavne podla patricnej kvalifikacie, clovek sa musel "zapraxovat" a basta...Dnes je to tak sofistikovane, ze je to az na skodu...Ale, semo tamo sa aj zadari...

deltaa
25. nov 2015

@natuska87 to je pravda ze prax je niekedy az na skodu, na pohovore ma office managerku (napln prace klasickej recepcnej) kde mam prax v administrative 7 rokov som si vypytala plat 750 eur v hrubom mi povedala rovno, ze viete mi ponuka pracu na recepcii klasicky dvihat telefon a zakladat a prefocovat dokumenty a zapisovat navstevy a plat ponukaju iba do 600 eur. Takze priamo aj povedala ze som pre nich prepraxovana a draha

natuska87
25. nov 2015

@dai poprosim Vas, ked ste personalistka...Preco niektore fi inzeruju rovnaku prac.poziciu mesiac, co mesiac? Samozrejme, kazdy mesiac ju "obalia" do ineho nazvu...

zuzanka.zuzu
autor
25. nov 2015

@natuska87 no napríklad jeden dement môj kolega vypisuje stále recepčnú/office managerku/asistentku/sekretárku a pýta foto dievčat... nemusím vysvetľovať načo, však? a čerešnička na torte - vlastne nikoho nehľadá.

mirka17
25. nov 2015

ja som poslala životopis aj s fotkou do jednej spoločnosti, zavolali si ma na pohovor, prišiel chlapík, samozrejme meškal, dôležitý bol jak 5-korunáčka čo sa nesie do banky, pozrel sa na mna a hovorí, na tej fotke ste vy? ja že áno, nevyzerám tak?, a on že, tam mám ryšavé vlasy, a ja že nemám ryšavé vlasy, to vy máte divnú tlačiareň, a už mi bolo jasne že ako neryšavka som skončila, kládol mi bežné otázky, a medzi to vkladal otázky úplne od veci, napr. či viem robiť to a hento, a zároveň sa ma opýtal koľko strán ma kocka? no mala som dosť, nevedela som sa dočkať kedy to skončí. A potom som bola na jednom pohovore, týkalo sa to životného prostredia , konkrétne išlo o ovzdušie a podobne, a pani sa ma pýtala že prečo chcem odísť zo zamestnania, a ísť k nim,(pracujem o pár levelov vyššie v danej oblasti) preto bola prekvapená že chcem odísť z práce, a ja som jej úprimne povedala a myslím že to bola aj veľmi vtipná odpoveď vzhľadom na ponúkanú pozíciu, že "potrebujem vymeniť vzduch" 🙂, no ostala zarazená jak puk.

eeffka
25. nov 2015

@natuska87 nam vo firme sa to stalo par krat, nakolko nazov bol tak anglicko zlozito sofistikovany, ze
A, prisli reakcie na inzerat od zaujemcov od SOU po PHDr
B, neprihlasil sa skoro nikto 🙂

Takze niekedy je dobre veci nazyvat pravymi menami, vid "office manager" v preklade sekretarka.

rainyafternoon
25. nov 2015

Tak k tejto teme by som vedela na hodiny :DD Ja zijem v zahranici a na Slovensku som bola len na jednom jedinom pohovore, kde mi bolo povedane, ze mam pekny make-up, a ze vidiet, ze sa staram o svoju plet, nasledovala otazka akym dopravnym prostriedkom by som chodila do prace a ked som zmienila, ze to mam tak blizko, ze by som prisla kludne na bicykli, tak som si vypocula 10minutove nariekanie o tom ako ona neznasa cyklistov lebo ona z tej dediny, kde zije chodi na aute a cyklisti jej lezu na nervy. Nasledovala otazka, ci mam partnera, ja som povedala nie, odpoved: Aha. A kolko mate rokov? -26. Aha, a co deti? A ja som sa pri tej otazke trochu zasmiala a povedala: Deti? Tak to nieeee 😀 A dotycnej reakcia ma totalne schladila: Aha. A to preco taka reakcia? Deti nie su choroba! Pricom mi venovala pohlad, akoby sa divala na nejakeho kriminalnika. Pracu som samozrejme nedostala 😀 ale k tomu prispel aj fakt, ze pocas pohovoru s dotycnou jasne vyplynulo, ze mam hlbsie znalosti nez ona, tak zas az tak blba, ze by ohrozila svoju poziciu nebola 😀 inak som sa stretla s klasickymi 'pohovorovymi' testami a otazkami - ako napriklad Aka je vasa oblubena rozpravkova bytost a preco? 😀 Ja som mala blbu odpoved, oni hladali ovcu a ja som povedala Tatko Smolko lebo vsetko vyriesi 😕

jankastubka
25. nov 2015

Po Vs som zazila pohovory s testami v 4 kolach, psycho, anglictina, matika, uctovnictvo... skupinove hry, kde sme sa hrali na dobrodruhov s mapou a mali sa dostat do nejakeho ciela. A samozrejme tvorenie roznych prezentacii.
Odveci bolo, ked sa v jednej firme nesli docudovat, preco sa vraciam z BA do rodneho mesta, ze to sa im zda maximalne cudne.

dai
25. nov 2015

@natuska87 ja nie som personalistka, robim druhe kola pohovorov - cize ku mne sa dostanu ludia ktori uz presli nejakym predvyberom...
co sa tyka pozicii - asi ich maju viac, pripadne chcu mat zasobu cv pre pripad ze budu potrebovat obsadit viacero pozicii s podobnym popisom naraz

deltaa
25. nov 2015

@zuzanka.zuzu mne na pohovore povedal ze zverejnil inzerat koli kolegyni, ktora sa zevraj stazuje ze ma malo roboty. Tym dal najavo ze ju chce postrasit, ze moze o ten flek prist. Takze takto mi to vyzradil.

deltaa
25. nov 2015

@rainyafternoon ja by som asi odpovedala chrobak Truhlik z Ferda mravca lebo vsade bol vsetko videl a vsetko vie 😉

natuska87
25. nov 2015

@dai 😕 keby to bolo naozaj tak!

ckatka
25. nov 2015

@dai ja som zazila pohovor, kde ta vlastne prijimala agentura, a ty si NETUSILA do akej firmy ta pridelia...ci to bude IBM, DELL, alebo barsco ine...tak ako sa pripravis na pohovor, ked hladaju mladeho a ucenliveho cloveka - nazov pozicie ti absolutne nic nehovori (nikomu), a nazov firmy tiez nevies....
??
teraz je takych inzeratov milion... zamestnavatel je napr MANPOWER, pracovna agentura, ktora vybera ludi na zaklade ktovie coho,...a potom v nasej firme pracuju ludia aki pracuju... polovicku vyhodit a svet bude krajsi a firma lepsie prosperovat...

dai
25. nov 2015

@ckatka jasne, ak je to takto tak sa tazko pripravit - ale zase ked ta uz oni vyberu a posuvaju do firmy tak aspon u nas davaju popis pozicie a nazov firmy - to uz potom na nete sa da lahko zistit co to o firme a co sa pozicie tyka - to ze clovek si aspon precital jej popis viem podla otazok ktore sa ma pyta, ci ich ma vobec pripravene a podobne...

ckatka
25. nov 2015

@dai ja ked som sla na druhe kolo pohovoru, vedela som o firme takmer vsetko, pretoze mi tam pracovalo niekolko spoluziakov a blizka priatelka,... neviem si predstavit CO este by som sa mohla opytat, pretoze vsetky informacie, ktore boli pre mna relevantne, som dostala od nich...personalista mi moju pracovnu napln ani denny rezim timu neopise, nema sancu pri tolkych oddeleniach - to moze vediet jedine tvoj buduci nadriadeny (ktoreho obvykle pred podpisom zmluvy ani nestretnes)

takto to chodi v najvacsich firmach v BA

ckatka
25. nov 2015

@bobsent ja ked som naposledy menila tim, tak som tak "do vetra" rozniesla informaciu ze mam nejake zdravotne problemy (aby som vysvetlila moje priepustky z gyndy) a tie mi sposobuju neplodnost,...tak ze o detoch neuvazujeme.... 🙂 pracu som dostala :D

natuska87
25. nov 2015

@ckatka Ano...Samotni profipersonalisti "kazu" klamat...mame si "prifarbit" CVcko, hrat sa na tajomnych...No, kam sme to dospeli...

mimikas
25. nov 2015

ja som robila pohovor do firmy najprv po telefone 2 hod v anglictine, to bolo v pohode. Rano o 10 ma zavolali ci mozem dojst na osobny pohovor na 15:00, tak som isla, bol to najdlhsi pohovor v mojom zivote a trval 3 hodiny, v kancelarii kde sme s mojou buducou sefkou sedeli nebolo svetlo a bola tam tma 🙂 a svietila poulicna lampa. Neako som sa zdala mojej sefke sympaticka a ta mi poropravala aj to ako skoncila vysoku skolu, kde byvala, kolko ma deti a pod. Za cely pohovor som povedala asi 10 suvislych viet a ked som si vypytala plat, tak sa zacala smiat ze sa nemam podcenovat 🙂, vzali ma a odrobila som tam takmer 6 rokov 😀 Nakoniec som skoncila ako jej asistentka na urcitu dobu 🙂 Do mojej dnesnej prace som mala pohovor cez Skype, trval celyn 20 min, moja sefka sa ma opytala ake mam skusenosti, ako by som sa opytala a koniec, potom mi len napisala ze ma berie

radsej_knihu
25. nov 2015

@natuska87

Na to ti viem odpovedat aj ja a nemusim ani byt personalistka. Ked som robila pre jedno velke SSCcko, nas tim mal asi 40 ludi, a to sme zdaleka neboli jedine takto pocetne oddelenie. Obecne vo vacsich firmach typu IBM, Johnson's, Henkel, SwissRe je vela oddeleni, ktore maju 30-60 ludi, ktori robia plusminus to iste. Ak im za rok odidu 3-5ti ludia, co je uplne bezne, tak nejaka pozicia je defacto otvorena stale, kedze tych ludi musia pravidelne doplnat a popis len zrecykluju, napln prace sa nemeni tak preco by sa mal inzerat menit. To su vzdy tie ponuky na Investment analyst, Account payable associate, account manager, accountant, sourcing associate a podobne srandy.

Takze ano, su to realne pozicie, na ktore hladaju realnych ludi, a nie su to len nudiaci sa personalisti ktori potrebuju kvacku do tabulky ze si naplnili kvoty zverejnenych inzeratov.

natuska87
25. nov 2015

Chapem...Ale tu islo vzdy a iba o poziciu "predavaca"...Raz to bol asistent predaja, inokedy sales manager a pod. Vzdy do tej istej predajne, k tomu samemu produktu...
Mne skôr napadla vysoka fluktuacia...

radsej_knihu
25. nov 2015

@natuska87

Nuz, sales jobs su vseobecne zname vysokou fluktuaciou, vela ludi si pod tym predstavi usmievave tety/ujov predavacov ktori radia zakaznikom, a ked nastupia a pochopia o com to je tak nezvladnu tlak zhora, lebo treba plnit kvoty, generovat cim vyssie marze a neustale hustit do ludi aby kupovali. Mnohi to vydrzia len par mesiacov, ti otrlejsi par rokov. Na podobne pozicie sa vobec necudujem, ze su non-stop inzeraty.

sue
25. nov 2015

Hm, ja budem asi z druhej strany, aj keď teda nie som personalista ani náhodou, len mám vlastnú "firmu", takže pomerne často komunikujem s potenciálnymi zamestnancami, resp. spolupracovníkmi a teda väčšinou žasnem....
Možno je to tým, že sme na strednom Slovensku, ale...
1. ľudia sa vo väčšine prípadov absolútne nevedia primerane obliecť (predavača zmrzliny neočakávam v obleku, ale manažéra áno...)
2. ľudia absolútne nevedia písať životopisy a motivačné, resp. sprievodné listy - o pravopise ani nehovoriac
3. ľudia klamú o svojich schopnostiach... bohužiaľ sa to ukáže hneď, alebo po pár hodinách 😝 a taký človek už u nás nemá šancu...
4. ľudia nevedia, čo chcú dosiahnuť, a zároveň nevedia ako budú riešiť prípadné problémy - napr.choré deti, prázdniny a podobne...

Keď vypisujem inzerát s ponukou práce, veľmi dúfam, že už KONEČNE sa mi prihlásia ľudia, ktorí chcú pracovať a sú kvalifikovaní...

Bohužiaľ, nie raz som sa na pracovnom pohovore stretla s tým, že nekvalifikovaná žienka, ktorá na MD nastúpila po 2 rokoch "obchodnej asistentky" sa po 6 rokoch uchádza o prácu, v ktorej nemá žiadnu prax, počas materskej sa venovala len rodine, nemá VŠ, neovláda žiadny cudzí jazyk, nemá vodičák...no zároveň očakáva, že budem chápať jej potenciálne časté výpadky v práci kvôli OČR 😝

prego81
25. nov 2015

tato tema silno konkuruje teme "perly nasich deti". Niektore zeny maju ozaj bizarne skusenosti 😕

natuska87
25. nov 2015

@sue netusim, v com podnikate, ale suhlasim ...Mne sa stalo, ze som sa uchadzala o prac.poziciu v svojom obore, asi 100km od bydliska.Pozvali ma na pohovor...pani riaditelka, ktora viedla pohovor, bola elegantna dama, s kultivovanym vystupovanim a silnou empatiou...Po hodine mi oznamila, ze som jediny nadejny kandidat...Ale...Citila som "ale"...nakolko sa jedna o specificku poziciu, nemala som strach, ved moje vzdelanie a prax ma predurcovali na tento post...Z pani riaditelky "vyletelo", ze jedine ta vzdialenost ju pri mne odradza! Viete, ked ma pozvali na pohovor, vzdialenost neriesili /nakoniec, to je môj problem/,pritom som zdôraznila, ze budem ochotne autom dochadzat...Bola som velmi sklamana, mam zaujem,aj za nizsiu mzdu pracovat, som ochotna sa prispôsobit...To bolo pre mna najvacsim sklamanim...

mawka
25. nov 2015

pre mna boli katastrofalne takmer vsetky pohovory okrem jedneho, co som absolvovala ako assessment centrum a ktore bolo vedene na velmi vysokej urovni. samozrejme, potesilo ma, ze vybrali mna 🙂 ale bolo to spravodlive. a hlavne som si myslela, ze sa bud na to vyseriem s prepacenim ja alebo ma nezoberu, naozaj to bolo celodenne a narocne a za ucasti personalistu, psychologa, obchodneho riaditela, dalej mojho buduceho sefa a aj generalny sa tam objavil a normalne boli sucastou pohovorov. trvalo to od 9.00 rana do 17.00 hod., myslela som, ze ma porazi. ale hlavne - dostala som spätnu vazbu, dokonca vsetky vysledky testovani aj na papieri, teda to bolo niekolko stranove vyhodnotenie. no a pohovor, kde sa ma nepytali sprostosti.
najhorsiu skusenost mam s postovou bankou a tatrabankou. tam som sa im postavila uprostred pohovoru, ospravedlnila som sa a odisla som. take otazky, co tam davaju ti akoze personalisti, az mi je zle. neviem ci naschval robia z ludi debilov alebo su taki neschopni, ale nedalo sa to pocuvat a hlavne to povysenecke spravanie.. no konec toto.

stary_ujco
25. nov 2015

Ja tie psychologické hry, čo premotivovani rekrujteri vymýšľajú fakt neznášam. Uz sa mi stalo, že ma uviedli do naaranzovanej miestnosti, kde boli všetky miesta niekym obsadene. Zavesené kabáty na operadle, notebook, rozložené papiere a ešte zorganizované tak, že idú sledovať, či niekoho podsadnem, alebo ostanem stat...
Sadol som si za vrch stola, odtlacil otvorený notebook nabok a pozval pani rekrujterku, nech si sadne, lebo predpokladám, že je dostatočne precízna na to, aby tu miestnosť mala zarezervovanu a že keď sa majitelia vecí objavia, tak si ich odnesú preč a budeme sa môcť venovať môjmu pohovoru.

libka1
25. nov 2015

@stary_ujco asi ta neprijali, ze? 😅