UC Kolitída

michaela14688
11. aug 2018

Je tu niekto kto sa trápi s touto chorobou?

vorkola
12. aug 2018

Mozno ja ,ale nemam to este vysetrene,len tipujem,

evitka83
12. aug 2018

@michaela14688 na je skupina crohnova choroba a ulcerozna kolitida

meadow1
12. aug 2018

@michaela14688 ja už 14 a pol roka a zvládam to v pohode. Možno mám len šťastie, ale ja verím že to je vďaka disciplíne hneď po diagnostikovaní. Prvé roky som jedla veľmi veľmi striedmo, môj gastroenterológ na tom trval. Teraz sa odporúča skôr jesť všetko, ale on vtedy mal iné postupy a už roky som len na udrziavacej liečbe, čiže ráno hodím do seba dve tabletky a vybavené. A môžem si už dovoliť hocičo i keď striedmo, ale tak by to mal predsa robiť aj zdravý človek. Ak by si mala nejaké otázky, rada poradím čo pomohlo mne.

michaela14688
autor
12. aug 2018

@meadow1 jasne budem rada ak mi napises spravu 😉 riesim aj kojenie....lekar povedal ze nemozem ale vsade citam ze to nie je problem tak neviem co je pravda...maleho som odstavila pre istotu ale mlieko stale mam a rada by som kojila len neviem ci.....

pehavynostek
12. aug 2018

Aj ja mám túto chorobu. Zaistili mi ju v roku 2011, po prvých príznakoch som už viac-menej vedela o čo ide, máme to genetické.... Odvtedy striedavo, raz horšie, raz lepšie....

prevenar
12. aug 2018

@michaela14688 ..neviem si predstavit co by mohlo mat toto ochorenie s kojenim ..v kazdom pripade musis zmenit stravu . min. vynechaj vsetko mlieko a mliecne vyrobky ..pridaj probiotika , popripade na nejaky cas enzymy - wobenzym a pod. popripade dalej mozes skusit prejst na cisto rastlinnu stravu. vela kvalitnych kanalov o tomto najdes napriklad na youtube. vsetko dobre.

michaela14688
autor
12. aug 2018

@prevenar dakujem, citam o tom uz 3 dni odkedy mi to na zaklade kolonoskopie diagnostikovali...a popritom riesim ci uplne odstavit mlieko, bolo mi povedane ze nemozem kojit...zajtra zajdem pozistovat okolo toho viac aj ku gynekologovi...je to vsetko pre mna nove....

michaela14688
autor
12. aug 2018

@pehavynostek a drzis nejaku dietu?

prevenar
12. aug 2018

@michaela14688 nejak specialne sa tomuto nevenujem ..ale co s tym ma mat m mlieko ? preco by si nemohla kojit ? celkom ma to zaujima.

toto ochorenie velmi suvisi so stravou , zmenou strany ho mozes vyrazne zmiernit, ci dokonca uplne odstranit. tak isto , ako dalsie autoimunitne ochorenia. jeden z najvacsich spustacov su zivocisne mlieka a syry ..niekedy aj lepok.

luba_buba
12. aug 2018

@michaela14688 ja mám toto ochorenie, čakám bábo a určite plánujem kojiť, tiež nerozumiem, čo to s tým má spoločné. Jedine tým gastráč myslel, že kvôli užívaniu liekov. Moja gastro lekárka v tom nevidí problém, ja po pravde tiež nie. Myslím si, že kojiť sa nesmie v prípade oveľa agresívnejších liekov.

michaela14688
autor
12. aug 2018

@luba_buba beriem Salofalk cipky rano a vecer... treti den stna nekojim ale mlieka mam dost, zajtra skusim zistit u lekarky viac ale lekar co mi diagnozu stanovil mi povedal ze by som na salofalk nemala viac kojit...

michaela14688
autor
12. aug 2018

@luba_buba a beries nejake lieky?

meadow1
12. aug 2018

@michaela14688 ahoj, ja som práve tehotná a začiatkom septembra idem na kontrolu ku gastroenterologovi, tak sa aj jeho opýtam na názor, či kojiť alebo ako ďalej. Mňa to ešte ani nenapadlo sa ho pýtať. Teraz chodím na kontroly v intervale cca 6-8 týždňov, tak som myslela že je ešte čas 🙂 A aké lieky ti nasadili? Možno preto čítaš niekde že sa kojiť môže a niekde že nie, lebo pri kortikosteroidoch určite nie a aj iné druhy liekov sa používajú na liečbu, ktoré asi nie sú veľmi bezpečné pre dieťa. Ja užívam iba 2 gramy Pentasy, čo je málinko, tak dúfam že to kojenie nebude problém.

meadow1
12. aug 2018

@michaela14688 až teraz čítam, že užívaš iba salofalk. Hmm tak to je zaujímavé, že zakázal kojenie. Ťažko sa v tomto radí a hlavne keď sa potrebuješ rozhodnúť hneď ako ďalej a nepočká to mesiac, že konzultovať s viacerými odborníkmi... A aké staré máš bábo?

michaela14688
autor
12. aug 2018

@meadow1 bude mat 7 mesiacov, ja viem ze dostal pevny zaklad ale aj by som s tym mliekom co mam rada pokracovala len mi pri salofalk cipkoch povedal ze uz nemozem, ze je to ten slabsi stupen liecby ale kojenie zakazal....tak sa snaxim vyzistit ci je to ozaj take nutne....

michaela14688
autor
12. aug 2018

@meadow1 som z toho nejaka zmatana, nechcem nijako synovi ublizit....

meadow1
12. aug 2018

@michaela14688 no ja by som asi poslúchla lekára. Ozaj už nie je taký maličký, ako píšeš, základ dostal kvalitný, tak aby mu ten salofalk nepokazil to, čo si doterajším kojenim vybudovala. Ale toto je ozaj zložitá otázka, čo urobiť. Daj potom prosím ťa vedieť čo povedal gynekológ a ako si sa rozhodla. Keďže toto tiež budem musieť riešiť tak by mi to pomohlo. Ďakujem.

michaela14688
autor
12. aug 2018

@meadow1 jasne, napisem ti 😉 a zatial dakujem

pehavynostek
13. aug 2018

@michaela14688 Diétny režim nastavujem, keď sa to začne zhoršovať. A keď ťažkosti ustúpia, postupne zavádzam do stravy všetko (tak mi bolo povedané). Samozrejme, snažím sa vždy dávať si pozor na stravu... Žiaľ, niekedy ani neviem, čo mi to spustí :(

angelo23
30. máj 2020

@vorkola aké máš príznaky ako to dopadlo ?

angelo23
30. máj 2020

@pehavynostek ahoj aké príznaky si mal, alebo teda mali ste keď v rodine ?

pehavynostek
30. máj 2020

@angelo23 Hnačky a krv v stolici

angelo23
30. máj 2020

@pehavynostek krvavé hnačky boli vždy ?? Lebo ja mám len keď idem viackrát za sebou a mám aj vnútornú zlatu žilu .... ako ti to zistili z kolono?

pehavynostek
1. jún 2020

@angelo23 v akútnom štádiu boli krvavé hnačky a hlien v stolici, odobrali vzorky stolice na histologiu, a aj kolonoskopiu mi robili. Ale nekontrolovali celé črevo, iba kúsok (teda asi len endoskopia)...

elizabetkamelissa
20. nov 2022

@meadow1 dobry den viem ze ste pridali tento komentár uz davno ale predsa len skusim ...mam problemy cca 2 mesiace ..začalo sa to takom riedsou stolicou každé ráno ..stolica vyzera ako blato ...neskor sa k tomu pridal hlien a krv ...potom nafukovanie a plynatosť občasne bolesti brucha a chrbta trosku som pochudla ..tak neviem ci je to UC kolitida alebo nieco horšie ...termin na kolonoskopiu mam az o tri týždne

meadow1
25. nov 2022

@elizabetkamelissa neviem na čo sa pýtate 🤷‍♀️🙂 pri kolonoskopii lekár zistí, čím to je. Asi budete musieť vydržať do vyšetrenia. Držím palce nech to nie je nič vážne a kolonoskopia prebehne hladko!

elizabetkamelissa
25. nov 2022

@meadow1 no ja som.sa chcela spytat ci to v mojom.pripade moze byt ulcerozna kolitida ....na sono som bola a doktorka povedala ze vyzera byt vsetko ok...povedala ze väčšinou pri chronických zápaloch býva crevo zhrubnute a to vidno na ultrazvuku ...a mne nebolo vidno nic tak ja neviem ...bojím sa aby tam nebol nejaky nádor ..v poslednom case mi aj strašne skŕka v črevách ...take hlasné zvuky akoby škrkanie prelievanie v črevách

meadow1
28. nov 2022

@elizabetkamelissa nemyslím, že by sono mohlo vylúčiť ulceroznu kolitidu alebo crohnovu chorobu. Na to potrebujete ozaj absolvovať kolonoskopiu a pre potvrdenie je potrebné z čreva odobrať aj vzorku na histologické vyšetrenie. Mne tiež pri sone vždy lekár povie, že je všetko v poriadku, nič nezvyčajné nevidí a ulceroznu kolitidu mám 🤷‍♀️

elizabetkamelissa
29. nov 2022

@meadow1 ahoj taknja som.bola včera na twj kolonoskpii ze vraj vsetko vyzera ok...nemam tam ziaden zápal ani nic ...lenže ja mam stale v stolici lrv a hlien ja som uz zúfalá ..neviem co.mam robit ..a furt sa my prelieva v črevách ,skrkanie v bruchu taky nepríjemný pocit ..ja uz neviem fakt

kvaplakvapka
29. nov 2022

Moja mama ma. Musí jest iba tie potraviny ktoré jej neškodia. Chodí ta pravidelne prehliadky a raz za 2 mesiace chodí na infúziu ktorá jej veľmi pomáha.