Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

pasikavamacka
21. sep 2022

ahojte, som 6.den po odbere vajicok. Dostala som preventivne solu-medrol, faxiparin, ale doteraz som bola ok. Solu-medrol som brala len 5dni, dnes som uz bez. Dnes sa mi velmi nafuklo brucho a uz aj dost boli. Bolest je v oblasti maternice, akoby som mala dostat menzes, len viac rezava bolest. Nie je to uz celkom neskoro na OHSS, 6dni po odbere?

jasmine_3
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sperhak
23. sep 2023

Ahojte, je veľa diskusii ohladom OHSS s odloženým vkladom emrya. Ale minimum takých, čo mali neskorý ohss po uchytenom embryu. Stupajuce hcg to zhorsuje. Bola som pre bolesri hospit., prepustena. Ale bolesti su sialene. Ako nahla prihoda brusna, som schvatena, od bolesti vraciam a nemam ulavovu polohu. Po infuzii to raz preslo, druhykrat nie. Mate niekto skusenost? Dr povedal, ze sa to bude este zhosovat. Ale uz asi od bolesti odpadnem. Potom ze jedine kortikoidy ktore ale poskodia babo….. niektora skusenost? Prosim

77daniela77
23. sep 2023

@sperhak No zial ja mam velmi zlu skusenost u dcery,ale tebe prajem vela stastia a nech ste zdravi obaja🍀

sperhak
23. sep 2023

@77daniela77 aku prosim? S kortikoidmi? Ci ako? Kludne aj sukromnu soravu🙏🏻

juliet86
24. sep 2023

@sperhak ja len ze na teba dilno myslim. existuje americanka this gathered nest? this gathered nest? tak nejako sa volaju ak vies po anglicky. a jej sa to stalo s dvojickami. dostala kortikoidy a su v poriadku aj ona aj dvojicky.hladsj spickove orscovisko ci doma alebo v zahranici. drzim palce

sperhak
29. sep 2023

@juliet86 ďakujem veľmi pekne ❤️ pozriem si ju 🙂 keď to niekedy (snáď) prejde tak napíšem sem aj pre ostatné ženy ktorým by sa to stalo. Lebo tých info u tehotných s ohss je veľmi málo.. 🙏🏻

juliet86
29. sep 2023

@sperhak ako sa citis?

sperhak
31. okt 2023

@juliet86 ahoj, nič moc. Nikto mi nič nevie povedať. Mám netypický ohss bez ascitu, s normalnymi hodnotami krvi mám “iba” ukrutné bolesti - ktoré prídu a odídu. Na sone zistili, že vaječník mi siaha až po obličku, a asi mi dráždi/tlačí na všetko možné a z toho mám bolesti. Čo je najhoršie, som 15.t. a zväčšovaním maternice sa to zhoršuje.. každý lekár mi povie tú istú formulku “do 12.týždňa sa to zlepší”… ale ja už som v 15 :(( začinam byt úprimne zúfalá a desím sa ešte väčšieho zväčšovania maternice.. a nikde neni nič o takomto prípade napísané :(

77daniela77
31. okt 2023

@sperhak Moja dcera mala vtedy obrovske oba vajecniky,kopu cyst,islo jej o zivot.....bola by to napriek tomu vydrzala lebo to dietatko velmi chcela,ale povedali jej ze plod je vadny,bol velmi poskodeny.....Tiez sme sa nic nedopatrali a lekari ju brali ako raritu,co ju nesmierne po kazdej stranke zranovalo.....

juliet86
1. nov 2023

@sperhak myslim na teba silno. jedine co mi napada je poradit sa na zahranicnych klinikach? v prahe alebo brne? drzim palce velmi

77daniela77
1. nov 2023

No tak ja len chcem k tej Prahe ze dcera toto zazivala v Prahe u Apolinara.....

sperhak
3. nov 2023

@juliet86 @77daniela77 dakujem vam obom, aj za info, že nie som jediná. Presne kopec cýst mam aj ja. Skončila som na urgente opäť predvčerom a vaječník sa zatiaľ nezmenšuje. Ide mi od spodu až k rebrám cez celé brucho s kopec cystami.. a povedali, že kedže som tehotná a zároveň na bolesti tohto typu nič nezaberá, musím len vydržať. Čo som minulú noc myslela že od boelstí neprežijem do rána. Tak uvidíme. Updatnem nejaký posun- ak by to pomohlo aj akejkoľvek inej žene,ktorá si týmto prechádza. A Juliet86 veľmi pekne ďakujem za tvoju podporu. Naozaj ❤️

77daniela77
3. nov 2023

@sperhak Dietatko je zdrave?Drzim ti palce nech si zdrava a stastna🍀

juliet86
3. nov 2023

@sperhak uprimne obdivujem ako to davas... nepozerala som odkial si. poznam dvoch super fyzioterapeutov v petrzalke. obaja naozaj vynimocni. pracuju aj s vnutornymi organmi obaja. aj so mnou pracovali vtehotenstvach. nechces edte skusit to? ak ano napis mi sukromne. a klobuk dole pred tebou....

sperhak
7. nov 2023

@77daniela77 dieťatko vyzerá zdravé. Aj genetiku (NIFTY) som mala a vyšla dobre 🙏🏻 ďakujem veľmi pekne… a @juliet86 píšem ti. Ďakujem vám obom❤️

77daniela77
7. nov 2023

@sperhak Drzim ti velmi palce nech ste zdravi obaja🍀❤️