Má môj muž nárok na odstupné?

3. máj 2021

Veľmi pekne Vás prosím o radu vo vyššie uvedenom probléme.
Môj muž robí v práci od r. 2013 - momentálne má zmluvu na dobu neurčitú. V septembri 2020 sme sa vymenili on išiel na rodičovskú dovolenku / poberal materské/ a ja som šla do práce. medzitým však od 1.1.2021 prešla jeho pracovná agenda pod inú divíziu. Čiže aj keby sa vrátil tak nemá čo robiť na pôvodnom mieste. Chcú mu ponúknuť novú pracovnú zmluvu s inou náplňou práce, čo on odmietol. Od 1.6.2021 má dohodnutú novú robotu v inej firme. Tomuto pôvodenému zamestnávateľovi oznámil návrat do zamestnania dňa 20.5.2021 s tým, že keď mu dajú novú zmluvu, nepodpíše to a má nárok na odstupné. Chce sa so zamestnávateľom dohodnúť, ale zatiaľ nemáme termín jednania, mám pocit, že to zámerne naťahujú. Ako ďalej postupovať, keď oficiálne by sa mal vrátiť 20.5.2021 do starej práce, ale nemá už svoju agendu, ani novú podpísanú zmluvu, ktorú ani nepodpíše? Má vôbec nárok na odstupné? v Zákonníku práce som vyčítala, že má, ale prípadne máte niekto s týmto skúsenosti?

Ďakujem

irusa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
3. máj 2021

@irusa ale pri nepodpísaní novej zmluvy má automaticky nárok na odstupné, to som čítala v ZP? veď nemusí súhlasiť so všetkým čo mu je ponúknuté? nie?

irusa
3. máj 2021

nemyslím, ak nové pracovné miesto má za rovnakých podmienok ako robil doteraz

irusa
3. máj 2021

bolo mu ponuknuté miesto na doterajšom pracovisku ?

irusa
3. máj 2021

ono mám pocit, že každým rokom je nejaká zmena...treba pozrieť aktuálny zákonník práce

autor
3. máj 2021

@irusa bola mu ponúknutá práca na doterajšom pracovisku, ale úplne iná, s ktorou on nesúhlasí, že bude robiť.

moni106
3. máj 2021

Podla mna ma narok na odstupne.zavisi akym § ukoncia pracovny vztahy.treba si na to dat pozor lebo vacsinou davaju ze dohodou a vtedy sa zrieka odstupneho

autor
3. máj 2021

@irusa ak mu bola ponúknutá úplne iná pracovná náplň ako má teraz, čiže ide o zmenu zmluvy.

irusa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
irusa
3. máj 2021

ale to mu musí dať výpoveď zamestnávateľ

autor
3. máj 2021

@irusa áno, a potom má nárok na odstupné. Ale ak by sa dohodli, tak má ešte o jedno odstupné viac. Tak to má v kolektívnej zmluve. Lebo pri výpovedi je ešte výpovedná lehota a tým pádom Vám nemusí zamestnávateľ platit dalsie mesiace, ale odídete rovno s odstupným o jeden mesiac viac. Ideme s tým aj za právnikom, uvidíme čo nám povie, len som chcela este tu skúsiť, či niekto nemá nejakú skúsenosť. Inak tí právnici, to je des. 15 minútová konzultácia 50 Eur

cacianka
3. máj 2021

Radsej čítaj a sa spytaj v sjupine Pravne poradenstvo. Minimalne 2 právnici, +personalistky poradia lepšie. Blbostu hned mažu

autor
3. máj 2021

@cacianka ahoj, kde nájdem tú právnu poradňu, hladala som medzi poradňami, a právne poradenstvo som tam nenašla. Dakujem za pomoc

autor
3. máj 2021

@cacianka našla som iba históriu právnej poradne s príspevkami staršími ako 1r. Tam asi aktívne teraz nikto neodpovedá :(

ivkazba
3. máj 2021

Nemusíš písať do skupiny právne poradenstvo, na toto by som ti v nej na 99% odpovedala ja. Áno, s novou pracovnou pozíciou súhlasiť nemusí, v takom prípade mu musia dať výpoveď s odstupným, bude mu plynúť výpovedná doba. Alebo sa dohodnú na ukončení PP dohodou a vtedy má nárok tiež na odstupné, ako si písala, o mesiac viac ako pri výpovedi. Len si treba dať pozor, aby v dohode bola uvedená konkrétna výška odstupného.

ivkazba
3. máj 2021

A k tomu, že sa neozývajú, on nech 20.5. nastúpi do práce, ak sa dovtedy neozvú. Keď nastúpi, budú musieť situáciu riešiť.

cacianka
3. máj 2021

To je samostatna skupina ako ine a nepatri do poradní.aj ivkazba ti odpovedala, ona je v nej moderátor

autor
3. máj 2021

@ivkazba veľmi pekne ďakujem. takto som to aj ja nejako brala, a potrebovala som si to u niekoho overiť.

ivkazba
3. máj 2021

Niet za čo, keď bude potrebné niečo viac, napíš do skupiny alebo mne IP.

autor
3. máj 2021

@ivkazba jasne, verim, ze to prebehne hladko, ale mam obavy z toho laxneho pristupu zamestnavatela, to ma desi, ze nebude chciet komunikovat. Dam vediet, ako sme dopadli. Ak bude problem, napisem do skupiny. zatial dakujem velmi pekne

tykat
3. máj 2021

Len nech zamestnavatelovi nepovie ze ma inu pracu od 1.6. lebo mu bude robit prieky resp. bude to natahovat tak aby to chcel ukoncit muz dohodou z jeho strany a potom ziadne odstupne nebude. Toto si dobre premyslite ako sa chcete so sucasnym zamestnavatelom rozist.

autor
3. máj 2021

@tykat ano , to mi je jasne. Urcite mu nebudeme hovorit nic o novom zamestnani. stale to tlacime tak, ze nech nam oficialne daju novu zmluvu, ktoru on nepodpise. V štvrtok nakoniec ma stretnutie so zamestnavatelom, tak uvidime a budeme vediet viacej.

simca06022011
3. máj 2021

No len pozor na tu dohodu o ukonceni PP (pri jej podpisovani), niekedy tam vedia zaformulovat, ze sa PP ukoncuje BEZ naroku na odstupne ;) a kedze je to dohoda, tak je to ok. Cize ak chce odstupne a chce koncit ku koncu mája, vsimnite si to. Ked nastupi do prace, urcite to budu riesit a zmluvy menit/dohadovat, kedze nebude mat co robit a tak by napr. mohol sediet na schodoch vo firme a dostavat svoju povodnu mzdu ;) nebude jeho chyba, ze mu nepridelovali pracu...

autor
3. máj 2021

@simca06022011 pozerala som aj ich kolektivnu zmluvu a je tam napisane, ze ak by odisiel vypovedou tak, mu patria 2 odstupne a ak by siel dohodou tak 3 odstupne platy. Tak neviem, ci by toto robili taketo kulehy priamo uz v dohode o ukonceni, ale ano, spravit to mozu. Ja sa skor obavam toho, ze sa nebudu chciet dohodnut. Potom co? nenastupi 20.5. do prace a co dalej?

simca06022011
3. máj 2021

vypoved a dohoda o ukonceni PP su dve rozne veci. Ostatne je na tom ako sa dohodnu. Ak on nechce prijat novu poziciu, tak nemozu ho nutit, ale uz s takymito spekulaciami nemam skusenost, ja sa radsje vzdy dohodnem s ludmi 🙂 tak hadam niekto iny poradi. Len to som chcela, ze pri dohode, nie je povinnost akekolvek odstupne riesit, pri vypovedi, lebo sa zrusilo jeho miesto atd je to ina vec...