Ako bude nový zamestnávateľ vedieť, na koľko "paragrafov" mám ešte do konca roka nárok?

Zodpovedané
14. okt 2022

Dobrý deň,

v auguste som zmenila zamestnávateľa. Nejaké "paragrafy" som si vyčerpala v predchádzajúcom zamestnaní. Nezamestnaná som nebola.

Ako bude nový zamestnávateľ vedieť, na koľko paragrafov mám ešte do konca roka nárok?

Myslím tie "P" pri lekárskom vyšetrení mňa alebo detí.

Ďakujem

Dobrý deň,

u nového zamestnávateľa nemusíte mať znovu nárok na všetky dni (sedem dní), ale zamestnávateľ Vám ich môže dať. Prikladám Vám konkrétne paragrafy Zákonníka práce:
§141 ods 2
Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:
a) Vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení 1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
§141 ods. 6
Zamestnávateľ môže určiť, že ak pracovný pomer zamestnanca vznikol v priebehu kalendárneho roka, pracovné voľno s náhradou mzdy z dôvodov uvedených v odseku 2 písm. a) prvom bode (citované vyššie) a písm. c) prvom bode sa poskytne v rozsahu najmenej jednej tretiny nároku za kalendárny rok za každú začatú tretinu kalendárneho roka trvania pracovného pomeru. Celkový nárok podľa prvej vety sa zaokrúhli na celé kalendárne dni nahor.

S prianím pekného dňa,
Lenka