Môže zamestnávateľ pár dní pred výplatou zmeniť systém odmien?

Zodpovedané
16. mar 2019

Dobrý deň,

začiatkom decembra nám boli v obchode sľúbené 100% odmeny i za nesplnenie tržby. V januári nám došiel na prevádzky email, že tieto odmeny nebudú vyplatené tým, ktorí plán tržby nesplnili.

Môže zamestnávateľ pár dní pred výplatou zmeniť systém odmien?

Pracujem od pondelka do soboty. Počas tohto obdobia mi raz za dva - tri týždne pripadne jeden deň voľna. Keď chcem ísť k lekárovi, je to problém, lebo vždy musím zobrať paragraf a nie je šanca to vybaviť bez paragrafu v čase bežného voľna. Keď si zoberiem paragraf, tak mi odmeny nevyplatia a padnem do nižšej odmenovej skupiny.

Má zamestnávateľ nárok na takéto praktiky?

Ďakujem

Dobrý deň,

celková odmena za Vami vykonanú prácu sa určuje najmä pracovnou zmluvou, v ktorej máte jasne vyjadrené, aká je Vaša základná mzda.

Pokiaľ ide o pohyblivú zložku, tu sú dve možnosti: 1. ak je spôsob výpočtu pohyblivých zložiek určený kolektívnou zmluvou, dohodou medzi zástupcami zamestnancov a zamestnávateľom alebo v pracovnej zmluve, tak spôsob určenia pohyblivej zložky je dojednaný zmluvne.

Preto zamestnávateľ jednostranne pohyblivú zložku nemôže meniť, 2. jednostranné rozhodnutie zamestnávateľa, ktorý si kritériá môže nastavovať sám a môže ich kedykoľvek meniť, keďže nie sú dvojstranne dohodnuté. Tu sa však musí vyvarovať diskriminácii. Tá môže mať rôzne formy.

S úctou,

Advokátska kancelária JUDr. Jána Kasenčáka
Zapísaný v zozname advokátov vedenom SAK pod č. 4907
Juraja Fándlyho 2163/7
010 01 Žilina
Slovenská republika

Tel: +421 (911) 541273
E-mail: office@kasencaklegal.eu