Polycystické vaječníky, hormonálny profil a liečba

nika282014
18. aug 2016

Ahojte . Potrebovala by som radu. Dnes mi zistili , že mám polycysticke vaječniky. Chcem sa opýtať ako prebieha liečba. Ja som dostala pokyn , že mam prísť na krv - hormonálny profil. Čo z toho môžu zistiť ? Lekárka niečo hovorila o cukrovke môžem ju mať vďaka tým vaječníkom ? Samozrejme neviem schudnúť ale nejem veľa a cvičím.

Ďakujem za bližšie info 🙂

momoqui
18. aug 2016

Ahoj aj ja som to mala poslal ma gynekolog na diabetologiu a tam mi predpisali liecbu brala som lieky cca 2 roky a myslim ze pomohli 🙂

desza17
18. aug 2016

@nika282014 ahoj aj mne boli minuly rok diagnostikovane polycysticke vajecniky.bojovala som s nepravidelnymi cyklami,az zmena gynekologicky mi pomohla.u zien s pco sa vyskytuje nadvaha,nepravidelne cykly,anovulacia,viac muzskych hormonov,vyraznejsie ochlpenie,mensie prsia...a samozrejme inzulinova rezistencia(cukrovka2),mne bola potvrdena,ale nemaju ju vsetky zeny z pco,predpisu sa lieky metfogamma.pco sa vyliecit neda.na upravy cyklu mne napr.dr predpisovala duphaston a co sa tyka otehotnenia pri pco..to my riesime v ivf centre.ak by si mala nejake otazky kludne sa pytaj.

nika282014
autor
18. aug 2016

@momoqui diky 🙂

nika282014
autor
18. aug 2016

@desza17 dakujem za vysvetlenie 🙂

nika282014
autor
18. aug 2016

co uz narobim stalo sa ...snad v buducnosti nebudu problemy :/

simca06022011
18. aug 2016

Inzulinova rezistencia nie je cukrovka

zabka12
18. aug 2016

@nika282014 Ahoj, tak ja mam tiez PCO: anovulaky, cukrovka a ostatne nepotvrdene... Liecba Duphaston a neskor aj clostyl na rozbehnutie ovulky... prve tri mesiace nepomohlo potom som bola na laprke, a znovu ta ista liecba a prvy cyklus hura a zatia ciarocky tmavnu na teste ;) dufam, ze to dobre dopadne 🙂
drzim Ti palce...

nika282014
autor
18. aug 2016

@zabka12 verim tomu ze hej ....mne ide hlavne o to nech mam menstruaciu povodne som si myslela ze som tehotna :D mozno by to bolo aj lepsie ako toto ..drzim palce aj ja tebe 🙂

lucka222
18. aug 2016

@nika282014 Ahoj aj ja mam PCO. Hormonálny profil potvrdil PCO a aj veľa mužského hormónu. Na diabetológ-ii som mala na štastie všetko v poriadku. Na pravidelný cyklus som dostala Duphaston a ideme na IUI.

zabka12
18. aug 2016

nuz neboj tiez som si uzila roky s vyvolavackami.... a zhruba dva roky snazenia nas to stalo ;) ale treba verit!!! ;)

momoqui
18. aug 2016

@nika282014 rozmyslam ako sa volali tie lieky myslim ze Glucophage alebo nejak tAk ... Cukrovku som nemala ale zevraj tam bol nabeh... Teraz myslim ze to uplne pominulo kedze som otehotnela uplne bez problemov ... Drzim palce

desza17
18. aug 2016

@nika282014 mne velmi pomohol sj net..hod si do googla pco alebo aj inzulinovu rezistenciu a naozaj sa docitas vsetko co potrebujes.inzul.rezistencia nie je cukrovka a nie pri vsetkych zenach s pco musi byt potvrdena.u teba sa ktore z priznakov pco prejavuju?

nika282014
autor
18. aug 2016

@desza17 mne meskala menstruacia , boli ma strasne hlava , neviem schudnut , obcas depresia a uzkost naladovost a tie ostatne priznaky ako tmave skvrny a nadmerne ochlpenie nastastie nemam obcas akne pred menstruaciou ale to sa da 😖

nika282014
autor
18. aug 2016

mastodynon niekto pozna? este to berem

simca06022011
18. aug 2016

Ja nie, ja som dostala metfogamu

desza17
18. aug 2016

@simca06022011 aj ja mam metfogammu..len teraz mi ju uz dr kazal vysadit lebo sme podstupili ivf

desza17
18. aug 2016

@nika282014 presne ako ja

misaatko
18. aug 2016

Chcem sa spytat, mne lekar pred nedavnom medzi recou povedal ze mam PCO, tak isto to bolo s endometriozou, vysverlil mi ze preto mam bolestivy menzes. Avsak liecba nieje mozno kvoli zlym pecenovym testom. Zatial mi to nesposobuje nejake vazne problemy. Momentalne mam bolesti laveho vajecnika, ale nic hrozne. Nastastie aj bez liecby a pomoci lekara sa mi podarilo po viac ako roku otehotniet. Myslite ze je spravne ze moj doktor sa nesnazi nijako to riesit...?

simca06022011
18. aug 2016

@misaatko je to v poriadku...

misaatko
18. aug 2016

Len mam neprijemny pocit. Moj lekar mi vsetko oznamuje len tak medzi recou a uz ako sa to kopi premyslam ci by nemal zacat konecne nieco riesit

sunshine007
19. aug 2016

Baby, poradte mi, prosim, co v anamneze znamena skratka vajecnik "drobnofolik."? Pytala som sa dokiho, ci su vajicka menej kvalitne, ked su vajecniky akoze mensie a on mi na to, ze mozu byt polycysticke ☹ ja som si vzdy myslela, ze PCO su vacsie a maju vela drobných cyst a hruby obal, kvoli ktoremu sa vajicko neuvolnuje. Mam akosi zmatok teraz ☹

lucik284
19. aug 2016

ahojte, tiez mam uz dlhsie potvrdeny PCO, po vcerajsej kontrole u gynekologicky preklasifikovany uz na metabolicku poruchu vzhladom na potvrdenu inzulinovu rezistenciu /okrem toho nepravidelny cyklus, katastrofalny hormonalny obraz, bez ovulacie/. Uzivam metforgamma nasadenu od diabeologicky, sice mi ju dat nehcela povodne, ale vzhladom na PCO a odporucanie endokrinologa nakoniec napisala minimalnu davku. Endokrinolog dalej odporucal nastavenie cyklu co bohuzial po dlhodobom uzivani antikoncepcie u mna nie je mozne /zhorsene pecenove testy/. Lekarka mi vcera navrhla vzhladom na vek zacat snazilkovat s tym, ze ma priamo odporuci do CAR..mate niektora skusenost s tym, ze ste tam isli bez predchdzajuceho snazilkovania?

desza17
19. aug 2016

@lucik284 ahoj..urcite ti odporucam navstevu car.nas diametralne posunuli dalej.

lucik284
19. aug 2016

@desza17 ahoj...dakujem, uz sme sa tak ci tak rozhodli, ze ideme do toho, len vobec neviem co tam so mnou robia... sice sme sa nijako v poslednej dobe extremne nechranili ale ani sa neda povedat, ze by sme na babatku pracovali, preto vlastne ani neviem ako k tomu budu pristupovat. ja som si vzdy myslela, ze tam sa zena dostane az ked to skusaju nejaku dobu...i ked je asi pravda, ze naco skusat ked vysledky jasne hovoria ze to nepojde bez pomoci...

buckeye
19. aug 2016

Primarna liecba u pco je spravne zlozena strava, u zien s pco sa zistili urcite polymorfizmy genov(muzi tak mozu byt prenasaci), ktore maju vplyv na travenie, lahsie vieme ziskavat ziviny, lahsie zabudovavat a robit zasoby(v laickej reci), preto zeny s pco castejsie trpia nadvahou, ktora ale cely problem zacykluje, lebo tuk obzvlast abdominalny je hormonalne aktivny a narusa tak hladiny hormonov, strava u pco by mala byt viac bielkovinova, menej sacharidov, s prisunom zeleniny, ak sacharidy, tak viac celozrnne, chlieb, pecivo s obsahom otrub, vela pohybu, az ked schudnutie nezabera nasadzaju tazsie kalibre v priade, ze chce zena otehotniet, hormony, v pripade inzulinovej rezistencie metformin, pri navodeni ovulacie clomifen citrat a pri horsich stavoch operacie..okrem stravy su vsak vsetky lieky len docasne a samotne pco sa vyliecit neda, kedze je ciastocne geneticky determiovane, no ta skladba stravy vie urobit vela

desza17
19. aug 2016

@lucik284 urobia vam vysetrenia,tebe krv a partnerovi spermiogram a idealne bude ak od svojho gynekologa prinesies nejaku spravu o tvojej diagnoze zakrokoch ci odberoch.potom spolocne ked uz budu vysledky budete riesit co dalej.naozaj sa nemas coho obavat...ani toho ze ste sa nejako extra nesnazili,staci ze mas diagnozu pco...oni vam poradia co dalej.naozaj budes spokojna.ja lutujem ze sme car nenavstivili uz skor.

buckeye
19. aug 2016

Este aby som nezabudla, bielkoviny nemusia byt cisto masite, vhodne si strukoviny, fazula, hrach sosovica, rozne druhy, (soju by som nepreferovala), su zdrojom inozitolu, ktory u pco napomaha navodeniu ovulacie, kto chce moze aj v tabletkovej forme, mne sa osvedcilo zvysenie prijmu strukovin, vlastne pecenie peciva a chleba(nekupujem polotovary, vyrabam si domace sunky, pastety), inozitol som uzivala, ale pocas celeho cyklu, len od 1dc po 14dc, z povodnych skakajucich cyklov 40-60-80, raz si dali pauzu na pol roka, sa skratili na 30-35dni behom par mesiacov, schudla som bez nejakych zazracnych tabletiek(stacila spominana uprava stravy a zvysenie aktivity), a zacala som ovulovat, vajecniky sa vycistili, tak mozno niekomu inemu pomoze tiez 🙂

desza17
19. aug 2016

@buckeye dakujeme za rady..mne osobne to isto v buducnosti pomoze,co sa tyka stravy.vidim ze si tehu..gratulujem👏👏prirodzenou cestou?ja som akurat podstupila ivf..dr mi povedal ze mam tazke pco,uplne anovulacne cykly..tak sme sli do toho.

stellina1982
19. aug 2016

Dievcata ahojte.
Mozno mi budete vediet poradit.
Mam 34r.a jedno dieta a do teraz ziadne problemy s cyklom.
Az teraz momentalne cakam na vysledky.v juli a ani v auguste som nedostala menzes.v juli mi gyndos nasiel cystu celku 3cm no v auguste ju uz nevidel.tehotna nie som to vylucil kramy vsak nemam.dal mi vyvolavacku teraz v utorok.mam bolesti brucha ale kramy stale nic.cakam na vysledky z krvi.Polycyst.vajecniky toto ochorenie alebo ako to nazvat moze vzniknut teda hocikedy mam na mysli ze doteraz vsetko mi fungovalo aj tehu som zostala v pohode a len teraz 2m riesim problem.
Kedy zvyknu nabehnut kramy po vyvolavacke?
Dakujem

buckeye
19. aug 2016

@desza17 ano bez, okrem inozitolu, co je skor doplnok ako liek, ja mam taku "uchylku" z prace hladat info hned v databazach, klinickych studiach, odbornych clankoch(robim vo vyskume), takze som si nastudovala, co vychadza v studiach, co pomoze a v akom pripade, a podla toho som sa zariadila, len ja som mala stastie, ze nemam k tomu pridruzenu inzulinovu rezistenciu, ale u nej tiez ta strava vie spravit zazraky, tak odporucam 🙂