Môže ma zamestnávateľ prepustiť počas rodičovskej dovolenky?

Zodpovedané
24. nov 2023

Dobrý deň,

aktuálne som na rodičovskej dovolenke s prvorodeným synom, ktorý má 1,5 roka. Plánujem reťazovo počas trvania rodičovskej otehotnieť a nastúpiť na ďalšiu materskú dovolenku.

Pred pár dňami mi zamestnávateľ oznámil, že ruší k novému roku prevádzku, kde som pracovala pred nástupom na materskú. Zamestnávateľ však neukončuje činnosť a má ešte ďalšie prevádzky v iných mestách Slovenska. Keďže chce mať "všetko uzavreté", ako mi povedal, tak by rád so mnou rozviazal pracovný pomer dohodou. Ja som mu oznámila, že dohodu podpísať nechcem, nakoľko mám obavy, aký vplyv to bude mať na výšku mojej budúcej materskej dávky a ďalšie veci s tým spojené. Navrhol teda ďalšie riešenie, že predĺži zmluvu do obdobia, keď nastúpim na ďalšiu materskú s tým, že potom by chcel so mnou rozviazať pomer dohodou, keď už budem čerpať materskú a z výšky odstupného, ktoré by mi prináležalo mi vraj odráta náklady na moju dovolenku, ktoré mu vzniknú v tomto prípade, že bude ochotný a predĺži mi zmluvu.

Môže takto legálne postupovať a môže v takomto prípade so mnou rozviazať pomer, aj keď nebudem súhlasiť s dohodou?

Čo môžem v takomto prípade robiť?

Ako môžem argumentovať prečo pre mňa nie je výhodné dohodu podpísať, aby ma neuviedol do úzkych a "neoklamal", aby som z tejto situácie nevyšla so škodou?

Ďakujem

Dobrý deň,

zamestnávateľom navrhovaný postup je v zásade legálny, ale je neštandardný. Aj keď bola Vaša pracovná pozícia zrušená a vy ste na MD/RD, pre zamestnávateľa to nepredstavuje žiadnu záťaž - ani po ekonomickej a ani po administratívnej stránke. Zamestnávateľ Vás zrejme tlačí do podpisu dohody, lebo si je vedomý toho, že inak by Vám po skončení poslednej RD musel ponúknuť inú vhodnú pracovnú pozíciu (v zásade identickú s tou, ktorú ste vykonávali pred MD), príp. Vám dať výpoveď a okrem iného vyplatiť aj odstupné, ak by Vám inú vhodnú pozíciu ponúknuť nemohol.

Pred podpisom dohody by som Vám odporúčala urobiť dve veci:
a) Obrátiť sa na Sociálnu poisťovňu a skonzultovať s nimi, kedy a ako môžete pracovný pomer ukončiť, aby ste netratili na dávkach.
b) Zvážiť, či by ste mali záujem pokračovať v práci u tohto zamestnávateľa (aj keď v inej prevádzke).

Zamestnávateľ Vás k podpisu dohody o ukončení pracovného pomeru nemôže nútiť.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk