Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

leticia22
20. jún 2017

@stanulka30 ahoj prosím ta môžem sa ta opýtať, že ako si to myslela, keď si tu vyššie este vo februári jednej babe písala, že ak sa jej rozbehol ohss až po vklade, tak tam tehotenstvo bude...? Lebo ja teraz stimulujem a po prvej kontrole mám nábeh na ohss mi doktor povedal, mám veľa vajíčok. No mne ich bude chcieť preistotu oplodnit a zamrazit, a až o nejaké dva mesiace vložiť. Tak tej babe babo vložili aj napriek priznakom ohss a nevadí to? Ďakujem

mlenna15
7. júl 2017

@leticia22 ahoj ja mám presne ten istý prípad ako ty. Dneska som postúpila punkcia vajicok, mala som 23folikulov ale zajtra mi budú volať koľko ich oplodnili a zmrazili. Čiže sa transfer odkladá do mesiaca alebo dvoch... Len mam veľké bolesti, bruško nemám zväčšené ani vodu som nemala. Ako si dopadla ty ?ako dlho trvá bolesť po punkcii ?

skvarocka
30. júl 2017

Ahojte. Som 3 mesiace po neúspešnom in vitro (bez vkladu). Akurát Cez plodne dni sme dovolenkovali takze pred cez aj po ovulácii sme skúšali aj2x denne. (Neplánovane samozrejme) ja mám bolestivú ovulaciu a odvtedy má bolieva v podbrušku väčšinou na ľavej strane občas na pravej. Už je to asi 13 dni. Prsia má bolia ored každou ms takze na ne sa neviem spoľahnúť. Mám pocity ako pred ms ale cítim že je to take iné ako obvykle. Nechcem preháňať ani si domýšľať tak aspoň vás sa pýtam či to môže byt to na čo myslím alebo nejaký zápal? Ta bolesť je bodavá niekedy aj pocitovo ako ms.

janka2810janka
16. aug 2017

Ahoj zajtra mi uz maju vkladat moje embryjka. No dnes mám taky slabsi tlak na hrudniku a ruky ma strasne bolia ako keby presilene. Môže to byt ohss ?

bodkovanyhrncek
17. aug 2017

Ahojte ja mám dnes prvú injekciu fostimon - pocity zatial v pohode.
Koľko ste brali jednu injekciu za 24h ?

mirpet
24. nov 2017

Mám jednu otázočku. Som po odbere vajíčok, rozvinul sa OHSS, takže vklad teraz mať nebudem. Až v ďalšom cykle. Za ako dlho ste dostali MS po odbere vajíčok? Je tu niekto taký?

leticia22
24. nov 2017

@mirpet ahoj mne v pondelok odobrali a piatok som mala menzes. Tiež podozrenie na ohss.

mirpet
24. nov 2017

@leticia22 Ja som druhý deň po odbere a začala som krvacat.tak neviem ci je to MS alebo ešte z toho zakroku.

leticia22
24. nov 2017

@mirpet aha nevuem, ja som ani hneď po zákroku nekrvacala tak neviem, každá sme asi fakt iná.

skvarocka
5. dec 2017

@mirpet tuším normálne ako mali prísť len to bola taká čistá krv bez vajíčok samozrejme.

vivinka105
18. dec 2017

Ahojte baby, v piatok mi robili odber neviem kolko som mala folikulov, ale mala som 35 vajicok. Samozrejme hned infuzie, fraxiparin. Pijem 5l vody denne, nevladzem jest, zvacsene a naliate brucho, bolesti. Dnes som bola u gynekologa a moje vajecniky stale produju. Vajecniky mam velke 10cm. Chcem sa opytat, kedy to skonci? ☹ uz nevladzem. Dnes som si vsimla, ze mam taky cudny husty biely vytok bez zapachu velmi husty ako krem. Co to moze byt? ☹

mirpet
18. dec 2017

@vivinka105 ja som mala po odbere tiež OHSS a trvalo to dost dlho 7-10 dní potom to začalo ustupovat...a ano,bolo to strasne,nemohla som chodit,jest,ani piť vodu som nevladala...brucho nafúknuté ako balon.ale ak ti bude veľmi zle volal do centra alebo na pohotovost...to nesmieš podcenit

vivinka105
18. dec 2017

@mirpet dakujem ti krasne za odpoved. Ak by sa mi prihorsilo, urcite idem do nemocnice. Ta voda uz ju nevladzem pit. Citim sa ako nafuknuty balon. No nic, musim to pretrpiet ☹ a to mi zacala dovca.

vivinka105
22. dec 2017

Baby prosim Vas, kedy ten OHSS odznie? Som v nemocnici a vobec mi nepolavuje. Dostavam infuzie, fraxiparin, sleduju vydaj prijem, ale zas som pribrala, pritom nic nejem...OPU som mala presne minuly tyzden.

mirpet
22. dec 2017

@vivinka105 mne to prešlo asi tak po tých 10 dnoch...bolo to hrozne,tiež som trpela...nevladala som ani tu vodu pit...verim že ti bude lepsie

mirpet
22. dec 2017

@vivinka105 a ináč dnes som už viac ako mesiac po odbere folikov...a vaječníky mam ešte stále zvacsene..a to mam už aj MS za sebou...dnes som bola na KET a lekár vravel ze ste stále sú zvacsene...a to som si myslela ze už je dávno po tom

vivinka105
22. dec 2017

@mirpet a kam chodis? Bodaj by to tak bolo :-/ a ako sa citis mesiac po? Drzim ti palceky 🙂 uz si v dalsom kole 🙂

mirpet
22. dec 2017

@vivinka105 chodím do CRM v Banskej Bystrici...pobočka Heliosu v Martine

mirpet
22. dec 2017

Pri odbere som mala 24 vajicok...a bolo to strasne...všetko má bolelo.nemohla som ani chodit.kazda návšteva wc bola utrpenim...ihned injekcie Prednison a pichala som si fraxiparine kým som nedostala MS...vraveli ze keď dostanem MS tak to všetko pominie...ale tak ešte stále mám zväčšené vajecniky...a to som mala minimálne štandardné davky..lenze mám 48 kg..takže aj tak to bolo vela

vivinka105
22. dec 2017

@mirpet ja chvalabohu bolesti nemam, iba pri prudkych pohyboch. Ale som naliata vodou riadne ☹ som ako velryba navyse mam cca 6 kg

lenca9219
25. dec 2017

@mirpet ahoj ,aj ja som mala 24 vajíčok odobratých a vaječníky som mala veľké ešte aj v 5 mesiaci tehotenstva....a neskutočne má boleli...vrrr

skvarocka
31. dec 2017

Dievčatá. Ako je možné že vy máte take veľké množstva vajíčok a mne vybrali iba 8. Je to tým že to robili bez uspatia? Že keď vás zápis tak viac výberu alebo čím to je? Ja som mala veľké bolesti kým mi to nevybrali. Nevedela som ani chodiť a hneď po výbere ani ťuk. Ani krv. Nič. Akoby sa nič nestalo. A mimochodom neoplodnilo sa ani jedno zo 4 čo skúšali.

mirpet
31. dec 2017

@skvarocka o odoberani vajicok bez narkozy som ešte nepocula...fuuuha...ved to muselo boliet...neviem si to predstaviť. A pri punkcii vajicok sa odoberajú všetky folikuly...Potom posudia,kolko z nich je dozretych...počet vajicok závisí od hormonálnej stimulacie..kazdy reaguje inak

vivinka105
31. dec 2017

Vela zavisi od toho ako reagujes na stimulaciu, kolko mas rokov. Ja som bola najmladsia moje telo je mlade a je ako tovaren v ktorej to vrie ( tak mi to povedala doktorka) , co boli so mnou baby maly 4, 8 a 13 vajicok. Kazda zena ma ovarialnu rezervu, ktora kazdym rokom klesa. O tom, ze sa odber nerobi pod narkozou som este nepocula. Takouto metodou sa to robilo v 98.

vivinka105
2. jan 2018

Ahojte, konecne mi odznel OHSS a preto som sa rozhodla napisat cely priebeh pre dievcata, ktore to bohuzial zastihlo alebo zastihne :-/.Zacalo mi to 2. den po odbere. Bolestivost bruska, velke a nafuknute, vajecniky 10 cm okolo nich tekutina. Na 4 den tazkosti pri dychani, nemohla som spat v lahu. Pribrala som na vahe cca 7-8kg obvod brucha o cca 8cm, opuchnute nohy. Bola som hospitalizovana 5 dni. Infuzie, treba pit vela tekutin, pomohli mi bielkoviny v roznej podobe. Ja som sa velmi bala, ale odznelo to na 10 deň. Bola to pre mna velmi neprijemna skusenost, ale my zeny sme silne a zvladneme to 🙂 prajem Vam vsetkym uspesny cieľ 🙂

skvarocka
10. jan 2018

@vivinka105
@mirpet no ja som v Sev Írsku a tu to je bežne. Dajú iba utlmovak a nejaký plyn ktoré na mna nezabrali. Bolesť nenirmalna. Už má na to nikto nepresvedčí. Len ide o to že na skane som ich videla viac aj ich počítali tak nechápem prečo vybrali tak malo. Alebo sa vo vnútri nachádza ešte niečo? Na to že povedali že budem mat OHSS som hneď po výbere bola svieža bez bolesti bez krvy ako by nit nerobili.

vivinka105
10. jan 2018

@skvarocka podla mna vyberaju vsetko, len po odbere mas v sebe este tie hormony a produkuju dalej.

katarina372
13. feb 2018

@vivinka105 ako si sa zbavila tej vody v bruchu?tak ma tto.tlaci..boze neviem ani na wc dojst

katarina372
13. feb 2018

@mirpet ako si sa zbavila tej vodnatosti?

mirpet
15. feb 2018

@katarina372 to prostě odznelo same..cca po 3 tyzdnoch..ale vaječníky som sa zväčšené ešte dlho