Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Chcem dieťa, ale bojím sa jeho zdravotných problémov

sisqa123
22. jan 2015

Ahojte žienky, ani neviem čo vám tu chcem vlastne presne napísať, možno sa len vyrozprávať. Začíname sa snažiť o bábätko ☹ Som naň pripravená avšak, mám atopický ekzém, je vysoká pravdepodobnosť, priam je to isté, že ho bude mať aj moje bábätko a preto sa bojím. Môj zdravotný stav je pomerne zlý, ekzém mám rozšírený, v zlom stave a celkom dobre pre to " trpím " svrbí ma telo, som z toho nervózna, nedá sa mi často krát spať, nemôžem chodiť vonku kedy sa mi chce, nemôžem ísť na dovolenku kde sa mi chce, stále musím počúvať hlúpe otázky od okolia...

Detstvo bolo jeden veľký horor pre mňa a tak isto pre mojich rodičov. Pre mňa vďaka nepochopeniu vtedajších rovesníkov a výsmechu a pre rodičov to bolo ťažké nakoľko som nemohla ako malá spávať, všetko ma svrbelo, celé detstvo som preplakala, mamina nespávala do mojich 7 rokov. Z detstva nemam ani veĺa fotiek pretože som mala na tvári obrovský ekzém na ktorý sa moc dobre nepozeralo. Bývalo časté, že keď sa ľudia pozreli na mňa v kočíku- zľakli sa.

Pre tieto dôvody mám strach o bábätko, resp o seba ako to zvládnem a či je to vôbec vhodné ho mať po tom čo viem aké to je.
Teraz je zo mňa vyrovnaná mladá sebavedomá žena, za čo vďačím môjmu partnerovi avšak, trápenie neskončilo. Píšem vám to rukami, ktoré vyzerajú na 50 rokov, sú zničené, dotrhané, krvavé aj napriek všetkým mojim snahám... 😠

Pravdepodobne by tu mala padnúť nejaká otázka, avšak, ja sa nechcem nič pýtať, možno si chcem len prečítať pár pekných viet, že možno sa to môjmu malému nestane a možno dovtedy nájdu "krémik " ktorý tento problém vylieči.

lubimesastale100
22. jan 2015

@sisqa123 ahoj rozumiem ti ja som sa takto bala nakolko priatel ma psoriazu aj ked atopicky ekzem ako opisujes ty je sto krat horsi....nastastie syncek nema nic ale ta neni nikde napisane ze ho to nechyti neskor-dufam ze nie....si si uplne ista ze je to take dedicne? konzultovala si to s lekarmi?

nikola0803
22. jan 2015

Neboj sa .. Nikde nieje záruka ze to bude mat aj babo. Moja mamča mala ekzém , teda aj má ( aj ked nie po celom tele, ale má) a my so segrou ekzém nemáme.. 🙂 takže neboj, pozitívne mysli.. a všetko bude v poriadku.. 🙂

majushka
22. jan 2015

Ja ta urcite podporujem v snahe o babo! Mala som na izbe v porodnici jednu pani, ktora mala celu tvar cervenu, bolavu, flakatu a zhodou okolnosti je z nasho sidliska, tak som ju este trikrat stretla. Uz ma deti dve a ani jedno nic podobne nema. Este vidavam jednu maminu, ta nosi celorocne biele rukavicky. Ziadny kozmeticky defekt by som nebrala ako prekazku. Partner stoji pri tebe, urcite ti bude pomahat, tak nevahaj. 😉

rakywanda
22. jan 2015

@sisqa123 mám kamošku, ktorá taktiež ťažko spomína na detstvo vďaka exému, jej osobne pomohlo tehotenstvo (vzbura hormónov) a úprava stravy, odvtedy to má pod kontrolou, má dve deti a ani jedno nemá exém,
u nás v rodine, ani v rodine muža atopický exém nie je a napriek tomu ho má moja dcéra...

yanni
22. jan 2015

@majushka atopicky ekzem zial nie je len "kozmeticky defekt".

@sisqa123 A ano, je to dedicne. Prenasa sa to z matky na dieta uz pocas tehotenstva. Ale je to tak 50 na 50 Moze sa s ekzemom uz narodit, moze ho dostat neskor pocas zivota ale aj nemusi. A keby to dieta aj dostalo, nemusi to mat taky priebeh ako u teba.
My mame v rodine synovca, bude mat 9 rokov a tiez ma atopicky ekzem od mamy. Ona to ma hrozne, hlavne ruky, raz celkom OK, inokedy uplna hroza. Nemoze ani na plavaren, no proste nic moc. Chlapec to nema az take strasne, viacej len v zahyboch - kolena, lakte, krk, hlavne v lete sa mu to zhorsuje. Ale neustalym kremovanim je to ako tak ok. A mne sa zda, ze cim je starsi, tym ma toho menej, sa mu to zlepsuje. Ono sa casto stava, ze sa to v puberte uplne strati. Co som este na nom spozorovala, od malicka ma taku hrubu akoby hrosiu, neviem ako to pomenovat, pokozku. Nikdy nemal taku peknu hladku, vlacnu, mäkku. Ma ju taku vsade, aj na miestach, kde sa mu ekzem nevyskytol.
Na zaver: sama to zial ovplyvnit nemozes, ci sa to na dieta prenesie alebo nei. Musis jednoducho verit, ze mimco bude uplne ok.

anjelikdianka
22. jan 2015

JA mám susedou ktorý maju aj muž aj žena psoriazu a maju 2 deti,20r a 9r a ani jeden z ných nemá problém so psoriazou.

dianaana
22. jan 2015

Ahojte, prenáša sa atopický ekzém a z otca na dieťa??

yanni
22. jan 2015

@dianaana priamo nie ale ako aj vsetci alergici, je tu zvysene riziko, ze aj dieta bude mat tu chorobu, alergiu.

laylag
22. jan 2015

@sisqa123 ahoj.ja som atopik. Už od detstva som mala ekzém na rukách a niekedy na krku. Brala som rôzne tabletky, používala kortikoidne masticky a pomohlo to iba dočasne, vždy sa mi to vrátilo.Keď som otehotnela,nemohla som nič na to,a tak sa mi to rozšírilo na tvár,krk,celé ruky skoro až k ramenami,brucho a stehná. Bola som zúfalá a doskriabana.hanbila som sa chodiť von,v lete som nosila dlhý rukáv.Manžel mi v lekárni kupoval všetko možné, no nič nemalo veľký efekt. Raz išiel do inej lekárne a tam mu odporučili cannabiox e a od vtedy užívam iba tento kremik. Je bezpečný aj pre tehotné a dojčiace ženy a deti. Do týždňa sa to upokojilo a za mesiac som mala krásnu kožu. Už iba v záhyby pri lakti mám,ale dá sa to a vôbec to nevnímam.u nás nemali rodicia ekzém a ja ho mám. U dcérky uvidíme,no dieťatko za to stojí a možno bude po tvojom mužovi a nebude ho mať. Neboj sa,mysli pozitívne a uvidíš, že to bude vporiadku.

piacere
22. jan 2015

Neviem, či sa to dá takto brať a takto na to pozerať, pretože to by potom polovica populácie nemala kvôli týmto veciam deti.
Moja teta ani ujo nemajú ekzém, nikdy nemal, ani jej mama, proste nikto v rodine a moja sesternica sa trápi s atopickým ekzémom od narodenia (dnes má 21 rokov).
Ja momentálne čakám na výsledky, majú u mňa na 99,9% podozrenie na celiakiu (mám 31 rokov, doteraz som problémy nemala, až teraz po druhom pôrode), tiež nie je nikto v našej rodine, kto by celiakiu mal. Ja som k tomu silný alergik (alergologička mi povedala - to sme ešte nemali druhé - že naše deti budú na 99% alergici,, pretože my dvaja s mužom sme silní alergici). Manžel má astmu.... Môjmu staršiemu zistili teraz v 4,5 roku histamínovú intoleranciu (podobná "lahôdka" ako atopický ekzém), mladší má 17 mesiacov a zatiaľ nemal ani raz alergický prejav....

iwesska
22. jan 2015

Poradim ti vyskusat homeopatiu ak si ju este nevyskusala. Moja kolegyna takto bojovala s ekzemom cele roky, nemohla nosit kratky rukav cele leto, ruky mala od ramien dole uplne zliate. Vyse roka, tusim aj dlhsie ju liecil homeopat a dnes po ekzeme ani chyru ani slychu, nosi kratke rukavy cely rok. Problem totiz nebol len na kozi ale niekde v hlbke tela. Skus sa ubrat alternativnou cestou, mozno tam najdes riesenie svojho problemu.

nataliuska
22. jan 2015

@sisqa123 Ahoj... Hlavne mysli pozitivne ..
Manzel so sestrou to zdedili obgeneraciu (po babicke) a to kazdy v inej forme..
Manzel sa trapil ako babatko a teraz to ma hlavne v zime na tvari, zvysok tela viac menej OK (som stastna, ze sa jeho mamina rozhodla mat ho 🙂. Jeho sestra naopak v detstve bez problemov a v puberte jej to vyskocilo...
Takze je to velmi individualne ci to vobec zdedi a ak tak v akom rozsahu..
Samozrejme teraz su omnoho lepsie pripravky ako boli pred 30 rokmi a verim ze kazdym rokom budu lepsie..
My cakame malu v marci a ja som skalopevne presvedcena ze ho mat nebude 🙂 teda zatial si to nepripustam 🙂
Prajem ti nech sa Vam babatko podari, bez zdravotnych problemov a nech starostlivost on zvladas hlavne ty (predpokladam ze bezne zenske aktivity v domacnosti su pre teba velmi narocne vzhladom na ekzem na rukach...)

denisenko
22. jan 2015

@sisqa123 ahoj....moji obaja synovia sú atopici...v ľahkej forme, ale u kožnej sme ako doma....je to náročné, my sme skončili v lete v nemocnici, čo sa tak vyekzémoval po celom tele....najťažšie je pozerať sa a vidieť ako trpí...neverím na žiaden zázračny krémik...ale....sú aj horšie diagnozy a ak dieťatko naozaj chceš, nemôžeš to považovať za dôvod prečo ho nemať.....

alias313
22. jan 2015

@sisqa123 Ahoj ja mam tiez od narodenia atopicky ekzem.V detstve to bolo tiež podobne,ako pises a teraz mam ruky tiež ako starena...Dopukane,atd..Ale uprimne na svete je tolko chorob na ktore deti zomieraju a Teba trapi ekzem???Ja mam syna,ekzem nezdedil.Teraz cakame druhe asi baba.Možno ekzem zdedi,ale neriesim to.Su rozne maste ktore mi pomahaju,chodime kazdy rok k moru a taaak.Pripada mi to skor ze Tebe spravilo blok okolie ako samotna choroba.Aj mne sa deti vysmievali,divali sa na mna čudne.A čo,som tu som zdrava..Nikdy som sa za ekzem nehanbila 😎

katimka
22. jan 2015

@sisqa123 Ahoj, to, co si napisala o svojom trapeni- ekzeme, ako keby si pisala o mojej setre... Od malicka sa velmi trapila, atopicky ekzem po celom tele, vsetko, ako pises ty, ma aj ona, viem presne, o com hovoris... Teraz ma 31 rokov, ekzem stale pretrvava (a niekedy je to fakt hrozne ☹ ) a chvalabohu ma krasneho zdraveho takmer 6 rocneho syna, takze hlavu hore, tvoje dietatko to tiez nemusi mat... drzim palce, aby si sa spravne rozhodla, ale ver, ze radost z dietatka ti nenahradi nic 🙂

astonka
22. jan 2015

@sisqa123 ved to nie je nejake zavažne ochorenie, brat ho ma tiež a vedie plnohodnotny život ma 2 deti...ja mam xy rokov psoriazu v tehotenstve som mala vždy zlepšenie nie zhoršenie stavu ...a nikdy ma nenapadlo mysliet si, že aby to malo aj moje dieta aby som dopredu uvažovala a bala sa (este ani tehotna nie si) či to bude mat aj ono...kedže kožne ochorenie nie je prenosne...ale je to geneticka preddispozicia...tvoje dieta to može a nemusi mat...

bibistec
22. jan 2015

akoze toto naozaj ni eje problem, ty ho privolavas. ja mam dieta s atopickym ekzemom a dovolim si tvrdit ze teba zle liecili. Dcerka mala teda strasny ekzem kozna povedala ze je to az do masa zakrvavene ale rovno ma poslala na gastro. Alergia na bilelkovinu kravskeho mlieka bola 80 percent problemu, potom sme poprichadzali na to co dcerke vadi ( nie vsetko sa potvrdilo na gastre) lepok, rozne dalsie potraviny. teraz ekzem nevidno nie je ziadny. ma sice suchu plet ale uz to nie su mokvajuce rany. Cize sa neskriabe ale normalne funguje nechcu mi verit ze ho ma. takisto mam dalsie 3 kamaratky s takymi detmi a kazde jedno je alergik na potraviny. cize ak najdes potraviny ktore ti vadia mas po probleme. Okrem toho o par rokov uz bude kde co takze toto by som ozaj neriesila. Skus aj ty nepit mlieko je to cista chemikalia okrem toho ak ustupi ekzem moze nastupit astma, toto zatial tiez nemame. drzim velmi velmi palce.

janickacrazy
22. jan 2015

@sisqa123 Mám 2 krásnych synov a obaja majú svalovú dystrofiu, závažné ochorenie, ktoré sa vekom zhoršuje. Čo by som ja dala za nejaký atopický exém! Moji obaja sú aj alergici, takže to viem velmi dobre porovnat, byt tebou vobec s nebojím, liečba teraz napreduje a vlastne to ani nemusí mat tvoje bábo, takže nechápem, prečo sa tak bojíš, sú aj ovela horšie choroby.

sisqa123
autor
22. jan 2015

@lubimesastale100 Mám to konzultované s kožnou lekárkou a "prorokovala" takúto pravdepodobnosť... Obzvlášť, keď to bolo prenesené z mojich rodičov na mňa a takisto na ďalších súrodencov.

@laylag spomínanú mastičku práve testuje moja sestra, mne nezapasovala 🙂 verím, že aspoň jej pomôže... Som rada, že tebe to takto perfektne pomohlo a nemáš to v takom stave ako ja. 🙂

@piacere Snažím sa na to nemyslieť a nebrať to ako veľký problém avšak viem, že to nebude prechádzka ružovou záhradou pre to mimčo ak náhodou... Držím palce, nech to dopadne podľa tvojich predstáv!

@iwesska mám odskúšané, tak isto som aj úplne zmenila stravu, 100% na to všetko dozerám, prizerám, robím pre to všetko a zároveň čokoľvek, radšej nejdem ani hovoriť čo všetko som už vyskúšala, niektoré veci boli fakt celkom nepríjemné a predsa to mám v takomto stave ( vďaka bohu aj zaň, keby som neposkúšala všetky tieto veci, som predsvedčná, žeby som to mala ešte horšie... )

sisqa123
autor
22. jan 2015

@nataliuska Tiež som skalopevne rozhodnutá, že do toho idem ale jednoducho sa mi do veľkej miery vrátili tie spomienky a nie som z toho moc nadšená...
Držím vám palčeky, nech je malá úplne zdravá, napíšte mi potom ako sa vám darí 😝
Kopec vecí mám vyskúšaných na sebe, aspoň tým sa moje mimčo nebude musieť trápiť.

Ano, domáce práce sú trápenie. Nemôžem umývať riad, keď vysávam, ten prach mi nezapasuje na ruky, popraskajú úplne. Nemôžem používať skoro žiaden prací prášok, nehovoriac o aviváži. Nemôžem umývať okná, nemôžem hento, nemôžem tamto. Teda môžem ale to čo nasleduje po tom... vďaka bohu za môjho muža, ktorý to ochotne spraví za mňa. .. 😀

@alias313 Ďakujem, presne toto som chcela počuť. Nespravilo mi traumu okolie. Spravilo mi traumu to, že vďaka popraskaným rukám som nemohla ísť medzi deti do piesku, pretože by sa mi tam dostal piesok a kopec podobných nie moc príjemných situácii 🙂 Teraz som už ale inde, viem, že ekzem nie je koniec sveta a som tu, živá zdravá a vďačná, že v tom nie je nič viac, no predsa je tam stále tá maličká dušička, že nechcem to isté preniesť na vlastného potomka.

@katimka Znova niečo čo som potrebovala a chcela počuť, ďakujem! 😵 Dnes s veľkou radosťou pôjdem znova do toho... Sestra má veľké šťastie, len nech sa drží... 🙂)

sisqa123
autor
22. jan 2015

@astonka Blízka rodina má aj psoriazu a dovolím si tvrdiť ( možno to tak nie je a je to len subjektívny názor ) že atopický ekzém je trošku väčšie trápenie. Obdivujem tvoju povahu, že ťa nenapadlo na to myslieť... Skúsim sa aj ja sústrediť na iné veci... 🙂

@bibistec Určite ma neliečili zle, prešla som milion odborníkov, milion vyšetrení, alternatívna medicína, odboríci zo zahraničia, bylinkári všetko možné.
Som alergická na celkom dosť vecí, som si toho vedomá a úplne som to vyradila. Stravujem sa zdravo, dozerám na všetko, fakt tu problém nebude. Napriek tomu sa mi v mraze koža spraská ako aj tvojej malej kedysi do mäsa a nie je to riešiteľné.
Bratovi pomohli spomínané veci, očividne aj tvojej malej, ja to šťastie nemám, avšak pátram a skúšam ďalej 🙂
Super, že tvoja malá sa má aj napriek tomuto tak dobre, fakt sa z toho teším... Aspoň som si vedomá toho, že ak náhodou, nemusí to byť tak zlé...
PS:Brat má aj astmu, ako cca 4 ročnému sa mu to objavilo.

@janickacrazy Obdivujem ťa a ďakujem za podporu, toto som chcela počuť 🙂

astonka
22. jan 2015

@sisqa123 skus sa na to tak nepozerať 🙂 držim ti palce

moni73
22. jan 2015

@sisqa123
@janickacrazy
prepacte, musim sa zamontovat... urcite si nechcela pocut toto 😒 (viem, ze to tak nebolo myslene)...
prajem vsetkym mamickam zdrave deticky!!!
vzdy som bola placko, ale odkedy som mama, vie ma veru rozplakat aj "len ekzem" ☹

domak2
22. jan 2015

@sisqa123 ahoj ja sice ekzem nemam po celom tele,ale okolo ust a ruky uz celu vecnost . Stale sa to vracalo a niekedy to bolo fakt zle. Zle mi robil aj alkohol, hlavne vino, toho som sa teda vzdala uplne. Alergie na kdeco a vzdy sa to menilo- ved atopicky 😅 Ale poviem ti, ze po porode zlepsenie o 80%. Teraz mam trochu popraskane prsty od zimy, ale na usta mi staci balzam na pery 😨 A to som uz 2,5 roka po porode,takze za mna odporucam aj kvoli sebe 😀 A este co som ja postrehla tak mi pomahaju kremy kde nie je paraffinum liquidum, teda na take castejsie premastenie alebo uz ked je velmi zle aj tie s nejakym liecivom. A hlavne pri malej sa snazim vyhybat komercnej kozmetike, nekupem ju denne, pouzivam prirodne veci a zatial som na nej nepostrehla nic, dufam, ze to tak ostane 🙂

marienka669
22. jan 2015

aj ja mam kamošku ktora mala exzem to iste ako pišeš nemohla ist vonku všetko ju svrbelo boli sme ako partia pri mori nemohla pomaly ani von a už absolutne nie do vody (morskej) vydala sa a po narodeni detičiek sa jej velmi vyrazne polepšilo a ma 2 chlapčekov a ani jeden exem nema takže do toho a držim palčeky 🙂 stoji to za to

nextik
22. jan 2015

Ahojte, ja som bola ako dieta velmi zle, 3 krat som absolovala Smrdaky. A to ma moja mama len lahku alergiu a ja mam alergiu a atopicky ekzem - a moji dalsi traja surodenci nic. Moje prve dievcatko je viac na otca a s ekzemom problem nemame. Moj chlapcek je na mna a za rok a pol sa mu zatial vyhodil ekzem 3 krat - a na inych miestach kde som ho mavala ja. Teraz mi ekzem upne zmizol (klop klop) ale ked som bola tehotna - obzvlast cez moje druhe tehu s chlapcekom - vtedy to bolo zle. Ako pisu kocky hore - treba naozaj pouzivat co najviac prirodnych veci a strazit si stravu. Vylucit ecka, cukor... A potom este nestresovat. 🙂 Vsetko dobre.

dani125
22. jan 2015

Ahoj, nemozes to brat tak negativne...ver, ze dietatko bude zdrave...rozumiem tomu, o com pises, nemam sice ekzem, ale mala som dost zavazne zdravotne problemy a tiez som sa bala tehotenstva, ale musis byt optimistka. A inak moja mamina ma ekzem a ja a mladsi brat nemame problem a starsi ma trochu naznak, ale nic strasne. Takze drzim palce!🙂

minnie55
22. jan 2015

Moja sesternica mala ťažký atopický ekzém - strávila polovicu detstva v nemocniciach, stále sa škrabala, bolo to presne také, ako opisuješ ty. Ani jeden z jej rodičov nemal nikdy žiadne kožné ochorenie, dokonca ani ich rodičia. Sesternica má 3 deti, všetky sú úplne v poriadku. Nemysli na to, možnosť, že tvoje dieťatko bude mať atopický ekzém, je možno rovnaká a možno aj menšia, ako možnosť, že ho dostane dieťatko rodičov, ktorí ho nikdy nemali.

caoli
22. jan 2015

mam dcerku s atopickym ekzemom. prve prejavy nastali v 5. mesiaci zivota. v utlom v detstve sme sa velmi trapili, mal tazky priebeh, kombinovany aj s polyvalentnou alergiou.
dnes je to uzasna dospela zena, v a po puberte sa prejavy vyrazne utlmili a celkovo sa zlepsil stav tak, ze dnes sa ekzem objavuje sporadicky len za urcitych podmienok (prevazne v zime) a len velmi lokalizovane, priebeh je mierny.
v mojej rodine ekzemy nikdy neboli a nie su, takze dedenie 50 na 50 u nas zafungovalo v muzskej linii, tam boli ekzemy, rozne formy, u viacerych clenov rodiny.
priznavam, nie je to lahke bojovat s tym, ale vsetko je zvladnutelne. chce to starostlivost, nic nezanedbat a max sa snazit eliminovat vsetky zhorsujuce vplyvy.
nikde vsak nie je napisane, ze je 100% istota, ze dietatko mat ekzem bude. s takymito uvahami by sme predsa v dnesnych casoch asi nerodili deti vobec. staci sa pozriet, kolko je okolo nas zdravotnych problemov, alergii, intolerancii… je to tym, co dychame, jeme, ako zijeme. ale nepriviest preto na svet deticky? asi by sme pekne rychlo ako ludstvo vymreli.

xevulax
22. jan 2015

Švagriná ma atopicky exem a jej dve deti ho nemajú, takze ho nemusí mat ani tvoje dieta

Tu začni písať odpoveď...

Odošli