Práca popri rodičovskom príspevku od 2010

gemar
8. jan 2010

Chcela by som sa informovať ohľadom nového zákona o rodičovskom príspevku -zákon č. 571/2009 Z.z, ktorý nadobudol účinnosť od 1.1.2010. Ak má dieťa 3,5 roka. Mamička poberá rodičovský príspevok -predlžená materská pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa ,schválený v roku 2009? Môže vykonávať mamička niaku brigádnickú činnosť na dohodu, alebo nemôže? Rodičovský príspevok je nízky a pomohla by niaka korunka na prilepšenie, len v diskusných článkoch sú okolo tejto témy nejasnosti,preto by som sa chcela informovať či je to po novom od 1.1.2010 možné,alebo nie. Niekde som čítala, že nemôže vykonávať zárobkovú činnosť a inde zas , že práca na dohodu sa nepovažuje za zárobkovú činnosť? A ako je to s odvodmi na dôchodok v soc.poisťovni?

katka888
20. apr 2010

vajova, ak das dieta do starostlivosti a ides do prace, nemas narok na rodicovsky, ale mas narok na nejaky prispevok, uz sme to tu rozoberali, len neviem nazov fora.
1. prispevok na naklady na skolku, maximalne do vysky rodicovskeho prispevku, do troch rokov dietata
2. 25% jednorazovo z rodicovskeho prispevku co by si mala do troch rokov dietata.
ci mas narok na oba narazm, alebo nie, to sme tu na fore nedoriesili.

deina79
21. apr 2010

dakujem lalus a maznacik za odpovede, no to je krasa, nijak sa neda privyrobit, to je skoda, krasnu to vladu mame..

lara1705
21. apr 2010

ahojte všetci, vlada je ozaj na h...o. Ja som na materskej od 5.09.2008 . pred pôrodom som nebola zamestnana a tak nemam narok ani na zvyšenie RP. Je to nespravodlive voči nam matkam, aky je rozdiel medzi nami, ved každa sa starame o dieťa rovnako a za rovnake peniaze kupujeme pre naše deti? Nie? Ešte raz, ta naša vlada je fakt na H...O.

andzi
21. apr 2010

A prečo by to bolo nespravodlivé? Práveže to spravodlivé je! Neplatila si do systému sociálneho poistenia, tak nemáš nárok na zvýšený rodičovský. Aj tak ten rozdiel je veľmi malý.

alenk
21. apr 2010

no jo, andzi ma pravdu, nespravodlive by to bolo, keby ti znizili RP alebo ho uplne zobrali, takto to ma jasne podmienky a hlavu a patu.
skor je nespravodlive to, ze ak je baba sikovna a dokazala by denne popri babatku robit dve tri hodinky, prilepsit rodinnemu rozpoctu mesacne o 100 - 200 eur, tak jej zoberu MP aj RP, treba trestat sikovnost! a potom ze ludia robia na cierno...

iwka6
4. máj 2010

ahojte, tiez som dnes zistovala na urade, ci neexistuje nejaky sposob ako si privyrobit, vsetci sa tvaria ako nam pomohli tym zvysenim na 256 eur , no stale je to smiesne malo. Chcelo by to nieco podniknut aby sme mohli pracovat aspon na dohodu. Nema niekto nejaky napad????????????????????????

danciacik
5. máj 2010

Ahojte. Chcem sa vás opýtať, bola som s dcérkou na rodičovskom príspevku do septembra 2009 a od októbra 2009 poberám rodičovský na synčeka. synček sa narodil v roku 2008. Môžem pracovať na dohodu?
Ďakujem za odpoveĎ.

lalus
5. máj 2010

danciacik, ak si nepožiadala tento rok o zvýšený rodičovský príspevok, tak môžeš

adusska
5. máj 2010

Kočky vedeli by ste mi prosím povedať, v Júli tohto roku má môj syn 3 roky, v septembri nastupuje do škôlky...ja uvažujem nad tím, že si založím živnosť už teraz...automaticky čo si založím živnosť mi padne aj nárok na RP????
Nebudem mať nárok na žiadne financie od štátu???
Ak by ste niekto poznal odpovede prosím skúste mi ich poslať na e-mail: adika10@post.sk
Moc Vám ďakujem 🙂

atrami
5. máj 2010

Ja sa tiež rozčulujem. Dajú 256 € a tvária sa, že sa dá z toho vyžiť.

danciacik
5. máj 2010

Lalus, nepožiadala som lebo mi ani nevznikol nárok

lalus
5. máj 2010

tak môžeš na dohodu pracovať...tie čo sú na RD od 2009 môžu pracovať na dohodu. nebudeš mať problém s rodičovským príspevkom, ten v pohode dostaneš. Musíš si to však vyriešiť s dôchodkovým poistením - po novom štát odmieta platiť dôchodkové poistenie aj za ženy, čo pracujú na dohodu popri RD. Ak pracuješ z domu, tak Ti dajú také vyhlásenie podpísať, kde prehlasuješ, že pracuješ z domu a o dieťa sa Ti nestará nikto iný. Ak chodíš do práce, tak od Teba chcú, aby si si to dôchodkové platila sama (cca 90 eur mesačne - je to však nepovinné, len ak si nebudeš platiť, tak sa Ti ten čas neplatenia nebude počítať ako odpracovaný pre nároky výpočtu dôchodku). Keď zvážiš, koľko hodín chceš pracovať, zbehni sa prípadne opýtať do sociálnej poisťovne, kam patríš...

nadhera
6. máj 2010

otvorene si povedzme , kolko ludi sa dozije dochodku , ked ho opat idu zvysovat.... 😠 ano, je ina doba a ludia sa dozivaju vyssieho veku, poznate takeho? ja poznam len takych co sa dochodku nedoziju, alebo takych co maju v 30tke infarkt.
lalus, aj ja som bezradna,co sa tyka brigad popri RD. AŽ 4m som mala zvyseny rp, vsetko zvysene na deti ma tesne minulo a ze vraj nemozem brigadovat, fakt na hlavu postavene. 😠 😠 😠

bibione
6. jún 2010

ja uz mam z toho hokej 😠 preco nemozem robit na dohodu,ked za mna dotycna firma nic neplati???...ved ked robim brigadne,tak naco ma zamestnavatel musi zalhlasovat na socialke? z akeho dovodu?? chodim robit cez pracovnu agenturu,ked chcem ist na brigadu,idem,ked nechcem nejdem,tak toto mam ako riesit??

gapa
6. jún 2010

nuž to teraz vymyslela naša vláda na maminy, že si "môžu" rozmyslieť, či chcú pracovať alebo poberať RP!!!!!!!!!!!!!!!!

zamestnávatel má povinnosť prihlásiť aj dohodára na SP, lebo za neho odvádza úrazové a garančné poistenie.

bibione
8. jún 2010

no nevadi 🙂 vyriesila som to tak,ze som to dala na muza,hoci moja odmena bude zdanovana,kedze je muz zamestnany,ale aspon niesom obmedzovana prijmom.
inak v agenture mi povedali,ze to mozem napisat aj na kamosku,aj ked je na urade prace,lebo ona moze si privyrobit az do 130eur,ale kedze som nenazrana a viem si takto zarobit viacej,tak som volila muza 😉
takze kto chce robit a neprist o RP toto je najlepsia moznost 😵

bibione
8. jún 2010

gapa: ano,je to rozumne,lenze co maminy,ktore nemozu ist normalne pracovat,nema sa kto starat o malicke...ja napriklad mozem len cez vikendy alebo ked cez pracovne dni,tak len na vecer

gapa
8. jún 2010

bibione,
nepovažujem to za fer voči maminám, neumožniť im pracovať ani na dohodu bez straty nároku na RP (t.j. neobhajujem vládu), len som konštatovala 😉 miesto 256eru alebo 164,22eur majú len 41eur potom 😢 😢

ak by si to dala napr. na mamu dôchodkynu a príjem za rok by bol do cca 2012eur (presnú cifru si nepamätám je tam tuší aj 87 centov), tak by sa zrazený preddavok dane vrátil. Ale ked to je na manžela, tak si aspon na teba odpočíta celú nezdanit. čiastku (ak nemá privysoké príjmy).
Bohužial vláda to urobila tak, že neumožnuje pracovať na dohodu bez straty RP a núti mamičky v nudzi k takýmto praktikám. 😖

mia1111
8. jún 2010

baby - od veci otázka - keď som na RD tak za mňa štát neodvádza na dôchodkové, však? Viem, že počas MD za mňa štát odvádzal, ale keď som si vybavovala RP, tak som žiaden papier ohľadom dôchodkového nepodpisovala...

lalus
8. jún 2010

mia, odvádza 😉

mia1111
8. jún 2010

lalus - fakt? A netreba niečo doložiť? Či platí ten jeden papier, čo som vypisovala, keď sa drobec narodil?

bibione
10. jún 2010

gapa: ved prave,je to nefer,lebo co maminy ktore su sami s babatkom?? ja si to neviem predstavit,ze by som nemala nikoho kto by ma finacne podporoval...sice pekne je,ze pracujucim zvysili na 264eur,ale to ta tiez nevytrhne z biedy

mia111: plati to od nastupu na MD az po skoncenie RD

gapa
10. jún 2010

mia,
ak si si podávala prihlášku na dôchpoistenie štátom po narodení dieťaťa, tak tá platí až do podania odhlášky tebou! na odhlášku tiež nezabudni, máš povinnosť ju podať do 8dní po ukončení dôch.poistenia štátom, čo nastáva. Najneskôr dovršením 6rokov, alebo ak začneš byť dôch.poistená ako zaemestanec alebo szčo alebo ak sa prestaneš o dieťa starať osobne, t.j. ak nastúpi do škôlky, jasiel ...

mia1111
10. jún 2010

gapa - Ďakujem. Tak toto som nevedela, ja by som si odhlášku sama od seba určite nedávala....tak teraz to budem mať na pamäti 😉

gapa
19. jún 2010

Baby prečítajte si niečo od p. Mihála, čo odpovedá na otázky napr. čo sa týka aj mamičiek:
pre rýchlejšie zorientovanie sú to odpovede napr.
17.6. o 9.24, o12.47. o13.03, o 13.19, o 13.25., o 13.27
http://hnonline.sk/c1-44297550-mihal-na-hnonlin...

(snád som to uveidla správne 🙂 )

sú tam aj info o odvodovom bonuse atd

bibione
19. jún 2010

konecne mam v tom jasno...na materskej mozme pracovat formohu dohody,na rodicovskom ani nahodou

greguska
26. jún 2010

ahojte,
volala som na upsvar a bolo mi povedané, že pokiaľ poberateľ rodičovského príspevku (považovaný podľa zákona platného od r.2010), bude pracovať na dohodu, príde o rodičovský príspevok, to je jasné.
keď som sa opýtala, na situáciu, že by som pracovala len pár dní za mesiac, s tým že ma zamestnávateľ zakaždým prihlási aj odhlási na sociálke (samozrejme každý raz by som to musela nahlásiť aj na upsvar), je to síce možné s tým, že zostane rodičák, pokiaľ sa však situácia bude opakovať pravidelne, majú taký pokyn z ministerstva, že to bude považované za špekuláciu a môže byť postihnutá aj mamička aj zamestnávateľ... 😒 😖 😠

jankapiknova
28. jún 2010

@greguska - pracovat može mamička aj na zmluvu a RP jej nezoberu ale len v tom pripade že išla na matersku v roku 2007-2008 a nemala narok na zvyšenu RP(čiže stale mala alebo ma len 164 eur) jakmile mala narok na zvyššene(253 či kolko to je) už pracovat nemože 😉

jennifer130
28. jún 2010

ahojte chcem vas velmi poprosit o radu,na materskej som od 17.9 2009, som evidovana ako zamestnana a mam narok aj na zvyseny rodicovsky ktory poberam od 1.4 2010,moj sef mi dal moznost ci si chcem ist privirobit kunemu do prace od tohto roka od oktobra do marca 2011,velmi by som chcela ist ,ja viem ze sa vsade pise nemozem ak dostavam rp existuje niaky sposob aby som mohla robit tych sest mesiacou a potom byt znova doma s malym a poberat rp,ja dufam ze existuje niaky sposob ale nik mi nevie poradit,velmi velmi dakujem za kazdu vasu napisanu radu

gapa
28. jún 2010

@greguska
nuž ozaj treba dodržiavať aj Zákonník práce, lebo na dohodu by sa mali zamestnávať ludia len vynimočne a to na činnosti, ktoré sú príležitostné alebo vymedzené výsledkom. Ak by išlo o prácu napr. vždy k určitej zákazke, tak to podla mna obstojí, ak sa dohoda vždy ukončí po ukončení zákazky. Ale to je vždy velmi individuálne a ja nemám velmi skúsonosť, že by robili problémy niekedy s dohodami. DAniarky určite nie a z IP sme kontrolu nemali. Ale ak sa dohoda opakuje za rok nepravidelne napr. 4x, tak by to malo byť ok, podla mna.