Práca popri rodičovskom príspevku od 2010

gemar
8. jan 2010

Chcela by som sa informovať ohľadom nového zákona o rodičovskom príspevku -zákon č. 571/2009 Z.z, ktorý nadobudol účinnosť od 1.1.2010. Ak má dieťa 3,5 roka. Mamička poberá rodičovský príspevok -predlžená materská pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa ,schválený v roku 2009? Môže vykonávať mamička niaku brigádnickú činnosť na dohodu, alebo nemôže? Rodičovský príspevok je nízky a pomohla by niaka korunka na prilepšenie, len v diskusných článkoch sú okolo tejto témy nejasnosti,preto by som sa chcela informovať či je to po novom od 1.1.2010 možné,alebo nie. Niekde som čítala, že nemôže vykonávať zárobkovú činnosť a inde zas , že práca na dohodu sa nepovažuje za zárobkovú činnosť? A ako je to s odvodmi na dôchodok v soc.poisťovni?

maca793
16. mar 2010

a to sa pýtam aj ja vie niekto poradiť?

sendy10
16. mar 2010

Sem sa asi moj prispevok hodi viac, ako do temy o RP od 1.1.2010...
Prosim vas pekne o radu, prepacte dlzku prispevku, ale velmi potrebujem poradit, kludne mozte aj IP:

Dostala som tieto dni ponuku od svojho zamestnavatela na spolupracu. Ponukli mi pracu, ktoru mozem vykonavat aj z domu, zatial mam predbezne informaciu - na skrateny prac.uvazok. Osobne stretnutie prebehne az bud.tyzden, do telefonu som ziadne ine informacie nedostala.
To co som si medzicasom zistila, tak by som zhrnula nasledovne, aby som zohladnila vsetky pre a proti:
- pracou na skrateny uvazok (SPU) by som seba dostala do nevyhody, nakolko sa jedna o pracu len na par mesiacov, t.j. nemuseli by potom so mnou podpisat zmluvu na plny uvazok a mali by lahsiu cestu pripadne sa so mnou aj rozlucit a nechat si za mna napr. pani na zastupovanie (cisto z praktickych dovodov, je zaucena)
- zaroven by som si mohla skomplikovat aj pripadne druhe tehotenstvo (zatial v stadiu uvahy), nakolko by sa mi potom materska pocitala zo skrateneho uvazku, teda aj z cca polovicneho platu
- ako je to s dovolenkou, pripadne inymi pracovnymi vyhodami riadneho pracovneho pomeru (napr. gastrace) pri SPU to neviem...
- pri SPU by som prisla o cely rodicovsky prispevok

Z toho mi vyplyva:
- pracovat na dohodu - prosim ak je to spravna uvaha, napisali by ste mi podmienky - napr. pocet hodin/tyzden resp. mesiac, ako si mam vypocitat odmenu, ak sa ma na nu spytaju...
- na co si mam dat pozor uz konktrentne v DVP (ak sa teda na nej dohodneme) - tu mam povinnost si platit odvody ja? A ako pritom postupovat?
- mam narok napr. na gastrace, dovolenku...?
- nakolko som si poziadala o zvyseny RP, tak som bola "preklasifikovana" na posudzovanie podla zakonov od 1.1.2010 a teda nemozem subezne pracovat popri RD, RD by mi odobrali, dostavala by som 40,06 € (prispevok na starostlivost o dieta + prispevok rodicovi 25% z RP do 3 rokov dietata jednorazovo) po dobu prace, potom by som opat nabehla na poberanie vo vyske 75% RP
- syn by nechodil do ziadneho predskolskeho zariadenia
- \"neohrozila\" by som si pripadne dalsie tehotenstvo (matersku, rodicovsky a nasledny nastup do prace)

Spravila som si vypocet, ak by som od 1.4.2010 nastupila na dohodu na 3 mesiace, kolko dostanem od statu formou RP do 3 rokov dietata, tak mi vyslo, ze ak nenastupim do ziadnej prace, tak dostanem o 455,82 € VIAC, ako ak nastupim, co je 151,94 € mesacne menej, teda na dohodu by som mala potom asi mat aspon 350,- € brutto, aby som bola v nejakom pluse...
Su prosim moje uvahy spravne?
Budem Vam velmi vdacna za Vase rady a pripomienky.

lalus
16. mar 2010

sendy, Tebe som čiastočne odpovedala do témy o RP.

gemar, ak si išla na RP v roku 2009 a nepožiadala si o posudzovanie podľa nového zákona (t.j. si nepožiadala o zvýšený rodičovský...lebo dieťa už malo cez 2 roky), tak by si stále mala mať možnosť na dohodu pracovať tak ako predtým. Vôbec nemôžu pracovať mamičky (resp. s veľkými obmedzaniami), ktoré idú na RP od 1.1.2010 alebo tie, ktoré požiadali o zvýšený RP. Dôchodkové poistenie za Teba platí štát kým si na rodičovskej dovolenke. V Tvojom prípade by som si to kľudne šla overiť (len kvôli tomu, že si na predlženej rodičovskej) na UPSVaR kam patríš...oni s tým problém nemajú, že niekto pracuje...nie je to tajné, lebo zamestnávateľ aj tak musí všetkých dohodárov hlásiť v sociálnej poisťovni. Myslím si, že Ti potvrdia moje slová a dohodu mať môžeš.

otrivinkajanka
17. mar 2010

ahojte mozete aj mne napisat kamoska ma ten isty problem ako gemar je na predlzej materskej lebo ma postihnute dieta a dostala ponuku pracovat na 4 hodiny ako upratovacka a pyta sa ci pride o rodic.prispevok ked sa zamestna alebo co ma urobit aby on nedosla a mohla pracovat na zmluvu popripade keby isla brigadne ci je to to iste dakujem vam

lalus
17. mar 2010

otrivka - závisí od toho, kedy na tú RD šla. v roku 2008 platil jeden zákon, v roku 2009 druhý a od 1.1.2010 platí tretí 🙄 A každý je posudzovaný podľa toho, kedy o tú RD žiadal a či žiadal od nového roka o zvýšenie

otrivinkajanka
17. mar 2010

No je na md od roku 2006 maja a na to zvysenie nema narok

lalus
17. mar 2010

otriv...je mi ľúto, ale tak hlboko do historie moje znalosti nesiahajú...nemám šajn, aký bol vtedy zákon a či pre nich ešte platí, alebo idú podľa nejakého novšieho...

gapa....? 😕

gapa
17. mar 2010

gemar,
ako to je (nemám skúsenosť), ak rozhodnú o dlhodobom nepriaznivom stave dieťaťa ešte pred 3-im rokom dieťaťa, tak nedávaš novú žiadost o RP alebo nejakú zmenu ale len pokračuješ v poberaní RP? To je podstatné pre to, podla ktorého zákona sa postupuje, lebo vždy podla toho, odkedy si dala žiadosť o RP. T.j. či boli žiadsoti dve alebo len jedna.

Inak aj ja som čítala rôzne názory na prácu pri dlhodobo nepr. zdr. stave dieťaťa, no nakoniec som si vytvorila taký názor, že pracovať mamičky nemôžu (v r.2008). Ale vlastne nikdy som na toto jednoznačný názor nemala, no skôr som to brala, že pracovať na dohodu nemôžu. Ale čítala som aj príspevky, kde pracovali a poberali RP. Ale to už je aj o osobe, ktorá vás má na starosť na UPSVaR. Možno záležalo aj od toho, či chodilo zároven do štátnej škôlky. LEbo kombinácia chodiť na 4hod. do škôlky + práca na dohodu asi možná nebola, lebo každé bolo iné písmeno v § 3 ods.3 zákona o RP.

Inak napísala by som dotaz na ústredie UPSVaR a napísala odkedy poberám RP, kto sa o dieťa počas práce na dohodu stará, resp. či chodí do škôlky alebo nie ... PRedsa je to iné ako dostať info od úradníčky, ked im platia zároven viaceré zákony.

maca793
17. mar 2010

gapa
ja som na predlženej rodičovskej dovolenke malá chodí na 4 hodiny do škôlky, poberám rodičovský príspevok a privyrábam si rozhadzovaním letákov. všetky papiere som si dala prepísať na sestru a mamu aby som aspoň si trošku ešte prilepšila vrátením dane. teraz ked som bola podávať daňové priznanie ma pracovníčka úradu zrušila ako žiadosť na byt, lebo som mohla dostať k dani aj daňový bonus vo výške vyše 700 eur. ale kedže som nemala príjem za minulý rok na hranici 1771 eura, tak mi vrátia len nepatrnú časť. preto by som chcela vedieť, či sa dá pracovať na dohodu aj ked som na predlženej md, počula som že od nového roka sa môže. ale nie som si istá. malá chodí so mnou roznášať.

wapman
20. mar 2010

Ahojte kočky. Ja som na rodicovskej s malou od novembra2008, teraz mi predlzili RD zdovodu star.o dieta s dlhodobo nepriaz. zdrav.stavom, a informoval som sa na UPSVaR ci mozem popri malej robit. Odpovedali jednoznacne: kedze som na rodicovskej od 2008 (podla stareho zakona) a mala nenavstevuje skolku mozem pracovat popri poberani rodicovskeho prispevku. Len som sa neinformoval akym sposobom, zrejme na dohodu,a tiez rad bysom vedel kolko hodin mozem odpracovat mesacne a aky moze byt max.prijem. GAPA mozes poradit? Ty sa vtom vyznas. Dakujem.

greguska
20. mar 2010

wapman, ak si išiel v roku 2008 a odvtedy nežiadal niečo, na základe čoho by ťa prehodnocovali, tak by si mohol robiť aj na TPP

wapman
20. mar 2010

Tak super. Takze ak dobre rozumiem ziadne obmadzenia,mozem aj x eur zarobit za x hodin akurat mala nesmie do skolky. A zamestnavatel vtom pripade plati zamna odvody?alebo stat? Diky.

gapa
21. mar 2010

wapman,
odvody bude počas vykonávania práce na prac.pomer odvádzať zamestnávatel, zo SP sa musíš odhlásiť.

Ak si mohol pracovať počas dlhodobo nepr. zdr. stavu podla zákona v r.2008, tak by sa malo dať aj teraz. Ale v tomto sa velmi nevyznám, ako to robili. Lebo sa hovorilo aj to, že počas poberania RP z dôvodu dlhodobo nepr. zdr. stavu dieťaťa nebolo možné pracovať. Ale to možno len v prípade, ak chodilo do škôlky na 4hodiny a zároven pracovala. Ak do škôlky nechodi vôbec, asi je to možné. No toto by som si asi overila na ústredí upsvar, napr. mailom.

greguska
21. mar 2010

súhlasím s gapou, radšej si to over a najlepšie nech ti to dajú písomne...

ak budeš robiť na TPP bude odvody platiť zamestnávateľ, ak na dohodu - tam platí zamestnávateľ len úrazové a garančné, ostatné by mal platiť štát - ako poberateľovi RP... aspoň myslím 😉

karkulka1
22. mar 2010

Ak ides podla zakona z r.2008 pracovat mozes, ale dieta nesmie byt v skolke ani hodinu.

alenk
19. apr 2010

nechcem otvarat novu temu, tak sa spytam sem.
Koncom juna nastupujem na MD. Uz od septembra by som mohla mat moznost pracovat na polovicny uvazok z domu (o babo by som sa nadalej plne starala), pre inu firmu ako je moj terajsi zamestnavatel.
Ako je to vsetko v takomto pripade:
1. vedlajsi pracovny pomer u ineho zamestnavatela, pocas materskej?
2. narok na matersku pocas ciastocneho uvazku
3. narok na rodicovsky prispevok pocas ciastocneho uvazku - zvyseny alebo aspon ta nizsia cast?
4. odvody?
Neviem, ci sa mi to vobec oplati vybavovat 😒

lalus
19. apr 2010

alenk, počas materskej ani rodičovskej nesmieš pracovať vôbec na riadny pracovný pomer (je jedno, či hlavný, či vedľajší, či skrátený, či polovičný)...a je jedno pre akého zamestnávateľa

alenk
19. apr 2010

hm, ani na dohodu? a akoze ako nesmiem, niekde to je zakazane?

lalus
19. apr 2010

najnovší zákon to zakazuje 😝 ...na dohodu môžeš, ale za veľmi obmedzených podmienok, nie celý mesiac, len nárazovo....
tu čítaj:
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/05/rodi...

riadny pracovný pomer mohli mať naposledy žienky, čo išli na RD v 2008, už ani v 2009 sa to nedalo - tie ale mohli mať dohody, tie čo idete teraz, tak to máte najobmedzenejšie.

s prípadnými ďalšími otázkami sa ozvi

alenk
19. apr 2010

tak toto je zleeeeeeee ☹

alenk
19. apr 2010

ale teda diky moc za prispevok 😉

lalus
19. apr 2010

tak teda mi je ľúto, že ja som bola tým poslom nepríjemných správ, ktoré Ti prekazili plány 😖 😖 😖 však do septembra máš ešte čas, možno niečo vymyslíš, alebo príde nová vláda a zmení zákon 🙄

gloria78
19. apr 2010

Ahoj všetkým, písalo sa tu o tom, že kto poberá RP od 2008, môže popri to i pracovať. Je to pravda i na TPP, ale len v tom prípade, ak si teraz (od 1.1.do 30.6) nepožiada o zvýšený RP. To povedali mne.

alenk
19. apr 2010

lalus, ale citam ten clanok, ten je len na rodicovsku, pocas materskej sa moze robit, nie?

deina79
20. apr 2010

ahojte takze sa da pracovat pocas RD na dohodu, ak nechcem mat max rod prispevok 256?
Ale len tych 164,22?
Kolko hod mesacne, resp.rocne mozem na dohodu odrobit?
Dakujem za odpovede 😉

lalus
20. apr 2010

alenk, pri materskej už neviem ako to je 😝 skús niekde vygoogliť...ale zdá sa mi, že popri materskej sa tiež pracovať nemôže.

deina - vybrať si, či chceme zvýšený RP alebo nie, sme si mohli my, ktoré sme už na RD od 2008-2009. Vy už idete podľa nového zákona a na výber nemáte. Pre vás je rozdielna suma závisiaca iba od toho, či máš na zvýšený nárok (podľa materského, poistenia a pod.) alebo nemáš a budeš celé obdobie na 164 eurách. Pracovať však nesmieš ani na dohodu.

maznacik007
20. apr 2010

citat
Koncom juna nastupujem na MD. Uz od septembra by som mohla mat moznost pracovat na polovicny uvazok z domu (o babo by som sa nadalej plne starala), pre inu firmu ako je moj terajsi zamestnavatel.
Ako je to vsetko v takomto pripade:
1. vedlajsi pracovny pomer u ineho zamestnavatela, pocas materskej?
2. narok na matersku pocas ciastocneho uvazku
3. narok na rodicovsky prispevok pocas ciastocneho uvazku - zvyseny alebo aspon ta nizsia cast?
4. odvody?
Neviem, ci sa mi to vobec oplati vybavovat
koniec citatu...

odpovede
obdobie nároku na materské poistenkyne, ktorá dieťa porodila, nesmie byť kratšie ako 14 týždňov od vzniku nároku na materské a nesmie zaniknúť pred uplynutím šiestich týždňov odo dňa pôrodu
teda po splneni tychto podmienok je mozne prerusit poskytovanie materskeho.. / teda prerusis riadnu starostlivost o dieta/ to ze budes robit z domu je nepodstatne... a nebude ti poskytovane ani materske ani rodicovsky prispevok ale prispevok na starostlivost o dieta v sume cca 41 Eur mesacne
odvody treba nakontaktovat socialnu poistovnu.. lebo tam velmi bude zavisiet od toho ako budes mat tu dohodu naformulovanu co sa tyka miesta a sposobu vykonu prace.

cize pracovat mozes pokial budes 14 tyzdnov na materskej... z toho 6 tyzdnov po porode ale od statu budes dostavat 41 EUR 21 Eur pridavky...

deina uz dnes je to obmedzene tak ze nesmies robit vobec ani hodinu nie je to obmedzene ani na hodiny ani na sumu... ak pojdes pracovat tak ti odminu RP a dostanes prispevok na starostlivost...

ono pan mihal tvrdi ze sa da tak ze budes uzatvarat dohody .. pocas mesiaca na par dni a znovu a znovu sa prihlasovat a odhlasovat... ja osobne nepoznam niekoho komu to tak funguje.. mi sme nakoniec to poriesili tak ze je dohoda pisana na mojho manzela...

maznacik007
20. apr 2010

samozrejme my.. ups

alenk
20. apr 2010

maznacik, dik
no super, takze sa clovek bude zbytocne znazit sa si prilepsit ☹ to sa fakt radsej bez stresov budem venovat malemu.

vajova
20. apr 2010

Baby ak tomu dobre rozumiem, ak poberam RP od 1.2.2009 a poziadala som o zvyseny RP od 1.1.2010 a chcela by som sa vratit do zamestnania, tak ze nam ostane babka s malym, nedostanem nic? Ak ano, tak to je strasne nespravodlive. A co v pripade, ze ho dam do sukromnych jasli a nie do statnych, mozem dostat nejaky prispevok, ako sa to posudzuje? Co je potrebne predlozit, ved je vela sukromnych opatrovatelov. Poradte mi.