redakcia
Včera o 10:53 Čítané 1094x vybrali sme

Neviem ako je to u vás, ale u nás zásadne neochorejú obe deti naraz. Pekne jedno po druhom. Keby boli choré naraz, tak človek to znesie, lebo by boli aspoň rovnako unavené a nie, že jedno chce spať a druhé skákať, a jednému nechutí a druhé je akútne hladné, a jedno nevládze na nohách stáť a to druhé by strašne chcelo ísť von. No a keď toto všetko prežijete a ste na nervy, lebo nejdú rovnako spať a režim je fuč, tak sa tešíte, že ste to dali a v tom... Ochorie druhé dieťa.

No a celý ten kolotoč paralenov a vracania, kašľa, hnačiek, liekov a návštev lekárov sa začne znova a vy rozmýšľate, že keby ste mali jedno dieťa, vlastne by to bolo o čosi jednoduchšie. Potom si spomeniete na mamy troch detí a ste ticho, nalejete si kávu a skúšate aspoň zdravé dieťa zabaviť.

A tak skladáte puzzle, navliekate gorálky, plastelínujete, vyfarbujete, nalepujete, lego, skladačky, hračky, periny na zemi a vám je to jedno. Len nech pri niečom vydržia aspoň 15 minút. Uchýlite sa aj k telke a tabletu, len aby ste mohli ísť od rána na wcko, lebo je jedna hodina a vy máte v mikrovlnke kávu. V mikrovlnke, lebo ste si povedali, že si ju dáte teplú aspoň raz. Nedáte, lebo zabudnete na to, kam ste ju dali a vlastne o druhej zistíte, že ste ešte nejedli a ani deti. Nie, že by vám oznámili, že sú hladné, ale podozrivo škrečia a aj vy ste akási nervózna, a tak zistíte, že je čas obeda.

No a takto prežijete niekoľko dní, týždeň, niekedy aj dva. Výsledkom sú polámané nechty, zlé vlasy, kruhy pod očami, neporiadok v byte, kopa prádla a dve zdravé deti. Tak namiesto toho, aby ste začali upratovať, cítite, že už naozaj musíte ísť von, lebo deti by ďalší deň dnu neprežili a ani vy nie. A potom pozeráte na ľudí na ulici, ako keby boli mimozemšťania, lebo ste nikoho nevideli, okrem podivnej susedy so psom, už neviemakodlho a ste šťastná, že sú veci v nejakých normálnych koľajach.

A potom zistíte, koľko vás tá choroba stála. Antibiotiká, lieky na kašeľ, paralen, probiotiká, vitamíny – choroba ide pekne do peňazí. Aj pri jednom dieťati, tobôž pri dvoch. No a to sa ešte nebavíme o chorobách, ktoré sú dlhodobé a vyžadujú nákladné lieky. Vtedy sá každá pomoc zíde. Union zdravotná poisťovňa preto prepláca všetkým svojim poisteným deťom do dovŕšenia 18 rokov doplatky za lieky a dietetické potraviny, ktoré vám predpíše doktor. Áno, doplatky budú vracať bez akéhokoľvek finančného limitu a všetkým deťom poisteným u nich.

Dajte nám vedieť, akými aktivitami zabávate deti, keď sú choré. Klasicky, telkou či tabletom? Alebo vymýšľate a tvoríte? Odmeníme vás 10-eurovou poukážkou do Martinusu, zľavou na nákup na mimulo.sk v hodnote 30 eur alebo balíčkom s knižkou Naše dieťatko.

----------

Tento článok vyšiel s podporou Union zdravotnej poisťovne

Čítaj celý článok
redakcia
Včera o 08:48 Čítané 672x

Už sa vám stalo, že sa na vás ľudia v autobuse, na ulici či v práci divne pozerali? Alebo že vám niekto nechcel podať ruku? Nie? To asi nemáte psoriázu, lebo toto sú veci, ktoré pacienti trpiaci týmto ochorením zažívajú dennodenne.

Každý, kto má nejaké kožné ochorenie, takéto pohľady a správanie sa ľudí dôverne pozná. Bojíme sa vecí, ktoré nepoznáme a podvedome sa ich stránime. Psoriázu by sme preto mali poznať, vedieť o nej čo najviac a potom budeme ľudí s ňou považovať za normálnu súčasť našich životov.

Čo je teda psoriáza a ako sa prejavuje?

Psoriáza je kožné autoimunitné ochorenie, pri ktorom sa človeku robia na koži šupinky. Charakterstický je výskyt vo vlasoch, na lakťoch, kolenách a spodnej časti chrbta. Psoriáza však postihuje aj kĺby a nechty, vyvoláva zápal v celom tele a preto je nebezpečná.

Existuje aj detská psoriáza. Najčastejšie vzniká u malých detí po prekonaní rôznych infekcií dýchacích ciest a vyskytuje sa v plienkovej oblasti, zákolenných jamkách a na ostatných typických miestach. U detí v puberte sa potom prejavuje už klasická psoriáza ako u dospelých. Veľký podiel má na ochorení aj genetika. Ak majú rodičia psoriázu, riziko tohto ochorenia je u dieťaťa vyššie.

Dobrou správou však je, že aj keď sa nedá vyliečiť, dá sa úspešne liečiť a jej príznaky vieme takmer úplne zmierniť. Na liečbu psoriázy sa v súčasnosti používa množstvo liekov a najlepšie výsledky má biologická liečba, na ktorej pacienti fungujú takmer ako zdraví ľudia. Môžu tak chodiť medzi ľudí, nezakrývať si časti tela a v neposlednom rade necítia sa nepríjemne.

26.10 je celosvetový deň psoriázy

Priala by som si, aby sme sa na ľudí s kožnými ochoreniami nepozerali krivými pohľadmi a radšej ich obdarme úsmevom. Ak máte niekoho, kto týmto ochorením trpí, alebo si myslíte, že vaše kožné problémy by mohli byť psoriáza, nepodceňte to. 26.10 vás vyšetria v mnohých ambulanciách po celom Slovensku aj bez výmenného lístka, zoznam ambulancií nájdete na stránke derma.sk. Môžete sa dokonca objednať priamo online na bezplatné vyšetrenie!

Dajte nám vedieť do komentára, ak máte vy alebo vaši blízki skúsenosti s týmto ochorením, možno spolu motivujeme niekoho, aby podstúpil vyšetrenia a liečbu.

-----------

Tento článok vyšiel s podporou derma.sk.

Čítaj celý článok
redakcia
10. okt 2018 Čítané 1002x

Každý z nás chce, aby z jeho detí vyrástli šťastní a úspešní ľudia. Preto často rozmýšľame nad ich budúcnosťou. Čím budú? Kde budú študovať? Bude ich štúdium a práca baviť? Dobrá univerzita je veľmi často zárukou zaujímavej a dobre platenej práce. No spájajú sa s tým nemalé výdavky. Treba teda uvažovať dostatočne dopredu nielen nad výberom tej správnej univerzity, ale aj nad jej financovaním.

Ťažkou skúškou pre uchádzačov na prestížne svetové univerzity nie sú len prijímačky, ale aj školné. Rok štúdia na Oxforde vás vyjde na takmer 4 000 eur, Massachusetts Institute of Technology stojí okolo 25 000 eur a školné na Harvarde sa šplhá k sume 40 000 eur. Väčšiu sumu môžete uhradiť pomocou štipendia, ale, každopádne, na kvalitné vysokoškolské štúdium sa treba pripravovať už od detstva. Čerství rodičia a starí rodičia by preto pri úvahách nad uvítacím darčekom pre svoj poklad mali myslieť práve na sporenie na dobrú školu. Roky ubehnú rýchlo, ani sa nenazdáte a už si bude podávať prihlášku na vysokú školu.

Štúdium v zahraničí nie je lacná záležitosť, ale s programom Instudy od Poštovej banky umožníte svojim deťom študovať na prestížnej univerzite za menej, ako by ste čakali.  Ide o dlhodobé sporenie na vzdelanie, vďaka ktorému mu na Edinbursku univerzitu našetríte už od 48 eur, na viaceré školy v Berlíne dokonca len od 35 eur za mesiac a na Oxford už od 50 eur mesačne. Môžete sa rozhodnúť pre pravidelný mesačný vklad od 10 do 500 eur a pre obdobie viazanosti 5 až 17 rokov. Pri pravidelnom sporení sa vaše úspory môžu zhodnocovať až do výšky 3,5 % p. a.

Zúfať nemusia ani študenti, ktorí plánujú vycestovať už v dohľadnom čase a nemajú nasporenú potrebnú sumu na štúdium. Riešením je pôžička na vzdelanie s výhodnou úrokovou sadzbou a so 100-percentnou zľavou z poplatku za jej poskytnutie.

Viac informácií o sporení na vzdelanie v rámci programu Instudy Poštovej banky nájdete na instudy.sk.

----------

Tento článok vyšiel s podporou Poštovej banky

Čítaj celý článok
redakcia
3. okt 2018 Čítané 71x vybrali sme

Život budúcej mamičky naberá nový rozmer a netýka sa to len telesných proporcií. Zrazu sa začnú vynárať prekvapivo príjemné aspekty!

Mesiace splnených želaní

Odkedy sa dozvedel, že bude otcom, zrazu je ochotný vstať o piatej ráno a priniesť ti zázvorový čaj do postele, aby ti nebolo zle, keď sa o hodinu preberieš. Uteká po zákusky a cestou kúpi aj zavárané uhorky, nech je tvojim chutiam učinené zadosť. Chápavo si vypočuje všetky tvoje nápady aj obavy. A večer, keď je ako vždy už úplne mŕtvy, pozbiera posledné zvyšky síl a pomasíruje ti chrbát či opuchnuté nohy.

Si hviezda spoločnosti

Všade, kam prídeš, sa ľudia na teba usmejú, prihovárajú sa ti aj kolegovia, ktorí dovtedy ledva odzdravili a žiadne stretnutie nesprevádza trápne mlčanie, lebo tvoj stav poskytuje množstvo konverzačných príležitostí. Všetci chcú vedieť, ako sa cítiš, ako sa má bábätko, kedy to bude, čo to bude…

Čistá hlava, jasná myseľ

Môžeš žúrovať, ale nemôžeš piť. Kým sa na druhý deň tvoj drahý horko – ťažko pozviecha z postele s poriadnou opicou, ty si vstala bez problémov a po celý deň si z neho môžeš láskyplne uťahovať. Alebo mu navariť polievočku regeneračku ako dobrá žienka.

Praktická podložka na tanier

Sadneš si pred telku, tanier položíš pohodlne na brucho a ješ. 

Nové kamarátky

So ženami v čakárni u doktora toho máte veľa spoločného. Začnete debatou, pokračujete priateľstvom na facebooku a o pár mesiacov už spolu kočíkujete.

Nákupy bez výčitiek (svedomia)

Bruško rastie a to, čo si si kúpila pred dvoma týždňami, je ti zrazu úzke. Nič sa nedá robiť, musíš si kúpiť niečo väčšie. A čas medzi dvoma veľkosťami využiješ na zariaďovanie detskej izby a rozširovanie výbavičky pre bábätko. Keď už nič iné, tak aspoň ďalšie plienky, kozmetiku a ponožky.


Tenisky sú nové lodičky

S narastajúcim počtom týždňov sa znižujú opätky aj tých najzarytejších milovníčiek šteklov. Opuchnuté nohy sa jednoducho do lodičiek nezmestia a tak prichádzajú na rad tenisky. Hoci aj k formálnemu oblečeniu. Veď stačí jeden pohľad a každý pochopí.

Tepláková klasika

Príde čas, keď s radosťou vymeníš pohodlnosť za eleganciu. Najobľúbenejším kúskom šatníka sa stanú klasické tepláky a voľné odevy. A najlepšie na tom je, že ti nikto nebude vyčítať, ako si oblečená!

Sedíš a ideš

Len najväčší hulvát si trúfne nepustiť tehotnú sadnúť si. Vstávajú dokonca aj tí deduškovia, ktorí si inak radi zgustnú na sediacom teenegerovi v poloprázdnom autobuse.

Vyzeráš úžasne aj bez pomoci kozmetického priemyslu

Tehotenské hormóny robia svoje. Vlasy sú hebké a pevné, pleť žiari, nechty sa nelámu. Odrazu používaš menej kozmetiky a pred zrkadlom ti to trvá o polovicu kratšie.

Prsia

Sú. Aj keď predtým neboli. Čo viac dodať?

Sex ako nikdy predtým

Užívaš si naplno. Nemusíš sa báť, že otehotnieš. Nemusíš si strážiť faldy. Máš parádne prsia. A keď sa ti nechce, nemusíš používať otrepané výhovorky :slight_smile:

Jedinečné pohyby

Kopkanie bábätka je pre ženu jedným z najkrajších pocitov. Niekedy je síce nepríjemné, ale nikdy inokedy ho nezažiješ.

Extra bonus: 
Nikomu nevadí, že priberáš. 

Čítaj celý článok
redakcia
1. okt 2018 Čítané 413x

Čo môže byť príjemnejšie ako užívanie si babieho leta s rodinou v srdci Vysokých Tatier? Dlhé prechádzky v jesennej prírode, žiadne horúčavy, krásne farby, čerstvý horský vzduch, výhľad, ktorý vám vyráža dych, príjemný čaj na terase kaviarničky v Starom Smokovci... Neznie to rozprávkovo?

Hotel Atrium Vysoké Tatry myslí na vás a ponúka vám pobyt pre celú rodinu za veľmi výhodné podmienky. Choďte si na víkend oddýchnuť do Tatier. Zaslúžite si to.

Viac informácií nájdete na stránke hotela Atrium v Novom Smokovci.

-------

Poznáte Milanov blog Bez Mapy? Je to cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Milan bol v hoteli Atrium Vysoké Tatry. Prečítajte si, ako sa mu jeho pobyt páčil:

Hotel Atrium vo Vysokých Tatrách v Novom Smokovci, som si vyskúšal začiatkom leta na dve noci s plnou penziou. Naplno som otestoval všetko, čo má v ponuke a spravil si aj malé výlety do jeho okolia. V tejto recenzii nájdeš moje fotografie, pocity a to, ako som sa v hoteli cítil. Plus, na koniec recenzie som napísal krátke zhrnutie s tipmi, komu by som pobyt v Hoteli Atrium určite odporučil, a komu nie.

Na začiatok by som chcel podotknúť, že Hotel Atrium, ktorý patrí pod Trinity, je prioritne kongresový hotel, kde sa to cez týždeň hemží konferenciami, stretnutiami, slečnami v sakách a pánmi v oblekoch. Podobne to je aj v ich ostatných hoteloch, Sitno Forest Resort a Senec Lake Resort. Cez víkend sa ale mení na príjemný hotel pre rodiny s deťmi s bohatým programom, o ktorý sa starajú animátori. Hotel Atrium má dvoch vlastných maskotov, Skalka a Ozvenku, ktorí bavili aj mňa. Deti ich milujú, haha. Nemohol som si odpustiť poznámku, prečo Ozvenka škúli =D vraj jej oko odpadlo a dorobili jej nové.

Recenzia Hotela Atrium vo Vysokých Tatrách

Skalko a Ozvenka =D

Skalko s Ozvenkou sa nekašlú. Aj keď som (na pohľad) dospelý človek, vždy sa pristavili a dali mi high five počas večere. Deti ich úplne žrali a práve počas môjho pobytu oslavoval Skalko narodky a tým zahájil letnú sezónu v Tatrách. Decká dostali veľkú tortu.

 • Vybavenie mojej izby

K samotnej izbe, tým, že som mal izbu č.604, ktorá je na najvyššom poschodí (šiestom), mal som z nej perfektný výhľad na okolie, skoro až do Popradu. Škoda, že nemám až tak kvalitný foťák, aby v noci pekne zachytil všetky tie blikajúce svetielka a pristávaciu dráhu lietadiel v Poprade. Klasické vybavenie ako uteráky, sprchový gél, šampón, upratovací servis, uteráky, mydlo, sprchová čiapka a trezor, samozrejme, nechýbali.

Veľké plus dávam za vešiaky v skrini. Ja mám taký zvyk, že aj keď idem niekde hoci iba na jednu noc, vždy si vybalím oblečenie, aby nebolo pokrčené. Veľakrát sa mi ale stalo, že neboli v hotelových skriniach vešiaky (asi ich ľudia kradnú, neviem). No v Hoteli Atrium som ich mal až nadbytok a mohol si zavesiť všetky svoje tričká. Vždy ich nosím viac kvôli fotografiám, nech nie som stále iba v jednom tričku. Dostatočne veľký balkón bol super hlavne pri západe slnka, keď som si medzi večerou a wellnessom čítal Harryho Pottera a Kameň mudrcov.

Jediné, čo mi v izbe chýbalo, bola chladnička. V zásade som ju potreboval iba z jedného dôvodu, chcel som si vychladiť TatraTea. Tým, že som mal v hoteli plnú penziu, rezne som si na izbu nenosil, haha.

Hotel Atrium Vysoké Tatry

Relax na balkóne.

Všimni si, že mám na ruke dva náramky. Ten čierny je môj fit náramok, no ten modrý je kľúč od všetkých dverí. Pri takomto náramku vôbec nemusím myslieť na to, kde som nechal kľúč od izby a či som ho nestratil. Jednoducho sa priloží k dverám a tie sa odomknú. Tiež funguje na vstup do wellnessu a odomyká aj skrinky v šatni (opäť, žiadne kľúče).

Perfektný výhľad.

Vybavenie izby.

Kúpeľňa.

Vlastné produkty hotela.

No nezamiloval by si sa?

 • Jedlo v Hoteli Atrium

Určite sa so mnou zhodneš na tom, že kuchyňa je veľmi dôležitou súčasťou každého ubytovania kdekoľvek na svete. V Hoteli Atrium som mal plnú penziu, čo znamená raňajky, obed a večeru. Na moje potešenie ma kuchyňa nesklamala a rovnako, ako som tu našiel zdravé jedlo, vždy kuchár pripravil aj dezerty, či už v podobe zákuskov, pudingov, alebo ovocnej misy. Ten, koho nápad bol spraviť parené buchty plnené džemom, má odo mňa medailu.

Páčilo sa mi, že sa jedlo neopakovalo. Mal som tu dve večere, a vždy bolo pripravené niečo iné. Najviac mi chutili hovädzie líčka so zemiakmi a fazuľou. Hoci nie som vegán a ani vegetarián, tí si tu tiež nájdu svoje a neodídu hladní. Veľké množstvo zeleniny som si vždy dával ako predjedlo – niekde som čítal, že keď si dáš pred hlavným jedlom porciu zeleniny, zješ toho menej a nebudeš tučný. O dezerte po jedle ale článok nič nehovoril =D Hotel má tiež vlastnú vinotéku.

Hovädzie líčka so zemiakmi.

Parené buchty plnené džemom.

Ovocná misa.

Kuchyňu v Hoteli Atrium hodnotím na výbornú. Klasické raňajkové menu, akými sú praženica, párky, zelenina či jogurt a vločky, striedajú výdatné obedy a večere. Veľmi sa mi páčilo, že podobe ako dospelí, deti tu majú vlastný mini stolík v ich výške, kde si môžu sami nakladať jedlo podľa chuti. Jeden večer tam mali veľmi dobré banánové milk šejky, tak som im zo dva potiahol, naštastie sa nepustil žiaden plač. To by bolo. Dokonca som si všimol taký detail, že pri raňajkách bolo vedľa cukru položené aj náhradné sladilo.

 • Vybavenie hotela

Ako som spomenul v úvode recenzie, tým že má hotel ako keby dve tváre (cez týždeň kongres, cez víkendy rodiny s deťmi), vybavenie je naozaj bohaté. Popravde, ešte som nenavštívil na Slovensku žiaden hotel, ktorý by mal takto bohaté možnosti programu. O mojich ostatných pobytoch si prečítaj v recenziách ubytovania na Slovensku.

Hotel Atrium má okrem wellnessu aj zónu, kde sa môžu hrať deti spolu a najväčší detský kúpik vo Vysokých Tatrách, MINIME. Milo ma prekvapilo kulinárske štúdio FOODIE, ktoré je priam ideálne na kreatívne teambuildingy pre firmy, MEDIATRO, čo je súkromná kinosála a ART CLUB.

 • Wellness v Hoteli Atrium vo Vysokých Tatrách

Wellness v Hoteli Atrium v Novom Smokovci ma dostal hlavne z dvoch dôvodov:

 1. Vodný sver 4 ELEMENTS AQUA s bazénovym komplexom, toboganom, šmykľavkami, barom, troma saunami (dve parné a jedna fínska) a relaxačnou zónou je miesto, kde som strávil asi 4 hodiny denne. Majú sem prístup aj deti, ktoré majú vyhradený špeciálny mini bazénik. Vodný svet je otvorený až do polnoci.
 2. Keď som už mal detí dosť, Hotel Atrium má aj privátnu wellness časť, kde je povolený prístu až od 16 rokov a sem som sa presunul. Prečo? Ide o bezplavkovú zónu s piatimi saunami, dvoma tepidáriami a vírivkou, pre dospelých. Otvorené do desiatej večer.

Pokladám to za veľmi dobrý nápad, keďže aj rodič si chce niekedy odpočinúť od detí a kým otecko bude hádzať ratolesti dole tobogánom, maminka môže ísť na masáž. K tomu tobogánu, OMG. Myslím, že som odtiaľ odplašil všetky deti a trochu si ho privlastnil. Môj osobný rekord je 4,3 sekundy. Jeho dĺžka je o niečo viac ako 30 metrov a spustil som sa asi päťdesiatkrát.

Tobogán som si trochu privlastnil.

Day Spa.

Tepidárium vo wellnesse.

Veľmi som v Day Spa a Wellnesse nechcel fotiť, keďže tam boli ľudia a deti. Avšak, našiel som na YouTube toto video, kde sú pekne natočené priestory s bazénmi a tiež spomínané Mediatro, aha:

 • Program pre deti

Ako som si tak listoval hotelovým letákom, narazil som na program, ktorý tu spolu s animátormi pripravili pre deti. Ako som spomenul vyššie, ešte som na Slovensku nezažil hotel s tak bohatým programom. Párty so Skalkom, YouTuberský týždeň, festival Maskotov, týždeň na farme, retro 80.te roky, či čarodejnícky týždeň. Myslím, že tu sa nenudí nikto.

Komu odporúčam ubytovanie v Hoteli Atrium? Jednoznačne rodinám s deťmi cez víkendy a letné prázdniny. Ak máš dieťa, určite si tu nájde kamarátov. Cez týždeň, samozrejme, firmám na originálne teambuildingy a kongresy, ktoré sa zakoničia debatou v saune čí vírivke. V prípade párov, ktoré hľadajú romantiku vo dvojici, by som však hľadal iné riešenia v okolí, z jedného dôvodu, sú tu deti, ktoré občas mrnčia. Pre rezerváciu ubytovania navštív stránku Hotela Atrium.

---------------

Pozrite si pobytový balík „BABIE LETO V TATRÁCH“ (výborná poloha hotela,  kvalitné jedlo, masáže, veľa zábavy pre deti s animátormi a maskotmi, najväčší detský kútik v Tatrách, bazénový svet otvorený až do polnoci a balíček turistických služieb či vouchrov ZDARMA, ktoré ťa nakopnú vybehnúť do prírody).

Navštívte Skalka a Ozvenku a užite si spolu s nimi jesenné a rozprávkové Vysoké Tatry.

Viac informácií o pobyte nájdete na stránke hotela Atrium v Novom Smokovci

Čítaj celý článok
redakcia
25. sep 2018 Čítané 1211x

Keď učenie dokáže baviť

Party, eventy, puby, všetko zásadne mega, cool a strašne fun. Zrejme v tom nebudem sám, no mám pocit, že cudzích názvov a zábavy na americký spôsob je v našich končinách viac, akoby sa patrilo. Nehovoriac už o rôznych importovaných sviatkoch, o ktorých sme my starší pred niekoľkými rokmi ani len netušili. Jeden z nich som si však s mojimi vnúčatami predsa len obľúbil, dokonca natoľko, že za ním už po tretí raz budeme musieť vycestovať. Opäť do Tatralandie.

Svadba ako remeň

Priznám sa, pred dvoma rokmi to bol boj. Neviem odkiaľ, no moji traja vnuci počas letných prázdnin začuli, že na Liptove sa chystá veľká sláva. Ich obľúbený aquapark sa mal stať miestom netradičného sobáša dvoch zvláštnych mexických postavičiek – kostlivcov Conchity a Pedra. No, vravím si, ďalšia z akcií, na ktorých sa nemusím zúčastniť. Deťom však niekedy nedokážete povedať nie a pod paľbou prosieb a sľubov som napokon prikývol. S obavami a pochybnosťami. O to väčšie prekvapenie ma čakalo, keď sme sťa by svadobní hostia „vplávali“ do nádherne vyzdobenej vodnej katedrály. Pestrofarebné látky, zábavné dekorácie a nápadité umelecké diela z rúk Jaroslava Čecha premenili Tatralandiu na galériu plnú zážitkov. Vodné radovánky tak razom dostali slávnostnejší rozmer a to nás hlavný bod programu ešte len čakal.

O rok na krstiny

Samotná svadba dvoch smiešne doriadených kostlivcov a ich hostí mala viacero chodov, jeden chutnejší ako druhý. Každý sa odohrával na inom mieste, bol plný energie, humoru, hudby a tanca. Jednoducho veselica ako sa patrí. Kým moji drobci hltali všetky podnety naokolo plnými dúškami, nenudili sa ani dospelí. Na moje počudovanie som zistil, že Halloween v tejto podobe ma pobavil a keď sa k nemu pridá kus umenia a štipka fantázie, aj z tohto fádneho sviatku sa môže stať zaujímavá atrakcia. Niet divu, že sme nesmeli chýbať aj na druhom pokračovaní, tento raz už bez prehovárania a obáv. Po roku sa totiž kostlivcom narodil syn Raffaelito, na ktorého krstiny sa v Tatralandii opäť zišla partia zaujímavých postavičiek. Niet divu, veď halloweensku atmosféru i výzdobu si tu môžu spolu s návštevníkmi užívať od septembra až takmer do Vianoc.

Raffaelito ide do školy

Neuveríte, no tento rok som už na prosenie vnukov nečakal a sám som im navrhol ďalší výlet za mexickou rodinkou. Raffaelito totiž opäť podrástol a chystá sa do Školy fantázie. Vopred som si preto naštudoval, že  vyučovanie bude netradičné. Jednak sa dozvieme nové zaujímavosti o stálej dekorácii Tatralandie na tzv. IQ pointoch. A potom tu je názorná ukážka niektorých prírodných javov na tzv. IQ atrakciách, opäť v netradičnom podaní. No uvážte, kde na svete sa dá na jednom mieste hrať s Dračími alebo Pavúčimi kockami, kombinovať na Piškvorkovom hrade, spievať so Sirénou, otáčať dračie šupiny Trojhlavého draka, natiahnuť si rukavice chemika v Chemickom laboratóriu alebo  pozrieť ako funguje Stolička kostlivca.

Žiacka knižka v aquaparku

Keď vnúčence prekvapím aj novou detskou hrou spojenou so súťažou, budem najlepší dedo vo vesmíre. Hrať sa totiž bude o skvelé ceny, stačí správne zakrúžkovať odpovede na štyri otázky zo štyroch nádherne nereálnych predmetov: Kostlivčina, HókusPókus, Prírodológia a Telo-Cvik. Už sa teším, ako sa budú moji šarvanci tváriť, keď sa im do rúk dostane hrací plán v podobe aquaparkovej Žiackej knižky a dostanú riadne známky. Je to celkom užitočný dokument, lebo obsahuje mapku atrakcií a IQ pointov, informácie o súťaži a kupón na zľavu v reštaurácii. Žiacku si môžu nechať na pamiatku alebo sa pochváliť sa vo svojej triede.  Ozaj, všemocný internet. Aj tam sa súťaží o ďalšie ceny – za jeden klik sa pôjde okúpať celá rodina. Píšem si a už teraz sledujem Facebook a Instagram Tatralandie.

Fantázii sa medze nekladú

Už samotné prostredie Tatralandie je počas celej jesene miesto akoby z iného sveta – farebného, plného snov, zábavy a cez víkendy aj bohatých animácií. Keď sa k tomu pridá oddych pre celú rodinu v tropickom raji pod palmami a šantenie na toboganoch, surfoch alebo v niektorom z množstva bazénov, rozhodovanie kde tráviť dovolenku s deťmi nie je vôbec zložité. Nám to však nestačí a už teraz máme na tretí novembrový deň jasný cieľ – odprevadiť Raffaelita do Školy fantázie a zažiť s ním dobrodružstvo, na aké sa nezabúda. Predpoludním sa budeme venovať Škole fantázie a popoludní to príde – škola hrou v halloweenskom podaní: veľa strašidiel a kostlivcov, bláznivých pedagógov, veselých kreatívnych dielní, nezabudnuteľný pán školník a všadeprítomná hudba a spev. Kto by sa na to netešil? Najmä keď celá táto paráda je bez doplatku, teda je zahrnutá v cene vstupu.

Návrh sa, našťastie, zaobišiel bez námietok a ďalší výlet s dedom je tak v suchu. Ozaj, nemali ma naň náhodou nahovárať vnuci? Čo už po tom, dôležité je, že sa opäť spolu dobre zabavíme.

--------

Tento článok vyšiel s podporou Aquaparku Tatralandia

Čítaj celý článok
redakcia
7. sep 2018 Čítané 1927x

Začiatok školského roka sa pomaly blíži a možno už aj vy myslíte na to, čo všetko treba malému žiakovi do školy pripraviť – a koľko to bude stáť.

Zošity, školská taška, prezuvky, úbor... vecí, na ktoré treba myslieť, je viac ako dosť. Kompletná nová výbava malého školáka vás pritom vyjde minimálne na 100 eur, čo rozhodne nie je malá suma. Našťastie existuje viacero spôsobov, ako môžete ušetriť.

Ušetrite 50 eur

Raiffeisen banka sa už niekoľko rokov môže hrdiť najspokojnejšími klientmi. Nezabúda na nich ani v tomto čase a práve v nej môžete až do konca septembra získať 50 eur na školské pomôcky pre svojho potomka. Stačí si v nej otvoriť účet a v papiernictve zaplatiť za nákup školských pomôcok minimálne v hodnote 50 eur svojou novou platobnou kartou. Banka vám 50 eur vynaložených na tento účel vráti na účet a váš malý školák tak môže mať kvalitnú školskú tašku, zošity, peračník a množstvo ďalších pomôcok za oveľa menej peňazí.

S papučkami počkajte

Niekedy je lepšie počkať do septembra a až potom nakupovať podľa inštrukcií od pani učiteľky. Niektoré školy totiž upresňujú napríklad typ papúč, aký majú žiaci z bezpečnostných dôvodov mať. Najmä na prvom stupni sa môže stať, že gumené našuchovačky alebo šľapky váš potomok nebude môcť v škole používať. Preto s nákupom radšej počkajte, alebo stavte na klasické pevné papuče.

Úbor nemusí byť nový

Výbava na telesnú výchovu je jednou z vecí, na ktorých viete niečo ušetriť. Jednoducho vydeľte svojmu dieťaťu tričko a tepláky z tých, ktoré už má. Využiť môžete aj prebiehajúce výpredaje odevov a obuvi či second hand. Čo sa týka topánok, do jarmiliek radšej neinvestujte, môže sa stať, že ich na telesnej výchove nebudú považovať za vhodnú obuv. Noha v nich totiž často nie je dostatočne pevná. Radšej zvoľte ľahké a stabilné tenisky na zaväzovanie či suchý zips, nemusí ísť o žiadny drahý model.

Hlavne v pokoji

Úvod školského roka môže byť stresujúci aj pre vás, aj pre vašu ratolesť. Skúste všetko zvládnuť bez problémov a zbytočného naháňania. Akcie v hypermarketoch a supermarketoch majú síce svoje čaro, no neraz miniete ich obiehaním toľko času a energie, že je otázka, či to stojí za to. Farbičky tu, zošity tam a taška zase v inom obchode... Oveľa pohodlnejšie je ísť nakúpiť do dobre vybaveného špecializovaného papiernictva, ako je napríklad ŠEVT, a všetko od aktovky cez peračník až po zošity nakúpiť pod jednou strechou. O to viac, že Raiffeisen banka vám na nákup prispeje sumou 50 eur. Okrem toho má pre vás ešte jedno prekvapenie – každý, kto sa zúčastní tejto akcie, totiž automaticky postúpi do súťaže o 5x 1 000 eur. Viac informácií o benefite a podmienkach súťaže nájdete na www.raiffeisen.sk/skola.

A na čo pri nákupe nezabudnúť?

Najmä v papiernictve ide o viacero položiek, preto pripájame stručný zoznam toho, na čo všetko treba pri nákupe myslieť.

 • Školská taška
 • Peračník s výbavou (ceruzky, perá, guma, strúhadlo, farbičky)
 • Pero podľa veku dieťaťa
 • Zošity plus dosky na zošity
 • Vrecko na prezuvky
 • Temperové farby
 • Vodové farby
 • Súprava štetcov
 • Nožnice
 • Plastelína
 • Papiere
 • Lepidlo
 • Fľaša na vodu
 • Box na desiatu

------

Tento článok vyšiel s podporou Raiffeisen banky

Čítaj celý článok
redakcia
27. aug 2018 Čítané 1130x vybrali sme

Máte doma prváka a rozmýšľate nad tým, čo všetko bude do školy potrebovať? Do septembra nám síce ešte zostáva niekoľko týždňov, ale v obchodoch nájdete už dnes veľký výber školských potrieb. Školskú tašku, peračník či prezuvky váš potomok využije určite. Koľko za ne zaplatíte?

Od desiatok po stovky eur

Cenové rozpätie školských potrieb je dosť široké. Má váš potomok vytúženú školskú tašku, ktorá však nepatrí medzi najlacnejšie? Využiť môžete rôzne akcie – Raiffeisen banka napríklad k novému účtu ponúka 50 eur práve na nákup školských pomôcok, napr. v predajniach ŠEVT. Môžete tak výrazne znížiť svoje náklady a naopak zvýšiť radosť svojho drobca z krásnej novej školskej výbavy. S akými cenami teda rátať pri nákupe nových školských pomôcok?

 • Školská taška: 20 – 110 eur

Školská taška je symbolom niečoho nového, a preto je dôležité, aby sa vášmu potomkovi páčila, ale zároveň aby bola kvalitná a praktická. Mala by byť ľahká (ideálne do 1 kg), stabilná a prehľadná. Najmä v prípade malých detí je treba brať do úvahy jednoduché otváranie a zatváranie. Dôležité sú aj reflexné prvky – a to aj na bokoch tašky. Najlepšie bude, keď sami urobíte prvý výber a z vhodných modelov potom dáte v predajni vybrať malému školákovi či školáčke.

 • Peračník so základnou výbavou: 7 – 40 eur

Peračník či puzdro môžete kúpiť prázdne aj plné. Opäť treba klásť dôraz na jeho prehľadnosť a hmotnosť. Najmä niekoľkoposchodové modely občas zbytočne zaťažujú detský chrbát. A čo by v peračníku nemalo chýbať? Aspoň po dve perá a ceruzky, farbičky, strúhadlo (ideálne so zásobníkom na odpad), guma, pravítko.

 • Perá extra: 5 – 30 eur

Kým zistíte, ktoré pero je pre vaše dieťa najvhodnejšie, možno ich budete musieť zopár vyskúšať. Perá sa tiež zvyknú kaziť či strácať, preto je treba rátať s ich dopĺňaním.

 • Prezuvky: 10 – 40 eur

Ideálne sú klasické papuče s pogumovanou podrážkou, sandále alebo podobný pevnejší typ obuvi so svetlou podrážkou. Malým deťom určite nedávajte šľapky, v mnohých školách neodporúčajú ani obľúbené gumené našuchovačky.

 • Tenisky na cvičenie: 7 – 40 eur

Staršia generácia si spomína na jarmilky, veľa dnešných učiteľov však dáva prednosť teniskám na šnurovanie či suchý zips. V jarmilkách totiž deti často nemajú dostatočne pevnú nohu.

 • Šortky alebo tenké tepláky či legínsy: 7 – 20 eur

Nemusíte kupovať nové, pokojne využite niektoré z domácich zásob.

 • Tričko: 5 – 20 eur

Väčšina detí si vystačí s klasickým bavlneným tričkom. Na chladnejšie jesenné dni, keď sa však ešte chodí von, môžete mať pripravené aj jedno s dlhými rukávmi.

 • Fľaša na vodu: 5 – 20 eur

Kvalitné fľaše, ktoré môžete bez obáv používať opakovane a dajú sa umývať aj v umývačke, sú určite dobrá investícia. Okrem toho je dnes v obchodoch mnoho rôznych dizajnov, takže môžete nechať svojho drobca, nech si vyberie podľa vlastného vkusu.

A čo ďalej?

Ďalšie potrebné veci zväčša upresní pani učiteľka na prvom rodičovskom združení hneď na začiatku septembra. Čo všetko budete približne potrebovať?

 • Zošity: 20 – 40 eur
 • Vrecko na prezuvky: 4 – 10 eur
 • Uteráčik: 2 – 8 eur

Potreby na výtvarnú výchovu:

 • Temperové farby: 2,40 – 7 eur 
 • Vodové farby: 2 – 8 eur
 • Súprava štetcov: 1,80 – 7 eur
 • Nožnice: 1 – 7 eur
 • Plastelína: 90 centov – 5 eur
 • Papiere: 5 – 10 eur
 • Lepidlo: 50 centov – 5 eur

Spolu si pripravte 112 – 427 eur

Pri nákupe školských pomôcok teda musíte rátať s minimom aspoň 100 eur. Ak si však potrpíte na dizajnové či značkové vychytávky, nachystajte si niekoľkonásobne viac. Záleží len na vás, koľko chcete do školskej výbavy investovať.

50 eur na školské potreby od Raiffeisen banky

Plánujete si založiť nový účet v banke? Momentálne sa tak určite oplatí urobiť v Raiffeisen banke, ktorá má dlhodobo najspokojnejších klientov. Kto si v nej od 1. 8. do 30. 9. 2018 otvorí účet a svojou novou platobnou kartou zaplatí nákup školských potrieb za minimálne 50 eur, neoľutuje. Banka mu tento nákup preplatí. Ak teda nakúpite napríklad za 60 eur, 50 eur vám Raiffeisen banka vráti. Okrem toho budete automaticky zaradení do žrebovania o päťkrát 1 000 eur, ktoré sa uskutoční 15. 10. 2018. Ak sa na vás usmeje šťastena, na chvíľu si budete môcť prestať lámať hlavu s výškou vašich výdavkov. Viac informácií o benefite a podmienkach súťaže nájdete na raiffeisen.sk/skola

------

Tento článok vyšiel s podporou Raiffeisen banky

Čítaj celý článok
redakcia
28. jún 2017 Čítané 2002x

Chcete si tohtoročnú dovolenku užiť inak, než na pláži? Máte pekné spomienky z detstva na stanovanie s rodičmi a rozhodli ste sa pripraviť podobný zážitok aj svojim deťom? Alebo to bude vaša stanovacia premiéra? Nech je tak alebo onak, na stanovačku s deťmi sa treba poriadne pripraviť.

Výber lokality a kempu

Asi každý už vie, že stan si nemôžete postaviť, kde sa vám zachce, ale len so súhlasom majiteľa pozemku. Preto je najlepším riešením na stanovačku kemping alebo vyhradené miesto – táborisko. Výber najvhodnejšieho miesta závisí od vášho program. Ak si vyberiete kemp v blízkosti kultúrnych alebo prírodných pamiatok, odkiaľ budete podnikať výlety do okolia, počítajte s vyššou cenou a tiež vysokou obsadenosťou.

V mnohých kempoch sú už detské ihriská, malé bazény, dokonca aj detské kútiky, kde vaše ratolesti zabavia animátori. Spravidla sú tu aj možnosti na kúpanie, cyklistiku a ďalšie turistické atrakcie.
Dôležité je zistiť stav sociálnych zariadení a možnosti stravovania. Počet bufetov v areáli ešte nie je zárukou, že sa najete.

Pokiaľ chcete deckám dopriať pravé zálesácke dobrodružstvo, nájdite si osamelé miesto na stanovanie. Takýto adrenalínový zážitok však odporúčame len zdatnejším trampom.

Naplánovanie trasy

Cestu si naplánujte s viacerými prestávkami. Po príjazde do cieľa budete potrebovať ešte sily na stavbu stanu, vybalenie, nafúknutie nafukovačiek, rozloženie matracov… Častejšie zastavenia prospejú vodičovi aj spolucestujúcim.

Výbava

Stan je samozrejmosťou, spacák povinnosťou a karimatka alebo nafukovací matrac neodmysliteľnou súčasťou vášho výletu. Skontrolujte si včas, či sa vaša trampská výbava časom neprederavila, alebo ju nebodaj nenačali mole, či si z nej nespravili hniezdo myši. Stan aj spacák rozprestrite a nechajte voľne presušiť, vyvetrať, nafukovačky nechajte nafúknuté cez noc, aby ste videli, či náhodou pomaly nefučia.
Dobrý tip: Každý člen výpravy si zaslúži vlastný spacák. 

Oblečenie

Pri pobytoch v prírode platí – radšej viac, ako menej. Tak proviantu, ako aj oblečenia. Pripravte sa na to, že aj pri priaznivej predpovedi počasia vás môže zastihnúť nečakaná búrka a vy  zmoknete do nitky a budete sa musieť prezliecť do suchého. Pri dlhšie trvajúcom daždi sa vám veci zas nebudú mať kde vysušiť, okrem toho v kempe aj tak nie je veľa možností, ako si oblečenie vyprať. Takže si zbaľte dostatok ponožiek, tričiek aj s dlhým rukávom, a myslite na to, že noci bývajú chladnejšie, zvlášť pri zemi, na ktorej spite. K plavkám a šiltovkám pribaľte pršiplášte a aspoň deťom gumáky. 
 

Jedlo

Ak sa rozhodnete pre kempingovú stravu, nezabúdajte, že zdravá strava sa v tu veľmi nenosí.  Možno niekde dostanete šalát z dvoch – troch zložiek, ale vrcholom zeleninovej ponuky aj tak býva spravidla len varená kukurica.
Variť si môžete aj sami, či už na ohni, alebo vlastnom variči. V oboch prípadoch sa vám však zíde nôž, doska na krájanie, príbory, misa, taniere a poháre. Zbaľte si aj utierku, hubku na riad a saponát.
Zistite si možnosti stravovania a nakupovania v blízkom okolí, aby ste neboli prekvapení, že po chlieb budete musieť jazdiť niekoľko kilometrov.
POZOR! V niektorých kempoch je zakázané konzumovať vlastné dovezené potraviny!

Osobná hygiena

Okrem obligátneho mydla, zubnej pasty, šampónu a uterákov nezabudnite na toaletný papier, repelent a opaľovacie krémy.  Pri malých deťoch aj na dostatočnú zásobu plienok. Zídu sa vám aj zápalky a baterka, vezmite si do nej aj náhradné batérie. V spoločných sprchách uvítate  gumené žabky na nohy.

Bez základnej lekárničky ani neodchádzajte z domu. Prečítajte si, čo všetko by mala obsahovať, aby ste si dokázali pomôcť v každej situácii

Zábava

Vo vode a na preliezkach je fajn, vaše deti však určite uvítajú, ak sa s nimi zahráte aj vy. Vezmite si lietajúci tanier, lopty, hračky do piesku, knihy, karty… Na dovolenke nie je nič horšie, ako nuda!

Boli ste s deťmi na stanovačke? Podeľte sa o svoje zážitky!
Zážitky so stanom na streche auta vás pobavia v článku Dobrodružstvo menom Slimák od @kmk11

#cestovanie #stanovacka #stanovanie 
Foto: pexels.com, pixabay.som, archív kmk11

Čítaj celý článok
redakcia
26. jún 2017 Čítané 7620x vybrali sme

Nie všetky deti zdieľajú takú radosť z príchodu súrodenca, ako ich rodičia. Niektoré to dokonca ani neskrývajú. 

Keď je v rodine malé dieťa, rodičia majú často obavy, ako prijme svojho mladšieho súrodenca.  Zvyčajne to problém nebýva, ale nájdu sa aj prípady, keď starší potomok svoju nevôľu dáva patrične najavo. No a potom vzniknú takéto vtipné fotky.

                                                    Jedno malé gesto za všetky.

                                Mama, veď si povedala, že ho mám utrieť! Tak utieram!

                        Milý Bože, ďakujem za bračeka, ale ja som sa modlil a šteniatko.

                                                                    Momentka pravdy

                                                Keď budem veľká, budem vizážistka!

                                                            Pohľad, ktorý hovorí za všetko.

                                                 A ďalší všetko vraviaci výraz tváre.

                                                "Tuším sa pokadil, vezmite mi ho!"

                                                    "Toto je to úžasné prekvapenie?"

Máte aj vy podobnú fotku? Dajte do komentárov! :grinning:

#zabava #surodenci #foto

Čítaj celý článok
redakcia
14. jún 2017 Čítané 249x

Pamätáte si, ako ste museli v škole písať krasopisne a nečitateľné slová a vety prepisovať

dovtedy, kým boli napísané úhľadne? Dnes je situácia omnoho lepšia aj preto, že rukopis

nepoužívame tak často ako klávesnicu na počítačoch a displeje na mobiloch. Mnohé deti sa naučia písať paličkovým písmom skôr, než idú do školy. 

Na túto schopnosť nadväzuje práve písmo Comenia Script. Je to písmo, ktoré spĺňa potreby dnešných detí a učí ich písať čitateľne a jednoducho. Vzniklo v Českej republike a jeho autorkou je Radana Lencová. V Čechách prešlo pilotným testovaním a postupne sa začalo presadzovať aj na Slovensku. Je nespojeným písaným písmom, skladá sa z jednoduchej veľkej abecedy, malá abeceda pripomína renesančnú kurzívu. Písmo sa podobá na tlačené písmo, nie je spojité a rozoznávajú sa v ňom veľké a malé písmená.

                                           Ukážka písma comenia script. Zdroj: lencova.eu


Písmo sa osvedčilo aj u detí s poruchami učenia, ktorých stále pribúda. Comenia Script má aj verziu pre ľavákov. Týmto typom písma píšu aj intelektovo nadané deti a takmer všetky deti, ktoré ním píšu zažívajú menej stresu z neúspechu, robia pri písaní menej chýb a pochvaľujú si ho. V súčasnosti prebiehajú školenia pre učiteľov škôl, ktoré sa rozhodli učiť detí písať týmto typom písma.

                   Takto píšu písmom Comenia script prváci.  Zdroj: lencova.eu

Sloboda v písaní odzrkadľuje slobodu vo vzdelávaní. Školy sa môžu rozhodnúť, akými

metódami budú deti učiť a rodičia môžu vybrať školu pre svoje dieťa. Dokonca aj reformné snahy ministerstva školstva presadzujú slobodu vo vzdelávaní. Ministerstvo však rozhodlo, že od septembra musia školy učiť deti písať jednotnými typom písma a to spojitým písaným písmom. Comeniu Script tak odstavili na vedľajšiu koľaj.

                                                                Spojité písmo

Vo štvrtok 15. júna bude prebiehať na desiatkach škôl akcia s názvom Deň husieho brka, zároveň chce podporiť Petíciu za slobodu v písaní, ktorú podpísalo takmer šesťtisíc ľudí. Podporiť jednoduchšie a teda efektívnejšie písanie tak môžete aj vy. 

Čítaj celý článok
redakcia
7. jún 2017
Aký je váš názor na lotosový pôrod?
Zobraz celú správu
redakcia
30. máj 2017 Čítané 147x vybrali sme

Vieš o tom, že na Modrom koníku nájdeš aj užitočné, overené a dôveryhodné informácie, navyše doplnené o osobné skúsenosti druhých mamičiek? 

Práve osobné skúsenosti druhých ti dajú informácie, ktoré sa nedozvieš z reklamy, nedočítaš sa v odborných článkoch, nepovie ti ich ani lekár, lebo ani ten najlepší odborník nemá toľko vlastných skúseností. Pomôžu ti vytvoriť si názor, spraviť lepší prehľad, získať viac poznatkov, vyriešiť dilemu...

Aj ty môžeš pomáhať

Zdieľaním vlastných zážitkov môžeš neskôr pomôcť ľuďom, ktorí sa ocitnú v podobnej situácii a hľadajú viac informácií či riešenie - tak ako aj ty kedysi. 

Myslíš si, že nemáš čo povedať? Neveríme, že by sa našla mamička, ktorá nemá čo povedať druhým :slight_smile: Vyjadriť sa môžeš k mnohým témam - snaženie sa o bábätko, tehotenstvo, pôrod, skúsenosť s pôrodnicou, dojčenie, prekonávanie chorôb, výchova detičiek, voľnočasové aktivity...
A s trochou šťastia môžeš teraz za svoju námahu získať aj malý darček. 

Ako na to?

Stačí kliknúť na Wiki Modrého koníka, nájsť si svoju tému a do formulára pridať osobnú skúsenosť.

Zo všetkých pridaných v 22. týždni vyberieme tri, ktoré odmeníme jedným z týchto darčekov: 

Čítaj celý článok
redakcia
25. máj 2017 Čítané 1838x vybrali sme

Najobľúbenejším receptom z bazy je nesporne bazový sirup. Z kvetov tohto liečivého kríku ale pripravíte aj hlavné jedlo, liečivú masť či osviežujúce šampanské.

Koncom mája rozkvitnú biele až bieložlté kvety bazy a aj nevšímavých upútajú svojou charakteristickou vôňou. Baza nie je len obyčajný krík, rastúci už aj na sídliskách. Je to všestranná liečivá rastlina.
Bazový sirup a čaj vynikajúco chutia a osviežujú. Zmierňujú ťažkosti s dýchaním. Majú močopudný účinok, čím pomáhajú pri problémoch s močovými cestami, opuchmi, ako aj telu zbavovať sa toxínov. Zlepšujú pružnosť ciev a jemne znižujú krvný tlak. Dojčiace mamičky poteší, že baza podporuje tvorbu materského mlieka. 

Plody pomáhajú pri bolestiach nervového pôvodu, vyskočenej platničke, bolesti hlavy.

Obklady z listov urýchľujú hojenie modrín, popálenín a rán, sušené zastavujú krvácanie z nosa.

Kôra pôsobí ako preháňadlo.
Bieliace účinky bazy sa využívali pri čistení pokožky a zosvetľovaní pieh.

Kedy zbierať kvet bazy?

Ideálny čas na zber bazových kvetov je vtedy, keď sú kvietky otvorené a najviac voňajú, okvetné lístky nie sú zožltnuté a neopadávajú. Odporúča sa zbierať súkvetia skoro ráno, kým je rosa. Vtedy peľ z kvietkov nevypadáva a tie sú aromatickejšie.

Ako sušiť bazové kvety?

Kvety sušte celé, zavesené na šnúru v tieni alebo rozložené bez stopiek v tenkej vrstve. Dávajte pozor, aby nezhnedli, vtedy stratia svoje liečivé účinky.

Zaujímavosti o baze

 • Kelti si bazový krík vysoko uctievali, pretože verili, že ochraňuje pred zlými duchmi a negatívnou energiou. Kto ho vyťal, vypustil nečisté sily a ak nezasadil nový, stihla ho životná pohroma.
 • Galovia verili, že v kvetoch bazy sa ukrývajú víly
 • Je to krík životných protikladov: Kvety sú biele a liečivé, plody čierne a za surova jedovaté
 • Verilo sa, že baza chráni pred bleskom a ohňom
 • Bazová vetvička pod vankúšom prináša dobrý spánok.
 • Baza prináša šťastie novomanželom.
 • Budúce mamičky by mali pobozkať bazový krík, podľa povery to prináša dieťatku šťastnú budúcnosť

Recepty z bazových kvetov


Bazový ocot

Kilo sušených kvetov zalejte litrom octu a nechajte na teplom mieste lúhovať osem dní. Preceďte cez gázu a využívajte v kuchyni, alebo ako obklad pri podvrtnutiach, opuchoch, výronoch.


Bazový sekt

V štyroch litroch vody rozpustite pol kila cukru a nechajte vychladnúť. Asi 20 bazových kvetov poukladajte do nádoby stonkami nahor a poprekladajte dvoma dobre umytými nakrájanými citrónmi. Zalejte vychladnutou cukrovou vodou, nádobu prikryte gázou a prigumičkujte. Nechajte kvasiť na slnečnom mieste. Raz denne premiešajte a po piatich dňoch ochutnajte, či sekt neoctovie. Bazové šampanské je hotové, keď začne mierne šumieť. Preceďte ho cez gázu alebo kávový filter do fliaš, dobre zatvorte a odložte do chladničky. Pri dlhšom skladovaní občas povoľte uzáver, aby vám bazové šampanské nevybuchlo.
Tip: Fantasticky osvieži s jahodou a mätou

Bazový med

Budete potrebovať približne 60 bazových kvetov, 4 pomaranče, 1,5 lyžice kyseliny citrónovej, kilo kryštálového cukru a liter vody. Kvetom odstrihnite hrubé stonky, dajte do hrnca, zalejte vodou, šťavou z troch citrónov, pridajte kyselinu citrónovú (citrodeko) a jeden ošúpaný pokrájaný pomaranč. Nechajte zovrieť a na miernom ohni povarte desať minút. Nechajte odstáť do druhého dňa. Potom kvety vymačkajte, nálev preceďte a pridajte doň cukor. Nechajte zovrieť a za občasného miešania varte najmenej 1,5 hodiny, kým nehustne. Horúce nalejte do pohárov, zatvorte, otočte hore dnom a nechajte vychladnúť.

Bazový tvaroh

Vymiešajte tvaroh s bielym jogurtom a dochuťte trochou bazového medu alebo sirupu. Podávajte s piškótami, deti neodolajú!
Podobne môžete ochutiť aj plnky do koláčov a zákuskov.

Bazové želé

Asi 25 bazových kvetov zalejte litrom jablkového džúsu a nechajte v chladničke 24 hodín. Kvety vyžmýkajte, nálev zlejte do hrnca. Pridajte šťavu z jedného citróna a želírovací cukor 2:1. Dajte variť, po zovretí varte na miernom ohni asi 5 minút kým nezačne tuhnúť. Horúce nalejte do pohárov, zatvorte, otočte hore dnom a nechajte vychladnúť.

Vyprážané bazové kvety

Pripravte si cesto ako na palacinky, či už sladké alebo slané. Kvety bazy umyte a jemne osušte. Súkvetie chyťte za stonku, namočte do cestíčka a dajte vysmážať. Počas praženia môžete vytŕčajúce stonky odstrihnúť, ak ich necháte, bude jedlo vyzerať exotickejšie.
Tip: Na sladko sú bazové kvety vynikajúce poliate medom alebo javorovým sirupom, prípadne ešte obalené v škoricovom cukre. Na slano ich podávajte so zemiakmi a smotanou.

Liečivá masť z bazových kvetov
Do štvrť kila rozpustenej bravčovej masti pridajte 3 lyžice rozdrvených kvetov. Nechajte postáť 24 hodín, potom masť prehrejte - len do rozpustenia!, preceďte cez plátno a dobre vytlačte. Môžete pridať trochu včelieho vosku pre hustejšiu konzistenciu. Masť je vhodná na pomliaždeniny, výrony, modriny, suchú kožu, suchý ekzém

Nezabudli sme ani na bazový sirup. Receptov naň je neúrekom >>

Mohlo by vás zaujímať aj:  Baza čierna a recepty z nej. Ako pripraviť sirup, lekvár?

A čo pripravujete z bazy vy?

#recepty #baza #bazovy_sirup #bazovy_kvet
foto: flickr, shutterstock

Čítaj celý článok
redakcia
22. máj 2017 Čítané 1634x vybrali sme

Herečka, moderátorka, spisovateľka, módna návrhárka... Ale predovšetkým mamina - Kristína Farkašová porozprávala o tom, ako sa cíti v životnej role dvojmamy, aké sú jej dcéry, aj ako sa dá zvládnuť výchova dvojičiek, navrhovanie odevov, písanie, ambasádorstvo a množstvo ďalších krásnych aktivít.

Ako herečka zahráš bravúrne hocijakú rolu. Tvoje mamičkovské tričká a aj dve knihy svedčia o tom, že si sa úplne ponorila do tejto súčasnej – mamičkovskej. Ako sa ti pozdáva? Je ti šitá na mieru?

Ja som skutočne človek, ktorý sa v princípe všade cíti dobre. A aj keď náhodou nie, vždy podvedome urobím všetko preto, aby som sa cítila. Podvedome sa viem o seba naozaj dobre postarať. Mamou som chcela byť od puberty a vedela som, že to bude absolútny vrchol môjho života. A tak to aj bolo. Som mama a všetky tie veci naokolo sú len voňavé korenie, ktoré prichádzajú spontánne, aby nám bolo ešte lepšie.

Boli tvoje dcérky plánované, či príjemným prekvapením? Pamätáš si, čo ti napadlo, keď si sa dozvedela, že sú dve?

Sú plánované, ale teda priznávam, že dve sme neplánovali. To mi ani nenapadlo a musím povedať, že keď mi pani doktorka oznámila, že sú dve, skoro ma piclo. Dlho som plakala a na záver som skonštatovala, že “budeme mať cirkus”. V šoku som bola poriadne dlho a bola som sklamaná, pretože moje dvojičkové spolumamy mali buď opatrovateľku ubytovanú u nich v dome, aby bola nonstop k dispozícií, druhá dvojičková mama sa presťahovala k rodičom, aby jej pomáhali. A ja som si nič z tohto nevedela predstaviť. Ja som chcela byť mama na plný úväzok a bála som sa, že to s dvoma naraz nebudem zvládať. Riešila som, kde zoberiem peniaze na opatrovateľku. No skrátka, okolie ma vydesilo. Ale nezmyselne. Som mu vlastne vďačná. Lebo oproti tomu, čo hovorili, to bola brnkačka. Bez pomoci, opatrovateliek… Áno, bola som unavená, ale to sú aj jednomamy. Mať dvojičky je to najúžasnejšie na svete. Všetkým odporúčam. čistá krása.

Ohlásili sa skôr, ak si predpokladala. Ako si spomínaš na prvé chvíle po ich narodení?

S radosťou že prežili. S láskou a šťastím. A s dôverou. Od úplného začiatku som im verila, že bude všetko v poriadku a tak aj vďakabohu bolo.

Prvorodičky majú často aj s jedným bábätkom práce vyše hlavy. Ako si to zvládala, keď na svet prišlo nie jedno, ale hneď dve bábätká?

Neviem to porovnať, jedno dieťa som mala len minútu. Bolo to celé pre mňa úplne prirodzené, krásne a prežila som si to úplne naplno. Musím povedať, že sme mali pomerne prísny režim, aby sa nám ľahšie fungovalo, takže skutočne nebol žiaden problém. Ja som sa tešila každú minútu.

Bola si na takej klasickej materskej dovolenke, alebo si už po pár týždňoch zarezávala v práci?

Bola som na úplne klasickej dovolenke a konečne som si začala užívať život naplno a začala som si plniť sny. Do práce som išla každé dva týždne na štyri hodiny a veľmi veľmi výnimočne počas spánku dievčat, medzi dojčeniami. Naozaj som nechcela prísť o čas strávený s nimi. Bohužiaľ som zarábať musela, pretože by sme nevyžili a tak mi napadlo, že zase začnem po nociach maľovať naplno moje Koláčovské tričká, aby som si privyrobila. A začala som po nociach písať blogy, aby som mala trochu psychohygieny. A tričká sa rozbehli ako nikdy, z blogov vznikli knižky a ja som mohla pokojne dovolenkovať skoro tri a pol roka, pretože som si vymysela spôsob obživy, ktorý ma neoberal o materstvo.

Predčasniatok je čoraz viac. Čo by si poradila nešťastným mamám, ktoré dostali do rúk miniatúrne uzlíčky a sú plné strachu o ne?

Nech im dôverujú. A nech dôverujú svojej intuícií. A veľa lásky.

Čo je z tvojho pohľadu na materstve najkrajšie a čo by si najradšej preskočila?

Nenávidim mrnčanie! Ten zvuk! To len začujem a už mi zviera žalúdok. Aaaaaaaaaa! Zošaliem z toho! A čo je najkrajšie? Každý deň asi tisíc situácií a to, že existuje úžasný druh lásky, ktorý nikto bez toho, aby porodil, nespozná.

Dnes sú už dvojičky Ela a Matilda škôlkarky. Ako sa im páči v škôlke?

Veľmi. Majú fantastické učiteľky a úžasných kamarátov s rovnako úžasnými mamami. Sme skvelá partička.

Aké sú? Potatili sa, či pomamili? Sú povahovo veľmi rozdielne?

Sú povahovo absolútne rozdielne. Okrem rodičov vlastne nemajú nič spoločné. Je to poctivý mix oboch rodičov, aj vizuálne aj povahovo.

Kto ti najviac pomáha s deťmi?

Škôlka.

Zašla si si niekedy po radu aj na Modrého koníka?

Nie, nie, veru nie.

Všetci ťa majú zafixovanú ako „ryšavku“ a zrazu je z teba tmavovláska. Vlasy vraj meníme pri veľkých zmenách v živote. Je to tak aj u teba?

To neviem. Skrátka sa mi chcelo s nedievkami cestovať a nefixovať sa na termíny u kaderníčky, kam som musela chodiť každé tri týždne. Tak som si dala svoju farbu, ktorá mi už odrástla a to čo vidíte, sú moje skutočné vlasy. Cítim sa takto oveľa lepšie. Nechce sa mi na seba takto vizuálne pútať, dosť bolo žiarivej pozornosti. Je mi lepšie samej so sebou, prirodzene.

Kedysi si bojovala s depresiou. Pokúša sa ešte niekedy o teba?

Ale samozrejme. Lebo ja som taký precitlivený typ. Ale musím povedať, že už som sa naučila so sebou veľmi kvalitne pracovať. Makám na sebe ako fretka. Občas to ide ťažšie, vtedy cvičím, športujem a hneď je po depke.

Tvoja kniha Som mama zaznamenala medzi mamičkami obrovský úspech. Ako vznikla myšlienka napísať knihu?

Nikdy som nechcela napísať knižku. Písala som len blogy, aby ma nepiclo z materskej dovolenky. Potrebovala som si témy, ktoré sme prežívali, odľahčiť, pozrieť sa na ne inou optikou a bojovať proti tzv. mindžujúcim matkám, ktoré sa stále sťažujú. Ja ako mama, ktorej život detí nebol zo začiatku istý, by som si mindžovať nikdy nedovolila… A tak som začala písať tešivé články o mamovaní. A potom ma oslovili vydavateľstvá a aj keď som sa zdráhala, Ikar ma ukecal. A ja som nekonečne vďačná.

Ako deti rástli, prišla aj druhá kniha – Stále som mama. Môžu sa tvoje verné čitateľky tešiť aj na ďalšie pokračovanie?

Zatiaľ isto nie. Prechádzala som obdobím, kedy som ledva existovala, písať sa mi nedalo. Možno ešte niekedy. Teraz pracujem na iných knižných prekvapeniach. Samozrejme súvisiacich s mamovaním.


Si ambasádorkou mliečneho nápoja na podporu dojčenia, navrhla si k nemu aj špeciálny termohrnček. Podporovala si aj malé tajné ženské radosti či opustené zvieratá. Si mamina dvojičiek. K tomu máš pracovné aktivity – moderovanie, hranie, skúšanie, rozhovory, fotenia, učíš sa texty... Navrhuješ odevy, píšeš knihy, editoriály, články. Na tvojom facebooku aj instagrame to žije. Koľko máš rúk, hláv a koľko hodín má tvoj deň? Nie si naklonovaná? Nemáš dvojča? :relaxed: Ako to stíhaš?

Preboha! Toto je na psychiatriu, keď to čítam. Nehrám a neskúšam, to si treba odrátať. Ako to stíham? Tak, že ma to všetko baví. Som nadšenkyňa pekností, plnička snov a naivná vymýšľačka nových nápadov. Inak rúk mám podľa mňa viac ako dve. O tom som dlhodobo presvedčená. Neviem, či ja nie som chobotnica… a možno mám aj dvojča…schizofrénia? Nie, nie. Naozaj to stíham všetko s láskou a rada. Ale musím priznať, že každé poobedie aspoň chvíľu spím, lebo míňam na život strašne veľa energie.

Vyberáme aj z otázok, ktoré by ti rady položili čitateľky Modrého koníka:

Čo máš na sebe rada a čo robíš, keď nemusíš nič robiť?

Na sebe mám rada, že viem “upliecť z kaka bič”, ako sa hovorí. A keď nemusím nič robiť? Ja musím furt niečo robiť, aj keď nemusím.

Prečo nechceš, aby boli deti so starými rodičmi? (Boris Farkaš si sťažoval v tlači)

To nie je pravda, samozrejme. Ako by som to… Nie sú jednoduché tieto rodinné vzťahy, netreba brať všetko vážne, čo sa napíše.


Môj muž ľúbi tvoje pruhované tričko (Ježiško mu priniesol), ale má pocit, že ho opticky rozširuje. Nevedela by si dať hrubšie tie modré pruhy? Alebo pre ženu napríklad pohrať sa s ich hrúbkou, aby vyformovali mamičkám postavičku ako lusk.

Muž nech cvičí! :slight_smile: Neplánujeme veruže niečo meniť. Ale ďakujeme za tip. A hlavne, každá jedna postavička je ako lusk, či už v pásikoch, alebo bodkách.


Kedy dáš akciu na pásikavé tričká „Som mama“?

Na moje narodky. Výťažok pôjde na predčasniatka. Tak.

Aké číslo má tvoja farba na vlasy?

Moje rodné číslo.

Nepridáš sa k nám na Modrom koníku? Myslím, že by nám to prospelo, trošku si s tebou po večeroch potrkotať.

Ďakujem za ponuku, ale asi si po večeroch budem žiť svoj súkromný život. Potrkotajme na ihrisku, čo vy na to?

Stále máš záľubu v krémoch?

V krémoch na ruky. Áno. Fatálnu.

Čítaj celý článok
redakcia
13. máj 2017
Zobraz celú správu
redakcia
7. máj 2017
Priznania matiek 13 fotiek
redakcia
4. máj 2017 vybrali sme
Nenechávajte deti samé so zvieratami :slight_smile: 32 fotiek
redakcia
19. apr 2017
U nás takto pľuhavo .:cloud_rain::snowflake:
A ako u vás?
Zobraz celú správu
redakcia
6. apr 2017 Čítané 12855x vybrali sme

Mladučká Shelly Cawley zo Severnej Karolíny sa nevedela dočkať svojho bábätka. Tak ako každá budúca mamička. No dlho očakávaný deň sa zmenil na tragédiu.

Lekári museli pristúpiť k cisárskemu rezu. Maličká Rylan sa narodila zdravá, ale  krvná zrazenina, uvoľnená počas operácie, zablokovala cievu matky a tá skolabovala a upadla do bezvedomia. “Lekári robili, čo mohli. Nebolo však pochýb, že Shelly stratili,” spomína na najťažšie časy svojho života manžel Jeremy. “Ste tak neuveriteľne nadšení, že sa vám narodí dieťa… A v ďalšom okamihu viete, že sa budete musieť rozlúčiť so svojou ženou navždy.”

Zvrat nastal, keď sestrička na sále dostala nápad: “Vieme, že kontakt s matkou má na novorodenca dobrý vplyv, tak prečo by to nemohlo byť naopak?” hovorí sestrička Ashley. Vzali nahé dieťa a položili ho na hruď matky. “Dúfala som, že Shelly bude stále niekde tam, aby mohla cítiť svoje dieťa a jeho srdiečko v nej prebudí materinský inštinkt,” vysvetľuje zdravotná sestra.

Stalo sa ale, čo nikto nepredpokladal. Keď si bábätko ľahlo na mamu, spokojne zaspalo! “Šteklili sme ju, poštipkávali, ale ona spala. Trvalo asi desať minút, kým sa prebrala a zaplakala,” vraví otec Jeremy.  A potom prišlo neuveriteľné. “Monitor srdcovej činnosti začal blikať. Krik malej prinútil Shelly bojovať. Mal som svoju ženu späť!”

Po týždni sa 23-ročná mamička prebrala z bezvedomia a prvýkrát videla svoje dieťatko. “Pozrela som sa Rylan do tváre a pomyslela som si, že je to najkrajšie bábätko na svete. Viem, že si to myslí každá matka, ale my sme mali po tom všetkom špeciálny vzťah,” vraví Shelly po roku od tejto udalosti. “Keď Rylan vyrastie, poviem jej, ako mi zachránila život.”

zdroj: babiesdailynews

Čítaj celý článok
redakcia
30. mar 2017 Čítané 9413x vybrali sme

Do očí bijúci prsník na streche v Londýne mal podporiť britské mamičky, dojčiace na verejnosti. Prekáža im neželaná pozornosť. Slovenky sa s ňou potýkajú tiež.

V Londýne sa dojčiace matky dočkali doslova obrovskej podpory. Neprehliadnuteľným prsníkom, umiestneným na streche budovy, sa agentúra Mother London rozhodla poukázať na stále kontroverznú problematiku dojčenia na verejnosti. “Ťažko uveriť, že v roku 20107 sa britské matky pri dojčení či kŕmení z fľašky stále cítia pozorované a posudzované,” odôvodňujú svoju iniciatívu. Jej zámerom bolo poukázať na slobodu voľby každej matky rozhodnúť sa, kde a ako bude svoje dieťa kŕmiť.

Nepríjemné pohľady a netolerantné reakcie sú dobre známe aj slovenským mamičkám. Považujeme sa za civilizovaný národ, ale taká prirodzená vec ako dojčenie v parku, obchodnom centre či v reštaurácii dokáže stále niektorých ľudí pohoršiť. Alebo dokonca ešte horšie:
Pred niekoľkými rokmi som bola na úrade vybavovať veci. Malá bola už veľmi hladná, tak som sa s ňou utiahla za kvetináč a kojila som. Niekto ma tam zbadal, úradníčky mi nadávali, že keď mám hladné dieťa, mám zostať doma a dokonca som dostala pokutu za pohoršovanie,” spomína nepríjemný zážitok mamička z Modrého koníka.

Sú mamičky, ktoré, aby sa vyhli zbytočným komentárom, sa dokonca radšej utiahnu na toalety. Iné si pocit súkromia vyriešia bavlnenou plienkou alebo špeciálnym oblečením či multifunkčnou šatkou.

Dojčenie na verejnosti je slobodnou voľbou každej ženy. Ak máte pochybnosti, spomeňte si na slová istého lekára, ktorý povzbudzoval mamičky takto: “Kojte vždy a všade. Slušný človek sa diskrétne odvráti a neslušný vám bude čumieť na prsia tak či tak.”

zdroj: motherlondon.com

Čítaj celý článok
redakcia
22. mar 2017 Čítané 3784x vybrali sme
via GIPHY

Hľadáme džokejov, ktorí dokážu osedlať Modrého koníka, vysadnúť a udržať sa v sedle v cvale aj trysku. Keď to ešte vyšperkujú voltížovou zostavou, ujde sa im aj bonus.

Nechápeš, čo? No dobre, trochu sme uleteli :slight_smile: Takže o čo nám ide?

Náš Koník o čosi narástol, zmocnel a tak sme sa rozhodli ho zapriahnuť do koča a možno práve ty sa v ňom s nami môžeš viezť. V prípade, že by si s nami chcela spolupracovať ako externá redaktorka a privyrobiť si tak na príjemné vreckové.


Je jedno, kde bývaš, pretože robiť budeš z domu. Nezakladáme si ani na počte detí, ani na tom, či si na materskej, študuješ, pracuješ, alebo žiješ v mamahoteli. Ani na tom, či už nepíšeš pre niekoho iného - teda pokiaľ nedáš všetkým rovnaké texty.

Záleží nám však na tom, ako vieš písať. Najdôležitejšie je, aby si mala čítavý štýl a ovládala gramatiku. Ypsilony považujeme za božstvo, takže sa k nim náležite správame, no uletená čiarka či ojedinelý preklep nám tlak nejak zásadne nedvíha.

Redaktorské písanie je iné, než blogerské. Mala by si čas na pravidelné prispievanie niekoľko článkov týždenne, sledovanie konkurencie, písanie na zadané témy a vyhľadávanie vlastných tém? Ak áno - výborne! Pošli nám ukážky spolu s pár riadkami o sebe - čo robíš, čo ťa baví, prečo chceš písať na Koníka a prípadne s kým si už spolupracovala na redakcia@modrykonik.sk

Keď ešte nie si úplne presvedčená, že by si to zvládla, čas na rozmyslenie máš do 4.apríla 2017.

Tak a už vieš zhruba všetko na to, aby si začala ťukať do klávesnice e-mail so životopisom, pár motivačnými riadkami a svojimi príspevkami. Posielaj na redakcia@modrykonik.sk do 4. apríla 2017

Čítaj celý článok
redakcia
16. mar 2017 Čítané 4662x vybrali sme
via GIPHY
Rozdiely medzi mužmi a ženami sú vždy vďačným námetom na prekáranie. A keďže zábavy nie je nikdy dosť, nech sa páči, zabav sa!
 • Niektorí muži by aj odišli z domu, len keby sa vedeli pobaliť.
 • Moderné lieky sú hotový zázrak. Vďaka nim sa žena so zápalom pľúc môže postarať o muža s nádchou.
 • Keď varia muži, je to mimoriadne záslužná činnosť. Keď varia ženy, je to bežná domáca práca.
 • Muž si po príchode zo záhrady vždy umýva ruky. Zablatí umývadlo, mydlo, špongiu aj uterák. Je to dôkaz toho, ako usilovne pracoval celé predpoludnie.
 • Muži sa nikdy nepoutierajú predtým, než vylezú spod sprchy. Namočia sa a potom sa len rýchlo zabalia do uteráka – a kúpeľňa vyzerá, ako by sa cez ňu prehnala búrka.
 • Mužská vášeň ku všelijakým mašinkám rozhodne nezahŕňa domáce spotrebiče.
 • Keď navarí žena, muž príde, nahádže jedlo do seba a v lepšom prípade poďakuje. Keď navarí muž, očakáva obdivné komentáre svojho gastronomického diela. Aj keď je to len presolená praženica.    
 • Ktoré sú tri slovíčka, čo muž nikdy nevysloví? „Spravím to teraz.“
 • Pred sobášom je muž schopný zložiť ti k nohám celý život, po sobáši nie je ochotný ani zložiť noviny, čo prečítal.
 • Muži sú ako pľuzgiere. Ukážu sa, až keď je práca hotová.
 • Muž dokáže spraviť všetko, o čo ho žena požiada. Netreba mu to každého polroka pripomínať.
 • Muži vedia, že každá práca má vlastný život. Keby ju skončili, bolo by to takmer to isté, ako keby ju zabili.
 • Keď si sadne pred televízor muž, vidí televízor, aj keby na ňom bola dvojcentimetrová vrstva prachu.

Ale aj tak ich máme rady. Veď sú najlepším ľudským druhom opačného pohlavia :slight_smile:

Zabudli sme na niečo? Čo by si ešte doplnila?  

Čítaj celý článok
redakcia
9. mar 2017 Čítané 26327x vybrali sme

To najlepšie, čo kedy bolo na tému "BIOMATKA" napísané. Nekritizuje, neuráža, negeneralizuje... Veď čítajte. 

Mamičkovských tém sú, zdá sa, plné weby. A ja skrátka furt rozmýšľam, čo, dofrasa, je vlastne tá biomatka.


Mamičkovských tém sú, zdá sa,
plné weby. A ja skrátka
furt rozmýšľam, čo, dofrasa,
je vlastne tá biomatka.

Tá, čo túži po bondingu,
čo so svokrou stojí v ringu,
dieťa pchá do babyšatky,
používa plienky z látky,
čo v pokornej viere žije
vo vesmírne energie,
čo zaháňa strach a muky
rudou šnúrkou kolo ruky?

Alebo tá, čo sa vari
klania Bohu pri oltári,
čo nenosí prsteň zlatý,
ale po zem etno šaty,
v rozpustených vlasoch chodí,
v intimite doma rodí,
či tá, čo si na dve strany
spíše pôrodnícke plány,

chodí sexi oblečená,
deťom dáva dve-tri mená,
čo s dojčením líha, vstáva
(mliečko nie je iba strava),
keď to nejde, nuž bez splínu
zavolá si poradkyňu,
abo to vzdá a sa hladká:
„Veď ja nie som horšia matka!“?

Je to tá, čo od pôrodu
miesto kávy pije vodu,
používa špalda múku,
paru miesto šmaľcu, tuku,
či tá, ktorá víno pije,
varí podľa tradície,
občas spraví praženicu
a nechá si doniesť pizzu,

využíva joga cviky,
menštruačné poháriky,
tá, čo cvičí Pilatesa,
či chodí so psom do lesa?
Tá, čo perie v ekoprášku,
čo bábätku nedá fľašku,
čo v kočíku vozí deti,
na krku má amulety?

Alebo je to tá, ktorá
prudko bočí od doktora,
v komposte si tvorí hlinu,
sadí vlastnú zeleninu,
a hoc je to na ňu veľa,
nezabúda na manžela,
na preliezkach deti honí,
má konto na Modrom koni?

No povedzte, dámy, páni,
kdeže presne je tá latka?
Ktorá z týchto žien či paní
je takzvaná biomatka?

Musí spĺňať všetky body?
Či len zopár? Potom amen.
Komu táto žena škodí,
ten nech prvý hodí kameň.

Chytajte ju! Tu je! Tu je!...
Ľudská mienka je však vratká.
V skutočnosti nejestvuje
totiž žiadna biomatka,

iba naše čudné schémy.
Ach, my virtuálni blázni!
Všetky mamy žijú v tieni
pojmu, čo je celkom prázdny,

a márne si lámu hlavy:
„Aj ja patrím do tej bandy?
Ak áno, čo bontón vraví?
Mám byť hrdá či sa hanbiť?“

Poradím ti iba krátko:
Nebuď hrdá, nehanbi sa.
Buď normálnou dobrou matkou,
a keď letí kameň, kry sa.autorkou je Jana Vinterová)

Čítaj celý článok
redakcia
2. mar 2017 Čítané 13899x vybrali sme

Predtým, než sa dalo pohlavie bábätka určiť sonom, museli sa budúce mamičky spoliehať len na “zaručene overené” metódy, ako zistiť, či im pod srdcom rastie chlapček, alebo dievčatko.

“Nech je to hocičo, len nech je to zdravé,” zvykne sa hovoriť. No každému vŕta v hlave, či kupovať výbavičku ružovú, alebo modrú. Len máloktorí rodičia sa chcú nechať prekvapiť, väčšinou spolu s lekárom zvedavo pozerajú na ultrazvuk a snažia sa rozlúštiť, čo to bude. Než však prišli moderné metódy, museli sa tehotné spoliehať len na tradičné predpovedanie pohlavia so šancou na úspech 1:1. A tak počítali tep, cikali na zrno, sledovali jedálniček, bradavky, vlasy…

Jééj, ty si opeknela!

Pokiaľ túto vetu počúvate čoraz častejšie, chystajte sa na príchod malého chlapíka. Extra dávka testosterónu vraj spôsobuje, že vlasy sú lesklejšie, nechty pevnejšie, pleť žiarivejšia. Dievčatká uberajú matkám na kráse, lebo si ju kradnú pre seba.

Ako mu bije srdiečko?

Jeden z najsilnejších pocitov počas tehotenstva zažíva žena vtedy, keď počuje biť srdiečko svojho drobčeka. Vraj keď bije frekvenciou viac ako 140-krát za minútu, bude to dievča. Pod 140 je to srdce chlapca.

Držte si nosy, chceme vedieť, čo to bude!

Túto metódu skúšajte, len keď budete zaručene sami. Veď čo keď zafunguje? Zjedzte strúčik cesnaku. Ak budete smrdieť na sto honov, v brušku vám rastie chlapček. Keď nebude cítiť nič, je to dievča.

Čo prezradia bradavky?

Prsia počas tehotenstva menia tvar aj farbu. Stmavnutie bradaviek má signalizovať, že z nich bude piť chlapček. Keď sa farba nemení, porodíte dievčatko.

Býva ti zle? Môže za to dievča!

Ranná nevoľnosť zvykne po prvom trimestri ustúpiť, no sú ženy, ktorým prejde až po pôrode. Za ťažké ranné stavy pripisujte zodpovednosť dievčatku, chlapci svoje maminy nezvyknú takto trápiť.

Pokus s čističom odpadov

Je až neuveriteľné, že by čistič odpadov dokázal predpovedať pohlavie bábätka. Metóda pochádza z krajiny neobmedzených možností a Američanky to skúšajú takto: Dve polievkové lyžice čističa zmiešanú s pár mililitrami ranného moču. Keď toxická zmes prestane dymiť a zhnedne, bude to chlapec. Ak zostane bez zmeny farby, bude to dievča. 

Nikde sa však nehovorí o tom, čo to bude, keď zmes nadobudne inú farbu. Navyše je tento vysoko toxický pokus relatívne nebezpečný.

Test so sódou bikarbónou

Menej nebezpečný je test s jedlou sódou. Do jednorázového pohára dajte 2 - 3 lyžice sódy bikarbóny a nalejte na ňu pár mililitrov ranného moču. Ak zmes šumí, je to chlapec. Keď nepríde k žiadnej reakcií, bude to dievčatko.

Bruško, bruško, čo sa v tebe skrýva?

Jedna z najznámejších predpovedacích metód je určovanie pohlavia podľa tvaru bruška. Špicaté, vysoké skrýva dievča, guľaté zas chlapčeka.

Kyvadlový test

Možno ste už o ňom počuli. Obrúčku uviažete na nitku, budúca mamička si ľahne na chrbát a vy držíte šnúrku s obrúčkou nad jej bruchom. Keď sa začne hojdať do strán, je to chlapec. Keď začne krúžiť, bude to dievča.

Extra nepresný test

Aj z tváre sa dalo vyčítať, čo sa narodí. Zaguľatená tvár patrila čakateľke dievčatka, tehotné ženy s úzkou tvárou mali mať chlapčeka. K tejto metóde sa vyjadrila aj lekárska komunita ako k extrémne nepresnej, keďže tvár väčšiny tehotných žien sa zaguľacuje vplyvom priberania a zadržiavania vody.

Slané dcérky, sladkí synovia

Na čo máte chute? Neodoláte zákuskom, čokoláde, crosissantom, kokteilom? Kupujte modré dupačky. Pokiaľ likvidujete zásoby lupienkov a soletiek, nakupujte v oddelení pre dievčatká.

Náladová metóda

Náhle zmeny nálad podľa našich pramatiek spôsobovala zvýšená hladina estrogénu a ženských hormónov. Náladové tehotenstvo by malo skončiť pôrodom dievčatka.

Vysnívané dieťatko

Keď sa vám sníva, že vám bocian priniesol dievča, bude to chlapček. A naopak.

Viac babských metód, ako aj osobné skúsenosti mamičiek sa dočítaš vo WIKI >>

#zabava
#tehotenstvo
#pohlavie

Čítaj celý článok
redakcia
22. feb 2017 Čítané 2216x

Ak si našou facebookovou kamoškou, môžeš sa zapojiť do súťaže o chutné čokoládkové chrumkanie. Stačí fakt málo:
Pod facebookový status so súťažou (nájdeš tu =>) napíš, čo najradšej raňajkuješ.
Potom počkaj do piatka 24.2., keď niekedy po 12:00, teda po skončení súťaže, vyberieme víťaza. To je celé. Klikaj sem a možno sa na teba usmeje chrumkavé čoko-ládovanie :slight_smile:

Čítaj celý článok
redakcia
Správa bola zmenená 22. feb 2017 vybrali sme
Rozhovor s Kristínou Farkašovou

Milé koníčkarky,
pripravujeme pre vás rozhovor s maminou, herečkou, moderátorkou, spisovateľkou, módnou návrhárkou... no proste s Kristínou Farkašovou (na fotke ešte s "pôvodnými" vlasmi :slight_smile: )
Čo by ste sa jej chceli opýtať? Napíšte otázku do komentu a my ju Kristíne posunieme. Smelo do toho! :wink:
Zobraz celú správu
redakcia
21. feb 2017 Čítané 27765x vybrali sme

Speváčka Tina sa vyznala zo svojich pocitov, ktoré prežívala po tom, čo jej syn prišiel na svet skôr, než všetci očakávali. "Nemám právo nikomu hovoriť, čo má robiť, len opíšem svoju skúsenosť," prihovára sa svojim fanúšikom. Jej inšpirujúce slová sú dôkazom, že je to silná žena, ktorá vie, že slzy a sebaľútosť v ťažkých chvíľach veľmi nepomôžu. Namiesto toho je lepšie "prijať to s láskou a ďakovať za nové možnosti," ako píše vo svojom statuse. Ten venovala všetkým mamičkám, ktoré by sa raz možno ocitli v podobnej situácii. 

Prvorodený Leo pripravil svojej mame Tine poriadny šok. Narodil sa predčasne. Po štyroch rokoch si dnes už mamička dvoch detí na svojom instagramovom profile zaspomínala na to, čo by nemala zažívať žiadna žena. 

"Toto je niekoľkotýždňové predčasniatko. Akútna sekcia, inkubátor, prístroje, transport do inej nemocnice, pľúcna ventilácia, kŕmenie cez hadičku do žalúdka.

Nemám právo nikomu hovoriť, čo má robiť, len opíšem svoju skúsenosť. Žiadna panika, stresy, kolapsy, psychózy, ľútosť, opúšťačky, plač, strachy, sebaľútosť podľa mňa nikdy nikomu nepomohli... prijať to s láskou a ďakovať za nové možnosti," píše v statuse, venovanom mamám, ktoré možno raz budú v podobnej situácii, ako ona.

"Ideálna situácia na sebapoznávanie. Namiesto plaču som s ním na diaľku hovorila. Samozrejme, úplné sprostosti (napríklad, že “brácho, to si sa namotal, lebo ja nemám pre teba ani postieľku a neviem, či Šebová už bola doriešiť kočiar, plus celý svoj životopis, ak by mu náhodou na reinkarnačnom nedodali všetky podklady ku kauze matka). 

Dnes je z týpka najväčší čávo. Vyspelý, múdry, kreatívny, láskavý, vnímavý, šikovný a empatický. Nič sa nedeje len tak. Predčasniatka, rulezz... (Kým dorástol do prvých najmenších vecí, mal asi tak 3 mesiace :slight_smile:)“ 

Zdroj: instagram tinaslovakia

Prečítajte si, čo by ste mali vedieť o predčasnom pôrode

#predcasniatka
#predcasny_porod
#materstvo

Čítaj celý článok
redakcia
14. feb 2017
Zobraz celú správu
redakcia
13. feb 2017 Čítané 4522x vybrali sme

Nič nie je upokojujúcejšie

Nič nie je liečivejšie

Nič nie je príjemnejšie

Nič nie je silnejšie

Nič nie je nežnejšie

Nič nie je vzácnejšie

Nič nie je krajšie ako

dotyk mamy.

Keď sme vystrašení, smutní, zúfalí - stačí jej dotyk a svet zrazu nie je taký zlý.

Keď nás bolí telo či duša - stačí jej dotyk a bolesť sa zmenší. 

Keď máme zlú náladu - stačí jej dotyk a dokážeme sa usmiať.

Keď nás sklamal niekto blízky - stačí jej dotyk a vieme tomu čeliť.

Keď sa cítime osamelo - stačí jej dotyk a vieme, že nikdy nebudeme sami.

Nikto iný sa nás tak nedokáže dotknúť.


Vieme to už od narodenia.

Čítaj celý článok
Strana
z 8
Predošlá Strana
z 8
Ďalšia