Práceneschopnosť a kontrola počas prvých 10 dní

kaji1212
1. dec 2016

Ahojte som na PN kvôli vysokému tlaku ale nie som si istá ako to chodí s kontrolou.. je pravda ze prvých 10 ma kontroluje zamestnávateľ aj keď som už tento rok PN čerpala? Alebo ma už kontroluje sociálka od začiatku keď ze som už druhý krát chorá za rok ? Dakujem za info

nivea777
1. dec 2016

@rakywanda
@simca06022011 urcite keby pride kontrola a nahodou nie som doma alebo som u lekara,pripadne spim atd..tak zavolam lekarke a vybavim si to.. len mi to prislo tak trochu logicke ako som pisala ze nie vzdy sa da otvorit,este s tou teplotou hej ale ked baba ma naozaj problemy so zaludkom a akurat vtedy ju to chyti,tak by bolo dost zvlastne a nechutne keby ich tam oblinka :D

evittam
1. dec 2016

@simca06022011 Aha, ty si bola doma z nejakého dôvodu a tvoj chorý manžel v obchode - prepáč ale byť pracovníčkou SP ani ja to neuznám - teda ak si ty nebola viac chorá a imobilná ako on.....

lorela
1. dec 2016

Bliju jak ďábel nad záchodovou misou, zvíjam sa ako had, som PN. Do toho zvoní zvonček a mne v sekunde preblysne hlavou, do pekla, to bude kontrola! Konca šabľového tanca sa dočkám tak o 5 - 10 minút. Umyjem ruky a papuľu, bežím k dverám alebo schránke, kde očakávam lístok. A je tam! Spolu s TČ. Obratom naň volám a vysvetľujem kvetnato opisom okolnosti dopodrobna... 💃

simca06022011
1. dec 2016

@nivea777 každý má dačo... Keby sme neboli chorí niecsme doma :D radšej by mali chronických flakacov riešiť ako niekoho kto ide na pnku fakt raz za uhorský rok... Poznám rodinu ktorá je furt doma pn/ocr... A kontrola nebola ani raz :D a oni na dovolenke, stavaju, a pod aktivity :D je trápne ak niekto aj zavolá kontrole že je doma len musel odskočiť do obchodu, hlas nemá, chorý na zomretie a ak prídu znovu, k nám prišli uvidíš a ešte musí dokazovať že je chorý. Osobne som mala pnku raz v živote, dcéra doniesla všetky bacile z jasli a doma sme ochoreli všetci zaradím, za rok dom vyjedla 10 atb, a v tomto období som bola aj na pnke cca 60 dní, no úplne brutálne, a prišla som neplánované k lekárke na kontrolu ked rám bol posudkový lekár zo socislky a ten sa normálne pohádali z lekárkou zs prečo mám pn,...a začal ju spochybnovat... Aj keď som vyzerala ako mŕtvola, výsledky krvy zle atď. Oni su proste od toho aby buzerovali.... To že som nebola ani na RD ani nikdy predtým pn a odvody platíme ako nenormalni ich netrápi... Čiže som mu vypapulovala z posledných síl dementovi, čo pre robí za moje peniaze... Juuj tak zurim, keď si len spomeniem na to :D

evittam
1. dec 2016

@rakywanda V tom, že "nedať sa buzerovať" máš pravdu. Ja keď som nastúpila do poslednej práce a fakt som cca po vyše pol roku musela zostať na OČR tak šéf sa pomaly "staval na zadné" ako si to môžem dovoliť - veľmi rýchlo som mu to vysvetlila....Ono je to aj o nás o ľuďoch - tam som to videla - proste bol zvyknutý, že všetci skáču ako on píska a nedovolia si ísť pomaly ani k lekárovi a podobne....takže môj názor - vo väčšine prípadov si ľudia môžu za to sami - nechajú sa buzerovať a "šliapať po sebe".....

shia
1. dec 2016

@simca06022011 jj to aj mam v plane hned urobit, prip ho cely dat prec, ked aj tak nefunguje

simca06022011
1. dec 2016

@evittam predstav si, bola som na tom horsie a nie je to môj manžel a nákup zvládne, nezabije to nikoho prechladnuteho... To, ze práve vtedy, keď raz za rok ide nakupovat príde kontrola je proste smola.. a neviem čo také na tom je že ide niekto chorý do obchodu, choré matky do obchodu nechodia? Nestarajú sa popri chorobe o deti a pod? Áno... Zvládne chudacik nakúpiť, nezomrel. Určite tam išiel dobrovoľne kúpiť si čo on chcel, nakoľko mne nenakupuje 🙂))

simca06022011
1. dec 2016

@shia Bolo by najlepšie a nový kupos za pár 10 eur, na baterky, bez káblov a máš pokoj... Lepšie vyriešiť problém ako sa strachovat

lorela
1. dec 2016

@simca06022011 Ja som raz zostala v takejto situácii: Chorá poriadne, doma dieťa, muž v nemocnici (s tou istou diagnózou, len ťažší priebeh), rodičia odcestovaní. Lekár mi nedal vychádzky, lebo som nemala na ne diagnózu! Nakúpiť/pomôcť vraj má kamarátka, suseda, alebo dovoz Tesco, čo sa nákupu týka. Takže aj takto to chodí.

shia
1. dec 2016

@simca06022011 ved som pisala, ze mame na baterky, ekdze tam neni elektrika dotiahnuta, ale ze nefuguje ziadny ani jednej susede, lebo je to velka vzdialenost a neprejde signal cez mur, preto musi mat aj postar kluce, takze nejde to takto, zial. musim tam napisat nanho, ze volat, inak to nevidim...

simsalabim
1. dec 2016

@shia kamaratke telefonovali, ze kde je, lebo zvonia a neotvara. Kontrolovali ju 2x pocas rizikoveho tehu - ten druhy krat 4 dni po prvej kontrole!

simca06022011
1. dec 2016

@lorela ťažko, niekde som o tom čítala, pohladam keď budem na pc... Ja som bola doma v meste kde sme nemali nikoho a tesco dovoz nehrozí. To by som uvítal aj teraz... Chorí všetci... a o tom že napr s dcérou som musela ísť k lekárke , so sebou... čiže casto by sa stalo ze doma nik 🙂) Keby mi vtedy povedal niečo kontrolór na nákup pod oknom v obchode tak by som mu ublížila.

shia
1. dec 2016

@simsalabim tak este ze ich napadlo zavolat 🙂 dakujem, dam si na zvoncek info, nech volaju, lebo doma som, len sa ku mne tazko dostat 🙂

lorela
1. dec 2016

@simsalabim Jednej známej chodievali kontroly ako na klavír. Raz prišli 2x v ten istý deň, inokedy 2 dni po sebe.

simca06022011
1. dec 2016

@shia Treba skúsiť dať prijímač inde, k oknu... Atď. Nám to funguje dobre, ale keď nás neskôr bolo viac s týmito zvoncekmi tušili sa navzájom... Čiže zazvonili mne a zvonilo susede 🙂)) pozri teda google na drotovy zvonček, to zvládnete zmontovať... Ono aj do budúcnosti je to dobré mať, pohodlnejšie podľa mňa 🙂) ale veď určite vyriesis

shia
1. dec 2016

@lorela ale kontrola je povinan nechat listok v schranke, nie len tak neikde v brane zastrceny vsak? lebo branka je az v bytovke vnutri, na pozemku, nie na brane...parkrat mi postarka len v plote nechala zastrceny listok a samozrejme to vyfukol vietor..uz parkrat som takto prisla o zasielku, lebo na poste mi ju be zlteho listku odmietli pohladat, darmo som sa stazovala, nech to nestrka len do brany...

simca06022011
1. dec 2016

@lorela aké mesto?

lorela
1. dec 2016
lorela
1. dec 2016

@shia Neviem, kde sú povinní nechávať lístok, ale nechávajú ho nielen v schránke, ale aj zastrčený vo dverách do bytu (sa stalo u nás nie raz).

shia
1. dec 2016

@lorela lebo akoze aky mam ja dokaz, ze tu boli, ak ho strcia len niekde do brany, a vyfukne ho vietor a ku mne sa nikdy nemusi dostat?? velakrat mi susedka doniesla zlty listok, ze ho nasla v polke ulice prilepeny o stlp, co to vyfuklo..toto su postove sluzby? a velarkat sa mi ani nenasiel, cakala som zasielku a listku doteraz nikde...na poste som uz hovroila, samozrejme kazdy sa odkazoval na niekoho dalsieho a nebolo toho kto ho tam ne/dal....ako sa voci tomuto branit, netusim...

lorela
1. dec 2016

@shia Pravdaže, všetko je to o ľuďoch a ich prístupe...

simca06022011
1. dec 2016

@shia Uvedom si že to aby si bola zastihnutelna si musíš zabezpečiť ty. Schránku dostupnú bez toho aby sa k nej niekto dobíjal, označenu, detto zvonček ak ťa má niekto zastihnúť... ak sa ku schránke nedostanú kde ti ten papier maju nechať? Určite ak sa k nej dá dostat, dajú ti papier tam... inak nás starosti ty...
Niekto bude volať, niekto nebude...

nyusika
1. dec 2016

keby ste radsej energiu vyuzivali na nieco zmysluplne, napriklad na pracu, vzdelavanie sa...a nie na to, ako odr.at zamestnavatelov a kontrolu zo socialky.

ja sa necudujem, ze tolko ludi na slovenasku zije, prepitujem, z ruky do huby, ked taketo temy citam...koho je problem, ze vam nefunguje zvoncek ??

shia
1. dec 2016

@nyusika tusim sa ozvala zase jedna, co ma tej prace ocividne az- az, kedze stiha citat fora (kde mimochodom diskutuji ti, co k tomu nieco maju povedat, a nie co nemaju len sa nudia, ze?) Este ze niektori z nas su mudri ako radia, inak by tieto diskusie zostali naozaj nudne....

evittam
1. dec 2016

@simca06022011 Nemusíš hneď vyskakovať - nikto nevedel, že si bola na tom horšie než on. Ok, tak bol nakúpiť. Tak mal smolu, že prišla kontrola. Ale predpokladám, že mal vychádzky - tak idem nakúpiť cez ne a keď nie - no tak už nič nenarobíš, že ho "vymakli" - proste smola....😉

simca06022011
1. dec 2016

@evittam nemal lebo jeho nenapadlo to pýtať, mohlo ho keďže sociálku máme o jednu ulicu dalej... A ja nevyskakujem. Nie je tu debata o tom čo robí partner keď druhý musí ísť na nákup, ale niektoré si radi rypnu ;)

evittam
1. dec 2016

@simca06022011 Ja nerýpem......

simca06022011
1. dec 2016

Za porušenie liečebného režimu sa nepovažuje, ak maródujúci odíde z domu mimo času povolených vychádzok, aby si zabezpečil základné životné potreby. Sem patrí nákup potravín či liekov,“ vysvetlila nám hovorkyňa. Musí byť však dodržaná podmienka, že na nákupy ste nemohli ísť počas riadne povolených vychádzok. Napríklad je lekáreň v inom meste alebo daný liek vám objednali na inú hodinu, ako máte vypísané vychádzky.

evitka83
1. dec 2016

@kaji1212 poznam oba pripady. Mne prisla kontrola zo SP na 5.ty den PN. Kamoska bola dlhodobo PN a tu chodili kontrolovat aj z prace.

lorela
2. dec 2016

@simca06022011 Jedná sa o aktuálna informácia? Je v praxi bežne zavedená - tolerovaná?
🙂 Lebo to vlastne znamená, že ja ako pacient na PN, bez vychádzok alebo s nimi, môžem kedykoľvek behať po vonku a keby náhodou prišla kontrola - poviem, že som si bola nakúpiť.
... To sa mi nejako nezdá.