redakcia
22. apr 2019 Čítané 349x

Jar - obdobie, kedy sa príroda prebúdza po dlhej zime, začína sa zelenať a kvitnúť, vylieza prvý hmyz a objavujú sa prvé včielky. Pomaly odkladáte teplé zvršky, robíte jarné upratovanie a tak nejako všeobecne sa pripravujete na krásne a teplé dni, ktoré sú za rohom. Využite začiatok tohto obdobia a urobte si malé jarné upratovanie aj vo svojom tele.

Hoci to tak môže vyzerať, jarná očista organizmu nie je žiadny nový trend, ale vychádza z tradičného správania našich predkov v období pred Veľkou nocou. Prakticky od začiatku marca, až do piatku pripadajúceho na 9 dní pred Veľkou nocou bolo pre našich predkov v znamení pôstu.

Myšlienka očistenia

Cieľom pôstu v jeho pôvodnej podobe bolo vstúpiť do jari ako dobrý kresťan. Okrem úpravy jedálnička, kedy sa nejedlo mäso, živočíšne produkty a bolo povolené len jedno veľké jedlo denne, zahŕňalo toto obdobie tiež dobré skutky, modlitby a duchovnú očistu. My sa dnes zameriame najmä na očistu spojenú s jedálničkom.

Zároveň je dobré povedať, že pri jarnej očiste nejde v žiadnom prípade o chudnutie. To je dôležité si uvedomiť, pretože radikálna zmena stravovania je v tomto prípade krátkodobá. Kilá, ktorá stratíte rýchlo znova naberiete pri vrátení k normálnemu spôsobu stravovania.

Ciest, ktoré si k jarnej očiste môžete vybrať existuje niekoľko. Od úplného niekoľkodenného hladovania až po úpravu jedálnička, ktorá nakoniec môže znamenať váš posun k zdravej strave všeobecne. Výživoví poradcovia sa však v prevažnej väčšine prípadov zhodujú na tom, že úplným hladovaním si môžete skôr uškodiť, ako pomôcť. Najmä v okamihu, keď na podobný prístup nie ste zvyknutá. Skôr ako nad jedným dňom iba o vode sa skúste zamyslieť nad niekoľkodňovým variantom, kedy budete postupne uberať zo stravy, až si nakoniec dáte práve jeden deň iba s pitným režimom a následne sa budete znovu postupne vracať do normálneho režimu.

Správny čas

Očistu je dobré si dopredu naplánovať. Nemala by byť len o jedálničku, ale aj o psychickej očiste a odpočinku. Je jasné, že v dnešnej dobe je skôr utópia si povedať - tento týždeň nepracujem, nestarám sa o deti a domácnosť. Napriek tomu sa ale skúste zamyslieť nad tým, či nie sú týždne, kedy máte v práci voľnejšie (napr. po uzávierke, pri striedaní smien v krátkom týždni, v týždni, keď nemáte toľko služieb a pod.).

Ak pravidelne športujete a jedná sa o náročnejšie tréningy, v dobe očisty ich vynechajte a alebo aspoň zmiernite. Venujte sa skôr odpočinkovějším aktivitám ako sú prechádzky, meditácie, ľahšie jogové cvičenia a podobne. Snažte sa tráviť čo najviac času na čerstvom vzduchu - krásne vám prevzdušní myšlienky!

Veľmi dôležité samozrejme je, aby ste sa v rámci jarnej očisty cítili v pohode. Ak by sa pre vás stala nesplniteľná a skôr by ste sa pri nej trápili je väčšia pravdepodobnosť, že ju predčasne ukončíte. Čo by bola škoda! Veľmi dobre si teda premyslite jej termín a aj to, čo konkrétne budete jesť a piť v ktorý konkrétny deň. Bude pre vás potom ľahšie ju dokončiť.

Čo využiť na jarnú očistu

Čistiace bylinky

Na jar sa prebúdza príroda a vy tak k svojej očiste môžete využiť to, čo začína pomaly ponúkať. Medzi výborne očistne fungujúce bylinky patria najmä:

 • mladá žihľava - prečistí telo a pomôže mu zbaviť sa nahromadených jedov, prečisťuje krv a ľadviny, má pozitívny vplyv na prečistenie a povzbudenie lymfy.
 • medvedí cesnak - kráľ jari, čím ďalej viac obľúbená jarná bylina doslova nabitá prospešnými látkami,
 • sedmokráska - rastlinka, ktorej kvety sa objavujú na jar medzi prvými má vynikajúce účinky na povzbudenie pečene a jej listy a kvety vám ozdobia každý šalát
 • púpava - púpava lekárska je po svojom jarnom prebudení prospešná takmer celá - čoskoro z jari jej listy do šalátov (chuťovo sa podobá rukole), jej kvety potom napríklad na púpavový med

Nálev z mladej žihľavy

Na mieste, o ktorom viete, že nie je chemicky ošetrované (pozor na striekané polia, priekopy pri frekventovaných cestách a pod.), nazbierajte mladú žihľavu, od výšky asi od 5 centimetrov. 2 hrste listov zalejte štvrť litrom vriacej vody a nechajte vylúhovať. Takto pripravený nápoj popíjajte pokojne dvakrát denne.

Ak nemáte kde hľadať mladé byliny, využite už pripravené bylinkové zmesi, ktoré môžete popíjať vo forme čaju.

 • Dr. Max Očisťujúca bylinná zmes, 1,99 Eur, 20 nálevových vrecúšok
 • GREŠÍK Čistiaci čaj s červenou repou, 1,59 Eur, 20 nálevových vrecúšok
 • Leros Natur Detox prečisťujúci čaj s vilcacorou, 2,99 Eur, 20 nálevových vrecúšok
 • Agrokarpaty fyto detoxikačný čaj, 2,19 Eur,20 nálevových vrecúšok 

Jarné klíčenie

Klíčenie semienok a alebo strukovín je výborný spôsob, ako si doma na okne nechať vyrásť vitamíny a prospešnými látkami nabitú bombu. Pravdepodobne si zo svojho detstva pamätáte, ako ste s rodičmi klíčili žeruchu. A veľmi podobným spôsobom môžete nechať naklíčiť všemožné semienka. Vhodné sú najmä:

 • mungo fazuľa,
 • červená repa,
 • lucerna,
 • reďkev siata,
 • ďatelina,
 • alfalfa a ďalšie.

Zelenina a ovocie

Zeleninu zaraďte do svojho jedálnička najlepšie surovú, prípadne pripravovanú v pare. Tak si uchová to najlepšie. Rozhodne siahnite skôr po jarnej čerstvej zelenine, ako sú rôzne šaláty. Skúste tiež radšej siahnuť po bio kvalite - v rámci jarnej očisty zbytočne nezaťažujte telo žiadnym jedom. Výborne vám môžu poslúžiť rôzne zeleninové šťavy, ktoré sa dajú kúpiť za studena lisované (uchovajú si tak viac vitamínov a ďalších prospešných látok) a tiež v bio kvalite.

S ovocím to radšej nepreháňajte. Hoci obsahuje veľké množstvo vitamínov a minerálov, je tiež plné cukru. Siahnite po ňom skôr výnimočne, napríklad vo chvíli, keď vás pri očisťovaní bude tzv. naháňať chuť na sladké. Krásne s jeho pomocou zaženiete chuť na sladké.

Pitný režim

Nesmierne dôležitý bod! Väčšinu pitného režimu má tvoriť čistá neperlivá voda. Nebojte sa pridať aj rôzne bylinkové čaje alebo vlastné bylinky (napríklad už spomínaný nálev z mladej žihľavy). Skvelú službu vám urobia aj zeleninové šťavy, ktoré môžu skvele poslúžiť v okamihoch, kedy pociťujete hlad. Tým ovocným sa kvôli obsahu cukru radšej vyhnite. Tekutín skúste prijať minimálne 2,5 litra denne.

Čo v rámci očisty určite vynechajte

Pri jarnej očiste sa určite nemusíte (a dokonca sa to ani neodporúča, ako je už vyššie spomenuté) vzdávať jedla. Z jedálnička ale určite vyraďte nasledujúce potraviny, aby mala očista ten správny účinok:

 • mäso, údeniny,
 • polotovary,
 • tučné a vyprážané jedlá,
 • sladené nápoje, limonády,
 • cukor (aspoň ten biely rafinovaný) a soľ,
 • kávu a čierny čaj,
 • múku a výrobky z nej,
 • mlieko a výrobky z neho,
 • alkohol, cigarety.

Ak sa do očisty pustíte, prajeme vám predovšetkým pevnú vôľu a neustále presvedčenie, že pre seba robíte dobrú vec. A nielen vám potom prajeme ľahký jarný krok!

Pozrite:

https://www.celostnimedicina.cz/jarni-ocistne-kury.htm

https://www.prodetox.cz/jarni-ocista-vyzivovi-experti/

Čítaj celý článok
redakcia
18. apr 2019 Čítané 229x

Volám sa Terézia a som mamička 3 detí vo veku 8 rokov, 3 roky a 2 mesiace. A asi ako každá mamička som predpokladala, že budem dojčiť a značky dojčenských mliek som neriešila a ani som netušila, že sú niektoré mlieka na predpis. Bohužiaľ, som s dojčením mala aj napriek všetkým snahám problémy :frowning2: A tak som sa dostala k Nutrilonu… :wink:

Doktor mi odporučil práve túto značku. Začal mi predpisovať Nutrilon HA kvôli tomu, že som alergička (alergia na peľ), a aby sa znížila možnosť výskytu alergie u detí. Deti prijali Nutrilon HA veľmi dobre a mliečko im veľmi chutilo. Ja a moje deti sme s Nutrilonom veľmi spokojní po každej stránke. Pediater mi vždy predpísal viacero balení mliečka a tie mi vždy vystačili na určitý čas. Najprv som nevedela o tom, že úhrada na hypoalergénne mlieka na lekársky predpis sa skončí a bolo pre mňa prekvapením, keď poisťovňa skončila cca v 10. mesiaci na mlieko prispievať. Doktor mi odporučil pokračovať v používaní dojčenského mlieka Nutrilon HA aj naďalej. Vysvetlil mi, že aj keď je to finančne náročnejšie, je to dobrá voľba hlavne kvôli tomu, aby sa zminimalizovalo riziko alergie, keďže som sama alergička. Konečné rozhodnutie nechal však na mňa. Keďže deti mlieko znášali veľmi dobre, nemala som dôvod značku mlieka meniť a experimentovať.

Rozhodla som sa pokračovať v používaní mlieka Nutrilon, pretože deťom veľmi chutilo a výborne ho prijímali.  Taktiež nie je dobré zbytočne meniť značku mlieka, príp. ich striedať, ak to nie je naozaj nutné. Nutrilon som mala overený a nechcela som riskovať. S Nutrilonom sme zostali až do 3 rokov a vtedy moje deti stále ešte pili mliečko každé ráno a večer. Syn používal Nutrilon HA do 3 rokov a u dcéry sme po jej 2 rokoch plynulo prešli na batoľacie mlieko Nutrilon (už nehypoalergénne). Prechod zvládla plynulo a bez problémov.

Dojčenské mlieko Nutrilon HA je výborné z viacerých dôvodov. Hlavne kvôli tomu, že deti ho výborne znášajú, dobre prijímajú a minimalizuje sa riziko alergie. Samozrejme, že materskému mlieku sa po každej stránke žiadne umelé mlieko nevyrovná, ale keď už nie je iná možnosť, je dobré vedieť, že existuje umelé mlieko, ktoré aspoň čiastočne nahradí materské :wink: Spokojnosť mojich detí je dôkazom, že sme urobili dobre a značku nemenili, resp. pokračovali aj naďalej v podávaní umelého mlieka.

Terézia, Prešov

------

Nutrilon ako všetka následná dojčenská výživa obsahuje vitamíny A, C a D, ktoré prispievajú k správnej funkcii imunitného systému. Dojčenie je najprirodzenejším spôsobom výživy dojčiat. Dojčenská výživa by mala byt používaná na odporúčanie lekára. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch a webových stránkach www.nutriklub.sk

Tento článok vyšiel s podporou značky Nutrilon

Čítaj celý článok
redakcia
17. apr 2019 Čítané 872x

Aj váš deň má akosi málo hodín? Ranné zhony, škôlka, škola, práca, krúžky, domácnosť, k tomu ešte nejaký ten muž, ktorý si tiež zaslúži pozornosť. Večer idete spat s vyplazeným jazykom a bez štipky energie. Byť mamou je to najkrajšie, čo sa žene môže pritrafiť. No v momente, keď sa stávate mamou, vaše priority a potreby idú bokom. A teraz nehovorím o tom, že tú kávu s kamarátkou odkladáte mesiace, lak na nechtoch sa už takmer sám zošúpal a vaše vlasy kaderníka nevideli hodnú chvíľu. Niekedy nestíhame ani také základné veci ako je kvalitné jedlo. Alebo aspoň jedlo. Akékoľvek.

Mana predstavuje nutrične plnohodnotné jedlo, ktoré nahradí 20 % denného príjmu. Je tak ideálnym riešením pre nás, mamy, ktoré skrátka niekedy nestíhajú. A ruku na srdce, ktorá z nás nemá také chvíľky?

Ak aj vy občas nestíhate. Ak radšej strávite zopár chvíľ navyše so svojimi ratolesťami. S rodinou. S dobrou knihou. Či iba tak, s vyloženými nohami a pokojom okolo seba, Mana si určite nájde čestné miesto na poličke vo vašej domácnosti. Pretože na to, aby ste sa vedeli postarať o svoju rodinu, aby ste boli dobrou mamou, musíte byť predovšetkým plná energie, spokojná a vo fyzickej pohode. Iba tak dokážete dať svojim deťom všetko, čo potrebujú – od starostlivosti až po zážitky. Myslite na svoje deti - myslite na seba.

Vybrať si môžete z dvoch variantov – Prášok alebo Drink. Drink je ideálnym spoločníkom na cesty, prechádzky či ihriská. Je to skrátka taký môj spolucestovník, ktorý si našiel čestné miesto v mojej kabelke, ako momentálne hovorím tej prebaľovacej taške plnej (ne)potrebností. Hneď vedľa plienok, vlhčených utierok a detských chrumiek. Tento víkend som Manu ocenila niekoľkokrát. Napríklad na výlete v zoologickej záhrade či na zbesilej jazde, počas ktorej som kočíkom rýchlosťou blesku uháňala ulicami nášho mesta.

Chuť Mana drinkov a práškov je špecifická, krémová a svieža. Mana Origin má jemnú, ovsenú chuť, ktorú si možno doladiť podľa aktuálnej nálady. Pridajte sezónne ovocie, doslaďte či primiešajte poriadnu dávku kávy, a máte postarané o jedinečný chuťový zážitok, ktorý vás postaví na nohy. Okrem toho máte na výber ďalšie 3 príchute. Tropické ovocie ideálne na teplé dni, osviežujúcu malinu s jahodou a môjho favorita – kakao.

Prichádza jar, leto a krásne slnečné dni. Dajte svoje nápoje poriadne zachladiť, pridajte ľad či ľadovú drť, a pochutíte si ešte viac ;) Mana je výborná v tom, že necháva priestor vašej fantázii. Môžete si ju vychutnať naslano, nasladko, nastudeno, skrátka akoľvek. Stačí experimentovať a skúšať. Príprava je navyše rýchla, jednoduchá a bez zbytočného neporiadku. Nemusíte strácať čas nákupom, varením a následným upratovaním. Šetrí čas, peniaze a do veľkej miery aj naše nervy ;)

Skúste spraviť niečo pre svoje zdravie a odstráňte z dosahu všetky tie sladké tyčinky a iné pochutiny, ktoré vám ponúknu falošný pocit energie, a siahnite namiesto toho po produktoch Mana. Sú plné vláknin, proteínov, hodnotných tukov, lipidov, a iných potrebných a dôležitých zložiek. Možno na prvé ochutnanie nezapôsobia tak, ako napríklad váš obľúbený čokoládový keksík, ale sama predsa učíte deti, že dôležité je jesť zdravo a vyvážene, nie? Tak začnite od seba. Vymeňte nezdravé rýchle jedlá za nápoje Mana a doprajte svojmu telu to, čo potrebuje. Spravte niečo pre seba.

-----

Tento článok vyšiel s podporou značky Mana

Čítaj celý článok
redakcia
11. apr 2019 Čítané 863x

Každá mamička vie, že spokojnosť jej dieťatka je to nevzácnejšie. Jednou z podmienok pre šťastné a spokojné dieťa je jednoznačne plné bruško a s tou správnou výbavičkou bude kŕmenie potešením nielen pre dieťatko, ale aj pre mamičku.

V článku sa dočítate:

 • Začínate s príkrmami? Neprehliadnite súťaž.
 • Reálne skúseností od  mamičiek, ktoré mali možnosť vyskúšať značku Tommee Tippee.
 • Ako Tommee Tippee prešiel testom skutočných mamičiek z Modrého koníka.

S príkrmami len začínate?

Neprehliadnite skúsenosti s príkrmami od mamičky s najkrajším Instagramom na Slovensku, ktoré nájdete v tomto článku. Na jej instagramovom profile @Kiarablogsite sa môžete zúčastniť aj súťaže o produkty Tommee Tippee v hodnote až 160 eur. Súťaž o Tommee Tippee začína už zajtra na jej instagrame. Nepremeškajte šancu vyhrať Tommee Tippee.

Reálne skúseností od  mamičiek, ktoré mali možnosť vyskúšať značku Tommee Tippee.

Desať mamičiek sme vyzbrojili kŕmiacim arzenálom Tommee Tippee a boli sme zvedaví na ich skúsenosti. V teste boli testované tieto produkty, ktoré mamičkám vedia uľahčiť starostlivosť o dieťatko:

 1. Prístroj na prípravu dojčenského mlieka Tommee Tippee Perfect Prep
 2. Elektrický ohrievač fliaš a stravy Tommee Tippee
 3. Kôš na plienky Tommee Tippee Sangenic Tec
 4. Fľaštičky

Všetky tieto spomenuté pomôcky slúžia na uľahčenie života mamičkám i oteckom. Vo väčšine prípadov ide len o to, či si mamičky a ich ratolesti na používanie zvyknú alebo nie. Veď hovorí sa, že sto ľudí – sto chutí. Milo nás prekvapili reakcie mamičiek, ktoré si vyskúšali spomínané produkty. Mamičky si pochvaľovali hlavne praktické využitie a čas, ktorý im produkty vedia ušetriť.

Čo na Tommee Tippee hovoria mamičky a ako hodnotia skúsenosť s touto značkou si prečítajte sami:

Dojčenská fľaška ANTI-COLIC Tommee Tippee Closer To Nature:

Medzi veľké plusy mamičky radili skvelo navrhnutý cumlík, ktorý napodobňuje pružnosť a pohyby prsníka a dieťatko si tak rýchlejšie zvykne na prechod medzi prsníkom a fľašou. Najväčšou výhodou je antikolikový ventil - skvelý pri detských kolikách. Túto vychytávku naše staré mamy ešte nepoznali. Fľaše ponúkajú mäkký cumlík s pomalým prietokom, ktorý je vhodný už pre novorodencov. Dokonca už v prvých mesiacoch si dieťa vie fľaštičku udržať samostatne pre jej unikátny tvar. Fľaše neobsahujú bisfenol ani iné škodlivé látky. Výhodou je aj vnútorný teplomer, ktorý pri teplote nad 37 stupňov zmení farbu na ružovú. Súčasťou je aj praktická kefka na čistenie (super pri zanesenom mliečku). Tvar i ľahkosť fľaše so obľúbili mamičky i detičky. Mamičky si chválili aj sklenenú fľašu, pretože ku sklu majú vzťah ešte zo svojho detstva, a preto sa im to stále zdá dobré a prirodzené. Myslíme, že ak mamička napíše, že má doma sedem rovnakých fliaš tejto značky pre jej dokonalosť, tak to hovorí za všetko.

Kôš na plienky Sangenic Tec by sa možno pre mamičky, ktoré bývajú v dome mohol zdať ako zbytočnosť, no túto hygienickú pomôcku určite ocenia hlavne mamičky bývajúce v bytových domoch a tiež ich susedia. Ide o kôš na plienky s antibakteriálnou fóliou Tommee Tippee Sangenic Simplee, ktorý pomáha v izbe udržať čistotu bez zápachu. Plusom je jednoduché použitie – otvoríte vonkajšie veko, pretlačíte plienku, sklopným vekom otočíte, aby sa plienka zatvorila a hotovo! Vďaka fólii aj sklopnému vrchnáku chráni okolie pred zápachom. Antibakteriálna zložka fólie zničí 99 % baktérií. Kôš nie je nutné často vynášať – mamičkám sa zmestilo aj 26 plienok za 5 dní a naozaj zápach nebol :ok_hand: Kôš je vhodný nielen pre plienky, ale aj ďalší odpad. Kôš má aj veľmi pekný dizajn, ktorý neruší v izbe. Jedna náplň vydrží tak na mesiac.

Hrnček, zohrej sa!

Elektrický ohrievač fliaš a stravy Tommee Tippee

Určite ste sa aj vy neraz zamysleli, či elektronické pomôcky môžu byť v kuchyni užitočné, keď naše mamy a babičky to hravo zvládali aj bez toho. Áno – môžu. Možno to nemusí byť nevyhnutnou súčasťou každej kuchyne, no kto to aspoň raz vyskúšal – neoľutoval. Naše mamičky ho tiež ohodnotili na výbornú. Ohrievač fliaš výborne poslúži na ohrev príkrmov a detskej výživy v pohárikoch. Navyše, neputujú po celom hrnci. Stačí vložiť pohárik alebo fľašku dovnútra ohrievača, uistiť sa, že je ohrievač vypnutý, naplniť ho vodou tak, aby bola 1 cm pod okraj ohrievača, zapnúť do siete a pokrútiť nastavenia. Tie sú 3 a trojka je najrýchlejšia a najhorúcejšia. Na ohrev fľašky z chladničky postačí 5 minút, na detskú výživu okolo 10 minút, keďže je hustejšia. Keď ohrievač dosiahne požadovanú teplotu, oranžová kontrolka napravo zhasne. Od tej chvíle sa bude udržovať jedlo v teple. Sami si poviete, kedy vytiahnuť, no odporúčame tých 5 minút počkať. Je to relatívne krátka doba a horúcej teploty vo fľaške či pohári sa vôbec netreba obávať.

Prístroj na prípravu dojčenského mlieka Tommee Tippee Perfect Prep

Pred prvým použitím je potrebné spustiť čistiaci cyklus prístroja. Mamičky si pochvaľovali, že aj keď nie sú práve technicky najschopnejšie, no vďaka návodu, ktorý bol pribalený, to zvládali pomerne dobre. Tento prístroj slúži na ohriatie vody k optimálnej teplote (37°C) a celé to trvá ani nie 2 minúty. V hornej časti stroja si môžete nastaviť požadované množstvo vody, a to od 120 ml až do 330 ml. Prístroj sa používa ľahko.

Zo všetkých recenzií našich mamičiek, ktoré nájdete TU, sme vybrali jednu, ktorá opisuje všetko podstatné.

Recenzia (kikuska872, 12. mar 2019)

Čo myslíte, je správny výber fľaše pre dieťa dôležitý? V dnešnej dobe je na trhu naozaj veľký výber dojčenských fliaš. Myslím si, že občas je naozaj ťažké zorientovať sa a vybrať si to najlepšie pre svoje dieťa. Veď povedzme si pravdu, každá mamička chce pre to svoje najkrajšie stvorenie len to najlepšie :slight_smile: V dnešnom svete do seba dostávame dosť toxických látok aj nedobrovoľne. Vyvarujme sa aspoň tým zdrojom, ktoré vieme ovplyvniť.

Tak, ako to všetko začalo?

Testovanie sme začali s prístrojom na prípravu dojčenského mlieka.

Pred prvým použitím je potrebné spustiť čistiaci cyklus prístroja. Tak sme sa do toho pustili. Priznám sa, že som antitalent na všetku elektroniku tohto sveta, ale vďaka návodu, ktorý bol pribalený, sme to zvládli pomerne dobre. Tento prístroj slúži na ohriatie vody k optimálnej teplote (37°C) a celé to trvá ani nie 2 minúty. V hornej časti stroja si môžete nastaviť požadované množstvo vody, a to od 120 ml až do 330 ml. Zhodnotila by som to takto: tento produkt sa nám po čase testovania zapáčil, i keď na začiatku mi to prišlo ako zbytočné. Prístroj sa používa ľahko, nevýhodou je veľkosť a taktiež nám občas dávkuje o 10 ml vody menej ako si zadám. Inak sme s produktom spokojní.

Ďalšou časťou testovania boli dojčenské fľaše - sklenená a plastová.

Fľašky sú anti-kolikové. Neobsahujú Bisfenol A. Obe majú silikónový cumlík, ktorý pripomína materský prsník. Majú pekný tvar. Súčasťou plastovej fľaše je teplomer, ktorý sa sfarbí pri teplote nad 37 °C. Nevýhodu vidím v tom, že testované fľaše sú veľkostne 0+ a našej 8-mesačnej dcérke tok mlieka veľmi nevyhovoval. Taktiež sa mi nepáči to, že fľaše občas pretekajú a dcérka má potom celé bodíčko mokré.

Fľaše nám robili spoločnosť naozaj všade. Sú dizajnovo pekné, praktické. Dcérke sa najviac páčila fľaša s teplomerom, hádam aj kvôli tej krásnej farbe. Fľaše sa dcérke dobre držia. Sklenenú fľašu som sa jej bála nechať bez dozoru, aby ju nerozbila, keďže rada všetko hádže okolo seba. Uvidíme, či nám časom fľaše neožltnú. Pri výbere dojčenskej fľaše by sme my, mamičky, mali zvážiť viacero faktorov - aký je materiál, spôsob použitia, cumeľ či množstvo doplnkov, ktoré možno k danej fľaške zakúpiť.

A ako som písala v úvode, ja osobne si myslím, že výber fľaše je naozaj veľmi dôležitý! Mne nie je zďaleka ukradnuté, čo obsahujú fľaše, a hlavne silikónové cumlíky. Veď neraz nám fľaša slúži ako dosť dobrá hračka na *žužľanie*.

Na záver by som zhrnula, že nás testovanie produktov Tommee Tippee naozaj veľmi pozitívne prekvapilo. Nečakala som, že budeme tak spokojní a hlavne to, že sme našli to, čo vyhovuje nám!

Som veľmi vďačná Koníkovi, že sme dostali možnosť otestovať tieto produkty. SOM SPOKOJNÁ JA AJ DCÉRKA a jednoznačne do budúcna pri tejto značke ostaneme. Určite budem odporúčať produkty ďalej svojim známym aj neznámym a verte či nie, ale zamilujete si ich aj VY :slight_smile:

Sme radi, že touto spoluprácou sme mohli produkty Tommee Tippee dostať bližšie k mamičkám a zvýšiť tak povedomie o tejto anglickej značke, ktorej úlohou je uľahčovať život mamičkám i všetkým naokolo. Tešíme sa, že každá z vybraných mamičiek si našla to svoje, dokonca, že značku pokladajú naozaj za veľmi kvalitnú a rady budú výrobky značky Tommee Tippee používať i odporúčať. To bolo našim cieľom. My tejto značke veríme, pretože hlasy mamičiek hovoria za všetko. Neváhajte a vyskúšajte sami, čo všetko vám môže značka Tommee Tippee ponúknuť.

Čítaj celý článok
redakcia
11. apr 2019 Čítané 604x

"Čo sa mu asi v tej hlavičke teraz odohráva,"  hovoríte si občas túto vetu, keď sa tak pozeráte na svojho potomka a premýšľate, čo si asi práve teraz myslí? Rečnícka otázka, pravdepodobne. A samozrejme na ňu odpoveď nepoznáme. Ale do detskej hlavičky vás dnes zoberieme - aspoň na malú exkurziu.

Veľmi dôležité je uvedomiť si, že vývoj ľudského mozgu začína už v embryonálnej fáze - keď máte bábätko v maternici. Vývin mozgu z malinkej 3-milimetrovej nervovej trubice na mozog bábätka pri narodení je neskutočný zázrak. 

Neuróny ako stavebný kameň mozgu

Pri narodení bábätka obsahuje jeho mozog okolo 100 miliárd neurónov (označovaných tiež ako základný stavebný bunky mozgu). Pre lepšiu predstavu - na planéte Zem žije niečo cez 7 miliárd ľudí. Ak by ste ich počet vynásobili 14-krát, dostanete sa k podobnému číslu. Počet neurónov rastie počas tehotenstva závratou rýchlosťou - 250 000 neurónov za minútu. Tak takto nejako sa neuróny hemžia v hlave vášho nenarodeného bábätka.

Počet neurónov je geneticky daný a po narodení sa už veľmi nemení. Dokonca ide o jedinú bunku ľudského tela, ktorá nemá schopnosť sa sama deliť. Počet je teda viacmenej stabilný.

Čo ale stabilné nie je, je veľkosť a sila samotných neurónov. Nervová bunka v priebehu času zosilňuje a zväčšuje sa a hlavne - prepája sa s ostatnými neurónmi pomocou synapsií.

Synapsiu si môžeme jednoducho predstaviť ako prepojenie jednotlivých neurónov. V okamihu, keď sa bábätko narodí má v mozgu minimálne množstvo synapsií, tie sa vytvárajú ako reakcia na rôznorodé podnety, ktorým je dieťa vystavované. Každý neurón si môže okolo seba vytvoriť až 15 000 rôznych synapsií. A tým v mozgu v ideálnom prípade vzniká krásna a pestrá sieť vedomostí, zručností, skúseností a ďalších potrebných vecí.

Obrázok: Tabuľka ukazuje hmotnosť mozgu u detí a počet synapsií (ak je známy). Priemerný dospelý jedinec má v mozgu asi 500 biliónov synapsií. Trojročné dieťa má dvojnásobok, bohužiaľ do svojej dospelosti o polovicu z nich príde.

Mozog ako sval - trénujte ho

Detský mozog je nástroj, ktorý je potrebné učiť a rozvíjať. Vďaka tomu v ňom rastie a zhusťuje sa sieť vytvorená zo synapsií. Skúste si rozvoj detského mozgu predstaviť ako taký príbeh pavučiny. Ak je pavúk skôr laxný a dostatočne sa o prácu na svojej pavučine nezaujíma, je slabá a ľahko narušiteľná, nechytí do nej žiadny hmyz a keď, tak ju ten hmyz môže poškodiť. Ak pavúk chyby na pavučine neopravuje, skôr alebo neskôr nebude mať čo jesť, pretože sa žiadny ďalší hmyz do nej nechytí.

Oproti tomu ak je pavúk aktívny a na svojej pavučine pracuje, vytvorí si pevnú a dobrú pavučinu, v ktorej hmyz uviazne skôr. A ak na nej bude pracovať neustále, opravovať chyby, pravidelne ju navštevovať a vylepšovať, bude mu slúžiť dlho a dobre. Teda zjednodušene povedané - čo do rozvoja detského mozgu investujete v prvých rokoch života, to sa vášmu potomkovi v budúcnosti bohato vráti.  

Podnetné detstvo, kvalitné pavučina

Najvhodnejšia doba pre tvorenie synapsií v detskom mozgu je tzv. kritické obdobie. Je to okno príležitostí, kedy deťom môžete odovzdať obrovský dar v podobe kvalitného podnecovania ich mozgu. Toto okno trvá od narodenia až do zhruba desiatich rokov života. Okolo tretieho roku je toto okno najintenzívnejšia - len si spomeňte na vetu, že deti sajú ako huby.

Na zobrazenom grafe si môžete názorne prezrieť, v akom veku majú deti tie najlepšie predpoklady k rozvoju jednotlivých oblastí. Naskakuje u nich tzv. senzitívne obdobie - doba, kedy je najvhodnejšie zamerať sa na rozvoj niektorých konkrétnych oblastí. V rámci tohto obdobia sa toho deti nielen najviac naučia, ale majú tiež automaticky predpoklady si konkrétne veci lepšie zapamätať, než mimo tohoto obdobia. Poďte sa ale už pozrieť do konkrétnych oblastí.

Oblasť jazyka a reči

V tejto oblasti ide najmä o rozvoj rečových a dorozumievacích schopností detí. V grafe ju znázorňuje modrá linka a je z neho zrejmé, že najvyššiu schopnosť rozvíjať úto oblasť  majú deti od jedného do približne troch až štyroch rokov. Linka po prvom roku mierne klesá, ale stále dosahuje pomerne vysoké hodnoty.

V rámci rozvoja reči a jazyka nejde len o materinský jazyk, ale pokojne aj o ďalšie jazyky. Krásne je tento prípad vidieť u detí, ktoré vyrastajú v dvojjazyčnej rodine. Na tieto deti často hovoria rodičia každý svojím jazykom a dieťa si tak automaticky od útleho veku tvorí viac jazykových centier. A samozrejme sú pre neho oba jazyky prirodzené.

Na rozvoj jazykovej oblasti u detí celkom prirodzene pôsobí to, keď na ne od narodenia hovoríte. Nebojte sa teda a dieťaťu ideálne všetko komentujte - čo vidíte okolo seba, čo práve robíte, čo sa chystáte robiť. Výborne tiež fungujú knižky a popisovanie obrázkov. Zabezpečíte tak, že sa jeho rečové centrum bude správne vyvíjať a že ho v tomto kritickom období naozaj dostatočne nakŕmite!

Emocionálny rozvoj

Emocionálny rozvoj detí v správnom čase je priamo zodpovedný za to, že z dieťaťa vyrastie empatický človek. A čo to vlastne znamená? Že dokáže správne pracovať so svojimi pocitmi, s pocitmi ľudí okolo seba, dokáže sa na nich naladiť a podľa toho následne reagovať. Veľmi užitočná zručnosť. Ten správny vek pre rozvoj emočnej inteligencie je medzi prvým a druhým rokom. Okolo tretieho roku krivka grafu klesá rýchlejšie - mozog uvoľňuje svoju kapacitu pre čísla.

Dôležitosť emočnej inteligencie (nielen) u detí môže byť stále ešte trochu podceňovaná. Bohužiaľ neprávom, pretože v budúcnosti vám môže zjednodušiť život, urobiť ho príjemnejším nielen pre vás, ale aj pre vaše okolie. A navyše - v poslednej dobe sa jej sledovanie stáva trendom aj v pracovnej oblasti.

Sociálne zručnosti

Medzi sociálne zručnosti u detí môžete počítať napríklad nasledovné:

 • nadväzovanie kontaktov, známostí, priateľstiev,
 • schopnosť kooperácie a spolupráce,
 • začlenenie do nového a neznámeho prostredia,
 • schopnosť komunikácie v rôznych skupinách (z hľadiska pohlavia, veku, autority a pod.),
 • zdravé sebapresadzovanie,
 • sebareflexia,
 • schopnosť a vytváranie stratégií učenia sa a podobne.

Rozvoj týchto zručností potom u detí ovplyvňuje bez preháňania celý život a celý život z nich čerpajú. Kritické obdobie pre sociálne zručnosti je na svojom vrchole medzi 3. a 4. rokom. A zase možno vychádzať z toho, čo sa všeobecne hovorí - okolo tretieho roka u detí rastie prirodzená potreba nadväzovanie vzťahov v kolektíve. Tiež sa u detí začína pomaly lámať obdobie "hrám si vedľa teba" na "hrám sa s tebou". Dieťa často prichádza prvýkrát do kontaktu s ďalšou autoritou (pani učiteľka v škôlke alebo detskej skupine), učí sa, ako fungovať v rámci väčšej skupiny detí a tak ďalej.

Matematika a logika

Najvyššie hodnoty v rámci vnímania a učenia sa s číslami nastáva u detí v neskorom batoľacom období a období predškolského veku. To je ten správny čas začať sa zaoberať nielen číslami, ale aj logikou, hádankami a pod.

Ako na detský mozog

Ako asi tušíte z riadkov vyššie - posadenie dieťaťa k tabletu alebo televízii jeho mozog rozhodne správne nenakŕmi. Táto úloha je vo veľkej miere úplne na vás. Dobrá správa je, že veľa skvelých vecí robíte s deťmi automaticky, bez toho aby ste premýšľali o tom, aké dôsledky má daná aktivita na neuróny a synapsie v mozgu vášho drobčeka.

 • U detí dbajte na dostatok hmatových podnetov a rozvoj jemnej motoriky - má priamy vplyv na vývoj reči u detí, zamerajte sa nielen na rôzne tvary, ale tiež materiály, teploty a pod.
 • Veľa sa maznajte a dotýkajte, pri tom sa spoločne zasmejte a rozprávajte sa, rečové centrá a rozvoj emočnej inteligencie pôjdu ruka v ruke.
 • Čítajte si a rozprávajte príbehy, spievajte si - s knihami, bez nich, so špeciálnymi kartami, pomocou hier, skrátka ako vás napadne - čítanie a rozprávanie príbehov stimuluje rečové centrá, logiku, pamäť všeobecne, podnecuje fantáziu a prináša obrovský rad ďalších benefitov.
 • Vymaľovávajte, kreslite, strihajte, lepte, navliekajte korálky, skrátka venujte sa tvorivým činnostiam, kŕmite tým emočnú inteligenciu, jemnú motoriku a rečové centrá.
 • Ak ovládate iný jazyk, čítajte si nielen v slovenčine, ale aj v inom jazyku. Podporíte tak rozvoj rečových centier.
 • Chodievajte veľa na prechádzky a rozprávajte si o prírode a o veciach, ktoré vidíte všade okolo seba - môžete si o nich nielen rozprávať, ale tiež je napríklad počítať, sledovať čísla vo svojom okolí a podporiť tým matematicko-logickú časť mozgu.
 • Nechajte deti hrať sa aj osamote - k podpore sociálnych zručností. Veď každý z nás potrebuje byť aspoň chvíľku sám.
 • Nevyhýbajte sa detským kolektívom - obzvlášť, ak dieťa nenavštevuje škôlku alebo detskú skupinu. Chodievajte spoločne na ihrisko alebo kamkoľvek, kde sa deti stretávajú, snažte sa o rôznorodosť.

A mimochodom - spomínaná televízia alebo tablet nemusia byť len zlé - aj v televízii dávajú pekné rozprávky, pri ktorých si môžete spoločne oddýchnuť. A nemusia to byť len rozprávky, nebráňte sa reláciám o prírode, zvieratách alebo rôznym dokumentom pre milovníkov vesmíru, áut a tak ďalej.

Tablety vám a vašim deťom zasa môžu ponúknuť rozvoj v iných oblastiach - podľa obsahu, ktorý do zariadenia stiahnete. Hier je na trhu neúrekom a často sú zamerané na rozvoj konkrétnej oblasti . Existujú dnes aplikácie na počítanie a čísla, jazykové aplikácia, puzzle, audiorozprávky a tak ďalej. Obrovská výhoda tabletu je tá, že jeho obsah určujete vy!

Nikdy nie je neskoro

Ak sa vo vás teraz zobudil strach z toho, že ste v minulosti niečo zanedbali, určite nezúfajte. Všetky aspekty sa samozrejme rozvíjajú v priebehu času neustále a predchádzajúce riadky popisujú to, kedy je dieťa z hľadiska vývoja mozgu najviac vnímavé v danej oblasti. Ako ale iste sama viete - aj teraz, ako dospelí, sa neustále niečo nové učíme. Naše deti to budú mať rovnako a záleží len na nás, aký vzťah k procesu učenia si osvoja.

Správna výživa pre mozog

Stimulácia detského mozgu by ale nemala byť len o vonkajších podnetoch, ale samozrejme aj o jeho správnej výžive. Tá je nesmierne dôležitá už v období tehotenstva. Detský mozog najlepšie "nakŕmite", keď si v strave budete strážiť dostatok esenciálnych mastných kyselín (omega-3 a omega-6). V embryonálnej fáze sú tieto kyseliny absolútne kľúčové k tomu, aby sa mozog vášho dieťatka správne vyvíjal - pre rast bunkovej steny buniek mozgu a správnemu vývoju nervových vlákien.

S radosťou sa teda môžete pustiť do tučných morských rýb, zalejte si šalát kvalitným olivovým, konopným, slnečnicovým alebo kukuričným olejom a posypte si ho pšeničnými klíčkami. Skúsiť môžete tiež ľanový olej a ľanové semienko všeobecne.

Ďalšia mozgová superpotravina je tiež kyselina listová, patriaci do skupiny B vitamínov. Tá je budúcim mamičkám doporučovaná nielen v priebehu tehotenstva, ale aj pred samotným počatím bábätka, a to nielen kvôli správnemu vývoju mozgu bábätka. Jej dávku si môžete doplňovať pomocou listovej zeleniny a byliniek - zelená vňať petržlenu, šalát, kel a pod. Ďalším dôležitým B vitamínom je B1, ktorý chráni neuróny a napomáha sústredeniu a schopnosti učenia sa. Vitamíny B hľadajte v strukovinách, sóji a celozrnnom pečive. Tiež ich nájdete v orieškoch, mlieku alebo mäse.

V strave detí by ste potom rozhodne nemali zabúdať na proteíny, ktoré mozgu pomáhajú s udržaním a obnovením informácií. Servírujte deťom strukoviny, celé obilné zrná, nelúpanú ryžu, ale napríklad aj droždie.

Zdroje informácií:

https://fastrackids.cz/vyvoj-mozku/

https://kidshealth.org/en/kids/brain.html

http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/medicina/nemoci-lecba/cisla-v-medicine-zrak-sluch-kosti-svaly-mozek-kuze-traveni-vylucovani

http://casopis.mensa.cz/veda/potrava_pro_mozek.html

https://extension.umaine.edu/publications/4356e/

Zdroje obrázkov:

pixabay.com

cs.wikipedia.org

Čítaj celý článok
redakcia
9. apr 2019 Čítané 841x

Spomienky na detstvo… Tie drobné maličkosti ako prázdniny u starých rodičov. Skákanie gumy. Céčka, pogy alebo čo to práve vtedy letelo. Odreté kolená a nerozlučné priateľstvá. Behanie po vonku, kým sa nezačalo stmievať. Hračky ako mončiči či tamagoči. Sladké spomienky na detstvo, ktoré vám vyčaria úsmev na tvári. Očistia dušu. Dobijú baterky. Presne tieto spomienky vo mne vyvolali nákupy v drogérii. Ako? Jediným pohľadom…

Hľadala som olejček pre svojho malého špunta. Prezerala som si ponuku od výmyslu sveta, až mi pohľad zastal na starom, dobrom Aviril detskom oleji. Po párminútovom úteku do ríše spomienok na detské časy som zdvihla ruku a bez premýšľania som siahla práve po tomto oleji. A ako to u mňa občas (ok, celkom často) býva, idem po jednu vec a odchádzam s plnou taškou. Poznáte to aj vy? Inak to nebolo ani tentoraz. Keďže v poslednej dobe nemám možnosť rozšupnúť sa na nákupoch oblečenia, topánok či iných potrebných nepotrebností, užívam si aj takýto nákup. Praktický. Pretože ak ste na materskej, vie byť aj nákup v potravinách alebo v drogérii vrcholom socializácie, blaha a nákupného raja. Hlavne bez detí. S umytou hlavou. V čistom, nedomácom a neogrcanom oblečení. A tak som sa teda upustila, nechala sa uniesť týmto nie veľmi častým pocitom a nakúpila som ďalšie produkty z tohto radu, ktoré vo mne vyvolali ten príjemný nostalgický pocit na detstvo. Prihodila som ešte detský zásyp a krém na zapareniny. Spokojná s nákupom som prešla na ďalšie položky v svojom  pomyselnom nákupnom zozname. Čo ďalšie potrebuje matka? Predsa vlhčené utierky. Veľa utierok. A tu som objavila, že Alpa, ktorá je tu s nami už od roku 1913, má špeciálnu radu Batole pre tých najmenších. Vzala som teda vlhčené utierky a išla som uspokojovať svoje nákupné chúťky ďalej. Kúpila som ešte detský šampón, kúpeľ a pleťové mlieko s olivovým olejom. Hotovo, nákupy vybavené. Moja ženská stránka prahnúca po márnotratnom míňaní a chvíľkach pokoja uspokojená. Aspoň čiastočne :slight_smile:

Doma ma čakal malý poklad, ktorý ma privítal s otvoreným náručím a pokrikom “mama”, ktorý som počula v ten deň aspoň 348x. Chvíľku osamote som si užila, potrebovala som ju ako soľ, no isto to poznáte. Aj napriek tomu, že sa vraciate späť do toho kolotoča povinností a choasu, netúžite po ničom viac. Oddýchnutá som sa chystala otestovať svoje kozmetické úlovky na svojich ratolestiach. A rovno všetky naraz. Na vlhčené utierky nebolo nutné hľadať využitie dlho, našlo sa hneď. Večerný rituál kúpania,ktorý u nás vyzerá divoko, sme si spríjemnili produktami Batole a Aviril. Všade bolo veľa vody, smiechu, vône a dobrej nálady. No a keď som po tejto náročnej misii ukladala svoje malé, voňavé klbko spať, ešte polhodinu som pri ňom ležala a ovoniavala jeho bábätkovskú vôňu. Pretože presne tak voňajú Batole prípravky. Jemne. Čisto. Bábätkovsky. Nečudo, že som si pri ďalšom výjazde do obchodu doplnila náš arzenál o ďalšie produkty. A že ich je dosť ;)

A viete čo? Vlastne som pri ňom (nielen) v ten večer ostala o niečo dlhšie. Čakala na mňa kuchyňa ako po výbuchu, práčka, ktorú bolo treba vyvešať a aj ten večerný film som si chcela pozrieť. Aspoň po prvú reklamu. No povedala som si, že všetko počká. Kuchyňa neutečie, bielizeň dám vyprať ešte raz a ten film i tak nemám šancu dopozerať celý. Zato tieto krásne momenty tu nebudú navždy. Spomaľte, nenáhlite sa za dokonalosťou a nesnažte sa prispôsobiť tejto hektickej dobe. Vychutnávajte si momenty s tými najdôležitejšími. Užívajte si drobnosti a nasávajte vôňu detstva a spomienok. A tak som tam teda ležala, užívala si toho malého, spiaceho človiečika, ovoniavala, spomínala…

Zastaňte aj vy nachvíľku a zaspomínajte si na svoje detstvo. Čo vám napadne ako prvé? Popíšte nám spomienky na vaše detstvo a možno práve vám pošleme tento štedrý balíček, ktorý sa postará o vášho drobca od hlavy až po päty :slight_smile:

-----

Tento článok vyšiel s podporou Alpa

Čítaj celý článok
redakcia
8. apr 2019 Čítané 571x

Od prvého momentu, kedy na teste zbadáte tie zázračné dve čiarky, až po posledné dni s bruškom, ubehne nejaký ten piatok. Vaše pocity odpovedajú jazde na húsenkovej dráhe. Raz plačete od šťastia, potom zase od zúfalstva. Prežívate okamihy šťastia i strachu. Krásne momenty sú prerušené nevoľnosťami. Užívate si prvé kopance, no okúsite aj nepohodlie. Nie vždy je to totiž prechádzka ružovou záhradou. Napriek tomu však určite súhlasíte, že ide o jedno z najmagickejších období v živote ženy.

Prežívate ukážkové tehotenstvo a vznášate sa na obláčiku šťastia? Alebo patríte ku skupinke žien, ktoré si toto obdobie spájajú s nie príliš euforickými stavmi? Tak či onak, každú príležitosť na to, aby ste sa stretli s najbližšími (a dali si dobrý koláč :P), treba využiť, nie? A preto som sa tejto múdrosti chopila a zavŕšila toto špeciálne obdobie s bruškom bábätkovskou oslavou. Obklopená priateľmi. Dobrotami. Veselou náladou. A darčekmi, samozrejme ;)

Nie, nedostala som plienkovú tortu ani 5 rovnakých denníkov o prvom roku dieťatka. Dostala som niečo zaujímavejšie. Žltú krabičku, teda skôr „krabičisko“, plnú všakovakých detských produktov. Stála tam, na stole, kričiac, aby som sa vrhla a rozbalila ju. To som ešte netušila, že nejde iba o dekoračný predmet, ale aj o praktickú vecičku, ktorú uvíta každá novopečená mamča. Pretože Slovak Baby Box je multifunkčná krabica, ktorá má hneď niekoľko využití. Okrem toho, že v sebe skrýva množstvo praktických produktov či „rozkošností“, slúži aj ako prenosná postieľka. Že ako? Uvidíte nižšie.

Ale poďme najprv k jej obsahu, keďže zvedavosť ma donútila ihneď sa vrhnúť na tie hnedé vrecká a zistiť, čo je v nich ukryté. A čo sa nachádzalo v tom mojom žltom zázračnom boxe? V štartovacom balíčku Klasik som si našla viac ako 47 užitočných vecičiek - matrac, plachtičku, pančušky, čiapočky, body, overaly, dupačky, látkové plienky, zavinovačky, ponožky, rukavičky, hrkálku, maznáčika, detskú kozmetiku, fľašku, cumlíky, detský teplomer, vložky do podprsenky a iné doplnky a potreby.

Po eufórii z vybaľovania darčekov som sa pustila do skúmania toho, ako tento box využiť ďalej. Na dne sa nachádza matrac s plachtičkou, ktorý túto obyčajnú krabicu premení na prenosnú postieľku určenú pre deti do pol roka. Tak si budete môcť malého drobca brať všade so sebou s vedomím, že spinká vo vašej blízkosti a v bezpečí. Box je pevný a je vyrobený zo zdravotne nezávadných materiálov. Potom matrac jednoducho vyberiete a krabicu využijete napríklad ako odkladací priestor. Možno práve na spomienky, ktoré ste si počas toho pol roka so svojím dieťatkom nazbierali.

Máte vo svojom okolí budúcu mamičku? Zoberte si príklad z mojich perfektných priateľov a kolegov, ktorí mi, múdro, nenakúpili množstvo nepotrebností, ale siahli po tomto šikovnom a praktickom boxe, ktorý mi uľahčil chystanie výbavičky. Vybrať si môžete z troch rôznych balíčkov vyskladaných z overených a kvalitných produktov, ktoré nesmú chýbať vo výbavičke žiadnej mamičky. Okrem hygienických potrieb, hračky, kozmetiky či látkových plienok tam nájdete aj základné oblečenie, ktoré pokryje obdobie od prvého okamihu bábätka až do veku pol roka. Prípadne si môžete box vyskladať podľa vlastných predstáv. Určite oceníte aj to, že nielen všetko oblečenie, ale aj plachta a matrac sú vyrobené na Slovensku.

To, ako sa táto tradícia štartovacích balíčkov pochádzajúca z Fínska dostala k nám, sa dočítate tu. Poviem vám iba toľko, že za tým stojí, ako inak, jedna z nás – mamička. Spolu s jej manželom sa rozhodli, že túto milú a praktickú tradíciu prinesú aj k nám. Pretože kto by rozumel potrebám mamičiek viac ako samotná mamička? ;)

-------

Tento článok vyšiel s podporou Slovak Baby Box

Čítaj celý článok
redakcia
6. apr 2019 Čítané 211x

Tehotenstvo je jedno z najkrajších období v živote ženy. Avšak nie je to pre ženu nič jednoduché. Počas tehotenstva sa ženské telo mení, orgány sa prispôsobujú, uvoľňujú miesto bábätku a pripravujú sa na veľké vyvrcholenie toho všetkého - na pôrod. Hladiny hormónov začnú kolísať ako na horskej dráhe a všetko je zrazu inak, než na čo žena doteraz bola zvyknutá. Niekedy sa môže vyskytnúť aj nepríjemné napätie v prsníkoch. A práve to môže byť prvou známkou toho, že sa z vás stane čoskoro mama.

Každá žena je iná a originálna, každá sa meníme trochu inak a preto tieto "problémy a nepríjemnosti", týkajúce sa pŕs tiež každá prežívame inak. Jedna je precitlivená na dotyk, druhá cíti bolesť, tretia môže popisovať zvýšené napätie, ďalšia nemusí vnímať vôbec nič.

Všetky tieto pocity sú dané tým, že sa prsia zväčšujú a rastú. Hlavne kvôli dojčeniu - mliečna žľaza sa na celý akt musí pripraviť a hormóny ju navádzajú k tomu, aby poriadne narástla a bola pripravená produkovať mlieko pre bábätko. Pri tehotenstve sa vám môžu prsia zväčšiť až o niekoľko veľkostí! Rovnako tak, ak ste na svojich prsiach spozorovala zvýraznenie žilovej kresby, je to úplne normálne. Rast tkaniva vyžaduje väčší prísun krvi a práve preto bolo potrebné, aby sa dostatočne rozvinulo aj cievne riečište.

Bolieť môžu pokojne aj celé tehotenstvo

Bolestivosť začína približne v 4. týždni tehotenstva a trvá do konca prvého trimestra. U niektorých žien ale môže sprevádzať celé tehotenstvo. To našťastie nebol prípad mamičky, ktorá sa podelila o svoju skúsenosť: "Už pár dní pred testovaním prípadného tehotenstva ma boleli prsia. Najhoršia bola doba, keď som sa prezliekala a som si musela dať dole podprsenku, ktorá mi od bolesti trošku pomáhala. Pár dní nato som si urobila tehotenský test a ten mi potvrdil tehotenstvo. Bolesť postupne odznievala, a tak som si mohla od druhého trimestra užiť bezbolestné a pokojné tehotenstvo. "

Avšak všetky nepríjemné pocity v prsníkoch nemusia byť nutne prejavom tehotenstva. Môžu byť iba rozladené hladiny hormónov, sprevádzať príchod menštruácie alebo naopak upozorniť na prichádzajúce menopauzu.

Nepodceňujte tehotenskú podprsenku

Čo si ženy veľmi chvália, je nákup novej podprsenky, pretože tá "bežná" im prestáva sedieť a je im veľmi nepohodlná. Podprsenku by ste počas tehotenstva mala vyberať starostlivo. Je dôležité, aby vaše prsia boli podopreté a nie stiesnené a zopnuté. Vhodné sú hlavne bavlnené materiály a podprsenky bez kostíc. Ženy si tiež pochvaľujú podprsenky so širšími ramienkami, ktoré neškrtia ani nerežú a pritom prsia krásne podržia. Personál v obchode vám iste poradí, aby ste si vybrala tú správnu a cítila sa v nej komfortne a pohodlne. Dobre padnúca podprsenka naozaj môže zmierniť vaše problémy s napätými a bolestivými prsiami.

"Tiež na to trpím, mám veľmi boľavé celá prsia aj bradavky (od samého začiatku tehotenstva). Musela som si miesto podprsenky kúpiť športovú podprsenku, pretože mi vadili aj švy. A aj tú po príchode domu musím zložiť, pretože ma škrtí a vadia mi tie natlačené prsia v tom. Bolesť je to nehorázna, pri najmenšom pohybe alebo zmene polohy. Bolesť bradaviek som riešila vatovými tampóny v podprsenke, trochu mi uľavili. Tiež mi pomáha obtihanutejšie tričko. To som nosila aj na spanie, aby sa mi tie prsia príliš nepohybovali, ale zase neboli priškrtené. Ale inak si myslím, že sa tým moc robiť nedá, len čakať. Som v 18 týždni a je to v podstate stále rovnaké, niekedy mám citlivejšie prsia, niekedy bradavky, ale viem o nich 24h denne, " zveruje sa so svojím trápením tehuľka z Modrého koníka.

S podprsenkou môžete aj spať

V neskorších fázach tehotenstva sa môžete začať zháňať tiež po podprsenke na dojčenie, ktorú využijete aj po pôrode. A ak ste športovo založená a bez pohybu si neviete predstaviť celých deväť mesiacov, investujte do vhodnej športovej podprsenky. Niekde sa môžete stretnúť aj s podprsenkami na spanie.

"Začala som na 80B a postupne som vyťahovala staré podprsenky z doby niekedy predtým, kedy som mala o nejaké to kilo navyše. Teraz už nestačili ani tie, tak som musela kúpiť väčšie. Ale s normálnou polstrovanou veľmi spokojná rovnako nie som. Robí mi otlaky na prsiach, tak sa teším na objednanú materskú, ktorú budem mať tak za dva týždne. Je hladká a veľmi pohodlná. Pani mi v obchode radila, že ju ešte využijem po pôrode, až sa mi prsia zas trochu vrátia do pôvodného stavu. Budem ale potrebovať ešte jednu do pôrodnice, nejakú ešte väčšiu. "

Čo pomôže: Sprcha, masáž alebo pohyb?

Vyskúšať môžete masáž prúdom teplej vody. Samozrejme, nie všetkým ženám to bude príjemné a bude im to uľavovať od bolesti, každá si musí nájsť svoj spôsob, ktorý jej pomôže. Pokiaľ práve táto možnosť vám nebude vyhovovať, môžete vyskúšať masáž rukami, keď budete ponorená v teplej vani. Alebo naopak vyskúšajte studenú sprchu, sú ženy, ktorým pomáha skôr studená ako teplá voda, nedá sa teda povedať, ktorá z nich je lepšia.

Prsia môžete tiež skúsiť namazať olejčekom alebo detským krémom a premasírovať ich. Masáž by mala pomôcť uvoľniť tlak a zlepšiť tak váš nepríjemný pocit.

Ďalšou odporúčanou metódou úľavy je pohyb, lekári uvádzajú každý deň aspoň 30 min nízkej intenzity - ideálne prechádzku. Tiež vám môže pomôcť joga, meditácie alebo iný spôsob relaxácie a uvoľnenia sa. Zmeňte jedálniček, pretože počas tehotenstva zadržujete vodu o niečo viac ako obvykle a väčšie množstvo soli v potrave bude vodu v tele ešte viac viazať. Obmedzte preto soľ a malo by sa vám trochu uľaviť.

Pozor na lieky, niektoré sú v tehotenstve nebezpečné!

Ak je bolesť naozaj silná, môžete siahnuť po bežne dostupných analgetikách. V tehotenstve bezpečným liekom je napríklad Paralen, s účinnou látkou paracetamol. O užití liekov sa ale radšej vždy poraďte so svojím lekárom, nechcete predsa ublížiť ani sebe, ani bábätku!

zdroje

klubmaminek.cz

abctehotenstvi.cz

mojebetynka.maminka.cz

Čítaj celý článok
redakcia
3. apr 2019 Čítané 2218x

Na materstvo sa žena nemôže pripraviť. Môže počúvať rady mamy či babky. Čítať príučky a múdre knihy. Prelúskať všetky (ne)možné diskusie. Môže sa pripraviť v teoretickej rovine. No potom to príde. Do náručia vám vložia to malé klbko šťastia a všetky nadobudnuté rady a tipy sa začínajú strácať. Pomaly miznú ako stopy v piesku. Ako sa to vraví? Človek mieni, Pán Boh mení? Nahraďte slovo Pán Boh slovom dieťa a máte presnú definíciu materstva. Aspoň toho môjho ;)

Čo však každá mamička s určitosťou potvrdí je, že materstvo je jednoznačne to najkrajšie, čo sa môže žene prihodiť. Samozrejme, je plné nielen krásnych chvíľ, no aj chaosu, zúfalstva a únavy. Čo si budeme klamať, všakže? No práve v týchto (ne)dokonalých, (ne)radostných chvíľach spočíva jeho krása a jedinečnosť. S materstvom však prichádza aj množstvo otázok a neistoty. Pretože tomu malému klbku chceme dať všetko. To najkrajšie z najkrajšieho. Najlepšie z najlepšieho. Jednorazové plienky alebo látkové? Používať vlhčené utierky alebo nie? Dojčenie? Cumlík? Kočík? Šatkovanie? Prvé príkrmy? Možno si ešte počas tehotenstva spravíte v tom množstve otázok jasno. Viete, že ten malý obyvateľ vo vašom bruchu bude používať látkové plienky. Dojčiť budete aspoň 2 roky. Samozrejme, cumlík ani vlhčené utierky nepripisujete na zoznam do výbavičky. Veď načo? Budete mu variť zásadne domácu stravu. A tak ďalej. Všetko máte dokonale premyslené minimálne na dobu prvých 3 rokov. Do bodky. Potom to však príde a sme pri starom, známom „Mama mieni, dieťa mení“.

Pri dieťati je to skrátka niekedy tak, že plány musíte zahodiť a riadiť sa podľa aktuálnej situácie. Aj ja som mala plány… No teraz som vďačná za niekoľko skvelých produktov, ktoré mi uľahčujú každodenný chod s mojimi krpcami. Pretože dni s nimi sú jedinečné, plné úsmevov a krásnych okamihov. No zdá sa mi, že utekajú prirýchlo. Preto si chcem naplno užiť  každý jeden okamih. Aj ten nepatrný. Prestala som riešiť veci, ktoré neviem ovplyvniť. Po márnych pokusoch, prerevaných nociach, bolestivom odsávaní, pokusoch o opätovné „rozdojčenie“ a pocitoch zúfalstva som sa skrátka jedného dňa rozhodla, že budem vďačná za tie krásne mesiace dojčenia, no už to nebudem siliť. Pretože umelé mlieko zo mňa nespraví zlú mamu. A tak sme prešli na pokračujúce mlieko, vďaka ktorému som mala doma šťastné a spokojné dieťatko. A to dieťatko sa konečne nepozeralo na zúfalú kôpku nešťastia, ale na prešťastnú maminu, ktorá bola opäť späť vo svojej koži.

No počas tých mesiacov dojčenia tu bol jeden produkt, bez ktorého som nevyšla z domu. Seriózne. Tak, ako mi niekedy, v dávnych časoch slobodných, v kabelke nechýbal deodorant, rúž na pery a tampóny, teraz som sa na vzdialenosť viac ako meter od domu nepohla bez jednorazových vložiek do podprsenky. Pretože to určite poznáte. Aj spotené fľaky v podpazuší sú šuvix oproti fľakom na tričku od vytečeného mlieka. Takže tak. Poviem vám iba toľko, že s týmito vložkami som mala istú dobu veľmi intenzívny vzťah :slight_smile:

A čo som to vravela v tehotenstve o plienkach? Aha, áno. Že budem látkovať. No, takmer sa mi to podarilo. Takmer. Nejako som to nedala a podľahla som čaru jednorazových plienok. Nevadí, možno sa pri ďalšom odhodlám na tie látkové ;)

Pomaly prichádzame k niečomu výnimočnému, špeciálnemu, jedinečnému. Vlhčené utierky. Tie, ktoré určite nebudem potrebovať. Lebo veď doma nám voda tečie. Ale čo na cestách, v parku, na ihrisku či v aute? Tak ďaleko som nerozmýšľala. A keďže sme aktívna rodinka, dnes sú pre mňa utierky niečím, čo by som pokojne nazvala záchrancom každej mamy. A to nehovorím, že sa nimi výborne čistia topánky od blata, sedačka od jedla či počmáraný nábytok.

Aj moje silné presvedčenie, že moje deti nebudú jesť kupované výživy, išlo bokom. Pretože zistíte, že ak zvolíte kvalitné hotové príkrmy, dávate mu vlastne suroviny, ktoré sú v baby kvalite a prísne kontrolované. Praktické, rýchle, kvalitné. Navyše ako stvorené na výlety a túlačky. A tie máme my veľmi radi.

Celodenné dobrodružstvo treba zakončiť poriadnym kúpeľom. Aj vy máte doma malé vodné živly? Moja malá citlivka neznesie akékoľvek umývacie prípravky, preto používame tento balzam, ktorý mu nerobí žiadne problémy. Večerný kúpeľ je u nás skrátka čerešničkou na torte po aktívnom dni plnom dobrodružstiev. Krpci si ho užívajú a pre mňa to znamená jedno – už je to len kúsok od toho momentu, keď si sadnem a na chvíľu si vyložím nohu. Na tú chvíľku, kým mi nedoperie práčka. Kým ma nezdvihne neumytý riad. Alebo – najčastejší jav - kým nezaspím.

A tak sa stanete maminou a zisťujete, že ďakujete za jednorazové plienky. Vlhčené utierky sú uctievaným pomocníkom, a aj na to umelé mlieko sa už nepozeráte cez prsty a s hrôzou, že svojmu dieťatku nedávate to najlepšie. Pretože ste mama. Pretože robíte to najlepšie, čo môžete. To najlepšie pre to, aby ste boli spokojní obaja. Vy aj vaše dieťatko. A presne o tom je materstvo. O spokojnosti, radosti a užívaní si spoločných chvíľ, ktoré utekajú ako voda… Pretože každá mama, ktorá je spokojná, je pre svoje dieťatko dokonalá. Všetky sme v tom spolu. Preto nesúďme jedna druhú podľa toho, či si zvolila cestu jednorazových plienok či látkových. Či svoje dieťatko dojčí alebo mu dáva mlieko vo fľaške. Sme v tom predsa spolu, nie? Tak sa podporujme a povzbudzujme.

A ako ste na tom vy? Tiež máte svojich záchrancov, produkty, bez ktorých by ste si nevedeli predstaviť svoj bežný deň na materskej? Prezraďte nám, čo nesmie chýbať vo vašej každodennej výbave, a možno práve vás potešíme týmto babylove balíčkom skvelých pomôcok :slight_smile:

-----

Tento článok vyšiel s podporou dm drogerie markt

Čítaj celý článok
redakcia
3. apr 2019 Čítané 1075x

Prečo je koža drsná a napnutá, pokrytá drobnými šupinkami, často svrbí alebo má silné sklony k zápalom? Hlavnou príčinou je porušená ochranná kožná bariéra.

Ochranný "múr" pokožky

Prirodzená ochranná bariéra pokožky sa skladá z:

 • lipidov (tukov), bohatých na nenasýtené mastné kyseliny (najmä kyselinu linolovú), ktoré vytvárajú pružné spoje medzi bunkami rohovej vrstvy,
 • tzv. prirodzeného hydratačného faktoru, tvoreného ureou a kyselinou mliečnou, ktoré stabilizujú obsah vody v koži.

Za normálnych okolností táto vrstva chráni pokožku pred zvýšeným odparovaním vody a tiež pred škodlivými látkami zvonku, ktoré môžu pokožku podráždiť a často bývajú impulzom k novému zápalu alebo zhoršeniu atopického ekzému.

Ochranná kožná bariéra môže byť oslabovaná napríklad:

 • nadmerným opaľovaním,
 • častým kúpaním,
 • používaním bežných mydiel a peny do kúpeľa,
 • opakovaným kontaktom pokožky so saponátmi a ďalšími chemikáliami, ktoré bežne používame v domácnosti.

Trpezlivé premazávanie je veľmi dôležité

Atopický ekzém je, bohužiaľ, ochorenie, ktorého podstatou je vrodená dispozícia, a preto nie je v súčasnosti možné jeho úplné vyliečenie. Je však možné dostať priebeh ekzému úplne alebo aspoň čiastočne pod kontrolu. Základným predpokladom úspešnej liečby atopického ekzému je okrem výberu optimálneho lieku tiež úprava životosprávy a každodenná citlivá starostlivosť o pokožku, ktorá by nemala poľaviť ani v prípade upokojenie stavu pokožky. Patrí sem pravidelné používanie emoliencií (zvláčňujúce, zmäkčujúce, premasťujúce krémy a masti) a ďalej miestne použitie kortikosteroidov a imunomodulátorov v prípade vážneho zhoršenia stavu ekzému.

"Zmäkčovadlá" pokožky ako každodenný pomocník

Už naši predkovia prišli na to, že použitím mastných látok je možné zmäkčiť zhrubnutú kožu a chrániť ju pred vonkajšími vplyvmi. Dodnes používaný názov emolienciá pochádza z latinského "emollire", čo znamená zmäkčiť. Ide o historicky najstaršie dermatologické prípravky, ktorých úlohou je premastenie, hydratácia a zvláčnenie suchej kože. V ideálnom prípade by tento prípravok mal mať čo najmenej konzervačných látok, a byť teda minimálne alergénne. Koži by mal dodávať esenciálne látky, ktoré obnovujú ochrannú kožnú bariéru. Podporná liečba premazávacími aj kúpeľovými emolienciami je nevyhnutnou súčasťou liečby a prevencie ochorení spojených so suchou kožou, vrátane atopického ekzému.

Emolienciá možno rozdeliť podľa aplikačnej formy na:

 • masti
 • krémy
 • lotiá
 • kúpeľové oleje

Masti silne premasťujú a majú okluzívny účinok. Nie sú odporúčané na akútne zápalové prejavy, do zaparených oblastí a v teplom ročnom období.

Viac používanou skupinou emoliencií sú krémy. Pacienti s veľmi citlivou kožou veľmi dobre znášajú Linola Fett, pretože neobsahuje žiadne konzervačné prísady. Hlavnou účinnou látkou tohto krému je kyselina linolová, ktorá pôsobí protizápalovo a pomáha pri obnovení ochrannej kožnej bariéry. Pomáha zlepšiť aj úporné vyrážky okolo úst, ktoré si deti spôsobujú častým olizovaním pier, a funguje ako ochrana pokožky tváre dojčiat a malých detí v zimnom období.

Ďalšou skupinou prípravkov starostlivosti o suchú pokožku sú lotiá - telové emulzie (Linola Lotion) pre starostlivosť o veľké plochy tela, ktoré môžeme vzhľadom na množstvo tuku zaradiť medzi skupinu mastných krémov a hydrokrémov. Často sú vhodnou alternatívou mastných krémov pre obdobie, keď pokožka nepotrebuje toľko tuku, napríklad v lete - Linola Lotion light.

Zvláštne skupinou emoliencií sú kúpeľové oleje - môžu sa používať ako prísada do kúpeľa alebo ako sprchová emulzia. Olej sa ukladá vo forme jemne rozptýlených kvapôčok na povrchu pokožky, kde sa tak vytvára jemný olejový film a dochádza k regenerácii a zlepšeniu bariérovej funkcie pokožky. Vzhľadom na tieto priaznivé účinky sa pacientom často odporúča napr. kúpeľový olej Linola Fett Ölbad, ktorý obsahuje tekutý parafín a nenasýtené mastné kyseliny s veľmi jemným rozptýlením. Neobsahuje žiadne konzervačné prísady, a je preto vhodný aj pre starostlivosť o suchú pokožku veľmi malých detí.

Nenahraditeľnou súčasťou každodennej starostlivosti o pleť je ochrana pred slnkom. Linola Sun Lotion patrí k najmodernejším širokospektrálnym opaľovacím prípravkom a svojím určením (pre atopickú a detskú pokožku) dopĺňa celý rad produktov Linola. Poskytuje vyváženú ochranu proti UVB aj UVA žiareniu, ochranný faktor SPF 50 a účinkuje ihneď po aplikácii. Samozrejmosťou je opäť vysoká kvalita a vynikajúca znášanlivosť lieku.

Emolienciá patria medzi základné stavebné kamene v liečbe atopického ekzému a ostatných kožných ochorení, ktoré sprevádza suchosť kože. Ich pravidelná aplikácia môže významne oddialiť nutnosť používania iných liečiv, napr. s obsahom kortikoidov, a tým znížiť aj výskyt nežiaducich účinkov.

Viac o emolienciách značky Linola nájdete na stránkach www.linola.com/sk-sk/.

Zdroje:

MUDr. Lenka Paralova, Atopická dermatitída - so zamerením na emolienciá

MUDr. Štěpánka Čapková, Možnosti liečby atopickej dermatitídy v roku 2008

Čítaj celý článok
redakcia
3. apr 2019 Čítané 4034x

Vstávame ráno, dnes je veľký deň. Deti majú zubnú hygienu a ja s nimi. Naschvál som to naplánovala tak, aby sme šli všetky naraz, nech vidia, že to nie je nič hrozné a že to prežívam aj ja úplne v pohode.


Len zahrať to pred deťmi na pohodu, keď máte panický strach zo zubárov, to už nie je až také ľahké. Tento strach som vlastne nemala, keď som bola dieťa, no potom som sa v osemnástich dostala do rúk sadistickému pánovi, ktorý neuznával anestézu. Prežila som vŕtanie zubov, ťahanie koreňov aj výplň koreňových kanálikov bez umŕtvenia, no zanechalo to na mne psychické stopy. Až také, že som roky svoje problémy so zubami neriešila. Jeden zub sa mi rozpadol a polámal, a napriek tomu som to neriešila, nikdy nebol čas, bola som v zahraničí, tehotná, dojčiaca. Až sa mi milý zub ozval takou bolesťou, že som bola nútená vyhľadať pomoc. Dnes, o dva roky neskôr, o tisícpäťsto eur ľahšia a s implantátom v ústach viem, že to bolo to najhoršie, čo som mohla spraviť.

Sadla som si teda do kresla a hygienu som nejako prežila, vlastne ten pocit čerstvo vyčistených zubov mám rada. Deti boli mierne vykoľajené, no našťastie malým deťom sa hygiena v podstate nerobí, len sa zúbky zafluorujú, prípadne vyčistia kefkou. Po hygiene prišla pani zubárka a na naše nemilé prekvapenie sa v jednej puse objavil aj prvý kaz.

Dostali sme termín na ošetrenie a dohodli sa, že takýto zúbok netreba nechať len tak. Niektorí zubári tento postup neuznávajú a detské zuby neopravujú. Tento postup sa mne osobne nepáči. Myslím si, že nechať dieťa s kazom zvyšuje jeho šance na ďalšie kazy, Okrem toho stoličky sú v podstate posledné zuby, ktoré idú von, a nechcela by som, aby moje dieťa do desiatich rokov boleli zúbky, prípadne chodilo s kazom v puse.

Je super, že v dnešnej modernej dobe, môžete robiť všetko možné aj nemožné, umývať zúbky poriadne, nedávať deťom sladkosti, používať medzizubnú kefku, a tým znižovať šance, že sa raz bude vaše dieťa boriť s pokazenými zubmi. Ale kaz sa z času na čas aj tak môže objaviť aj napriek správnej starostlivosti o zúbky.

Jedno z mojich detí má od narodenia aj reflux, čoho následok je aj hnedý povlak na predných zúbkoch zvnútra. Ten je znakom poškodenej skloviny a pravdepodobne sa časom pretaví do zubného kazu a preto to nechcem nechať len tak. Okrem toho, zúbky sú z neho krehkejšie a na viacerých miestach ako keby priesvitné. Dohodli sme sa s pani zubárkou pri minulej návšteve, že zúbky odborne vyčistí a zapečatí plombou, aby sa nekazili. Ak máte deti s refluxom, ktoré častejšie vracajú a majú už zúbky, nepodceňte to a pravidelne im kontrolujte stav zubov. Pani doktorka mi tiež vysvetlila, že zuby sa po vracaní nemajú umývať hneď, ale až o 20 minút, aby sme kyselinu nevotreli do zubnej skloviny a tým ju nezničili.

Čo teda robiť, ak sa u vášho dieťaťa objaví kaz?

 • Návštevu zubára neodkladajte, je dobré chodiť pravidelne, aby si deti zvykli a nebolo to pre nich neznáme prostredie.
 • Dobré je sa s dieťaťom porozprávať o tom, čo ho čaká. Neklamať, vysvetliť, že to môže byť aj nepríjemné.
 • Najlepšie, ak pred ním podstúpite prehliadku aj vy.
 • Nepodceňujte umývanie zubov dvakrát denne a po sladkostiach.
 • Zúbky pravidelne nechávajte fluorovať na zubnej hygiene.

Zdravé zuby sú to najcennejšie, čo svojmu dieťaťu do budúcnosti môžete dať. Najmä ak vezmeme do úvahy ceny zubárov. Ak máte Union zdravotnú poisťovňu, nezabudnite si uplatniť príspevok až 100 eur na zuby pre seba aj pre deti. Stačí, ak si o jeho uplatnenie požiadate do 90 dní od ošetrenia a môžete ho použiť nielen na ošetrenie zúbkov, ale aj na dentálnu hygienu. Ak ste doma štyria, ročne tak viete ušetriť až 400 eur.

Moja dcéra o návšteve zubára vyhlásila: “Maminka, bála som sa, ale potom som sa prebojila.” Takže je to ľahké, treba sa len prebojiť. To však nejde niekedy ani nám, dospelým, však?

Povedzte nám, ako prebehla vaša posledná návšteva u zubára, či už bez detí alebo s nimi, a tri z vás môžu vyhrať roztomilý držiak na zubnú kefkubox na jedlo s potlačou a "zubný balíček" od Union zdravotnej poisťovne, ktorý poteší mamičku aj detičky (zubné kefky, pasty, ústne vody...)

----------

Tento článok vyšiel s podporou Union zdravotnej poisťovne

Čítaj celý článok
redakcia
30. mar 2019 Čítané 344x

Na budúcu mamičku, ktorá už má za sebou prvú veľkú dilemu, či má zmysel kupovať podprsenku na dojčenie, čaká druhá časť celej akcie. A tou je jej nákup.  Ako vybrať tú správnu dojčiacu podprsenku?

Že je výber padnúcej podprsenky na dojčenie hotová veda, o tom vedia svoje aj používateľky Modrého koníka. Preto sme tento kúsok šatníka podrobili podrobnej analýze a spísali nasledujúce desatoro. Deväť z desiatich bodov by mohlo s výberom pomôcť. S desiatym krokom bude výber bez práce.

Desatoro pre výber padnúcej podprsenky na dojčenie

1) SPRÁVNY ČAS NA NÁKUP

Dojčiacu podprsenku je vhodné vyberať v posledných týždňoch pred pôrodom. Prsia sa na tvorbu mlieka pripravujú priebežne počas celého tehotenstva. Aj keď sa počas niekoľkých prvých dní po pôrode potom ešte nalievajú pri tvorbe mlieka, vo väčšine prípadov nebýva zmena tak markantná, aby sa do dobre vybranej dojčiacej podprsenky po spustení laktácie prsia nezmestili.

Dojčiaca podprsenka tiež býva súčasťou zoznamov toho, čo si so sebou pribaliť do pôrodnice, preto sa odporúča vyberať ju ešte pred pôrodom.

Ak pretrváva obava z vysokej investície, ktorá by mala so zmenou veľkosti prísť navnivoč, je možné zvoliť pred pôrodom lacnejší variant a po ustálení laktácie sa vydať na nákup podprsenky na mieru.

2) MIERY

Bežným krajčírskym metrom sa berie miera obvodu hrudníka tesne pod prsiami - meter by nemal byť ani príliš voľný, ani veľmi utiahnutý. Pre veľkosť košíčkov je potrebné zmerať obvod cez hrudník - priamo cez bradavky. Túto mieru je možné zistiť aj cez normálnu podprsenku, bez push-up alebo zužujúceho efektu.

3) RAMIENKA

Tenké ramienka majú tendenciu sa zarezávať, neumožňujú správnu fixáciu a môžu byť príčinou bolesti šije a chrbta, predovšetkým u väčších veľkostí pŕs. V tomto prípade je teda lepšie voliť radšej širšie ramienka, ktoré lepšie pomôžu rozložiť váhu pŕs.

4) OBVOD

Obvod je lepšie vyberať na posledný háčik - tzn. na ten najširšií. Po pôrode sa obvod hrudníka trochu zmenšuje a podprsenka s uvoľneným obvodom by stratila veľa zo svojej podpornej funkcie. Okrem toho sa môže praním a nosením vytiahnuť a pre ten istý prípad prídu vhod háčiky zmenšujúce obvod.

5) KOŠÍČKY

Správna miera "cez bradavky" ešte nezaručuje, že podprsenka bude dobre sedieť.

Záleží totiž tiež na strihu a materiáli košíčkov. Pri skúšaní podprsenky je vhodné obliecť si aj tričko, aby bolo vidieť, ako dobre pod oblečením sedí a potom nie je od veci urobiť na mieste niekoľko "cvikov" - poskočenie a hlboký predklon napovie, či je zvolený správny tvar košíčkov.

6) PRIESTOR PRE ABSORPČNÉ VLOŽKY

V podprsenke by malo byť miesto pre prsné vložky, ktoré zachytia samovoľne sa spúšťajúce mlieko. Miesta ale nenechávajte v podprsenke zbytočne veľa. Absorpčné vložky je vhodné mať pri výbere podprsenky na vyskúšanie so sebou. Môžete rovno skontrolovať, či vložky nepresvitajú alebo sa nerysujú cez tričko, čo žiadnej žene nepolichotí.

Z osobnej skúsenosti odporúčam (nezávisle na veľkosti) mierne vypolstrované - vystužené košíčky, ktoré zabraňujú rysovaniu vložiek alebo bradaviek aj prípadnému presiaknutiu mlieka a pekne poprsie modelujú. Niektoré nevystužené podprsenky majú na rovnaký účel vložené vymeniteľné (prateľné) vložky.

7) KOSTICE ÁNO ALEBO NIE?

Ak sa pri dojčení alebo úplne samovoľne spúšťa mlieko, dojčiace podprsenka sa ako držiak absorpčných vložiek využije aj na noc - pre tento účel je ideálna podprsenka bez kostíc. Možno ju nosiť samozrejme aj cez deň. Niektorým tvarom a väčším veľkostiam urobia však lepšiu službu skôr podprsenky s kosticou.

Kostice pri výbere podprsenky môžu byť tiež ukazovateľom správnej veľkosti košíčkov. Kostice musia sedieť pod prsiami, na rebrách. Pomyselne predĺžená polkruhová kostice mieriaca do stredu podpazušnej jamky značí správnu veľkosť košíčkov. Kostice pri menších košíčkoch budú mieriť pred podpazušnú jamku do pŕs. Ak by smerovali viac do podpazušia, je košíček veľký.

8) KLIPSY NA RAMIENKACH

Klipsy v hornej časti košíčku - tzv. rýchlozapínanie, umožnia odklopiť iba košíček bez nutnosti vyhrňovať alebo vyzliekať celú podprsenku. Zaisťujú jednoduchý a diskrétny prístup k prsníku za pomoci jednej ruky, čo je zrejme hlavná prednosť a výhoda podprsenky na dojčenie oproti tým klasickej. Veľkou pomocou je táto vychytávka predovšetkým v prípade, keď sa prsia po rozbehnutí laktácie bolestivo nalejú a každá väčšia manipulácia s podprsenkou znepríjemňuje proces dojčenia a bolí.

9) MIESTO

Dojčiace podprsenky možno kúpiť v bežnej konfekcii, v obchode vašej obľúbenej značky - ak má kútik s tehotenským oblečením, cez internet v klasických e-shopoch so spodnou bielizňou aj v tých špecializovaných na tehotenskú a materskú módu a v neposlednom rade aj na koníkovskom bazáre.

10) BEZ PRÁCE

Ak patríte medzi náročnejšie zákazníčky alebo Vám robí problém vybrať ideálnu podprsenku aj na bežné nosenie, práve Vám sú určené kamenné predajne, súčasťou ktorých služieb je aj odborné poradenstvo.

To znamená, že s vaším dovolením asistentka vstúpi za vami do kabínky, vezme vám miery, vypočuje vaše ďalšie požiadavky týkajúce sa farby, materiálu či spracovania (ja napríklad vždy prosím o hladkú, vystuženú podprsenku v telovej farbe a s plnšími (vyššími) košíčky, z ktorých prsia len tak nevypadnú), nájde niekoľko rôznych typov podprseniek, upraví priamo na tele dĺžku ramienok, skontroluje, ako každá z nich sedí a nenechá vás odísť s kúskom, ktorý vám nesedí! Spýtajte sa mamičiek vo svojom okolí, či o nejakej takejto predajni vedia. Osobné odporúčanie je stávka na istotu.

Čítaj celý článok
redakcia
26. mar 2019 Čítané 479x

    V dnešnom článku prinášame rozhovor s Lídoo Salemovou, ktorá nám vysvetlí princíp fungovania Bachových esencií. A k čomu všetkému sú tieto kvapky dobré? U detí je záber široký: od hladšej adaptácie v šestonedelí, podpory dojčenia, cez ľahšie zvládanie rastu zúbkov, zabezpečenie lepšej znášanlivosti očkovania, zmiernenie ťažkostí so zaspávaním a spánkom, vrátane úľavy od nočných desov. 

"K prírodnej liečbe ma pred 20 rokmi priviedla vlastná závažná choroba, s ktorou mi bohužiaľ klasická medicína aj napriek mnoho vyšetreniam a liekom nedokázala pomôcť. To bol pre mňa vtedy šok, do tej doby som sa spoliehala výlučne na lekára. Išlo o veľmi náročné obdobie, ale vďačím mu za veľké zmeny v živote, ktoré ma nakoniec doviedli k tomu, že sa 8 rokov venujem holistickému liečeniu profesionálne. Začínala som etikoterapiou a štúdiom Bachových esencií.

Práca s nimi mi potvrdila, že veľká časť našich telesných i psychických ťažkostí má príčinu v psychike a to dokonca aj tam, kde by sme to vôbec nepredpokladali. Bez práce s príčinami (nie následkami) sa choroba nelepší alebo sa vracieva. Začala som sa venovať viacerým metódam, ktoré sa mi veľmi osvedčili pri práci práve preto, že sú celostné - teda berú do úvahy celého človeka, jeho vývoj a prostredie, ktoré ho obklopuje. Absolvovala som výcvik v rodinných konšteláciách, uvoľňovanie emočných blokov (EFT), kraniosakrálnu terapiu, špeciálne masáže vychádzajúce z psychoterapie a ušnú akupunktúru. Posledné roky sa venujem tiež čínskej medicíne a psychoterapii orientovanej na telo."

Čo to sú vlastne Bachove esencie a na akom princípe fungujú?

    Bachove esencie sú prírodné liečivé kvapky, ktoré sa vyrábajú z rastlín. Používajú sa od 30. rokov 20. storočia a ich meno pochádza od anglického lekára dr. Edwarda Bacha, ktorý pôvodne pracoval ako bakteriológ. Pre nás ako používateľa je dôležité, že Bachove esencie nie sú homeopatiká ani výťažky - teda nemusíme strážiť odstup od jedla a je možné ich použiť kedykoľvek počas dňa. Zároveň ich tak môžu užívať aj tehotné ženy, novorodenci, vážne chorí ľudia alebo silní alergici. A možno ich kombinovať aj s alopatickými (klasickými) lieky, nevadia ani psychofarmakám.

Bachove esencie fungujú na princípe vibračnej rezonancie. Nesú vysoko harmonickú energiu. Tá dokáže harmonizovať našu energiu, ktorá je v chaose (ak cítime napr. strach, zlosť, netrpezlivosť, nepokoj, depresiu, vyčerpania). Predstavte si to, asi ako keď s pomocou ladičky ladíme trebárs piano. Účinok je postupný, ale veľmi efektívny. Navyše nehrozí žiadne zhoršenie na začiatku užívania ani závislosť.

Ako sa užívajú? Možno ich užívať aj vnútorne?

    Bachove esencie sa väčšinou užívajú vnútorne: buď sa kvapkajú pod jazyk, na plastovú lyžičku alebo do pohára akéhokoľvek nápoja (okrem stimulantov ako je káva alebo alkohol). Malým deťom je teda možné nakvapkať ich aj do mlieka, do šťavy. Chuť majú neutrálnu alebo ľahko sladkú, podľa typu konzervácie. Okrem toho sú aj situácie, kedy je výhodné použiť esenciu na kožu - napr. do kúpeľa pre upokojenie, pri kožných ťažkostiach a pod. Ja esencie používam pri terapeutických masážach. Pridávajú sa tiež do krémov, vedia pomôcť, ak máme veľmi citlivú alebo napríklad unavenú pleť. Možno ich pridať aj do krému alebo olejčeka, ktorý používame napríklad pri bolestiach brucha alebo pri migrénach. Pridať možno ako jednotlivú esenciu, tak zmes esencií.

Čo všetko môžu mamičky riešiť Bachovými esenciami?

    U detí je záber až neuveriteľne široký: od hladšej adaptácie v šestonedelí, podpory dojčenia, cez ľahšie zvládanie rastu zúbkov, zabezpečenie lepšej znášanlivosti očkovania, zmiernenie ťažkostí so zaspávaním a spánkom, vrátane úľavy od nočných deosv. Ďalej pomáhajú na vzdor, vyrovnanie sa s príchodom súrodenca, zvládanie nástupu do škôlky alebo školy, sústredenie v škole, podporu rozvoja (reč, motorika), do určitej miery aj ri ťažkostiach s nechutenstvom a odmietaním stravy.

Veľmi často sa stretávam aj so psychosomatickými ťažkosťami typu bolesti bruška, kožné problémy, situácia, kedy deti odmietajú chodiť na nočník a nechcú sa napr. vykakať ani do plienky a nastávajú problémy so zápchou. U starších detí sa okrem toho Bachove esencie často využívajú pre zvládanie sklonov k úzkostiam a strachom, pretože od prepuberty (9-10 rokov), ale často aj oveľa skôr, sa deti veľa hodnotia a tlačia na seba (školské výsledky, komunikácia s rodičmi, neskôr prvé lásky).

Ženy využívajú Bachove esencie tiež veľmi často - jednak ak chcú založiť rodinu a z nejakého dôvodu sa nedarí. To je pre ženu veľmi záťažová situácia. Ďalej potom v tehotenstve a pri pôrode - v tom čase sa najviac žien vôbec o existencii Bachových esencií dozvie.

Druhou skupinou sú potom mamičky, ktoré sa na mňa obracajú, pretože sú preťažené, vyčerpané, a tak im chýba trpezlivosť alebo nemôžu spať , prípadne sa objavujú výčitky, úzkosti až pocit vyhorenia. Bachovky je tiež možné využiť napríklad pri návrate do práce po materskej dovolenke pre lepšie sústredenie a sebavedomie. Samozrejme sú tiež veľmi využívané pri partnerskej kríze alebo pre zvládanie rozvodového obdobie, pri strate niekoho blízkeho, v menopauze atď.

Môže si ich človek "naordinovať sám" alebo je potrebné konzultovať situáciu s odborníkom?

    Naordinovať sami si ich môžeme, ale bohužiaľ s tým nemám veľmi dobré skúsenosti (stretla som sa aj s následným kolapsom pri extrémne nevhodne vybraných esenciách). Jednak sa vidíme trochu inak, než nás vidí niekto nezávislý, teda máme tendenciu vyberať si iné esencie, ako potrebujeme. Toto ešte zosilňuje, ak sme dlhšiu dobu v strese. Povedala by som, že ak sú ťažkosti dlhodobé alebo výrazné, tak už aj samotná konzultácia s terapeutom môže výrazne pomôcť, aby sa niečo uvoľnilo.

Pokiaľ si esencie vyberáme sami, tak si tiež väčšinou vyberieme len 1 alebo 2 esencie, tie ale skoro nikdy nepokrývajú všetko, čo by sme vlastne potrebovali riešiť. Užívanie bez konzultácie je tiež často len náhodné, predčasne prerušené alebo sú esencie nesprávne dávkované. Je to veľká škoda, pretože esencia tak nemôže rozvinúť to, čo tak dobre vie.

Bachove esencie vedia korigovať aj veľa nepríjemných psychických stavov, je ale dobré byť v kontakte s niekým, kto sa esenciami zaoberá profesionálne a dlhšiu dobu. Jednotlivé esencie sú pomerne drahé a v malom balení, cenový rozdiel oproti konzultácii a zmesi na mieru je teda v skutočnosti minimálny. Dobrý terapeut má nielen certifikát, ale aj dlhodobejšiu prax, ktorá pri zostavovaní zmesi veľmi pomôže. Poradí tiež so správnym dávkovaním a prípadne podá celkovú terapiu.

Je nejaké obmedzenie v užívaní počas gravidity a u najmenších detí, alebo je všetko dovolené?

    Tehotenstvo a malé deti, to sú presne dve oblasti, kde Bachove esencie doslova kraľujú. Žiadne reverzné reakcie (zhoršenie na začiatku užívania), žiadne obmedzenia, čo sa týka napríklad dĺžky užívania alebo interakcií s liekmi. Iba ak užívate homeopatiká, tak odporúčam užívať od esencií s aspoň hodinovým odstupom. Určité obmedzenia môže byť v dávkovaní, niekto potrebuje výrazne vyššiu dávku, iný naopak o dosť nižšiu, než je priemerná odporúčaná dávka.

Môžete mamičkám poradiť, ako si môžu pomocou Bachových esencií spríjemniť pôrod?

    Ideálne je mať zmes Bachových esencií na mieru. Každá mamička je iná - niektoré sa pôrodu veľa bojí, iná sa teší, ale je veľmi citlivá na vnemy a bolesť, pre ďalšiu je najväčší problém komunikácia s personálom alebo začiatok dojčenia. Osobná zmes esencií na mieru sa potom môže užívať kedykoľvek počas pôrodu - nakvapkaním do úst alebo do nápoja. Dôležité tu je, že pri Bachových esenciách musí byť každá dávka zvlášť. Nie je možné nakvapkať väčšie množstvo kvapiek do fľaše k pôrodu a z nej upíjať. Zmes s esenciou možno potom doužívať v šestonedelí, kedy je psychika ženy veľmi "otvorená" a spracováva pôrod, hormonálne výkyvy a zároveň musia zvládať prerušované spanie a novú životnú situáciu.

Uveďme si tri základné a časté problémy, ktoré riešia mamičky u malých detí: bolenie bruška, tzv. koliky, rast zúbkov a problémy so zaspávaním. Ako môžu mamičky svojim deťom pomôcť Bachovými esenciami?

    Budem sa opakovať, ale odporúčam zmes na mieru. Naozaj neexistuje žiadna univerzálna zmes na koliky, zúbky alebo spanie. Jednoducho preto, že každý sme iný. Ak uvidíte niekde zmes "na" niečo (predzmiešanú zmes), tak tam ide naozaj len o to, aby ste kúpili tovar, u ktorého ale nie je žiadna garancia kvality. Nikto nereguluje zloženie týchto zmesí. Môžete tak vziať 3 rôzne zmesi "na spanie" od 3 rôznych výrobcov a tie sa môžu pokojne aj v 90 percentách líšiť. Dokonca ich ani vôbec nemusí zostavovať niekto, kto má dostatok praxe. Je to taká lotérie.

Uvediem príklad: kolika môže byť z rýchleho dojčenia a prehĺtanie vzduchu, môže byť ale aj z nepokoja a vyčerpania, ktoré pociťuje mamička a prenáša sa na dieťa, môže byť z obavy, že mamička nie je na dosah, môže byť kvôli celkovej citlivosti nervovej sústavy. U mnohých detí sa budú tieto príčiny samozrejme kombinovať. Každé z týchto detí bude potrebovať niečo iné.

Čo by ste odporučili mamičkám, ktoré riešia, že má ich dieťa problém s adaptáciou v škôlke (plače, nechce tam chodiť...)?

    Po prvé neriadiť sa vekom, ale pozrieť sa na to, či konkrétne dieťatko je naozaj na škôlku pripravené, či na neho nie je príliš skoro, nie je tam príliš dlho alebo trieda nie je príliš veľká, nie sú na neho predčasne kladené neprimerané požiadavky. Niekedy sa narodí mladší súrodenec a dvojročné alebo trojročné dieťa sa nám zdá veľké. Je to ale v skutočnosti naozaj malé dieťa, ktoré potrebuje niektoré základné istoty, blízkosť a uistenie, že ten, pre neho veľký svet, je zvládnuteľný. To je veľmi dôležité. Na celý život.

Neznamená to, že do škôlky ustráchanejšie alebo ostýchavejšie dieťa nemôže, ale možno zatiaľ bude zvládať len dopoludnia alebo menšiu skupinku detí. Deti, ktoré sú úzkostlivejšie môžu v škôlke úplne odmietať stravu, chodenie na wc alebo mávajú tendenciu k uzatváraniu sa do seba. Najskôr sa teda pozrite na situáciu z nadhľadu: Ako to budem vidieť o 10 rokov? Bude naozaj tak dôležité, kedy moje dieťa začalo chodiť do škôlky, kedy som sa vrátila do práce alebo keď bolo moje dieťa odplienkované?

Skúste tiež vypozorovať či s jedným z rodičov nie je dieťa pri rannom odchode do škôlky pokojnejšie. Vezmite do úvahy aj ďalšie veci ako príchod súrodenca, dochádzanie, imunitu, rast dieťaťa.

Bachove esencie sú pri dochádzke do škôlky (alebo školy) možné podávať ráno, popoludní a večer. V prípade, že škôlka umožní priniesť si vlastnú fľaštičku, môže mať dieťa esenciu nakvapkanú v pití, ktoré popíja v škôlke / škole počas dňa.

Starostlivosť o deti je niekedy veľmi náročná. Čo by ste odporučila mamičkám, ktoré sú už z detí veľmi unavené?

1. Neporovnávajte sa s ostatnými. Nemyslite si, že všetci ostatní všetko zvládajú s úsmevom na tvári. Silný stres zažívajú aj ľudia, ktorých hodnotíme ako veľmi schopných, pohľadných alebo úspešných.

2. Uberte. Viem, že to je s deťmi ťažké, obzvlášť ak sú maličké alebo choré a vy nemáte žiadnu pomocnú ruku. Ale verte mi, že keď niekto príde pred kolapsom a keď niekto príde po kolapse, tak je naša komunikácia diametrálne odlišná. Veta "to nejde" v nej už nebýva.

3. Nebičujte sa neustále požiadavkami. Áno, dnes je možno deň, keď sa jedno dieťa vyčúralo na koberec, druhé dostalo kiahne, manžel je týždeň na služobnej ceste a vy máte črevnú chrípku a pritom ste mali robiť tortu na narodeniny a dokončiť niečo do práce. To je deň, kedy odporúčam nič nehodnotiť. Ani seba. Postarať sa o to naozaj najzákladnejšie a večer sa pochváliť jednoducho za to, že sme ten deň prežili. Doslova. Všetko ostatné je v niektoré dni luxus. Môžete si sama seba predstaviť ako malé dievčatko, to vám pomôže byť k sebe láskavejšia.

4. Nezabúdajte na dlhodobú perspektívu a na svoju odmenu. Nech je to dnes akokoľvek náročné, raz, za 10, 15, 20 rokov uvidíte veci inak. A najdôležitejšie v tých spomienkach budú VZŤAHY. Nie to, či bola teplá večera alebo či bolo vyžehlené. Nezabudnite na vašu odmenu - objatie, lásku a či pošteklenie od vašich detí.

Máte skúsenosť s užitím Bachových esencií pri neplodnosti, kedy potom žena otehotnela?

    Neplodnosť je určitá nerovnováha - psychická alebo zdravotná, najčastejšie je to kombinácia oboch. Bachove esencie vedia vyrovnať psychiku, podporiť regeneráciu tela, zlepšiť precitlivenosť na vplyvy v prostredí a podobne. Pokiaľ ide napr. o endometriózu, PCOS alebo u mužov napríklad o varikokélu alebo oligospermiu, tam odporúčam okrem klasickej medicíny tiež čínsku medicínu. Sama mám až vďaka nej dve krásne deti a tiež ju často používam, či už vo forme dietetiky alebo fytoterapie.

Keby ste mali vypichnúť nejaké základné esencie, ktoré by ste odporučili každému, aby ich mal doma, ktoré by to boli?

    Určite Krízová esencia. Použiť ju môžete pre základné uzemnenie pri veľkých konfliktoch alebo strachu. Je to taká prvá pomoc, výborná napríklad pri mdlobách, úraze alebo šoku. V takom prípade najprv podajte sebe, až potom tomu, kto mal úraz, pomôže Vám to jasnejšie a pokojnejšie konať. Pamätám si, ako moja dcérka asi v 5 rokoch spadla v izbičke a bola v šoku, nebola schopná povedať odkiaľ spadla, čo sa stalo, len sa triasla, nevedeli sme či ísť do nemocnice. Po podaní Krízovej esencia za chvíľku začala hovoriť. Povedala, že sa pošmykla a spadla z poschodovej postele dozadu, bola schopná povedať, či jej je na zvracanie atď.

Krízová esencia môže byť aj súčasťou zmesi esencií na mieru, prípadne sa s ňou môže kombinovať. Krízová esencia je ale len prvá pomoc. Len jedna zo stoviek kombinácií esencií, to mnoho ľudí vôbec netuší.

Je niečo, čo nepadlo v rozhovore a rada by ste to mamičkám odkázala?

    Neodsúvajte nepríjemné pocity, neprehliadajte a nebagatelizujte ich. U seba ani u druhých. Stretávam sa niekedy s naozaj závažnými stavmi, ktoré mali byť riešené oveľa skôr. Inokedy naopak so stavmi, ktoré možno zlepšiť pomerne ľahko a je tak zbytočné sa trápiť, keď zlepšenie môže byť už v rámci dvoch troch týždňov.

Starostlivosť o dušu potrebujeme, rovnako tak ako napríklad čistenie zubov, DENNE. Psychika nie je niečo, čo sa dá niekedy neskôr, až sa nám to bude hodiť, "opraviť" počas jednej konzultácie. Niektoré ťažkosti potrebujú dlhšiu terapiu a často kombináciu niekoľkých terapeutických metód. Určité zlepšenie je ale prakticky vždy možné - ak naozaj chceme zmenu.

Veľmi pekne ďakujeme za rozhovor!

Čítaj celý článok
redakcia
25. mar 2019 Čítané 1339x

    Cestovanie s kočíkom je ďalšia z disciplín, ktorú sa musia mamy naučiť a ovládať tak dobre, aby v mestskej džungli dokázali prežiť. Na autá je potrebný vodičský preukaz, avšak na prepravu vášho pokladu v kočíkovom tátošovi vás nikto nepripraví.

Nechajte si poradiť, aké vychytávky o cestovaní MHD nazbierali skúsené šoférky kočíkov na Modrom koníku a čo radia mamičkám samotní prepravcovia na svojich weboch.

Zásada číslo jedna: Dobré kolieska!

    Väčšina z mamičiek má ako prvý kočík nejakú dvoj/trojkombináciu, ktoré sú z veľkej väčšiny vybavené obrými kolesami. Je to veľká výhoda na dlažobných kockách, dlažbách, ale aj pri nájazde do dopravného prostriedku - najmä ak sa zaaretujú.

Veľké kolesá sa málokedy v chodníku zaseknú, kočík zvláda parádne niekoľkocentimetrový schod z nástupného ostrovčeka do električky alebo autobusu. Aj ten neskutočne príšerný zvuk klopkajúcich koliesok napríklad po zámkovej dlažbe, s ktorým sa stretnete hneď, ako vaše bábätko vyrastie z hlbokého kočíka a presedláte na nejaký športovejší model, chýba.

Športové korby z kombinovaných kočíkov bývajú ťažké, veľké, nepraktické a tak z veľkej väčšiny prichádza sklamanie a následná kúpa golfiek alebo športiaku - tie však mávajú kolesá aj o polovicu menšie a naučiť sa s nimi jazdiť po dlažbách a rozmlátených chodníkoch chce čas. 

Zásady správneho cestovania MHD

    Pokiaľ nerada žiadate o pomoc s vynesením kočíka do MHD, je fajn si plánovať cestu tak, aby vám na ňu vyšiel nízkopodlažný prepravný prostriedok. Bohužiaľ, nie vždy a všade je to možné a nie vždy podľa cestovného poriadku deklarovaná nízkopodlažná električka naozaj príde.

Preto sa nie vždy zvládnete nalodiť bez cudzej pomoci. Zo skúseností mamičiek z Modrého koníka ale vyplýva, že ochota pomôcť s kočíkom je pomerne bežná, takže sa nemusíte báť - dosť často k vám niekto sám priskočí, aby vám pomohol.  

Ešte pred nástupom

    Dopravné podniky majú rôzne predpisy, cez ktoré dvere treba nastupovať. Je dobré prichystať sa s kočíkom na miesto, z ktorého predpokladáte, že do električky alebo autobusu budete nastupovať. Vyberajte si vždy dvere, ktoré sú na nástup kočíka určené - v starších prostriedkoch to sú tie zadné, v nových električkách a autobusoch zase zvyčajne tie prostredné. Na týchto miestach je priestor dopravného prostriedku prispôsobený na zaparkovanie kočíka tak, aby bol čo najpohodlnejší ako pre vás, tak pre ostatných cestujúcich.

Pri príchode električky či autobusu dajte vodičovi najavo, že hodláte nastúpiť - niekedy postačí očný kontakt a kývnutie, niekedy si môžete pomôcť zdvihnutím paže. To, že o vás vodič vie, vám dá dostatok času na manévrovanie, zaparkovanie kočíka i k prípadnému posadeniu sa.  

Ako nastupovať do MHD?

    Pri nástupe do nízkej električky alebo autobusu tam, kde nie je nástupište upravené na rovnakú úroveň, je vhodné zaaretovať (zablokovať) si predné kolieska, aby sa pri dotyku s podlahou nepretočili a nástup prebehol hladko. Do nízkopodlažného vozidla vojdite kočíkom popredu.

Ak nastupujete do dopravného prostriedku so schodmi, kočík vynášajte vždy madlom napred, nikdy nie s dieťaťom popredu. Ak musíte zdolať schody, požiadajte niekoho o pomoc - v prípade, že sa nenachádza nikto, kto by vám pomohol, nebojte sa poprosiť vodiča. Jeden zo zdvíhačov kočíka stojí hore v dopravnom prostriedku a ťahá kočík za madlo, druhý môže kočík uchopiť za spodnú tyč medzi kolieskami či za spodok korbičky - tak docielite to, že kočík bude vo vodorovnej polohe a vaše bábätko bude v bezpečí.

Ako sa správne zviesť?

    Pri jazde dopravným prostriedkom postavte kočík pozdĺž steny dopravného prostriedku a vždy ho zabrzdite. Najbezpečnejšie je umiestniť kočík tak, aby bolo dieťa chrbtom k vodičovi, teda proti smeru jazdy. Nie vždy to ale stačí. Pomôcť si môžete ešte pridŕžaním rukami alebo aj nohami, ak sedíte. Pri prudkom zabrzdení majú hlavne ľahké kočíky tendenciu sa prevracať, pozor na to aj u trojkolesových kočíkoch.

Miesto, kde sa po dobu jazdy uvelebíte, vyberajte hlavne podľa odporúčaní dopravného prostriedku - teda na vyznačených miestach pre kočíky. Zaparkujte tak, aby ste pri vystupovaní musela čo najmenej manévrovať - nikdy neviete, koľko ľudí ešte nastúpi, či nepristúpia ďalšie kočíky alebo vozíčkar. 

Ak je to možné, sklopte madlo kočíka, aby čo najmenej vyčnievalo do priestoru. Aj za jazdy sa aretácia predných koliesok vyplatí. Kočík nebude jazdiť, v zákrutách sa nebude nakláňať.

"Ja jazdím s chalanmi veľa vlakom. Keď som jazdila tehotná s pupkom ako vráta a s golfáčom, kde som mala rok a pol starého synčeka, mala som tieto postrehy: chlapi - dvadsaťpäť až cca štyridsaťpäť len ma videli, tak zdrhali. Pomáhali poväčšine ženské všetkého veku, seniori. V MHD ako kedy, často bolo narvané a nebolo miesto na kočík. Začala som nosiť v šatke, nebavilo ma sa kohokoľvek doprosovať."

Sme na konci cesty! Ako na výstup?

    Pred plánovaným výstupom a príchodom do zastávky dajte vodičovi znamenie, že sa s kočíkom chystáte vystúpiť. V niektorých prostriedkoch je na to určené tlačidlo s obrázkom kočíka. V drvivej väčšine sa dodržiava pravidlo, že dvakrát rýchlo stlačíte tlačidlo "znamenie vodičovi".

Pri výstupe by malo byť pravidlom, že sa v dopravnom prostriedku otočíte chrbtom ku dverám a s kočíkom vystúpite pozadu.

"U nás v meste je MHD výhradne o vodičoch. Keď je v pohode, tak zastaví tak, že z chodníka krásne nabehne rovno do busu, vezme aj viac kočíkov a cestovanie je pohoda. Keď je to nejaký frfloš, tak nabehne tak, že pri nastupovaní malého skoro vyklopím, má reči, že zle stojím a prekážam a alebo napríklad nevezme viac ako jeden kočík, a to je potom cesta za trest. 

Sme malé mesto, takže už mamičky vedia, ktorý vodič je ktorý a ako bude cesta prebiehať. Ale inak všeobecne máme nízkopodlažné busy s dostatkom miesta. Pomoc od ľudí je tiež ako kedy. Cesta vlakom je vždy príjemnejšia. Vždy niekto pomôže, sprievodcovia sú úžasní."

Kočík ako nákupná taška

    Pokiaľ využívate prepravu pomocou hromadnej dopravy často, je dobré tomu prispôsobiť výbavu. Ak chodíte pešo nakupovať alebo sa hrať, určite vám pomôže veľa vychytávok, ktorými možno kočík vylepšiť k vašej maximálnej pohodlnosti.

Kapitolou samou o sebe sú prebaľovacia tašky na kočíky. Na hlboké veľké kočíky ich je nepreberné množstvo, podľa vkusu a cenových možností každej z mamičiek. Úžasná vec, ak chodíte nakupovať pešo, je taška zo sieťoviny, ktorú so suchými zipsami pripnete na konštrukciu a madlá kočíka - zmestí sa do nej veľa vecí. 

Super vychytávky sú tiež rôzne háčiky, ktoré sa na kočík pripevnia. Vďaka nim vyrobíte z akejkoľvek kabelky kabelku na kočík, alebo k nim pripnete tašky.

Aby cesta deti bavila 

    Jednou zo súčasťou prepravy MHD je fakt, že nie všetky deti sú z polhodinovej jazdy električkou nadšené. Niektorým deťom pomáha, ak vidia von. Škatuľky s chrumkami, ovocné kapsičky a sušienky je občas to, čo deti zabaví. U starších detí potom toto všetko premôže pozorovania a rozprávanie sa o tom, čo sa deje za oknami - v tejto fáze už ste za vodou, bude trvať naozaj dlho.

Používateľka Modrého koníka opisuje stav prímestskej dopravy: "Ja koľkokrát radšej idem dopravou než autom. Tam to malý neznáša, ako musí byť pripútaný. Teda najlepšie je za nás vlak. Kočík necháme na to určenom mieste a prechádzame sa po vlaku. V autobuse zvládame max. hodinu. Tam sa predsa len musí sedieť na mieste.

Inak vždy som mala šťastie na ochotných ľudí, čo mi s kočíkom pomohli. Teraz s golfáčom si ho naložím prípadne aj sama. A áno, ešte naša zábava pri cestovaní je jedlo. Takže vždy so sebou nabalím škatuľky - s chrumkami, nakrájaným ovocím, zeleninou - a s tým potom cestujeme. Hračky sa mi veľmi neosvedčili, väčšinou ich chcel niekam hádzať. Snáď len pohyblivá knižka ho chvíľu zabavila."

Nebojte sa cestovania s kočíkom, trénujte, vyrážajte často. Neostýchajte sa požiadať o pomoc a vždy zachovajte pokoj - stále lepšie prejsť zastávku alebo nechať utiecť jeden spoj, než v strese manévrovať s kočíkom sama na schodoch - vždy myslite hlavne na pohodlie a bezpečnosť toho najmenšieho, prepravovaného vnútri kočíka.

zdroj:

dpp.cz

Čítaj celý článok
redakcia
23. mar 2019 Čítané 708x

Bezstarostné detstvo. Hry na schovávačku. Uličné kamarátstva. Prvé lásky. Prvé trápenia. Spomienky, ktoré si nosíme celý život v sebe, sa viažu na mnohé miesta. Konkrétne miesta.

Pamätáte si to detské ihrisko, na ktorom ste sa hrali ako malé dieťa? Zažili ste na ňom množstvo dobrodružstiev a pocit bezstarostného detstva. Prekonali prvé pády a odraté kolená. Alebo ten park, v ktorom ste dostali prvú pusu od chlapca, z ktorého sa vám triasli kolená. Ani myšlienka na jazierko, pri ktorom ste sedávali spolu s najlepšou kamarátkou a spoločne prežívali všetky radosti i starosti teenagerských čias, vás nenechá chladnou. No teraz, keď prechádzate tými miestami, sú vaše spomienky viac a viac nejasné. Pomaly sa strácajú. Pretože z opusteného, zničeného ihriska sa už neozýva detský smiech. V parku obchádzate odpadky a vyhýbate sa vandalom. A to jazierko tiež už nie je tým miestom pokoja. Vráťte miestam nielen čistotu a zašlú slávu, ale predovšetkým ich minulosť. Nedovoľte, aby spomienky zmizli pod nánosom špiny či odpadkov.

Tak, ako si opatrujete doma staré fotografie, opatrujte si aj miesta. Fotografie uložíte na bezpečné miesto. Založíte do albumu. Vložíte do rámčekov. Nedovoľte, aby miesta, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou vašich spomienok, chátrali. Projekt Ahoj Krásne Slovensko môže zachrániť mnoho spomienok. Pomôžte rozhodnúť, ktorý kút Slovenska získa späť svoju starú tvár a zažiari čistotou. Až trom miestam môžete vdýchnuť život jednoduchým zahlasovaním. Hlasujte alebo navrhnite svoje miesto, ktoré dostane druhú šancu.

Nielen pekné miesta si zaslúžia našu pozornosť a starostlivosť. Práve naopak. Avšak podvedome inklinujeme k pekným a príjemným miestam. Vyhľadávame čistotu a harmóniu. Krásne veci si vážime a obdivujeme. No akonáhle sa niečo pokazí, stratí svoju dokonalosť, začíname to utláčať do pozadia. Presne tak je to aj s miestami. Ak vidíte budovu s rozbitým oknom, predpokladáte, že je opustená a nikto sa o ňu nestará. Stane sa tak ľahko terčom vandalov, ktorí ju zničia ešte viac. Ak prejdete okolo miesta, v ktorom sa nahromadilo pár odpadkov, je pravdepodobné, že o týždeň nezmiznú, ale naopak. Bude ich tam viac. Takto si pomaly ničíme krásne miesta, ktoré nedostali šancu na záchranu. A presne o to ide v tomto projekte. Nerozbíjať ďalšie okná, neprihadzovať odpadky, ale napraviť škody a vyčistiť všetko, čo sa dá. Pretože naozajstná krása je veľakrát skrytá pod povrchom. A to, samozrejme, neplatí iba pre miesta, budovy, parky či ihriská. Platí to aj pre nás, ľudí.

Tak prejavme ľudskosť, nezatvárajme oči a pomôžme, ak je to v našich silách. Pretože každá pomoc spoločnosti sa nám raz vráti. Skôr či neskôr. Postarajte sa o to, aby sa vrátila v pozitívnom duchu, a zahlasujte za miesto, ktoré si podľa vás zaslúži novú šancu. Možno tým vytvoríte nové spomienky tomu malému chlapcovi, ktorý smutne pozerá z okna túžiac zažívať rovnaké detstvo ako vy. Dievčatám, prechádzajúcim každé ráno podchodom, ktorý vyvoláva strach a hrôzu, dodáte pocit bezpečia. Chladným, betónovým plochám, na ktorých deti trávia voľný čas, môžete vdýchnuť život. Stačí vám jeden prst, jeden klik, tak ním pohnite a dokážete veľké veci.

--------

Tento článok vyšiel s podporou Cif

Čítaj celý článok
redakcia
21. mar 2019 Čítané 1310x

Šestonedelie je obdobie plné zmien. Tou najväčšou zmenou je, že ste sa dočkali a narodilo sa vám bábätko, čo zasiahne do chodu celej rodiny. Aj telo novopečenej mamičky prechádza zmenami. Začínate dojčiť, cítite, že sa vaše hormóny vzbúrili, vaše telo sa čistí po pôrode. Aké fyziologické zmeny sa odohrávajú v tele mamičky prvé týždne po pôrode? Čo môže očakávať?

Šestonedelie je obdobím bezprostredne po pôrode, kedy dochádza k najväčším telesným zmenám a celkovo ku zžívaniu sa s bábätkom. Týchto šesť týždňov môžeme rozdeliť na rané šestonedelie (prvých 10 dní po pôrode), kedy žena začína dojčiť a hoja sa popôrodné poranenia, a na neskoré šestonedelie, kedy sa už začína žena cítiť lepšie a užíva si prvé týždne so svojím bábätkom.

Čo sa deje s maternicou po pôrode

    V tehotenstve vážila maternica zhruba 1 000 g. Už prvé dni po pôrode môžete pozorovať, že sa maternica rýchlo zmenšuje. Na konci šestonedelia váži približne 80 g a zostane o trochu väčšia ako pred otehotnením. Tento proces sa nazýva zavinovaním maternice. Je sposobený hormónmi, ktoré sa začínajú uvoľňovať už pri pôrode a najmä po pôrode. Dochádza pri ňom k sťahovaniu maternice (zmršťovaniu svalových vlákien) späť do pôvodnej podoby. Zavinovanie maternice je bolestivé zhruba ako silnejšia menštruácia. Ak žena dojčí, maternica sa zavinuje viac a tiež to viac bolí. Ale nie je to nič, čo by sa nedalo prežiť. Uvádza sa, že zavinovanie maternice je bolestivejšie u viacrodičiek než u prvorodičiek.

Jedna používateľka Modrého koníka píše tipy na lepšie zavinovanie maternice: "Dojčiť a spať na bruchu, pokiaľ to dovolia prsia, keď tak si brucho vypodložiť. Tým sa bude maternica lepšie zavinovať. Ja som rodila po štvrtýkrát a môj doktor mi povedal, že mám maternicu tak krásne zavinutú, ako keby som nerodila. A že by to nejako veľmi bolelo, sa povedať nedá, skôr pri začiatku dojčenia je cítiť tlak v podbrušku, ale pocity máme každá iné."

    Súčasne so zavinovaním maternice dochádza k odchodu tzv. očistkov. Očistky sú vlastne odumretá povrchová vrstva sliznice maternice, ktorá začne po pôrode prirodzene odchádzať z tela von. Spočiatku sú veľmi silné, postupne sa ich množstvo znižuje. Rovnako tak sa mení ich farba. Prvé dni po pôrode sú jasne červené, potom hnednú, žltnú až zbelejú a nakoniec odchádza priezračný hlien. Očistky odchádzajú po vaginálnom pôrode, sj po pôrode cisárskym rezom. V tomto období sa nezaobídete bez popôrodných vložiek. Odchádzanie očistkov nie je príjemné, ale je to úplne prirodzené. Očistky sú živnou pôdou pre baktérie, preto je nutné dbať na zvýšenú hygienu.

Svoje skúsenosti s odchádzaním očistkov opísala mamička v diskusii:

"Ja som po prvom pôrode silne krvácala 4 týždne, slabšie ďalšie 2 a potom som ešte cca 2 týždne špinila. Po druhom pôrode bolo silné krvácanie týždeň, slabšie ďalší týždeň a potom týždeň špinenie a bolo po. Menštruácia mi u oboch prišla cca po ôsmich mesiacoch. Takže aj u jednej osoby to môže byť zakaždým úplne inak, rovnako ako pôrody neboli rovnaké."

Zmeny pošvy po vaginálnom pôrode

    Po vaginálnom pôrode je pošva prekrvená, presiaknutá s tmavším sfarbením. Hojí sa približne 2-3 týždne, záleží na veľkosti poranenia. Po troch týždňoch od pôrodu sa tiež vracia do "pôvodného stavu." Niektoré mamičky uvádzajú, že sa po pôrode cítia "tam dole" rovnako ako predtým, zatiaľ čo iné cítia veľký rozdiel aj niekoľko mesiacov po pôrode. Občas záleží aj na na zručnosti lekára, ktorý šil popôrodné poranenia. Niekedy lekári stehy príliš utiahnu a ženu to potom bolí a je to veľmi nepríjemné.

Postupne získavajú aj svaly panvového dna svoj pôvodný tvar a vracajú sa do pôvodnej polohy. Svaly panvového dna dokážu ženu po pôrode veľmi rozhnevať, preto je dobré ich posilňovať, predíde sa tak nielen inkontinencii moču.

"Po šestonedelí bolo zrazu dole všetko zase ako predtým. Od 4. týždňa som sa snažila pri močení zadržiavať a púšťať prúd moču a tým posilňovať svaly panvového dna. Alebo aj v stoji som akoby všetko stiahla. Takto po chvíľkach vždy pár sekúnd a predlžovala som to. A postupne to bolo lepšie a lepšie."

Krčok maternice už vždy prezradí, že ste rodila

    Po vaginálnom pôrode je krčok maternice ochabnutý, mierne pootvorený a má narušené okraje. Počas prvých dní po pôrode sa uzatvára a zhruba po týždni je otvorený na 1 cm. Pred pôrodom má bránka okrúhly tvar, po pôrode sa tvar bránky postupne ustaľuje a zostane cylindrický.

Jazva po cisárskom reze

    Čím ďalej, tým viac mamičiek porodí svoje deti cisárskym rezom. V tom prípade sa ich určité, vyššie uvedené zmeny, netýkajú, ale zas riešia jazvu po cisárskom reze. Niekto má to šťastie, že o nej skoro nevie a hojí sa bez problémov, iná mamička má pri hojení problémy.

Ak jazva hnisá, alebo sa rozostupuje, prípadne cítite, že s ňou nie je niečo v poriadku, navštívte ihneď lekára. Môže ísť o známky infekcie a situáciu je nutné začať riešiť. Niekedy je nutné pristúpiť aj k reoperácie jazvy. O jazvu je nutné sa starať. Premazávať ju a masírovať, aby sa predišlo vzniku hrčiek a jazva zostala pekná. Zo začiatku je jazva začervenaná, čo je normálne, postupne bude blednúť.

Dojčenie

    Počas prvých dní po pôrode sa začína rozbiehať laktácia. Je dôležité, aby mamička v tomto období dostatočne pila a často prikladala bábätko k prsníku, aby sa laktácia rozbehla. Prvé mliečko, ktoré z prsníka vyteká, je mledzivo, alebo inak kolostrum. Je ho menej, ako neskoršie materské mlieko, ale je veľmi výživné a bábätko z neho získa všetko dôležité. Spočiatku je číre, neskôr nažltlé a viac husté ako materské mlieko, ktoré sa spustí o pár dní. Plnohodnotné materské mlieko sa tvorí zhruba po dvoch až troch týždňoch od pôrodu.

Hormonálna búrka

    Po pôrode pomerne rýchlo klesá hladina placentárnych hormónov. Už okolo 11.-16. dňa po pôrode sú tieto hormóny na nulovej hodnote. Prvý týždeň klesá tiež hladina estrogénov a gestagénov. Dojčenie ovplyvňuje ďalšie uvoľňovanie týchto hormónov a tiež hormónu oxytocínu, ktorý napomáha produkcii materského mlieka a tiež urýchľuje zavinovanie maternice. Preto ženy, ktoré dojčia, produkujú tým viac hormónu oxytocínu a môžu pri dojčení pociťovať bolesti zo zavinovania maternice a silnejší odchod očistkov. Ide o prirodzený proces, ktorý urýchľuje návrat tela späť do pôvodnej kondície.

Zmeny v psychike

    Po pôrode zažíva novopečená mamička aj zmeny v psychike. Je to ovplyvnené kolísaním hormónov, ale tiež tým, že najmä pre prvorodičky ide o úplne novú situáciu. Novopečená mamička sa môže občas cítiť bezradná, nevie, ako sa má v určitej situácii zachovať, bábätko plače a ona nevie prečo a ako mu môžu pomôcť. Do toho je nevyspatá, unavená, bolia ju ešte rany po pôrode... To všetko sa odráža na psychike a nálade.

Štatistiky uvádzajú, že 50-75% žien zažije po pôrode tzv. "baby blues." Ide o stav, ktorý sa objavuje okolo 3. až 4. dňa po pôrode a znamená prudký pokles nálady, citovú labilitu, pocity smútku a neschopnosť prejavovať lásku k bábätku. Tento stav vo väčšine prípadov behom pár dní odoznie a všetko je v poriadku. Niekedy sa ale môže prehlbovať a novopečenú mamičku postihne popôrodná depresia. A to už je nutné riešiť.

Hormonálnou búrkou si prešla aj jedna používateľka Modrého koníka, ktorá napísala do diskusie: "Mala som veľmi ťažký pôrod. Dlho som sa snažila porodiť normálne, ale po dlhých hodinách bolestí ma zobrali na cisársky. Do toho protivné sestričky, malá v pôrodnici stále plakala. Až na pár hodín spánku plakala 5 dní. A nikto mi vtedy v pôrodnici nepomohol. Ja som za nimi chodila uplakaná a zúfalá. A jediné, čoho sa mi dostalo, boli ich pohľady. Pozerali sa po sebe, ako čo zase otravuje.

Doma to bolo potom zasa ťažké. Bála som sa byť s malou sama. Že mi prestane dýchať, že sa niečo stane, že to nebudem vedieť vyriešiť. Prišla mi strašne krehká. Mala som 22 a očividne som na to jednoducho nebola dosť zrelá a pripravená. Tiež dojčenie bolo utrpením. 90 minút som odsávala kvapôčku po kvapke. Potom som nakŕmila a mohla som zase začať odsávať. Stále dookola niekoľko dní, týždňov. To mojej psychike tiež nepridalo.

Zlepšilo sa to, keď som začala malej dávať umelú výživu. Malá bola spokojná a ja tiež. Namiesto odsávania som sa mohla venovať jej. Od tej doby (pár týždňov po pôrode) to bolo fajn. Za pár týždňov čakám ďalšie bábätko. Hovorím si, že už som teraz viac pripravená a viem, do čoho idem. Ale ono v tom sú vážne hormóny, takže myslím, že to človek veľmi neovplyvní."

Popôrodná depresia?

    Baby blues trvá zvyčajne približne týždeň. Ak trvá dlhšie, môže prejsť do popôrodnej depresie, ktorá postihuje 5-20% mamičiek. Čím skôr začne mamička situáciu riešiť, tým lepšie. Ak cítite, že niečo nie je v poriadku, nesnažte sa situáciu riešiť sama a navštívte odborníka. Niet sa za čo hanbiť. A aké sú príznaky popôrodnej depresie?

Novopečená mamička má pocity úzkosti a strachu, bojí sa, že zlyhala, cíti bezmocnosť a beznádej, nemá o nič záujem, cíti, že bábätko vlastne vôbec nechcela a nedokáže si ho zamilovať a postarať sa o neho, nekontrolovateľne plače a nemôže spať, je podráždená a nahnevaná. Tento stav môže byť veľmi nebezpečný ako pre mamičku, tak aj pre bábätko. Zvyčajne sa popôrodná depresia prejaví po konci šestonedelia. Nespoliehajte na to, že to prejde samo, alebo, že to zvládnete sama. Stav sa bude ďalej prehlbovať a situácia bude len horšia.

S popôrodnou depresiou má skúsenosť jedna používateľka, ktorá sa zverila v diskusii: "Práve prechádzam hlbokou popôrodnou depresiou. Napriek tomu, že som sa aj pred pôrodom liečila na úzkostlivo depresívnu poruchu, je to teraz to najhoršie, čo som zažila. Všetko začalo po šestonedelí nespavosťou, ranným zvracaním a neustálym stresom, kedy bude malý hore a či nebude plakať. Potom, čo som skončila v jeho šiestich týždňoch s dojčením a nasadila antidepresíva, som sa tretí deň zrútila a len plakala, ani som hovoriť nemohla. Hrozné stavy, hlavne, keď som bola s malým osamote. Akýkoľvek stres končil plačom a hlbokým smútkom, že to nebude nikdy lepšie."

Únava je po pôrode normálna

    Ku koncu tehotenstva býva žena veľmi unavená, bruško je ťažké a už sa teší na pôrod a ako to bude mať za sebou. Lenže pôrodom to nekončí, ale vlastne začína. A mnohokrát príde únava ešte väčšia. Dlho očakávané bábätko je tu a s ním prídu ďalšie nároky.

Často sa novopečená mamička vôbec nevyspí, pretože má bábätko bolenie bruška alebo neustále dokola bojuje s dojčením. Nebojte sa požiadať v tejto chvíli o pomoc. Požiadajte manžela, partnera alebo mamu o pomoc s upratovaním alebo varením. Niekedy je toto obdobie kvôli únave veľmi náročné a tiež môže trvať dlho. Ale nebojte sa, jedného dňa to prejde a konečne sa vyspíte.

"Ja bývam tiež poriadne unavená. Ale s vyčerpaním, s akým som bojovala po pôrode dcéry, sa to nedá porovnať. To bol poriadny záprah. Nočné vstávanie, kŕmenie, následné uspávanie niekoľkokrát za noc. Ja samotná som si musela zvyknúť na nový režim, ku všetkému som bola anemická a nemohla som užívať železo. No, dalo mi to zabrať. Ale prežila som a dcérka za to rozhodne stála a pokojne by som si to zopakovala ešte raz."

Menštruácia, kedy ju čakať?

    To, kedy sa po pôrode objaví prvá menštruácia, je veľmi individuálne. Môže sa objaviť na konci šestonedelia, kedy očistky prejdú rovno do menštruácie alebo až niekoľko mesiacov po pôrode. Nespoliehajte na to, že dojčenie je účinná antikoncepcia, mnohým ženám sa to nevyplatilo. Otehotnieť môžete, aj keď ste menštruáciu ešte nedostala. Pred prvou menštruáciou je totiž prítomná prvá ovulácie, takže je naozaj možné otehotnieť.

"Tak som dnes zistila, že som opäť tehotná. Asi by som z toho mala mať radosť, ale zatiaľ mi to vôbec nejde. Zrejme som otehotnela 5 týždňov po pôrode, kedy sme mali raz nechránený styk. Som hlúpa, všade som čítala, že ak dojčím, tak by som otehotnieť nemala, ale či je to naozaj pravda, som si už nezistila. A stalo sa. A to sme vlastne druhé mimi nikdy nechceli. Strašne sa toho bojím. Že sa nebudem môcť plne venovať obom deťom, že to ja sama jednoducho psychicky nezvládnem."

Čo sa v šestonedelí odporúča

 • Nielen kvôli odchádzaniu očistkov je dôležitá správna a častá hygiena. Sprchujte sa pokojne niekoľkokrát denne, môžete používať špeciálne intímne mydlá, prípadne mydlo s obsahom dubovej kôry, ktoré pomôže k lepšiemu hojeniu popôrodných poranení.
 • Používajte priedušné popôrodné vložky a dostatočne často ich meňte. Odporúča sa aj používanie sieťovaných nohavičiek.
 • Používajte bavlnené dojčiace podprsenky, ktoré vám dobre padnú a nikde netlačia. Rovnako tak je vhodné používať bavlnenú bielizeň, ktorú oceníte, keď sa budete viac potiť.
 • Strážte si, čo jete. Jedzte vyvážene a ak dojčíte, vyhnite sa nadúvacím potravinám, aby ste zbytočne bábätku nezavarili s bolesťami bruška.
 • Dostatočne pite, bude sa vám tvoriť viac materského mlieka.
 • Cvičte cviky na panvové dno. Ideálne, ak vám ich ukážu už v pôrodnici.
 • Dbajte tiež na svoju psychiku. Hovorte o svojich pocitoch a snažte sa odpočívať (minimálne, keď vaše bábätko spí).
 • Skúste si nájsť nejaký čas len pre seba, ale aj pre vás s partnerom, aj keby to malo znamenať, že si len večer pustíte obľúbený film. Aj to sa predsa počíta a je to dôležité.

Čo v šestonedelí rozhodne nerobte

 • Počas šestonedelia sa kvôli odchádzaniu očistkov neodporúča kúpať, ale len sprchovať.
 • Dajte si pozor na to, aby sa bábätko nedostalo do styku s očistkami, sú pre bábätko veľmi nebezpečné.
 • Počas šestonedelia je dobré vynechať pohlavný styk, jednak kvôli odchádzaniu očistkov, ale aj kvôli tomu, že sa tam dole všetko hojí a pohlavný styk nebýva pre ženu príjemný, skôr naopak, môže byť veľmi bolestivý (niekto to nedodržiava a žiadne problémy nemá, sú ale aj ženy, ktoré nechcú o sexe počuť aj niekoľko mesiacov po pôrode).
 • Ako už bolo napísané vyššie, strážte si, čo jete a všeobecne dodržujte zdravú životosprávu.

Cvičenie po pôrode

    Po pôrode cisárskym rezom sa odporúča s cvičením počkať aspoň prvé 4 mesiace. Ide o veľkú brušnú operáciu a je nutné nechať všetko správne zahojiť, inak by ste si mohli ublížiť a dobu rekonvalescencie si ešte predĺžiť. Môžete však cvičiť cviky na posilnenie panvového dna, o tom kedy a ako začať by vás mali informovať už v pôrodnici alebo sa popýtajte svojho gynekológa.

Po vaginálnom pôrode, pokiaľ nie sú nejaké komplikácie, je možné začať cvičiť skôr. Opäť sa odporúča posilňovať panvové dno. Mamičky často riešia ochabnuté bruško a chceli by ho mať čo najskôr také, ako predtým. Cvičiť a posilňovať môžete, ale buďte na seba opatrná a neprepínajte sa, nech si neublížite.

Voľte pomalé a nenásilné tempo, všetko chce svoj čas. Vaše telo sa dáva dokopy a späť do pôvodnej formy aj samo o sebe. Hovorí sa, že ste deväť mesiacov nosili v bruchu bábätko, rovnako tak dlho trvá, než sa vaše telo vráti späť do formy. Veľmi dobré sú prechádzky s kočíkom, takých niekoľko kilometrov denne urobí divy.

Komplikácie v šestonedelí

 • krvácanie - niekedy je ťažké odlíšiť ho od odchádzajúcich očistkov, ale ak je krvácanie silné, máte nejaké pochybnosti alebo z vás odchádzajú zrazeniny krvi, okamžite navštívte lekára (v tele mohol zostať zvyšok placenty a môže ísť o život ohrozujúci stav).
 • komplikácie s hojením jazvy, či už po vaginálnom pôrode alebo pôrode cisárskym rezom, infekcie a vznik zápalu v mieste jazvy
 • zlé a veľmi bolestivé zavinovanie maternice
 • problémy s dojčením, zápal v prsníku
 • popôrodná depresia
 • laktačná psychóza

Návštevy v šestonedelí

    Dnes je úplne bežné, že novopečená mamička prijíma počas šestonedelia návštevy. Myslite ale na to, že to nie je vaša povinnosť. Ide predovšetkým o prvé týždne zžívania sa s bábätkom a ak sa na nejaké návštevy necítite, pokojne ich odmietnite. Bábätko im neutečie a môžu sa na neho prísť pozrieť neskôr.

Ak vám to nevadí, nemali by vás návštevy stresovať (čo sa týka prípravy občerstvenia a napríklad upratovania). Lepšie, ak sa bude jednať o kratšie návštevy, ktoré vás a bábätko príliš nevyčerpajú a dôležité je, aby všetci, ktorí prídu, boli zdraví.

Čo mamička, to iný názor. Takto to vidia s návštevami užívateľky Modrého koníka:

"Tak ja som návštevy prijímala normálne už prvý týždeň z pôrodnice doma. A to som bola po sekcii. Prvé dva dni som síce mala horúčky a ležala, ale potom už mi bolo suprovo. Nič ma netrápilo, bolesť jazvy nebola nijako strašná, takže som nevidela dôvod, prečo neprivítať najbližších a nepredstaviť im nášho chrobáčika. Samozrejme vždy záleží na tom, ako sa mamička cíti, to je najdôležitejšie. Keby mi nebolo dobre, tak by som to rozhodne cez koleno nelámala a pozvala si návštevy až budem schopná."

"Ja návštevy zo strany najbližších príbuzných (tj. babičky, súrodenci, nemyslím bratranci a tety z druhého kolena a susedia) vítam, za predpokladu, že sú všetci zdraví a zdržia sa rozumnú dobu a nebudú dávať milión nevyžiadaných rád. Naopak babičky môžu pomôcť v prvých dňoch (keď nie so starostlivosťou o dieťa, tak môžu pomôcť uvariť, upratať, vyvenčiť psa). Mne by bolo ľúto, keby moja mamka, ako babička, videla malú až dajme tomu vo veku dvoch mesiacov."

    Šestonedelie je pre jednu mamičku krásne, nezameniteľné obdobie, pre inú obdobie veľmi náročné a plné bolesti. V každom prípade ho sprevádza kopa fyziologických zmien v tele mamičky, o ktorých je dobré aspoň niečo vedieť. Mamičky v tehotenstve často riešia výber kočíka a hlavne pôrod, to, čo príde potom, zvyčajne dopredu neriešia. Ale pôrodom to nekončí, ale naopak začína. Keď sa aspoň trochu pripravíte, budete potom menej prekvapená a možno aj zaskočená tým, čo sa deje prvé týždne po pôrode.

zdroj:

motherclub.cz

mamaaja.cz

motherclub.cz

babyweb.cz

Čítaj celý článok
redakcia
16. mar 2019 Čítané 1149x

"Každá žena by si pred otehotnením mala nechať otestovať funkciu štítnej žľazy a potom aj počas prvého trimestra. Osobne mi môj doktor povedal, že sa to veľmi zanedbáva. Aj zdravá žena by v tehotenstve mala jesť jedlo s vyšším obsahom jódu, aby mohla štítna žľaza fungovať za dvoch! Ja sa liečim na hypotyreózy 8 rokov. Problém nastal po prvom tehotenstve. Než sme zistili, čo sa v mojom tele deje, štítna žľaza mi dala dosť zabrať. Teraz som pod dohľadom a je to v poriadku," delí sa o svoju skúsenosť jedna z mamičiek na Modrom koníku.

    Jód, latinsky Iodum, chemická značka I, je pre život nevyhnutný prvok patriaci do skupiny halogénov. Jeho prítomnosť je nutná pre správny vývoj a rast organizmu a pre funkčnosť hormónov štítnej žľazy. Odporúčaná denná dávka sa pohybuje medzi 150-200 mikrogramov, záleží hlavne od veku a stavu organizmu. Viac ho potrebujú deti, tehotné a dojčiace ženy. V dnešnej dobe už ale nie je problém získať odporúčanú dennú dávku z bežnej stravy. Nedostatok jódu už sa dnes našťastie vyskytuje skôr vzácne, tzv. endemicky. To znamená, že len v určitých ohraničených častiach sveta a kvôli podvýžive.

Z ktorých potravín jód čerpať?

    Zdrojom jódu je more, hlavne morské plody, ryby, ich produkty, riasy a jodidovaná soľ. To znamená, že sa do soli umelo jód pridáva, aby ho nebol v potrave nedostatok. Tiež ho môžeme získať z mlieka, mliečnych výrobkov a vajec. Pri živočíšnych produktoch záleží obsah jódu na množstve v pôde a na tom, ako veľmi sa jódovaná pôda dostáva k zvieratám.

Musíme si tiež uvedomiť, že ak potraviny prechádza tepelnou úpravou, časť jódu sa z nej stratí. Vždy ešte môžete siahnuť po prípravkoch s jódom z lekárne a prvok tak umelo dostať do vášho tela.

Jód a štítna žľaza

    Jód úzko súvisí so štítnou žľazou. Tá produkuje hormóny trijódtyronín a tetrajódtyronín, ktorý sa tiež nazýva tyroxín. Chemicky sa jedná o aminokyseliny, na ktorých je naviazaný jód. Z toho vyplýva, že hormóny štítnej žľazy sú na jóde závislé a bez jeho prítomnosti môže byť ich funkcia narušená. Celý proces tvorby hormónov je veľmi zložitý a prísne regulovaný hypotalamom a hypofýzou, žľazami v mozgu. Hormóny sa podieľajú na množstve dejov v organizme a udržujú vnútorný stav prostredia v určitej rovnovážnej hladine.

Pri nedostatku jódu môže vznikať stav, ktorý sa nazýva hypotyreóza. Ide o zníženú funkciu štítnej žľazy práve kvôli nedostatku jódu v potrave. Človek je potom unavený, slabý, znižuje a spomaľuje sa mu metabolizmus, môže priberať na váhe či sa mu spomalí srdcový rytmus a môže dochádzať aj k poruchám centrálneho nervového systému. Hormóny štítnej žľazy ovplyvňujú aj plodnosť, pri hypotyreóze sa možnosť počatia výrazne znižuje.

Najviac jódu potrebujú tehotné, dojčiace ženy a malé deti

    Ak je žena tehotná, tiež by nemala jód v potrave zanedbávať, pre správny vývin svojho bábätka. Za najkritickejšiu časť tehotenstva v súvislosti s množstvom jódu sa považuje druhý trimester. U detí sa potom rozvíja vrodený kreténizmus - oneskorený vývin, znížené IQ a mentálna retardácia. Našťastie sa v SR už nevyskytuje. Neznamená to ale, že štítna žľaza sa pri dostatočnom prísune jódu vyvinie stopercentne správne, vrodená hypotyreóza je jedným z najčastejších endokrinných porúch, s prevalenciou 1: 4000.

Deti potrebujú jód nielen pre správny telesný rast, na ktorom sa tiež podieľa, ale aj pre mentálny vývin. Pokiaľ ho majú nedostatok, môžu zaostávať oproti ostatným deťom. Obzvlášť nebezpečná je hypotyreóza u detí okolo tretieho roku života, to už ale nie je kreténizmus, ale struma. Prejaví sa nápadným zväčšením štítnej žľazy, avšak neznamená to vždy, že štítna žľaza musí mať spomalenú funkciu.

Ale prečo sa zväčšuje, keď je jej funkcia znížená? Pretože jej vyššie regulačné mechanizmy od nej stále požadujú, aby produkovala viac a viac hormónov. Ona sa snaží ich požiadavkám vyhovieť a zväčší sa. Niekedy sa však struma objaví a funkčnosť zľazy je normálna alebo dokonca zvýšená.

Čo sú to strumigeny?

    V potrave sa nachádzajú látky, ktoré vstrebávanie jódu môžu narušovať, hovorí sa im strumigeny. Radia sa do niekoľkých skupín podľa toho, ako jód ovplyvňujú, vo výsledku sa ale všetky prejavia ako nedostatočnosť štítnej žľazy. Zaujímavé je, že tieto látky sa hojne vyskytujú napríklad v zelenej zelenine, ale aby naozaj pôsobili negatívne na štítnu žľazu, museli by ste ich denne zjesť obrovské množstvo. Ohrozenejšou skupinou ľudí sú vegetariáni a vegáni, u ktorých je zelenina v jedálničku naozaj hojne zastúpená.

Diagnostika

    Diagnostika množstvo jódu v organizme je z krvi veľmi obtiažna. Je to dané hlavne tým, že jód je v krvi zastúpený vo veľmi nízkej koncentrácii a tá sa často mení, v závislosti na aktuálnej aktivite štítnej žľazy. Jód je dobre rozpustný vo vode, preto sa stanovuje jeho hladina z prvého ranného moču, tzv. jodurie.

Ak ste tehotná alebo dojčiaca žena, dajte si pozor na dostatočný prísun jódu. Nedostatok by nemal nastať, ak jete vyváženú a pestrú stravu. Dnes už je našťastie nedostatok jódu v našej krajine odstránený, kvôli jeho umelému dodávaniu do potravy, napriek tomu je dobré si uvedomiť, že je dôležitou súčasťou pre rast, vývin a činnosť štítnej žľazy.

zdroje

wikiskripta.eu

stefajir.cz

Čítaj celý článok
redakcia
12. mar 2019 Čítané 872x

Ženy, ktoré žijú v dlhodobom zväzku s mužom si môžu všimnúť, že aj muž sa periodicky v určitom intervale mení. Mužské správanie a hormonálne premeny v tele popísali už aj vedci a vďaka nim už môžeme povedať, že aj muži majú svoje dni.

Ženský menštruačný cyklus je nám známy takmer dokonale - vieme, k čomu nám slúži, dnes vďaka modernej medicíne poznáme podrobne mechanizmus hormonálnej premeny počas celého mesiaca. Zároveň už vďaka otvorenosti v spoločnosti vieme veľa o vplyve hormónov na naše nálady a potreby, predtým takmer neznámy predmenštruačný syndróm je pojem, ktorý sa dnes skloňuje čoraz častejšie. A mnoho žien s ním vďaka novým poznatkom úspešne zatočilo. 

Vedomosti o mužských výkyvoch hormónov a tým i nálad a potrieb, vám môžu pomôcť harmonizovať váš vzťah a vyhnúť sa tak mnohým zbytočným konfliktom, ktoré možno každý mesiac zvádzate aj vy vo vašom partnerstve.

Mužský hormonálny cyklus má všetko, okrem menštruačného krvácania

    Vďaka výskumom hormonálnych pochodov v mužskom tele už dnes vieme, že aj u mužov sa hladiny hormónov menia. Vnímavé ženy žijúce po boku muža si aj môžu všimnúť, že nálada mužov sa mení v podobných intervaloch, ako u žien. Zaznamenať sa dajú ako výkyvy nálad a energie, tak aj rôzna potreba jedla, sexu a komunikácie.

Najznámejším a nejpreukázatelnějším faktom mužského hormonálneho systému je, že hladina testosterónu v tele muža je najvyššia ráno a smerom k večeru klesá. Tento jav vysvetľuje onú častú mužskú túžbu po sexe po prebudení, ktorú obvykle ženy nezdieľajú. 

Hladina mužských hormónov sa mení každých 24 hodín, počas ktorých muž prechádza niekoľkými fázami prílivu energie a pocitov. Nie je to teda len únavou z práce a z popoludňajšieho hrania s deťmi, že váš muž večer zaspáva pri televízii, zatiaľ čo vy túžite po rozhovore a večernom milovaní.

Muž v túto dobu hormonálne dosahuje najvyšší úpadok energie a všeobecnej chuti k čomukoľvek. Možno to aj vysvetľuje aj onen známy jav, keď muž po dvoch minútach po zaľahnutí do postele tvrdo spí, čo im mnoho z nás žien závidí.

    Doktor psychológie Jed Diamond, ktorý sa zaoberá agresivitou a úzkosťami u mužov a ktorý vedie najväčšie prieskumy v oblasti mužského cyklu, zistil, že mužské hormonálne cykly sú veľmi podobné ako u žien. Doktor Diamond svojou prácou dokázal potvrdiť, že aj muži prežívajú obdobie nám známe ako PMS, vrátane všetkých jeho psychologických prejavov, ako je pocit úzkosti, frustrácie a všeobecnej precitlivenosti. A to všetko pod vplyvom biochemických a hormonálnych zmien v tele.

Mužská cyklickosť je jav, ktorý má svoje opodstatnenie

    Ženský mesačný cyklus má v celej ľudskej civilizácii veľké opodstatnenie, je to funkcia, bez ktorej sa ľudstvo nezaobišlo. Zatiaľ čo u žien cyklus trvá ideálne okolo 28 dní, mužský mesačný cyklus trvá okolo 33 - 36 dní.

Okrem denného čerpania hormónov majú teda muži cyklus aj mesačný. Zaujímavé je, že vedci počas prieskumov zistili, že muži sa cyklia aj v ďalších intervaloch a prežívajú celé obdobia, kedy si držia hladinu hormónov v rovnakej výške. Ak veríte v múdrosť prírody, určite tušíte, že aj mužské hormonálne výkyvy majú svoj dôvod. Pre vysvetlenie nemusíme chodiť ďaleko. Pri veciach, ktorým nerozumieme, je často najlepšie sa pozrieť do minulosti alebo ku koreňom.

U mnohých druhov zvierat vieme, že samci prežívajú takzvané obdobie ruje. V túto dobu je u nich hladina testosterónu najvyššia. Majú chuť sa páriť, majú odvahu a silu bojovať o svoju možnosť sa rozmnožiť. Doba ruje prichádza u mnohých druhov zvierat každý rok v rovnakom čase. Aj u mužov bolo preukázané, že ich cyklickosť sa mení v závislosti na ročnom období. Okrem prežívanie každodennej hormonálnej premeny a mesačného cyklu potom v mužskom živote prichádzajú každý rok obdobia, kedy je hladina hormónov ovplyvňovaná ešte viac ako obvykle.

"Vieme, že v rámci sezónnych cyklov je hladina testosterónu u mužov nižšia v apríli a vyššia v novembri," hovorí doktor Diamond a mnoho jeho kolegov, napríklad nórski a dánski vedci z Baylor College of Medicine v Houstone, s týmto tvrdením súhlasia. Niektorí odborníci dokonca zmieňujú termín Irritable Male Syndrome (IMS) alebo "syndróm podráždeného samca", ktorý si vypožičali zo zvieracej ríše. Je teda možné, že u mužov sa zachoval kód, ktorý používajú samce vo voľnej prírode a ich obdobie ruje je biologicky naplánované na dobu, kedy sa potenciálne počatý potomkovia narodia v období, počas ktorého im z pohľadu počasia a hojnosti potravy hrozí najmenšie nebezpečenstvo.

Toto tvrdenie sa snaží potvrdiť rada vedcov. Prvýkrát s ním prišiel Gerald Lincoln, ktorý pri štúdiu správania baranov zistil, že na jeseň u nich hladina testosterónu vzrástla, načo sa často nudili. Naopak v zime výrazne poklesla a samce potom boli nervózne a správali sa iracionálne. Podobné správanie sa pritom podarilo pozorovať aj u slonov.

Na výskumoch, ktoré porovnávajú správanie samcov a mužov v závislosti na hormonálnej hladine, sa často pridáva spomínaný psychológ Diamond. Ten sumarizuje tieto štúdie tak, že mužský hormonálny cyklus sa mení v denných, mesačných aj sezónnych cykloch. Zároveň všeobecne apeluje na spoločnosť, aby tieto vplyvy nepodceňovala a snažila sa v rámci zdravého životného štýlu s nimi žiť v symbióze.

Ohlas doktora Diamonda sa dá potvrdiť tým, že to bol práve on, kto zaviedol termín andropauza. Andropauza označuje dobu, kedy muži prežívajú najväčší pokles pohlavných hormónov vo svojom živote - často sa toto obdobie pripodobňuje k ženskému prechodu čiže menopauze. Vďaka všeobecnej popularizácii vedy je termín andropauza dnes bežne používaný a známy. Jeho znalosť nám dokáže mnohé odkryť a pre bežný život nám môže priniesť benefity, vďaka ktorým môže byť spolužitie mužov a žien harmonickejšie.

Ženy počas menopauzy prežívajú poklesom pohlavných hormónov a stratou menštruácie. Koniec hormonálneho cyklenia im prináša nepríjemné prejavy, ako sú návaly horúčavy, nespavosť, zmeny nálad, podráždenosť. U mužov sa andropauza najčastejšie opisuje ako obdobie, kedy muži menia svoje manželky za mladé milenky a nakupujú športové autá. Pokles hladiny testosterónu so sebou však nesie hlavne nedostatok energie, vypadávanie vlasov, menšiu chuť na sex alebo možné problémy s potenciou.  

Súhlasia vôbec muži sa svojou cyklickosťou?

    Výskumy mužskej cyklickosti majú samozrejme aj svojich oponentov, ktorých argumenty nemožno ignorovať. Pre mnoho mužov je predstava, že sú rovnako ako ženy ovládaní svojím telom a jeho potrebami, neuveriteľná a mnoho mužov nemá chuť svoje potreby sledovať. Dá sa to pochopiť - ak by sme my ženy nemali cyklus zakončený krvácaním, tiež by nám trvalo oveľa dlhšie, než by sme sa chceli dozvedieť viac o tom, prečo každý mesiac v rovnakom čase prežívame podobné pocity.

Medzi známych oponentov teórie o mužskom cyklení u nás patrí napríklad psychológ a mentor Ligy otvorených mužov Václav Šneberger, ktorý tvrdí, že výkyvy nálad sú bežné a história neukazuje, že by muži fungovali v cykloch. Výkyvy nálad počas mesiaca i počas životných sezón vysvetľuje tým, že muži jednoducho prirodzene starnú a vekom sa menia aj ich priority a životné ciele.

"Počas života sme už niečo dosiahli, niečo získali. Začínajú ubúdať sily a to, čo chceme, je pochopenie, nie stáť na stupňoch víťazov. Neviem, či sa jedná o predmenštruačný syndróm, isté ale je, že muži, ktorí pijú, málo spia, zle sa stravujú, sú podráždení a hnevajú sa na seba i svet okolo. Nepoviem vám, či sa to stáva raz alebo dvakrát za mesiac," hovorí v rozhovore pre Aktualne.cz.

Doktor Šneberger zároveň v otázke mužského cyklu upozorňuje, že muži z podstaty neprežívajú cyklus tak ako ženy a bránia sa porovnaniu so ženskými emóciami, ktoré sa k menštruačnému cyklu spájajú.

"V našej spoločnosti sa mení rola muža, ale nejde o mäknutie alebo tvrdnutie, ako mnohí uvádzajú. Je to kvalitatívna zmena a prejavuje sa najmä aktívnym otcovstvom, keď muž trávi viac času doma s rodinou. Nemyslím si, že by to znamenalo, že sme zmäkli. Vyznávam heslo - Kto mení plienky, mení svet," dodáva v rozhovore.

Či už to pravda je, alebo nie je, cyklickosť môžete využiť v prospech celej rodiny

    Ak vás cyklickosť zaujíma a sama ju pri sebe sledujete, skúste sledovať aj tú mužovu. Mužský cyklus je podľa tvrdenia výskumníkov dlhší a jeho fázy nemusia byť rovnako premenlivé, ako tie u nás žien.  

Oproti ženskému cyklu je ten mužský výrazne individuálnejší, jeho dĺžka sa líši a aj fázy, ktoré medzi menštruačným krvácaním prežívame my, sú iné a rôzne dlhé. Pozorovanie nálad a potrieb vášho muža vám rozhodne môže priniesť mnoho odpovedí, bez ohľadu na to, aké budú výsledky vášho malého prieskumu.  

Každý muž prežíva svoj cyklus inak, čo je tak aj u žien - určite ste si všimla, že ženy, ktoré nevenujú svojmu cyklu toľko pozornosti, majú výrazne menšie prejavy PMS a ostatných príznakov výkyvu hormónov ako ženy, ktoré si vedú kalendár a na každé menštruačné krvácanie sa pripravujú niekoľko dní dopredu.

Otázka, ako veľmi naše cykly ovplyvňujú vedomie, znalosť a prežívanie zmien, je ale na veľmi širokú diskusiu, v ktorej by sme určite museli použiť aj znalosť placebo efektu, frázu "sladká nevedomosť" a určite by sme nemohli vynechať ani rozdiely medzi mužmi a ženami a ich prežívaním emócií.

Ak sa aj u vás doma mení každý mesiac atmosféra v bojisko, možno v cyklickosti vás oboch nájdete spojitosť. Rovnako tak ako je dokázané, že sa v ženskej spoločnosti ženská perióda synchronizuje podľa najsilnejšej "samice", možno sa aj váš a mužov cyklus za dobu, čo spolu žijete, spája.

Synchronizácia "periódy" muža a ženy v páre môže priniesť ovocie. Napríklad, ak sa v rovnakú dobu u vás oboch vyskytne ovulačne-dynamická fáza, môžete spolu odviesť veľa dobrej práce. Ak sa skĺbi mužova a vaša túžba, zažijete ten najlepší sex.

Problém by prišiel v prípade, že by sa synchronizovali vaše nálady v období PMS. Potom môžete očakávať veľké výbuchy emócií - ak by ste obaja boli tak vznetliví, ako ste vo fázach, kedy prežívate nervozitu a podráždenosť, o hádky a boje by nebola núdza.

Či už sa vaše nálady synchronizujú alebo nie, všeobecne zo znalosti cyklu môžete ťažiť

    Môžete predvídať obdobie, kedy je váš muž nervózny a nesvoj, rovnako tak dobu, kedy je najviac unavený a podráždený. V tú dobu sa môžete vyhnúť nielen slovným konfliktom, ale tiež treba plánovaniu fyzických aktivít, pri ktorých sa obvykle pohádate, či už je to rodinný výlet alebo skladanie nábytku.

Všeobecne znalosť cyklickosti páru prinesie ovocie. Ak zasvätíte vášho muža do tajov svojho cyklu, môžete predísť mnohým konfliktom. Ak sa aj z vás počas PMS stáva besniaca netvora a počas ovulácie máte veľkú potrebu blízkosti a milovania, nie je nič jednoduchšie ako s týmito stavmi muža zoznámiť. Časom sa môžete úplne vyhnúť treniciam, ktoré vznikajú, keď čakáte svoje dni a zároveň lepšie plánovať spoločný čas na dobu, kedy budete dobre naladení na danú činnosť.

Znalosť potrieb druhého človeka a zvýšená vnímavosť k nim je vlastne forma tolerancie, ktorou musíme oplývať, ak chceme byť v dlhodobých vzťahoch šťastní a spokojní. Pozorovanie a rešpektovanie cyklov vám môže pomôcť docieliť mať harmonickejšie vzťahy. A aj keby ten mužský neexistoval - akákoľvek komunikácia na inú tému ako bežný chod domácnosti a riešenia akútnych problémov je vždy len plus pre každý vzťah.

Rovnaký mechanizmus platí aj vtedy, ak sa naučí váš muž viac vnímať a tolerovať vaše potreby, ktoré sa v závislosti na cykle menia. Tým, že vy sama aj vaša rodina začne chápať rozdielnosť potrieb a nálad počas mesiaca, môžete posilňovať harmóniu doma a byť všeobecne šťastnejší.

Ak sa ku komunikácii pridá ešte snaha druhému viac porozumieť a vyhovieť mu, aj keby žiadne cyklické výkyvy neexistovali, váš vzťah bude len pevnejší.

zdroje:

stoplusjednicka.cz

idnes.cz

magazin.aktualne.cz

Čítaj celý článok
redakcia
11. mar 2019 Čítané 1211x

"Ja by som teda svojmu malému dieťaťu tablet alebo mobil nikdy nedala. Je to len pre neschopné matky, ktoré na svoje deti nemajú čas." Odporcovia tabletov často rodičom vyčítajú, že ho deťom zaobstarávajú, aby sa ich na chvíľu zbavili a mali čas na svoje potreby. Prívrženci tabletov naopak hlásajú, že tablet slúži k rozvoju a vzdelávaniu dieťaťa.

Tablety, smartfóny, počítače ... Dnešná doba so sebou prináša veľmi veľa technických vymožeností, ktoré sme my ako deti nepoznali. Často počúvame názory, ako je dnešná generácia ochudobnená o zážitky, ktoré máme z nášho detstva my. Skákanie cez gumu, celé dni lietanie vonku, lezenie po stromoch, stavanie bunkrov a mohli by sme pokračovať do nekonečna. Áno, je pravda, že sa doba zmenila, ale nie je to tak jednoduché.

Zmenila sa celá spoločnosť, pokrok ide dopredu stále rýchlejšie a my sa musíme prispôsobiť novým štandardom. Spomínate na tamagoči? Babičky možno vtedy argumentovali, že  za ich mladosti toto nebolo, že oni si čítali pri petrolejovej lampe. Lenže, kto vtedy nemal tamagočiho, tak bol "outsajder". Dnešná situácia ohľadom tabletov a smartfónov je veľmi podobná.

Ohľadom škodlivosti / užitočnosti tabletov a smartfónov sa toho popísalo veľa, ale pravdou je, že ani vedci a odborníci nie sú v tejto otázke jednotní. Jedni ich zatracujú a varujú pred možnými rizikami, druhí ich chvália a odporúčajú. Pre rodičov je to ďalší z radu stresujúcich rozhodnutie, ktoré musia v rámci svojho rodičovského povolania urobiť. Pozrite sa na  hlavné argumenty pre a proti a názory mamičiek na Modrom koníku, možno vám pomôžu pri rozhodovaní, či tablet vášmu dieťaťu zaobstarať alebo nie.

Tablet pre deti je nebezpečný!

Odporcovia tabletov často rodičom vyčítajú, že ho deťom zaobstarávajú, aby sa ich na chvíľu zbavili a mali čas na svoje potreby. Tvrdia, že tablet často nahrádza opatrovateľku a to je podľa nich zle. V roku 2015 bol vo Veľkej Británii vykonaný prieskum a 85% matiek priznalo, že hlavným dôvodom, prečo deťom dávajú do ruky tablet alebo smartfón, je, aby ich zabavili, zatiaľ čo ony robia niečo iné. 

Detská psychologička Alena Vávrová tvrdí, že deti, ktoré trávia väčšinu dňa pozeraním do tabletov (či už sledujú videá, hrajú hry alebo čokoľvek iného) čoskoro strácajú záujem o ostatné podnety z ich okolia a ich nervová sústava dostáva poriadne zabrať. Tým, že používajú len jeden prst zároveň neventilujú z tela napätie a prebytočnú energiu. 

Psychologička Markéta Klingerová k tomu dodáva, že dieťa, ktoré je v kontakte s tabletom, nemá kvôli jednoduchému ovládaniu a hladkému povrchu dostatok podnetov pre rozvoj motoriky.

Nemecký psychiater Manfred Spitzer zašiel tak ďaleko, že vo svojich publikáciách Digitálna demencia a Kybernemoc  ľudstvo varuje pred modernými technológiami a nazýva ich zlom. Keď digitálnym médiám prenecháme kontrolu nad všetkými oblasťami života, keď dlhé hodiny hráme online hry a strácame sa na sociálnych sieťach, stávajú sa z nás kyberchorí ľudia. K následkom tohto stavu patrí stres, nadváha, depresia aj poruchy spánku a sústredenia. U detí sa zle vyvíja motorika, jazyk i schopnosť empatie.

Logopédi zároveň varujú, že aj výukové aplikácie, ktoré sú toľko vyzdvihované ako hlavné prínosy modernej techniky, majú negatívny vplyv na vnímanie a slovnú zásobu detí a na vytváranie tých správnych asociácií: "Predstavte si napr. obrázok banánu na tablete. Aký banán ste si predstavili? Vonia? Je ťažký / malý / veľký? Ako chutí? Je hladký / drsný / mäkký / tvrdý? Tablet vášmu dieťaťu nedá odpoveď ani na jednu z týchto otázok. Ak mu ukážete ale skutočný banán, môže si ho ovoňať, ochutnať, ohmatať, stlačiť, poťažkať, olúpať. Senzomotorický vývin vášho dieťaťa môžete v tú chvíľu prirovnať k novoročnému ohňostroju! Áno, vyžaduje to viac vášho času a trpezlivosti, ale môžete si byť istí, že slovo banán sa v tú chvíľu stane pevnou súčasťou aktívnej slovnej zásoby vášho dieťaťa."

Aj niektoré mamičky na koníka sú proti tabletu u detí: "Úprimne, ja by som dieťaťu v tomto veku tablet nekupovala. Vydesila ma známej malá, keď som ju vzala na výlet na farmu (ovečky, jahniatka, psy, šteňatá, kozy, králiky) a malá skoro štvorročná, namiesto aby pozerala na zvieratká (išla som tam so psami pásť ovečky, takže bolo na čo pozerať , čo maznať) celý čas len sedela v aute a hrala si na tablete."

Tablet je užitočný a už malé deti ho môžu používať

Prívrženci tabletov naopak hlásajú, že tablet slúži k rozvoju a vzdelávaniu dieťaťa. Výberom vhodných programov, aplikácií a zapojenie rodičov aj detí môže byť užitočným pomocníkom pri učení.

Prvým argumentom je teda to, že ak stiahneme deťom do tabletu rôzne edukačné aplikácie, motivujeme ich k učeniu a poznávanie nových vecí. 

"Syn dostal tablet k Vianociam, keď mal 2,5 roka. Nerobí na ňom nič katastrofického. Púšťa si obľúbený youtube, pesničky, rozprávky, má tam stiahnutých pár hier, ale rovnako tak si vie stavať drevené kocky alebo maľovať a prezerať si knižku. Za mňa je tablet dobrý, zvlášť na cestovanie," hovorí jedna z mamín.

Ďalším častým argumentom, prečo dať deťom tablet, je, aby sa oboznámili s modernými technológiami a naučili sa ich používať a získali tak výhodu, pretože technológie hýbu svetom.

To si myslí aj jedna z používateliek Modrého koníka: "Moje deti sa hrajú na tablete a počítači (aj mobile) hry od cca 2,5 roka mladší a starší od 4,5 roka a som za to rada. Nie sú ako niektorí dnešní dospelí, ktorí ani nevedia zapnúť počítač. V dnešnej dobe je podľa mňa potrebné k tomu tie deti viesť. Ale nie v štýle - sedieť pri tom denne niekoľko hodín a hrať tam nezmyselné hry."

Čo sa dá na tablete robiť?

Okrem sledovania rozprávok (či už online na youtube alebo stiahnutých) a počúvania hudby, môžete deťom do tabletu stiahnuť veľa rôznych aplikácií na podporu ich rozvoja a mať tak lepší pocit, že to sedenie pri ňom deťom aspoň niečo dá.

 • Aplikácia na zdokonaľovanie detskej reči

Jednoduché hry, pri ktorých zvieratká a iné potvorky vyžadujú, aby dieťa opakovalo hovorené slová.

 • Písmenková aplikácia

Hry s písmenkami s cieľom učiť deti čítať. Aplikácie sú často hovorené a naprogramované na to, aby dieťa za správne odpovede chválila.

 • Aplikácia k rozpoznaniu vecí

Dieťa sa pri nich učí poznávať rastliny, farby, zamestnania a iné veci. Aplikácia ich z nich sama skúša alebo je spracovaná vo forme pexesa, ktoré zároveň trénuje a rozvíja pamäť dieťaťa. Deťom sa rozširujú vedomosti aj slovná zásoba.

 • Detské logické hry

Na stiahnutie sú hry, ktoré sú určené deťom od 3 rokov a sú schopné rozvíjať logické myslenie vášho dieťaťa.

Kedy je vhodná doba dieťa s tabletom zoznámiť?

Odborníci sa zhodujú, že by sme nemali tablet alebo smartfón požičiavať deťom mladším ako 2 roky. Doktorka Carolyn Jaynesová, ktorá vyvíja edukačné aplikácie, hovorí, že deti do 2 rokov sa najviac učia z reálneho zážitku a poznávania sveta všetkými zmyslami a každá minúta, ktorú strávia pred obrazovkou, je minúta, kedy nevyužívajú potenciál pre rozvoj svojich schopností a mozgovej činnosti. Pre správny vývin dieťaťa je nevyhnutné, aby malo možnosť spoznávať svet v reálnom čase, nie virtuálne.

Vo veku medzi 3-6 rokmi odporúčajú deťom tablet maximálne požičiavať s jasne vymedzenými pravidlami a časom. Je kľúčové, aby rodič mal kontrolu nad tým, čo dieťa na tablete robí. Podľa odporúčaní Asociácie americkým pediatrov by celkový čas, ktorý deti strávia pred obrazovkou (tablet, telefón, televízia), nemal v žiadnom prípade prekročiť 2 hodiny denne.

Obstaranie vlastného tabletu potom odporúčajú až medzi 7. a 12. rokom, kedy už deti vedia samostatne čítať a písať a dokážu tablet plnohodnotne používať samy.

Všetko s mierou

Rozhodnutie, či a kedy vašim deťom kúpite tabliet, je čisto len na vás. Ak budete dodržiavať pravidlá a nenecháte deti hrať sa s tabletom celé dni na úkor toho, aby boli vonku, hrali sa s inými hračkami, hovorili s kamarátmi, čítali si knižky, určite tým eliminujete veľa negatívnych účinkov, pred ktorými psychológovia a pediatri varujú. 

Dovolíte vašim deťom hrať sa na tabletu? Aké sú najčastejšie činnosti, ktorým sa vaše deti na tabletoch venujú? Podeľte sa s nami o svoje názory a skúsenosti.

Pozrite:

http://www.pcadvisor.co.uk/feature/digital-home/how-much-screen-time-is-healthy-for-children-benefits-3520917/

http://www.pbs.org/parents/childrenandmedia/article-when-introduce-child-smartphone-tablet.html

http://homotabletis.org/en/

https://www.psychologytoday.com/blog/behind-online-behavior/201604/what-screen-time-can-really-do-kids-brains

http://literarky.cz/literatura/cteni/22842-manfred-spitzer-kybernemoc

http://www.appliste.cz/tablet-jako-hracka-nebo-vyukovy-nastroj-kdy-poridit-ipad-detem/

https://www.healthychildren.org/English/family-life/Media/Pages/Parents-of-Young-Children-Put-Down-Your-Smartphones.aspx

https://www.aap.org/en-us/Pages/Default.aspx

http://www.reciste.cz/?p=86

Čítaj celý článok
redakcia
9. mar 2019 Čítané 1218x

 V posledných desaťročiach sa výskyt atopického ekzému aj alergických chorôb zvyšuje, je to pravdepodobne dané zmenou životného štýlu obyvateľstva a zmenami životného prostredia. Typickým prejavom je svrbenie kože. V detskom veku sa často stretávame aj s inými vyrážkami, ktoré sa u dospelých nevyskytujú. Ak teda u svojho dieťaťa pozorujete nejaké kožné prejavy, na mieste je okamžitá návšteva lekára.

V dnešnom článku prinášame rozhovor s MUDr. Ivetou Tomšíkovou, lekárkou z českej detskej liečebne Olivovna, ktorá je odborníčkou na atopický ekzém. Pani doktorka ochotne odpovedala na niekoľko otázok, za čo jej srdečne ďakujeme.

Pani doktorka, ako môže mamička rozlíšiť atopický ekzém od iných vyrážok?

    Atopický ekzém a jeho klinický obraz sa líši u dojčiat, detí i dospelých. Spoločná je suchosť kože a nesprávna funkcia kožnej bariéry, ktorá je daná geneticky. Typickým prejavom je svrbenie kože. Vyskytujú sa aj rôzne formy atopického ekzému. V detskom veku sa ale často stretávame aj s inými exantémami (vyrážkami), ktoré sa u dospelých nevyskytujú. Ak teda mamička u svojho dieťaťa pozoruje nejaké kožné prejavy, nemala by sa pokúšať o diagnostiku sama, ani podľa informácií na internete, ale mala by zájsť k detskému lekárovi, ktorý určí diagnózu. S ľahšou formou si sám poradí, prípadne dieťa odošle na kožné vyšetrenie.

Je priebeh atopického ekzému závislý na ročnom období? Mení sa nejako starostlivosť o atopika počas roka?

    Áno, ročné obdobie má naozaj vplyv na priebeh atopického ekzému. Všeobecne býva zlepšenie prejavom hlavne v letnom období. U dojčiat to ale celkom neplatí, teplo a zvýšené potenie totiž atopický ekzém zhoršujú. Na jeseň dochádza k zhoršovaniu ekzému, cez zimu mnohokrát vídame tiež zhoršenie, hlavne vplyvom chladu sa zvyšuje suchosť kože. Na jar potom začína peľová sezóna, tá zhoršuje atopický ekzém u skupiny pacientov s preukázanou peľovou alergiou. Počas roka sa mení aj starostlivosť. Podľa ročného obdobia meníme typy vonkajších premazávacích mastí, v lete majú odľahčenú textúru, v zime sú zase hutnejšie.

Atopický ekzém je veľmi nepríjemný a veľa svrbí, deti sú o to viac citlivé. Ako obliekať dieťa s atopickým ekzémom, aby mu mamička neublížila?

    Obliekanie dieťaťa je veľmi dôležitým faktorom v prevencii a pri zhoršení ekzému. Predovšetkým musíme dieťa obliekať tak, aby sa nezapotilo, potenie patrí medzi najhoršie zhoršujúce faktory ekzému, tzv. spúšťače. Mamička tiež musí dbať na to, aby v kontakte s pokožkou bola len bavlna, je preto potrebné sledovať zloženie čiapočiek, pančúch a pod. Syntetické materiály, vlna a kožušiny totiž kožu dráždia a ekzém provokujú. U závažnejších pacientov je potrebné odstrániť aj našité štítky, ktoré spôsobujú zvýšené dráždenie kože v danom mieste. Špeciálne oblečky potom majú upravené aj švy na lícnu stranu.

Ako môžu rodičia uľaviť dieťaťu v noci, kedy väčšinou atopický ekzém najviac svrbí?

    Aj tu hrá dôležitú úlohu správna voľba pyžamka. Samozrejme, musí byť bavlnené, často so zašitými rukávmi, aby sa dieťa nemohlo k ekzému dostať. Škrabanie totiž významne zhoršuje svrbenie a nepokoj dieťaťa. Pri záchvate svrbenia dieťatko natrieme najlepšie vychladenou masťou z chladničky, miestnosť vyvetráme, v spálni nesmie byť príliš teplo, opäť tým predchádzame zapoteniu. Tiež lôžkoviny nemajú byť perové. Všeobecne sa snažíme o zníženie prašnosti v domácnosti.

Čoho sa z kozmetiky vyvarovať? Čo škodí a zhoršuje atopický ekzém?

    Koža dieťaťa s atopickým ekzémom potrebuje pravidelne premazávať, frekvencia závisí od stavu pokožky. Aj v kľudovom období je potrebné udržovať kožu vláčnu a predchádzať tak vzplanutiu ekzému. Premazávací krém musí dieťa predovšetkým dobre tolerovať. Všeobecne platí, že čím menej chemických prísad (konzervantov, parfumácie), tým lepšie. Tiež opatrne s bylinnými masťami, dieťa sa pri ich dlhšom používaní môže ľahko senzibilizovať a postupne by sa mohla vyvinúť alergia. Môžeme zvoliť aj dermokozmetiku zakúpenú v lekárni a určenú pre atopikov.

Možno všeobecne povedať, aký jedálniček je pre atopika vhodný? Čo jesť a čo nie? Alebo je to individuálne?

    Pre všetkých atopikov platí: vyvarovať sa dráždivých a kyslých jedál, ktoré zhoršujú svrbenie kože. Patria sem predovšetkým citrusy, jahody, maliny, čokoláda, kakao, paradajky, sú to potraviny uvoľňujúce histamín. Pre mamičky malých atopikov by malo byť štandardom sledovať ako koža dieťaťa na určité potraviny reaguje a v prípade zhoršenia ekzému a svrbenia danú potravinu nedávať. Individuálna je potom eliminácia mliečnych výrobkov, vajec prípadne lepku. Takúto diétu by ale mamička nikdy nemala nasadiť sama, vždy až po vyšetrení dieťaťa a odporúčaní lekárom.

Keď je rodič atopik, aká veľká je pravdepodobnosť, že toto ochorenie zdedí aj dieťa?

    Ak má jeden z rodičov akékoľvek alergické ochorenia, je riziko vzniku atopického ekzému u dieťaťa 40%. Ak sa objavuje alergia u oboch rodičov, tak je riziko vzniku atopického ekzému u dieťaťa 60%. Ak majú obaja rodičia priamo AE, potom je riziko vzniku tohto ochorenia u dieťaťa 80%.

Atopický ekzém je často záležitosť dedičná. Čo keď ho ale nikto pred dieťaťom v rodine nemal? Čo je spúšťačom?

    V posledných desaťročiach sa výskyt atopického ekzému aj alergických chorôb zvyšuje, je to pravdepodobne dané zmenou životného štýlu obyvateľstva a zmenami životného prostredia. Počet ekzematikov rastie najmä v rozvinutých krajinách. Či sa mení aj genetická výbava populácie, alebo ich životné prostredie, čo je príčinou alebo len spúšťačom ekzému, nad touto otázkou sa vedú rozsiahle diskusie odborníkov.

Môže mať atopický ekzém aj psychosomatickú príčinu?

    Psychika atopický ekzém veľmi ovplyvňuje. Zhoršenie stavu vídame u detí s nástupom do škôlky, pri nejakej významnej zmene v rodine ako je narodenie súrodenca, rozvod, zmena bydliska či školy a pod. To sú všetko faktory, ktoré sú pre dieťa stresujúce a stres patrí ku spúšťačom AE.

Dá sa vzniku atopického ekzému nejako predísť?

    Ekzematik sa narodí s genetickou predispozíciou k atopii. U atopikov abnormálne reaguje nielen koža ale aj sliznice, preto sa u týchto detí môže rozvinúť aj astma, senná nádcha, potravinové alergie a pod. Správnou starostlivosťou o kožu od narodenia dieťaťa môžeme minimálne oddialiť prepuknutie ekzému alebo jeho priebeh významne zmierniť. V starostlivosti o kožu volíme šetrnú detskú kozmetiku, udržiavame kožu vláčnu, kúpeľ dieťaťa stačí ob deň, pridávame vhodnú olejovú prísadu z radov dermokozmetiky predávaných skôr v lekárni, bielizeň dostatočne pláchame, nepoužívame aviváž a volíme predovšetkým jemné bavlnené oblečenie. Tiež podávanie probiotík má protektívny vplyv na kožu.

Liečba atopického ekzému je postavená predovšetkým na steroidoch. Mnohé mamičky sa im bránia. Ako také masti fungujú, čo je ich úlohou?

    Súčasná medicína nevie atopický ekzém úplne vyliečiť, museli by sme totiž zasiahnuť do genetickej výbavy jedinca. Vieme priebeh ekzému ale výrazne zmierniť. Je dôležité, aby rodičia pochopili celú problematiku a predchádzali vzplanutiu ekzému, pri jeho zhoršení potom vedeli ekzém takzvane zastaviť, nenechať ho "rozbehnúť". A k tomu nám slúžia kortikosteroidy, ktoré pôsobia protizápalovo. Je veľkou chybou, ak ich rodičia vôbec neuplatnia, ekzém sa rozšíri, zvyšuje sa svrbenie kože, dieťa sa viac škriabe a často dôjde aj k sekundárnej infekcii. Správne a včasné použitie kortikosteroidov podľa rozpisu lekára je bezpečné.

Existuje nejaká uspokojivá alternatívna liečba atopického ekzému?

    Ak rodičia chcú skúsiť aj alternatívnu liečbu, snažím sa to tolerovať a zistiť, čo dieťaťu dávajú a dohovoriť sa s nimi, aby neukončili liečbu klasickou medicínou. Napríklad homeopatiu nikdy nevyhováram, ak rodičia majú pocit, že pomáha, prečo nie. Niekedy ale vidím veľkú chybu rodičov, keď sa uchýlia len k alternatívnym metódam a dieťa očividne potrebuje čo najskôr upokojiť zápal, často aj liečiť sekundárnu infekciu a na to v alternatívnej medicíne metódu nepoznám. V Olivovni detskej liečebni ponúkame aj liečebný pobyt. Maminy sa počas neho naučia, ako správne ošetrovať kožu dieťaťa nielen pri zhoršení, ale aj v čase pokoja. Dôraz je kladený na správny jedálniček, edukáciu, možnosť psychologického poradenstva aj vzájomné zdieľanie problému s ostatnými rodičmi.

Čítaj celý článok
redakcia
7. mar 2019 Čítané 2187x

Zúfalstvo, krik, plač, vyjednávanie, váľanie sa po zemi... Keď k vám zavíta obdobie vzdoru, razom sa rodinná idylka mení na nočnú moru a väčšinou sa jej nevyhne žiadny člen vašej domácnosti.

"Neurobím, nechcem, nebudem, nepôjdem..." počúvate jedno NIE za druhým a nech robíte, čo robíte, s malým tvrdohlavcom jednoducho nepohnete. Každý, kto si so svojou ratolesťou prešiel týmto náročným obdobím, už vie, že bez poriadnej dávky trpezlivosti to nepôjde.

Obdobie vzdoru sa nedá presne vymedziť. Zatiaľ čo u niekoho sa preženie za pár týždňov, inde s ním bojujú aj niekoľko mesiacov. Môže pokojne trvať mesiac, potom sa na dva mesiace niekde "zašije" a následne opäť vypláva na povrch. Dieťatko skúša hranice zhruba od roku a pol až do 4 rokov, kedy naberá vzdor na sile a je skutočnou skúškou rodičov.

"U staršieho syna to začalo presne v dvoch rokoch a u mladšieho v 15 mesiacoch. Lekárka mi povedala, že vzdor graduje do štyroch rokov a mala pravdu. Pri staršom sa to v 4,5 roku začalo trochu mierniť, u mladšieho sa to stále stupňuje," zverila sa na fóre Modrého koníka jedna z mamičiek.

Dieťa si vzdorom formuje svoju osobnosť

    Vďaka bohatej slovnej zásobe si už drobec dokáže naplno presadzovať to svoje, postaviť si hlavu a vás tak poriadne vytočiť. Nevešajte hlavu a vôbec sa netrápte tým, že ste zlá matka alebo že ste vo výchove zlyhala. Dieťa to nerobí kvôli tomu, aby vám ublížilo. Práve naopak, formuje si tým svoju osobnosť, učí sa hovoriť NIE a hľadá, kde sú hranice. Často nerozumie tomu, prečo nemôže alebo musí to či ono urobiť a nemá ešte v malíčku sebakontrolu, preto tie záchvaty zlosti a výkyvy nálad.

Obdobie vzdoru vie nejednu mamičku priviesť k šialenstvu. Aj keď mnohí radia, že je potrebné zachovať chladnú hlavu, vysvetľovať pokojne a s kamennou tvárou, nie vždy sa to v takej situácii dá.

Svoje o tom vie aj ďalšie mamička: "Môj starší syn mal prvé obdobie vzdoru vo veku dvoch rokov a bolo to hrozné. Potom sa to tak nejako upokojilo, ale teraz sa to zase vrátilo. Je to už ale lepšie v tom, že mi povie, čo chce a občas si dá povedať. Ale keď to naňho príde, to by som sa najradšej vyparila. Mladšiemu synovi je skoro 14 mesiacov a už sa poriadne hnevá a protestuje, keď sa obliekame. Strihanie nechtov je tiež hotová katastrofa, len čakám, kedy na nás pošle niektorý zo susedov sociálku, počas toho totiž plače, ako keby sme ho rezali. Veľakrát to zhlboka rozdýchavam a niekedy zase kričím, ale rovnako to nepomáha."

    Možno budete mať niekedy pocit, že sa váš vytúžený anjelik mení na krvilačnú šelmu, keď to na vás začne skúšať. "U nás to začalo po prvom roku. Prebaľovanie, hotová katastrofa, vrtí sa ako had, a keď niečo nie je podľa nej, začne sa váľať po zemi, škriabe a hryzie," zverila sa v diskusii mamička. Ďalšia potom tiež pripojila svoju skúsenosť: "U nás to prišlo v dvanástich mesiacoch. Od tej doby sa hnevá, kope, búcha hlavou o zem, všetko rozhadzuje, kvôli všetkému plače, nedá sa prebaliť, nedá sa obliecť atď. No úplná tragédia."

Ako si so spurným dieťaťom poradiť?

    Čo teda s tým? Každé dieťatko je iné, preto si pri najbližších záchvatoch zlosti budete musieť otestovať, čo platí na to vaše. A keď už budete mať pocit, že ste skutočne v koncoch, nikdy nie je hanbou obrátiť sa na odborníkov, ktorí vám môžu dať cenné rady, ako sa s tým všetkým pobiť.

1. Skúste dať drobcovi za pravdu

    Nikdy nemôže byť po vašom, pretože drobec musí vždy urobiť opak toho, čo po ňom chcete vy? Jedna z mamičiek na to má svoj overený recept: "Jednoducho som s ním vypiekla. Vo všetkom som s ním súhlasila a tým, že to znegoval, sme sa nakoniec dostali tam, kde som ho chcela mať. Ako to vyzeralo v praxi? JA: Pôjdeme na prechádzku. ON: Nie, nepôjdeme. JA: Dobre, tak nepôjdeme. ON: Ale áno, pôjdeme. "

2. A čo takto ignorácia?

    Máte pocit, že čím viac to vo vás vrie, tým viac drobec rýpe a ešte viac vo vás emócie graduje?

"Mne sa veľmi osvedčilo nereagovať vôbec - nemá obecenstvo a nie je tak pre koho robiť divadlo. Odísť z miestnosti, zapnúť si televíziu, začať pozerať von z okna (aj keď by som najradšej buchla zlosťou), ale navonok POKOJ. Viem, je to ťažké. Keď raz akokoľvek zareagujete, bude to dieťa skúšať aj nabudúce. Vôbec sa nestresujte tým, či sa bude zlostiť pred škôlkou alebo nie, tam to deti skúšajú len občas, väčšinou len raz, dvakrát, kým nezistia, že účinok je nulový.

Na verejnosti je to samozrejme ťažké, ale NIČ si nerobte z hlúpych poznámok okolia, oni vám v tom nepomôžu. Ja som si vtedy vždy hovorila, že je to zbytočné, že pokojne počkám, až dokřičí, ale tú vec ani tak nedostane, " radí mamička a dodáva: " Pomôže len dôslednosť, vysvetľovanie a nepovoliť ani pod tlakom kriku a urážania sa. Snažte sa ich chváliť aj za drobnosti, pochvala je veľkou motiváciou. Roky pracujem s takými deťmi a roky to na mňa skúšajú, vrátane tých vlastných. "

3. Veďte s dieťaťom dialóg

    Deti potrebujú hranice a my, ich rodičia, sme tu preto, aby sme ich naučili žiť v tomto svete a začlenili ich do spoločnosti. Neznamená to ale, že život detí má byť plný zákazov a príkazov. Rovnako ako dospelí, aj deti sú osobnosti, majú svoje predstavy, túžby, fantáziu, potreby ... A je potrebné k nim tak pristupovať.

"Musíme im hovoriť veci na rovinu, nie klamať. Do škôlky alebo k babičke ideš, pretože mamička musí zarobiť korunky na hračky, čokoládku, ... Chvíľu to potrvá, ale pochopí to. Treba to stále opakovať a hovoriť s nimi na rovinu. U nás to zabralo. Keď nechce ísť z domu, povedzte mu, že odchádzate, ono môže zostať doma samo a vy potom prídete po práci. Alebo nech ide vyzlečené, ak sa nechce obliecť - predsa jemu bude zima a jemu sa budú iné detičky smiať, že ide v pyžamku, " radí mamička.

"Dosť mi pomohlo, keď som dcérke dala na výber z viacerých prípustných variantov - či sa to týka oblečenia, prechádzok, hrania, atď. Takže nemala dôvod hysterčit a keď už, tak buď skúsiť dieťa upokojiť alebo ho nechať vykričať, u každého zaberie niečo iné, " delí sa o svoju skúsenosť ďalšia z mamičiek.

4. S hnevom si poradí silné objatie alebo krátke odlúčenie

    O silnom objatí sa v spojitosti so záchvatom hnevu hovorí dosť často. Nie u každého dieťaťa to ale skutočne zaberá. Sú deti, ktoré sa po chvíli zápasenie s mamičkou naozaj upokoja, ale sú aj také, v ktorých tento akt napätie ešte viac znásobí. Ktorý prípad je ten váš, si musíte len otestovať pri najbližšom amoku.

Sú mamičky, ktoré na túto metódu nedajú dopustiť: "Terapia objatím pomáha. U nás zaberalo, keď som ho vzala na ruky a silno si ho k sebe pritisla. Novšie skúšame facku a tá účinkuje! Princíp je ten, že keď má dieťa záchvat a nereaguje, váľa sa po zemi, dáme facku zemi - dlaňou udrieme o zem. Škaredá zem, nenúť ma váľať sa po tebe, po tebe sa chodí a nie leží a šúcha sa. Možno to príde niekomu hlúpe, ale nám to pomáha."

Opačnú skúsenosť má jedna z mamičiek na Modrom koníku: "U nás objatie nefungovalo vôbec. Vonku, keď sa mi malý začal váľať po zemi, povedala som mu, že idem domov a až ho to prejde, nech príde za mnou. Keď pochopil, že stále idem a neotáčam sa, tak to vzdal a rozbehol sa za mnou. Doma sme sa museli pri silnom amoku odlúčiť, inak to nešlo. Tak to v oboch gradovalo a nič nepomohlo, že sme museli byť minútku každý sám so sebou. Naučila som ho , že sa má ísť upokojiť do izbičky. Poprosila som ho, aby šiel do izbičky a až sa tam upokojí, nech príde späť a porozprávame sa o tom. Trvalo to nejaký čas, kým to celé pochopil, ale nakoniec to fungovalo skvele. Keď to prišlo, zobral sa a odišiel k sebe, obaja sme to predýchali a potom prišiel so slovami, že už je kľudný. Objali sme sa, porozprávali a išlo sa ďalej."

5. Pokúste sa ho pochopiť

    Keď si už naozaj neviete rady a návštevu psychológa si stále nechávate v zálohe, siahnite po literatúre, ktorá vám pomôže hlbšie nahliadnuť do detského sveta.

Jedna z mamičiek má pre vás hneď dva tipy: "Super sú knihy Dieťa potrebuje hranice a Malý tyran. Dieťa potrebuje zistiť, že môže dostať  odmietavú odpoveď, je to súčasť jeho vývoja, ale tiež potrebuje zistiť následky svojho správania. V žiadnom prípade by som ho netrestala , chce to nekonečnú trpezlivosť, zaberá možnosť vybrať si z dvoch možností (obe vyhovujú nám, ale dieťa má pocit, že si vybralo), zákazov a príkazov čo najmenej, aby to NIE znamenalo naozaj NIE, ale nebolo to používané príliš často. "

Čo pomohlo vám? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti so zvládaním detského vzdoru.

Čítaj celý článok
redakcia
6. mar 2019 Čítané 1058x

Žiť ohľaduplne k prírode je niečo, čo by malo byť prirodzene prirodzené :slight_smile:. Teraz je to navyše trendy, a ja som v podstate rada. Každým dňom tak narastá šanca, že stúpne počet ľudí, ktorí sa budú zamýšľať nad tým, ako veci robiť inak. Na Modrom Koníkovi máme skvelú inšpiratívnu skupinku Zero Waste a ja som veľmi rada, že zakľadateľka tejto skupinky @Stellamaris súhlasila s rozhovorom :slight_smile:

A hneď prvá otázka by samozrejme bola, aby si povedala niečo o sebe a o tom, čo ťa viedlo k tomu, zamýšľať sa o štýle zero waste v tvojom živote:slight_smile:.

Ahoj :slight_smile: Volám sa Lýdia, pochádzam spod Vysokých Tatier a 15 rokov žijem v Nemecku. Som vydatá a mám 6 ročného syna. V roku 2016 ma v jednom časopise zaujal článok o zero waste. Konkrétne to bola Bea Johnson so svojím zaváracím pohárom v ruke a jej pútavá životná filozofia :slight_smile:. Vtedy prišla prvá myšlienka niečo zmeniť v mojom živote a začala som konať! Chcela som ekologickejší a jednoduchší život. Do môjho života zavítali zaváracie poháre a misky.  Začali sme do nich dávať desiate a aj nakúpené potraviny.

Plastov sme sa začali zbavovať postupne, najviac v kuchyni a v kúpeľni. Príznačným sa pre nás stalo obyčajné mydlo. To používame najčastejšie a dodnes ho dostávam od našich známych, keď sa vrátia z ciest :slight_smile:.

Z toho čo hovoríš sa mi zdá, že prvým krokom po odhodlaní začať meniť veci, by bolo začať sa pozerať inými očami na to, čo už máme doma. Ako by si vlastne zadefinovala zero waste?

Keď chceš žiť zero waste, odporúčam sa držať  týchto vecí : Nakupuj rozumne a šetrne! Využi, čo máš! Recykluj či upcykluj! Čo nepotrebuješ, predaj, podaruj, či vyhoď!

Aké postupné kroky prišli u vás na rad ako ďalšie?

Začali sme ekologicky rozmýšľať už pri nákupe. Mnoho vecí sme prestali kupovať kvôli zbytočným obalom. Prehodnotili sme aj stravovanie a rozlúčili sme sa s hotovými jedlami. Veľmi príjemným prekvapením bolo zlepšenie zdravia:thumbsup::wink:. Zmizol vysoký tlak, problém so štítnou žľazou a aj diabetes. Ale hlavne sme chceli dokázať žiť ekologicky a šetrne k životnému prostrediu.

Ako reagovalo na tieto zmeny tvoje najbližšie okolie? Manžel a syn. Nepozerali na neho čudne, keď si v škole vytiahol desiatu v zaváraninovej fľaške? :slight_smile:

Reakcie okolia boli na začiatku rôzne:wink:. V práci krútili kolegovia hlavou nad tuhým mydlom a zaváracím pohárom s desiatou. Manželovi kolegovia v podstate to isté. V škôlke nás upozornili, že sklo do škôlky nesmie nosiť nikto. Museli sme teda zadovážiť  plastový box a fľašku. Manžel aj ja nosíme dodnes desiatu či obed v pohári či dóze. Všetci si však už zvykli a poniektorí aj inšpirovali:slight_smile:.

Jeden môj kolega ohŕňal nosom nad tuhým mydlom. Keď nám však v práci došli zásoby nakúpeného tekutého mydla, náš šéf sa mnou nechal inšpirovať a začal kupovať tuhé mydlo. Nedávno sa mi stalo, že som svojho kolegu stretla v drogérii. Hádaj čo mal v košíku? Tuhé mydlo! :slight_smile:

Aké boli začiatky v nakupovaní s vlastnými nádobami?

Sklenené fľaše aj dózy zvykneme kupovať často v Ikea, prípadne využívame klasické zaváraninové fľaše. S týmito chodíme aj na nákupy. Zo začiatku to bolo veľmi ťažké. Takmer nikde mi nechceli dať potraviny do prinesených nádob. S ochotou som sa stretla skôr na trhu, a tak som brávala mäso, syry, či salámu odtiaľ. Teší ma, že už aj obchodné reťazce začínajú akceptovať priania zákazníkov v rešpektovaní prinesených nádob takmer bez diskusií. Prax je taká, že tovar odvážia a dajú do mojich dózičiek. Dnes už často počujem od iných zákazníkov chválu za mnou používané plátenné tašky na ovocie, zeleninu či chlieb. Alebo mi pochvália sklenené dózy, kam dávam syr či salámu. Takto uskladnené potraviny mi vydržia dokonca dlhšie čerstvé.

                                           takto to vyzerá u nás doma:slight_smile:

Zaujímalo by ma, s čím si sa lúčila asi najťažšie pri zmene životného štýlu?

Musím priznať, že do zmeny nášho životného štýlu som sa pustila s veľkým nadšením. Asi najťažšie mi však padlo prestať používať laky na nechty. V minulosti som pracovala ako Avonlady a priznám sa, že doma som napočítala vyše 100 lakov na nechty. Väčšina z nich sa dobre predala a zvyšok som darovala.

A čo dekoratívna kozmetika v podaní zero waste?

Používam iba kajalovú ceruzku, občas tiene na oči. Mimo to už nepoužívam nič iné. Aj lak na vlasy som nahradila svojou vlastnou, po domácky vyrobenou alternatívou – nič iné, len alkohol a výťažky z byliniek. Vlasy si dávam občas farbiť, snažím sa vyberať si prírodné farby a šampón používam len v tuhej forme. Len pre zaujímavosť, aj môj otec celý život používa iba tuhé mydlo na celé telo aj vlasy. Všetky sprcháče, ktoré sme mu kedy darovali, potajomky rozdal :D. Odvtedy dostáva za veľkú inšpiráciu pekné, voňavé, tuhé mydlá:wink:.

Povedala si nám, kto inšpiroval teba. Teraz inšpiruješ ty ostatných..

Prvý veľký fanúšik môjho nového zero waste života bola moja kamarátka Sabine. V čase mojich úplných začiatkov jej zistili rakovinu prsníka. Od nej pochádzajú aj prvé zero waste darčeky pre moju domácnosť: french press a lis na cesnak. Som praktický človek a čo nepotrebujem, nevlastním. Čo nechcem, predám, darujem či vyhodím. Práve predajom nepotrebného som dvakrát zaplatila dovolenku v Indii:wink:. Myslím, že celkovo ma Zero waste naštartovalo zmeniť môj život pozitívne a kreatívne.

Čo ťa viedlo k založeniu skupiny Zero waste na Modrom Koníkovi? Mala si už pri jej zakladaní tušenie ako sa to celé vyvŕbi?  

Skupinka vznikla na podnet jednej členky skupiny. Ako som ju založila, oslovila som ďalšie mamičky a oteckov a spoločne šírime Zero waste ďalej tu na Koníkovi. Považujem tento priestor za príjemnejší a lepší ako napríklad na Facebooku. Priznám sa však, že som pri zakladaní skupiny myslela, že nás bude len pár a budeme sa inšpirovať navzájom. S takýmto počtom a záujmom som nerátala. Máme niekoľko aktívnych mamičiek, s ktorými sa stretáme aj v skupine o šetrení (s čím Zero waste úzko súvisí). Teší ma, že členovia stále pribúdajú, pýtajú sa, alebo sa aj nezapájajú, len si chodia čítať naše tipy.

A ako by si definovala túto vašu skupinku?

Našu skupinku by som definovala ako inšpiráciu či výmenu skúseností medzi nami. Sme tu na pomoc, inšpiráciu, zdieľanie skúseností a občas aj na nejaký náš citový výlev, ak máme negatívnu skúsenosť. Diskutujeme, radíme si navzájom a vytvárame spolu takú príjemnú atmosféru:wink:.

Veľmi pekne ďakujem za rozhovor. A teším sa, že časom budú pribúdať ďalšie rozhovory s našimi užívateľkami, ktoré pôsobia na našom Modrom Koníkovi a podieľajú sa tak, ako Stellamaris, o príjemné prostredie.

link na skupinu Zero Waste : https://www.modrykonik.sk/group/8821/

Ak máte tip na ďalšiu skupinku, či konkrétnu mamičku, dajte mi vedieť do komentárov.

Hľadáme naše modrokoníkovské poklady :slight_smile:

#rozhovor #zerowaste #inspiraciazkonika #komunitnenakoniku

Čítaj celý článok
redakcia
2. mar 2019 Čítané 2385x

    Zmena hlasu je najčastejšie spomínaný znak nastávajúcej puberty u chlapcov. Je to však len jedna z mnohých zmien, ktorá rodičom napovie, že ich ratolesť sa mení a to nielen fyzicky, ale aj osobnostne.

Pubertálne obdobie u chlapcov sa zvyčajne začína prejavovať medzi 11. a 16. rokom, ale tak ako u dievčat, aj u chlapcov je veľa prípadov, keď puberta nastáva skôr.

"U nás to začalo tak pred rokom, teda okolo 12, ale už predtým mal obdobia rýchleho rastu počas krátkeho času, doslova cez noc narástol, teraz meria tak 175 cm a úžasne mu preskakuje hlas," napísala do diskusie o chlapčenskej puberte jedna z mamičiek.

"Na jedného z mojich synov prišla puberta neskoro, až okolo 13 rokov, na druhého zase pomerne skoro, už v 10. rokoch a u najmladšieho si ešte chvíľu počkám. Prvý zo synov bol celkom v pohode povahovo, aj čo sa týkalo akné, len tak rýchlo rástol, až mu z toho popraskala kože na bokoch a na chrbte. Druhý mal zase strašné správanie, sústavne odvrával, všetkých učiteľov mal za hlupákov a o akné ani nehovorím," opísala vo fóre nástup puberty u svojich synov ďalšia mamička.

Fyzické zmeny chlapcov v puberte sú pre mnoho mám veľmi prekvapujúce

    Niektoré fyzické zmeny, ktoré sa stanú v krátkom čase, dokážu chlapca zmeniť na nepoznanie. Napríklad nie je ničím výnimočným, že počas dvoch-troch mesiacov sa chlapec veľmi "vytiahne" do výšky a všetky veci zo skrine sú mu zrazu malé. Aj rast chodidiel môže byť obdivuhodne rýchly a nejedna mamička zostane prekvapená, keď v rozmedzí pol roka narastie o dve až tri čísla. Chlapcom začne veľmi chutiť a namiesto jedného obloženého rožku ich naraz dokážu zjesť trikrát toľko, neustále sú v chladničke a hľadajú si niečo pod zub a tí viac pohodlní trvalo rodičia upozorňujú, že sú hladní.

"Môj syn má 11 rokov a už pol roka to s ním trieska. Akné nemá, vždy mal čistú tvár, ale pusu nezavrie, prehltol všetku múdrosť sveta, za rok narástol o 10 cm a vyrástol zo všetkého oblečenia v skrini, nohu má číslo 40, zje viac ako ja a za hodinu je znovu hladný, " podelila sa s priebehom puberty u svojho syna mamička na fóre.

"U môjho syna nastal začiatok puberty v 10. rokoch vo forme ochlpenia v podpazuší a okolo genitálií, krátko na to v 13. rokoch veľmi vyrástol, teraz má 182 cm a váži 58 kg. Je úplne vychudnutý a to bežne zje 7-8 veľkých parených buchiet alebo 5-6 odrezkov s ryžou, 10 palaciniek so silnou vrstvou marmelády a s čokoládou a ľahko v ňom zmizne aj polovica kurčaťa. Neviem, kam to dáva a prečo nepriberie," zamyslela sa v diskusii na fóre nad obrovskou chuťou do jedla u svojho "puberťáka" ďalšia mamička.

Aj chalanom sa menia prsia a môžu v nich pociťovať bolesť

    Chlapcom síce nerastú prsia, tak ako dievčatám, ale aj u nich prebiehajú v tejto časti tela hormonálne zmeny a niekedy pre nich môžu byť veľmi nepríjemné.

"Ja mám 12-ročného syna a toto som riešila teraz cez leto. Mal bolestivé obe bradavky a tiež boli dosť zdurené, ja som bola vyľakaná a utekala som s ním k lekárke a ani nebudem písať, aké diagnózy sa mi v tej chvíli preháňali hlavou. Tá mi povedala, že to súvisí s dospievaním - u chlapov síce prsia nerastú, ale majú prsné tkanivo rovnako tak ako ženy a v puberte, keď sú zbláznené hormóny, sa to aj takto môže prejavovať. Poradila mi, nech si pri športe, pretože môj syn aktívne hrá futbal, prelepí bradavky náplasťou, nech sa snaží nenosiť tesné oblečenie a nech sa vyhýba oblečeniu s umelými vláknami, ktoré by ho mohli dráždiť. Tiež si má dávať pozor na prechladnutie, môže to byť dosť bolestivé, tým sme si prešli približne 3 týždne dozadu," opísala v diskusii starosti s boľavými bradavkami u svojho syna jedna z mám.

Ako prvé sa chlapcom zväčšujú semenníky

    Hoci sa o tejto zmene medzi matkami príliš veľa nehovorí, prvý príznak znamenajúci nástup puberty je zväčšenie semenníkov. Veľkosť penisu sa začne meniť o niečo neskôr, spolu s rastom prvého ochlpenia na genitáliách a potom na tvári. S týmito zmenami súvisí aj prvá ejakulácia, ktorá sa nazýva polúcia. Erekcia sa začína vyskytovať častejšie a chlapci skúšajú aj prvé masturbácie.

"U nás to začalo v 10,5 -11 rokoch najskôr rastom ochlpenia na pindíku, potom jemnými fúzikmi a teraz v 12,5 rokoch má 172 cm, váhu 80 kg, za rok narástol o 15 cm, nohu má číslo 45. Začal mutovať, má veľa kecov a zistil, že ruky nie sú len k jedlu, manžel mi totiž povedal, že ich využíva aj na mužskú sebaobsluhu. Z toho som bola paf najviac," napísala svoju skúsenosť do diskusie s priebehom puberty u svojho chlapčenského potomka ďalšia mamička.

Mutovanie a zmena ohryzku

    Súčasťou pubertálneho obdobia u chlapcov je zmena hlasu, ktorá môže byť pre rodičov niekedy úplne fascinujúca. So zmenou hlasu je priamo spojený vývoj hrtana, ktorý sa v puberte zväčšuje a spôsobuje zhrubnutie hlasu. Okrem hrtanu a zmeny hlasu sa chlapcom v puberte mení aj takzvaný ohryzok, ktorý výrazne vyrastie.

"U môjho syna mám pocit, že má období rýchleho rastu, nestačím variť, denne toho zje toľko, čo ani dospelý nie, len neviem, kam sa to do neho zmestí. Narástli mu chĺpky na nohách, aj hlas sa mu mení, spočiatku som si myslela, že je chrapľavý, niekedy hovorí normálne, inokedy má hlas piskľavý a potom zase hrubý, takže zmena tam je a veľká. Ramená a stavba tela mu zmužněla a papula má pekne rozkrojenie, aj takto opísala priebeh puberty jedna z diskutujúcich mamičiek.

Mastná pleť aj vlasy, potenie

    Chlapcom v puberte sa nevyhýbajú ani kozmetické a hygienické problémy. Vyrážky a mastná pleť vedia poriadne znepríjemniť toto celé vývinové obdobie. Dnes je ale mnoho vynikajúcich kozmetických produktov, ktoré dokážu zmierniť problémy s akné či s mastnými vlasmi.

Pri intenzívnejšom potení, ktoré je pre chlapcov v tomto veku charakteristické, pomáha častá hygiena a vhodné sú aj deodoranty na prírodnej báze, ktoré neobsahujú škodlivé látky. V tomto období sa chlapci začnú intenzívnejšie zaujímať o kozmetické prípravky, čo znamená, že bežná detská kozmetika sa im už nemusí pozdávať a budú túžiť po niečom mužnějšom, napríklad po tom, čo používa ich otec.

"Môj syn sa už pol roka nadmerne potí, čo mu veľmi vadí. Spomenuli sme to detskej lekárke a ona na to povedala, že je potrebné sa osprchovať aj ráno pred školou. Ale to pomôže len na hodinku. Zvyšných 6 hodín sa v škole cítil nepríjemne. Začali sme teda používať prípravok z lekárne, ktorý je zdravotne nezávadný, bezfarebný a vhodný pre ošetrenie kože so zvýšenou potivosťou, ktorý bol od prvého dňa účinný. Písala som priamo výrobcovi, či mu to nemôže uškodiť, pretože je to ešte dieťa. Odpovedali mi, že nie, pretože spomínaný prípravok upchá póry iba čiastočne a potíme sa aj na iných častiach tela. takže raz za mesiac si to aplikuje a potom má pokoj. Aj nohy sa mu veľmi začali potiť, takže spreje do topánok tiež musíme používať," opísala úskalia pubertálneho obdobia, ktoré môžu chlapca potrápiť, diskutujúca mamička vo fóre.

Správanie puberťáka môže byť pre rodičov veľmi vyčerpávajúce

    S nástupom puberty, kedy sa chlapci menia fyzicky, sa mení aj ich psychika. Zlepšia sa im rozumové schopnosti, pokúšajú sa o samostatnosť, budujú si svoju vlastnú identitu, a tiež si začínajú dôkladnejšie všímať dievčatá. Hormóny sú ale veľmi nevyspytateľný aspekt ľudského života a tak môže byť správanie chlapcov veľmi kolísavé.

Nie je ničím výnimočným, že chlapci prechádzajú obdobím vzdoru či obdobím precitlivenosti, osvojujú si nové vzory správania, odporujú, urážajú sa a vzápätí na to potrebujú, aby ich ich milované mamičky pohladili alebo im iným spôsobom dokázali, že ich milujú.

Niektorí chlapci majú tendenciu veľa o všetkom hovoriť, chcú, aby im rodičia vysvetlili všetko, čo im nie je jasné, chcú rozoberať rôzne situácie alebo sa chcú utvrdiť, že niečo, čo urobili, bolo správne a tak podobne. Niekedy to môže byť pre rodičov naozaj veľmi únavné - neustále so svojou ratolesťou hovoriť a diskutovať stále dookola o rovnakých veciach.

"My sme boli tak do 11. rokov OK, ale potom hotová katastrofa, hlavne správanie a náladovosť. Fyzicky to začalo asi tak od 12-12,5 rokov s rastom ochlpenia, do toho sa mu urobilo akné, ale najhoršia je tá náladovosť. Niekedy je normálny, ale niekedy sa sama seba pýtam, ako to vlastne môžem vydržať," posťažovala sa mamička v diskusii.

"Môj starší syn bude mať vo februári 12 rokov, našťastie má tú lepšiu povahu, s ktorou sa dá komunikovať a nechá si veci vysvetliť, ale tiež má svoje muchy. Urážky máme na dennom poriadku a tiež jeho posledné slovo, bez ktorého by som si už asi ani nedokázala predstaviť deň," pridala sa so svojou skúsenosťou do diskusie ďalšia mamička.

Ako zistiť, či je s vývinom chlapca všetko v poriadku

    S rastom semenníkov a ochlpenia na genitáliách sa chlapci začnú o svoju hygienu starať sami. Už nechcú, aby ich starostlivá mama sprchovala, krémovala, česala a podobne. Chcú sa zavrieť do kúpeľne a o svoje telo sa postarať sami.

Lenže ako starostlivá mamička zistí, či sa u jej milovaného dieťaťa vyvíja všetko tak, ako má? Je to komplikované, ale bezbolestným a pre chlapcov nezahanbujícím riešením je spoločný vzťah vybudovaný na dôvere, premyslené taktické rozhovory, počas ktorých nenápadne rodičia zistia, či je všetko v poriadku, alebo dohoda, že ak bude mať chlapec pocit, že niečo nie je v poriadku alebo sa to vymyká normálnemu vývinu, tak sa s tým zverí rodičom.

"Mám 12-ročného syna, chlapci v tomto veku sú citliví, nebehám za ním a neočumujem mu pindíka, len mu stále hovorím, že keby ho náhodou niečo bolelo, alebo by sa mu nejako zmenili semenníky, tak nech mi to hneď povie," opísala na fóre svoj prístup k dospievajúcemu synovi jedna z mamičiek.

Návšteva lekára je pri akomkoľvek probléme najlepším riešením

    Aj v tomto prípade platí, že najlepším radcom pri problémoch, ktoré počas puberty u chlapcov nastanú, je lekár. Internet je dnes bezodnou studňou informácií, ale nezabúdajte, že internet nedokáže urobiť odborné vyšetrenia, ktoré sú v mnohých prípadoch potrebné, aby sa vylúčila podozrenie na niektoré choroby.

Čítaj celý článok
redakcia
1. mar 2019 Čítané 696x

    Oproti dobám, kedy sme vyrastali my, je dnes skloňovaných hneď niekoľko spôsobov, ako vychovávať deti. V dobrej viere ich veľa z nás číta a študuje. Môžete si vybrať z princípov "rešpektovať a byť rešpektovaný," kontaktného rodičovstva alebo raziť cestu sedliackeho rozumu. Kde sa nachádza skutočná pravda o tom, ako najefektívnejšie vychovať z bábätka dobrého, zodpovedného človeka, sa zrejme nikdy nedozvieme, už len z podstaty jedinečnosti každého z nás.

Ak však hľadáte inšpiráciu a rady, ako výchovu dieťaťa viesť - spomeňte si, čo si z detstva pamätáte vy a pridajte k tomu pár rád od skúsených žien, ktorých deti už odrástli. Možno si uvedomíte, že pričiniť sa o to, aby vaše deti boli šťastné a spokojné, je vlastne veľmi jednoduché. A že žiadny návod na to, ako mať celú rodinu v pohode, ani nepotrebujete.

Koľko času svojim deťom skutočne venujete?

    Ak zaspomínate na svojich rodičov, možno aj vám sa vybavia tie chvíle, kedy ste ich prehovárali k tomu, aby si s vami hrali alebo rozprávali, ale rodičia nemali čas. Určite rovnako ako vy argumentovali tým, že musia pracovať, upratovať alebo variť.

To, že každý deň zabezpečujete deťom teplé jedlo, čisté prádlo a uprataný domov, a navyše do toho chodíte do práce, aby ste na tieto potreby mali vôbec peniaze, deti bohužiaľ veľmi netrápi. Deti si vás považujú hlavne vo chvíli, keď im venujete svoju pozornosť. Je úplne jedno, koľko im kúpite hračiek a koľko im ich kúpiť odmietnete, aj keď sa to tak nemusí podľa detského plaču zdať. Ak si spomeniete na svoje detstvo, ani vám určite v spomienkach neutkveli materiálne veci.

Ak si pamätáte na niektoré hračky a poklady, ktoré ste mali, dosť pravdepodobne sa k nim viaže nejaká historka alebo príbeh, ako ste k veci prišli, kto vám ju dal, kam ste si ju so sebou vzali. A často to býva vec, ktorá nebola ani drahá, ani módna, len to bol krásny darček od niekoho milovaného. A vám urobil veľkú radosť.

Spomienky sa odvíjajú od pocitov, vôní a atmosféry, ktorá vtedy panovala. Určite aj vy si spomeniete skôr na mäkkosť babičkinho náručia, na vôňu tatkovho auta, na šumenie mora, pri ktorom ste boli prvýkrát spolu, než na to, čo ste v tom čase dostali k narodeninám alebo čo ste si nedokázali vyplakať v obchode.

Myslite na to vždy, kedy namiesto plne prežitých chvíľ s deťmi uprednostníte činnosť, ktorú v skutočnosti nikto neocení. Plánujte si svoj čas tak, aby ste mohli venovať dostatočnú pozornosť deťom. Možno budete musieť ustúpiť z nejakého svojho komfortu, ale spomienky a cit medzi vami a vašimi deťmi sa posilní na nezaplatenie.

Atmosféra domova, lásky a pohody - to je za tisíc darov

    To, ako sa správame k svojim deťom veľmi ovplyvňuje to, akí z nich vyrastú dospelí. To, ako si vzájomne odovzdávate lásku vy so svojim partnerom a ako ju dávate najavo vašim deťom, veľmi formuje to, ako budú vaše deti raz prežívať svoje vzťahy. A nech siahnete po akomkoľvek výchovnom smere, vždy narazíte na to, že dôležitou súčasťou všetkého úsilia vo vytváraní spokojného človeka je komunikácia.

Možno to pre vás bude výzva, pretože v časoch, keď sme boli malí my, ešte stále otvorená komunikáciu a zdielanie citov neboli bežné. Generácia pred nami bola často vedené k tomu, že otec je autorita a hlava rodiny. Veľmi často sa deti vychovávali metódou, kedy sa pre pohlavok nechodilo ďaleko.

Dnes vieme, že potreby krehkej duše, ale vlastne aj nás všetkých, dospelých, tkvú hlavne v potrebe lásky a pocitu pokoja. Kým predtým boli všetky tieto prejavy lásky považované za rozmaznávanie detí, ktorého akoby sa všetci báli, dnes už vieme, že chválenie, vyznávanie obdivu a lásky smerom k deťom je súčasť života, ktorá formuje zdravo sebavedomých dospelých, ktorí nebudú prežívať také citové frustrácie, ako prežívali generácie pred nimi.

Zvlášť ak si vy sama pamätáte zo svojho detstva nedostatok zdieľaných citov, chvíle, kedy vás mama nevypočula, udalosti, kedy ste si priali, aby vás otec objal, bude pre vás táto časť výchovy asi oriešok. Ale možno práve preto prinesie vašej novej rodine pozitíva.

Ak dáte svojim deťom najavo, ako veľmi ich milujete, ak sa s nimi budete maznať kedykoľvek budú chcieť, alebo kedykoľvek budete chcieť vy, váš vzťah sa tým len posilní. V budúcnosti, keď vaše deti budú skúšať nadväzovať svoje vlastné nové vzťahy, im otvorenosť pri odovzdávaní pocitov bude len na prospech. A možno ste otvorením svojho srdca prispeli k tomu, že vaše deti nebudú riešiť veľa citových karambolov, akých ste sa dopustili vy.

Ako si pamätáte dobu, keď s vami rodičia neboli?

    Téma možno trochu v rozpore s predchádzajúcim bodom, avšak rovnako dôležitá. Hoci je naša prítomnosť v živote dieťaťa nevyhnutná, hlavne teda tá súčasť, kedy po splnení materiálnych a základných potrieb dieťaťa im venujeme svoj čas v podobe prítomnosti bez výhrad.

Aby sme však dokázali naplniť deti všetkým, čo k životu potrebujú, je potrebné im dopriať tiež čas a priestor, kedy im po ruke nie sme. Vo chvíľach, kedy s deťmi nie sme, prichádza čas, kedy sa dieťa musí spoliehať na seba. Čerpá z toho, čo ste ich ako rodičia naučili, čerpá zo skúseností, ktoré už má.

Ak sa spolieha samo na seba a jeho rozhodnutia na základe skúseností, ktoré už má, sú správne, jeho sebavedomie sa zvyšuje. A pre deti je takto získaná radosť z toho, že niečo dokážu, veľmi silným stavebným materiálom k budovaniu svojej vlastnej osobnosti. A našou úlohou je naučiť deti, aby ich toto budovanie bavilo.

Či už necháte deti, aby sa samy hrali bez vášho dozoru, alebo sú niekoľko hodín denne v škôlke alebo v škole, kde si mnoho svojich potrieb musia napĺňať samy, všetky tieto skúsenosti sú pre deti veľmi cenné.

Nielen, že sa dieťa naučí poradiť si samo vo chvíľach, keď mu nie ste na dosah, alebo nekorigujete jeho správanie, ale zo získaných skúseností stavia svoju sebahodnotu. Navyše, všetky novo nadobudnuté skúsenosti vám môže rozprávať. Vzniká tak úplne nová forma vzťahu - voľnosť v láske, kedy si všetci môžete užiť deň, bez toho aby ste boli spolu, ale zároveň sa tešíte na to, až si svoje nové zážitky oznámite. Aj takto sa dá definovať zdravý vzťah v rodine.

Spomienky na detstvo formuje tiež to, ako harmonický bol váš domov

    Je veľmi naivné si myslieť, že malé deti nevnímajú všetko. Možno, že je to presne naopak a aj veľmi malé deti vnímajú viac, ako my dospelí. Bez ohľadu na všetky výchovné smery sveta, je základom všetkých harmónia a to, ako sa dieťa cíti doma. A o tom, aký vplyv má na neho atmosféra, ktorá doma je, bolo popísaných už desiatky tisíc strán v mnohých knihách rôznych žánrov.

Ak máte nejaké problémy s partnerom, oteckom vašich detí, nemyslite si, že aj keď si konflikt nechávate na dobu, kedy deti spia, že to deti necítia. Že aj malé deti, ktoré sotva hovoria, nerozumejú tomu, o čom sa s partnerom hádate. Každý zvýšený hlas, každé napätie, ktoré sa medzi vami odohrá, vaše deti cítia. Všetci vieme, ako je ťažké vychovávať deti, mať rodinu, starať sa o všetko, čo k tomu patrí a ešte udržiavať zdravé vzťahy.

Pod ťarchou všetkého materiálna, všetkých snáh o dokonalosť ale možno zabúdame, že práve tieto vzťahy sú základňou všetkého zdravia, ktoré máme. Ak naše vzťahy nebudú fungovať, doma bude dusno a nikto nebude šťastný. Ak teda viete, že je u vás doma často nepríjemná atmosféra, deti sú často vystavené výmenám názorov a kyslým poznámkam, pre pohodu celej rodiny to vyriešte. A vyriešte to čo najskôr.

Vyhnete sa mnohým ochoreniam, stresu a nervom, ktoré vám nič na svete nevynahradí. A ak nebudete mať vy a vaše deti pokoj a túžbu byť doma, kde je bezpečne a pokoj, žiadne knihy o výchove a vymýšľanie toho, ako si spolu užiť každú chvíľu, vám rovnako nepomôžu.

Ak k tomu pripočítate neodmysliteľný argument, že vaše deti sa raz budú pravdepodobne správať rovnako ako vy, máte veľa dôvodov na to, že vaše vzťahové problémy a atmosféru v partnerstve aj domove je potrebné čo najskôr začať uzdravovať.

Stres, emócie a ich nepochopenie

    Rodičovstvo je manažérska činnosť najvyššej úrovne. Každý deň musíte zvládať desiatky náročných úloh a paradoxne, čím sú deti staršie a samostatnejší, tým sa to stupňuje.

Aj keď deti naučíte samostatne jesť, obliekať sa, čiastočne rozprávať, rovnako sa všetkého zúčastňujete. Zároveň sa ešte staráte sami o seba, o svojho partnera, možno máte nejaká zvieratá, ktoré sú na vašej starostlivosti závislé. Možno sa, ako väčšina žien, ešte snažíte uspieť kariérne.

Nie je to práve málo úloh pre jedného človeka. A mnoho žien každý deň bojuje s tým, že aj malý zádrhel chodu domácnosti spôsobí taký výbuch emócií, pri ktorom sa len ťažko ovládate. Ak aj vy máte problémy so zvládaním stresu, v záujme vášho zdravia i duševnej pohody vašich detí, na tom zamakajte. Ak totiž zakaždým, keď sa niečo zadrhne, vybuchnete, je to presne tá vec, ktorá vás pri výchove detí limituje.

K tomu, ako zvládať emócie, nájdete mnoho návodov. Všetky tie dobré spočívajú v jednej veci - pri akomkoľvek strete emócií vašich a vašich detí je dôležité kontrolovať v prvom rade emócie svoje. Akonáhle budete zvládať svoje reakcie, svoje skôr neovládateľné túžby po kriku a plači, môžete pracovať s emóciami, ktorá má vaše dieťa a ktoré sa ich ešte len učí ovládať.

Skúste jogu, dajte sa na meditácie, čítajte knihy o tom, ako tieto emócie krotiť. Len tak sa môžete pokúsiť o to, aby vaše deti tieto stavy nezažívali a pomôcť im so zvládaním ich emócií. A to sa vám môže veľmi hodiť.

Ak opomenieme vyplakávania v obchode, záchvaty plaču pri obliekaní či záchvaty hnevu v činnostiach, ktoré deťom nejdú, myslime aj na to, že čoskoro deti čakajú oveľa intenzívnejšie pocity. Čím budú staršie, tým viac sa budú stretávať s emóciami a ťažkými chvíľami v škole, s kamarátmi, v období puberty, kedy sa celý ich svet začne meniť.

Ak sa sama naučíte spracovávať emocionálne pochody, môžete to naučiť aj svoje deti. Vyhnete sa mnohých uplakaným chvíľam a v budúcnosti možno dokážete predísť mnohým citovým zraneniam, ktoré si v afektoch môžete spôsobiť navzájom.

Recept na správne správanie k dieťaťu neexistuje

    Ak chcete zdarne doviesť svoje deti do dospelosti a naučiť ich samostatnosti, je potreba používať skôr srdce než rozum. Ak chcete, aby vaše deti boli šťastné a spokojné, musíte byť spokojná, šťastná a v pokoji vy. Všeobecným návodom k tomu, ako urobiť vaše deti šťastné, teda môže byť snaha o to, vždy sa prvotne postarať hlavne o svoje potreby. Akonáhle ich zaistíte, môžete ich s kľudom odovzdávať niekomu ďalšiemu.

Ku všetkej tej snahe je potrebné pridať trochu rešpektu, pochopenia a tolerancie. Tú si naordinujte tiež najskôr vy sama k sebe, až potom, až sa uistíte, že nemusíte byť dokonalá a každý deň supervýkonná, môžete túto múdrosť aplikovať ďalej na vašich blízkych. Ak pri všetkých činoch budete zároveň myslieť na to, ako by sa to asi páčilo vám, keď ste bola rovnako stará ako vaše deti, a deťom načúvať s láskou a pochopením, nemôžete sa pomýliť.

Autor: mblumtritt

zdroje:

cs.wikipedia.org

kontaktnirodicovstvi.cz

inovativnivzdelavani.cz

is.muni.cz

Čítaj celý článok
redakcia
28. feb 2019 Čítané 2208x

"Mám dve deti, pravidelne chodím k lekárovi na kontrolu. Asi pred rokom som začala mať zmeny na čípku a teraz po poslednej kontrole mám dyspláziu maternice (predrakovinové bunky). Doktor ma chce skontrolovať o tri mesiace. Mám z toho celkom strach."

Rakovina krčka maternice je strašiakom mnohých žien. Bodaj by nie, keď sa jedná o celosvetovo druhý najčastejší typ rakoviny u žien. Na prvom mieste sa nachádza rakovina prsníka. Len na Slovensku na toto ochorenie zbytočne zomrie okolo 200 žien s deťmi, ktoré ešte nie sú samostatné. Viete, aká proti nej existuje prevencia a ako ju odhaliť?

    Asi jednej štvrtine žien od 18-25 rokov veku zistí lekár pri vyšetrení HPV infekciu, a práve tieto vírusy najčastejšie spôsobujú rakovinu krčka maternice. S postupujúcim vekom klesá počet žien, u ktorých sa dá dokázať infekcia, ale zvyšuje sa riziko vzniku rakoviny. Tá začína nádorovou premenou buniek nachádzajúcich sa na povrchu krčka maternice. Odtiaľ sa skryto môže šíriť na ďalšie orgány v tele.

Ľudských papilomavírusov je známych cez 100 typov a delia sa do troch skupín podľa rizika. Najviac nebezpečné sú typy 16 a 18. Infekcia môže sama odznieť, zostať v pretrvávajúcej forme alebo sa rozvinúť do karcinómu (to sa deje asi v jednej štvrtine prípadov). Riziko sa zvyšuje s príliš skorým začiatkom pohlavného života, častým striedaním partnerov, fajčením a vznik rakoviny ovplyvňujú aj poruchy imunity. Znížiť riziko nákazy HPV môžete pomocou kondómov, ale ani tie nie sú stopercentné, pretože nezakrývajú celé genitálie.

Ako vzniká rakovina krčka maternice?

    Cervikálny karcinóm, karcinóm krčka maternice alebo karcinóm krčka maternice. Všetko toto sú názvy pre jedno ochorenie. Než vznikne samotný nádor, objavujú sa prednádorové zmeny, tzv. prekancerózy. V tejto chvíli ešte žena nemá žiadne zdravotné problémy a zmeny odhalí len špeciálne cytologické vyšetrenie. Ako už bolo riešené, príčinou je vírusová infekcia ľudským papilomavírusom (HPV). Tie sa prenášajú pohlavným stykom alebo intímnym kontaktom s infikovanou sliznicou. Tiež je možný prenos z matky na dieťa pri prechode pôrodnými cestami, ak je žena HPV pozitívna. Je možné infekciu prenášať a pritom nemať žiadne problémy.

Rozlišujú sa dve skupiny papilomavírusov. Prvé sú papilomavírusy s nízky rizikom. Tie zvyčajne spôsobujú vznik bradavičiek na vonkajších pohlavných orgánoch. Druhú skupinu tvoria papilomavírusy s vysokým rizikom, ktoré dokážu vyvolať prekancerózy a rakovinu krčka maternice. Vírusy vo väčšine prípadov zničí imunitný systém, avšak niekedy nepôsobí, ako by mal a vyvinie sa prednádorový stav a neskôr samotný nádor (to kľudne môže trvať aj niekoľko rokov). Z tohto hľadiska je veľmi dôležité nepodceňovať preventívne kontroly a chodiť k svojmu ženskému lekárovi.

Príznaky rakoviny krčka maternice

    "Zistili mi abnormálne bunkové zmeny na krčku maternice. HPV vírus typu 18, 38, čo sú veľmi rizikové typy. Posledný rok som nebola na prehliadke. Som hlúpa. Posledné dni mám kŕče v bruchu, silné bolesti v podbrušku vpravo, pomerne silné špinenie. Mám pocit, že som taká malátna a je mi stále hrozne teplo. Mohla sa z toho už vyvinúť rakovina krčka maternice?"

Samotná infekcia prebieha u väčšiny žien bez príznakov a po určitom čase úplne odznie. O nákaze sa žena môže dozvedieť až potom, ako dostane nejaké atypické výsledky odberu cytológie (stery z krčka maternice). Výraznejšie príznaky sa objavujú až v pokročilejších štádiách choroby, nie sú však nijako špecifické. Rozhodne by však každá žena mala spozornieť a k svojmu lekárovi sa rýchlo vydať.

Hlavné príznaky karcinómu krčka maternice sú:

 • vodnatý až krvavý výtok,
 • veľmi nepravidelná menštruácia,
 • krvácanie napr. po pohlavnom styku,
 • bolesti v podbrušku,
 • krv v moči,
 • pálivá bolesť pri močení.

Aké existujú možnosti liečby rakoviny krčka maternice?

    Možnosti liečby sú hneď tri a uplatňujú sa buď samostatne, alebo v kombinácii. Jedná sa o operačnú liečbu, rádioterapiu alebo chemoterapiu.

Operačná liečba je odporúčaná ženám, ktorým prišli na nádor skoro a sú v celkovom dobrom zdravotnom stave. Takýto spôsob liečby umožňuje mladším ženám zachovať funkciu reprodukčných orgánov a zachovanie plodnosti. Pri väčšom nádore pristupujú lekári k radikálnej hysterektómii (odstránenie maternice).

Ďalšou možnosťou je rádioterapia, ktorá sa používa v pokročilejšom štádiu choroby alebo keď nie je možná operácia.

Chemoterapia býva obvykle poslednou možnosťou, keď je nádor príliš rozsiahly a rozšíril sa do lymfatických uzlín a zakladá metastázy. Liečbu je možné podporiť hlivou ustricovou, antioxidantmi a vitamínmi A, C, E.

Existuje prevencia a ochrana?

    "Ja mám za sebou 2 dávky, na začiatku júna ma čaká posledná. Presvedčil ma doktor, ktorému verím a ktorý mi vždy poradil dobre. Má dve dcéry a obe nechal očkovať (jedna v mojom veku - 25 rokov, jedna mladšia). A musím polemizovať s názorom, že ak už vírus mám, je očkovanie zbytočné. Mne lekár hovoril, že aj keby som nejaký vírus už mala (nemám), tak nikdy neviem, ktorý z vírusov pre mňa bude ten nebezpečný, až smrteľný. Že je možné mať tri vírusy, ktoré mi nič neurobia a ten štvrtý ma potom môže zabiť (hovorím trochu nadnesene). Takže očkovať áno, a to pokojne ženy staršie, ženy žijúce pohlavným životom, ženy majúce už nejaký vírus. Vždy tým riziko ochorenia znížite."

 • Bezpečný sex: vírus HPV sa prenáša predovšetkým pohlavným stykom alebo kontaktom kože s genitáliami. Vyhnite sa častému striedaniu partnerov a používajte pri sexe kondóm. Tiež nie je dobrý príliš skorý nástup do pohlavného života, alebo dlhodobé branie hormonálnej antikoncepcie.
 • Očkovanie proti HPV: obľúbenou možnosťou ochrany proti HPV vírusom je v posledných rokoch očkovanie. Od januára 2019 očkovaciu vakcínu hradí dievčatám a chlapcom v 13. roku života ich zdravotná poisťovňa. Bez doplatku je dostupná vakcínacervarix proti HPV typu 16 a 18. Po naočkovaní by malo dôjsť k vytvoreniu určitej imunity, ale len proti niektorým druhom vírusu, ktoré sú obsiahnuté vo vakcíne. Vakcíny obsahujú iba obaly vírusov a nemôžu byť príčinou rozvoja infekcie a ani rakovinotvorného ochorenia. Očkovanie lekári odporúčajú nielen mladým dievčatám, ale pokojne aj ženám, ktoré už aktívnym životom žijú alebo mužom. Pri očkovaní pred začatím sexuálneho života sa udáva účinnosť vakcinácie proti typom 16 a 18 takmer 100%, po jeho začatí potom asi 70-80%, ak žena ešte HPV vírus nemala.
 • Zdravý životný štýl: základ všetkého. Stravovať sa zdravo, športovať, vyhýbať sa stresu. Všetko to sú klasické rady pre dobrý život bez chorôb a mali by sa nimi riadiť všetci.
 • Preventívne gynekologické prehliadky: gynekologické prehliadky hradia zdravotné poisťovne. Vďaka cytologickému vyšetrenie (ster z krčka maternice) je možné odhaliť včas aj ranné štádium rakoviny a ihneď začať s liečbu, ktorá vo včasnom štádiu ponúka veľkú šancu na úplne vyliečenie. Na cytologické vyšetrenie by mala žena doraziť najneskôr tri roky po začatí sexuálneho života a potom pravidelne raz za rok.

Chodievajte na prehliadky. Máte ich zadarmo.

    Pravidelne raz za rok má každá žena nárok na preventívny skríning rakoviny krčka maternice. Napriek tomu chodí na preventívne gynekologické prehliadky len asi 30% žien. Celý rad žien tak toto dostupné preventívne vyšetrenie ignoruje. Pritom prevencia je základ. 

Pre každú ženu existuje len jedna skvelá rada o rakovine krčka maternice: "Chodievajte na preventívne gynekologické vyšetrenie. Nič vás to nestojí, ale môže vám to zachrániť život."

Čítaj celý článok
redakcia
22. feb 2019 Čítané 1933x

Tak nás to znova dobehlo. Môžeme to volať akokoľvek, chrípočka, prechladnutie, viróza, kašlík. Názov pre tieto jesenné a skoré jarné sople vôbec nie je podstatný. Podstatné je totiž to, čo to urobí s vašou rodinou.

Obraz z našej nedávnej domácnosti: dve sopliace deti sa sťažujú na poškriabané hrdielko, muž umiera na gauči a vy ticho trpíte. Lebo mamy neumierajú, mamy predsa vyliečia celú rodinu. Až potom, keď už sú všetci ako-tak naozaj zdraví, až potom odpadávame do postelí a nie sme schopné fungovania. Prípadne sa nadopujeme lieky a choroby „prechodíme“.

No vedeli ste, že prechodiť takú chrípku je veľmi nebezpečné? Prechodená chrípka alebo iná viróza znamená často komplikácie na celý život. Vírusové ochorenia sa nekončia, keď vám odíde teplota. Telo na zotavenie potrebuje ešte niekoľko dní a tento čas voláme rekonvalescencia. Je to čas, keď sa všetky imunitné procesy dostávajú do normálu a telo začína hromadiť energiu na každodenné fungovanie. Časté podcenenie rekonvalescencie po virózach môže mať za následok spustenie autoimunitných ochorení s často doživotnou liečbou a výrazne zníženou kvalitou života. Myslite na to, keď najbližšie budete behať chorá okolo celej rodiny.

My mamy sme totiž také hrdinky. Často nepriznáme, že nám samým je zle, lebo veď, kto sa postará o deti. Mnohé babky stále pracujú a nie sú tak k dispozícii. Choroby sú preto strašiakom pre mnohé rodiny.

A tak sme tam všetci štyria potichu týždeň na gauči trpeli. Striedali sme sa v teplotách a niekedy sme aj losovali, že kto vstane a urobí čaj. Kto podá lieky. Kto dá deťom jesť. Kto zbehne do obchodu, aby sme nezahynuli hladom. Kto do lekárne. Lekáreň tentokrát padla na mňa. Silou vôle som sa teda pozviechala a vybrala sa kúpiť spreje, pastilky, kvapky, tabletky, skrátka všetko, čo by nám mohlo pomôcť prežiť túto malú katastrofu.

„Zasa ste tu?“ pýta sa ma lekárnička. Nevýhodou malého mesta je, že vás všetci poznajú. A vidia, aj keď nevyzeráte práve dobre.

„Áno, nejako sa nás tá choroba drží. A došli lieky.“

„Ale viete, že spreje do nosa nesmiete užívať dlhšie ako týždeň, však?“

„To sa vám povie, ale čo sa máme utopiť v sopľoch?“

„Je mi to ľúto, no klasické spreje do nosa sú návykové a telo si na ne rýchlo zvykne. Nechcete vyskúšať radšej niečo prírodné?“

Ja týmto prírodným veciam akosi nedôverujem, lekárnička to dobre vie, no nechala som sa tentokrát zlomiť. Odporučila mi tri veci, ktoré som vzala domov na testovanie. Pre deti lízanky s rakytníkom a vitamínom C – Larfasol, pre nás na kašeľ Atmosil a sprej do nosa Sinustrong. Povedala som si, že prinajhoršom deti zjedia lízanky a vrátim sa po normálne lieky. Akurát nebolo treba. Nebudem vám tvrdiť, že nás zázračne vyliečila príroda a že by sme bez nich umreli. Ale koncept, vyskúšať najprv prírodné a bylinkové veci a potom prejsť na klasické lieky, by nemusel byť zlý a zvažujem, že ho začnem praktizovať aj v budúcnosti, najmä preventívne, v chrípkovom období. Lízanky deťom chutili, takže som ich nemusela ani veľmi prehovárať. Sprej do nosa milo prekvapil, mám rada eukalyptové veci a tento vonia ako les, navyše sliznicu naozaj zvlhčí a uvoľní.

A ako to dopadlo? Virózu sme samozrejme všetci prežili. Táto bola dlhá a nepríjemná, položila nás na viac ako týždeň. Vďaka nej sme však boli trocha viac spolu, videli sme veľa filmov a veľa rozprávok, vypili litre čaju a zjedli tony cesnaku. Bola to vlastne taká malá dovolenka, len na nej nikomu nebolo dobre.

Ak vás najbližšie položí chrípka, snažte sa ju poctivo vyležať, vezmite si voľno a najmä, prosím vás, nechoďte do práce nakaziť aj ďalších kolegov.

A čo robiť, aby sa u vás virózy dlho nezdržali?

 • Zvlhčujte vzduch. Najmä v panelákových vykúrených bytoch býva vzduch často neprimerane suchý. Či použijete elektrický zvlhčovač alebo starý dobrý hrniec na radiátor, je to len na vás.
 • Vetrajte! Čerstvý vzduch ešte nikomu neuškodil.
 • V chrípkovom období by ste mali častejšie vymieňať aj posteľné prádlo, keďže môže byť zdrojom roztočov, baktérií a vírusov.
 • Dbajte na zvýšenú hygienu. Môže sa to zdať ako banalita, ale zvýšené umývanie rúk, sprcha dvakrát denne a občasná dezinfekcia prostredia, vás môžu udržať zdravými.
 • Dbajte na prísun vitamínov, vhodné sú najmä prípravky s rakytníkom, ako napríklad Larfasol lízanky, ktoré deťom navyše aj chutia. Sinustrong sprej je zasa vhodný pre dospelých (ale aj pre deti!), keďže uvoľňuje nos, prispieva k zvlhčeniu nosnej sliznice a takisto obsahuje rakytníkový olej.

---------

Tento článok vyšiel s podporou Silvanols

 • Larfasol Sprej je zdravotnícka pomôcka

 • Larfasol Lízanky sú výživový doplnok 

 • Sinustrong Sprej je zdravotnícka pomôcka

 • Sinustrong kapsuly sú výživový doplnok 

 • Atmosil kapsuly sú výživový doplnok 

Čítaj celý článok
redakcia
21. feb 2019 Čítané 1314x

 Vychádzky, spánok, kolektívne pohybové, náučné i relaxačné aktivity - toto všetko je pre deti v škôlkach samozrejmosťou. Ako ale zmysluplne zabaviť dieťa, ktoré škôlku nenavštevuje?

Tvorivé aktivity - drobné činnosti, ktorými efektívne vyplníte voľný čas svojho dieťaťa. Inšpiráciou vám môžu byť nasledujúce tipy:

 • Vyšívanie na pletive:  ak máte doma dieťa vo veku štyroch a viac rokov, môžete skúsiť vyšívanie na kovovom pletive. Postačí malý kúsok tohto pletiva, niť a tupá plastová ihla. Pletivo určite orámujte páskou, aby ste predišli prípadnému poškrabaniu dieťaťa alebo inému úrazu. Plastovú ihlu môžete tiež nahradiť páskou omotanou okolo priadze tak, aby vznikol pevný hrot. Potom už len dieťa prepletá ihlu dierkami v pletive. Pri výbere motívu výšivky sa fantázii medze nekladú. Aktivitou sa dieťa zabaví na dlhšiu dobu, a pritom je to veľmi efektívne strávený čas, pretože prispieva aj k rozvoju dieťatka a zároveň prináša radosť z dobre odvedenej práce.
 • Tkanie na vetvičkách:  na túto aktivitu vám postačí malá vetvička so zopár výhonkami, ktoré dieťa omotáva priadzou. Potom si môže vziať vlnu inej farby, ktorú striedavo používa na tkanie a omotávanie. Výslednú "utkanú" vetvičku môže dozdobiť aj korálkami alebo iným materiálom. Keď si túto vetvičku nájdete počas prechádzky v lese alebo na lúke, spojíte rovno viac činností naraz a pomáhate budovať vzťah dieťaťa k prírode, ktorý táto činnosť navodzuje a prehlbuje.
 • Maľovanie a kreslenie trochu inak:  skúste maľovanie trochu inak. Namiesto malého papiera maľujte na veľké plátno, používajte farby na telo a nechajte dieťa si ozdobiť tvár. Zábavné je i kreslenie kriedou na chodník alebo na tabuľu. Veľký úspech má u detí bublinkové maľovanie, na ktoré potrebujete len bublinkovú fóliu, farby a kus veľkého papiera (napríklad baliaci papier). Ten položte na zem, z bublinkovej fólie vytvorte pre dieťa také papučky, ktoré mu priviažete na chodidlá a spodnú časť natrite farbu. Dieťa sa prechádza po papieri a tvorí veľkolepé dielo.
 • Kreslenie múkou:  jednoducho vysypte na plech múku a nechajte deti kresliť prstami alebo paličkou, vareškou a pod. Deti si užijú nielen kreslenie, ale aj kontakt s múkou, ktorú budú s veľkou chuťou presýpať, preto počítajte aj s menším neporiadkom a majte v pohotovosti vysávač.
 • Maľovanie lepidlom a soľou:  na papier vytvorte tekutým lepidlom rôzne motívy a nechajte poriadne zaschnúť. Na lepidlo potom maľujte vodovými farbami, na ktoré nasypte soľ. Zrnká soli je potreba prisypať na farbu ešte predtým, než úplne vyschne, aby sa pekne rozpila. Kombinácia zaschnutého lepidla, farby a soli vytvorí na výkrese zaujímavé obrazce a určite veľa pobaví.
 • Veselé pečenie:  deti sú skvelí pomocníci pri varení a pečení. V predškolskom veku už bez problémov zvládnu vykrajovanie z medovníkového cesta aj zdobenie hotových koláčikov. Týmto deti nielen zamestnáte, ale zároveň precvičíte aj jemnú motoriku. Zdobenie orieškami, farebným cukrom alebo polevou dáva priestor na rozvíjanie fantázie. A to nehovoríme o tom, že takto vlastnoručne zhotovené koláčiky im budú aj lepšie chutiť. A to za tú trochu neporiadku v kuchyni rozhodne stojí.
 • Bábika na kŕmenie z plastovej fľaše:  výroba takejto bábiky je skvelou príležitosťou na rozhovor o ochrane životného prostredia a nutnosti recyklácie odpadu. Vaše dieťa sa zabaví a zároveň aj poučí. Do hornej časti plastové fľaše, ktorá bude predstavovať telo bábiky, vyrežte dieru na ústa. Ostatné už nechajte na dieťati - výroba vlasov z vlny, kresba očí, nosa, poprípade je možné vyrábať aj z gombíkov, dokresliť alebo dotvoriť šaty. Keď je bábika hotová, stačí ju už len nakŕmiť - cez dieru, ktorú ste vyrezali, hádže dieťa hrach, šošovicu alebo akékoľvek iné vhodné jedlo.
 • Herbár: predstavuje spojenie príjemného s užitočným, a to pre chlapcov i dievčatá. Pri prechádzke môžete nazbierať rastlinky a listy, ktoré si dieťa v knihe vysuší, vylisuje a nalepí do herbára. Takto ste príjemne strávili čas prechádzkou a zároveň aj dali dieťaťu možnosť naučiť sa niečo nové a budovať vzťah k prírode.  
 • Farebné divadlo:  zaujímavý pokus pre budúceho malé vedca alebo vedkyňu. Do hrnca nalejte mlieko, do ktorého pipetou pridáte farbu (postačí obyčajná prášková farba na kraslice, ktorú rozpustíte vo vode). Vatovú tyčinku namočte v prípravku na umývanie riadu a zľahka sa dotýkajte povrchu zafarbeného mlieka. Dieťa bude vzniknutými obrazcami zaručené fascinované.
 • Papierový vesmír:  na papier nakreslite mesiac, hviezdy a planéty. Tie potom z papiera vystrihnite. Zhasnite svetlo a vložte pod papier baterku. Na strope sa vám bude premietať nočná obloha, ktorú môžete s dieťaťom pozorovať. Keď s papierom začnete otáčať, vyvoláte dojem pohybu. "Premietanie" si môžete uľahčiť aj tak, že papier prilepíte na hrniec, do ktorého jednoducho vložíte baterku.
 • Zemiakové pečiatky: mamičky v nejednej diskusii odporúčajú jednoduchú, ale zábavnú aktivitu, ktorú deti veľmi ocenia. Zemiak prekrojte na polovicu a na prekrojené časti vyrežte nejaký jednoduchý tvar (hviezdičku, srdiečko a pod.). Do misiek pripravte temperové alebo prstové farby, namočte do nich pečiatky a zábava môže začať.

Ďalšie tipy na kreatívny program pre deti

 • Divadlo

Keď sú sychravé a upršané dni, je návšteva divadla skvelým spestrením vášho programu. Takmer každé divadlo má vo svojom repertoári aj detské prestavenia. Stačí si len vybrať hru a rezervovať lístky. Doprajte tým svojmu dieťaťu kultúrny zážitok aj spomienky na nezabudnuteľnú atmosféru divadla.

Ako nadväzujúcu aktivitu si divadlo môžete zahrať aj doma. S pomocou dieťaťa pripravte kulisy, zo starých závesov vytvorte oponu a zahrajte si nejaký jednoduchý príbeh.

 • Centrá voľného čas

Ak chcete vybočiť zo stereotypu a pripraviť dieťaťu nový, odlišný program, navštívte centrum voľného času. V týchto centrách býva pre deti pripravený pestrý program v podobe súťaží, hier, tematicky zameraných aktivít a podujatí. Dieťa bude mať tiež možnosť hrať sa so svojimi rovesníkmi, čo nepochybne pozitívne pôsobí na jeho schopnosť vystupovať v kolektíve a prijímať nové úlohy v rámci skupiny.

 • Záujmové krúžky

Krúžky sú ďalším miestom, kde má dieťa možnosť rozvíjať svoju tvorivosť a vlohy v okruhu rovesníkov. Či už je to výtvarný, jazykový, pohybový alebo hudobný krúžok, pre dieťa, ktoré nenavštevuje škôlku, predstavuje jednoznačne veľký benefit. Všímajte si, pre čo má vaše dieťa vlohy alebo kam smerujú jeho záujmy a podľa toho vyberte krúžok, ktorý by bol pre jeho ďalší rozvoj najprínosnejší.

 • Šport

V útlom veku nie je nutné sa špecializovať na konkrétny šport. Bohato postačí, keď si dieťa začne budovať kladný vzťah k pohybu a všeobecný pohybový základ. Dôležité je, aby si dieťa vytvorilo zvyk na systematickú pohybovú aktivitu, ktorá by mu prinášala radosť. Preto dieťa do ničoho nenúťte, ale radšej sa snažte nájsť taký šport či aktivitu, ku ktorej bude inklinovať. V tomto veku stačí beh, preliezačky, jazda na trojkolke, odrážadle, bicykli, plávanie, tanec alebo ľahká gymnastika.

Čítaj celý článok
redakcia
20. feb 2019 Čítané 3204x

Úspešne som do nich dostala imunoglukán, Déčko, Céčko, echinaceu a pevne verím, že toto chrípkové obdobie prežijeme bez následkov. Choré nebývajú, no preventívne dostávajú všetko pre zdravie. Sebe som nedala, nestihla som.

Vrátili sme sa od zubárky, vraj majú krásne zúbky a určite im ich pekne dočisťujem. Na trojročnej prehliadke boli pochválené, že vedia pekne farby, čísla aj pozdraviť.

Nespomínam si, kedy som naposledy bola na preventívke so sebou. A u gynekológa Hlavne, že deti majú za sebou očnú, zubára, očkovanie, preventívku a všetko ostatné. Ja počkám. Keď bude viac času. Toho času však stále nejako nie je dosť. Pozerám na zvyšky laku na nohách, na pedikúre som bola naposledy v septembri.

A tak to stále nejako dokola točíme. Škola, škôlka, tanečná, angličtina, plávanie, výlety, úlohy, domácnosť, muži a rodina. Do detí pcháme vitamíny, lieky, vodíme ich na preventívky a na seba zabúdame.

Tak schválne. Kedy ste si vy dali imunoglukány v chrípkovom období? Vitamíny? Akokeby sme si ich mi nezaslúžili a naše zdravie nebolo dôležité. Hlavne nech sú deti zdravé.

Kedy ste mali naposledy chvíľu, nie pre seba, alebo bezcieľne rolovanie feedov cudzích ľudí, ale pre svoje zdravie? Koľko rokov ste neboli na preventívke? U zubára, gynekológa, na sone prsníkov, mamografii, u očnej? Ako dlho si myslíte, že sa to dá odkladať?

Poviem vám ako dlho. Do prvých problémov. Presne dovtedy, kým sa vám ten zub, na ktorý ste sa vykašlali pred piatimi rokmi, nerozpadne zvnútra. Alebo kým vás prsník nezačne bolieť alebo si nahmatáte hrčku. Len potom sa splašene vyberieme so zlým svedomím k lekárom.

Nerobme to už. Dbajme o svoje zdravie tak, ako o to detské. A aj keď vy na seba nemyslíte, Union zdravotná poisťovňa áno. Poskytuje vám možnosť vrátenia peňazí za zubára až do výšky 100 eur, bezplatné cytologické vyšetrenie už po osemnástom roku života alebo, ak o seba nebudete dbať vy, na preventívne programy vám pošle pozvánku. Výhod pre nás, ženy, je viac. Celý zoznam nájdete tu.

"Maminka, ty si doblá matka!“ prišlo za mnou toto moje dieťa a ja neviem, kde nabralo tú potrebu, mi toto oznámiť.

„A prečo som dobrá matka?“ pýtam sa v nádeji, že sa dozviem odpoveď.

„Lebo sa o nás pekne staláš a chodíš s nami na výlety.“

Také jednoduché? Kiežby byť dobrá mama znamenalo len chodenie po výletoch a staranie sa o deti. Byť dobrou mamou znamená v prvom rade byť vo fyzickej aj psychickej pohode. Starať sa o deti znamená aj starať sa o seba.

Povedzte nám v komentároch, čo ste pre seba urobili naposledy vy a vyhrajte 3 fľaše EQUA s motívom kvetov (600 ml) a 3 čierne zápisníky s pevnou väzbou Moleskine.

----------

Tento článok vyšiel s podporou Union zdravotnej poisťovne

Čítaj celý článok
redakcia
19. feb 2019 Čítané 1281x

    "Práve čítam knižku o hypnopôrode. Téma prirodzených pôrodov, nielen hypnopôrodu, ma veľmi zaujíma. Myslím, že každá zdravá žena je schopná priviesť na svet svoje bábätko prirodzene a hladko. Dogmu, ktorá je v mnohých ženách zakotvená, že pôrod musí bolieť a že je to vec, ktorú musí nejako pretrpieť s pomocou rôznych liekov, ja odmietam. Už pred otehotnením som si sama pre seba hovorila, že to predsa musí ísť aj inak, než ako to popisuje okolie a že ja budem mať svoj vlastný pôrod krásny. Naozaj pevne dúfam, že to zvládnem, čakám svoje prvé bábätko," zveruje sa v diskusii používateľka Modrého koníka.

    Náhľad a prežívanie pôrodu je naprieč rôznymi kultúrami odlišné. Niekde ženy rodia prirodzene, takmer bezbolestne úplne automaticky, zatiaľ čo napríklad u nás, je pôrod vnímaný ako veľmi bolestivý a často aj ako hodiny utrpenia, ktoré žena musí prežiť, než bude môcť držať v náručí svoje bábätko. V skutočnosti to tak ale byť nemusí. Skoro každá žena, ktorá rodí vaginálne, môže prežiť bezbolestný a radostný pôrod (niektoré metódy hypnopôrodu možno využiť aj pri cisárskom reze). Reč je o hypnopôrode. Ako taký pôrod prebieha? A ako sa na neho žena pripravuje? Viac sa dozviete v dnešnom článku.

Čo je to hypnopôrod?

    Niektoré ženy sa s týmto pojmom už stretli, niektoré ho prežili v praxi a niektoré nevedia, čo si pod týmto názvom predstaviť. Hypnopôrod = pôrod v hypnóze? Nie tak celkom, aj keď niekedy sa ženy môžu hypnotickému stavu veľmi priblížiť.

"Hypnopôrod využíva takzvanú hlbokú relaxáciu, v ktorej sa mamičky učia uvoľniť si telo aj myseľ, zbaviť sa strachov a blokov a nastaviť sa na pozitívne scenár pôrodu tak, aby počas príchodu bábätka na svet telo i myseľ pracovali v prospech všetkých tých úžasných procesov, ktoré zabezpečujú pohodový priebeh pôrodu," hovorí Hana Rollová, lektorka kurzov hypnopôrodu.

Tlak spoločnosti

    Spoločnosť a skúsenosti našich mamičiek a babičiek formujú naše vlastné predstavy a očakávania o pôrode. Vo všeobecnosti nie sú príliš pozitívne. Dočítate sa o niekoľkohodinových pôrodoch, niekedy aj viacdenných, o veľkých bolestiach a tak ďalej. Z toho si potom nastávajúca mamička logicky vyvodí, že to nebude nič príjemné, čo je škoda. To, aký pôrod bude, z veľkej časti ovplyvňuje aj to, ako k nemu rodička pristupuje. Už dopredu viete, že to bude bolieť? Pravdepodobne to tak nakoniec aj bude.

"Z vlastnej skúsenosti viem, že naše nastavenie je naozaj podstatné. Častokrát bolesť cítime, pretože ju očakávame a keď toto nastavenie zmeníme, zmení sa aj to, ako sa budeme pri pôrode cítiť. Napríklad ja, vďaka tomu, ani jeden moment z môjho druhého pôrodu nemôžem označiť ako bolestivý, cítila som len ťahanie, tlak a silu. Keby vplyv kultúry a pôrodníctva nevzal ženám silu rodiť, nemuseli by sme sa túto metódu vôbec učiť. Avšak kvôli našim presvedčeniam a prostrediu, v akom ženy rodia, majú mnohé mamičky problém sa do tohto stavu počas pôrodu dostať. Príprava metódou hypnopôrodu pomáha nájsť dôveru v seba, svoje telo i dieťatko a pozitívne vytrénovať telo i myseľ, aby mohol pôrod prebehnúť prirodzene a hladko a bol nádherným zážitkom pre rodičov i dieťatko," vysvetľuje Hana Rollová.

Cítite, že je hypnopôrod to pravé pre vás?

    Ak sa rozhodnete, že by ste chcela zažiť prirodzený a krásny pôrod, možno bude hypnopôrod správna voľba. Nebude to ale len tak, budete sa musieť dlhší čas pripravovať a pracovať sama na sebe, aby ste v deň D dokázala správne pracovať so svojím telom aj mysľou.

"Záleží naozaj na každej žene (rodičoch), ako sa na príchod bábätka budú pripravovať a aké majú pôrodné želania. Hypnopôrod určite nie je jediný spôsob prípravy na príchod dieťatka, ale nepoznám lepšie spojenie fyzickej a mentálnej prípravy, ktoré ladia s tým, ako nám to príroda zariadila," dodáva Hana Rollová.

Je to pre každú ženu?

    Metóda hypnoporodu pracuje s dýchaním, relaxáciou, vizualizáciami a afirmáciami, všetko sa musíte naučiť a precvičovať. Niektoré ženy si však nedokážu natoľko vytvárať predstavy, aby sa dostali do stavu hlbokej relaxácie. Ani v tomto prípade nie je kurz hypnopôrodu na škodu. Aj tak sa naučí relaxovať a aj toto môže napomôcť k plynulejšiemu priebehu pôrodu, pretože bude žena viac uvoľnená.

"Určite to funguje, ale záleží na množstve vecí. Ale to najdôležitejšie je, že sa človek musí psychicky zrovnať. Vyriešiť si všetky svoje strachy. A tiež by som povedala, že veľa žien je psychicky labilných aj v normálnom živote a tým to potom ide horšie. A niekto iný je zase taký pragmatik, že sa jednoducho nedokáže uvoľniť. U mňa to bola celkom dlhá cesta postupných zmien,"  napísala svoj názor a skúsenosť jedna používateľka do diskusie.

Ako a kde sa na hypnopôrod pripraviť

    Na výber máte z dvoch možností. Buď môžete absolvovať kurz hypnopôrodu alebo si kúpiť knižky, ktoré sa tejto téme venujú a naštudovať si ich. V oboch prípadoch je nutné potom, trénovať doma.

"Ak sa rozhodnete pre hypnopôrod, je dobré absolvovať niektorý z kurzov, alebo si naštudovať metódu z knižiek. Niekomu to stačí, ale mnohí si to potrebujú zažiť na kurze, kde sa môžu dozvedieť viac, poradiť sa a mnohé veci prediskutovať. Samozrejme, je potrebné ďalej trénovať doma až do pôrodu. My to naše klientky učíme na dvojdňovom intenzívnom kurze. Je potrebné precvičovať rôzne spôsoby dýchania a relaxačné techniky, aby ste sa naučili maximálne uvoľniť telo. Keď sú svaly uvoľnené, lepšie sa im pracuje a nevzniká odpor a teda ani bolesť.

Tieto techniky sú nápomocné v závere tehotenstva a dôležité pri príchode bábätka na svet. Ďalej je potrebné počúvať relaxácie a afirmácie a vizualizovať si to, čo chcete. Tým si vytvoríte pozitívne očakávania, budete sa na pôrod tešiť a zostanete pokojná, vďaka čomu pri pôrode vaše telo vyplaví vysoké dávky pôrodných hormónov, ktoré tiež pôsobia ako prirodzené anestetikum. Naučíte sa dokonale poznať svoje telo a rozumieť priebehu pôrodu tak, ako nám to zariadila príroda.

Počas pôrodu sú ,hypnomaminky' pri plnom vedomí, ale v stave príjemného uvoľnenia. Keď totiž žena rodí prirodzene, dostáva sa pod vplyvom pôrodných hormónov do zmeneného stavu vedomia (teda prirodzene sa dostáva do stavu hypnózy - autohypnózy) a v tomto stave dokáže porodiť bábätko bezpečne, ľahko a väčšinou aj bezbolestne," približuje Hana Rollová.

    Do diskusie napísala nastávajúca mamička, že je z kurzu hypnopôrodu nadšená:

"Mňa pôrod ešte len čaká, ale s priateľom sme na kurze hypnopôrodu boli minulý víkend a bolo to super. Určite to nie sú vyhodené peniaze, ani strata času. Odporúča sa navštíviť kurz medzi 20-34 tt. Robia sa tam rôzne relaxácie, tak aby ich potom mamička stihla nacvičovať aj doma pred pôrodom. A ja som teda ukľudnená na maximum. Pôrodu sa nebojím, naopak sa na neho hrozne teším. Takže za mňa kurz určite áno."

Možno hypnopôrod prežiť v každej pôrodnici?

    Väčšina mamičiek sa snaží vybrať si pre pôrod pôrodnicu, ktorá jej bude vyhovovať svojim prístupom a bude rešpektovať jej pôrodný plán. Nemenej dôležitá je aj vzdialenosť pôrodnice, kde chce žena rodiť. Je potrebné teda pri výbere zohľadniť viac kritérií a podľa toho sa rozhodnúť. Hypnopôrod je hlavne o nastavení samotnej rodičky, teda možno povedať, že je ho možné prežiť v každej pôrodnici. K tejto téme Hana Rollová dodáva:

"Pre hladký priebeh pôrodu je dôležité bezpečné a podporujúce prostredie. To, aké to bude konkrétne miesto, je veľmi individuálne. Závisí to na každej žene, ako sa v danom prostredí a s danými ľuďmi bude cítiť.

Nebála by som sa v tomto rozhodovať podľa svojho vnútorného pocitu. Hypnopôrod je predovšetkým o navrátení pôrodnej skúsenosti mamičke (respektíve rodičom). Tak, ako každý pôrod je individuálny, pretože každá žena a každé bábätko je iné, tak ani hypnopôrod nemá iba jeden scenár. Podstatné je, aby osoby, ktoré budú pri vašom pôrode, rešpektovali vaše konkrétne priania a rozhodnutia, pretože ste to vy, kto rodí.

Veľmi často idú mamičky z našich kurzov do pôrodnice až na záver a tak naladené na seba a bábätko, že ich už nič nerozhodí. Majú príchod bábätka na svet vo svojich rukách a mnohé porodia tak rýchlo a ľahko, že personál nemá žiadny dôvod a ani príležitosť do priebehu pôrodu zasiahnuť. Pritom ani nemusí vedieť, že sa mamička pripravovala metódou hypnopôrodu. Ak je však nutné, aby mamička zotrvávala v pôrodnici dlhšiu dobu pred samotným pôrodom a nie v úplne ideálnych podmienkach, pomôžu jej hypnopôrodné techniky naladiť sa späť na svoje telo a zostať pokojná a uvoľnená, aby stres zbytočne pôrod nekomplikoval."

Úloha partnera pri pôrode

    Hypnopôrodná príprava nie je len pre nastávajúce mamičky, kurz je prospešný aj pre nastávajúcich oteckov.

"Na našich kurzoch sú okrem mamičiek i páry. Máme radosť, keď vidíme oteckov, ktorí sa rozhodli prípravu absolvovať so svojimi partnerkami. V dnešnej dobe je často tlak na mužov, aby boli pri pôrode. Mnohí nevedia, čo sa od nich vlastne očakáva, alebo ako môžu byť svojej manželke/partnerke nápomocní. Na kurze sa budúci otecko dozvie veľa dôležitých informácií. Zistí, že môžu byť tohto procesu súčasťou a naučia sa, ako byť oporou a podporou pre svoju partnerku. Je úžasné, keď sú v tom partneri spolu a tiež pre oteckov sa tak narodenia dieťatka stáva výnimočnou skúsenosťou, ktorá spája novo vzniknutú rodinu," vysvetľuje Hana Rollová.

    Svoju skúsenosť zdieľala jedna mamička v diskusii: "Na kurze sa preberá všetko a je to dosť otvorené aj pre diskusiu. Riešili sme, čoho sa kto bojí a čo by si kto prial pri pôrode, aké sú výhody a nevýhody rôznych zásahov do pôrodu, čo pri pôrode môže robiť partner. Hlavne partner si o tom urobil nejakú predstavu a teraz vie, do čoho ide a že môže byť v pokoji. "

Hypnopôrod versus klasický pôrod

    Rozdiel medzi klasickým pôrodom a hypnopôrodom opisuje pôrodná asistentka Kristina Neubertová Zemánková, ktorá má vďaka svojej praxi skúsenosti s oboma druhmi pôrodov:

"Keď žena rodí bez strachu a uvoľnená, sú pôrody skôr rýchle, jednoduché a po pôrode má žena často veľa sily, ako by ani nerodila. V priebehu pôrodu je žena pokojná a má krásny uvoľnený výraz v tvári, častokrát sa aj usmieva, je duchom neprítomná, je v ,inom svete,' pôrod si užíva. Myslím, že pre sprevádzajúceho muža je úžasné vidieť, akú má jeho žena silu, ako jej to ide.

Na rozdiel od medicínsky vedeného pôrodu, kedy je žena často zúfalá a zahltená intenzitou pôrodného procesu, takýto pohľad mužom môže pôsobiť značné starosti a stres. Po medicínsky vedenom pôrode sa žena mnohokrát cíti vyžmýkaná, bez sily a je rada, že to prežila. Niektoré ženy dokonca hovoria o tom, že sa cítia akoby znásilnené systémom, niekedy aj ponížené, pretože stratili nad situáciou kontrolu, často nevedeli, prečo sa deje ktorý medicínsky zásah, nevedeli, čo za lieky dostávajú, často potom rezignujú a nechajú o svojom tele rozhodovať zdravotníkov, čo sebavedomiu neprispieva. Po vedomom pôrode sa naopak cítia veľmi posilnené ako ženy i ako matky, majú lepší štart a väčšie sebavedomie. Bonding sa podľa mňa veľmi nelíši."

Hypnopôrod možno zažiť aj bez prípravy

    "Osobne si myslím, že hypnopôrod je v súčasnej dobe módna záležitosť, ktorá určitými technikami navracia ženu k pôvodnej prirodzenosti pôrodu a to je dobre. Hypnopôrod odporúčam. Zažila som ale niekoľko pôrodov, kedy ženy používali techniky hypnopôrodu a napriek tomu cítili bolesť, myslím, že bezbolestný pôrod nie je ani tak o technikách, ktoré samy o sebe človeka nespasia, ale o dôvere v pôrod ako taký. Ide o to, ako to má žena zrovnané v hlave. Najradšej asistujem pri pôrodoch žien, ktoré sú samy so sebou a svojím ženstvom zrovnané, ktoré veria, že ženy rodia, čo svet svetom stojí a že porodiť dieťa je rovnako normálne ako dýchať alebo tráviť, že telo vie, ako na to. Ženy, ktoré nepochybujú o svojej schopnosti rodiť, rodia krásne ľahko a mnohokrát bezbolestne. Takéto pôrody sú radosťou a oslavou ženskosti a príchodu nového človeka na svet," dodáva Kristina Neubertová Zemánková.

Relaxácia, vizualizácia, afirmácie... Čo najviac pomáha?

    Kurz hypnopôrodu dá žene návod, ale nie je to dogma. Každá nastávajúca mamička si bude musieť nájsť svoju vlastnú cestu, ktorá jej bude vyhovovať.

"Ja som pri samotnom pôrode hudbu ani žiadne nahrávky nepočúvala. Inak ale radšej volím vlastné meditácie a vlastné vizualizácie, pri ktorých je určite potrebné zapracovať hlavne na tom, aby sa stali naozaj prežité, aby sa do toho stavu potom bola schopná žena dostať aj v cudzom prostredí a nehľadiac na okolie. Rada som používala meditáciu na svetelný tunel, rozvíjajúci sa kvet a vizualizáciu bábätka práve porodeného, ako ho držím na prsiach a som šťastná a vďačná. Príde mi, že hlavné je nájsť si meditácie, ktoré budú vyhovovať konkrétnej žene, ktoré jej naozaj umožnia sa do zmeneného stavu ponoriť. A tie potom zdokonaľovať. Hudba môže byť akákoľvek meditačná, ktorá sa žene páči a aj tie afirmácie si koniec koncov môže zostaviť a nahrať sama. Základom je podľa mňa obyčajná meditácia, napríklad, keď leží žena večer v posteli pred zaspaním. Úplné uvoľnenie tela a pokoj mysle. Keď natrénuje takéto telesné i duševné uvoľnenie, išla by som do vizualizácie bábätka akýmkoľvek spôsobom, ktorý si nájde. Môže nechať svoju fantáziu plynúť, predstavovať si čokoľvek. Až bude vedieť byť v týchto spontánnych vizualizáciách, môže nahodiť vizualizácie konkrétne," radí jedna mamička v diskusii, ktorá prežila svoj krásny hypnopôrod.

    "Myslím, že ženám najviac pomáha, keď veria, že pôrod zvládnu, keď veria sebe a bábätku, keď sa jednoducho neboja a uvoľnia sa. Všetky hypnopôrodné techniky v podstate smerujú k docieleniu väčšieho uvoľnenia (relaxácie, vizualizácie) a väčšej sebadôvere (afirmácie, autosugescie). Ako kľúčové, aby sa žena mohla uvoľniť, je pocit bezpečia a aby sa žena necítila pozorovaná a vyrušovaná, skrátka, aby mala na pôrod pokoj. Žena sa potrebuje pri pôrode preladiť na úplne inú, než bdelú, hladinu vedomia, potrebuje byť trochu, mimo a v tom ju nesmie nič rušiť, inak sa pôrod preťahuje a je bolestivý. Podmienky, ktoré optimálne podporujú bezbolestný pôrod sú rovnaké ako podmienky potrebné k sexuálnym aktivitám, teda predovšetkým teplo, ticho a tma. Takže to, čo najviac pomáha, je nerušiť a veriť, že to žena zvládne. Veľmi účinne tlmí bolesť pokojné, pomalé dýchanie a vedomá snaha sa uvoľniť," dodáva Kristina Neubertová Zemánková.

Pozitíva hypnopôrodu

    "Pozitíva vidím hlavne v tom, že sa budúca mamička, ktorá si osvojí techniky hypnopôrodu, napojí na svoje telo a svoje bábätko. Svojmu telu i dieťatku dôveruje, je pozitívne nastavená a teší sa na pôrod. Vďaka hypnopôrodnej príprave, ktorá spočíva vo vytrénovaní si tela i mysle, sa dokáže počas príchodu bábätka na svet sústrediť plne na seba a zostať úplne pokojná, vďaka čomu si telo dokáže vytvoriť obrovské dávky našich vlastných pôrodných hormónov, potrebných pre hladký a pohodový priebeh pôrodu. A ak by ju niečo vyrušilo, pozná spôsoby, ako sa dostať späť do stavu, v ktorom jej telo i myseľ pracuje v prospech tohto procesu. Pritom však nie je, mimo, môže komunikovať, rozhodovať sa, svoj pôrod má plne pod kontrolou.

Mnoho žien práve vďaka technikám hypnopôrodu zažije rýchly, ľahký, bezbolestný, liečivý, posilňujúci, až extatický pôrod. Ďalšou obrovskou výhodou je, že žena je po takomto pôrode v hormonálnej rovnováhe, je plná energie, často v úžase z tohto zázraku narodenia. To jej dodáva množstvo sebavedomia do novej role byť mamou. Dokáže sa od prvej chvíle plne starať o bábätko, byť s ním v nerušenom kontakte, čo napomáha vytváraniu vzťahovej väzby a bezproblémovému dojčenie. Po týchto prirodzených a pokojných pôrodoch sú aj bábätka väčšinou pokojné a spokojné," hovorí Hana Rollová.

A aké vidí negatíva?

    "Nech premýšľam akokoľvek, negatíva napísať neviem. Hypnopôrodná príprava je pre nastávajúce mamičky príjemná a relaxačná, nemá žiadna negatíva. Možno niektorým môže trvať dlhšie, než sa naučia naozaj hlboko relaxovať, pretože pri dnešnom životnom štýle to mnohí z nás nevedia, ale kto trénuje, dostane sa do toho. Tiež sa môže stať, že napriek príprave a očakávaniu toho ideálneho scenára sa vyskytnú počas pôrodu okolnosti, kedy je potrebné robiť kompromisy. Tu je však tiež výhodou, keď mamička trénovala hypnopôrodné techniky, pretože jej pomôžu, aby neprepadla stresu a dokázala sa pokojne a rozvážne rozhodovať. "

Ako sa tešiť na druhý pôrod a nastaviť sa na bezbolestný pôrod po predchádzajúcej zlej skúsenosti?

    Každá žena si v sebe nesie predchádzajúce skúsenosti. Niekedy sú to potrebné komplikované pôrody s množstvom medicínskych zásahov alebo akútne cisárske rezy. Prirodzene sa potom bojí ďalšieho pôrodu.

"Ako sa nastaviť pozitívne pri ďalšom tehotenstve? Máte zrejme obavy, že aj keď sa budete pripravovať rovnako ako prvýkrát, tak to nepomôže. Hypnopôrodné techniky vám nemôžu zaručiť, že bude všetko na sto percent ideálne, pretože každé tehotenstvo je iné a každý pôrod je iný. Je to proces, kde hrá rolu mnoho faktorov. Avšak môžu vám rozhodne pomôcť. Jednak pripraviť sa fyzicky (dýchaním a relaxačnými cvičeniami) a mentálne (spracovať obavy, ktoré máte a nájsť dôveru v seba a v to, že to tentoraz bude inak)," radí Hana Rollová. Keď má totiž žena strach, tak dochádza k uvoľňovaniu hormónu adrenalínu a telo nemôže efektívne spolupracovať a pôrod sa tak môže predĺžiť alebo zastaviť. Je dôležité si svoje strachy a obavy spracovať a snažiť sa od nich oslobodiť.

Hana Rollová ďalej dodáva: "Rozhodne odporúčam si napísať pôrodný plán, kde si ujasníte a spíšete, čo pri pôrode chcete a čo nie (napríklad aj tie nechcené úkony, ktoré ste zažila pri prvom pôrode). Všetko je o ľuďoch, na tom to celé stojí aj padá. Keď budete mať spísaný pôrodný plán, venujte čas a energiu výbere miesta pre pôrod. Je to veľmi individuálne, hľadajte takého lekára a zariadenie, kde budú vaše priania akceptovať a rešpektovať a kde si budete vedieť predstaviť, že tam privediete dieťatko na svet. Tiež je dobré, ak máte sprevádzajúcu osobu, ktorá bude počas samotného pôrodu vaše priania personálu pripomínať, aby ste sa mohli plne sústrediť na pôrod."

A aké sú skúsenosti mamičiek z Modrého koníka?

 • "Hypnopôrod ma úplne nadchol. Keď som začala túžiť po prirodzenom pôrode, tak som si zaobstarala knižku Hypnoporod a tá ma veľmi nakopla a dodala dôveru v schopnosť porodiť ,sama.' Bolesti sa mi síce nepodarilo spracovať tak, ako by som si priala, ale viem, že som nebola úplne dôsledná v trénovaní relaxácie. Ale afirmácie a vizualizácie mi pomohli k rýchlemu a hladkému priebehu úplne prirodzeného pôrodu bez liekov a zásahu lekárov. Rodila som svojim tempom, podľa svojich pocitov, v prítomnosti duly a manžela, syna sme nedali z ruky a pár hodín po pôrode už sme boli zase doma. Bola to nádhera a to som prvý pôrod rozdýchávala dva roky."
 • "Edgar sa narodil spontánne v 42 + 0 tt s váhou 4 130 g. Vďaka relaxáciam som necítila žiadnu bolesť a vlastne ani neverila, že rodím. O 13. hodine, už pred pôrodnicou, som zneistela, že nás pošlú domov, že o nič nejde. O 14:05 sa Edgar narodil. Vďaka stop stavu sa narodil síce na príjme, takže bez súkromia, ale so slúchadlami na ušiach som rovnako o nikom nevedela. Ponorená do seba som vôbec nevnímala žiadnu bolesť, takže to vlastne nebolelo. Rodila som v pozícii na boku a bez nástrihu. Bolo to krásne, rýchle, neuveriteľné. A relaxácie hypnopôrodu naozaj fungujú. Keď sme vyrazili, tak som si ich pustila a prebrala sa pred inou pôrodnicou, než kam sme mali ísť. Zle sme sa s manželom pochopili. Chápete to, ja som bola úplne vypnutá, ponorená do seba. Keď som precitla a vystresovala sa, že sme inde, tak zrazu vlny začali bolieť. Tak rýchlo zase slúchadlá, otočili sme auto a išli do správnej pôrodnice. Relaxáciu som ocenila aj v druhej dobe pôrodnej, kedy som jedným uchom počúvala moju PA a druhým bola napojená na skvelú hudbu, pri ktorej som si zvykla zaspávať. Síce boli niektoré veci inak, než som si predstavovala, ale hypnopôrod naozaj funguje a moc mi pomohol zažiť krásny, bezbolestný pôrod."
 • "Čítala som knihu a veľmi mi pomohla. Úplne hladký pôrod som teda nemala, ale prvých šesť hodín som zvládala v pohode a pokoji, kým neprišli krížové bolesti. Nechala som sa rozhodiť z rytmu (na ďalších šesť hodín, kedy som sa nedokázala otvoriť o tie posledné dva centimetre), ale ku koncu som sa zase nejako upokojila a skúsila to znova, jednoducho sa nebrániť a prijímať a nakoniec to išlo. Vzorovo som síce nerodila, ale kniha mi pomohla to lepšie zvládať. Som zvedavá, ako to dám na druhýkrát."

"Vďaka hypnopôrodným technikám som našla dôveru v seba a v to, že je moje telo na prirodzený pôrod stavané a dokáže porodiť bábätko ľahko a pokojne. Som neskutočne vďačná za tento zážitok a prajem každej žene, aby mala nádherný a posilňujúci pôrod. A nebojte sa, dá sa to. Aj po nepríjemných skúsenostiach z prvého pôrodu. Naozaj to nie je jedno ani pre nás, ani pre detičky, akým spôsobom rodíme," uzatvára Hana Rollová.

Nájde sa tu mamička, ktorá prežila hypnopôrod? Podeľte sa so svojou skúsenosťou dole do komentárov a možno tak povzbudíte ostatné mamičky na ich ceste za krásnym a prirodzeným pôrodom.

zdroj:

jemnezrozeni.cz

babyweb.cz

strom-zivota.net

Čítaj celý článok
redakcia
15. feb 2019 Čítané 1182x

"Zdravím vás, potrebovala by som poradiť, čo dávate svojim deťom na bradavice?" Presne takto začína veľké množstvo diskusií, ktoré sa týkajú práve bradavíc. A niet divu - s bradavicami sa za svoj život stretne takmer každý z nás. Čo to vlastne je, koho ohrozujú a ako sa ich čo najlepsie zbaviť - to všetko bude témou dnešného článku.

    Bradavice sú vírusové ochorenie, ktore spôsobuje ľudský papilomavírus HPV. Týchto HPV papilomavírusov je v súčasnej dobe popísané vyše 100 rôznych typov a niektoré z nich sú prítomné v ľudskom tele, bez toho aby ste o nich vedeli. Nespôsobujú žiadne ťažkosti. Niektoré z nich však svoju prítomnosť ohlásia. V tomto prípade práve formou výsevu bradavíc.

Oslabená imunita nahráva bradaviciam

    Bradavice sú označované ako benígne kožné tumory - nezhubné nádory a na pokožke ich môžete spoznať ako zrohovatené výstupky o niečo svetlejšej farby ako pokožka. Občas na sebe mávajú tiež červené bodky. Bradavice sa môžu vyskytovať samostatne, ale aj v zhlukoch. Miestom výskytu sú najčastejšie horné a dolné končatiny, najmä okolia prstov, dlaní a plôšok nôh. Neobvyklé nie sú ani bradavičky na tvári. K výsevu bradavíc sú náchylné najmä deti, ktoré majú nejakým spôsobom oslabenú imunitu - po chorobe, vďaka rôznym autoimunitným ochoreniam pod.

Rozlišuje sa niekoľko rôznych typov bradavíc:

 • bradavice pravé - ich výskyt je obvyklý v oblasti horných končatín a nie je nezvyčajné, že sa ich vyseje v jednom mieste hneď niekoľko, nebolia a ich povrch je mierne zdrsnený až zrohovatený, sú o niečo svetlejšie než pokožka a vystupujú nad ňu,
 • bradavice plantárne - nevystupujú z pokožky a sú zanorené do hĺbky, nájdete ich najčastejšie na chodidlách, často je možné ich zameniť za kurie oká, na rozdiel od pravých bradavíc môžu byť bolestivé,
 • bradavice ploché a strapcovité - oba typy majú spoločné, že sa objavujú v oblasti tváre a krku, majú farbu pleti a nebolia, líšia sa hlavne svojím tvarom - ploché nijak výrazne nevystupujú, strapcovité majú výrazne nitkovitý povrch.

    "S bradavicami sa trápime prakticky neustále už 5 rokov. Chodíme totiž s deťmi pravidelne do bazéna..."
Bradaviciam sa veľmi dobre darí v teplom a vlhkom prostredí a mamičky sa často zhodujú, že k nákaze u ich detí došlo práve na verejnom kúpalisku, v bazéne, v saune  alebo v nejakom podobnom prostredí. K ich výsevu nedochádza hneď, ale až po nejakej dobe, ktorá nie je vôbec krátka. Inkubačná doba sa pohybuje v rozmedzí týždňov až mesiacov. 

Ak prídete na to, že vaša ratolesť bradavicu má, mali by vaše prvé kroky predsa len smerovať k pediatrovi. Ten skúseným okom prehliadne, či sa skutočne o bradavicu jedná a odporučí vám ďalší postup - babské recepty (áno, aj praktickí lekári k nim v niektorých prípadoch pristupujú radi), homeopatickú liečbu, klasickú liečbu u kožného lekára alebo chirurgické odstránenie.

Na bradavice lekárskym zákrokom

    Ak ste v detstve mali to "šťastie" a máte s bradavicami vlastnú skúsenosť, tak je pravdepodobné, že vám boli odstránené práve takto.Vypaľovanie (zasnežovanie, mrazenie) tekutým dusíkom je nepríjemné, ale jedná sa o spôsob, ktorý je pomerne spoľahlivý. U kožného lekára vašej ratolesti bradavicu pomocou tekutého dusíka lokálne "zmrazia" (nanesú tekutý dusík priamo na ňu) a postup pri následných návštevách opakujú, kým bradavice neodpadne. Túto metódu vám lekár s najväčšou pravdepodobnosťou odporučí v okamihu, kedy iné liečebné metódy zlyhajú, bradavica je veľká a stále rastie alebo sa vyskytuje v miestach, ktoré sa ťažko liečia (napríklad plôšky nôh). Nevýhodou je, že metóda nie je úplne bezbolestná a najmä pre menšie deti bude dosť nepríjemná. Bolestivá je ale len v čase výkonu a potom už ďalšie nepríjemné pocity obvykle nie sú.

    Veľmi podobné je chirurgické odstránenie vyškrabnutím, ktoré sa robí aj v podobných prípadoch. Vyškriabať bradavice je o niečo viac bolestivý výkon, ale jeho výhodou je, že sa návšteva u lekára nemusí opakovať, pretože bradavica je odstránená naraz. Na chodidlách môže byť zákrok o to viac nepríjemný, že je potom pre dieťa sťažená chôdza a nejakú dobu po zákroku je miesto stále bolestivé.

    V dnešnej dobe moderného lekárstva sa už aj bradavice dajú odstraňovať pomocou laseru. Táto metóda je už v zdravotníckych zariadeniach celkom bežná, nemusí sa ale vždy jednať o zákrok hradený poisťovňou. Cena sa odvíja od počtu bradavíc a zvyčajne sa pohybuje v rádoch desiatok eur. Jej výhodou je, že sa eliminuje šanca, že po odstránení zostane po bradavicu jazva, ako tomu môže byť u predchádzajúcej metódy. Zákrok sám o sebe je tiež menej bolestivý.

Pokiaľ ale pred tým, než zvolíte lekársky výkon, chcete vyskúšať niektoré možnosti liečby sami, skúste sa opýtať vašej mamy alebo babky. Takmer určite budú mať nejaký ten zaručený recept v zásobe. Aj my vám ich pár ponúkame.

Rady z denníčkov našich babičiek

 • Cesnak

Tenký plátok cesnaku priložte rezom na bradavicu a prelepte náplasťou. Tento obklad vymieňajte 3x denne. Výsledky uvidíte asi o 10 dní.

Hrubšie plátky cesnaku nechajte týždeň naložené v octe. Po týždni vezmite plátok, priložte na bradavicu, zaistite náplasťou alebo obväzom a nechajte pôsobiť cez noc. Prvé výsledky by sa mali dostaviť asi o 2 týždne.

Konkrétne s cesnakom má veľmi dobré skúsenosti rad mamičiek z Modrého koníka. Jedna z nich opisuje svoju skúsenosť takto: "Ja používam cesnak nakrájaný na plátky a naložený v octe. Malý kúsok cesnaku sa priloží na bradavicu (nesmie presahovať cez, inak popáli kožu) a prelepí sa náplasťou bez vankúšika a nechá sa pôsobiť cez noc. Záleží na veľkosti bradavice, ale väčšinou to chce tak týždeň... Potom sa začnú objavovať čierne korienky, ktoré by sa mali odlúpnuť. Nikdy sa mi po tom nevrátila, na rozdiel od vypálenia od kožnej, ktoré bolo teda aj dosť bolestivé."

 • Púpava

Nie nadarmo sa púpava volá smotánka lekárska, pretože ona naozaj liečivá je! A zaberá na všemožné neduhy, vrátane bradavíc. Jej nevýhodou je sezónnosť, pretože bradavice lieči jej "mlieko," teda šťava, ktorá vyteká z listov a stonky po ich zlomení. Tou potierajte bradavice niekoľkokrát denne. Púpavová liečba trvá asi 2 týždne.

 • Lastovičník

Využitie lastovičníka je trochu obmedzené, pretože je potrebné, aby práve rástol (jar/leto). Využíva sa tak, že sa odtrhne kúsok rastliny a žltou šťavou sa potiera postihnuté miesto. Tento postup opakujte niekoľkokrát denne pár dní, kým bradavice nezmiznú. Jedná sa o veľmi účinnú metódu.

 • Cibuľa a krieda

Klasickú bielu kriedu, ktorú vaše deti pravdepodobne používajú na zdobenie chodníkov, nastrúhajte a zmiešajte s nastrúhanou cibuľou v takom pomere, že vznikne kašovitá hmota. Tú následne naneste na bradavicu a pevne prelepte. Je dobré nanášať skutočne iba na bradavicu a okolitú kožu prelepiť, aby neprišla do kontaktu s kriedovou kašou. Takto zalepenú bradavicu nechajte 3 dni. Po 3 dňoch odstráňte náplasť, nechajte 2 dni predýchať a znovu celý postup zopakujte.

 • Propolis

Propolis, je zázračný včelí produkt, ktorý včielky používajú k stavbe a ochrane v úľoch. Látka sama o sebe je tvorená zo živičných látok zozbieraných z kvetín a výlučkov hlavových žliaz. Propolis sa zahreje, aby bol modelovateľný. Následne sa z neho vymodeluje malá placka, ktorá sa priloží na bradavicu a zafixuje náplasťou. Takto sa ponechá na bradavici aspoň 2 dni a po odstránení by sa bradavice mala vylúpnuť. V prípade potreby je možné opakovanie.

Pomocníci z lekárne

    Mimo radikálnejších lekárskych riešení alebo pomocníkov z babičkinej kuchyne, máte možnosť poradiť sa aj v lekárni. Pretože aj tu nájdete rôzne možnosti, ktoré možno vyskúšať. Ich účinnosť je na každého tak trochu iná, takže aj v diskusiách sa často stretnete s tým, že čo jednému dieťaťu pomohlo, u druhého nemalo žiadny účinok. Nezostáva iné, ako vyskúšať osobne.

 • Vodičky

Slúžia k opakovanému potieraniu bradavice, ktoré by malo viesť až k jej vyliečeniu a odpadnutiu.

 • Kolódium forte, Phyteneo, 10 ml cca 6 €
 • Duofilm, 15 ml cca 7 €
 • Náplaste a domáca kryoterapia

Okrem vodičiek možno využiť napríklad aj náplasti. Náplasti majú svoju jednoznačnú výhodu vo veľmi ľahkej aplikácii. Prelepujú sa vo výrobcom odporúčaných intervaloch a po dobu ich používania pôsobia na bradavicu účinné látky, ktorými je napustená.

V lekárni sú k dostaniu tiež rôzne kryoterapeutické prípravky. Tie obsahujú tekutý dusík na domáce použitie a bradavicu vám pomôžu zmraziť.

 • SALIVER-20, 20 ks náplastí, cca 15 €
 • WARTNER, kryoterapia, 50 ml, cca 17,50 €
 • URGO Warts, kryoterapia, 38 ml, cca 17 €

Homeopatická liečba - keď sa rieši príčina

Všetky vyššie uvedené odporúčania, či už sa jedná o chirurgické odstránenie alebo lokálne pôsobenie cesnaku na bradavicu, majú jedno spoločné - sústredia sa priamo na bradavicu a neberú do úvahy príčinu jej vzniku.

V rámci homeopatickej liečby nie je nazerané na bradavicu ako na hlavný problém, ale ako na dôsledok. Teda - ak sa rozhodnete pre homeopatickú liečbu, bude vaša ratolesť okrem guľôčok určených priamo na bradavice zobať pravdepodobne tiež guľôčky na celkové posilnenie imunity - hlavnej príčiny toho, že sa bradavica vôbec objavila. Tým, že sa homeopatia zameriava na príčinu, zároveň zabraňuje opakovanému výsevu bradavíc.

Ako základ homeopatickej liečby bradavíc slúži prípravok Thuya Occidentalis. Práve ten sa zameriava na posilnenie imunitného systému a tak by nemal v liečbe homeopatickou liečbou rozhodne chýbať. Doplnkovou liečbou už samotných bradavíc potom môžu byť rôzne homeopatické liečivá podľa toho, o aký typ bradavice sa jedná. Keď riešite klasickú bradavicu pravú, ako je popísané vyššie, odporučí vám homeopat pravdepodobne Antimonium Crudum 15 C. O presnom dávkovaní sa vždy poraďte s lekárom.

"Naše liečenie homeopatikami prebiehalo nasledovne - od pondelka do soboty bral syn ráno a večer 5 guličiek Antimonium Crudum 15 C. V nedeľu vždy imunitu posilňujúci Thuya Occidentalis, po 10 guľôčkach. Vybral 2 balenia Antimonium a 1 balenie Thuya a teraz čakáme. Bradavica tak nejako presychá, takže čakáme, čo bude ďalej." Takto opisuje homeopatickú liečbu jedna z mamičiek na Modrom koníku. Homeopatiká totiž nemusia zabrať okamžite, ale môžu si dať trochu na čas. Nie je výnimkou, že po liečbe sa výsledok dostaví až o 2 mesiace.

Riešte príčinu, nie dôsledok

    V prípade liečby bradavíc u vašich detí sa vám môže stať, že pôjdete rôznymi cestami a budete nejakú dobu hľadať, čo funguje. Nezabúdajte však na to, že bradavice sú iba dôsledkom a zamerajte sa na príčinu, ktorou môže byť oslabená imunita vášho potomka.

Dbajte preto na vyváženú stravu, dostatok pohybu, pobyt na čerstvom vzduchu a ďalšie dôležité veci, ktoré vám s posilnením imunity vášho drobčeka môžu pomôcť. A tiež sa nezabudnite podeliť v komentároch s ostatnými mamičkami, čo zabralo na bradavice práve u vás doma.

Pozrite:

rehabilitace.cz

svethomeopatie.cz

vitalia.cz

wikipedia.cz

skincareliberec.cz

Čítaj celý článok
Strana
z 11
Predošlá Strana
z 11
Ďalšia