Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Kedy je lepšie nastúpiť do práce?

sajmonkaf
27. nov 2011

Vie mi niekto poradiť?V marci 2012 mi končí materská dovolenka.Som stále zamestnaná,a potrebovala by som vedieť,či je zamestnávateľ povinný ma prijat späť aj pred ukončením MD,napr.keby som mu povedala,že od nového roka by som mohla nastúpiť,alebo mi môže povedať nie a vezme ma až po tých 3 rokoch,to myslím zo zákona musí.Ked som sa so šefom pred časom stretla,vravel,že pre mna nema miesto,že by musel niekoho prepustiť,už prijal nových ludi a ja by som už bola naviac,jedna sa totiž o malú pobočku s 2 zamestnancami.Potom by ma mohol prepustiť z org.dovodov a dať odstupné?Čo bude najlepšie urobiť,aby ma "neodrbal".

liz_lemon
27. nov 2011

§ 157 odsek 1 zákonníka práce:

Ak sa zamestnankyňa vráti do práce po skončení materskej dovolenky alebo ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnávateľ je povinný zaradiť zamestnankyňu a zamestnanca za podmienok, ktoré pre nich nebudú menej priaznivé ako podmienky, ktoré mali v čase, keď nastúpili na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku podľa § 166 ods. 1, a zamestnankyňa a zamestnanec majú právo na prospech z každého zlepšenia pracovných podmienok, na ktoré by mali právo, ak by nenastúpili na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku podľa § 166 ods. 1.

to znamená, že buď ti dá rovnakú prácu, alebo ti musí dať výpoveď z organizačných dôdodov a vyplatiť odstupné
v žiadnom prípade nedávaj výpoveď sama, lebo nebudeš mať nárok na odstupné

sajmonkaf
autor
27. nov 2011

@liz_lemon A ako je to ak by som nastupila skor?Musi ma prijat aj vtedy?

liz_lemon
27. nov 2011

@sajmonkaf ano, je jedno kedy nastupis

alenka600
27. nov 2011

Na to aby Ta vyhodili organizacnou zmenou musi firma urobit niekolko ukonov a organizacna zmena nie je len tak (je definovane co to je). To, ze to niekto nazve "organizacna zmena" este neznamena, ze to tak aj naozaj je.
Ze prijali inych ludi? Ze by ich museli vyhodit? To je problem Tvojho sefa, nie Tvoj (mal to osetrit tym, ze ich mal prijat na dobu urcitu na zastupovanie Teba pocas MD), takze to skor zavana odrbavanim ako pises.
V principe Ta musi prijat do tych troch rokov, ale pozor, neviem aka velka je to firma (pises mala pobocka, ale ci to ma aj centralu a tak) - musia Ta prijat na miesto velmi podobne, nie vsak identicke. To sa potom riesi tak, ze na Teba firma bude tlacit tym, ze ked si bola napr. asistentka, tak Ti ponuknu miesto referentky, kde musis dochadzat 20km a mas zlu pracovnu dobu, ale v popise prace mas podobne ako asistentka - "administrativna cinnost atd". Tymto firmy casto vyvijaju tlak na zamestnankyne, ktore potom radsej daju vypoved.
Vypoved sama nedavaj.
A vsetkym ludom by som odporucala - nic nepodpisuj. Nie si povinna na stretnuti nic podpisat (mam vela skusenosti s tym, ako sa vyvija natlak na podpis nejakej nevyhodej zmluvy🙂 a vzdy kazdemu hovorim - nepodpisuj, nepodpisuj, nepodpisuj.
Samozrejme ak budes mat pocit, ze Ti ponukaju nieco vyhodne, tak podpis, ale ako nahle s tym nie si spokojna - nepodpis a nachaj si cas na premyslenie, vyziadaj si kopiu dokumentu a porad sa s niekym potom.
(Ja asi vyzniem paranoidne, ale potom by som si aj velmi dobre precitala, ci to, co Ti davaju podpisovat je identicke s tym, co Ti dali na domov)
Zisti si aj, ci mas nejaku nevycerpanu dovolenku.
S pracovnym pravom uz nie som peknych par mesiacov v kontakte, mozno medzi tym bola nejaka novelizacia, budem rada ak ma niekto doplni.

alenka600
28. nov 2011

@sajmonkaf Vcera som to sice napisala, ale nedala som to priamo ako odkaz pre Teba, tak neviem ci Ti prisla notifikacia, preto posielam znova

Na to aby Ta vyhodili organizacnou zmenou musi firma urobit niekolko ukonov a organizacna zmena nie je len tak (je definovane co to je). To, ze to niekto nazve "organizacna zmena" este neznamena, ze to tak aj naozaj je.
Ze prijali inych ludi? Ze by ich museli vyhodit? To je problem Tvojho sefa, nie Tvoj (mal to osetrit tym, ze ich mal prijat na dobu urcitu na zastupovanie Teba pocas MD), takze to skor zavana odrbavanim ako pises.
V principe Ta musi prijat do tych troch rokov, ale pozor, neviem aka velka je to firma (pises mala pobocka, ale ci to ma aj centralu a tak) - musia Ta prijat na miesto velmi podobne, nie vsak identicke. To sa potom riesi tak, ze na Teba firma bude tlacit tym, ze ked si bola napr. asistentka, tak Ti ponuknu miesto referentky, kde musis dochadzat 20km a mas zlu pracovnu dobu, ale v popise prace mas podobne ako asistentka - "administrativna cinnost atd". Tymto firmy casto vyvijaju tlak na zamestnankyne, ktore potom radsej daju vypoved.
Vypoved sama nedavaj.
A vsetkym ludom by som odporucala - nic nepodpisuj. Nie si povinna na stretnuti nic podpisat (mam vela skusenosti s tym, ako sa vyvija natlak na podpis nejakej nevyhodej zmluvy a vzdy kazdemu hovorim - nepodpisuj, nepodpisuj, nepodpisuj.
Samozrejme ak budes mat pocit, ze Ti ponukaju nieco vyhodne, tak podpis, ale ako nahle s tym nie si spokojna - nepodpis a nachaj si cas na premyslenie, vyziadaj si kopiu dokumentu a porad sa s niekym potom.
(Ja asi vyzniem paranoidne, ale potom by som si aj velmi dobre precitala, ci to, co Ti davaju podpisovat je identicke s tym, co Ti dali na domov)
Zisti si aj, ci mas nejaku nevycerpanu dovolenku.
S pracovnym pravom uz nie som peknych par mesiacov v kontakte, mozno medzi tym bola nejaka novelizacia, budem rada ak ma niekto doplni.

zoja
28. nov 2011

k tejto teme by som mala otazku aj ja, ako je to v pripade, ak sa zrusila pozicia a organizacne som bola preradena do inej skupiny zamestnancov - predtym asistentka a teraz prevadzkovy pracovnik , ktory vsak uz pracuje na zmeny ranku a poobedku popripade celodenku, ide o pracu v banke aky je vas nazor na toto, som povinna to prijat, ci mam narok na odstupne, lebo po telefonickom rozhovore, ked som sa na to informovala, tak mi bolo povedane, ze narok na odstupne mat nebudem lebo vlastne oni mi miesto napriek tomu , ze moja pozicia bola zrusena-zlucena, stale drzia a mam kam nastupit ((

sisaha
28. nov 2011

@zoja a na tie smeny si chodila predtym? podpisala si suhlas s preradenim? Mozes nastupit a poziadat zamestnavatela o upravu pracovnej doby. Ak ti nevie vyhoviet, tak by ti odstupne mal dat...Banky su specialna kategoria, kde sa snazia pracovnika zbavit pod natlakom. Odporucam ti vyziadat si papier o tom, kde ta informuju ze nemas narok na odstupne a porad sa s pravnikom na pracovne pravo...A hlavne, nic dopredu a bez porady s niekym inym nepodpisovat...

zoja
28. nov 2011

@sisaha ono je to zatial v rovine uvah nakolko som este do jula na predlzenej rodicovskej, nie nepodpisovala som nic, predtym moja pracovna doba bola od 8-16h,prev.pracovnici ( prepazkari , financnici ) robia na zmeny ☹, pozicia asistent pobocky bola uplne zrusena - jedna cast z uspornych opatreni 😠

sisaha
28. nov 2011

@zoja cize oni tu poziciu zrusili pocas tvojej rodicovskej?

zoja
28. nov 2011

ano, ona bola preradena do ineho pracovneho zaradenia, zlucili sa triedy platobne ci co, proste ta funkcia uz neexistuje a kedze to preradili z organizacnych dovodov, tak mi aj miesto drzia v tej pracovnej triede. neviem ci som to zrozumitelne popisala 😀
teraz ma inak napadlo , ze asi pred par mesiacmi nam boli plosne zaslane nove platobne dekrety - a asi tam uz to zaradenie bolo automaticky zakombinovane - navysovala sa hruba mzda o zrusene 13 a 14te platy. takze asi mam uz vlastne smolu lebo som to podpisala a vtedy mi to nedoslo ☹
nebolo tam konkretne pisane ze suhlasim o zmene pracovneho zaradenia , ale asi dana trieda kam teraz po novom spadam

alenka600
28. nov 2011

@zoja Hlaavne sa treba pozriet na to, ako je to s pracovnou dobou. Do "podobnej triedy" Ta preraadit mozu, ale ak mas definovanu pracovnu dobu a oni na Teba tlacia aby si zobrala nieco s inou pracovnou dobou, tam vidim priestor. Kazdopadne Ti budu celkom iste vymyvat mozog a tvrdit, ze to tak je a musis podpisat.
Mimochodom mas pravo na nahliadnutie do tej organizacnej zmeny 😝

zoja
28. nov 2011

@sisaha, @alenka600 dakujem vam 🙂 , ked to bude aktualne zacnem to riesit, zatial som sa len informovala, kedze tu nieco podobne padlo v tejto teme , snad sa dohodneme a spokojnost bude na oboch stranach, pre istotu som si platila maximum dpvn 26t, takze ak sa nic v zakonoch nezmeni dovtedy tak snad aj narok na podporu poriadnu budem mat, ak by sme sa nedohodli 😉

sajmonkaf
autor
28. nov 2011

@alenka600 Ďakujem za take obsiahle vysvetlenie témy,ešte ma napadlo,firma ma ešte 2 pobočky po Slovensku,môže mi zamestnavatel ponuknut miesto aj tam?vieš,aby ma prinutil k vypovedi...

alenka600
28. nov 2011

@sajmonkaf Zalezi na tom, ake miesto vykonu prace mas v zmluve. Ak mas napr konkretne mesto X, tak Ta nemozu nutit zobrat pracu v meste Y.

sajmonkaf
autor
28. nov 2011

@alenka600 miesto výkonu práce mám presne určené v zmluve,len pobočka sa prestahovala na inu adresu,ale v tom istom meste,tak by to malo byt ok,že?