Mŕtve zuby po pôrode
Je tu niekto, komu zacali po teho/po porode zomierat zuby?
Akoze som 40tnicka a uz mam snad 6 zubov mrtvych, 4 dalsie vonku
Vzdy som sa smiala, ze starcekovia maju prazdnu pusu a ako mlaskaju jazykom, ked zuju tabak, ja budem na tom asi podobne o par rokov :(((((.
Zubarka povedala, ze mam dost demineralizovanu sklovinu, ze asi dedicne, tolke vrtane zuby, ze az pritom som si vzdy riadne myla. Smutna som.
@anonym_autor tam bude genetika asi, proste to nevydrzalo tehu a tie zmeny. Zial toto sa moze stat
@kiki68 Bojim sa, ako mi to cele zmeni lebku / celust
@kiki68 Bojim sa, ako mi to cele zmeni lebku / celust
@anonym_autor možno nepopulárny názor ale dedia sa len zle návyky. Viem o čom hovorím som si tiež cely život hovorila ako mám zle zuby po rodičoch a tiež mám dosť mŕtvych zubov a to nemám ani 30. Ako náhle som zmenila zubára všetko porobil 7 rokov nemám žiadne problémy. Samozrejme dodržiavam prísnu hygienu poriadne ich vycistim tak ako mi ukázala dentalna hygienicka a hlavne medzizubné priestory aj nit používam a aj kefky medzizubné. A ak je problém so sklovinou že je tenšia treba špeciálne pasty sú aj take špeciálne ktoré vedia zastaviť aj začínajúci kaz a aj kľudne dať aj na medizubnu kefku a prejsť si tým medzizubné priestory a zastavi si to pripadne kazy. Každopádne keď cez noc nebudu v ústach baktérie tak sa zuby nebudu kaziť.
To sa vola staroba, nic s tym neurobis. Kazdy si mysli, aky bude fesi v starobe a houno houno zlata rybka. Jedine porcelanove. 🙂
Baby, veď dnes je doba keď vám doktor urobí implantáty. Zas nebuďte zbytočne smutne.
Zuby sú podľa mna vec genetiky. Ja mam 4 vyvrátené, zuby si pravidelne umývam, mam dráhu kefku, dráhu pastu, nitky, chodím na hygienu. Švagor si umyje zuby 3x ročne a to myslím vážne a nemá jeden jediný kaz
@anonym_autor možno nepopulárny názor ale dedia sa len zle návyky. Viem o čom hovorím som si tiež cely život hovorila ako mám zle zuby po rodičoch a tiež mám dosť mŕtvych zubov a to nemám ani 30. Ako náhle som zmenila zubára všetko porobil 7 rokov nemám žiadne problémy. Samozrejme dodržiavam prísnu hygienu poriadne ich vycistim tak ako mi ukázala dentalna hygienicka a hlavne medzizubné priestory aj nit používam a aj kefky medzizubné. A ak je problém so sklovinou že je tenšia treba špeciálne pasty sú aj take špeciálne ktoré vedia zastaviť aj začínajúci kaz a aj kľudne dať aj na medizubnu kefku a prejsť si tým medzizubné priestory a zastavi si to pripadne kazy. Každopádne keď cez noc nebudu v ústach baktérie tak sa zuby nebudu kaziť.
@anonym_07ed19 toto podľa teba patrí o každom dedičnom ochorení, všetkych chorobách?
Príčinou je nezdravá strava, chronické zápaly v tele, zlá hygiena... zubné kazy sa nededia.
@anonym_07ed19 toto podľa teba patrí o každom dedičnom ochorení, všetkych chorobách?
@anonym_488a4a nie len na kazy. Ako môžeš kazy zdediiť? Ak by so ich zdedila tak sa ti hneď pokazia prvé zuby. Proste kaz spôsobujú baktérie ktoré nejakú určitú dobu sú na zube a neboli odstránené takze áno súvisí to s hygienou. A áno niektorí ľudia možno mamu šťastie že si neumývať zuby poriadne a kazy nemajú ale to už potom môže súvisieť s baktériami a prostredím v ústnej dutine. Niekto proste má veľmi kyslé pH či je raj pre baktérie a niekto nie. Ale stále si myslím že brutálnou hygienou tento proces vieš zvrátiť.a sama som živým príkladom.
Ja mam jeden mrtvy zub uz od strednej skoly (teraz mam 47) a nie su s nim vobec ziadne problemy. Mrtve zuby ti nevypadaju, budu dalej sluzit.
@anonym_autor možno nepopulárny názor ale dedia sa len zle návyky. Viem o čom hovorím som si tiež cely život hovorila ako mám zle zuby po rodičoch a tiež mám dosť mŕtvych zubov a to nemám ani 30. Ako náhle som zmenila zubára všetko porobil 7 rokov nemám žiadne problémy. Samozrejme dodržiavam prísnu hygienu poriadne ich vycistim tak ako mi ukázala dentalna hygienicka a hlavne medzizubné priestory aj nit používam a aj kefky medzizubné. A ak je problém so sklovinou že je tenšia treba špeciálne pasty sú aj take špeciálne ktoré vedia zastaviť aj začínajúci kaz a aj kľudne dať aj na medizubnu kefku a prejsť si tým medzizubné priestory a zastavi si to pripadne kazy. Každopádne keď cez noc nebudu v ústach baktérie tak sa zuby nebudu kaziť.
@anonym_07ed19 ahoj, aku pastu odporucas na problem so sklovinou?
@anonym_488a4a nie len na kazy. Ako môžeš kazy zdediiť? Ak by so ich zdedila tak sa ti hneď pokazia prvé zuby. Proste kaz spôsobujú baktérie ktoré nejakú určitú dobu sú na zube a neboli odstránené takze áno súvisí to s hygienou. A áno niektorí ľudia možno mamu šťastie že si neumývať zuby poriadne a kazy nemajú ale to už potom môže súvisieť s baktériami a prostredím v ústnej dutine. Niekto proste má veľmi kyslé pH či je raj pre baktérie a niekto nie. Ale stále si myslím že brutálnou hygienou tento proces vieš zvrátiť.a sama som živým príkladom.
@anonym_07ed19 nie každý, ale odolnosť.
@anonym_07ed19 ahoj, aku pastu odporucas na problem so sklovinou?
@venom19 tam sú dosť kľúčové tie reminelizacne pasty ja som používala Elmex geĺee to sa môže 1x týždenne aplikovať len tam je jediná nevýhoda že trosku to zafarbí zuby viac sa mi pozdávala https://www.nazuby.eu/GC-Tooth-Mousse-Jahoda-35... a tuto môžeš častejšie a ja si ju dávam aj na medzizubnu kefku a tak si prejdem medzizubné priestory. Ale aj tak že si dám na tu single kefku a po umyti si prejdem citlivé miesta. A inak som dlhodobo používala Elmex sensitive a teraz mi najviac vyhovujú pasty biela perla max protect.
tak ved si daj zuby urobit, preco by si mala mat prazdne usta? nerozumiem
@anonym_488a4a nie len na kazy. Ako môžeš kazy zdediiť? Ak by so ich zdedila tak sa ti hneď pokazia prvé zuby. Proste kaz spôsobujú baktérie ktoré nejakú určitú dobu sú na zube a neboli odstránené takze áno súvisí to s hygienou. A áno niektorí ľudia možno mamu šťastie že si neumývať zuby poriadne a kazy nemajú ale to už potom môže súvisieť s baktériami a prostredím v ústnej dutine. Niekto proste má veľmi kyslé pH či je raj pre baktérie a niekto nie. Ale stále si myslím že brutálnou hygienou tento proces vieš zvrátiť.a sama som živým príkladom.
@anonym_07ed19 problem moze byt tichy reflux u dospeleho, to lepta sklovinu, tam mozu hrat rolu ine pridruzene problemy a tiez napr slaba sklovina ako taka.
@anonym_autor mŕtvy zub neznamená,že sa má vytrhnúť.Prvé mŕtve som mala ako 30ročná,teraz mám 60 a sú úplne funkčné,samozrejme patrične ošetrené
@anonym_autor mŕtvy zub neznamená,že sa má vytrhnúť.Prvé mŕtve som mala ako 30ročná,teraz mám 60 a sú úplne funkčné,samozrejme patrične ošetrené
@rozculena mne patricne osetrili, na kontrolnych rtg pekne kvalitne vyplnene kanaliky a bum, vacsina mi postupne zacina sa zapalovat . Na rtg sa tvori zapal v kosti, kost je rozozrata, a take zuby zevraj sa uz nezachranuju..Takze extrakcia.
@rozculena mne patricne osetrili, na kontrolnych rtg pekne kvalitne vyplnene kanaliky a bum, vacsina mi postupne zacina sa zapalovat . Na rtg sa tvori zapal v kosti, kost je rozozrata, a take zuby zevraj sa uz nezachranuju..Takze extrakcia.
@anonym_autor
zubárka je mladá či stará,ktorej sa nechce s tým babrať?Má vybavenie moderné alebo socialistické?
Ja by som chcela aj názor iného zubára,pre mňa je vytrhnutie to posledné,našťastie aj pre zubárov,ku ktorým som chodila.
@anonym_autor mne sa stalo tiez, ze mi zacali odchadzat zuby, tiez mam demineralizovanu sklovinu, zubarka povedala, ze keby som videla, co vidi ona, tak by som ani nejedla, ze tak slabe su tie zuby. Plus, kopa takych, za sociku a v 90-tych rokoch robene plomby, ze kvoli malemu kaziku sa prevrtal zub, hrozne velka plomba sa dala (lebo blba zubarka) a teraz sa mi po rokoch uvolnuju a robia sa mi kazy pod nimi a potom uz nie je mozne zachranit zub, zvacsa umrtvuju. Mam sice vytrhnute len horne stvorky kvoli strojceku (aj tak ich mam krive tie zuby), a dolne osmicky. Mrve zuby mam 2, jeden po druhom dietati v roku 2016 a po stvrtom, v roku 2024. Teraz cakam piate dieta a zacal ma boliet zavlozkovany dalsi zub, s takymto hlbokym kazom. Zatial geliky davam a vyckavam, trosku sa ukludnil, ale citlive to je. A vedla osmicka po porode ide planovane uz von. Ja som tiez umyvala ako besna zuby, az mi najnovsia zubarka povedala, ze som si este aj zodrala tu sklovinu. Lebo predtym mi vsetci tvrdili, ze si malo a zle umyvam, ked sa mi kazia zuby. No prd makovy. Nie vzdy je to "iba" o tom. Moja mama ma 72 rokov a stale ma celkom slusne svoje zuby, oco uz nema skoro ziadne. Od mlada mal zle zuby.
A ano, aj reflux toto zhorsuje, ten mam tiez.
Ale pojdem asi na endodonciu k zubarovi, ktory mi robil ten druhy zub, lebo moja zubarka sa mi s tym hrala pol roka a zub stale bolel po uzavreti. A novy zubar hned videl, ze mam uzky kanalik, musel ho rozsirit a vycistit az do hrotu a tiez bol zapal v kosti uz. Hodilo s ami to pol roka potom, ale uz to nebolo take bolestive, to kvoli tomu zapalu v kosti. Inak by to bolo skor. Takze ak ma ten zub rozboli velmi, tak idem k nemu, hoci 600 si nachystat musim na to.
Ak sa Ti zapaluje koat pod mrtcym zubom, daco je zle...velmi zle...hladala by som lepsieho zubara!
@venom19 tam sú dosť kľúčové tie reminelizacne pasty ja som používala Elmex geĺee to sa môže 1x týždenne aplikovať len tam je jediná nevýhoda že trosku to zafarbí zuby viac sa mi pozdávala https://www.nazuby.eu/GC-Tooth-Mousse-Jahoda-35... a tuto môžeš častejšie a ja si ju dávam aj na medzizubnu kefku a tak si prejdem medzizubné priestory. Ale aj tak že si dám na tu single kefku a po umyti si prejdem citlivé miesta. A inak som dlhodobo používala Elmex sensitive a teraz mi najviac vyhovujú pasty biela perla max protect.
@anonym_07ed19 no mne sa napriklad ani nevojde ziadna medzizubna kefka nikam a to tazko potom tie priestory osetris...😐
@anonym_autor mám to presne rovnako..prvé tehu 2 mŕtve zuby a pri druhom ešte horšie 🫣 tiež mám už 4 zuby von..
@anonym_autor
zubárka je mladá či stará,ktorej sa nechce s tým babrať?Má vybavenie moderné alebo socialistické?
Ja by som chcela aj názor iného zubára,pre mňa je vytrhnutie to posledné,našťastie aj pre zubárov,ku ktorým som chodila.
@rozculena viacere typy, ale prevazne mlada, ta teda riadne vsetko vyplnene, a za par rokov zapal na kosti. Zial take zuby moc nechcu zachranovat
@anonym_autor mne sa stalo tiez, ze mi zacali odchadzat zuby, tiez mam demineralizovanu sklovinu, zubarka povedala, ze keby som videla, co vidi ona, tak by som ani nejedla, ze tak slabe su tie zuby. Plus, kopa takych, za sociku a v 90-tych rokoch robene plomby, ze kvoli malemu kaziku sa prevrtal zub, hrozne velka plomba sa dala (lebo blba zubarka) a teraz sa mi po rokoch uvolnuju a robia sa mi kazy pod nimi a potom uz nie je mozne zachranit zub, zvacsa umrtvuju. Mam sice vytrhnute len horne stvorky kvoli strojceku (aj tak ich mam krive tie zuby), a dolne osmicky. Mrve zuby mam 2, jeden po druhom dietati v roku 2016 a po stvrtom, v roku 2024. Teraz cakam piate dieta a zacal ma boliet zavlozkovany dalsi zub, s takymto hlbokym kazom. Zatial geliky davam a vyckavam, trosku sa ukludnil, ale citlive to je. A vedla osmicka po porode ide planovane uz von. Ja som tiez umyvala ako besna zuby, az mi najnovsia zubarka povedala, ze som si este aj zodrala tu sklovinu. Lebo predtym mi vsetci tvrdili, ze si malo a zle umyvam, ked sa mi kazia zuby. No prd makovy. Nie vzdy je to "iba" o tom. Moja mama ma 72 rokov a stale ma celkom slusne svoje zuby, oco uz nema skoro ziadne. Od mlada mal zle zuby.
A ano, aj reflux toto zhorsuje, ten mam tiez.
Ale pojdem asi na endodonciu k zubarovi, ktory mi robil ten druhy zub, lebo moja zubarka sa mi s tym hrala pol roka a zub stale bolel po uzavreti. A novy zubar hned videl, ze mam uzky kanalik, musel ho rozsirit a vycistit az do hrotu a tiez bol zapal v kosti uz. Hodilo s ami to pol roka potom, ale uz to nebolo take bolestive, to kvoli tomu zapalu v kosti. Inak by to bolo skor. Takze ak ma ten zub rozboli velmi, tak idem k nemu, hoci 600 si nachystat musim na to.
Ak sa Ti zapaluje koat pod mrtcym zubom, daco je zle...velmi zle...hladala by som lepsieho zubara!
@anonym_8e616d ale na rtg bolo pekne vyplnene kanaliky, tak nerozumiem preco sa tvori ten zapal.
@anonym_07ed19 no mne sa napriklad ani nevojde ziadna medzizubna kefka nikam a to tazko potom tie priestory osetris...😐
@anonym_8e616d ja mám 4 druhy medzizubiek plus niť.Ani niť ti nevojde?
Táto je najmenšia
https://www.mojadm.sk/p/d/1695436/dontodent-med...
@anonym_8e616d ale na rtg bolo pekne vyplnene kanaliky, tak nerozumiem preco sa tvori ten zapal.
@anonym_autor lebo kanálik bol zle ošetrený
Hmmm čo ja viem?
Mne pri prvom tehu hovorili-čo tehotenstvo jeden zub preč. Plus dojčenie ďalši zub.
Hmmmm mam 4deti. Zuby všetky. Mama v mojom veku už mala nahradne.
@rozculena viacere typy, ale prevazne mlada, ta teda riadne vsetko vyplnene, a za par rokov zapal na kosti. Zial take zuby moc nechcu zachranovat
@anonym_autor hodila som tvoj problém do chatGPT
Takéto tvrdenie je príliš všeobecné. Samotný nález "zápal v kosti" alebo "rozžratá kosť" na RTG ešte neznamená, že zub sa nedá zachrániť.
Na röntgene sa pri chronickom zápale často objaví tmavé ložisko pri hrote koreňa. To znamená, že kosť sa v dôsledku zápalu odbúrala. Po úspešnom odstránení infekcie sa však kosť vo veľkom počte prípadov postupne znovu vytvorí.
O tom, či sa zub zachráni, rozhoduje najmä:
či je koreň neporušený alebo prasknutý,
aký kvalitný bol pôvodný koreňový zákrok,
či je možné kanáliky znovu ošetriť,
aký veľký je zápal,
či je zub dostatočne pevný a obnoviteľný.
Existuje mnoho prípadov, keď aj pri pomerne veľkom zápale na RTG zub po opakovanom ošetrení koreňových kanálikov alebo po chirurgickom zákroku zostane funkčný ešte mnoho rokov.
Extrakcia je zvyčajne potrebná najmä vtedy, keď:
je koreň zvislo prasknutý,
zub sa už nedá technicky obnoviť,
zápal pretrváva napriek správnej liečbe,
alebo je úbytok kosti taký rozsiahly, že zub už nemá dostatočnú oporu.
Preto veta "na RTG je zápal v kosti, takže zub sa už nezachraňuje" nie je správna. Z röntgenovej snímky samotnej sa to nedá spoľahlivo určiť. Skúsený endodontista môže často zachrániť aj zuby, ktoré boli pôvodne odporučené na extrakciu.
Demineralizovaná sklovina už môže meniť prognózu, ale stále to samo osebe neznamená, že zub musí ísť von.
Demineralizovaná sklovina znamená, že sklovina stratila časť minerálov. Môže byť oslabená, náchylnejšia na kaz alebo sa ľahšie lámať. O tom, či sa zub zachráni, však rozhoduje hlavne to, či zostáva dostatok pevnej zubnej hmoty.
Ak má zub:
veľký zápal pri koreni,
nekvalitne ošetrené kanáliky,
rozsiahly kaz alebo veľmi oslabenú korunku,
výrazne demineralizovanú sklovinu,
tak je prognóza horšia. Napriek tomu môže byť riešením opakované endodontické ošetrenie a následné spevnenie zuba, napríklad čapom a korunkou, ak je koreň v dobrom stave.
Naopak, ak je navyše koreň prasknutý, alebo je zub natoľko zničený, že ho už nie je možné spoľahlivo obnoviť, extrakcia býva najlepším riešením.
@anonym_autor hodila som tvoj problém do chatGPT
Takéto tvrdenie je príliš všeobecné. Samotný nález "zápal v kosti" alebo "rozžratá kosť" na RTG ešte neznamená, že zub sa nedá zachrániť.
Na röntgene sa pri chronickom zápale často objaví tmavé ložisko pri hrote koreňa. To znamená, že kosť sa v dôsledku zápalu odbúrala. Po úspešnom odstránení infekcie sa však kosť vo veľkom počte prípadov postupne znovu vytvorí.
O tom, či sa zub zachráni, rozhoduje najmä:
či je koreň neporušený alebo prasknutý,
aký kvalitný bol pôvodný koreňový zákrok,
či je možné kanáliky znovu ošetriť,
aký veľký je zápal,
či je zub dostatočne pevný a obnoviteľný.
Existuje mnoho prípadov, keď aj pri pomerne veľkom zápale na RTG zub po opakovanom ošetrení koreňových kanálikov alebo po chirurgickom zákroku zostane funkčný ešte mnoho rokov.
Extrakcia je zvyčajne potrebná najmä vtedy, keď:
je koreň zvislo prasknutý,
zub sa už nedá technicky obnoviť,
zápal pretrváva napriek správnej liečbe,
alebo je úbytok kosti taký rozsiahly, že zub už nemá dostatočnú oporu.
Preto veta "na RTG je zápal v kosti, takže zub sa už nezachraňuje" nie je správna. Z röntgenovej snímky samotnej sa to nedá spoľahlivo určiť. Skúsený endodontista môže často zachrániť aj zuby, ktoré boli pôvodne odporučené na extrakciu.
Demineralizovaná sklovina už môže meniť prognózu, ale stále to samo osebe neznamená, že zub musí ísť von.
Demineralizovaná sklovina znamená, že sklovina stratila časť minerálov. Môže byť oslabená, náchylnejšia na kaz alebo sa ľahšie lámať. O tom, či sa zub zachráni, však rozhoduje hlavne to, či zostáva dostatok pevnej zubnej hmoty.
Ak má zub:
veľký zápal pri koreni,
nekvalitne ošetrené kanáliky,
rozsiahly kaz alebo veľmi oslabenú korunku,
výrazne demineralizovanú sklovinu,
tak je prognóza horšia. Napriek tomu môže byť riešením opakované endodontické ošetrenie a následné spevnenie zuba, napríklad čapom a korunkou, ak je koreň v dobrom stave.
Naopak, ak je navyše koreň prasknutý, alebo je zub natoľko zničený, že ho už nie je možné spoľahlivo obnoviť, extrakcia býva najlepším riešením.
@rozculena uz som tolko vrazila do zachrany zubov, ze az. Teraz idu trhat zub kde bola robena korunka. Dakujem pekne, par 100 eur idu do kosa. A povedala zubarka, ze kost je riadne rozozrata


@anonym_autor tam bude genetika asi, proste to nevydrzalo tehu a tie zmeny. Zial toto sa moze stat