Moje dítě nejí...

lidka_hipp
14. okt 2014

Jsou děti, které krásně papají už od malička a snědí (skoro) všechno, co dostanou 😀 Ale pak jsou i takové, které doslova bojují s každým soustem a prostě odmítají jíst. Říká se, že kdo takové dítě nepoznal, nepochopí pocity rodičů, kteří se o něj starají. Kamarádka má takovou holčičku. Ať jí připravila cokoliv, malá jen řekla nechci a po dlouhém přemlouvání snědla pár soustíček. Kamarádka byla tak zoufalá, že za ní běhala s jídlem po bytě, jen aby malá něco snědla. Přitom holčička roste a nevypadá, že by jí něco chybělo a podle doktorky je zcela v pořádku.

Má i vy zkušenosti s malými nejedlíky? Osvědčilo se vám něco, jak do nich dostat aspoň trochu jídla? Co byste poradily mojí kamarádce?

maslenka47
14. okt 2014

Tvojej kamaratke by som dopriala, aby ju tiez cely den niekto prenasledoval s jedlom po byte. Ktovie aky by bol potom jej osobny vztah k jedeniu...

Pokial nie je zdravotny problem, tak len RESPEKTOVAT rozhodnutie dietata a NENUTIT. S tym prvym ma dost vela rodicov problem.

mircalla
14. okt 2014

@maslenka47 Dost od veci prispevok - kto tu pisal o prenasledovani dietata s jedlom?

babulka82
14. okt 2014

Mam jedno take doma a už to nereišim 😉 ponuknem ,nechce ,necham tak . Je zdravy ,rastie ,žije ,beha tak čo . Bola som take iste dieta a dneska zjem všetko . 🙂 Horšie riešit obezitu ako nejedenie podla mna .Dobrovolne od hladu nikto nezomrel 😀

sam2
14. okt 2014

Juj, tak toto dovorne poznam. Ked som zacala prikrmovat tak drobec zjedol uplne vsetko(este sme srandovali ze to chudatko otvori hubenku na vsetko, aj na lieky 😀 ) a potom okolo 8 mesia a akoby utalo a nechcel jest absolutne nic. Tancovala spievala...proste divadlo,nic nezaberalo 😒 preplakala som vela obedov. Naozaj, kto to nezazil, nepochopi ake je to stresujuce...a potom jedneho dna to znovu preslo...trvalo to asi 2mesiace....dnes (klop-klop) sme opat v stadiu, co pred nim neutecie to zje 😀 😀 Niet nad pocit ked mate najedene dieta 😉

olivka26
14. okt 2014

my sme mali taky problem ked sme zacali prikrmovat,mala mi nic poriadne nezjedla asi do 7,5 mesiacov,polievku mi z lyzice frkala,jedlo vypluvala,na vsetko len kyvala s hlavou nee nee ne :( varila som minimalne 3 verzie jedla,aj tak neuspesne,vvzdy to skoncilo 2-3 lyzickami a potom cicik 😀
Ale jedneho dna nastal zlom,ani neviem ako a mala my zjedla cely jogurt,na obed polievku pekne a tak som postupne vynechala cicik a dnes mala papka pekne 🙂
Zaciatky boli dost tazke a o nervy, aaaale mala som taku fintu na nu ze som jej vsetko spolu uvarila(masko-zelenninu,ryzu+jablcko,alebo hrusku a toto mi pekne papkala ked to bolo pripravovane na sladko a poviem vam na podiv to chutilo aj mne 😵

kim_rossi_stuard
14. okt 2014

@lidka_hipp ja by som skor mala k inej teme co povedat- *ked mas doma maleho zrutika* 😀 😀 😀 😀 ja mam zase kamaratku, kt. 4.5rocny syn zje polku kurata za 2hod. a myslim ze moj syncek k tomu speje tiez 😎 a neni tucko, asi ma dobre spalovanie, alebo to vybeha, ale je stale hladny 😵 a to im nedavam skoro sladkosti, lubia maso, zeleniny, ovocie...

kochanka
14. okt 2014

My mame týež tento problem a na kolko mala stale lieta a neobsedi všetko hned vybeha tak som prestala jej davat na silu lenže hned mi začala chudnuť takže papať len na silu aby som niečo do nej dostala

lucinka311
14. okt 2014

nuz, my máme doma ukážkový prototyp nejedáka 🙄 cca okolo roku sa rozhodol, ze nebude nic jest - ani dovtedy to nebola ziadna slava, ale jednu - dve lyzicky polievky som donho dostala -odvtedy je to boj. V decembri bude mať tri roky a žije z mlieka (ked má svetlejsie obdobie a neomietne ho), makoveho zavinu a chlebika vo vajicku 😒 ☹

jarka476
14. okt 2014

týmto som si prešla aj ja pri najstaršej dcére, nejedla skoro nič a moje nervy boli na pokraji zrútenia. Chodili sme na gastro kde jej zistili reflux, neskôr to bola anorexia a neviem ešte aké diagnózy. Moč a stolicu som je brala na rozbor každý mesiac a cestovala s ním do Prešova ( v tej dobe sme bývali v Sabinove a tam sa rozbory nerobili). Trvalo to skoro 3 roky. Lucka mala v jednom roku váhu 8,15 kg a naozaj vyzerala ako keby som ju týrala hladom. Brali sme všakovaké lieky od peritolu po neviem čo a nič nepomáhalo, proste jesť nechcela. Keď sme sa presťahovali nazad do Popradu tak sa to trošku zmenilo a pomaly začala jesť, asi to bolo aj nástupom do škôlky, predsa len odkukala od detí, že sa vedia sami napapať. V prvej triede mala 18 kg a ja som už jej nechutenstvo neriešila a kašlala som aj na všetky vyšetrenia, z ktorých malo moje dieťa už panický strach. A čuduj sa svete... dieťa mi žije, za pár dní bude mať 16 rokov , nič jej nechýba je z nej nádherná slečna čo spaše všetko čo vidí, príde domov z intráku a miesto pozdravu medzi dverami letí do chladničky a až keď ma na stole povyberané aj neskombinovateľné tak sa mi pozdraví.
Takže keď to zhrniem na záver, od hladu umrie iba to dieťa čo naozaj nemá čo jesť a myslím, že tu na Slovensku je to malá pravdepodobnosť.

oktobermimi
14. okt 2014

@lucinka311 ahoj ja mam to iste doma len u nás je to : mlieko, jablko termix a chlebík z niečim alebo rožok ☹ na to abi zjedla niečo ine nezabere nic ani to že jej rano dam čaj a do obeda ani rožok tak aj tak nic nejí

tichanska1
14. okt 2014

My máme niečo podobné odkedy malému začali ísť horné zuby (6 mesiac). Prikrmovať sme začali už ako 4mesačného a vtedy by zjedol aj mňa. Od 6 mesiaca je to katastrofa. Trocha pomáha, keď mu dávam jedlo z môjho taniera. Lebo zvlášť pripravované jedlo len preňho vôbec nechce. A najviac sa mi osvedčili najjednoduchšie jedlá, napr.pečené zemiaky, hokkaido, mrkva.

stina
14. okt 2014

Fuha tak takyto problem sme my nemali a chvala Bozku zatial ani nemame. Neviem ako by som reagovala. Viem ze maminka je asi nestastna, ale ked dietatko prospieva... Tak nech sa nestresuje 🙂 dievcatko si samo vypyta, ked bude chciet papat

lidka_hipp
autor
14. okt 2014

@maslenka47 Díky za komentář. Sama si pamatuju, když mě ve školce nutili do jídla. Výsledek byl, že ani jako dospělá nejím svíčkovou, špenát a nedokážu vypít mléko. Přitom mléčné výrobky miluju 🙂 Takže respekt je určitě na místě.

@babulka82
@sam2
@olivka26
@kochanka
@oktobermimi
@tichanska1
@stina

Díky za zkušenosti i praktické rady. Sama jsem s nejezením u dcery problém neměla. Možná je to proto, že máme dva psy a jednu všežravou kočku, takže Anička ví, že když něco nesní, najdou se jiní zájemci 😀 Dokonce jsme takhle naučili jíst jednu její kamarádku. Tak dlouho přemýšlela, jestli bude jíst jogurt, až přišla kočka a ukradla jí ho.
Souhlasím s tím, že pokud nejedení není zdravotní problém a dítě prospívá, je to spíš stres pro maminku než pro něj. Když malé rostly zuby, byl to taky dost boj a jediné, co snědla, bylo pár lžiček vychlazeného jogurtu nebo ovocné přesnídávky. Teď už je ale mnohem větší a mazanější, takže mi někdy tvrdí, že nechce tu "ošklivou" zeleninu. Ale nedávno jsem dostala od tchýně nový mixér a malou moc baví mixovat různou zeleninu na omáčky nebo polévky a vše, co si připraví nadšeně sní 🙂

@kim_rossi_stuard Tak to je opravdu pořádný jedlík. Tolik masa nesním ani já dospělá 😀

@jarka476 Mrzí mě, že máte za sebou tak náročné problémy s jídlem ☹ Myslím, že dobře fungující školka, milé učitelky a kamarádi nejedlíkům hodně pomáhají. V naší školce to bylo tak, že děti nemuseli sníst všechno, ale učitelky je vždy poprosily, aby alespoň ochutnaly. Navíc, když viděly, jak jiným chutná, dost dětí se "rozjedlo".

stina
14. okt 2014

@lidka_hipp haha sa smejem lebo zrovna svieckovu, spenat aj mlieko ja milujem 🙂

sam2
14. okt 2014

@lidka_hipp ono to preslo, ked som to prestala riesit (zjes-zjes, nezjes-ty budes hladny 😀 ) proste ked som prestala mat stres pred kazdym jedlom, tak sa drobec dal do pohody tiez a rozjedol sa .... 😉

lidka_hipp
autor
14. okt 2014

@stina Tak špenát už jsem vzala na milost. Tedy jedině syrový v salátu. Jako "kaši" ho dál jíst odmítám 🙂

@sam2 Naprostý souhlas. Děti umí být pěkné potvůrky a přesně vycítí, že je pro nás něco hodně důležité (aby se najedly) a umí kolem toho neuvěřitelně vymýšlet 🙂

simca06022011
14. okt 2014

Neprehovárať, nechce-odloží sa... mne v období toho naj "vzdoru" domietala slečna doma jesť všetko okrem sladkostí.. riešili sme to: keď som jej dala večeru a ona sa začala hádzať o zem, že to nechce (3 ročná), príde otec, vezme tanier s tým,že keď nechce ide spať hladná... a hotovo, vybavené... Potom máme fňukačky kvôli hladu a pod, ale pár krat sme vydržali... (naozaj iba pár) a už viac nebol protest, stačilo že jej pripomeneiem kedy bude zase jesť a nič medzi tým...
Ak je malé dieťa čo nechce papať dala by som skontrolovať obsah železa, alebo pridala nejaké železo do stravy (melasa a pod), pridala pohyb vonku a iba v presnych casoch stravu.. a nic medzi tym. U nas rezim jedla funguje na rovnakych casoch od malicka, a okrem obdobia chorob sme nikdy s jedenim problem nemali 🙂 KLOP -KLOP

ikula2
14. okt 2014

@lidka_hipp ach jaj tiez bojujeme s jedenim uz 4roky ale zasadu ktoru dodrziavam je ze nebeham s jedlom za dietatom 😕 . Vyskusali sme toho vela ale aj metoda nechat ho hladneho a potom sa naje pri malych detoch nepomala ....Teraz ked je vacsi tak uz na nam vidim ked je hladny, ale pokial bol maly tak to bolo zufalstvo. Aj nam robili vysetrenia, iba zakladne, vsetko v poriadku. Maly ma 4 roky a vahu mame 14kg 😔 je to hruza. Inac je zivy, sikovny ale jednoducho neskutocne vybera jedlo. Treba eliminovat sladke a aj pecivo, ci piskoty, musia byt rozostupy medzi jedlo ale uplne nie ze neje a potom mu supnem kusocek niecoho , proste nic. Nase dieta je skor na zivu stravu :D, cerstve ovocie a toho sa drzim.

strociatka
14. okt 2014

@lidka_hipp juj ako sa to dobre radi od PC,ked vacsina mammiciek ma deti, ktore by zjedli aj tanierik s lyzickou. Co vsak s dietatkom, ktore ako tazky zavislak na kojeni odmieta uz prvu lyzicku? Tot nas priklad. Starsia papa normalne, skor ju treba brzdit, lebo jej chuti sladke. No ked sa narodila mladsia a lekarka nas uz nutila, aby sme zacali prirkrmovat, zacalo nase trapenie, ktore ma dnes uz skoro tri roky. Usta neotvori, prave naopak, zatne a zatne aj zubky. Samozrejme, ze nezje ani lyzicku, vresti od hladu a pyta si prsnik. Tak sme odstavili (nie nasou vinou, to je iny pribeh) od dojcenia a ze teda papaj. A nic, usta zafixovane a hmaty najlepsieho obrancu s vynikajucou technikou vyrazania lyzicky najlepsie k stropu!
Aj ked sa zo mna stal cirkusovy prebornik, dieta usta neotvori a hladom vresti, domaha sa po odstaveni flase s napodobeninami mlieka, usta neotvori, nepomaha nic, ani skusat krmit materske lyzickou, uz len ked vidi, ako utieram riad a v ruke lyzicka, reve a uteka kade lahsie.
O mesiac a par tyzdnov dovrsi tri roky. Lyzicku (sice s odporom) akceptuje, ale otvori usta len v pripade, ze je pustena rozpravka a aj to si dokladne prezrie, co jej chcem dat do pusy a urobi neskutocnu cenzuru.

Tak sa do mna pustite, no vsimnite si, ze najviac a najmudrejsie budu radit mamicky, ktorym deti jedia 😉

bubloska135
14. okt 2014

od kedy nam zacali rast zubky ,moj krpec pravidelne odmietal jest, niekedy bol cely den na jogurte a banane. Niekedy cely den na jednej kuracej polievke. Najskor som vyvarala viac druhou jedal,vsak mozno mu nechuti a skusala vsetko mozne len aby sa napapal.poviem ze po 3 mesiacoch ma to prestalo bavit.uz za nim aby nelietam po celom byte s jedlom. Po case som zistila ze su to len niektore dni co nepapa a ze ked uz je naozaj hladny tak pride a vypyta si jest. Ale su dni kedy spapa 6 lyziciek aniekedy cely tanier papania. Beriem to tak ze pokial je zdravy prospieva tak neriesim.... a verim ze bude prospievat stale ;)

elen83j
14. okt 2014

Môj Fifík je nejedlík 😀 áno už sa na tom smejem,neriešim 🙄 ale boli dni keď som s toho bola zúfalá,najmä ak sa nájdu múdry ľudia,ktorý dieťa zje všetko a idú radiť čo by robili oni 🤐 U nás sa to začalo refluxom už na pôrodnici,vraj prejde pri príkrmoch,no trvalo ešte 3mesiace od prvého... V 1,5 roku sa zvracal a od vtedy každý 2-3mesiac,vraj je podľa krvy zdravý tak som neriešila.Vitamímy,peritol a podobné na ňom skúšala doktorka a imunolog povedal,že to môže byť s toho refluxu a vyrastie s toho.Tak čakám či vyrastie 😀 😕 A jedna múdra pani doktorka mi povedala,že človek dobrovoľne od hladu nezomrie,tak nenútim a čakáááááááááááám 😅

katka2224
14. okt 2014

Áno, aj ja mám doma 16-mesačnú nepapakáčku 🙂
So zavádzaním príkrmov sme začali po ukončenom 6. mesiaci, všetko išlo pekne, ochutnávala po lyžičkách, len nejak ani časom sa ten počet lyžičiek nemení ☹
Je dojčená, zdravučká, má 12kg, takže sa to snažím neriešiť, ale nie vždy to ide. Keď pol dňa vyváram v kuchyni, a výsledkom je jediná lyžička, človeka to nepoteší, ale čo už? Máva ale aj dni, kedy spapá aj 150ml, je to véééľmi zriedkakedy, ale vtedy ma vie veľmi potešiť... Aj na mňa pozerá očkami: vidíš, mami, všetko som zjedla 🙂
A rada pre kamarátku? Každé dieťa má niečo rado. Moja dcérka napríklad domáci slepačí vývar, cviklovú polievku, a cestoviny samé, bez ničoho... Len treba trpezlivo skúmať a skúšať... A samozrejme, nenútiť, iba ponúkať... Ja dcérke ponúkam jedlo 4x do dňa, z toho papá 2x, ale tak, za pokus to stojí... 😉

lucinka311
15. okt 2014

@oktobermimi my sme uz skusali, ze ho nechame "vyhladovat" - ze jednoducho dostane napr.roztek s nátierkou a kým ho nezje, nedostane iné 😠 nezabralo - to dieta by kludne vydrzalo aj tri dni bez jedla ☹ ☹ perfektne je, ze ked je hladny, dostava neskutocne zachvaty zurivosti 😖 začal chodit od septembra do skolky, tak dufam, ze sa konecne rozpapa- zatial to vyzera tak, ze sedi s ostatnymi detickami pri stole a zuje si svoj suchy rozok,alebo chlebik 🙄

elen83j
15. okt 2014

@lucinka311 nechcem brať ilúzie ale Fifík chodí do škôlky už 4rok a nič sa nezmenilo,tiež len suché pečivo bez nátierky a masla,cestoviny čisté,od cesta zje palacinky,buchty a podobne,a ešte kura a ryžu toť vše... Ja čakám stále,že to pri deťoch príde,ale koľkokrát nejedol celý deň v škôlke a sme tu 😕

lucinka311
15. okt 2014

@elen83j ja len stale premyslam odkial beru tolko energie, kedze z jedla to zjavne nie je 😕 výšku aj váhu má úplne v norme, taze jedine, co mi vychadza, ze rastu z lásky 😅 😀

dasiacik
15. okt 2014

@lidka_hipp
My máme doma taký mix jedáka-nejedáka 😅 Od malička som ho učila na čisto domácu stravu,rozmanitú,bez cukru,bez éčok.Ovocie,zeleninka,obilniny,polievočky,postupne mäsko.Lenže,ako pánko rástol,spoznával chute,zistil,že ovocie je sladké a domáce koláče tiež 😀 Takže,keďže raňajky bývajú kašovito ovocné,svačinka tiež,tak nieje problém s papaním.Akonáhle príde čas obeda a zeleninových polievok,či mäskovito-zemiakovo niečoho,tak začína boj o každú prehltnutú lyžičku 😠 Ale,večere sú opäť s úsmevom,keďže kašička pred spaním je sladučkááá 🙂 A ako to riešim?Nijako.Verím,že postupne sa naučí papkať všetko.Prajem pekný deň.