Polycystické vaječníky. Aká je liečba a koľko trvá?

mandy29
8. júl 2009

Ahojte kočky...ako je to s možnosťou keď mám polycystické vaječníky? Predpokladám že kvôli tomu nedochádza k ovulácii? Neviete aká je liečba a ako dlho trvá?

luna379
18. máj 2016

@alja20 nešiši mi, prestaň ma láskavo urážať zato že mám na niečo iný pohľad a mám inú skúenosť, máš super šťastie že ti vlasy nepadajú v trsoch a nepriberáš aj zo vzduchu, čítaj si ak si veľká macherka aj moje ostatné príspevky... ja mám veľmi ťažké PCO a bohužiaľ mne vlasy padajú po pramňoch, poznám ženy z PCO čo majú plešivé miesta vo vlasoch a sú typicky androgénne, mne rastú bohužiaľ aj fúze a celkovo chlpy na tvári... jednaj slušne s ľuďmi lebo pochybujem o tvojom psychickom zdraví ak to nedokážeš...

luna379
18. máj 2016

@buckeye bielkoviny mám a oveľa viac ako keď som žila na nevegan strave... konopné semienka, chia semienka, cícer, rôzne strukoviny, ja mám aj iné problémy, mala som pri živočíšnej strave pankreatické ťažkosti a neustále ťažko zvýšený cholesterol... ako som prešla na vegan tieto problémy úplne ustali.

buckeye
18. máj 2016

@luna379 okrem toho zakladom evolucie vsetkeho ziveho je mat potomstvo, od virusov az po cloveka je cielom mnozit sa, nemozes niekomu vycitat, ze chce deti, to je totiz normalna biologicka potreba, ktorej potlacanim, mozu vzniknut ovela horsie veci (staci sa pozriet na skupiny ludi, ktori toto umelo potlacaju, mnisky, knazi..nielen psychicky, to si vedia ulavit modlenim, ale ochorenia ako castejsi vyskyt nadorov maternice, ovarii, prsnika..materstvo ciastocne chrani pred tymito vecami

buckeye
18. máj 2016

@luna379 podla novsich studii nesposobuje vysoky cholesterol ani tak zivocisny zdroj, ako nadmerny prijem fruktozy, ktora sa v nadbytku metabolizuje na tuky, vznika steatoza pecenr a nasledne sa pridruzia ine problemy, lebo pecen nestiha odburavat derivaty metabolizmu

luna379
18. máj 2016

@buckeye Mám iný názor na tie deti, život sa dá plnohodnotne prežiť aj bez dieťaťa... A poznám šťastné bezdetné osoby, rovnako ako poznám aj nešťastné osoby z deťmi, čo svoje možnosti (finančné, fyzické, psychické) precenili.

Neviem či ste teda lekárka alebo čo ale ja viem čo je pre mňa dobré v strave a vidím, že mi pomohol až prechod na vegan stravu, okrem toho sa aspoň necítim ako vrah, pretože bolesť zvieraťa pri zabití je rovnaká akoby bola tá moja a ja sa nemienim podielať na utrpení žiadneho živého tvora. A nepríde mi to ani divné, ani vadné, ale normálne a empatické. Nestavám sa nadradene skrátka nad nikoho. Ovocia papám predobedom dosť odkedy som prešla na vegan stravu a cholesterol mi klesol na úkažkovú hodnotu, čiže "najnovšie štúdie" (prečítané predpokladám niekde z internetu) v tomto prípadne sklamali.

buckeye
18. máj 2016

@luna379 som vedec, nie lekar..studie citam odborne v odbornych casopisoch..otazka je, ci je vhodna vzhladom na tie popisovane problemy, to pointa toho, co som pisala

buckeye
18. máj 2016

@luna379 okrem toho fruktoza z celeho ovicia sa vstrebava inak, cele ovocie obsahuje vlakninu, ktora spomaluje vstrebavanie, problemove su sladene napoje, sladkosti, mucniky, lebo sa vo elkom pouziva fruktozovy sirup, predpokladam, ze si s veganstvom prestala z roznymi spracovanymi potravinami (fruktozovy sirup je vacsine spracovanych potravin), takze pokles cholesterolu nemusel byt sposobeny prestanim jedenia zivocisnych veci, ale vynechanim veci s fruktozovym sirupom

modraorchidea
18. máj 2016

ahojte žienky...mne PCO a zistili pred dvoma rokmi a nikto mi nijaké lieky nedal...na endokrinologii z vysledkov mi povedala , ze mam zvyseny testosteron a chodím tam raz za pol roka, kontroluju mi stinu zlazu, kde mam cisty...a dala som tie vysledky aj gynekologovi a ten mi tiez nedal ziadne lieky....o babätko sa snažíme už rok...teraz keď dostanem mrchu mám ísť druhý deň mrchy na krv a lekar gynekolog povedal, ze nemam mat strach, že sa snažíme zatiaľ len rok....ale ja ma uz 34

alja20
18. máj 2016

@luna379 ja ta neurazam a ani to nemam v umysle normalne som slusne napisala aby si nestrasila druhe zeny bo nie kazda ma rovnaky priebeh choroby ,jedna ma vazny pco problem ze deti bohuzial nebude moct mat ani liecbou a dalsia pri systemovej liecbe tu sancu ma,,,,a to co si napisala ze zeny s pco by nemali mat deti tak predpokladam ze sa to dotklo kazdej ako mna co pco ma...ja s ludmi jednam slusne to ty si tu daco kompenzujes a svoje trapenie ventilujes na inych a strasis zeny co prave zistili ze pco maju...tak neviem kto tu ma psychicke zdravie na akej urovni....

viktoria007
10. jún 2016

Dievcata...po dvoch porodoch ,dcera 2roky,syn 6mesiacov,som sa dozvedela ,ze mam tuto diagnozu...poviem ako je...mam nadváhu,menzes chodil tak cca"pravidelne" po 34 dnoch..obe tehu som mala tehu cukrovku...zevraj som uz mala v papieroch zmienku o tomto,len akosi ma nik neinformoval..takze nebyt toho ,ze som musela zmeniť lekarku a prejst k druhemu gynek.tak nikto nic...deti su v mojom pripade asi zázrak,aj podla doktora...zacali sme pracovat na prvom a sup do pol roka som bola tehu,opakovane to iste aj pri synovi...este aj rovnako novemb.deti....drzim vam palce ,aby sa podarilo tehotenstvo..a ja sa idem pasovat s diagnózou

barbi339
30. jún 2016

@dai odstranili vam ich len zato ze ste ich mali velke?? a odstranili vsetke? a hned s podarllo otehotniet?

lorry
4. júl 2016

Ahojte baby viete mi poradit ? Chcela by som zacat pouzivat progesteronovy krem kvoli tomu, ze nedostavam menzes a lieky nechcem nerobia mi dobre. Viete mi poradit na ktorej slovenskej stranke by sa dal kupit ?

edisecondhand
14. sep 2016

Ahojte. Ja tiež mam PCO syndrom na oboch vajecnikov. V roku 2013 mi to zistil v KE pan doktor Herman. Chodila som na reprodukcnu medicinu 4 mesiace k doktorovi Hermanovi. Ja som mala od 15roka problem s menstruaciu a vzdy som to dostala na 30 alebo 50 den. Brala som 8 rokov antikoncepciu lebo mi ani injekcia nezabrala aby som to dostala. Ked sme v roku 2013 chceli mat dieta vtedy vislo na javo ze mam problem s vajecnikmi. Prechodne su ale mam ten PCO. Mne lekar nasadil liecbu Metfogammu500(metformin) brala som to skoro rok. A kazdy mesiac som musela ist na kontrolny ultrazvuk ze ci mi pomaha na ovulaciu. Mala som aj anovulaciu+Pco. A liecba mi pomohla v roku 2014/3 som bola tehotna prirodzenou cestou. A teraz mam 21 mesacneho zdraveho synceka.

fantaghiro21
14. sep 2016

Čítala som par komentárov dozadu , a nedalo mi nereagovať:
- PCOS je do istej mieri dedične, ale môže sa objaviť u ženy, kde by dedičná pravdepodobnosť bola minimálna..takze, ak by sme mali prihliadat, co by nasi buduci potomkovia mohli zdedit, tak to by sa prestali deti rodit...Dedicnych chorob coraz viac pribuda..Od gynekologickych, urologickych, endokrinologickych, kardiovaskularnych a podobne....Ak by aj zdrava zena po gyn. stranke porodila dieta , vo vedomi ze je zdrave, tak je na velkom omyle... mohlo zdedit choroby nie len po rodicoch, ale starych a pra rodicoch...(taka celiakia, krcove zily, rakovina creva, atd atd atd...).Nie je pravidlom, ze sa dedicne choroby dedia len RODIC- DIETA... Bohuzial, moze byt v rodokmeni aj dlha pauza a choroba sa moze objavit...

- neverim, ze jedina cesta je len prostrednictvom antikoncepcie.Prave naopak. Antikoncepcia je jedna z dalsich faktorov, ktore pridavaju na riziku PCOS... Odporucila by som v tomto smere knihu PLodnost, cykly vyziva (http://www.lpp.sk/component/hikashop/produkt/8-... ), a stranku Fertility, kde je vela popisanne ohladom tejto problematike... Pravdu povediac, mala som odporucane zrat kadejake lieky, INOFOLIC a podobne.No vykaslala som sa na to...Ak by som spocitala vsetky tie s*acky , vyzivove doplnky, tak by som musela siahnut velmi hlboko do vacku, na co nemam ...Pre mna je zaklad vyvazena strava, alchemilka... ( o com je aj dost popisane v hore spomenutej knihe )....
- Momentalne musim suhlasit s nazorom @luna379 ohladom deti-tia naozaj sa dnes beru ako splenie nejakeho piedestu, beru sa ako samozrejmost , zo sebeckych dovodov :“ JA CHCEM – TAK SI HO VYMODLIM, MUSIM HO MAT , BUDEM HO MAT! „ a podobne pubertalne , sebecke chtice, len kvoli tomu ze je to krasne, zlate, male, lebo sa o mna nebude mat kto postarat atd atd...S manzelom tiez uz nechceme mat deti...A som na „mamickovskom fore“ a citim sa uplne mentalne zdrava..Cim viac ma moj osobny postoj a k tomu spravanie okolia presvedcuje nemat deti...
- Tak ako su rozne stupne ochorenia a kazda zena, postihnuta tymto ochorenim ma rozne prejavy to znamena, ze nie je pravidlom, aby zena pri tehotenstve pribrala 25kg a podobne atd....

luna379
16. sep 2016

@fantaghiro21 Ďakujem za komentár, čo sa týka knihy, zaobstarám si ju, po nasadení antikoncepcie sa mi situácia zlepšila vo viacerých faktoroch, bohužiaľ v iných sa zase zhoršila. Najradšej by som fungovala bez nej - ale zdravá a psychicky v pohode... Čo sa pri tom mojom testosteróne nedalo.

zzuzickaa
23. mar 2017

Ahojte žienky, idem sa s vami tiež podeliť o svoj príbeh ohľadom PCO. Mám 22 rokov a už asi posledný rok som pozorovala, že moja menštruácia je strašne rozhádzaná a sprevádzali ju hrozné bolesti (bola som počas toho roku často chorá a často som brala antibiotiká, takže som tie výkyvy menštruácie pripisovala tomu). Cyklus však bol stále nepravidelnejší a bolesti priam neznesiteľné a prichádzali kedykoľvek. Naposledy boli tie bolesti také silné, že ma z práce brala sanitka, pretože som to akosi nevedela rozdýchať. Hneď na druhý deň mi po vyšetreniach potvrdili PCO. Keď som sa dozvedela o čo presne ide, strašne som sa preľakla a stále mám veľké obavy, hlavne čo sa týka tej neplodnosti :(. Je mojím najväčším snom si raz založiť rodinku a mať zdravé deti...Samozrejme mi lekár hneď navrhol antikoncepciu, no tej by som sa práve najradšej vyhla. Dal mi zatiaľ čas na premyslenie. Momentálne mám plnú hlavu otázok a neviem ako ďalej :/ ..
Každopádne nám všetkým držím palce, nech všetko dopadne najlepšie, ako len môže. 🙂 🙏

simkamatko
16. apr 2017

@mandy29 ako dlho sa mozu brat lieky?

timeaverespejova
21. apr 2017

Dobry den. Potrebovala by som sa poradit. Zijem v zahranici v Anglicku trpym velkymi bolestami vajecnikov a nepretrzite krvacam. to znamena ze mam menstruaciu aj 3 mesiace bez prestavky a iba 1 az sedem dnovu pauzu. Lekari mi zistili ze mam syndrom PCO ale neliecia ma.
nepredpisali mi ziadne lieky na objednanie u lekarov cakam aj 9 mesiacov :( .trapim sa uz 2 roky a moj zdravotny stav a krvacanie sa stale zhorsuje.lekari ma posielaju na vseliake krvne testy stale natahuju cas mojho partnera poslaly na semen analiz a stale nic...cas leti,vsetky testy na ktore ma posielaju trvaju dlho,vyse roka a stale nic.co by ste mi vedeli odporucit.existuju na to neake lieky mimo lekarsky predpis?ak ano ake ak nie co mi viete poradit?Lekari sa mi snazia nanutit iba antikoncepciu tu som brala od 15 rokov do 21 rokov teraz mam 27 a tuzime po babatku.zial stale krvacam takze neviem ani kedy mam ovulaciu.... :( .za vase rady vopred dakujem

ivka254
21. apr 2017

Fuu to som este nepocula ze s PCO niekto stale krva vacsinou nieje menstruacia niekolko mesiacov niekedy aj pol roka tamto zdravotnictvo je odveci takze tam asi nic neporiesis skus si kupit ovulacne testy alebo merat bazalnu teplotu inak sa nedozvies kedy mas ovulku a ci ju vobec mas. A jedine bez predpisu je inofolic to by ti mohlo trochu upravit ale je to otazne ci to pomaha bez dalsich hormonov na predpis

tettap
7. nov 2017

@94 ahojky, tiez mam PCOS... mozes prezradit, kde sidli tvoj lekar? Dik 🙂

sportsgirl
6. apr 2018

AHojte . Ja mam tiez PCO . AMH som mala asi 12. o babatko sme s asnazili 1,5 roka. Po tom , co mi diagnostikovali PCO som si o tom precitala na nete ako sa to da zmiernit a lekarovi sme povedali , ze mi to este vyskusame sami. Zmenila som stravu ( normalne som sa stravovala celkom zdravo , aj som sportovala dost) zacala som jest bezlepkovo a nejdela som ani mliecne veci , vobec ! menej som jedla sunku, udene veci. prisne som to dodrziavala , nikdy som to za 3 mesiace neporusila. Zacala som este viac sportovat , zacala som 3 krat do tyzdna behavat aspon 20 minut , chodla som 2 krat do tyzdna na jogu . Popritom som jedla vitaminy Drmek jahnaci ( je na hormony ) , pila som caj z pestreca , potom som tento caj zamenila za iny ( tiez na hormony , zabudla somako sa vola), kupila som bio pupalkovy olej ten som si davala za lyzicku a mala som este ruske kvapky na hormony od p. travnicek ( da sa najst na nete) . kvapky sa volali Detox. A davala som si aj vecer na vajecniky teply obklad z rycinoveho oleja . Tiez som bola na nervy z toho ze sa nam nedari, ale povedala som si ze toto uz musi pomoct. a po 3 mesiacoch sme zistili, ze sa nam to podarilo 🙂 teraz som na konci 4 mesiaca a hadam vsetko dobre dopadne . Tak skuste vyskusat aj vy tuto metodu moju - skombinovat vsetko naraz 🙂 a isto sa Vam to podari 🙂

barbi339
7. apr 2018

@sportsgirl a k dr na folikumetriu ste nechoili ??.. ja sa snazim s manzelom 3a pol roka a nic ,,, myslite ze toto vam pomohlo ???

barbi339
7. apr 2018

@sportsgirl
@sportsgirl a aky pupalkovy olej ste si dawala dajte lin k bo ich je vela a uz ked tak chcem vyskusat niečo učinne 🙂 aricinoovy olej ste kde kupila??,

sportsgirl
7. apr 2018

Nie k doktorovi sme zatial nechodili.len na vysetrenie.pupalkovy olej som mala aj z lekarne ten bol dost drahy ale objednala som si z netu aj ricinovy aj pupalkovy.stranku presne neviem.ale klasicke ciste oleje to boli.este vlastne ma napadlo myslim sa vola dr.jonas od nich sme mali vypocitane dni kedy sa mame snazit o babatko.vypocita magicky den v mesiaci a potom plodne dni.tomu sme tiez neverili ale pre srandu som to ja skusila stalo to 15eur🙂neviem ci to pomohlo kedze sme sa snazili hocikedy🙂.....dr.sa da najast na nete cez mail mu poslete udaje a do mailu potom poslu vypocet

sportsgirl
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sportsgirl
7. apr 2018

@barbi339 vyssie je odpoved🙂

barbi339
8. apr 2018

@sportsgirl a ten zabal ste si ako robila z ricinove oleja

sportsgirl
8. apr 2018

@barbi339 olej som si zohriala vo vode v sklenenej flaskem namocila som do oleja bavlnenu handricku a prilozila na vajecniky, na to som si dala este uterak lebo olej je dost mastny a na ten, aby olej lepsie posobil som si prikladala este tu flasu termafor s teplou vodou - to som robila pred spanim do postele som si to vzala a niekedy v noci som to dala dole ked som sa zobudila alebo ked mi to uz vadilo 🙂

barbi339
9. apr 2018

@sportsgirl normalne olej zmiesat s vodou ?? ci ako 🙂

sportsgirl
10. apr 2018

@barbi339 nie 🙂 iba olej teply , do neho namocit handricku (vyzmychat) a prilozit na vajecniky . na to prilozit uterak aby nestekal vsade olej a na to termafor flasu , kt. je naplnena teplou vodou 🙂