Môže zamestnávateľ siahnuť na plat pri nástupe po rodičovskej?

svorka
8. máj 2014

Bola som v praci zaniest Oznamenie o planovanom nastupe do prace. Bolo mi povedane, ze musim aspon mesiac pockat, nakolko mi musia vytvorit miesto, aspon priblizne k tomu, ake som vykonavala pred nastupom na MD. Lenze problem je v tom, ze jeho predstava o plate je taka, ze mi staci o 300 az 400 EUR v hrubom menej ako mam ja napisane v pracovnej zmluve. Ma na to zamestnavatel pravo, predsa v ZP je pisane: Zamestnankyňa a zamestnanec majú právo po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2 na zachovanie všetkých práv, ktoré mali alebo ktoré im vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu. Pokial ja nebudem suhlasit s platom a budem ziadat viac, co mi pravom prinalezi, mozu so mnou rozviazat pracovny pomer, nakolko ja mozem byt este rok na RD? Mam odpracovanych 7 rokov vo firme, sice 4 na MD, ako by to bolo v mojom pripade keby ma chceli prepustit, na kolkomesacne odstupne by som mala narok a moze byt subezne s vypovednou lehotou? V takomto pripade by mi museli vyplatit odstupne podla zmluvy, ze? Dakujem za odpovede.

domin85
8. máj 2014

Ahoj, pokial si pamatam tak to bolo tak, ze pocas materskej- teraz tych 34tyzdnov tusim ti zamestnavatel musi podrzat miesto aj poziciu, pocas rodicovskej, cize do veku troch rokov dietata ti musi podrzat miesto vo firme ale nemusi byt to iste. Cize ak ti uz skoncila materska a ides z rodicaku, ano, zial moze ti navrhnut "akoze" ine miesto a teda iny plat..
Co sa tyka vypovede, ak chces odstupne v ziadnom pripade nepodpisuj ukoncenie pracovneho pomeru dohodou!!!Vtedy nejde o vypoved a odstupne sa na to nevtahuje, vylozene musis ty dostat od zamestnavatela papier s napisom vypoved zamestnancovi...

sisaha
8. máj 2014

ak mozes byt este rok na RD, tak tam ostan. So znizenim platu by som nesuhlasila a mozes argumentovat prave tymto §, ktory si spomenula. Ak ti idu vytvarat rovnake miesto ako predtym, tak ti musi ostat aj plat. S ich navrhom suhlasit nemusis a mozes oznamit vratenie sa na RD. V pripade rozviazania prac. pomeru mas narok na 3+3 platy