Je mi smutno za domovom

tamaruska
26. máj 2015

Ahojte. Moja situácia je taká, že mám snúbenca, malé bábätko a bývame u mojich rodičov. Naskytla sa nám však príležitosť, aby sme bývali sami v podnájme, v meste asi 15km od mojho domova. Toto bol môj sen, byť sami. Avšak keď sa to už blíži a musím sa rozhodnúť čo ďalej, je mi z toho zle. Budú mi chýbať moji rodičia aj keď budú blízko a môžem kedykoľvek prísť k nim a aj kedykoľvek sa naspäť vrátiť. Teší ma, že by sme už konečne žili my traja ako rodina, ale fakt si to neviem predstaviť, že už nebudem doma. Dá sa na to zvyknúť, alebo?... A ešte jeden problém.. bojím sa,že ak budeme sami začne k nám často chodiť priateľova matka, ktorá u nás doma bola le 2krát lebo je z ďaleka, ale viem stopercentne, že keď už budeme sami začne si dovoľovať a chodiť tu a ja neznesiem ani pár hodín jej prítomnosť a keďže je z ďaleka určite by chcela u nás prespať. Ako mu mám vysvetliť, že ak spolu začneme sami bývať, že si ju tam neprajem? Ja sa z tej ženy zbláznim asi. To je ešte väčší dôvod ako to že by mi bolo smutno za domovom..preto pochybujem či tam mám ísť.. nechcem celý život byť s rodičmi, ale viem, že potom začne peklo čo sa týka "svokry". ☹

eeffka
26. máj 2015

@tamaruska hmm takže stále drepis aj s rodinou pri mamkinej sukni?
Aj tvoja mama je niekomu svokra a môže vadit.
Deti by nemali mať deti.

tamaruska
autor
26. máj 2015

@eeffka to ze som zatial byvala doma a som na to zvyknuta a bude mi tazko odchadzat z domova je asi normalne, preto nemusim byt dieta. Moja mama je uzasna a nevies ake mam vztahy s jeho matkou a co vsetko medzi tym je a preco ju nemusim tak nemusis mat sproste reci. Chod rypat do niekoho ineho. 🙂

prego81
26. máj 2015

@tamaruska
musela som sem dat nejaky komentar lebo o tvoje dalsie prispevky nechcem prist. Take perly ducha v jednom odstavci...

mimla
26. máj 2015

@tamaruska No, to že máš stres sa (predpokladám) prvýkrát odstrihnúť od rodičov je normálne. Je pekné, že máte taký vzťah, že sa potrebujete blízko seba. Mladá rodina by však mala bývať sama. Uvidíš, že sa ti to časom zapáči. Ohľadom svokry...no, tak trochu jej mi je aj ľúto, lebo jej asi byť smutno, že nepozná poriadne svoje vnúča. A nemôže poriadne prísť ani pozrieť svojho syna, pretože nevesta ju nestrpí ani pár hodín. Ja viem že vzťahy svokra-nevesta nebývajú ideálne. Už teraz sa desím, že ma bude moja nevesta nenávidieť a brániť mi v stretávaní s vnúčatmi. Čo sa týka toho prespania... jednoducho nekupujte gauč na ktorom sa dá prespať, ani žiadnu hosťovskú posteľ. Ani len tú nafukovaciu. Aj keď si mylsím, že keď sa presťahujete, možno sa svokra objaví častejšie, ale iba na nejakú etapu a potom to zase upadne do stratena,

kakika007
26. máj 2015

@tamaruska tieto tvoje konšpiračné teorie o tom ako bude ku vám chodiť potencionálna svokra.. no smiešne. čo sa zbytočne dopredu stresuješ? možno ona ťa má tiež tak rada ako ty ju a ukáže sa raz do roka pozrieť vnúča. či ani to jej nedovolíš? (chvalabohu, že mám svokru ako dalšiu mamu) Myslím, že zbytočne, ale úplne zbytočne prežívaš až prisilno obdobie, že sa máš osamostatniť. Po pár týždňoch budeš rada, že ste sami ako rodina 😉

ruthike
26. máj 2015

Tvojmu snubencovi mozu tiez vadit tvoji rodicia..akoby si sa citila keby ti oznamil, ze ich nevie zniest a navstevi si nezela?pride mi dost detinske zakazovat mu navstevy matky, si predstav, ze tvoje babetko sa vyda alebo ozeni a ty budes mat zatrhnute navstevy. Toto si si mala premysliet pred zakladanim rodiny s dotycnym. Co sa podnajmu tyka, si myslim, ze pre vase rodinne blaho je lepsie byt vo vlastnom, tak nikdy nedozrejes do '' dospelackeho'' stadia a ked vasich uz nebude budes totalne stratena

eeffka
26. máj 2015

@tamaruska neviem ako inde ale myslím že každý z nás "bol zvyknutý bývať doma" ale v zdravom životnom vývoji sa jedinec najprv odstahuje a až potom buduje rodinu. Tvoje zdôvodnenia sú naozaj detinské.

tamaruska
autor
26. máj 2015

@mimla Tak ja si uvedomujem, že by sme mali bývať sami, veď to aj chceme, konečne nám to vyšlo a mám z toho obavy, ale uvidím, keď to už bude. Tak ona o to svoje vnúča nemala nikdy záujem, len o svojho syna a za to, že náš vzťah nie je ideálny si môže sama 🙂

lilimoni
26. máj 2015

Aj mne je smutno za rodicmi ale moderna doba 😀 zavolame si, na navstevu casto chodime a pockaj tak po mesiaci, ako ti bude fajn 🙂 a svokru nemozem ani citit a som rada, ze sme sa odstahovali 50km odnej 😀

horana
26. máj 2015

Pripadne prespavanie svokry, ktore je zatial hypoteticke, nemusi vobec nastat.
Aj keby sa pytala a budete s muzom tahat za jeden povraz, poviete ze momentalne sa na take necitite vzhladom na rytmus rodiny a zauzivane zvyky dietata, resp. radsej budete raz za cas navstevvat vy ju a pod., mysli pozitivne, ked sa chce, vsetko sa da slusne dohodnut. Asertivne si to nastav, milo ale opakuj svoje pravidla, a ostatni ich prijmu. Sem tam kompromis. Nie je dobre tlacit na pilu a uplne ju odmietat, treba sa aj prekonat obcas, aj o tom je rodinne spoluzitie.
Casom si to nastavis ako potrebujes. Ja napr. casto poslem len muz a s detmi ku svokre, nechodim vzdy aj ja, ona je rada ze ma vnucata pre seba, ja si oddychnem...dieta si uzije babku, ku ktorej nema tie asociacie ako ty, dovol dietatu si urobit vztah nezatazeny predsudkami.

Za mamou ti nemusi byt smutno, budete sa navstevovat, kedze byva blizko, postupne sa to utrasie, najdes zalubenie aj v tom ze ste s muzom len sami, vztahu dovjice to len prospeje, aj ked zaciatky samostatneho byvania mozu byt spravadzane drobnymi nedorozumeniami, zena je zrazu na vsetko sama bez pomoci, musite si este len nastavit pravidla kto co bude zabezpecovat. Trecie plochy budu, ale s nadejou vsekto prekonate, drzim palce. Smutok je normalny, je to zivotny predel. Treba to precitit, ale posunut sa dalej. 😎

tamaruska
autor
26. máj 2015

@ruthike ja mu nic nezakazujem, to by som si nedovolila, mu zakazovat aby sa stretaval so svojou matkou, le ju proste nechcem doma, mozu sa stretavat inde. On ma mojich rodicov rad a vie ze jeho matku nemam rada a akceptuje to. @kakika007 tak to by som bola najstastnejsi clovek na svete, ale bohuzial ju poznam takze necakam ze ju budeme vidiet raz za rok..

siska53
26. máj 2015

@tamaruska to,ze ti je smutno a aj bude,je normalne.. Ja i segra sme si odrevali jej odchod z domu...hoci tiez chcela byvat s priatelom.. Ja som sa stahovala do ztekonstruovaneho bytu tyzden pred porodom,tiez som si to odrevala,hoci som to tiez chcela..mala som 35r. Casom smutok presiel.. Ved sa navsevujeme. Na rozdiel od teba mam stastie,ze ja so svokrovcami vychadzam dobre. A to byvaju len zastavku nas. A nasich mam pri dobrej doprave tu tiez do 20min...

Skus sa so svokrou porozpravat.. No maj na pamati,ze je mama..mama tvojho priatela a ma rovnake pravo na vnuca ako tvoji rodicia.
Mojej mame tiez chcela kibicovat do zivota babka-mama mojho otca. Mali inak vyborny vztah,ale jej bazor na starostlivost o dieta si vypocula,ale zariadila sa podla seba.

doty1
26. máj 2015

úprimne ti poviem, že tak trochu žasnem nad vyhláseniami "len ju proste nechcem doma, môžu sa stretávať inde" - spoločné bývanie si financovala sama, teda je to tvoj dom/byt nielen teoreticky?

tamaruska
autor
26. máj 2015

@horana dakujem hned mi je lepsie 🙂 @siska53 dakujem, tak ale napisala som ze ona nema zaujem o vnuca ale skor o syna, a proste ona povyvadzala veci po ktorych sa ja uz s nou nemam o com rozpravat. Viem, ze je matkou mojho priatela a uz mi je aj trapne sa na nu stazovat, je mi ho luto, on vie ze sa nemame rady a nejak to bolo ok doteraz, len sa bojim toho co bude potom ak budeme uz sami.. 😒

ruthike
26. máj 2015

@tamaruska tak to je potom len na vas ako sa dohodnete, pri ustretovosti sa kompromis najde. Ono pre nho moze byt trochu komplikovane brat si volno a cestovat za nou (na ukor vasho spolocneho casu) a je mozne, ze aj ked svokra momentalne nie je zabazena za babetkom casom bude chciet chciet vztah rozvinut. Moja mama nema rada babetka a s mojou malou ma az teraz po 2 rokoch silne puto. Taktiez, mama a jej svokrovci sa vyslovene nemuseli a po otcovej smrti som ich nevidela dva roky, na podnet z ich strany mi mama dovolila navstevy a dodnes spominam na prazdniny stravene u nich z laskou a som rada, ze sme to ako tak preklenuli. Nikdy som nebola ich milacik - to boli tetine deti a nikdy som nedostavala supa dary ako oni, ale som to brala ako sucast zivota a snazila sa si z toho zobrat to pozitivne : co v mojom pripade bolo jasenie v zahrade so psom, rezne a kompoty:Dtaktiez to ze napriek ich vzajomnej nelaske sme mali nejake puto, necitim prazdno

lilimoni
26. máj 2015

@tamaruska moj manzel tiez vie, ze jeho milovanu mamicku nemusim a on chodi ku nej 😀 dva roky som ju nevidela 😀

tamaruska
autor
26. máj 2015

@ruthike Ved to, ze ked nie je prave v praci a ma chvilu volneho casu, tak som rada ze ho travi s nami a nie este aby niekam cestoval prec. Mozno bude chciet rozvinut ten vztah s malou, ale ja si to fakt nedokazem predstavit, proste ublizila mi a ja na to nedokazem zabudnut, nedokazem jej to odpustit a preto to je teraz tak jak to je..na hovno.. 😒 @lilimoni zavidim 😀

bonaqa2013
26. máj 2015

možno ani netušíš ako sa na to Vaše osamostatnenie teší tvoj partner - ak má tak rád tvojich rodičov ako ty jeho matku....

lilimoni
26. máj 2015

@tamaruska ale ak je tvoj muz chapavy, tak ju nebude tahat ku vam 🙂 nech chodi ku nej a tebe nech da svaty pokoj 🙂

tamaruska
autor
26. máj 2015

@bonaqa2013 ak by ich mal rad tak jak mam ja rada jeho matku-uz davno by sme tu neboli..

bonaqa2013
26. máj 2015

@tamaruska asi ste ešte málo spolu.... pri niektorej hádke ti to vyhodí na oči.... matka je matka, svokra je svokra aj pre tvojho partnera....

monika15
26. máj 2015

15 km od domu ti bude smutno za domom....c'mon !!!!!!!
a keby si sla za ocean ??!!!!

lilimoni
26. máj 2015

@bonaqa2013 my sme byvali pol roka u nasich a moj muz sa chvali, ako dobre sa ozenil 😀 proste moji rodicia mu sadli a vie preco me vadi jeho mama. Nikdy som mu nezkazala ani neobmedzovala jeho navstevy u nej 🙂 ale bezomna 😀

peneloppe
26. máj 2015

@tamaruska

Nechcem ta urazit ale asi nie si este celkom zrela na rodinu, na manzelstvo ked sa ti nechce do samostatneho byvania. My sme stale byvali sami, potom sme sa stahovali a par mesiacov sme byvali u nasich kym sme poriesili nase nove byvanie, kedze sme sa stahovali z inej krajiny a mne to praveze vadilo. Som zvyknuta na vlastnu domacnost, vlastne pravidla, na nasu 4-clennu rodinu ako samostatnu jednotku. Nasich mame radi, mame dobry vztah ale byvanie s nimi bolo narocne.
Jednoducho asi musis dozriet. Chce to cas. Ale ja si myslim, ze si na to rychlo zvyknes a uvidis kopec vyhod a budes nakoniec velmi spokojna ked budete sami. 🙂

Co sa svokry tyka, viem ako sa citis, ja mam podobne pocity s tou mojou. Ja som to riesila tak ze sme radsej chodili my k nim lebo vtedy sme sa my rozhodli kedy prideme a hlavne ako dlho sa zdrzime. Keby chodili oni tak su u nas aj tyzden. A ja som si oddychla lepsie ako ked som mala u nas na starosti navstevu.

bonaqa2013
26. máj 2015

@lilimoni pol roka je málo. My sme bývali 5 rokov so 4 deťmi - u mojich rodičov.

zzuzzik
26. máj 2015

ja som za oceanom 😀 a to mozem hovorit, ze ci mi je smutno hehehe nie 15 km 😀

xckaret
26. máj 2015

@tamaruska ty si mala vedieť už na začiatku ,,že ty svokru nechceš" Na to sa reagovať nedá!!!

tamaruska
autor
26. máj 2015

@lilimoni ved aj ten moj si chvali mojich rodicov, stale sa s nimi niekam vlaci ked je doma, oni ho zboznuju a vsetko je ok neviem presne tak jak u teba tiez vie preco mi ona vadi a tiez nemam potrebu sa s nou stretavat, len mi je ho strasne luto.. @peneloppe Ale ved ja chcem, ved som napisala ze ja som po tom vzdy tuzila, konecne mame tu moznost, konecne sme nasli byt vhodny pre nas troch, ja sa z toho tesim, len proste mam aj obavy, verim ze si rychlo zvyknem, ja som tiez za to aby mladí byvali sami, nechcem stale zit ani so svokrovcami ani s mojimi rodicmi, len sme teraz nemali inu moznost ako byt u nas.. tiez si myslim ze kedy sme tu boli dlhodobo tak by to postupne nebolo take idealne. Ja uz teraz vidim tie vyhody, len mi proste bude luto, bude to uz ine 🙂 Je to lepsie, my sme u nich boli raz a prezivala som to lepsie jak ked prisla ona 2krat k nam domov..

tamaruska
autor
26. máj 2015

@bonaqa2013 a ake to bolo ked ste boli u vas tak dlho?

bonaqa2013
26. máj 2015

@tamaruska tak ja som sa povadila s rodičmi, ale ten môj sa nemiešal do ničoho. potom sme si postavili dom v rod. záhrade a v pohode. on stále hovorí že s mojimi rodičmi v pohode. ale naj. keď je každý sám.... Zvykneš si rýchlo.