Môže sa zatajiť titul?

alison13
1. júl 2013

Ahojte, mám takú, možno pre niekoho zvláštnu otázku. Môže sa zatajiť titul? Od známej som počula, že jej kamarátka je Mgr. a nechcú ju zobrať na "obyčajnejšie" pracovné miesta napr. do hypermarketov a tak, a myslí si, že je to za daný titul. Tak ma teda zaujíma, či je nejako trestné nenapísať si do životopisu titul, alebo to nejako zatajiť? Celkom ma táto otázka zaujíma, tak budem rada, ak niekto odpovie 🙂

juliankaaa
1. júl 2013

moj nazor je ze trestne to nie je

nice202
1. júl 2013

nemusi davat titul do CV, ale predpokladam, ze tam svoj CV posiela a tam ma uvedenu VŠ....

sissy27
1. júl 2013

@alison13 nikto nemá povinnosť titul používať, dokonca v niektorých firmách to ani neuznávajú - napr. u nás ťa šéf s titulom pošle s prehľadom niekam, nikde vo svete totiž naše tituly nemajú váhu a jeho nezaujíma, aký máš diplom, ale čo vieš... nikto zo zamestnancov si u nás nesmie uvádzať titul na vizitku alebo do emailu...
takže trestné to nie, skôr to občas môže byť na posmech - ak sa niekto uchádza o funkciu napr. v technickom smere a hrdo si napíše do životopisu že mám titul Bc. zo sociálnej práce...

usacek79
1. júl 2013

@alison13 isteze mozes zatajit titul, rozhodne to nie je trestne 😅 titul nie je pevnou sucastou mena a nevyplyvaju z neho ziadne prava ani povinnosti.

kazunomiya
1. júl 2013

@alison13 no, je to takto. do zivotopisu sa pise presne to, a iba to, co moze zaujimat zamestnavatela, toho konkretneho, pre ktoreho zivotopis pises. cize nepise sa vsetko, to je chyba ktoru ludia casto robia.

trestne urcite nie je nenapisat ze mas VS titul. problem je skor ked si nieco vymyslis co nie je pravda, a aj to niektorym ludom prechadza....

asi okrem takych pracovisk kde je vyska vzdelania dolezita lebo sa od toho odvija tabulkovy plat alebo kvalifikacne predpoklady, nie je nutne uviest vsetko. zamestnavatelia sa niekedy boja ked sa im hlasi uchadzac s vyssim vzdelanim nez ake potrebuju, pretoze predpoklad je, ze bude mat vyssie naroky. ale zazila som uz aj Ing., ktora robila upratovacku v skole, lebo nevedela nic najst ine, tak vzala aj to.

skor je otazka nakolko to v tej konkretnej praci bude zvladat.

alison13
autor
1. júl 2013

ďakujem za všetky odpovede, nečakala som také rýchle reakcie 🙂 presne ste mi odpovedali na to, čo som chcela vedieť 🙂 ... ja som niekde započula, že titul sa zatajovať nesmie, ale niekde som zas počula aj to, že to netreba hovoriť, tak som si to chcela ujasniť

amelie123
1. júl 2013

@alison13 podľa mňa sa môže. ale človek si musí dať bacha či si nedal kvôli tomu zmeniť doklady. 🙂 lebo ak zatají titul a na občianskom, zdravotnom.... mu aj tak svieti Mgr. tak asi nič z toho🙂

hadassah
1. júl 2013

problémom je opak, keď niekto titul nezískal a napriek tomu sa ním chváli a uvádza ho (poznám takých pár expertov) 😀 . Ja som titul získala pred siedmimi rokmi, ale nechcelo sa mi kvôli tomu meniť si občiansky a ani ho nikde neuvádzam, keďže ani veľmi s mojou súčasnou profesiou nesúvisí. Titul sa môže používať aj keď nie je zapísaný v občianskom. Raz ho človek získal a ak by to niekto chcel overiť, tak nie je problém predložiť diplom.
Tiež by som to riešila tak, že ak pre dané pracovné zaradenie nie je dôležité uviesť vysokú školu, dokonca je to na škodu, tak proste do CV ukončenie VŠ neuvediem.

amelie123
1. júl 2013

mimochodom, je to presne tak, že niedky je titul na obtiaž. kopec mojich spolužiačok šlo z výšky buď na materskú alebo sa dlhoooo nemohli zamestnať. veĺmi veľa kamarátov aj z iných škôl sa sťažovalo, že ich pre titul nevezmú ani do tesca. čo neznamená, že sa tam silou mocou tlačia, ale keď je človek zúfalý chce zobrať akúkoĽvek prácu, aby nevisel rodičom na krku...

barborka30
1. júl 2013

@alison13 trestné je priznať si titul, keď ho človek nemá. Opačne to trestné určite nie je 🙂

zuanach
1. júl 2013

Trestne to nie je, ale keď ju príjmu, nemusí predložiť občiansky?

kazunomiya
1. júl 2013

@zuanach no ved nie kazdy ma titul v obcianskom...

Je dobre vediet odovodnit potencialnemu zamestnavatelovi taketo veci, ze preco sa hlasim na taku poziciu hoci mam vyssie vzdelanie a pod. To je otazka ktora moze velmi lahko nastat pokial zamestnavatel vidi ze sa mu hlasi VS vzdelany clovek na SS poziciu.

Inak poznam cloveka ktory zabudol(!) do CV napisat vzdelanie, a vobec to danej firme nevadilo, lebo jej slo o jeho schopnosti. ale to je tak v niektorych odvetviach...

zuanach
1. júl 2013

@kazunomiya podľa mna mnohí ľudia studuju preto, aby si našli lepšie miesto, preto si aj vymienaju občianske, niekto aj s Bc.

Ale niekto tu písal, myslím, že má pravdu, titul by sa nemal úmyselne zatajovat

grettka
1. júl 2013

ano, niektori ludia to tak urobia, prave z tychto dovodov, lebo by boli prekvalifikovani na danu poziciu a nevzali by ich.
Nemalo by sa to robit, ale trestne to nie je, a ked to pomoze k tomu, aby sa clovek zamestnal, tak preco nie.

kazunomiya
1. júl 2013

@zuanach ja by som ho asi nezatajila, ale myslim, ze ho nie je nutne uvadzat, zalezi od konkretnych okolnosti. Je smutne ked clovek studuje aby ziskal lepsiu pracu a potom sa ocitne v situacii ze mu titul v ziskani prace az prekaza...

ja by som radsej zamestnavatelovi vysvetlila preco sa hlasim na miesto na ktore som prekvalifikovana, ale problem je, ze niektori si triedia zivotopisy, ked ich maju privela, podla nejakeho jednoducheho kluca, napr.: titul - vyradim, nema titul: necham si. Alebo ma vodicsky - necham si, nema vodicsky - vyradim. a u nas nie je ani zvykom slusne odpovedat na zivotopis, takze sa jednoducho uz ani neozvu a clovek nevie ze preco to bolo.

@alison13 dufam, ze dotycnej sa podari najst robotu 🙂

wampik
1. júl 2013

No ja som presne ten prípad kedy mi titul k nájdeniu práce vôbec nepomáha. Odišla som z dobre plateného miesta kvôli tomu, že som sa vydala a presťahovala 140km za manželom a už rok si nemôžem nájsť prácu. Niekedy je aspoň reakcia na CV ale častokrát je že som prekvalifikovaná ☹ a presne ako napísala @kazunomiya u nás na Slovensku si človek človeka neváži a veľa spoločností nepošle ani len automatický generovaný email že " ďakujeme že ste reagovali na prac. pozíciu" Takže môj názor ak netreba nepísať, ja som to ale neskúšala nakoľko doklady mám z titulom 🙂

alami
1. júl 2013

@alison13 pozor, ono je to tak, že ak máš VŠ, ideš do vyššej platovej triedy, preto niekde nechcú brať zbytočne človeka s VŠ, aby nemuseli dávať vyšší plat. neviem, ako je to s predavačkou v hypermarkete, či aj tam to platí, ktovie. Možno sa chce len zamestnávateľ vyhnúť prípadným problémom, ak ju nezaplatí, ako bolo treba.

kazunomiya
1. júl 2013

@alami to plati takto pri tabulkovych platoch, aj to len takych kde to konkretna pozicia umoznuje.
v kazdom pripade sukromnik podla tohto plat neurcuje, ide len o to ze VS vzdelani ludia maju vacsinou vyssie naroky na plat plus nie su vzdy zvyknuti na ten typ prace ktory od nich zamestnavatel potrebuje.
inak sme ale krajina vysokoskolsky vzdelanych sekretarok. to som aj ja, a navyse v skole...

mima4
1. júl 2013

@alami no ale vacsinou ludia, co sa s VS pracu na mieste ludi s ucilistim, vacsinou su to absolventi socialnej prace a podobnych "dnesnych strednych skol", takze im je VS uplne nanic, tak nech si ju radsej neudavaju.

@wampik treba zmenit region. Nestudovala si predsa na to, aby si bola nezamestnana, ci robila stredoskolsku pracu. Investovala si cas, silu, peniaze... tak to treba zhodnotit.

simca06022011
1. júl 2013

@alison13 ako by si chcela zatajit titul? Personalista musi vediet najvyssie dosiahnute vzdelanie, titul sa pise do dokladov, prihlasok atd (aj ked nove obcianske ani nemaju taku kolonku🙂) ... cize zatajit sa to neda, jednoznacne vesat na krk to nie je povinny na pohovoroch nikto, ak niekto chce robit predavacku moze. To ci sa bude predstavovat ako "inzinierka, magisterka" je uz na nej ale v dnesnej dobe sa to hlavne v mladych kolektivoch a u sukromnikov nenosi. Nemyslim si ze prave toto ma vplyv na prijatie do prace... CV, motivacne listy a podobne sa mozu pisat priamo prisposobene pre danu poziciu, cize tam nie je potrebne uvadzat vsetko...
Tabulkove platy su iba v statnej sprave, cize to na toto vplyv nema...

wampik
1. júl 2013

@mima4 zmeniť region? to sa povie, sťahovala som sa za manželom a staviame si domček. Ja by som už brala robotu aj v novinovom stánku mne by to bolo jedno, no pravda je taká že väčšina ani len neodpovie ak sa uchádzam o takúto prácu, nemám možnosť sa ani dostať na pohovor a vysvetliť že mi skutočne ide o prácu a nie aby som si dokazovala, že som niečo viac lebo mám VŠ. Poznám veľa stredoškolsky vzdelaných ľudí ktorí dosahovali na manažérskej pozícii skvelé výsledky a naopak 🙂 veľa " rýchlo pečených VŠ im nesiaha ani po päty

mima4
1. júl 2013

@wampik kurna!! ale ty mas VS, ty si ju studovala s akym cielom?! Vies, ak je cielom absolvovanie vysokej skoly, tak je to skoda, no cielom pre vysokoskolaka by malo byt sa uplatnit vo svojom odbore na tych lepsich poziciach.
Prepac, ale nechapem, preco staviate dom niekde, kde nemate s manzelom profesne uplatnenie, to bude zbytocna fixacia na majetok. Treba ist niekam, kde budete mat obaja super job.... neber to odo mna v zlom, ale je skoda, ked tych 5 rokov na VS takto zmazes... Vysokoskolak sa od stredoskolaka by mal odlisovat prave tym, ze by mal chciet viac, nie sa uspokojit s jednoduchymi a stereotypmi pracami.

wampik
1. júl 2013

@mima4 no to čo píšeš absolútne schvaľujem 🙂 ale na druhú stranu manžel má dobrú prácu je tiež VŠ vzdelaný, pracuje vo svojom obore, ja som pár rokov pracovala na manažérskej pozícii a doplatilo na to moje zdravie ☹ čo je na škodu. Chcela som len poukázať na to, že je to proste nefér, že ak aj máš VŠ a máš chuť pracovať za menej v kľude bez stresu tak ti je VŠ na obtiaž. Nemusíš so mnou súhlasiť je to môj názor. Zvažujem otvoriť si živnosť alebo s.r.o. a robiť to čo ma baví 🙂

mima4
1. júl 2013

@wampik a čo ťa bavi? 😉

ale berem tvoj nazor, pokial si ty spokojna, to je hlavne.

wampik
1. júl 2013

@mima4 tak zvažujem dve možnosti podnikateľského zámeru, ale to si nechám pre seba zatiaľ 🙂 No myslím si, že všetky sme sa tu stretli na MK z jedným zámerom, že chceme byť matkami takže hádam sa podarí a potom sa budem realizovať. Prajem ti všetko dobré 😉

mima4
1. júl 2013

@wampik aj tebe 🙂 a rob to, po com tvoje srdiecko tuzi 🙂

natalienka12
1. júl 2013

Tabuľkové platy sú len v štátnej a verejnej službe, v súkromnom sektore sa mzda dohaduje pracovnou zmluvou. Mzda nesmie byť nižšia ako minimálna mzda. To je jediné ustanovenie v Zákonníku práce, inak aj VŠ vzdelaný človek môže zarábať minimálku a človek s učňovkou môže zarábať aj 5000 eur. Hypermarkety preto nechcú zamestnávať absolventov VŠ, lebo nechcú, aby im ľudia po 2-3 mesiacoch odišli inam. A väčšinou chcú ľudí, čo už robili na obdobnej pracovnej pozícii. Napr. skôr vezmú za pokladníčku babu, ktorá má síce len strednú školu, ale už pracuje od 18 rokov na rôznych robotníckych pozíciách, čiže má pracovné návyky, vie, čo je to práca v stoji, manuálna práca, ako nejakú čerstvo vyštudovanú inžinierku ekonómie, ktorú doteraz živili rodičia a nevie, čo je to manuálna práca. Personalisti veľmi dobre vedia, ako hľadať ľudí. A veľká chyba, ktorú robia ľudia je, že nepoznajú svoju cenu. Ja chápem, ak je niekto dlho bez práce a už ho to psychicky deptá alebo súrne potrebuje peniaze, aby uživil rodinu, zaplatil úvery, ale treba poznať svoju cenu, lebo ak sa človek podceňuje, je hneď odpísaný. VŠ nie je určite na škodu, ani na obtiaž, ale treba si položiť dve otázky - koľko ľudí má také isté vzdelanie ako ja a v čom som ja iný ako tí ostatní. Ak niekto skončil ekonomickú fakultu (nechcem samozrejme ekonómov uraziť) a nevie ponúknuť nič viac, napr. vynikajúcu znalosť cudzieho jazyka tak nemôže dúfať, že si nájde prácu podľa svojich predstáv. Iné je to napr. s absolventami medicíny alebo architekúry, tých nie je veľa a šance majú celkom dobré. To je jednoducho trh - napríklad treba 50 ekonómov a ekonómiu vyštuduje 300. Tak potom sa čudujeme, že je to tak. To je chyba celého školstva.

natalienka12
1. júl 2013

A ešte mi je napr. smiešne, keď ľudia do životopisov píšu, aké majú záujmy, napr. prechádzky v prírode, hudba .... ak to s danou pozíciou nesúvisí, tak to tam preboha nepíšem.

mima4
1. júl 2013

@natalienka12
je pravda ze v statnej sprave su tabulkove platy, ale na druhej strane je tam moznost mat az do vysky 100 % osobny priplatok, takze ak tvoj plat je napr. 750 eur v hrubom, mozes mat az 750 eur ako osobny priplatok a zarobit 1500 EUR

natalienka12
1. júl 2013

@mima4 1500 eur a viac majú len riaditelia sekcií na ministerstvách, ja som robila na súde a viem, že osobné príplatky boli max. 30%