Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Hemoroidy - fisúry

andrea164
29. apr 2021

Ahojte, potrebovala by som poradiť, mám 35 rokov a nie som ani po pôrode, strašne ma bolí konečník, trvá to už asi mesiac, prešlo to z neznesiteľnej bolesti až po strašné tlaky, najmä po stolici. Bola som aj u lekára ale ten ma nemohol vyšetriť nakoľko to strašne bolelo, predpísal Mi masť a tabletky na bolesť, s tým, že mám prísť o dva týždne. Začala som užívať čapíky Procto-Glyvenol, upravila som si mierne aj stravu a každý deň cvičím ale tlaky neprestávajú. Používala som olej Factu, rôzne maste, sedací kúpeľ v dubovej kôre ale nič nezaberá, neviete Mi prosím poradiť ? Ďakujem za každú radu

andrea164
autor
1. máj 2021

@gemerka17 áno to viem, že sa to dá urobiť aj v lokálke, len nechcem ja hovoriť doktorovi, čo má robiť 🙂

gemerka17
1. máj 2021

@andrea164 tak keď je doktor prispaty treba mu to povedať. Nie každému s titulom MUDr aj zapne ta žiarovka aby vedel čo robiť (žiaľ aj taká je realita). Zbytočne sa zdrzujes a potom nemáš diagnostiku. Zatiaľ je iba o dohadoch. O lokálku poziadaj a nech ťa vyšetrí tak. Bude treba asi aj rektoskopia, aby si vedela presne na čom si.

andrea164
autor
1. máj 2021

@gemerka17 Ďakujem 🙂

janinah
1. máj 2021

@andrea164 treba si overiť fakty a potom niečo písať...samozrejme ,že laser je lepší z viacerých dôvodov,samozrejme,ak je na to vhodný aj nález u konkretneho pacienta,nie som laik a píšem to preto,lebo ľudia si to tu čítajú

janinah
1. máj 2021

@gemerka17 ty si ten s prepáčením zadok nevidela,doktor áno a usúdil,že pacientku vyšetrí po preliečení a nebude ju trápiť,lebo nejde o akútnu vec,má byť kontrola o dva týždne a určite by som na mieste autorky nerobila to,čo radia laici na internete,myslím dilatátory a pod,lebo si môže ublížiť

gemerka17
1. máj 2021

@janinah Ty si tiež zadok nevidela a ako prvé už odporúčaš operáciu na hemoroidy. Odkiaľ vieš že má autorka hemoroidy, keď vyšetrenie ani neprebehlo ? Úplne scestné odporúčanie a vyjadrenie. Vzhľadom k tomu, že nie si laik, by si toto vedieť mala. Autorka potrebuje najprv diagnostiku, čo ju tam dole trápi, a tú zatiaľ nemá. Vzhľadom ku skutočnosti, že doktor ju poslal na preliečenie na niečo čo netuší čo tam má a autorka má bolesti upozornila som ju na možnosť aj na podanie lokálnej anestézii pri vyšetrení, ak by to znova veľmi bolelo. Treba si ju pýtať, keď doktorovi nedôjde, že by ju mal podať. Ide o to, aby sa nemotala dlho bez základnej diagnostiky, čím sa v konečnom dôsledku len predlžia jej problémy. Súhlasím, že určite netreba skúšať dilatárori a podobne, keďže ešte nevie ani diagnózu a tak isto odporúčať hneď operáciou bez stanovenia diagnózy a štádia ochorenia je od úplne veci.

janinah
1. máj 2021

@gemerka17 pôjde na vyšetrenie,velmi pravdepodobne to hemoroid bude a možno nielen to....ak jej bude navrhnutá operácia,tak bude mať šajnu,ak si prečíta o spôsoboch operácie a bude vedieť reagovať....teba mať za pacientku musí byť ozaj zážitok,ordinuješ si sama kadečo ,lebo "doktorovi nedôjde"....odkial vieš,že lekár na prste rukavice nemal znecitlivujuci gel a bolelo ju to aj tak?....ale ok,nebudem donekonečna niečo vysvetlovať....želám autorke šťastlivé a rýchle vyriešenie jej problemu

gemerka17
1. máj 2021

@janinah Hádam mi nechceš povedať, že lekár vyšetrenie cez konečník robí na sucho bez mesocain gélu ? Na to že sa pohybuješ v tomto prostredí je smutné, že nevieš takú základnú vec. Jednak vôbec nečítaš medzi riadkami, čo písala autorka, a tá písala, že vyšetrenie sa pokúsil urobiť, ale kvôli bolesti sa nedalo presne určiť o čo ide. Práve v tejto chvíli, ak na 2 týždne nezaberie akože preliečenie a vyšetrenie bude znova veľmi bolestivé, treba si pýtať lokálku, aby to vyšetrenie nakoniec celé prebehlo a už sa vedelo, kde je problém. Toto je odporúčanie pre autorku, že netreba sa báť to lekárovi povedať a pýtať si aj lokálku, keby to bolo treba, nech sa pacient netrápi a zbytočne nestráca čas. Sama dobre vieš, že nie je lekár ako lekár a niektorí titul mudr. získali len ako zmes náhod a okolností, aj keď na to povolanie nemajú kapacitu, ale to je všade tak v povolaniach, že tam niekto nepatrí. Netreba sa báť a hanbiť lekárovi niečo povedať, či o niečo požiadať. Spoliehať sa na to, že každý lekár urobí presne to čo má a postup liečby bude rovnaký u všetkých nie je dávno pravidlom. Dôležité je, aby sa autorka vedela pýtať AKO PRVÉ na konzervatívnu liečbu a poprípade neskôr aj na možnosti operačnej liečby. Na základe tvoje vešteckej gule s vrhaním sa do operácie ako prvej možnosti (bez presnej určenia diagnózy, štádia ochorenia a bez začatia vhodnej konzervatívnej liečby) je tvoje odporúčanie ako aj určenie pravdepodobnosti od veci. Bez presne stanovej diagnózy a štádia ochorenia sa ďalej nepohne.

scorpionflower1
1. máj 2021

@andrea164 kup si Detralex, su to tabletky na spevnenenie ciev. Uzivaj 2-3 za den a hemoroidy sa stiahnu (ak ide o hemoroidy, moze ist aj o fisuru). Ja uzivam 3 za den, som momentalne po operacii varixov a pomaha mi to aj na hemoroidy. Kym to zaberie trva to tak tyzden.

mony38
1. máj 2021

Ahoj, moja mama bola uz aj na operacii hemeroidov, hrozila
jej dalsia a nasla som psyllium (indicky skorocel) dostupne v lekarni, zacala to uzivat a druha operacia nebola potrebna. Mne taktiez pomohlo. To je len z nasej skusenosti, prajem rychle uzdravenie

andrea164
autor
3. máj 2021

@scorpionflower1 a keď sú to fisúry, vtedy Detralex asi nepomôže ?

andrea164
autor
3. máj 2021

@mony38 Ďakujem 🙂 tak psyllium, žeby pomohlo ? ako často ste ho užívali ?

scorpionflower1
3. máj 2021

@andrea164 Detralex je na žily (hemoroidy su rozsirene zily v konecniku) preto pomaha. Fisura je ranka na sliznici v konecniku, je to nieco uplne ine. Ja som mavala aj jedno aj druhe. Fisuru uz nemam - na nu som pouzivala repikovy odvar (sedaci kupel z repika, ale uplne najviac mi na to pomohla dovolenka pri mori, ked som sa stale kupala v slanej vode, zahojilo sa to. No to asi pre teba teraz nie je mozne.
Niekto ti odporucal psylium, nie je to zla rada, no psylium moze zvacsovat objem stolice, lebo viaze vodu, to ty teraz nechces. Ja byt tebou, ak mas fisuru, by som skusila Lactecon (resp. iny prispevok obsahujuci lactulozu). Je to velmi jemne prehanadlo, ktore mozes uzivat dlhodobo a uzivaju ho aj tehotne. Nezabera vsak hned, az po par dnoch. Treba aj dodrzat davkovanie, aby ta neprehnalo a vzdy ho uzivat v tu istu hodinu, najlepsie vecer. Rano pojdes lahko na WCko, zmakčuje to stolicu. No treba aj dodrziavat zasady zdravej stravy. Ked sa rozhodnes pre psylium musis vypit aspon 2 litre vody denne, lebo inak ma psylium (plati pre vlakninu vseobecne) presne opacny ucinok - zapchu.
Fisura je hnusna a bolava, sucitim s tebou, drzim palce a v pripade akychkolvek otazok mi napis

scorpionflower1
3. máj 2021

@andrea164 a este jedna dolezita vec - niekolkokrat za den si to sprchuj a udrzuj stale v cistote, najmä po stolici si to umy cistou vodou. Rany v konecniku sa preto tak tazko hoja, lebo je to velmi namahane miesto a su tam stale nejake necistoty. Ak budes chodit pravidelne a lahko na WC a to miesto poriadne umyvat - zahoji sa to, ale potrva to nejaky cas.

andrea164
autor
3. máj 2021

@scorpionflower1 takže fisúra môže zmiznúť aj bez chirurgického odstránenia ? Teraz som si kúpila Faktu čipky a troška ten tlak ustupuje, hoci prvý deň to bol strašný pocit :( presne som nad tým rozmýšľala, že keby idem k moru by sa Mi to asi aj zahojilo 🙂 tento týždeň idem k lekárovi, tak snáď sa Mu podarí ma vyšetriť 🙂 Ďakujem krásne za rady

mony38
3. máj 2021

@andrea164 myslim ze je tam uvedene aj davkovanie, ale 2 krat denne rano a vecer, po par dnoch bolo zlepsenie, potom uz len raz denne

scorpionflower1
3. máj 2021

@andrea164 ano, jasne, ze moze. Je to mala rana na sliznici konecnika, ktora sa vo vacsine pripadov zahoji pokial uz nie je v chronickej forme. Mas ju prvykrat? Pokial ano, tak mas velku sancu, ze sa ti to zahoji. Ale musis dodrziavat rezim - pravidelne jest, vela vody pit, vela vlakniny, najmä zeleninove jedla, dodrzovat hygienu a ja byt tebou bu som si pomohla aj Lacteconom..No vsak uvidis co ti povie dr.

andrea164
autor
3. máj 2021

@scorpionflower1 už ma niečo bolelo v januári ale bolesť prešla po dvoch týždňoch, tak som nešla ani k lekárovi, takže neviem, či som to už mala alebo je to prvýkrát, mala som niečo podobné ale potom je problém s tým, že si na Neho telo navykne, takže ráno pijem vodu zo sušených sliviek 🙂

scorpionflower1
3. máj 2021

@andrea164 Vsak uvidis co ti povie dr. Podla mna si nenavyknes tak rychlo. Ja som ten Lactecon brala mesiace a telo si nenavyklo.

andrea164
autor
4. máj 2021

@scorpionflower1 ďakujem 🙂

irenajanova
16. máj 2021

Dobrý deň ja som mala ooeraciu mala som abces a zistili mi fistul môžete mi poradit