Mám nárok na výživné pri externom štúdiu?

katherin227
12. jún 2011

Ahojte, študujem externe vzhľadom na to, že na denné štúdium sa mi nepodarilo dostať. Popri tom mám občas brigádu, aktuálne ma firma zamestnala ale len do konca mesiaca čiže na dobu určitú. Potom prácu nebudem mať. Možno len občasné brigády. Aby sa mi však lepšie hladalo brigády potrebné aby som si mohla zaplatiť školné, odišla som na privát z dediny do väčšieho mesta (o nájomné sa delíme 4ria).

Môžem žiadať od ,,otca" ,ktorý má voči mne súdom stanovenú vyživovaciu povinnosť aby mi ďalej platil výživné? podľa mňa sa pripravujem na budúce povolanie ,nie som riadne zamestnaná na TPP a úplne schopná sa sama živiť.... On však požiadal o zrušenie výživného na súde...

Poradíte mi prosím????

lenka311
13. jún 2011

Nie, lebo máš externé štúdium. Môžeš ho poprosiť len osobne, ako človeka... Rozumieš...

jahodnicka
13. jún 2011

Nárok na výživné opravdu nemáš...platí jen při denním studiu na VŠ, né při dálkovém (externím), to že nemáš práci v tom roli nehraje..

katherin227
autor
13. jún 2011

Z môjho pohľadu to nie je úplne fér, síce chodím do školy menej, ale učím sa rovnako veľa a ešte aj musím platiť za školu.

tak to zrejme nechám tak ,nech si ,,užije" tie peniaze...

sisaha
13. jún 2011

@katherin227 a neda sa povedzme po skonceni semestra poziadat o preradenie na dennu formu?

andzi
13. jún 2011

@katherin227 netrvdila by som to, čo baby vyššie. Podľa môjho názoru nárok máš, lebo ešte nie si schopná sa sama živiť, brigáda je na privyrobenie nie na samoživenie sa. Ale z praxe ti poviem, že súdy na to nemajú jednoznačný názor, poradila by som ti však napísať dobrú sakra dobrú právnu argumentáciu, možno to na sudcu zaberie.

sisaha
13. jún 2011

@andzi tiez si myslim, ze narok ma, ale na sude sa bude argumentovat, ze sa moze zamestnat, tak ako vsetci externe studujuci ludia. Samozrejme zohrava ulohu aj vek.. No, v kazdom pripade by som to skusila, ak sa s nim nebude dat dohodnut po dobrom

ela2710
14. jún 2011

@andzi
@katherin227 baby vyssie maju ale naozaj pravdu, ked si na externom studiu, nemas narok na vyzivne a ani na rodinne pridavky do statu...len na dennom, alebo na individualnej forme studia...neberie sa do uvahy, ci robis, ci nie, pretoze uz vdaka tomu, ze mas maturu a chodis externe studovat sa mozes zamestnat....robi to tak vela ludi, studuju dialkovo + si samy zarabaju, takze ta asi nepotesim
😒

lenka311
14. jún 2011

@andzi To je kravina čo jej radíš. Môže mať akúkoľvek právnu argumentáciu, nárok na výživné v žiadnom prípade nemá. Jedine že by študovala denne. Je to dospelá osoba, ktorá si môže násť prácu a zarobiť si na seba aj na štúdium. Je to teraz ťažké, ale právne je to tak.
Môže ho len ako otca poprosiť, či by jej nepomohol, ale súdne nič nedosiahne to viem na 100percent..
Jedine že by sa dala preradiť na denné štúdium a vznikol by jej tak nárok aj na prídavky od štátu aj na výživné od otca.

lucy222
14. jún 2011

@katherin227 narok bohuzel nemas. K Tve argumentaci - to, ze se musis ucit stejne jako na dennim - spousta lidi dela VŠ dalkove a k tomu maji nejen praci na plny uvazek,ale i deti a domacnost... A k tomu,ze si musis skolu platit - nemusis, bez na statni...

jahodnicka
14. jún 2011

Ano, jak tady někdo psal, jediná možnost by byla přejít na denní, od dalšího semestru, pokud ti to škola povolí, pak by jsi nárok na výživné měla, jinak né, vím to z vlastní zkušenosti, takže je to ověřené...spravedlivé to možná je, možná není..prostě na externím studiu ani nemáš statut studenta, žádné slevy,výhody - nic. Škola za tebe neplatí zdravotní, sociální pojištění, je to všechno na tvoje triko..

katherin227
autor
17. jún 2011

skúsim ešte asi nejakého advokáta ..také hodinové posedenie aby mi pomohol s obhajobou pre súd a uvidíme...a na škole nás nechcú z externého preradiť na denné...takto majú z nás viac peńazí. ale ďakujem baby zarady ,kludne ešte raďte.... 😕

simca06022011
16. okt 2012

nie nemas, popri externom studiu sa da pracovat. Pochybujem, ze advokat uspeje pokym sa rodic nechce dohodnut.

moon1979
16. okt 2012

@katherin227 právny nárok pri externom štúdiu nemáš ... pri externom štúdiu sa berie do úvahy, že môžeš riadne pracovať na plný úväzok, takže jedine čo ti môžem poradiť, je pokúsiť sa zamestnať, pokiaľ s otcom nemáš dobré vzťahy a teda dobrovolne ti nebude nič prispievať ...

domyyy
16. okt 2012

@katherin227 nárok na výživné nemáš, ale keď podáš návrh na súd a budeš mať dobré argumenty, prečo sa nemôžeš zamestnať, tak je na sudcovi ako rozhodne.... nič nie je stratené 🙂 skús to 😉

ivulka82
22. jún 2014

ja by som sa chcela opýtať pri externej forme sú prídavky???

ala76
21. júl 2016

chcem sa spytat ked je vysokoskolak ktory pracuje na tpp uz od decembra ,teraz robil skusky v opakovanom rocniku ktore zase nespravil.tym padom ma prist o rok len skusky,do skoly chodit nebude.cize si dalej zaraba .ma sa platit vyzivne dalej ?ja mam informacie ze ako nahle pracuje na tpp a zaraba viac ako minimalnu mzdu sa vyzivne neplati ani nizsia suma.
jeho ex manzelka sa vyjadrila ze je to jeho sikovnost,ze sa ma platit aj vtedy ale mensia ciastka.synovi sa to tiez nepaci lebo splaca novy pc a este aj auto ktore vlastni a ze ked vsetko poplati co ma a davat este matke na domacnost tak mu nic neostane 😀 SUDOM TO NEMAJU JE TO MEDZI NIMY.robi 7mes.na tpp a platili sme doteraz kym sme toto nezistili lebo on nam to neoznamil co by mal oznamit.DAKUJEM PEKNE ZA RADY.