Skúsenosti po kyretáži

meggie.sk
27. jún 2012

Ahojte bambule. Nech hľadám ako hľadám, nenašla som nič čo potrebujem. Ale idem po poriadku.
Čakali sme mimi, v 10tt sme oň prišli a 24,5 ma čakal kyret. Prvú mršku som dostala o necelý mesiac. BOla som teda dnes na kontrolnom UZV, lekárka tam videla zvyšky palcenty. K tomu mi povedala, že treba sledovať len HCG a malo, podotýkam malo by sa vyplaviť von, no ale nepovedala kedy to chce skontrolovať. Mali ste niečo také, že Vám na kontrolnom UZV zostali zvyšky placenty? AAAAAA povedala k tomu, že z toho môže byť rakovina... Noooo tak to dosť poteší.... 😨 Zajtra mám volať za výsledky HCG ´.... Uvidíme...
A ďalej čo ma zaujíma.... stále si tvrdí svoje, že otehotnieť až za 6 mesiacov, skôr nesmiem !!!Pritom lekár čo mi to robil mi vravel v špitáli, že stačí aj 3 pravidelné mrchy- taký černoško z Kramárov 😉
Ďalšia vec..... keď som niesla papiere po kyrete nej, tak mi vravela, že do prvej mrchy žiaden sex, žiadne kúpanie, len sprcha. Tak som sa jej spýtala dnes či už sa môžem kúpať, že pôjdeme na dovču. No a ona na to, že neodporúča, že by som nemala pol roka ak chcem ďalšie mimi ☹ Je to nromálne, vraj ani z tampónom. Čo sa mám v lete pariť? Byť na kupku a neokúpať sa? Aké máte s týmto skúsenosti.
A ešte posledná vec. V prepúšťacej správe mám napísané okrem iného hydropický abort s výkričníkom. Na to mi povedala len, že či som si niečo nehľadala niečo na nete. No lebo ja tomu tak rozumiem, že? Viete mi to niektorá pls preložiť? Ke´d som sa jej na to pýtala, že či to má veľa žien, tak povedala, že minimum..... ☹ ☹ ☹ ☹
Ja už som z nej na nervy.

mrnka_sk
27. jún 2012

@meggie.sk hmm, v prvom rade by si mala dostat info od lekara. To, co tu piseme my, to su nase skusenosti, ale vacsina z nas nema absolvovanu medicinu, takze ber to vsetko s rezervou. Ako tu niekto spomenul, kazda sme ina a u kazdej mohol byt abort a aj kyret iny, najma teda co sa tyka reakcie a znasanlivosti organizmu. Avsak to ze ti zostali zvysky a sleduju ti HCG nie je podla mojho nazoru standard, to znamena, ze ja by som na tvojom mieste neponahla a uz vonkoncom by som sa nekupala na verejnom kupalisku (a ani doma vo vani). Nachylnost na infekciu je urcite po kyrete vacsia, takze aj keby ti to nikto nezakazal, vo vseobecnosti je zname, ze kupaliska nemaju citu vodu.. a ze aj kupanie vo vani nie je zdrave ani ak nie si po kyrete. Bezne sa odporuca aj zdravym sprcha. Ja som mala missed abort a kyret v 10tt. Po cca 4 dnoch ma este raz museli cistit- aj ked podla histologie sa pozostatky gravidity po druhom zakroku nepotvrdili. Avsak dostala som bolesti a na sono boli zrazeniny, ktore mi neodisli a mohli sa zapalit, preto indikovali opat zakrok ☹ Po prvom kyrete som krvacala naozaj malo. Kontrolne sono mi robili ani nie po tyzdni a dalsie sono o dalsich cca 10 dni. To vsetko pred prvou MS. Podla kontrolnych sono bola maternica cista a sliznica zacala postupne rast. HCG mi uz po zakroku nemerali. MS som dostala na 27.den od prveho zakroku. Uvidim aky bude dalsi priebeh. Lekari odporucali dalsie tehotenstvo po minimalne troch-styroch cykloch. Pohlavny styk az po prvej MS.
Ak nemas maternicu cistu, treba pockat, kym bude taka aka ma byt. Mozno aj preto je tvoja lekarka opatra. Okrem toho si myslim, ze missed abort, ktory ti tu zvacsa popisujeme, nie je to iste ako hydropicky abort. Preto v prvom rade kontaktuj lekara a ak je skupi na info, tak ho fakt treba zmenit. Drzim palce nech si skoro OK 🙂

meggie.sk
autor
28. jún 2012

@mrnka_sk Juj si zlatá ako si mi rozpísala, hovoríš mi inak z duše 🙂
Ja viem, že nie sme zdravoťáčky ale chcela som vedieť skúsenosti aké mali babule. Jansé, že všetko beriem s rezervou. Ale postupne. Dokiny som sa pýtala na ten hydropický abort.... no povedala, nepozerali ste si nič na nete? Čo na to povedať? Nevysvetlila mi to a ani som nič nenašla.
Kúpanie som si premyslela, nebude žiadne kupko, bdem len rodinku okukovať, pre istotu, vo vani ešte tak trochu hej, ja sa rada rochním 🙂 Ale nie dlho.
K zákroku... mne robili kontrolné sono až po prvej mrche. Berú krv kvôli HCG čku. Teraz som volala, mám ísť znova o dva týždne. Náhodou sa mi dostala k telefónu lekárka. A tak som sa jej na zvyšky spýtala. Vraj ak to nebude v norme, dnes som mala 5,9 - tak sa bude stále odoberať a potom bude ďalšie sono a prípadne kyret :( Neviem čo je norma ale predpokladám, že nula. Takže z toho sa to vraj bude odvíjať.
A či ju zmením? Určite hej )))))))

meggie.sk
autor
28. jún 2012

Tak toto mi napísal lekár k snažilkovaniu http://www.antikoncepcia.com/gynekologicka-pora...

kiwi82
28. jún 2012

@meggie.sk ahoj, podľa mna máš fajn normu, to hcg vobec nie je vysoké, teda dúfajme, že sa nebude zvyšovať, ja som po prvom kyrete mala stále cez 200 a potom to rástlo. myslím, že norma bola kedysi do 5 ale teraz je do 2. postupne bude klesať 😉

maria1610
28. jún 2012

@meggie.sk aj my sme prišli o nášho anjelika - bola som v 11 tt., kyret som mala 14.5. - dg: mola hydatidosa - tiež mi sledujú Hcg, no zatiaľ má našťastie klesajúcu tendenciu, tehotenstvo nám vyslovene zakázali až 1 rok - myslím, že by som aj v Tvojom prípade počkala minimálne odporúčaného pol roka - nakoľko z uvedeného je zrejmé, že sa nejednalo o klasický MA, ale príčina bola pravdepodobne nejaká trofoblastická porucha - tieto dg sú fakt zákerné v tom, že v určitom percente - pri mole okolo 5% sa môžu zvrhnúť na karcinóm...

Ja na mrchu stále čakám :-/ - ale možno prehodnotím kúpanie v bazéne 🙂 - veď už mám po "šestonedelí" a ovlažím sa aspoň trošku 🙂

maria1610
28. jún 2012

@kiwi82 koľko si čakala na mrchu po molárnom tehotenstve?

kiwi82
28. jún 2012

@maria1610 ahoj, po prvom v roku 2005 sme sa rozhodli počkať, kedže som ešte bola na VŠ, vtedy to bolo horšie čistili ma 3 krát pre stúpajúce hcg. Potom v roku 2009 vo februáry tuším, tam som potratila okolo 10 - 11 tt. čistili ma jedenkrát, záver obraz parciálnej moly. V ten istý rok - November som otehotnela. medzitým nasledovala genetika, vyšetrenia na štítnu žľazu, hematologia, imunologia a iné, kde mi zistili zhusťovanie krvi v tehotenstve. takže je možné, že mola vznikla ako dôsledok nejakej malej zrazeninky.... takže tretie tehu sme pichali fraxiparín a vďaka Bohu máme náš pokladík 😉

meggie.sk
autor
28. jún 2012

@kiwi82 No možno je v norme, klesá, pred dvoma týždňami som mala 47 a teraz "len" toto. Mňa štve ten zostatok placenty. Ja si aj tak myslím, že aj keď bude klesať a klesne aj na nulu tak ma aj tak čaká ten kyret kvôli odstráneniu elbo moc neverím tomu, že to samo zmizne. Vyššie jedna kočka písala, hneď po mojom prvom príspevku, že sa začali robiť hematómy... to ma desí. Zase budem o niečo múdrejšia o dva týždne ke´d pôjdem an krv.

kiwi82
28. jún 2012

@meggie.sk no tak to musíš vydržať čo ti po kontrolnom usg povedia. ale asi to nie je také akútne, ked s tým nič teraz nerobia. a už nekrvácaš? lebo je možné, že to aj samo odíde.

meggie.sk
autor
28. jún 2012

@kiwi82 No kontrolné usg tak skoro asi nebude. Lekárka len povedala, že uvidí aký bude výsledok HCG. Krvácať už nekrvácam. Prvú mrchu som mala po necelom mesiaci, bola silnejšia... ako to napísať, išlo zo mňa viac takých útržkov....asi vieš čo myslím... To som mala od utorka do nedele, potom už som nekrvácala. V stredu to sono kde to zistila, včera taký malý ani nie hnedý ani žltý hlien oz mňa ešte vyšiel, ale to asi nebolo ono. No kiež by to vyšlo pri ďalšej mrche. Popravde ďalší kyret by som nerada absolvovala. A zase sa bojím, že ak by bola hodnota HCg nulová a ten zbytok by tam bol, že by spôsoboval nejakú šarapatu

lucinocka
28. jún 2012

@meggie.sk ahoj, my sme mali sex do prvej mrchy, lebo som spinila len par dni po zakroku a nabehol mi normalny cyklus, ale hned som chytila streptokoka, ktoreho sme sa obaja nemohli zbavit par mesiacov, takze druhykrat by som pockala alebo s gumou...a kupala som sa po 28 dnoch , ked prisla mrcha tak po nej a v mori ..a k tvojmu problemu, zmen lekarku, cim skor..ja som hned po kyrete zmenila a som spokojna...dochadzam k nemu 2 hodiny tam 2 nazad, ale radsej ako prist o druhe babo, kvoli neschopnej lekarke..

meggie.sk
autor
28. jún 2012

@lucinocka no zmením, len musím naškrabkať peniažky, je tu jedna super doktorka ale je súkromná a u nej sa platí 100€ a momentálne ich na ruke nemám aj keď by som naškabkala a od toho "môjho" nechcem lebo sme sa nedávno aj tak riadne pochytili, za 4 roky prvý raz - našťastie nie sme vzatí. Ale k veci. A zase moja lekárka mi kartu vystaví do 7 dní čo do konca mesiaca nestihne, tak to budem musieť riešiť až v júli a nová ma vezme až od augusta.

rachel36a
29. aug 2012

@meggie.sk ahoj, neviem či už vieš všetko čo potrebuješ, ale mne vždy keď neprišli na žiadnu inú chybu, ani genetickú, tak som mala napísané, že hydropický abort, - vodnateľnosť, a skoro každá, o ktorej viem, že nebola zistená príčina potratu, má uvedené z hystológie toto.

ivusiatkob
6. sep 2012

Parciálna mola typom ochorenia s celkovým názvom Mola Hydatidosa. Je to degeneratívne ochorenie, pri ktorom sa vonkajšia vrstva buniek oplodneného vajíčka mení na cysty veľkosti hrachu až čerešne, ktoré sú medzi sebou navzájom pospájané a tvoria hroznovitý útvar vyplňujúci sčasti alebo celú dutinu maternice. Najčastejšou príčinou ochorenia je oplodnenie vajíčka dvomi spermiami. Plod odumiera a vstrebáva sa. Pri parciálnej mole je týmto ochorením postihnutá časť placenty. Prevencia voči tomuto ochoreniu neexistuje, pretože proces oplodnenia vajíčka sa nedá ovplyvniť. Pokiaľ ide o užívanie vitamínov, tak v tomto prípade by bolo vhodné užívať vitamíny všetkých skupín, hlavne v prírodnej forme - ovocie, zelenina. Ak by ste otehotnela skôr ako po odporúčanom polroku, tak sa nemusí nič stať. V prípade moly je však vhodné polročný interval dodržať, pretože toto ochorenie má vplyv na dutinu maternice. Tá, ak by nebola dostatočne zregenerovaná by mohla spôsobiť ťažkosti v skorých obdobiach vývoja plodu /potrat, hroziaci predčasný pôrod/. Preto by ste mali radšej spomínaný polročný interval dodržať.

meggie.sk
autor
30. nov 2012

@rachel36a ďakujem 🙂 No už som zistila. Po tom, čo mi moja lekárka povedala, že si mám nájsť na internete čo to znamená, som ju zmenila lebo som to nepovažovala za odpoveď. Celkovo som mala z nej zlý pocit. To, že bábätku nabije srdiečko mi oznámila jeden pondelok. Bola som tam vo štvrtok predtým s tým, ža ma v jednom kuse bolí naľavo podbruško. Tak ma len pozrela, že maternica sa pekne zväčšuje, že netreba robiť uzv, že je všetko OK. A ešte sa mi smiala do očí, že čo mám z tohto tehu také obavy, Ale tak už viem prečo. Inak nebola som jediná čo sa na ňu sťažovala.
Tak som odišla k jednej pani doktorke čo má u nás ambilanciu a robieva aj na Kramároch. Tá mi to hne´d všetko vysvetlila. Medzitým genetika, tam mi zase zistili zvýšený homocystein, mierne nad hornú hranicu a čo som sa dočítala na nete, tak aj ten má za následok potraty. Tak toto musím teraz poriešiť.

lindda
22. júl 2013

Ahojte ja som po kyrete 5 mes a mne sa teda zmenilo vsetko menzes som mala pred tym 3 dni slabi teraz 7 dni silny a okrem toho sa mi uplne prestali nalievat prsia pre menzesom proste ako by nieco doslova vo mne umrelo ... Mate aj vy podobnu skusenost ?

kiki68
22. júl 2013

mne sa to zase naopak,mam este slabsi nez som mala,mavala som pomerne slaby 3-4 dni,teraz 2-3 dni a strasne slaby. Tak uvidime,ci sa to este nejako bude upravovat...

ina22
4. nov 2013

Ahojte ja som skoro tyzden po kyrete. V prepustacej sprave mam napisane toto: abnormalny vytvor pocatia, blizsie neurceny...
Nechapem tomu. Stretli ste sa uz s tym?
Nebolo mi to poriadne vysvetlene len tym ze do papierov sa nieco muselo napisat ale tak to sa mi nezda.

julka82
5. nov 2013

@ina22 ja by som to vnímala tak, že jednoducho z toho nevznikal zdravý človiečik ako u mňa. Ja ani neviem, čo mi tam napísali. Radšej som to nečítala. Len viem, že to bol akýsi zhluk buniek, kt. mal veru ďaleko od zdravého drobčeka. Zrejme tam nastala nejaká genetická vada. Treba skúšať ďalej a radšej sa tým nezaoberať.

kiki68
5. nov 2013

@ina22 nieco sa tam zle pospajalo, proste nejak to cele zblblo a teda by to dietatko bolo prilis vazne chore. Mne to tak vysvetlila lekarka,ze vacsinou ked to odide v prvom trimestri je nejaka chyba v programe,ze sa nieco zle spoji a prioda je v tomto smere velmi kruta. Este by to malo ist beztak na histologiu, tam mozno bude napisane viac. Ale netreba sa na to spoliehat.
Skusajte potom dalej, toto sa stava...neviem preco,nie som genetik,ani lekar,ale zial tak to je 😒

mariasop
30. jún 2014

ahojte.chcem sa opýtam mne robili kyret 2x po sebe lebo na prvykrát sa im to uplne nepodarilo....som na PNke a netušim kolko by som mala asi ostať doma....ma niektora skusenosť s tým že ostala na pnke a ako dlho?

ciusinka
30. jún 2014

@mariasop Ahoj, ja som po prvej kyretazi isla do roboty hned na druhy den, nebola som vobec PN, po druhej kyretazi (druhe tehotenstvo) som ostala doma tyzden, ale skor zo psychickych dovodov ako z fyzickych..

lubka1983
30. jún 2014

@mariasop ano mam mne robili kyret 21.1 po dvoch tyzdnoch zistili ze mazle vycistili dostavala som tyzden inj na ms sile antibiotika atd a cakali sme na ms ci sa to same vycistí lebo hrozil dalsí kyret tak ma uz nechali na pn aby sme zas nemuseli vypisovat dalsiu a nech doberem dvoje silne antibiotika...do roboty som nastupila 10.marca.......ale urcite ked je to bez problemov tak aj skorej

petruskaaaaaaaaaaa
3. aug 2016

Ahojte som po kyretazi za chvíľku druhý týždeň tak sa chcem opýtať môžem si dať tampón pretože idem k vode ale nebudem sa kúpať iba sprchovat ďakujem