Neschopný kolega

24. jún 2022

Ahojte, zostáva mi už iba pár týždňov do nástupu na MD, takže v práci prijali človeka, ktorý ma bude zastupovať. Už ho pár týždňov zaúčam, no úprimne, ten človek je neschopný vykonávať danú prácu. Pár týždňov stále dokola sa učí najzákladnejšie systémové veci (zväčša kopírovanie údajov z databázy), dostal k tomu príručku, vyzerá, že si k tomu píše aj poznámky, ale jeho prístup je hrozne chaotický, je nesústredený a ani s tými príručkami (podrobne vysvetlené postupy) nedokáže pracovať samostatne. Už dávno som ho chcela zaúčať na iné, zložitejšie postupy a o mesiac má pracovať samostatne, ja budem mať medzitým dovolenku, no nevie ešte ani 1/10 práce, ktorú má vykonávať. Keď som sa o tom bavila s nadriadeným, povedal, že mu mám dať ešte čas, ale sám nie je ochotný si k nemu sadnúť, aby sa presvedčil, že je to s tým človekom márne. Ja už som s nervami v koncoch, ten nový človek začal byť už doslova nervózny, vulgárny a výbušný akonáhle mu poviem, že si má preštudovať príručku, ak nevie, ako pokračovať. Snažím sa s ním jednať trpezlivo, ale jednoducho už mi aj tá dochádza. Čo by ste robili na mojom mieste? Už začínam uvažovať, že sa do nástupu na MD dám PN, pretože som z toho permanentne v strese a bojím sa, aby to neuškodilo bábätku. Ďakujem

buberova
24. jún 2022

Keď vedenie nechce pomôcť tak je to bieda :(

slovenka753
24. jún 2022

Vykaslala by som sa na to. Véd budeš na MD. Šéfovi si vravela ze je neschopný, tak co viac urobiť. 🤨

melanta
24. jún 2022

Ty si svoju časť práce urobila. Nie si zodpovedná za to, že on má pomalé tempo alebo že dokonca možno nemá kapacitu naučiť sa to. Nadriadenému si to povedala, nie si zodpovedná za to, že si ho vybral a akceptuje to. Ty keď skončíš, zásadná vec je tá, aby si prerušila kontakt. Čiže žiadne radenie cez telefón, mail a podobne. Nech si robia, čo chcú, ty sa venuj sebe. A nestresuj sa, je to ich starosť, nie tvoja. Ty sa bav myšlienkami, že budeš mama.

viestta
24. jún 2022

Spravila si co si mala. Oni si budú musieť poradiť. Co si najali, to budú mať.

lucia7933
24. jún 2022

sla by som na PN, ak sa da. A nech si v praci robia co chcu... Urcite by som neohrozovala babatko stresom z prace...

viky173
24. jún 2022

a preco sa tym trapis Ty? nie si predsa sef, on Ta ma zastupovat, prejdi si s nim vsetko, to co prejst mas, posli o tom report na sefa a aj v kopii na toho pana, co ho zaucas a vybavene, Ty budes mat za seba urobene veci, co si mala a to ze on nechape, nie je Tvoj problem... ja som nastupila tak, ze moj predchodca tam uz ani nebol a sama som si musela zohanat vyhladavat veci a zistovat po inych a tu som, nikoho to netrapilo, tak sa tym netrap ani Ty, pretoze Ty si ta posledna, ktoru by to trapit malo

deti95060810
24. jún 2022

na PN by som nešla, radšej by som sa v kľude snažila mu vysvetliť ako ďálej... Pôjdeš na PN a všetko sa zvezie na teba - lebo ty si ho nezaučila....
Nerob si zbytočne nervy z niehoko neschopnosti... možno je to nadriadeneho človek tak preto nechce počuť aký je neschopák....

ibajaanikiny
24. jún 2022

Aj ja som zaucala noveho,ale je neschopny do dnes a ked je pruser,tak nech si to riesi veduci,on ho prijimal,vie aky je,ja som si nad tym hlavu prestala lamat,som platena za ine veci…

kandelabra
24. jún 2022

vykašlala by som sa na to. Keď si šéf najal človeka, ktorý na danú prácu očividne nemá, a ešte ho aj obhajuje, nech si ho zaúča sám. Ty sa máš takto stresovať s neschopákom, ktorý má ešte toľko drzosti byť nasrdený a vulgárny? A kvôli čomu? Čo z toho budeš mať ty? Ak sa chceš po materskej do tej práce vrátiť, tak by som na tvojom mieste ešte raz šla za šéfom a slušne mu povedala, že si myslím, že daný pán sa na to miesto nehodí a nezvláda to, a aj tú časť o agresivite a vulgarizmoch. Ak by sa nič nezmenilo, šla by som na PN a viacej by ma netrápilo.

janetinka27
24. jún 2022

ahoj, na tvojom mieste by som s nim presla 100 % povinnosti, nech si kludne pise poznamky. neopakuj mu to velakrat, staci dvakrat alebo ako usudis, ale prejdite to vsetko, lebo on potom moze povedat, ze si mu nevysvetlila toto ani tamto. budes za zlu. ze tomu nerozumie, uz nie je tvoja starost.

zuzanka.zuzu
24. jún 2022

no ale toto zatiaľ vyzerá na tvoju vinu z toho čo si napísala, stihli ste len 1/10.... ja by som od pondelka zvolila iný prístup - ak si dostala pokynom zaučiť nového pracovníka, tak DENNE by som urobila rozpis čo si spolu prejdeme a na konci dňa by som napísala report-mail šéfovi a v kópii tomu zamestnancovi. prešli by sme si všetko na 100% do môjho odchodu na MD (a ak sa tam po nej plánuješ vrátiť, tak PN nie je dobrý nápad). bolo by mi úplne jedno či pochopil alebo nie. určite by som sa nestresovala a neobrala SEBA o peniaze (lebo PN asi nemáš 100% platu či?)

PS: akým tónom mu povieš aby si prečítal príručku? len sa pýtam, lebo dá sa to viacerými a z toho polovica nie je príjemná...

PS2: ty nie si šéf, ty nemáš čo hodnotiť nového pracovníka, venuj sa zaúčaniu - a ako som písala, zatiaľ ste prešli len 1/10 - koho vina to bude? 🙂

boldo87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lenicka298
24. jún 2022

Ked sme za mňa hľadali v praci zástup počas MD, tak sef prijal babu, co nemala ani šajnu co ma robit.Ked som mu povedala, ze take mnozstvo nezvladne, lebo tomu nerozumie, a nema skúsenosť, len mávol rukou, ze ona do toho pride, a zvládne to. Tak som jej vysvetlila co a ako, vsetko si písala, aj tak tomu veľmi nerozumela. Vsetko som referovala sefovi, ona to potvrdila, ze sme to prebrali. Pomahala a zaucala som ju aj po nastupe na MD. Dopadlo to tak, ze ja som lezala v kontrakciach na infuziach (predcasny porod) a ona mi volala s placom, co ma robit... Bolo to hrozne obdobie, telefonát 5x denne od nej, 5x od sefa. Takto to trvalo par mesiacov, kym som si nepovedala dost, a prestala som dvíhať telefón. Baba to vzdala, skoncila. Prisla za nu baba, co sa tvárila, ze vsetko vie, a teraz, ked som sa vratila naspäť do prace, bolo mi do plaču. Rovno som davala vypoved, no sef ma uprosil.Opravujem stale co sa da, ale je to dost zle. Sef si uvedomil, ze platil niekoho uplne zbytocne, mne teraz musi zaplatit za opravu, a este ho cakaju nedoplatky ktore kvoli nej vznikli, a dalsie problemy. Takze neurob moju chybu, ze sa budeš snažiť byt nápomocná, a pomahat do nekonečna. Pekne mu vsetko vysvetli, potom si zavolaj aj sefa, pred nim nech potvrdí, ze ste vsetko spolu prebrali, pripadne ako píšu baby vyssie cez mail, a chod kľudne na MD a hlavne nedvíhaj telefón😁.

ddaassuullaa
24. jún 2022

Spravila si, co si mohla a ak.je dostatocne podla teba zauceny, nechala by som postupne pracovat sameho, bola po ruke na kontrolu. A rozhodne by som sa kvoli tomu nestresovala. Povedala si sefovi, vypocul.si, on sa bude zozierat. Potrebuje pomoct vo veci, ktoru mal vysvetlenu? Tak jedine ta prirucka. Inak sa to nenauci. Musi vediet siahnut po prirucke a riesit veci. Ma.moznost tak, ze uz bude robit aj sam, hodit chlapa do vody nech sa uci plavat.

surama
24. jún 2022

Na tvojom mieste by som vedeniu poslala mail, ze teda ten novy sa nechyta, nenapreduje, ze v nom nevidis ziaden potencial a kym odides, tak sa urcite nezauci. A urob si screenshot mailu. Ak by nahodou niekedy vyskakovali, tak im ukazes screenshot. A inak...ides na matersku..kasli na to..ale fakt. Je to problem firmy, nie tvoj 🙂 Teba caka uplne iny zivot teraz.

maris5
24. jún 2022

Doskol ho zvysen veci, aby mal poznamky. A ked bude sef pindat, ze to nevie tak mu treba povedat, ze to chces cas. 😀
Ja som zaucala dievcicku 2 mesiace, ochorela som z toho,lieky ziadne som nemohla uzivat a dievcicka po 2 tyzdnoch co som bola uz prec hodila na to bobek. Tak a boli v prdeli, lebo nemali nikoho kto to vedel robit.

lilly16
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
karolinakr
25. jún 2022

Tak to napis mailom alebo " listom" aby si mala dokaz, ze este nevie ani desatinu, lebo on sa može na teba vyhovarat, a potom este tebe daju vypoveď neskôr

autor
6. júl 2022

Ahojte, ďakujem všetkým za príspevky. Situácia sa nakoniec vyriešila tak nejak sama, zrejme si ten človek uvedomil, že tú prácu nedá a v skúšobnej dobe odišiel.

karolinakr
6. júl 2022

Aj si sa naňho sťažovala? Možno mu bolo taktne naznačené, aby odišiel

eva_eva
6. júl 2022

nooo tak to je mozno aj to najlepsie, zhodnotil to sam, ze na to nema a nemusis sa uz kvoli nemu vobec stresovat. takze prakticky sa ti nic lepsieho ani nemohlo stat

autor
6. júl 2022

@karolinakr Áno, sťažovala, ale nemyslím si, že by mu nadriadený vôbec niečo naznačoval. Ale už je to jedno, zo mňa hlavne opadol ten stres.

ddaassuullaa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ddaassuullaa
6. júl 2022

Uuuuups, netrafila som prispevok do.spravnej temy, zmazala som🤦‍♀️
Lepsie sa asi stat nemohlo☝️✊️