Otázky zamestnávateľa ohľadom tehotenstva hneď po svadbe

skaaareeeda
14. nov 2013

Pred 2 mesiacmi som sa vydala. Odvtedy sa potýkam v práci s otázkami typu: Kedy ideš na materskú? Nie len také podpichovanie zo strany kolegov, ale dokonca i zo strany managementu. Chcem podotknúť, že moje tehotenstvo by na prácu nemalo žiaden vplyv, nakoľko pracujem na administratívnej pozícii.Táto otázka mi je veľmi nepríjemná. Obzvlášť teraz, keď som sa dozvedela, že tesne po svadbe sa nám podarilo "zamiesť". Stále som však v skorom štádiu tehotenstva a len budúci týždeň mám naplánovanú návštevu gynekológa. Nakoľko je prvý trimester rizikové obdobie, tak by som nerada roztrubovala v práci, že som tehotná, kým to najhoršie nemám za sebou. Je toto počínanie zamestnávateľa korektné a zákonné? (príde mi to nanajvýš neetické). Obavy mám hlavne z toho, že mám zmluvu už 2x predĺženú na dobu určitú a aktuálna mi končí koncom tohto roka. Ak som si správne vyložila zákon a ochranu tehotných žien, v prípade zmluvy na určito sa aj v prípade, že pracovníčka ohlási zamestnávateľovi svoje tehotenstvo, končí dátumom ukončenia pracovného pomeru na dobu určitú. Viem, že zmluvu mi chcú predĺžiť, ale mám obavy, že keď sa prevalí moje tehotenstvo, tak mi ju nepredĺžia (nekorektné, ale myslím, že sa to u nás v práci dá očakávať....bohužiaľ). Poraďte, čo mám robiť?

simca06022011
14. nov 2013

sama budes musiet nahlasit zamestnavatelovi, ze si tehotna, nenasla som nikde napisane dokedy sa to musi urobit. V januari by si ale nemala dostat zmluvu so skusobnou dobou, nakolko si uz odskusana, pri retazovych predlzovaniach sa skusobna doba nedava pri kazdom dalsom predlzeni (zmluva sa ti nezmeni, zmeni sa iba doba urcita na neurcitu... ak by to bol novy pracovny vztah mala by tam byt pokial viem 6 mesacna pauza). Predpokladam ze budu chciet mat pokoj a zmluvy vam daju dokopy pred vianocami a nie v januari (ak 1.1.2014 nastupis do prace - resp. 2.1.14 a neposlu ta domov si automaticky zamestnanec na dobu neurcitu, na to netreba ani len zmluvu prepisovat...). Cize povies im to pekne na vianoce ak nie, tak to oznam podla toho ako ti urobia zmluvu.. odporucam precitat si pekne zakonnik prace a to kazdemu zamestnancovi... 🙂)) A o otazkach ohladne tehotenstva nie je nic zle, nemozu ta za to pranierovat, ale opytat sa mozu... iba na pohovoroch nesmu, dalej ti kvoli materstvu nemozu dat vypoved a ak dostanes vypoved musia ju nalezite odovodnit nejakym vaznym dovodom inak je podla §72 (sa mi zda) neplatna.

simca06022011
14. nov 2013

@zuzkat1 tak potom konali nezakonne a ty si sa dala nachytat... resp. mzdarka v tom nema jasno. Pretoze zmluva moze byt iba jedna so zamestnancom.. mohla si mat dohodu a potom pracovnu zmluvu atd ale urcite nie 3x za sebou novu pracovnu zmluvu. Ta je VZDY iba jedna a ostatne su zmeny/dodatky atd.

simca06022011
14. nov 2013

@sisaha tak tak.. nikde nie je napisane kedy sa to musi ohlasit 🙂 Ine je to pri namahavych pracach, kde to ma vplyv na zdravie mamicky, ale v kancelarii je to ok... a neskor je to aj vyhodne, preotze zamestnavatel musi poskytnut platene volna na vsetky navstevy lekarov atd. ak je zamestnankyna tehotna

zuzkat1
14. nov 2013

@simca06022011 mne to bolo v podstate jedno.hlavne ze si ma nechali.

magali
14. nov 2013

@skaaareeeda ja som sice nemala problem so zmluvou, ale tehotenstvo som chcela utajit presne kvoli hlupym poznamkam kolegov, skratka aby sa ma nevypytovali ako sa citim a co to bude a kedy to bude.. mne sa to podarilo az do stvrteho mesiaca a brucho mi nejako vehementne nereastlo, skor prsia a tie tiez az po tretom mesiaci.. nebyvalo mi zle, len mi nechutilo maso, ktore som skratka nechala na tanieri, vacsinou som si na obed dala len polievku, takze si dokonca robili srandu ze asi chudnem a aj som skutocne prve tri mesiace schudla 2kg, este ma kolegyna chvalila ze som schudla a ja uz som si v kabelke schovavala tehotensky preukaz 😀 😀 😀
neboj do konca roka vydrzis, v decembri bude kratky mesiac.. v dnesnej dobe sa da pouzit kopec netehotenskeho oblecenia.. ja osobne mam rada vselijake tuniky a nosila som ich aj pred tehotenstvom a brucho sa mi tam potom zmestilo, cize si nikto nevsimol ze som tehotna lebo som nezmenila satnik.. teraz sa daju nosit leginy, ktore ta nebudu tlacit na bruchu a das si sveter volnejsi, takze to urcite zakryjes kym ti daju zmluvu

skaaareeeda
autor
14. nov 2013

@maznacik007 neboj, natolko hlupa nie som. s u nas viem o pocitacoch viac ako admin ja :D

skaaareeeda
autor
14. nov 2013

@maznacik007 ja si myslím, že sa snažia byť kamarátsky - väčšinou sú to muži a myslím si, že si neuvedomujú, že to nie je príjemné, keď žene niekto kladie podobné otázky. len sa obávam toho, že potom, ako to v práci oznámim, tak si povedia, že načo predlžovať zmluvu, keď aj tak pôjde o chvíľu na materskú....chlapská logika. neuvedomujú si, čo si musí žena odžiť, než sa rozhodne takúto správu vôbec zverejniť.

marylis
14. nov 2013

@skaaareeeda To utajis v pohode, ja som sla na pohovor do noveho zamestnania v polke 5. mesiaca. Mala som obtiahnute triko a nikto nic nezistil :D Predtym, ako ma prijali som im to samozrejme oznamila. No niektori kolegovia to nevedeli este dlho potom. A nic som sa nesnazila zakryvat 😀

skaaareeeda
autor
14. nov 2013

@zuzkat1 v novej zmluve nemám skúšobná dobu. predlžujú však na určito, dokiaľ sa dá - využijú to, čo ponúka zákon. a naše podrbané zákony takto umožňujú zamestnávateľom nedávať zamestnancom príliš veľké istoty....bohužiaľ. zuzka, žena nemá povinnosť oznamovať túto vec zamestnávateľovi, kým sama neuzná za vhodné, resp. keď sa rozhodne výjsť s farbou von, pretože sa to už nedá viac skrývať. mala by to však oznámiť v prípade, že by to mohlo ovplyvniť jej výkon v práci, alebo ak by tým zamestnávateľovi spôsobila nejakú vedomú ujmu. na pozícii sekretárky, resp. v administratíve to na výkon práce nemá žiaden vplyv, takže zamestnávateľovi to nemusím oznamovať, kým sa tak sama nerozhodnem. prvý trimester je ešte dosť vysoké riziko spontánneho potratu, takže nemyslím, že je vhodný čas na to, aby žena s podobnú novinu vykričala do sveta (ani priateľom a blízkym, nie to ešte zamestnávateľovi). nakoľko idem budúci týždeň na prvé gyn-pôr. vyšetrenie, tak ešte nemám ani tehotenskú knížku. zamestnávateľovi sa oznamuje tehotenstvo na základe vyšetrenia a potvrdenia lekára a to písomne.

m.i.r.i
14. nov 2013

@skaaareeeda ak si mala predlzovanu zmluvu na dobu urcitu 2x, uz treti krat sa to neda..je to zakon od januara 2013:
Od januára 2013 je možné pracovný pomer na určitú dobu dohodnúť najdlhšie na dva roky a predĺžiť alebo opätovne dohodnúť takýto pracovný pomer v rámci dvoch rokov možno najviac dvakrát.
Teda zatlkaj a zatlkaj, lebo s najvacsou pravdepodobnostou dostanes od januara zmluvu na dobu neurcitu.
Do 5 mesiaca to v pohode utajis..davam len pozor na zvacsujuce sa prsia, ani nie tak na brusko..zvedave oci vidia hned ked zene pribudne objem na hrudi🙂 volnejsie tricko jednoznacne..
A preco sa vypytuju? Ono ano, si v administrative plnohodnotna pracovna sila, ja som robila az do porodu, nesla som ani na matersku 4-6 tyzdnov pred porodom..ale..ak si tehotna, si chranena statom..nemozu ta prepustit ( preto ak ti daju dobu neurcitu, tak ups pre nich), tiez mozes chodit na lekarske prehliadky kolko chces ( co mnohe mamicky zneuzivaju), mozes mat zaludocne problemy a stravit viac casu na toalete, mozes dostav vypisanu PN, byt na rizikovom, v podstate zo dna na den prestat pracovat, lebo nikdy nevies..a to je pohroma pre zamestnavatela..preto sonduju ci sa nieco nedeje🙂 Ty sa na to pozries z pohladu, ze bude vsetko ok a tehotenstvo bez problemov, ale zamestanavatel uz vidi vystrazne signaly 🙂

skaaareeeda
autor
14. nov 2013

@m.i.r.i miruš, rozprávali sme sa už dávnejšie s našou personalistkou v kolektíve báb, že ako to je podchytené v legislatíve, keď žena otehotnie počas pracovného pomeru. vraj tá novela, ktorá je platná od 2013 sa vzťahuje len na pracovný pomer uzavretý po jej schválení. tie zmluvy, ktoré boli uzavreté ešte pred tým ešte spadajú pod starú legislatívu, čo je myslím 3x po sebe doba určitá.

fugu77
14. nov 2013

@skaaareeeda zatlkat a 1. tehotenstvo pokial nejak vyrazne nepriberies tak uplne pokojne skryjes do 5.mesiaca 🙂

masinka
14. nov 2013

@skaaareeeda ked to tak citam, tak mi napadlo - kup si nejaky "zazracny" kremik na rast poprsia a trosku ho tam popredvadzaj kolegyniam, nech to nie je podozrive, ak ti prsia narastu... a ak sa zahras na dealerku, mozno si aj privyrobis, ak ta vyhodia, kazde euro dobre 😉
(mne brucho vykuklo az v 5 mesiaci - vecer som isla spat s plochym a rano som sa zobudila s basketbalkou ... ale prsia som mala hadam v tretom mesiaci obrovske ... z mojich povodnych lentiliek pod kobercom (take slabsie B) som zrazu mala D+....

havana_frost
14. nov 2013

@skaaareeeda Nie je pravda, m.i.r.i. dobre pise. Po dvoch predzeniach ti uz teraz musia dat zmluvu na dobu neurcitu, resp. nemozu ti uz dat na dobu urcitu a nemozu ani dohodnut skusobnu dobu. Ze bola prva zmluva podpisana za ucinnosti stareho zakona nema vplyv.

eeffka
15. nov 2013

@skaaareeeda bud ticho lebo 1.1. budes nezamestnana a si v 7t je 15.11, ako mi nevrav ze nezakryjes brucho do 13t, ja som obe tehotenstva "oznamila" v 5,5mesiaci, lebo nikoho do toho nic a to som chuda, sa oblec do volneho, riasenie na prsia nech prekryje brucho a nechytat sa pod prsiami aby si na brucho neupozornila a pohoda klidek
Ked ma sna to guraz tak pri najblizsom podpicho zahlas nahlas, nie som tehotna len som tucna, ocenim ked do mna nebudete podpichovat a rob mrtveho chrobaka.
Teraz citam o prsiach co dopisali ja to iste, koziska ako svet 🙂 tak som nosila vystrih po pupok a nikto mi na brucho nepozeral

a este pohlad zamestnavatela: ked sa mi kolegyna vydala, hned sme ju brali za "tehotnu" proste je to normalne a ja som si uz hladala zaskok az nu, teraz sa citis fajn, zajtra ta pichne v boku a nikto ta neuvidi 3roky... tak to chodi, nie vzdy ale stava sa
necakaj za otazkami podpichovanie alebo nebodaj zaujem o tvoj zdravotny stav, je to proste kalkulacia, predlzovat jej zmluvu? zachvilu bude tehotna a ostane nam na krku... Takze MLC!