Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

evak347
10. apr 2020

@nikaaaaa ani mi nevrav teraz sa cítim ako pred porodom🙈mna nic neboli len to brucho je veľké a nedá sa mi v noci dobre spat..

evak347
13. apr 2020

@nikaaaaa Dakujem..
Ked dlho Stojim boli ma pod pravym rebrom s boku nevydrzim dlho Stat ,Ale ked lezim na chrbte je to v pohode...Neviem co som prelezana alebo ma to nieco stym Syndromom spolocne?

juliet86
13. apr 2020

@evak347 moze to byt ze ti tlaci plyn a tekutina. moze to vystrelovat az do ramena v anglictine to volaju gas pains

evak347
14. apr 2020

@juliet86 10cm vaječníky mám a brucho plne vody,doktorka si mysli že najhoršie už mám za sebou🙏,brucho este ostane take aké je..

simis105
28. jún 2020

Ahojte, vidím že tu už pár mesiacov nikto nebol. Zajtra mám isť na ET ale tiež ma bolia vaječníky ale len keď potrebujem ísť na WC. Hneď potom to prestane. Zdá sa mi že aj brucho mám trocha nafúknuté. Minulú noc som sa zobudila na strašné kŕče v bruchu, a prišlo mi aj dosť zle. Manžel mi hneď priniesol vodu, potom som sa dostala na WC a pomaly to začalo ustupovať. Dnes zasa v pohode až na tie chvíle keď mám plný mechúr. Neviem teda či transfer vôbec bude...

juliet86
29. jún 2020

@simis105 pozri nenechaj sa odbit oni uvidia pri kontrolnom sone ci tam vodu mas alebo nemas a ze ako velmi zvacsene vajecniky sum z toho co opisujes to moze ajnnemusi byt ohss. drzim palce a informuj

simis105
29. jún 2020

@juliet86 moc ďakujem za odpoveď, presne ako píšeš to aj spravím. Čo sa budem stresovať... Veď oni vedia čo robia (dúfam 🙂 )
Určite dám vedieť, ak sa podarí aj dnes

juliet86
29. jún 2020

@simis105 drzim palce

simis105
30. jún 2020

@juliet86 Ahoj, tak píšem až dnes. Vaječníky mám trocha zväčšené ale že je to v norme pretože som veľmi dobre zareagovala na liečbu. A tekutina v bruchu žiadna. Takže chvála Pánu Bohu všetko ok. Čiže mám v bruchu naše prvé embryo 😍

juliet86
30. jún 2020

@simis105 gratulujem drzim palceky. urcite sa ozvi a co najprijemnejsi cakaci cas prajem

simis105
9. júl 2020

@juliet86 ahoj, vyzerá to tak že budem musieť čakať ďalej. Včera v noci prišli menštruačné bolesti a trocha som začala špiniť. Dnes už špiním viac tak asi sa to už rozbieha. Počítam že sa to ešte nerozbehlo poriadne len preto že užívam Utrogestan. Práve som písala na kliniku či už ho mám vysadiť... A áno, test som si robila a nič ... 😔

77daniela77
15. mar 2021

Dievcata,stretli ste sa s tym,ze 11. tyzden tehotenstva,umele oplodnenie,OHSS, oba vajecniky 12,5 cm,HCG 1640 ,plod mensi o tyzden ako by mal byt ,zajtra nastup do nemocnice.Ma to mimi nadej a aj organizmus ze sa spamata,hlavne vajecniku?

lienkacr43sq
20. jún 2021

Ahojte dievcata,neda mi nepodelit sa o svoju skusenost,som po odbere vajicok.Mala som ich 30! Strasne velke brucho a bolesti.Hned na druhy den odberu som skoncila v nemocnici.Diagnoza:OHSS ,vela tekutiny v bruchu,bolest na plucach,velke vajecniky,brucho jak balon,nevladala som ani dychat o spani v noci ani nehovorim.A ktomu strasne bolesti.Uz som nedufala ze sa to zlepsi.Som tu uz 11 den,ale infuziami mi velmi pomohli.Zlepsuje sa to.Vsetko chce cas a trpezlivost.Takze kocky necakajte na zazrak,ak mate bolesti,podozrenie na ohss tak sup-sup na sono,na pohotovost.Vsetko dobre dopadne❤️❤️❤️🤱

katka_1102
12. okt 2021

Ahojte ženy 🙂 Ja som začala stimuláciu v sobotu a v piatok idem na kontrolu. Moja lekárka sa v mojom prípade bojí OHSS a ked to tu všetko čítam, nie je mi všetko jedno. Dúfam, že to celé zvládnem a neskončím kvôli tomu aj ja v nemocnici. Stimulujem gonalom, plus pridám cetrotide a včera mi internista (bola som na predoperačné) predpísal aj clexane 0,4ml. Je to moje prvé IVF, tak mám obavy, ako to budem celé zvládať a ako to prijme moje telo. Držme si všetky palce 🙂

evita2176
12. okt 2021

@katka_1102 ahoj drzim palce neboj zvladnes to😉 ha som mala 1IVF a tiez gonal..mala som 30 vajicok a ohss..treba pit vela vody a o dost zvysit prijem bielkovin. Ja som mala kazde rano vajicka, potom proteinovy drink na obed kuracie prsia potom zas tuniaka alebo cottage a vecer zas Salat s ryzou,tuniakom ! ! A treba pit minimalne 2,5l vody!! Ja mam teda problem pri ale toto som dala a okrem bolesti podbruska nic nebolo😉 2IVF 16 vajicok Menopur a mali strach ze zas ohss ale mna viac boleli injekcie do zadku ako podbrusko 🤣🤣🤭🤭.
Cize cela pit a vela bielkovin papat. Drzim päste

katka_1102
12. okt 2021

@evita2176 Ahoj. Ďakujem za správu. Prosím Ťa, takže už teraz mám počas stimulácie zvýšiť príjem bielkovín, áno? U mňa Dr. predpokladá cca 30 vajíčok, no uvidíme v piatok, ako reagujem na liečbu. Som zvedavá sama, zatiaľ mám iba mierne bolesti v podbrušku, ako býva pred menštruáciou 🙂

evita2176
12. okt 2021

@katka_1102 jasne uz teraz mozes😉 von skor zacnes tym lepsie 😉

katka_1102
22. okt 2021

@evita2176 Ahoj 😊Tak odber mám za sebou, bolo 16 vajíčok a dnes mi volali, ze 7 sa podarilo oplodnit 😊Chcem sa opýtať, boli ma podbrusko, ako dlho to môže trvať?Koľko dní je také, že ok? Včera som mala OPU. Inak sa cítim dobre, pijem dosť vody.

evita2176
22. okt 2021

@katka_1102 no super tak di to zvladla 😉😉🍀✊✊ zu len preckat do toho 5 dna ako sa budu vyvijat 😉 najhorsi je 3 den. Teda aspon u mna to tak bolo. Vtedy najviac embrijok skoncilo s vyvojom :( no bolesti som ja mala tak 3dni. Ale to je velmi diskutabilne. Neboj uz bude len dobre🍀🍀 nezabudni vela bielkovin 😉✊🍀 daj vediet ako si dopadla

katka_1102
24. okt 2021

@evita2176 Ahoooj 🙂🙂áno, áno, dám vedieť. Ale trápi ma, že mám zväčšené brucho, úplne akoby nafúknuté a neviem ho ani stiahnuť. Cítim sa preto veľmi zle a neprijemne, som ako slon. Zle sa mi chodí 🤨Už nech je utorok a nech mi spravia sono.... Tuším, že to bude ohss....

evita2176
24. okt 2021

@katka_1102 neboj vsetko bude ok. Ono to je vsetko zive este ubolene. Brusko budes mat aj ked bude babätko rast😉 zvykaj si😘

katka_1102
26. okt 2021

@evita2176 Ahoooj, tak píšem, ako som sľúbila 😊 Všetko bolo v poriadku, žiadne OHSS sa nekonalo a už mám embryjko v maternici. Vraj krásne kvalitné, tak sa budem 🙏 🥰♥️👣 O týždeň vo štvrtok idem na krv 😊 3 sa podarilo zamrazit 🙂

evita2176
26. okt 2021

@katka_1102 jede supi gratulujem 🍀🤩🤩🤩🤰🤰🤰

marinko1988
11. máj 2022

@kveta hm...ja som dostala ohhs hned po odbere a ked ze mam polycisticke vajecniky odsali mi ich az 60 .....ajajaj to bol sok ako pre mna tak aj pre doktorku ....som nafuknuta ako balol ...snazim sa pit ...fungujem na pomazankach brindzovich syroch rybach co najviac bielkovin mam velky strach z tejto choroby mam otazku je lepsie lezat ci mat pohyb ? Mam doma 3r syna ...tak lezanie ...ajajajaj nepripada do uvahy ...no sem tam mi s nim pride mamka pomoct s mojim skriatkom ....inak ...nedala som vsetky vajicka oplodnit ....niektore ...som darovala mamickam co nemozu mat :(

148terka148
13. máj 2022

@marinko1988 mna to tiez nafuklo ako balon ale mna lekar poslal do nemocnice dali mi infuzky a potom cakali co bude plodom ako sa vyvijat a potom ma poslali po tyzdni lezat domov

marinko1988
13. máj 2022

@148terka148 ja som sa ani nedočkala vkladu nemôžem mam zvecene vajecniky vklad mi dali qz o dva mesiace :( ach jaj ... :( Nevadi vydrzim ...len keby to brucho splaslo .... Inak picham si solu medrol ....

148terka148
14. máj 2022

@marinko1988 to chce cas. Kamaratke spravili na dalsi cyklus vklad...

marinko1988
14. máj 2022

@148terka148 no mne uz povedali ze aj o dva cykli len to brucho ma trapy nafuknuta som ako by som bola uz asi aj v 5mesiaci :(

marinko1988
16. máj 2022

Ach prosim poradte :( po odobratý vajíčok bolo ich 60 som dostala ohhs .....dnes kontrola a uz mam v bruchu 1l vody :( nafuknuta ako balón :( taka som uz pomali 6dni....co mozem viac urobit ako len piť vela vody a bielkoviny ....a tie bielkoviny čo najviac ste jedli ? Bojim sa ....ze asi ma ta nemocnica neminie :( no nechať doma 3r dieta ....aj jaj ...:( Ja sa zblaNim

jahvoodka
23. jún 2022

Ahoj, asi ti uz odpovedam dost neskoro. Tiez som bola na odbere pred 4 dnami a tiez som mala ohss. Plus 6kg a obvod pasa vacsi o 8cm. Na klinike mi predpisali Solu-medrol a ja sama som si nakupila doplnky na odvodnenie (zihlavovy caj, sumive tablety kneip) plus bunkove soli. Snazim sa dodorziavat jedalnicek: rano kelimok tvarohu s orieskami, obed chude maso alebo ryba, vecera syry, tofu, vajicka. Jem mensie mnozstva, viac ani nedokazem zjest kvoli tlaku v brusnej dutine a mam pocit, ze sa to pomalicky zlepsuje