Mám doma malé dítě a pracuji. Jste na tom rovnako?

jitrenka4505
7. mar 2010

Ahojte holky,
dcera ma 11 mesicu a ja jsem zacala pracovat. Na plny uvazek. A nelibi se mi, ze se kazdy na me diva pres prsty, ze je moje holcicka moc mala atd. Proto, je tu nejaka maminka, ktera taky pracuje s tak "malym" ditetem? At se necitim sama.

henikav1
7. mar 2010

jitrenka, nic si z toho nerob, ludia si na to zvyknu. My zijeme v Belgicku a tu je materska 3 mesiace. Potom idu prakticky vsetky deti do jasli, alebo sa o ne staraju au pairky, pretoze zial faktury treba platit. Je ina doba, treba sa obracat a s dnesnymi cenami a malymi platmi len samotny chlap rodinu tazko uzivi, ani nehovorim o tom, ze ak zena zostane priliz dlho doma, tak jej to v kariere nepomoze. Takze dovodov, preco ist do prace skoro je vela. Takisto su dovody preco zostat dlhsie doma, kazdy podla svojho citenia a moznosti

jitrenka4505
autor
7. mar 2010

henikav1: presne jak rikas, pred porodem jsme zili v Anglii a tam bych po 9.-ti mesicich sla do prace a nikoho by to vubec neprekvapovalo. A taky doufam, ze se to tu zmeni. Navic mi pripada, ze kdyz jsem v praci, a potom prijdu domu, ze si to s Victorkou vic uziju, nez kdyz jsem s ni cely den.

rimmel
7. mar 2010

jitrenka ak si TY myslis ze pre svoje dieta robis to najlepsie tak ti moze byt jedno co si my ostatni myslime..a ak je s malou doma otecko tak nevidim problem, osobne by som takto male babo alebo aj mladsie do jasli nedavala, nato som si dieta nerobila aby som ho potom odlozila do jasli aby mi ho niekto iny vychovaval 😔

a dieta sa nema uzivat ale vychovavat 😕

henikav1
7. mar 2010

ako vidis rimmel, kazdy ma na to svoj pohlad a svoj nazor. Slovensko je jedno z mala statov na svete, kde zeny VYCHOVAVAJU dieta do troch rokov (potom uz asi nevychovavaju), pretoze podla teba uz ked je dieta v jasliach, tak ho uz asi rodicia nevychovavaju? Ja som si napriklad nerobila dieta na to, aby som mohla zostat doma tri roky na mizernej materskej.
V jasliach vidim aj vyhody aj nevyhody, napriklad take, ze dietatko moze castejsie choriet, ked je stale medzi inymi detmi, na druhej strane si vypestuje dobru imunitu, ma nejaky rytmus, je mu tiez samozrejme od malicka ze ma okolo seba detsky kolektiv, teda ziadne vyplakavanie pri nastupe do skolky. Celkovo su taketo deticky skor samostatne

Samozrejme beriem aj iny nazor, tento tu je moj 😉

lily1983
7. mar 2010

ahojte..tu v irsku je tiež ,,normalne,, ked mamičky pracuju po šiestich mesiacoch materskej,ale da sa zostat doma aj dlhsie, ak človek chce, všetko sa da..do jasiel by som ju nikdy nedala,(a ani neviem, ci tu vôbec jasle su, ale asi ani nie, iba au pair do domu) aj keby sme mali len jeden prijem, a do škôlky pôjde normalne v troch rokoch...ja totižto neverim že by v jasliach prosperovala tak, ako ked je doma somnou.predsa len, tam nieje jedna au pair na jedno dieťa, ale ma ich asi na starosti viac...a ked uz ide o peniaze, ci jasle, ci au pair, aj to nieco stoji..ci by sa to vôbec oplatilo, plus to, co ze niesom s malou, ani jej, a ani mne nikto nikdy nevrati..kašlala by som na tie peniaze.

meleri
7. mar 2010

já nevím občas chodím na čtení dětem do knihovny, jsem tam prakticky sama matka s dítětem, zbytek jsou chůvy z jeslí nebo ty co jsou doma s dětmi, a vidím fakt velký rozdíl mezi mým dítětem a těma z jeslí..přijdou mi fakt oprsklé, zbytečně brzo vyspělé, vyčůrané...
já to dycky viděla jako negativum. dítě jsme si pořídili až jsme na to měli finančně, a předem sem se domluvila že se budu o dítě starat a manžel chodit do práce.
žijeme ve Francii a po půl roce jdou snad všichni zpátky do práce..a ty co jsou doma z dětma tak se na ně dívají jako na líné..

já si myslím že jesle nikomu nic dobrého nepřinesou..a těm dětem se po rodičích moc stýská. školka, to už je určitě něco jiného.

a stejně, nemyslíte si že pak od školy až po univerzitu se ve škole nasedí až až? proč jim nenechat aspon trochu času doma...teda pokud to finančně jde.

kubaka
7. mar 2010

jistřenka - to je hezké - ty chceš jen pocit, že nejsi sama a že ti to ostatní schválí. Nehledáš jistotu, co je dobré pro dítě. 😔

souhlasím s meleri. kojence a mladší batole mají ovlivňovat rodiče - ti ho programují, předávají mu své hodnoty a založí mu osobnost na celý život. ústavní výchova je vždycky jen schematická, neosobní a předčasně děti odtrhává od rodiny, která by pro ně měla být na prvním místě.
už jsme to tu rozebírali. Buď to tak prostě uděláš a ustojíš si to a nepotřebuješ ničí ujištění ani plácání po rameni. Protože pokud otázku kladeš takto, tak konkértně ode mne se poplácání fakt nedočkáš.

To, že to jinde funguje jinak a jsou nastavené jiné sociální systémy neznamená, že je pro kojence a batole dobré být předáno někomu cizímu na výchovu. Ty první dva roky být s dítětem a prožít s ním celé toto důležité období překotného zrání je nezbytné. 😉
žádná práce neuteče, nemá, narozdíl od dítěte, nožičky. Dítě je maličké dva roky - pracovat budeme celý zbytek života.

rimmel
7. mar 2010

henikav kazda mamicka co da dieta do skolky priskoro sa tu bude ako ty obhajovat, ale faktom ostava, ze dieta tak male 11m ma byt pri matke a nie medzi cudzimi ludmi, to je priroda..no v dnesnej uponahlanej dobe to vyzera inak ze ano.....

a to uz ani nehovorim o tom ze JA chcem byt s babatkom..nechcem ho hned niekde supnut, babatkami su iba raz..a ako meleri hovori, nevidim ziadny prinos v jaslach..az okolo 2-2.5 roku zivota babatka zacina pre ne byt vhodne aby sa motali medzi inymi detmi lebo vtedy dosiahnu vyvojovy milnik a kolektiv v tomto veku uz potrebuju. mladsie babatka nie, tie potrebuju mamicku a otecka, no ti dnes ozaj nemaju vobec ziadny cas 😒

rimmel
7. mar 2010

kubaka lepsie by som to napisat nemohla, do riti furt sa niekto vyjadri viac k veci a lepsie nez ja 😝 😀

rimmel
7. mar 2010

a henikav ked pises ze si si nerobla dieta aby si zostala doma tri roky snim, tak naco teda si si robila dieta? aby si porodila a co najskor ho supla do jasli aby si si zase mohla zit svoj zivot ci nechapem? 😝 😀 ale to uz ja podpichujem sorry! 😀 😀

nikollette
7. mar 2010

typické 😔

beruska24.9.
7. mar 2010

Já přemýšlela, zda zůstat doma 3 nebo jen 2 roky. Šlo hlavně o finance. Dítko jsem neplánovala, prostě přišlo 😀 Pak jsem si řekla, že jesle poblíž stejně nejsou (bydlíme na vesnici) a navíc další dítko už neplánuji, tak ať si malou co nejvíce užiji. Takže budu doma 3 roky. Malá dostane co potřebuje a já s přítelem se prostě uskromníme 😉

rimmel
7. mar 2010

jitrenka a na polovicny uvazok by to neslo?

rioko
7. mar 2010

já bych taky dítě do jeslí nedala, učím ve školce - teda před MD a vidím to i u těch 3 letých, jak jsou ještě mrňousci kteří se potřebují fixovat na jednu osobu, nejlíp na rodiče, nebo aspoň teda na učitelku, ale ta má dětí hodně - stejně tak v jeslích a nemá šanci dát těm dětem co potřebují, prostě podle mě minimálně do těch 2-3 potřebují jistotu u maminky nebo tatínka, ti mu mají taky vštípit nějaké vychování, režim a ne učitelka nebo teta v jeslích...chápu, že třeba v jiných zemích je to horší, že je MD velmi krátká, ale to už mě taky přijde lepší chůva, která se věnuje dítěti max. a jen jemu než ho dát do kolektivu

shaula
7. mar 2010

Holky, Jitrenka chtěla podporu, ne utřít 😀

Jitřenko, zřejmě jsi se rozhodla po zralé úvaze, co bude pro tebe (i pro malou?) nejlepší, je to tvé rozhodnutí, tak si za ním stůj. Pokud jsi OPRAVDU rozhodnutá pracovat, tak by tě nemělo rozhodit, co říká okolí (upřímně s tou reakcí jsi musela počítat). Nenapsala jsi, co bude s malou, jestli v jeslích, nebo bude tatínek na RD?
Ale já osobně si nedovedu představit, že bych od tak malého dítěte měla jít do práce (díkybohu za to, že v ČR můžeme zůstat doma 3 roky). Ze své jediné mateřské si nedám ukrojit ani jediný den, vždyť ty děti jsou malé jen jednou a tak strašně rychle rostou! 😉 Souhlasím s tím, co už je tu napsáno - dítě by v jeho prvních letech měli vychovávat především jeho rodiče, ne cizí lidé...

lucenek
7. mar 2010

já pracuju na plném od 15m dcery jsem více v klidu protože máme prašule, takže můžu dopřát nejen jí, ale i celé rodině

martinka81
7. mar 2010

Naprosto souhlasím s rimmel a kubakou...
Myslím, že věnovat se dítěti, je ta nejlepší investice do jeho života, kterou žádné na úkor dítěte vydělané peníze nevyváží.
Taky nemáme na rozhazování, splácíme barák a auto a nabídky na práci jsem měla i na částečný úvazek, vždy jsem řekla ne.

kubaka
7. mar 2010

asi jsem pořád rozněžnělá stará matka - ale připomněla mi to rioko - když si představím svého maličkého druhorozeného v 11 měsících - akorát začal sám chodit a byl vyloženě k sežrání. Nemohla jsem se ho nabažit, každou chvilku něčím překvapil, z každého pokroku jsme se radovali - mazlili jsme se, tulili, totéž starší syn - jak přišel domů, hráli si, maličký na něm visí dodnes.
Stokrát raději bych si našla domácí přivýdělek, pokud by to naprosto a fakt jinak nešlo - ale dát to rozkošné stvoření, které se na mě jen třese a směje se na mě, na 8 hodin denně pryč - nemyslitelné.

Teď nakráčel hrdě a sebevědomě do školky, chytil paní učitelku za ruku a bez jediné slzičky se vrhl za hračkama a dětma. naprosto suverénně a s dychtivostí.
je jedno krásně přísloví, na které si občas upamatovávám: Čím bezpečnější přístav, tím větší chuť z něho vyplout.

Prvního syna jsem měla v 26, teď je mi 40 a vidím, jak zatraceně rychle ty děti vyrůstají a osamostatňují se, že čím víc času s nimi trávíme dokud to potřebují a chtějí, tím líp pro ně i pro nás. Je to vzájemné obohacování.
Pak budou vypuštěni do světa a můžeme jen doufat, že jsme je tak dobře vychovali, že se neztratí... 😵 Jestli v tomhle něco pokazíme, už nikdy to nenapravím.

lamarika
7. mar 2010

Já si myslím, že pokud to je možné taky by matka měla zůstat doma s dítětem po dobu co uzná sama za vhodnou. Pokud je potřeba aby žena začala pracovat, tak OK. V dnešní době je i poměrně dost prací, které může matka dělat i při dítěti. Každopádně je na každé matce aby zvážila pokud chce jít do práce z vlastní vůle (aniž by ji k tomu nutili okolnosti) jestli jí to za to stojí. Mně osobně by vadilo, že bych o spoustu věcí přišla. . .

mirka907
7. mar 2010

Ja osobne hlavne na ciastocnom uvazku nevidim nic zle. A uplne idealne je, ak je mozne robit z domu...Ale taku moznost ma malokto. V kazdom pripade si myslim, ze ak sa niekto potrebuje realizovat a vie to sklbit aj s materstvom, tak preco nie.

lucenek
7. mar 2010

no než začnete moralizovat , tak si laskavě uvědomtě, že se stává, že není na výběr, takže tak 😎

shaula
7. mar 2010

Lucenek - ono taky záleží na tom, jaké má kdo priority... Na to, co je v životě důležité (z mého pohledu) těch peněz tolik nepotřebuješ - láska a pozornost je "zadarmo" a věci jsou důležité méně 😉
My jsme si dopředu vytvořili finanční rezervu, abychom se nemuseli nijak uskrovňovat i v době RD. Chápu, že třeba někdo opravdu peníze nemá, splácí dluhy apod., tak pak musí zvážit, jestli je pro něj nutností pár korun navíc nebo se uskromní a bude se věnovat dítěti... Každá jsme jiná, pro každou je prioritou něco jiného. Když se někdo rozhodne pracovat, OK, je to jeho volba, na tu má právo. Ale mě by třeba hodně vadilo, že přicházím o cca 2/3 času se svým dítětem kvůli práci... Ale taky záleží na tom, kdo se o dítě stará - otec, babička nebo instituce...

lucenek
7. mar 2010

noshaulo tebe jsem tu čekala se svými hefty
někdo opravud nemůže jinak ač by chtěl a hned je špatnej 😝 😝 😝

martinka81
7. mar 2010

samozřejmě, pokud je situace taková, že prostě musí, je to něco jiného, ale kolik takových případů je? Zakladatelka tématu nejspíš ne, aspoň to tak chápu.

shaula
7. mar 2010

Lucenek - já jsem napsala, že jsi špatná? Ukaž mi prosím kde. Svůj názor vyjadřuju slušně, bez emocí a jízlivostí, tak tě prosím o totéž.

lucenek
7. mar 2010

shaulo máš pocit že nepíšu slušně?
které ze slov, které jsem použila není slušné?

beruska2x
7. mar 2010

lucenek a co treba se uskomnit, nedopravat si a venovat se male? myslis ze kdyz ji koupis kdeco, zahranes ji vecma ze ji to nahradi mamu?

ja teda souhlasim se shaulou...

martinka81
7. mar 2010

Shaula to vyjádřila přesně, jak to cítím já 😉
A nemám pocit, že by se do někoho navážela...

lucenek
7. mar 2010

no berundo tys tomu dala korunu 😀 😀 😀 😀
já do práce musela, takže tak chápeš to? nebo že by ještě nee 😀

meleri
7. mar 2010

lucenek,

ale u tebe je to jiné, ty jsi přece doktorka. a to je víc než práce, ale poslání..takže chápu že ti to chybí...že se tam realizuješ..

např mi se po práci sektretářky nestýská..jsem štastnější doma s malým. byla to strašná rutina. ted je to sranda. ale o to asi nejde, prostě spíš o to co je pro dítě nejlepší, a to je asi mama.

ale víc asi souhlasím s holkama, prostě tomu dítěti ta matka pak musí hodně chybět.