Nárok na paragraf ale bez odmeny?

zuzulk
15. máj 2019

Prosím vas poradte mi. Som zamestnana vo firme"maju 12 predajni. Viem ze zamestnankyne si nevyberaju paragrafy vobec. Zamestnávateľ sa vyjadril ze ked si vezmem pargraf nemam narok na odmenu"ta odmena ani nieje. Síce je napisana akoze na paske ale pcha.. Normalna mzda. Stalo sa jednej ze doniesla paragraf a veduca to hodila po nej ze s nim nema ani chodit.. Ajja som bola donutena si urobit voľno tak vymenit aby mi pasoval lekar. Je mozne sa na to stazovat

sintra
15. máj 2019

@zuzulk samozrejme, ze je to protizakonny postup a mozes sa stazovat.

korunka1
15. máj 2019

Inšpektorát práce to istí....taký slovenský folklór neuznávať paragrafy. Ale vieš čo čaká teba?

zlatica99
15. máj 2019

Jasné, že hej. To je protizákonné chovanie a pokiaľ máš proste normálnu zmluvu,tak máš jednoducho nárok aj na paragraf a nik ti nemôže zakázať si ho vybrať

zuzulk
autor
15. máj 2019

@zlatica99 a take chovanie ako ma veduci a sef ku nam..to sa neda opisat. Proste tak sa chovám aj ja teraz k nim.

zuzulk
autor
15. máj 2019
sissy27
15. máj 2019

@zuzulk a dokým ľudia budú akceptovať takéto podmienky a zaobchádzanie, tak sa ani nič nezmení...

korunka1
15. máj 2019

@zuzulk no ak podáš podnet na IP a oni to prídu šetriť, tak asi pozývať na kávičku a zvyšovať plat ti nebudú. Dôvod na vyhadzov sa nájde, ak to psychicky nevzdáš skôr ty. Musíš s tým počítať, ak sa dáš na boj, aj keď spravodlivý

kliatana
15. máj 2019

heh ako nevie, ci by sombola ochotna zotrvavat v takejto firme. vsak je to to zakladna zlozka, ked pracujes. to si mas ako kazdu navstevu lekara nadrabat alebo si brat dovolenku?

bambulka712
15. máj 2019

Nie som odborník na takéto veci, no pokiaľ viem, všetko závisí od toho ako máš riešenú zmluvu. Dám Ti príklad z vlastnej skúsenosti. Robila som v súkromnej firme, rýchle občerstvenie, práca na smeny aj víkendy. Plat som mala riešený štýlom - pevná suma (minimálna mzda) + pohyblivá čiastka - podľa pozície,ktorú som zastávala. Áno, nárok na PN, OČR, paragraf som mala, no za 6 rokov som bola 2x PN (raz noha v sadre a raz ma seklo) ináč každá choroba, vyšetrenia, šli štýlom - buď som ich plánovala keď som mala voľno, alebo som si prehodila smenu, prípadne dovolenka. Totižto, ak som brala P do 3 dní v mesiaci, šlo mi z pohyblivej časti mzdy dole myslím 50 €, Ak som bola PN viac ak 3 dni, šla mi dole cela pohyblivá...
Takže netuším čo Ti poradiť. Ak to chceš riešiť, počítaj s tým, že si budeš musieť hľadať novú prácu, lebo je možné, že Ťa potom odtiaľ "vyštvú"....

eko22
15. máj 2019

Máš na ten paragraf nárok, žiadne, že ti neuznajú, máš proste paragraf a hotovo. Keď ti neuznajú tak normálne sťažnosť an inšpektorát práce

anicka182
15. máj 2019

Takto tomu rozumiem ja, ze teda das paragraf ten ti zamestnávateľ preplatit musi ako náhradu mzdy, ale na druhej strane ti stiahne z pohyblivej zlozky mzdy resp. z odmien napríklad z predaja za ten jeden vynechany den. Vtedy asi neporusuje zakonnik prace.

dee01
18. sep 2020

@sissy27 tak tak bohužiaľ a doplácajú na to aj tí rozumnejsi