Návrat do práce a polročné bábo

conta22
18. mar 2023

Ahojte s manželom plánujeme bábo avšak mám skvelú prácu veľmi dobre platenú o ktorú by som po odchode na klasickú materskú prišla. Premýšľali sme že by som zostala pol roka doma následne pol roka manžel a následne by sme dali ročne babo do jaslí - prosím nájde sa tu niekto v takejto situácii? Je to pre ročné dieťa zvládnuteľné? (o prácu by som prišla určite nakoľko u nás funguje politika vyplatenia niekoľko mesačnej mzdy a ukončenie dohodou - nikdy sa nehľadá zastúp počas materskej ale vždy vezmú náhradu na neurčito) ďakujem všetkým 🙂

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzanockamt
18. mar 2023

@mogaa Áno, sú rôzne deti. Obe deti mám náročné. Boli dni, keď som išla do práce a spala som nula celá nič, boli týždne, keď som v noci spávala 2-3 hodiny. Všetci sme to zvládli, žijeme, fungujeme. Riadim sa heslom, keď nevládzeš, pridaj. Som vďačná mame, že ma to takto naučila.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maciatkolulu
18. mar 2023

@mogaa myslíš ze fakt na tom západe to tie ženy neprežiju? Netreba dramatizovat. 😉Nebola by 1.a ani posledná aj na sk, čo by išla do prace. Pokiaľ to tak cíti a ma výborný plat, tak nevidím problém, aj chlapi chodia do práce a majú doma bábätká, či? Dokonca aj od týždňové ho a nejako sa vyspia, tak sa proste prestriedajú. A voila, bude chlap reálne na matérskej a sam, to je normálne zázrak. 🤣🤣Inak chlapi odrbavaju, vsakze, in a zmluva, žena aj tak doma na rodicku na xy decko a tak. Túto by to bolo ako ma byt. A nevidím dôvod na čierne scenáre a to som matka, čo je doma a bola som doma, ale keď niekto chce, tak netreba hneď hrozu

mikadooo
18. mar 2023

@conta22 vieš čo, skôr pre matku a otca je to ťažko zvládnuteľné, tak ti poviem. Áno, dieťa si poplače, možno aj nie, ťažko povedať. Ja, keď už som mala dieťa, nevedela som si predstaviť strčiť ho do jaslí/opatrovateľke a ísť do roboty. Ale ako to bude u teba, zistíš až v realite. Takže na tvojom mieste by som si spravila nejaký plán a keby ste zmenili názor s mužom, tak proste ten plán priebežne zmeníte tiež 😉.

zuzkapap
18. mar 2023

Mala som rovnaké plány a uz som 16mesiacov doma 😂

majka1921
18. mar 2023

@conta22 jeden moj kolega s manzelkou mali presne tento pripad. Ona mala vysokospecializovanu, skvelo platenu poziciu. Po pol roku siel na matersku on, zvladal vsetko lavou zadnou, je to sikovny chlap 🙂 maly siel potom do jasli od roka. Jednoduche to vzdy nebolo, ale zvladli to uplne v pohode.
Ja som sice s detmi bola doma 3 roky, ale bola to moja volba. Je to vecou kazdej zeny, kedy sa vrati do prace a nemala by byt preto odsudzovana.

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mogaa
18. mar 2023

@maciatkolulu opakujem, ja som nikde nenapísala že sa to nedá zvládnuť.....jendoducho som len napísala svoj názor, že ak bude mať náročné dieťa tak to môže byť ťažké....ale rovnako môže mať pohodové dieťa čo jej prespí celé noci....

lienka.7
18. mar 2023

@elizabet173
@bilberryday
Ale
@conta22 sa chce vrátiť, resp.ani nechce byt doma XY rokov. Proste chce len porodiť dieta a vrátiť sa naspäť do prace. Ma len smolu, že jej pracu moze vykonávať v podstate hocikto, kto sa to zauci. Cize v podstate nie sú nútení na nu čakať, ani sa s nou dohadovať. Proste karavany ide ďalej. Tehotenstvo nie je choroba,
@conta22 moze v podstate pohodlne pracovať až do nástupu na MD. a moze robit aj potom, stačí sa dohodnúť na inej forme. Len to by musela mat firma záujem, co teda asi nema. Detto ako som písala, keby bola co ja viem pol roka PN, hm? Stačí komplikovaná zlomenina nohy napr. (mali sme presne takto kolegynu). To je podstate potom plus minus ako materska. Tiez sa nebude mat kam vrátiť? O tomto ja píšem. Tak poprosím citat s porozumením dámy 👌

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lienka.7
18. mar 2023

@bilberryday vies, co asi ti poviem, aby si sa a prejsť von a nemudrovala tu, co ty na to?
A vieš, presne takéto situácie ukážu človeku trosku co a ako, pripadne mu otvoria oci a o tom pisem, pani premudrena👌

stanulienkat
18. mar 2023

Ak to máš v hlave upratané, že to chceš takto, tak samozrejme, že sa to dá. Veď za socializmu odchádzali matky od pol ročných detí do práce, 6 mesačné bábätká šup do jaslí a studený odchov. Všetci sme prežili viac-menej bez ujmy.
V zahraničí je to tiež bežné, nikto neplatí matkám do troch, alebo šiestich rokov byť doma.

ropucha6
18. mar 2023

@lienka.7 ona riesi, ako sa vratit do roboty po pol roku, nie ako sa nevratit. @autorka, da sa to v pohode. ked sa situacia skomplikuje alebo si to rozmyslis (tiez som take v teame zazila 🙂), vzdy sa da zmenit nazor.

maciatkolulu
18. mar 2023

@lienka.7 zamestnávateľ nie je krízové stredisko, dobročinne združenie. Mysli na zisk a výsledky. Samozrejme, že musí byť loajalita, ale obojstranná, čo na sk zvykom nie je. Tak sa fakt nečudujem. Autorka pravdivo opísala svoj situáciu a je nahraditelna, ale je spokojná, má dobrý tím, výborný plat. Myslím, že na tom nič nie je, keď jej zamestnávateľ má svoje pravidlá, s ktorými súhlasila, ktoré pozná, rovnako na tom nič nie je, keď pôjde do prace od polročného, keď to tak chcú obaja rodicia. Dieťa je inak dosť nákladné, takže je fajn byt zabezpečený a mat istotu. Byt aj nezávislý... Toho je ako šafranu

lucia147852
18. mar 2023

To sa nedá takto plánovať do predu. Nevieš aké dieťa sa ti narodí. Či bude úplne zdravé, či nebude mať mega úzkosti bez teba. Ak máš dobru prax, práca sa nájde takáto vždy. Ak by bolo všetko ok, skôr by som ale v tvojom prípade volila opatrovateľku ako jasle. A inak, ja to úplne chápem. Robila som na rovnakej pozícii, tiež hneď po mne prijali človeka na neurčito a ja som tiež tak nastúpila na neurčito po kolegyni čo šla na md. Ona sa vrátila po roku, dohodli sa ale má inom mieste, úplne inom ako robila pôvodne. Ja som tiež takto po 3 rokoch o miesto prišla, ale ja som sa už vrátiť ani nemohla. Takže mi to vlastne padlo vhod.

veronikapetra
18. mar 2023

Ahoj, pri dcerke (7r) sme sa s manzelom vystriedali a od roka bola v jaslickach, ona bola spokojne babatko 🙂 Choroby ju obchadzali a v MS uz ani nebola chora. Syncek ma teraz 3,5mes. a v maji nastupujem do prace, s manzelom sa pri nom budeme prechodne striedat a nasledne pojde do jasli.

ropucha6
18. mar 2023

@lucia147852 tak planovat sa to praveze musi. Na moje miesto tiez nikoho neprijali, lebo sme sa tak dohodli dopredu.

lucia147852
18. mar 2023

@ropucha6 su veci, ktore sa v živote naplánovať nedajú 100% a pozície, kde človeka prijať musia. Na mojej sa nedalo ani polroka spraviť to, aby nikoho neprijali

simca06022011
18. mar 2023

Ako sa tu písalo je veľmi veľa faktorov ktoré to ovplyvnia. Otázne je čo chceš viac, dieťa alebo prácu. Môže sa stať z3 dieťa bude chorlave, budeš jo vedieť nechať s opatrovateľku? Zarobíš napr dosť na to, ze tvoje 1 rocne dieťa nebude proste pripravené na jasle (môže sa stat) a budete mat opatrovateľku u vás doma napríklad? Pol roka, rok? A potom počas chorôb detských samozrejme.
Čiže pol roka by ti prácu držali a vzali ta späť? Podľa mňa jr tam veľmi veľa keby a co ak aby sa to dalo naplánovať:D za pochodu to uvidíš lepšie.
A zase chápem, pracovná pozícia manažéra ani vedúcej osoby nemôže ostat len tak prázdna s keď už sa niekto zabehne.

Ale áno, dá sa to, ja som výplaty rátala dva dni po pôrode v pôrodnici, o par dni som robila dphcky tiez z pôrodnice :D v dobe nedigitalnej. Rovnako som ho mala celu MD, po MD som bola v práci na HO riadne full tíme, dcéra išla do jasiel 1,5r na jeseň, čo by som už neurobila, dlaa by som ju do kolektívu na jar.

evka258
18. mar 2023

@conta22 a kto bude pri dietati, ked bude chore a nebude moct ist do jasli? Bude sa Ti dat z prace ostat doma?

conta22
autor
18. mar 2023

@evka258 áno aj ja aj manžel máme možnosť HO

sundew
18. mar 2023

@conta22

Autorka

Byvam v holandsku a tu je len 4m materska a deti tu idu bežne do jasli od 3-4mesiacov. Vo vašom prípade mate este vyhodu ze otec by isiel na matersku,co je super. Tu je to tiez bezne ze aj otcovia ostávajú s detmi a rovnako sa starajú o deti ako matka. Dieta moze byt chore tak ci tak, takze ci budete musieť snim ostat doma ked ma rok alebo tri je uplne jedno. Skor si moze vybudovať este lepsiu imunitu ked zacne skor.
Neviem ci je to mozne ale isto by som zacala davat dieta skor do jasli na par hodin aby si zvyklo, lebo rocne dieta uz vela vníma ,uz je trochu samostatne ale stale chce vas rodicov.
Ja mam flexibilnú pracu a pracujem velq z domu tqkze ked je syn chory mozem byt snim doma a aj pracovat.to je velka výhoda.
Nas syn velmi rad chodi do jasli/skolky,ma rad ten rezim a vie sa pekne spravat aj k malym babatkam kedze ich maju v skolke
Drzim palce v rozhodovaní 💪

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ropucha6
18. mar 2023

@lucia147852, tak asi si mala inu situaciu. Moju pracu si rozdelili styria veduci na roznych stupnoch, nadseni nie su, ale taky je zivot.

ropucha6
18. mar 2023

@conta22 a kto by za teba robil toho polroka?

conta22
autor
18. mar 2023

@ropucha6 vie sa to rozložiť do inej republiky a časť môj tím, prípadne moja nadriadená

mamamasama
18. mar 2023

Mala som to rovnako. Pracu som zboznovala, ale deti viac. 😅

zuzulka558
18. mar 2023

Aj ja som si hovorila pôrodim, prejde šestonedelie a idem do roboty,, doma som už 3 roky nakoniec, dieťa je iba raz malé

amelie2017
18. mar 2023

Aja ja zijem v zahranici, kde je materska 4 mesiace. Vedela som, ze doma bez prijmu nebudem moct ostat. Takze bud mat dieta a ist pracovat alebo ho nemat. Prva dcera bola to narocne dieta, pri ktorom sa nevyspis. Casto som ju v noci aj 3 hodiny kocikovala ci nosila aby aspon nieco spala. Boli noci, ked som spala 2-4 hodiny. Po case sme sa pri nej s muzom striedali, lebo jeden clovek to nezvladne dlhodobo. Prvy rok sme mali aupair, ked mala rok aj 4m, sla do jasli na 4 hod. a zvysok s aupair. Islu sme do toho znova a mali druhe dieta. Pri nom som nastupila v jeho 9 mesiacoch. Sice kludnejsie babo a lepsi spac, ale kazdu chvilu zapaly priedusiek a pluc, takze opat prebdene noci. Teraz ma 20 mesiacov a zijeme vsetci 😂 ano, je to narocne psychicky aj fyzicky, neraz som si v noci aj poplakala, ale mne to za to stoji. Deti su ok, lubia ma/ nas. Zatial na nich nebadam ani ziadne psychicke ujmy. To by bola takmer cela krajina mimo, kedze je to tu normalne. Len malo zien, co poznam ostalo s detmi dlhsie doma.