Ektropium krčka maternice a budúce tehotenstvo

lilyianka
1. máj 2014

Dobry den,
dufam, ze mi tu trosku poradite alebo napisete vlastne skusenosti. Jedna sa o moj problem, ktorym je, ze pri pohlavnom styku krvacam. V poslednej dobe dost casto. Pred tyzdnom som bola na preventivke u mojho gynekologa, kt. som samozrejme o mojom probleme povedala a jeho odpoved bola,ze je to normalne a ze mi vzdy praskne asi nejaka kapilara alebo cievka (pytal sa akej farby je krv, byva sytocervena). Nic viac k tomu nedodal. Avsak mam kamaratku, ktora je zdravotna sestra a ta mi vravela, ze moze ist o ektropium krcka maternice, a tento problem sa da liecit zmrazovanim. Chcem sa spytat, ci niektora z Vas ma s tymto skusenosti a ak ano, ako zakrok prebieha a hlavne by ma zaujimalo, ci je vhodne ho robit pred tehotenstvom alebo az po. S partnerom planujeme dieta bud. rok a nerada by som sla do nejakeho rizika, aby som kvoli tomuto zakroku mala problemy pri otehotneni.
Este tak informativne-boli mi robene aj testy na HPV, kt. vysli pozitivne, avsak len v hodnote cca 27tisic jednotiek a lekar sa vyjadril, ze aby bolo potrebne to riesil, jednotiek by muselo byt min. 100tisic a musela by som mat aj zle vysledky cytologie. Takisto mam problem aj s vytokom, ktory mam neustale, cize stale musim nosit intimky, v case ovulacie byva aj hnedasty, takisto ho mam pred aj po menzese (cize stale).
Budem rada za Vase odpovede.

ichbinich
2. máj 2014

@lilyianka:
To som mala aj ja. Stale intimky, neustale spinenie, o nervy. Najprv zmena HAK, ale ta nepomohla na dlho. Az po zmene lekara mi nova lekarka urcila spravnu diagnozu: ektopiu krcka maternice.
Skusala to poleptat nejakym roztokom so striebrom, ale nepomohlo na dlho. Mozno by pomohlo viacnasobne leptanie. Ale potom mi odporucala operaciu, mne ju robili laserom. Hned mi povedala, ze na tehotenstvo a porod to nema ziaden vplyv. V tom case som deti iba planovala.
Zakrok sa robi v plnej narkoze a vlastne ambulantne. Prisla som rano, dali mi nejaky oblbovak, potom som sla na salu, vraj to trva nejaku pol hodinu. Potom na zobudzacke, spiatky na izbu na pozorovanie, o 5 poobede ma prepustili. Lekar, co ma operoval mi vravel, ze tri dni PNka, ale ja som dala na radu dobre kamaratky-gynekologicky, ktora povedala, ze 2 tyzdne. A fakt prve dni NIC nerobit. Ja som ani len umyvacku nevykladala... Lebo ona mala v nemocnici pripad, ze sa im jedna zena po tom zakroku vratila 3 krat (!!!) , lebo stale nieco robila a zacala krvacat. Tak mi odporucala fakt klud. Lebo nic ta neboli, krvacanie prestane velmi rychlo, a preto mas pocit, ze ti nic nie je.
To som dodrzala, a odvtedy mam pokoj. Spatne som mala ist na tu operaciu ovela skor... Nemusela som tolko cakat a oddalovat to.
Otehotnela som prvy krat po 7 mesiacoch od vysadenia HAK, druhy krat po 2 mesiacoch. Porod prvy cisarksy, lebo syn sa neotocil, druhy prirodzeny. Obe tehotenstva bez problemov, aj porody a zotavovanie po nich.
Ohladom HPV ti neporadim, mne vzdy len povedia, ze vysledky su v poriadku. Ak chces mat kludnu hlavu, chod za inym lekarom. Ale ak doverujes svojmu, tak to bude v poriadku.
Tej operacie sa urcite nemusis bat, a vysledok bude OVELA jednoduchsi zivot. Nemusis furt mysliet na intimky, zababrane postelne pradlo, pomaly sa bat si dat plavky,...
Vsetko dobre!

lilyianka
autor
2. máj 2014

Dakujem ti za odpoved, velmi si mi pomohla a celu vec ozrejmila.. chcela som vlastne dopodrobna pocut ako cely zakrok prebieha, ako dlho treba byt doma a pod..... ONo ja nemam problem si dat plavky a pod, ale velmi na to stve pri styku, je to fakt neprijemne a pre nas oboch obmedzujuce .. O dva mesiace idem znova gynekologovi, tak sa spytam ako sa moj problem teda bude riesit a dala by som ti to radsej vypalit, lebo toto je zivot o nicom ... Neviem co je to, ist bez intimky niekam, ono niekedy ich aj nepotrebujem, ale za tie roky som si tak zvykla, ze uz si neviem predstavit, ze by som ju tam nemala .. Hak som brala pred piatimi rokmi, tiez pat rokov, ale uz ju neberiem, v podstate ani nie je dovod a ani by som ju uz pravdupovediac nebral .. Najviac som sa obavala toho, aby podstupenie tohto zakroku nemalo vplyv na moje tehotenstvo, kt. planujeme bud. rok, ale ak teda nema, tak som velmi rada .. Este raz ti dakujem za napisanie .. 🙂)