Inkompatibilita krvných skupín

dievcinka
4. júl 2012

Ahojte. Mám krvnú skupinu O neg a obidve moje deti majú A po manželovi. Po pôrode mal prvý syn slabšiu žltačku, druhý už oveľa silnejšiu a dosť vážnu podľa lekárov. Moja krv vytvára vlastne protilátky proti tej ich krvnej skupine a pri druhom už sa dosť zhoršilo. Chcela by som sa spýtať, či ste niektorá zažila niečo podobné a či máte niektorá s týmto problémom aj tretie dieťa. Ja by som aj chcela ešte bábätko, len sa bojím možných následkov. Ďakujem

boise
4. júl 2012

@dievcinka ahoj, ja mam tiez nulu a deti inu krvnu skupinu. Syn mal slabsiu zltacku, dcerka teraz prisernu, vysokanske hodnoty bilirubinu. Tretie dietatko neplanujeme, jednym z dovodov su obavy z tejto inkompatibility. Aj ked som citala, ze zltacka by sa takto stupnovat s dalsimi porodmi nemala, u nas to tak bolo....mozno nahoda...

magimary
4. júl 2012

@dievcinka ja to mám podobne, ja som 0pozit a moji chlapci po mužovi A+...
ale ani pri jednom, ani pri druhom nebol žiaden problém...
hoci, ma po pôrode druhého upozornili, že sa máme pripraviť na silnú žltačku, lebo malý má vysoko pozitívny Coombsov test... (čiže sa potvrdili protilátky z dôvodu inkompatibility)
no, malý napokon nebol žltý ani náznakom (VôBEC), nie že by mal nejakú ťažkú žltačku...
/a žltačku nemal ani prvý/
takže- u nás skôr opačná skúsenosť

dievcinka
autor
4. júl 2012

@boise tak ja som asi potom tiež jedna z tých "šťastných", u ktorých to tak bolo.....a mňa ani pri jednom nikto na nič neupozornil,len pri tom druhom ma zavolali a že Váš syn má veľmi veľmi silnú žltačku - skoro ma tam porazilo 😠

dievcinka
autor
4. júl 2012

@magimary aj my sme mali pozitívny ten test...takže Vám v dobrom závidím ako to dopadlo 🙂

boise
4. júl 2012

@dievcinka no dcerka mala az 242 bilirubin teraz, tiez to nebolo nic prijemne..cele dni na lampe... 😝

magimary
4. júl 2012

@dievcinka no, ja som to doteraz nepochopila,
že sa to vôbec nepotvrdilo tou žltačkou, keďže aj ten test na to poukázal...
chvíľu som ich potom "podozrievala", že to museli byť výsledky niekoho iného 😅 😕
lebo fakt som ešte nepočula, aby sa žltačka neprejavila pri vysoko pozitívnom Combs.teste 😕
alebo sa nám stal zázrak 😉 🙂

lebo, to ma hneď upozornili, že pri tak silnej žltačke, ako malého čakala (podľa výsledkov) tak skoro domov nepôjdeme... až sa mi zatmelo pred očami...starší bol vtedy ešte maličký a tiež ma potreboval...
napokon sme prišli domov na 4tý deň, keďže sa nič nedialo... 😉

na druhej strane si myslím-že postupné zvyšovanie protilátok u Teba je možné v ďalšom tehuľkovaní, ale nie nevyhnutné 😉

horseshoe
4. júl 2012

moji rodicia maju 0 rh pozitiv jeden a 0 rh negativ druhy. sestra mala po narodeni silnu zltacku a aj velmi silny ekzem. ja som nemala nic. podla mna dolezitejsie ako tie rozne krvne skupiny je, aby boli rh faktory rovnake. inak aj ja aj segra sme zdrave.

mb
5. júl 2012

ahojte ja mam termin o mesiac a moje telo si tiez vytvara protilatky E.Mam krvnu skupinu A1 plus a aj manzel.Mne tie protilatky ostali po potrate.Lekari ma strasia,ze male moze mat hemoliticku chorobu novoredenca,co je silna zlatacka.Som castejsie sledovana a zatial je vsetko v poriadku.

anjelicek26
5. júl 2012

@mb - nerozumiem. Ak mate rovnaku krvnu skupinu s manzelom, tak dieta ma rozhodne rovnaku krvnu skupinu a o ziadnu inkompatibilitu sa nejedna.

melinduska
5. júl 2012

Aj my máme rovnakú krvnú skupinu a malá nemala ani žltačku 😉 myslím, že to neni problém

janano
5. júl 2012

@dievcinka
@magimary
@boise
@mb
@melinduska
baby, inkompatibilita krvnych skupin vznika len vtedy, ak matka a dieta maju rozdielne krvne SKUPINY, to znamena rh-faktor pozitivny a negativny. Tu je jedno, ci je to 0 alebo A ci B. Ide tu o rh-faktor, ak ho matka a dieta maju rovnaky...ziadna inkompatibilita 😉

latvia
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
horseshoe
5. júl 2012

@janano presne tak, ja som o tom pisala vyssie. moji rodicia maju rovnake krvne skupiny, ale rozdielny Rh-faktor a to sposobovalo neplechu u segry - silna zltacka. ja som zltacku nemala. ono nie vzdy aj napriek rozdielnemu Rh-faktoru musi dieta zltacku mat.

latvia
5. júl 2012

@janano mas trosku mylne informacie, ak by si podala A negativnu krv B negativnemu cloveku, tak ho zabijes 😅 to len na margo vyznamu inkompatibilita krvnych skupin 😉 skupina je skupina, faktor je faktor, ale inac mas pravdu, co sa tyka moznej reakcie u matky a plodu, ide hlavne o Rh faktor

zuzanka7117
5. júl 2012

ja mam krvnu skupinu RH- a manzel RH+......maly ma skupinu po nom a mal len slabu zltacku....ja som po porode dostala injekciu

janano
5. júl 2012

@latvia ok, zle som sa vyjadrila, ale baby sa tu bavia o tvorbe protilatok, a tie vznikaju pri rozdielnych rh-faktoroch, nie?

janano
5. júl 2012

@latvia a viem, ze A sa dava A, Bcko Bcku, AB Acku a Becku a 0 vsetkym, len musi sediet faktor, spravne? 😉

latvia
5. júl 2012

@janano vravim ze mam prehriaty mozog 😀 ano ano, presne tak ako pises 🙂

latvia
5. júl 2012

@dievcinka a je pravda, ze s kazdym dalsim tehotenstvom sa riziko zltacky a inych tazkosti s tym spate zvysuje. nikto ti ale nepovie kolko deti este mozes mat, resp. kedy to riziko poskodenia je uz neumerne vysoke. na tvojom mieste pojdem za hematologom a poradim sa , nech ti povie co vsetko by ti pri tretom babatku hrozilo a ci sa da urobit nejaka prevencia aby bolo vsetko pod kontrolou.

janano
5. júl 2012

@dievcinka a pichli ti po porodoch injekciu Rhegu?

boise
5. júl 2012

@janano vola sa to AB0 inkompatibilita a je to nieco ine ako RH inkompatibilita... http://www.gyne.cz/clanky/2001/601cl3.htm 😉

janano
5. júl 2012

@boise vidis, tak to som nevedela, vacsinou sa spomina rh inkompatibilita, tato sa vyskytuje asi ovela menej, pisu, ze len pri 2% novorodencov, to je dost malo, nie?

boise
5. júl 2012

@janano ani ja som o tom nevedela, dozvedela som sa to az v porodnici, ze take nieco existuje 🙄

hajajanka
5. júl 2012

Ahoj, my sme mali tento problem pri obidvoch detoch. Ja som 0, manzel A a deti maju skupinu A. Pri prvom synovi mi nic nevysvetlili, povedali len, ze silna zltacka je kvoli krvnym skupinam. A hotovo. Ja som ani len netusila, ze nieco take moze existovat. V porodnici bol 12 hodin pod modrym svetlom, ale zjavne nepomohlo.
Esteze nasa pediatricka je dost vsimava a velmi opatrna a robila synovi kontrolny odber, kde sa zistilo, ze ma katastrofalne vysledky, velky rozpad cervenych krviniek, zelezo skoro ziadne, krvny obraz bol velmi zly. Hned nas poslala na internu ambulanciu na Kramare, kde urobili kontrolne odbery, dali nam na vikend lieky a v pondelok sme prisli na kontrolu. Vysledky boli este horsie a preto nas hned poslali na odd. patologickych novorodencov, kde bola podana synovi transfuzia - erytrocyty. Po tomto zakroku sa mu vysledky nastastie stabilizovali, ale rok sme chodili na kontrolu k Dr. Vicianovej na ambulanciu pre rizikovych novorodencov.
Ked mi povedali, ze dcera ma krvnu skupinu A, tak mi bolo hned jasne, co nas caka a neminie. Hned po narodeni som o tom informovala detsku lekarku, vysvetlila som jej, ake problemy sme mali so synom a ze by som sa rada tomu vyhla, pretoze to bolo ozaj narocne obdobie. Ona si vypytala jeho meno a rod. cislo a pozrela, ake hodnoty mal on po narodeni. Vdaka mojmu dohladu dcera isla pod lampu aj na bilibed (podlozka, ktora svieti modrym svetlom a dietatko na nej lezi hole, je to v normalnej postielke a dietatko moze byt cely cas s matkou na izbe). Pod velkou lampou v ikubatore bola 16 hodin a 48 hodin na bilibede. Preto sme sa vyhli komplikaciam, aj ked jej pravidelne beru odbery (klop, klop - zatial v poriadku).
Ja som sa pred druhym tehu pytala svojho lekara, ze ci sa pravdepodobnost tychto komplikacii zvysuje. Hovoril, ze toto nie je ako pri rh inkompatibilite, ze je to o nahode - moze, aj nemusi sa to vyskytnut.
Pridavam velmi uzitocny clanok, ktory dost objasnuje problematiku hemolytickej choroby novorodenca: http://www.prolekare.cz/pdf?ida=pg_03_05_01.pdf
Lebo aj v tejto diskusii je dost mylnych informacii. Mnohi si pletu rh inkompatibilitu s AB0 inkompatibilitou, idu cloveka presviedcat, o com to je a pritom nemaju ani paru 😠

susy29
5. júl 2012

Ja mám krvnú skupinu 0+ dcérka po manželovi B- a žiadný problém sme nemali, mala vobec nebola žltá

joannas
5. júl 2012

@latvia ale dieťatko môže mať len žltačku alebo aj niečo iné? Ako keď sa vitvaraju tie protilatky

nibiru
5. júl 2012

ak maš na mysli rh faktory tak ja mam a negat a muž ma b pozityv uz počas tehotenstva mi v 28t bola preventivne podanba inekcia (niektory ju nepodavaju vraj načo moj gynekolog sa tomu čuduje nakolko može sa stat hoci čo a plne hraden apoistovnou v okolitych statoch sa tiež podava bezne v 28tt+ pri amiocenteze ak su rozdielne rh faktory)po porode na druhy den som sa pytala aku krvnu skupinu ma dcerka kedže som negatyv aby mi podali inekciu koli protilatkam ma sa podat do 48h. inak keby som sa to neopytala neviem či by to tam niekoho zaujimalo vedla suseda v izbe keby nebolo mna tiež ju nedostane.dcerka bola pozityv dostala som inekciu vdaka nej by pri druhom nemal bit problem žtačku nemala dcerka vobec.

nibiru
5. júl 2012

opravujem sa sa muž ma A pozit.dcerka je po nom pozit. u nas boli len rozdielne rh faktory.

dievcinka
autor
8. júl 2012

@hajajanka ahoj.Veď práve, že ani ja som nemala vôbec potuchy,že také niečo existuje.Prvý syn mal iba miernu žltačku a mal iba nejaké lieky...ale takých detí je veľa, takže som to nejako neriešila a ani doktori....a druhý,ktorý bol žltý do 24h po pôrode, bol pod lampou skoro tri dni....a mňa dorazila ich veta: Uvidíme,či to nespôsobí nejaké problemy s dýchaním,mozgom...a ďalej som už ani nepočúvala. Našťastie všetko dopadlo dobre.Keby to niekto riešil predtým, možno nemuselo byť tak zle....

xlucia
8. júl 2012

@hajajanka a aky mas faktor? jasom O a muz je A