Je možné zdediť neplodnosť?

nini117
17. feb 2018

Ahojte zienky.
S manzelom sa snazime o babatko skoro rok, bol na spermiogram u urologa a vysledok - oligoastenoteratozoosperma. Cize momentalne je skoro nemozne pocat dieta. Poslal ho na geneticke vysetrenie, tak sme sa popytali rodicov na choroby a ci nahodou v rodine nemal niekto problem s otehotnenim. Zistili sme ze manzelovej babky jeden brat nemohol mat deti, druhy brat nemal deti (nikto nevie z akeho dovodu) a ani manzelova teta nemala nikdy deti ( taktiez nikto nevie z akeho dovodu, zomrela ked mala 42 rokov). Vsetko rodina z mamininej strany. Myslite ze je mozne neplodnost zdedit? Na genetiku ideme az o dva tyzdne a som z toho nervozna. Budem vdacna za kazdy nazor.

glopsa
17. feb 2018

@nini117 ahoj. My mame tiez taky spermiogram. Manzel moze mat nejaku infekciu s nici mu to spermie.

mariamayi
17. feb 2018

Ak sa vyskytuje v rodine opakovane resp.castejsie neplodnost,potraty,skore alebo neprirodzene umrtia ...skuste sa na to pozriet aj z druhej stranky-duchovnej..po predkoch si dedime o.i.duchovnu zataz...skuste preskumat svoj rodokmen,napr.aj to ci niekto z predkov nerobil magiu a pod. a obratte sa na knaza,resp.na exorcistu,ak ste katolici...urcite to neskusajte s roznymi sarlatanmi,liecitelmi,spiritistami a pod.Len by ste to zhorsili...Poznam rodinku co nemohli mat vlastne deti,adoptovali si jedno a dalsie sa im narodilo po tom,co sa za nich modlil exorcista...v ich pripade bol za tym duch neplodnosti...a ano,je to realita..ziadna rozpravka,ci vymysly...Skuste porozmyslat.
@nini117

bykaterina
17. feb 2018

nemusi byt dedicne zle spermosky. treba ked tak ist do genetickej ambulancie a tam vam z krvi urobia obom vysetrenie a zistia ci je to dedicne. mm ma taku diagnozu a vdaka IVF sa a splodit dieta omnoho rychlejsie. nam zaidny dr nepovedla ze nie je mozne pri OAT splodit dieta len by to mohlo trvat aj 10 rokov, a k tomu ak je ina diagnoza o ktorej ty nevies napr protilatky voci spermiam u teba alebo embryam, vajickam.... alebo nieco ine tak o to sa sance na splodenie znizuju

novana
17. feb 2018

@mariamayi, porozmýšľať by si mala v prvom rade ty, a to skôr, ako vypustíš do sveta takéto bludy.

bykaterina
17. feb 2018

@mariamayi prosim ta netrep vies kolko bab ma dnes po 35 a nema deti ? a preco ? no lebo ich nema mat s kym ... a co je na tom na vyhananie diabla ? nech sa stara cirkev o to aby konecne muzi boli zodpovednými a boli chlapmi a nie do 30 v hotel mama

pribinak
17. feb 2018

@nini117 neplodnosť sa zdediť neda 🙂 zdediť mozes všeličo, ale nie neplodnosť

@mariamayi uz som si tu prečítala všeličo, ale nieco taketo si nepamätám, jednoducho šialene

beky1813
17. feb 2018

Ja si myslim, ze neplodnost sa neda zdedit, moze tak byt nejaka geneticka vada, co sa dedi, ale to uvidis po vysetreniach.

@mariamayi to myslis vazne? Taketo reci by si si mohla nechat pre svoj okruh rovnako zmyslajucich ludi.

janickacrazy
17. feb 2018

@nini117 nemyslím si, že je to dedičné, skor teraz v posledných rokoch stúpa počet prípadov, ked má problém s neplodnosťou muž, jednak preto, že predtým sa to tak často nezisťovalo a všetko sa tak nejak zvalovalo na ženu a proste zhoršené životné prostredie sposobuje, že kvalita a počet spermií u mladých mužov klesá, čo môžete urobiť, ak fajčí muž, tak nech prestane, takisto obmedziť alkohol, pivo, snažiť sa zdravo jesť, hýbať sa, nejaké vitamíny, minule tu jedna žena písala, že mali úplne katastrofický spermiogram a podarilo sa jej otehu napriek tomu, držím palčeky

katharines
17. feb 2018

@mariamayi napisala svoj nazor. Moze to mat i duchovnu pricinu. To, ze to @bykaterina a @novana vidite inak, tiez vyplyva z vasho zivotneho postoja.
Najprv vsak treba minimalizovat prirodzene nasledky, u muzov napr. Preliecit infekciu, zaradit kazdodenne do stravy mrkvu, orechy, rybaci olej (hlavne omeha-3 kys..., vit D3, nosit volne nohavice i spodne pradlo, zaradit pohyb napr. Rychle prechadzky, ziaden alkohol, nech vynecha stravu, na ktoru je on i ty alergicky, pozor na soju, ktora obsahuje latky podobne estrogenom (aj v cokolade), ziaden PC v lone a ani nosenie mobilu vo vrecku, ziadne kupele s horucou vodou (a vyhnut sa akemukolvek prehrievaniu), a ak ma stresujucu pracu, tak nech sa nauci oddychovat.

bykaterina
17. feb 2018

@pribinak moze sa dedit aj neplodnost, myslis ze preco chodia ludia ako par na genetiku ?

bykaterina
17. feb 2018

@katharines prosim ta mm sa zdravo stravuje nechlasta a nefajci, sanzi sa o psychohygienu nic tesne nenosi a aj tak ma AOT no to my vysvetli ??? myslim ze to su veci ak to raz mas nezmenis to lebo na to lieky nie su a musis akurat vymysliet ine riesenie a nezaoberat sa stale hovadinami. Je to fakt a treba to krizovo riesit

adma11
17. feb 2018

@novana
@bykaterina
@pribinak
@beky1813 to čo napísala mariamayi je skutočne životný príbeh mnohých bezdetných párov,rodové prekliatie.Modlitby exorcistu sú silné a vedia pomôcť. Tiež poznám ženu, ktorá porodila dieťa, o hodinku zomrelo na zlyhanie srdiečka ( mali doma toho viac, ujo jej mladý zomrel, brať sa zabil....) a jediný pokoj našla po návšteve a modlitbách exorcistu, u ktorého bola potom čo sa nedarilo otehotnieť. Povedal jej,ze je to preto,ze ich nejaky predok niekoho zabil. Pretatie put je veľmi dôležité.

nini117
autor
17. feb 2018

Dakujem vam zienky. Ja som si myslela ze ked mame ist na genetiku a zistit ci nebol podobny problem v rodine ze to moze byt aj geneticky dane. Prekvapilo ma a aj manzela ze mali take pripady v rodine. Su to vsak temy ktore sa bezne neriesia tak ani manzel to nevedel. Budeme teda musiet vydrzat kym pojdeme na vysetrenie co nam tam povedia. Manzel zmenil uplne zivotospravu, tak dufame ze pri dalsom spermiograme uz budu lepsie vysledky a ze to teda nebude dedicne a raz sa nam nas sen splni

beky1813
17. feb 2018

@adma11 mozno skutocny pre cloveka, co tomu veri.

bykaterina
17. feb 2018

@nini117 neboj nic oni nemuseli mat deti uplne z ineho dovodu a nie kvoli genetike... u nas v rodine maju moje tety a ujo deti ako smeti aj v rodine svokrovcov a my nic. teraz nasa genracia aj ked babka ma 9 vnucat a sme uz teda dosta stary najmladsie cez 25 r tak su iba 3 vnucata.. a od babkinej sestry co ma deti tak ma 12 vnucat a tiez najmladsie 20 r a najstarsie 38 a ma iba 2 pravnucata.. a nemyslim ze je to preklaitim. dalsia zalezitost moja svokra ma deti najstarsie 52 r a najmladsieko 38 r ma 4 deti a ma len 3 vnucata... a tiez nemyslim ze je tam niekde problem .. drzim palce neboj ked to nepojde klasicky tak IVF pomoze a urcite odporucam dat urobit aj ine vysetrnia

katharines
17. feb 2018

@nini117 este su aj doplnky stravy, ako napr. Kotvicnik, ale zdrave tuky s a omega-3 kyselinami su velmi dolezite. A ta genetika, i genetiku vedia vo vacsine pripadov vyrazne ovplyvnit vonkajsie faktory.

bykaterina
17. feb 2018

@adma11 no u nas nikto nikoho nezaklieroval a aj tak nemaju zatial deti moji bratranci .. takze tomuto neverim

bykaterina
17. feb 2018

@katharines prosim ta vies co pises ? ako mozes genetiku ovpylvnit co ty vies klonovat ?

katharines
17. feb 2018

@bykaterina pocula si o epigenetike?

miranna
17. feb 2018

Ano, da sa dedit neplodnost, dokonca aj muzska. Existuju studie, ktore sa zaoberali parmi s problemami s neplodnostou kvoli muzskym spermiam, a nakoniec mali deti "zo skumavky", a zistili, ze synovia mozu po otcoch zdedit tento problem. Nebudem teraz hladat linky, ale su o tom vedecke studie aj na nete.

bykaterina
17. feb 2018

@katharines nie , ale verim ze to vysvetlis a aj odpovies na moju otazku ktoru som ti dala 🙂

pribinak
17. feb 2018

@bykaterina držme sa zdravého rozumu, ak je niekto neplodný, tak nema potomkov, cize nema komu predať svoju genetiku

Mozes zdediť zlu kvalitu spermií, zeny mozu zdediť problem s menštruáciou, ovuláciou, problem s vaječníkmi, .... ale nie neplodnosť

bykaterina
17. feb 2018

@pribinak ano neplodnost je len nasledok niecoho.. ale to ze ma niekto zly spermoigram moze byt dedicne, mame s mm take vysternie takze viem ze je to mozne. A na zaklade zleho spermiogramu ktory moze zdedit ma problem splodit dieta a je neplodny. myslim ze chytas len za slovicka a nehaldas podstatu 😉 ze ano zly spermiogram sa da zdedit

katharines
17. feb 2018

@bykaterina ide o to, ze aktivita genov je regulovana epigeneticky. Epigenetika moze byt vyrazne ovplyvnena vonkajsimy, ako i vnutornymi (napr. Stres) vplyvmi. A kazdy gen ma 2 alaly. Peto aj napr. Stravou si mozes urcite geny aktivovat a ine vypnut. Epigenetika vsak nepomoze napr. Pri delecii (ked cast kodujuceho genu chyba).

pribinak
17. feb 2018

@bykaterina ty asi nevies citat. Prosim ta, prečítaj si este raz co som napisala. Pekny vecer

bykaterina
17. feb 2018

@pribinak ty si precitaj 😉

miranna
17. feb 2018

@bykaterina presne tak, hovori sa o dededicnosti neplodnosti preto, lebo v minulosti by taketo pary bez vedeckeho pokroku zostali bez deti

bykaterina
17. feb 2018

@katharines no uz som to citala teraz. ano viem o tom len nevedela som ze sa to nazyva epigenetika. Samozrejem ze strava a stres ovplyvnuje kvalitu a spustace. napriklad zeny ktore piju maju vacsiu predispoziciu ze dostanu CA prsnika. Ale ja som ti dal otazku na ktoru som nedostala odpoved 🙂

jeennyv
17. feb 2018

@nini117 pozri, ak sa vyskytuju a opakuju iste choroby ci ine dysfunkcie moze to byt geneticke, ale na to ti tu erudovane nepovieme, ja na posadnutia duchovne atd..no neviem..ako ked uz sa nema niekto coho chytit..ale nevsugerovala by som si take blbosti...ako bolo vyssie povedane moze ist o protilatky, zabijanie spermii tvojim organizmom to sa stava, ze si partneri “nesedia” takto..jedna krstna u nas v rodine ma 9 potratov za sebou proste stale bud v pociatkoch ci predcasne porodila mrtve babo, az s 3tim muzom jej to vyslo a ma uz dospelu dceru a tehu bolo ok..ludsky organizmus je nevyspytatelny...

katharines
17. feb 2018

@bykaterina nepoznam anamnezu tvojho muza. Moze byt za tym cokolvek. Dokonca i jazda na bicykly a mnoztvo ineho. Ma zistenu specificku mutaciu?