Založenie živnosti počas rodičovskej dovolenky

erika3011
23. feb 2013

Ahojte, som ešte len na materskej ale zvažujem o založení živnosti počas rodičáku...máte s tým niektorá skúsenosť??? Na čo dávať pozor, prípadne čo všetko to obnáša, aké sú odvody či na čo všetko treba myslieť? Dakujem za každú cennú radu 😉

anib
23. feb 2013

@erika3011 Ahojček Erika, keď prejdeš na rodičák, skoč na živn.úrad tuším 33e kolok,nahlás,čo Ti treba, potom sa prihlásiš ako szčo do zdravotky, soc.poisťovni,prvý rok neplatíš odvody do socky,do zdravotky - záleží od príjmu,ja som nemusela,ale pre istotu som si dala preddavkové platby to minimum, potom na daň.úrad, hygiena, neviem,v čom chceš podnikať.... pozdravujem Bianočku aj Mišku papa

erika3011
autor
23. feb 2013

@anib Anka ahooooj, ďakujem za radu, napíšem ti neskôr správu 😉 My sme sa o tom včera s mužom len tak bavili a nejako ma to chytilo, lebo by som sa na to aj cítila dokonca aj popri malej by sa to dalo..no len ten strach z toho či to pôjde, ale to je myslím si, normalne 😉 A som uplne bezradna čo sa zákonov týka, neviem čo treba povybavovať a dokonca ani či by som dostala aspon nejaký menší úver na začiatok ked som na rodičáku 😒 Aj ja pozdravujem Bibinku aj Tobinka 🙂 papa

mirkakab
23. feb 2013

@erika3011 čo sa týka príspevku na podnikanie, tam sú určité podmienky. Musíš byť minimálne 3 mesiace evidovaná na úrade práce a následne musíš absolvovať školenie, vypracovať podnikatelský zámer a nakoniec si ho obhájiť pred komisiou. Teraz od marca sú dokonca prísnejšie podmienky ohladom príspevkov. V čom chceš podnikať, ak sa môžem opýtať ...

zuzulica
23. feb 2013

@erika3011 Ten úver na podnikanie ti asi nedajú, ja keď som začínala nechceli dávať, ale treba skúsiť obehať viaceré banky, čo ti tam povedia 😉

erika3011
autor
23. feb 2013

@mirkakab ale ked som na materskej a následne by som mala poberať rodičák tak evidencia na úrade práce neprichadza do úvahy 😒 ...zvažovala som,žeby som si otvorila vlastné kvetinárstvo..no je to zatial len úvaha 😉 potrebujem vyzistiť všetko okolo toho podla toho sa až rozhodnem či sa do toho odvážim...

mirkakab
23. feb 2013

no ja viem, to som Ti napísala podmienky ake musíš splniť na ten príspevok a navyše sú tam určité podmienky, čo za to môžeš kupiť a čo nie. a všetko následne vydokladovať ...

erika3011
autor
23. feb 2013

@zuzulica toto je to čo ani zdaleka netuším, to by som musela pozisťovať osobne cez banky...a ked nebudem mať narok ani na prispevok od štatu tak to môžem rovno odložiť a planovať až o tri roky po rodičaku :P

erika3011
autor
23. feb 2013

@mirkakab s tým vydokladovaním som rátala, to by bolo namenej..no len tie podmienky 😝

zuzulica
23. feb 2013

@erika3011 Teraz je to s tým príspevkom ešte horšie než predtým, ja som ho dostala, asi pred 5 rokmi, ale koľko nervov ma to stálo...Inak neviem ako to je keď si na rodičovskej, lebo o príspevok môžeš prejaviť záujem, iba ak si evidovaná na UPSVaR ako nezamestnaná, bolo to minim.3mesiace, ale neviem ako je to teraz.Mne to trvalo vybaviť 11mesiacov, skoro som sa zbláznila, ale to preto, že sú mantáci na úrade, inak to netrvá tak dlho. Neviem v čom chceš podnikať, ale dnes je to také všelijaké, treba si to poriadne rozmyslieť, ja som začínala ešte v dobrej dobe, tak sa to dalo a navyše som mala ešte jednu prácu, ale neviem či by som chcela začínať v dnešnej dobe 😒

mirkakab
23. feb 2013

@erika3011 čo sa týka toho príspevku tak určite teraz nárok nemáš. Ja som čakala tak isto ako ty. A teraz sú ešte prísnejšie podmienky, nedostala by si ho celý ale iba 60% a po roku podnikania zbytok. čo sa týka materiálu (kvety, stužky, vence ...) by si z toho nemohla kupovať

sudabe
23. feb 2013

ja som bola na úřadě 3 mesiace poziadala som o prispevok no vlastne vyplnila ziadost potom som absolvovala kurz a mám čas na ziadanie 2 roky to musím napisat podnikatelský zamer obhájit ho před komisiou no stále uvazujem lebo sa snažíme o babetko a neviem ako by to bolo keď by som začala podnikat či by som dostala matersku ? a podnikat musím 2 roky bez prerusenia. do příspěvků sa zahrnaju odvody, najom, nabytok do predajne, výplata a odvody zamestnanca no neviem či sa oplati začínat odvody su dost vysoké do socialnej 130e a zdravotnej 53e a to je len minimum. a v banke dávají úvěry začínajícím podnikatelom třeba zistiť ktoré banky.

zvedavamt
23. feb 2013

vidim,ze sa tu vyznate,tak hadam nevadi,ak sa tu opytam
mam zivnost druhy rok a termin koncom augusta
moja uctovnicka robi firmy,tak zatial nevie,ako to budem mat
musim nastupit na matersku? neviem ako je to s tymi prispevkami teras,ale viem,ze si dokazem zarobit za mesiac viac ako mi da socialka. mozem robit nadalej to co robim,alebo ako to je?
pri prvom som pozastavila zivnost,ale teras viem,ze sa mi to neoplati,lebo mam pracu,kt mozem robit furt,aj z domu
dakujem

erika3011
autor
23. feb 2013

@zuzulica
@mirkakab ešte by ma zaujimalo či by mi počas živnosti zrušili rodičák 😒

zuzulica
23. feb 2013

@erika3011 fúú,tak toto neviem, treba sa spýtať na úrade, ale myslím, že asi nie, lebo aj popri rodičovskej sa tuším môže robiť, ale treba sa radšej spýtať.

mirkakab
23. feb 2013

@erika3011 môj názor je ten, že nezrušili, avšak ak prekročíš určitú sumu budeš si musieť platiť odvody ..

erika3011
autor
23. feb 2013

@zuzulica asi zajdem na úrad a tam to všetko pozisťujem, to bude najistejšie 😉

zuzulica
23. feb 2013

@zvedavamt čauko, pozastaviť určite nie, myslím, že popri materskej môžeš normálne ako SZČO pracovať,tam sa príjem neskúma, ja sa na to tiež ešte musím presne spýtať, ale plánujem pracovať a normálne brať aj materskú 😉 Pri všetkých nevýhodách aspoň jedno plus SZČO 😉

zuzulica
23. feb 2013

@sudabe pozor, neviem ako teraz, ale keď ja som brala príspevok, mohlo sa zaň kupovať len vybavenie t.j. pokladňa,nábytok..., vôbec nie odvody atď

mirkakab
23. feb 2013

@zuzulica Teraz sa dá z príspevku platiť zdravotné poistenie 22 mesiacov a nájom za prevádzku 24 mesiacov. Od socialneho poistenia si oslobodená prvý rok.

zuzulica
23. feb 2013

@mirkakab tak to majú aspoň nejaké plus 😉

evita68
23. feb 2013

@zuzulica ak je nárok na materskú zo vzťahu szčo, určite sa nemôže vykonávať činnosť szčo počas poberania materskej

zuzulica
23. feb 2013

@evita68 tak si pozri stránky soc.poisťovne 😉

zuzulica
23. feb 2013

@evita68
Zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení (ďalej len „zákon“) v znení neskorších predpisov nepodmieňuje vznik nároku na materské povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby stratou príjmu, ktorý sa považuje za vymeriavací základ v zmysle zákona.

Z uvedeného vyplýva, že povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe vznikne nárok na materské za predpokladu splnenia ostatných zákonom stanovených podmienok i napriek skutočnosti, že naďalej bude mať príjem ako samostatne zárobkovo činná osoba.

evita68
23. feb 2013

@zuzulica daj link, lebo toto, čo píšeš, tam určite nenájdem 🙂

evita68
23. feb 2013

@zuzulica ospravedlňujem sa, máš pravdu 🙂

sudabe
24. feb 2013

@zuzulica zákony sa stále menia a na školení nám hovořili že sa pocitaju aj odvody

zuzulica
24. feb 2013

@sudabe už písala mirkakab 😉

nili
26. feb 2013

@erika3011 Ahojte baby, zapojim sa. Rodila som v marci 2010, zivnost ma od juna 2011. Neplatila som ziadne odvody, platil stat. Rodicak mi chodil normalne. Avsak prijem som nepresiahla, ten zakonom dany ... 4000 a par stoviek Eur. Ale teraz neviem ako dalej, pretoze dcera ma v marci 2013 tri roky. Do skolky ju nezobrali, takze som bola v ZP podpisat cestne prehlasenie a predlzila som si neplatenu RD. Najprv povedali, ze kedze som stratova v podnikani, stat plati dalej odvody do zp. Dnes mi zase povedali, ze musim si platit sama, kedze mam zivnost. Ak chcem aby zp platil za mna stat, musim pozastavit zivnost. Neviete mi k tomu nieco poradit? Dakujem.

evita68
26. feb 2013

@nili keďže RP už poberať nebudeš a podnikáš, musíš si zdravotné odvody platiť sama