Ošetrovanie člena rodiny - problém v práci

nervacik83
24. okt 2015

Milé maminky potrebovala by som vedieť váš názor na nasledovnú vec...
V polovici septembra mi ochorela mladšia dcérka ... mala zápal priedušnice a ja som ostala na OČR týždeň, po týždni kontrola, žiaľ stav sa nezlepšoval, tak ďalší týždeň doma s tým, že som potrebovala čerpať dovolenku, OČR sme ukončili a vzala som si dovolenku... už počas tejto dovolenky som musela navštíviť doktorku aj ja... diagnóza bola rovnaká - zápal priedušnice a liečba ATB, kontrola o týždeň... takisto sa stav nezlepšoval, doktorka predpísala ďalšie ATB, ďalšiu kontrolu... stav sa mi skomplikoval aj črevnou virózou skrátka bola som doma celý mesiac, PN ukončená v piatok a čo čert nechcel, zároveň s tým problém s mladšou dcérkou znova... opäť po troch týždňoch rovnaká diagnóza a liečba ATB...
po nahlásení OČR v práci sa strhlo peklo... ako si to predstavujem, či si to nemôžem riešiť inak, kvôli mne nemôžu čerpať kolegyne dovolenku, či sa nemôžeme prestriedať s manželom pri deťoch...
robím dlhý a krátky týždeň v práci podľa vedúcej by si manžel mať vziať tri dni dovolenku - tú však manžel už nemôže čerpať, nakoľko má posledných 9 dní a potrebuje ju na sviatky - alebo ísť na OČR, čo zase nám nevyhovuje z finančného hľadiska, keďže ja už budem mať výplatu pokazenú za celý mesiac a skrátka nemôžeme si dovoliť skrátiť ešte aj jeho príjem... no a moja otázka je:
môže vedúca takto zasahovať do rozhodnutia kto má a nemá byť doma s dieťaťom?
Ešte aby som upresnila, mne je jasné, že šesť týždňov je dlhá doba, ale naozaj nebolo iné riešenie... svokrovci nežijú, mamina pracuje, ocino je stále na cestách, na opatrovateľku nemáme...
Ďakujem za každý názor...

eeffka
25. okt 2015

@nervacik83 z praxe ti píšem že somarina.Ak si ty 6t mimo,neverím ze za ten čas nikto iný s kolegov nenachladol,jeho deti neosoplaveli alebo nepotreboval ísť k lekárovi...proste neverim . Mám na oddelení 4 ženy,z toho 3 matky malých detí.Za posledné 2 mesiace sme boli v plnom stave tak možno 6t z 10tich. A to ja mám muža a mamu,ďalšia 2 bábky a posledná nezamestnaná.rodičov.Len si to ti tvoju kolegovia vďaka tebe museli zariadiť inak.

tehulka7
25. okt 2015

@sandey nemam ziadne papiere pretoze je to pofiderna firma a vzdy sa vsetko jednalo ustne :(

libka1
25. okt 2015

@tehulka7 velmi si nepomozes ked nemas ziadne papiere, jedine ked najdes niekoho kto by ti to bol ochotny dosvedcit a v tom pripade by som im povedala ze s tym pojdem na sud. mas 50:50 ze sa zlaknu a nebudu to riskovat. pokial je to nejaka firma co ma za usami, tak je sanca vyssia ze sa budu chciet dohodnut 😉
inac nechapem ako mozete ist na dovolenku a nemat podpisany dovolenkovy listok, este som sa s tym fakt nestretla, to musi byt iny holubnik 😅

tehulka7
25. okt 2015

@sandey nemam ziadne papiere pretoze je to pofiderna firma a vzdy sa vsetko jednalo ustne :(
@emilia25 no ono to bolo posledny septembrovy tyzden uz je po lehote to uz pn nebude :(
@mircalla v nemecku ale cez cesku agenturu:(

libka1
25. okt 2015

@tehulka7 zmluvu mas s kym? asi s tou ceskou agenturou, ci?

tehulka7
25. okt 2015

@libka1 ano s tou ceskou agenturou :( ked som sla za nimi do ciech maju tam na 1 adrese len schranku a na druhej len chatr a nikde nikoho :(

libka1
25. okt 2015

@tehulka7 nechcem ti brat iluzie, ale podla mna nemas ziadnu sancu nieco vyriesit 😅 bodaj by som nemala pravdu, ale nadejne to nevyzera. povyhrazat sa tym sudom mozes, ale ked je to takato "super firma" budu ta mat asi uplne na haku, takych vyhrazok si uz asi vypoculi dost...

mircalla
25. okt 2015

@tehulka7 tak to je blbe....lebo jasne porusuju zakon....ale zial takto nic nezmozes

mircalla
25. okt 2015

@tehulka7 ale bude ti za takou firmou luto?chapem, platia, ale nemas ziadne prava, budu si robit, co chcu cely cas
mala by si dobre nervy akurat
ja som do dost pochybnej firmy sla rovno po skole - na ruku ina suma, na papieri ina. dala som vypoved v skusobnej, sefka mala hysak jak hrom, okasala ma o cast poslednej vyplaty (tie predytm vzdy meskali), ale bola som rada, ze som prec
pohrozit im mozes, ako sanca nie je vysoka, ako pise @libka1

mamutka
25. okt 2015

@janinah pokial cakas na lekara mimo SR, das si sakra zalezat na tom, aby si ten termin neprepasla ;) bola to pre nas vynimocna sanca

tehulka7
25. okt 2015

@mircalla mne vobec ta firma chybat nebude ale ide tu o moju matersku :( nechcem ist teraz 2 mesiace na urad prace a potom nedostanem poriadnu matersku ani prispevok z cr na dieta a kedze som tam v ceskej poistovni neviem co dostanem za 4 mesiace ?dieru z kolaca :( ....

emilia25
25. okt 2015

@tehulka7 v cr je ochranná dobs sto osemdesiat dni pred pôrodom tam by malo vyjsť materská z tých odvodov aspoň ja som si ti tskto zistovsls lebo mne tiez hrozilo ze musim dať vypoved a tak som zisťovala a vlsstne s tou ochranou mi poradila pani na úrade a tak som si zistila koľko dni to je.ja som teraz na pn potom matersks.

alexska
25. okt 2015

k tom uto prispevku a autorke len tolko,tiez nemame babky k dispozicii a ni rodinu na strazenie chorych deti 😝 a pracujem na full time ja aj manzel obaja na smeny a keby ze mam hladat vyhovorky ako to nejde ani nepracujem 😝 a reci typu opatrovatelku si kdietatu neustim si schovajte za klobuk alebo sedte dioma mile damy a nenariekajte ako vam je zle len s jednym prijmom,nase slovenske zeny to vacsinu katastrofa naucene lajdat domaaj 5r minimalne len predlzovat rodicaky a hladat vyhovorku ako sa jej neoplati do prace..kazda 3tia tu mame male deti ale snazime sa riesit ,ale tak samozrejme lahsie je byt lenivica a vyhovarat sa na system..kto chce cestu si najde kto nechce vyhovorku najde...

mircalla
25. okt 2015

@alexska no toto ked som tu par krat spomenula v inych temach, tak ma skoro zozrali...si mala vidiet tie nenavistne komentare..takze suhlasim, ale uz na tuto temu radsej mlcim.....🙂)

siska53
25. okt 2015

@nervacik83 tak skore uzdravenie. Ak je to tak ako pises,prvykrat,tak by to sefka mala pochopit... Ved stat sa moze kazdemu. Vy ste si uz hadam zvazili,co sa vam viac oplati,ci muz na ocr,ci ty.
Ja osobne nevidim rozdiel,ci som doma so sebou 6 tyzdnov alebo kvoli tomu,ze raz ja,taz dieta.
Mne je len vzdy luto,ze nie som v ich tazkych chvilach-teplota,bolest dacoho(hlava,hrdlo,brusko) pri nich. Vzdy babka. A ja az kdesi cosi poobede. Este aj v nemocke boli s malou babka a partner,nie ja...pritom je na mna mala velmi neviazana,stale,vek nic nezmenil,od malinka bola vyrazne viac ako maly... Skor taketo odlucenia to len.zhorsuju..a z logickych dovodov som za nou ani nemohla ist..nastastie to trvalo len 3 dni..

Co si ja pamatam,s nami tiez bola na ocr vzdy mama -prvych par dni. Nasledne to nejak latala babkami. Jedina vyhoda bola,ze ja som do skolky nemohla,tak to riesila az po nastupe sestry do jasli. Chvalabohu sme my neboli prehnane chore na rozdiel od niektorych vtedajsich deti. Zato ja v dospelosti akoby som dobiehala vsetky tie detske choroby. Niekolko rokov pokoj a zas kolotoc. Uz som chodievala a chodievam do roboty castokrat aj chora.. Len uz ak naozaj nevladzem,to musim riesit PNkou...

Ozaj,nerobili vam vytery? Lebo mne napr.paseku v imunite narobil zlaty stafylokok. Aj teraz ho mal syn.. Ci aj dcera,to uz dr.neriesila... A aj ja som zas daco mala,nastastie som to nejak "prezila"..
Plus dalsie skolkarske chutovky typu moraxella... Ak by sa to opakovalo,ziadaj aj imunoalerhologicke testy. Mne tak zistili alergie,nasadili aj kuru na imunitu a dost to pomohlo. A ja som medzitym zmenila i prasne prostredie skolstva (alergia na prach,roztoce..vie narobit svoje).
Plus zvlhcujte nosnu sliznicu,najhorsia je vraj sucha. Kupte sterimar a striekajte si zoparkrat denne.

nervacik83
autor
26. okt 2015

@siska53 ďakujem 🙂 budú jej robiť stery, ako som písala vyššie , ani jej doktorovi sa nezdá, že je tak krátko po sebe chorá... doteraz nemala problémy... uvidíme čo sa ukáže... ja som naposledy takto chorá bola po pôrode, tiež mi tam narobilo paseku niečo čo vyšlo až v steroch... takže uvidíme... len dúfam že to už bude v poriadku, lebo ozaj sa zle na ňu pozerá, keď ju chytí záchvat kašla alebo v noci ju až napína na zvracanie... nevyspatá ona ani ja... ☹

loginexistuje
8. nov 2015

@nervacik83 no ako si dopadla v praci? po navrate z OCR? Dufam ze je to ok a nejako sa to urovnalo.

nervacik83
autor
8. nov 2015

@loginexistuje ahoj... tak návrat dopadol viac ako zaujímavo... tá kvôli ktorej ma vzniknutá situácia mrzela najviac to plne chápe... sama povedala, že si nemám nič robiť z jedovatých rečí... tie normálne chápu a tie s ktorými sa nedá, rozhlasujú, že som nezodpovedná, lebo som nikomu nedala vedieť čo so mnou je, nevedeli či sa vrátim a doma som bola tak dlho preto, že som si hľadala novú prácu... a prijali novú kolegyňu... podľa jednej verzie kvôli vedúcej, ktorá je oficiálne na dôchodku a má to byť náhrada za §u. podľa druhej verzie, kvôli mne a tomu čo som napísala vyššie... kde je pravda ukáže až čas 🙂

nyusika
11. nov 2015

@nervacik83 oficialne ti nemozu nic
ALE
ja mat zamestnankynu, co je kvôli beznej diagnoze doma sest tyzdnov, tiez hladam cestu, ako sa s nou rozlucit.
ako k tomu pridu ostatni kolegovia, ktori pocas tvojej nepritomnosti nemozu cerpat volno dane zakonom ??
a tvoj manzel si rozhodne tie tri dni vziat mohol, koho ma zaujimat, ze si nechava devat dni dovolenky na sviatky ??
u nas v praci je dost matiek, ale ziadna nechybala sest tyzdnov vkuse kvôli obycajnemu zapalu priedusiek. ako pardon, toto by nastvalo aj mna.

pozri, ty mas pravo byt doma, zamestnavatel ma pravo chciet zamestnavat cloveka, ktory mu je osozny.
ty sa musis rozhodnut, ake su tvoje priority

1andrea111
13. nov 2015

@nervacik83 ako to vyzerá v práci ďalej?

nervacik83
autor
15. nov 2015

@1andrea111 no nič moc veru... 1.12. ma čaká operácia a malá má dnes znova teplotu... na OČR sa chystá manžel a ja na ďalšiu 14-dňovú PN... V práci priamo nepovedia nič... všetko sa dozvedám okľukou 😠

ice8
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mircalla
22. nov 2015

@ice8 co s tym ma vlada ci byvala vlada?

eliska13
23. nov 2015

@nervacik83 vobec to neries ste chore, muz nemoze...nevymyslas si ty mas svedomie ciste len sa moze stat, ze sa vratis a bude Ta cakat vypoved tak to chodi...
Nie, nemoze Ti veduca prikazat, aby bol manzel s dcerou na OCR