Koľko zarobí profesor na univerzite?

siska266
27. nov 2022

Ahojte, chcem sa vás spýtať, či neviete koľko môže zarobiť profesor na univerzite?Sestra má ma vyplácať, chceme 70 tisíc. Ona je učiteľka na základnej škole, momentálne na RD majú 4 deti a jej muž pracuje ako profesor na univerzite a tvrdia ze im banka dá len 20 tisíc.

trgypadl
27. nov 2022

@siska266 nie je to lahka situacia, ale. Musis pochopit aj ich, lebo oni tam ziju.... Ja neviem, ale ja som od rodiny nikdy necakala, ze ma vyplatia.... Neberem to ako samozrejmosť

katuskamala1
27. nov 2022

Je to rozne, zalezi od viacerych veci, ale v cistom tak okolo 1200e. Alebo i menej. Je "len" doktor, nema žiadnu funkciu ako veduci katedry napr? Alebo na rektorate? Ale tak aj ked s inou skolou nieco ma, isto ale viac ako 2 000 v cistom nema. A sestra tak do tisicky ked nema atestáciu. No ale maju 4deti,tak to tiez nieco spraví. No nemyslim, ze len 20 by im banka mohla dat.

vevapeto
27. nov 2022

@modrykolibrik toto nie je o závisti, ty by si sa usmievala, že?

abbey1
27. nov 2022

@siska266 A teba budú vyplácať z čoho? Ako to máte právne poriešené? Celý dom je teraz ešte rodičov?

bluka2
27. nov 2022

Môj profesor na UK v BA (docent) mi 10 rokov dozadu hovoril, že má v čistom 1000€. Ako PhD student v zahraničí som mala vyššie štipendium než toto, preto mi to ostalo v pamäti.

vevapeto
27. nov 2022

@siska266 máte aj nejakú zmluvu? Lebo oni nie sú povinní vás vyplácať, pokým neprebehne dedicske konanie.

nelca84
27. nov 2022

@siska266 tarcha tam nesmie byt, taky dom sa neda zalozit

abbey1
27. nov 2022

Ono v rodinných vzťahoch je ťažko sa vŕtať. Každý má svoju pravdu. V každom prípade, ak je dom ešte rodičov, môžu s ním robiť, čo chcú. Môžu ho sestre darovať, či predať za 1 000 eur. A ani jedno dieťa si naň v podstate teraz nemôže nárokovať. Bohužiaľ, vzťahy v rodinách bývajú komplikované a keď ide o peniaze brat nepozná brata.

bluka2
27. nov 2022

Dohodla by som sa na nejakom kompromise, lebo inak budeš mať problematickú situáciu keď bude dedičské a oni možno mať medzitým 6 deti, ktovie. Nech dajú povedzme 50.000 €, čo ja viem. 20.000 € zľava by bola fajn ponuka , možno niekde zozenu s pomocou rodičov alebo nejak inak

basska_b
27. nov 2022

Moj dedko bol emeritny profesor na STU a do dochodku isiel so slusnym platom aj vymerou. 1000 v cistom isto mal plat... Ked svagor neni ani docent, to nezarobi vela... viem, ze doktorandi maju 500 eur stipendium, po ziskani titulu PhD. sa dostanu mozno na 700 (?). To je so 4 detmi fakt malo... Asi si svoje moznosti v banke preverovali... ak nie, mozes to od nich ziadat, banka dava taky papier ze predschvaleny uver.

annm81
27. nov 2022

Tá predstava, ako vysokoškolský pedagóg na slovenskej univerzite zarába slušné peniaze je minimálne úsmevná. Z toho, čo popisuješ je reálna aj možnosť, že berie okolo 700-800 eur. Ak si k tomu prihodí nejakú funkciu, nejaký grant a celé dni je v práci, možno zarobí závratných 1000.

bluka2
27. nov 2022

@annm81 tak ale tá predstava aj trochu tak ako by to malo byť. Nech tam majú motiváciu ľudia aj robiť.

nepic
27. nov 2022

@siska266
A taká možnosť,že by ste teda vyplatili vy ich a oni by si zaobstarali vlastné bývanie tu nie je?keď máte pocit krivdy.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
annm81
27. nov 2022

@bluka2 Veľmi dobre viem, ako to tam funguje a čiastočne súhlasím, že polovica ľudí je tam zašitá... ibaže si vezmi tých najšikovnejších študentov - ostanú na SK s víziou, že pred dôchodkom budú brať možno "až" 1200 eur?

(zdravím z Nemecka, kde postdoc zarobí 5000+ a profesor v pohode cez 7000)

bluka2
27. nov 2022

@annm81 Séf inštitútu na technickej vo Viedni mal 9000€ v cistom a to už mám pár rokov starú info. Nejdem teraz hľadať tabuľky pre presnosť. Je to tak, ako to píšeš

januska12323
27. nov 2022

Ak sa chcú rodičia zbaviť vlastníctva nech to prepíšu na obe deti a hotovo. Vyplácať ťa potom bude z polovice hodnoty domu- odkúpi alebo to necháš tak a budeš spoluvlastník. Neviem z akého dôvodu chceš vyplácať teraz keď tam nič nie je tvoje a rodičia ešte žijú.

evica17
27. nov 2022

@nelca84 no to tak nefunguje asi, lebo ak im to nevýchodi, asi im banka nedá taký úver,aj keby založená nehnuteľnosť bola neviem aká. Aspoň u nás pozerali hlavne na príjem, a aby ostalo životné minimum plus tých 40% či koľko to je

evica17
27. nov 2022

@katuskamala1 my sme mali príjem 1100 eur,ja na RD vtedy nízkom,muž vtedy ešte nízky plat pred pivysenim a dali nám 60 000 eur, a to sme.mali len jedno dieťa, žiadne záväzky, a nízky úrok a 30 rokov splácanie.
U nich ak ona je na RD,on zarobí podľa teba dajme tomu 1200, tak by mali spolu 1600 a keď si to prerástlo,tak im môže vyjsť taký malý úver,už len životné minima su u nich veľa,úroky medzitým si inde,to tiež veľa spraví a ani nevieme koľko majú rokov,či majú splátky na 30 rokov čiže mi že to byť reálne.

nelca84
27. nov 2022

@evica17 samozrejme, ze aj prijem je dolezity, ale 70 tis. je fakt nizka hypo, tu to skor vidim na neochotu vypllatit sestru

andreakotesova
28. nov 2022

@deedol a doc. zarobí tak o 40 eur viac a prof. tiež tak. Záleží na tom, ci ma, alebo nemá osobne príplatky, inak je to bieda. U nás na väčšine fakultách nemajú financie ani na základné platy, nie to na osobny príplatok. Zarábajú mizerne. Mam kamošku na SŠ a ta zarobí viac, ako moj muž s titulom prof. s 20 ročnou praxou.

andreakotesova
28. nov 2022

@basska_b teraz ma doktorand cez 900 eur štipendium. Keď skončí, tak dostane to isté, ale už v hrubom 😅

andreakotesova
28. nov 2022

A nechápem teba, ze chceš vyplatiť z domu, keď tvoji rodicia ešte žijú. Nemáš naň momentálne žiadny nárok. Ak by sa ho rozhodli darovať tvojej sestre, tak s tým fakt, že nič, nespravíš.

matkahelka
28. nov 2022

@basska_b vies zle. ja som bola doktorand pred 15 rokmi a uz vtedy som mala stipko cca 700€, teraz sa splha do tisicky. asistent ma paradoxne tolko isto, ale kedze to uz nie je stipko, ale mzda brutto, je to netto menej ako stipko doktoranda. a plat profesora dnes urcite nie je 1000€, ale daleko viac.

matkahelka
28. nov 2022

@siska266 kto povedal, ze ta ma sestra vyplatit? ty? ci rodicia? lebo ona ta vobec vyplacat nemusi, obzvlast, ak ostanu byvat s rodicmi v dome, rata sa s tym, ze sa na starobu o nich postaraju. u nas v rodine bolo viac takych pripadov, kde dom ostal tomu dietatu, kto s rodicmi zil a dochoval ich. ona nema ziadnu povinnost ta vyplacat.

lb1984
28. nov 2022

@siska266 je to tak banky sprísnili pravidla žiaľ zvlášť keď teraz je sestra RD nemajú na dokladovanie 2 príjem, majú 4 deti atď. Zvlášť ak jej muž zarobí 1000-1500€ netto v pravidelnom prijme. Slsp ma online hypo kalkulačku tam si to vieš pekne namodelovat aby si si to overila. Máš 2 možnosti- počkáš kým sestra skončí RD a požiadajú znova, alebo vezmeš 20 tis. a uzatvoris s nimi zmluvu pred notárom o splátkach viazanu na vlastníctvo nehnuteľnosti. Iné neurobíš nič. Ak ti nebudú platiť splátky podla zmluvy v čase na akom sa dohodnete máš právo ich dat na súd. Samozrejme tvoja sestra by musela byť vlastníkom nehnuteľnosti alebo by museli dať súhlas tvoji rodicia s ručením nehnuteľnosťou na ich dom. Ale je na tebe nakoľko vo veku vašich rodičov ich chcete zaťažiť úverom lebo sa môže sa stať že budeš mať finančné problémy ty alebo tvoja sestra ale v konečnom dôsledku na to doplatia aj tak len tvoji rodicia .... z môjho pohľadu teraz pri tomto zdražovanii, vysokých úrokových sadzbách pri nízkom a hlavne len jednom prijíme by som sa čudovala tvojej sestre ak by do toho šla keď doteraz nemala žiadne úvery úvery pôžičky ....

daniela2202
28. nov 2022

@siska266 no budeš rada, že dostanete 20 , väčšinou to končí tak, že kto býva s rodičmi, prepíše sa i dom. .... ber a neváhaj 😁👉

lila1988
28. nov 2022

Dom so záväzkom dožitia sa nedá založiť banke, takze hypotéku im nedaju. Maximálne spotrebný úver a tým pádom je tých 20 tisic reálnych pri toľkých vyzivovanych detoch

katuskamala1
28. nov 2022

@evica17 to som prehliadla, ze je ona na RD.

katuskamala1
28. nov 2022

@matkahelka ty koky toľko si mala?? Ja som ho dokončila pred 7r a dostávala som cca 500,potom sa mierne navysilo a ked som skoncila, vuem ze uz bolo cez 600eur. A ano, odborny asistent (pre autorku tvoj svagor vlastne) mal malinko viac nez my.