"Ja by som teda svojmu malému dieťaťu tablet alebo mobil nikdy nedala. Je to len pre neschopné matky, ktoré na svoje deti nemajú čas." Odporcovia tabletov často rodičom vyčítajú, že ho deťom zaobstarávajú, aby sa ich na chvíľu zbavili a mali čas na svoje potreby. Prívrženci tabletov naopak hlásajú, že tablet slúži k rozvoju a vzdelávaniu dieťaťa.


Image title


Tablety, smartfóny, počítače ... Dnešná doba so sebou prináša veľmi veľa technických vymožeností, ktoré sme my ako deti nepoznali. Často počúvame názory, ako je dnešná generácia ochudobnená o zážitky, ktoré máme z nášho detstva my. Skákanie cez gumu, celé dni lietanie vonku, lezenie po stromoch, stavanie bunkrov a mohli by sme pokračovať do nekonečna. Áno, je pravda, že sa doba zmenila, ale nie je to tak jednoduché.


Zmenila sa celá spoločnosť, pokrok ide dopredu stále rýchlejšie a my sa musíme prispôsobiť novým štandardom. Spomínate na tamagoči? Babičky možno vtedy argumentovali, že  za ich mladosti toto nebolo, že oni si čítali pri petrolejovej lampe. Lenže, kto vtedy nemal tamagočiho, tak bol "outsajder". Dnešná situácia ohľadom tabletov a smartfónov je veľmi podobná.


Ohľadom škodlivosti / užitočnosti tabletov a smartfónov sa toho popísalo veľa, ale pravdou je, že ani vedci a odborníci nie sú v tejto otázke jednotní. Jedni ich zatracujú a varujú pred možnými rizikami, druhí ich chvália a odporúčajú. Pre rodičov je to ďalší z radu stresujúcich rozhodnutie, ktoré musia v rámci svojho rodičovského povolania urobiť. Pozrite sa na  hlavné argumenty pre a proti a názory mamičiek na Modrom koníku, možno vám pomôžu pri rozhodovaní, či tablet vášmu dieťaťu zaobstarať alebo nie.


Image title


Tablet pre deti je nebezpečný!

Odporcovia tabletov často rodičom vyčítajú, že ho deťom zaobstarávajú, aby sa ich na chvíľu zbavili a mali čas na svoje potreby. Tvrdia, že tablet často nahrádza opatrovateľku a to je podľa nich zle. V roku 2015 bol vo Veľkej Británii vykonaný prieskum a 85% matiek priznalo, že hlavným dôvodom, prečo deťom dávajú do ruky tablet alebo smartfón, je, aby ich zabavili, zatiaľ čo ony robia niečo iné. 


Detská psychologička Alena Vávrová tvrdí, že deti, ktoré trávia väčšinu dňa pozeraním do tabletov (či už sledujú videá, hrajú hry alebo čokoľvek iného) čoskoro strácajú záujem o ostatné podnety z ich okolia a ich nervová sústava dostáva poriadne zabrať. Tým, že používajú len jeden prst zároveň neventilujú z tela napätie a prebytočnú energiu. 


Psychologička Markéta Klingerová k tomu dodáva, že dieťa, ktoré je v kontakte s tabletom, nemá kvôli jednoduchému ovládaniu a hladkému povrchu dostatok podnetov pre rozvoj motoriky.


Nemecký psychiater Manfred Spitzer zašiel tak ďaleko, že vo svojich publikáciách Digitálna demencia a Kybernemoc  ľudstvo varuje pred modernými technológiami a nazýva ich zlom. Keď digitálnym médiám prenecháme kontrolu nad všetkými oblasťami života, keď dlhé hodiny hráme online hry a strácame sa na sociálnych sieťach, stávajú sa z nás kyberchorí ľudia. K následkom tohto stavu patrí stres, nadváha, depresia aj poruchy spánku a sústredenia. U detí sa zle vyvíja motorika, jazyk i schopnosť empatie.


Logopédi zároveň varujú, že aj výukové aplikácie, ktoré sú toľko vyzdvihované ako hlavné prínosy modernej techniky, majú negatívny vplyv na vnímanie a slovnú zásobu detí a na vytváranie tých správnych asociácií: "Predstavte si napr. obrázok banánu na tablete. Aký banán ste si predstavili? Vonia? Je ťažký / malý / veľký? Ako chutí? Je hladký / drsný / mäkký / tvrdý? Tablet vášmu dieťaťu nedá odpoveď ani na jednu z týchto otázok. Ak mu ukážete ale skutočný banán, môže si ho ovoňať, ochutnať, ohmatať, stlačiť, poťažkať, olúpať. Senzomotorický vývin vášho dieťaťa môžete v tú chvíľu prirovnať k novoročnému ohňostroju! Áno, vyžaduje to viac vášho času a trpezlivosti, ale môžete si byť istí, že slovo banán sa v tú chvíľu stane pevnou súčasťou aktívnej slovnej zásoby vášho dieťaťa."


Aj niektoré mamičky na koníka sú proti tabletu u detí: "Úprimne, ja by som dieťaťu v tomto veku tablet nekupovala. Vydesila ma známej malá, keď som ju vzala na výlet na farmu (ovečky, jahniatka, psy, šteňatá, kozy, králiky) a malá skoro štvorročná, namiesto aby pozerala na zvieratká (išla som tam so psami pásť ovečky, takže bolo na čo pozerať , čo maznať) celý čas len sedela v aute a hrala si na tablete."


Image title


Tablet je užitočný a už malé deti ho môžu používať

Prívrženci tabletov naopak hlásajú, že tablet slúži k rozvoju a vzdelávaniu dieťaťa. Výberom vhodných programov, aplikácií a zapojenie rodičov aj detí môže byť užitočným pomocníkom pri učení.


Prvým argumentom je teda to, že ak stiahneme deťom do tabletu rôzne edukačné aplikácie, motivujeme ich k učeniu a poznávanie nových vecí. 


"Syn dostal tablet k Vianociam, keď mal 2,5 roka. Nerobí na ňom nič katastrofického. Púšťa si obľúbený youtube, pesničky, rozprávky, má tam stiahnutých pár hier, ale rovnako tak si vie stavať drevené kocky alebo maľovať a prezerať si knižku. Za mňa je tablet dobrý, zvlášť na cestovanie," hovorí jedna z mamín.


Ďalším častým argumentom, prečo dať deťom tablet, je, aby sa oboznámili s modernými technológiami a naučili sa ich používať a získali tak výhodu, pretože technológie hýbu svetom.


To si myslí aj jedna z používateliek Modrého koníka: "Moje deti sa hrajú na tablete a počítači (aj mobile) hry od cca 2,5 roka mladší a starší od 4,5 roka a som za to rada. Nie sú ako niektorí dnešní dospelí, ktorí ani nevedia zapnúť počítač. V dnešnej dobe je podľa mňa potrebné k tomu tie deti viesť. Ale nie v štýle - sedieť pri tom denne niekoľko hodín a hrať tam nezmyselné hry."


Image title


Čo sa dá na tablete robiť?

Okrem sledovania rozprávok (či už online na youtube alebo stiahnutých) a počúvania hudby, môžete deťom do tabletu stiahnuť veľa rôznych aplikácií na podporu ich rozvoja a mať tak lepší pocit, že to sedenie pri ňom deťom aspoň niečo dá.

  • Aplikácia na zdokonaľovanie detskej reči

Jednoduché hry, pri ktorých zvieratká a iné potvorky vyžadujú, aby dieťa opakovalo hovorené slová.

  • Písmenková aplikácia

Hry s písmenkami s cieľom učiť deti čítať. Aplikácie sú často hovorené a naprogramované na to, aby dieťa za správne odpovede chválila.

  • Aplikácia k rozpoznaniu vecí

Dieťa sa pri nich učí poznávať rastliny, farby, zamestnania a iné veci. Aplikácia ich z nich sama skúša alebo je spracovaná vo forme pexesa, ktoré zároveň trénuje a rozvíja pamäť dieťaťa. Deťom sa rozširujú vedomosti aj slovná zásoba.

  • Detské logické hry

Na stiahnutie sú hry, ktoré sú určené deťom od 3 rokov a sú schopné rozvíjať logické myslenie vášho dieťaťa.


Image title


Kedy je vhodná doba dieťa s tabletom zoznámiť?

Odborníci sa zhodujú, že by sme nemali tablet alebo smartfón požičiavať deťom mladším ako 2 roky. Doktorka Carolyn Jaynesová, ktorá vyvíja edukačné aplikácie, hovorí, že deti do 2 rokov sa najviac učia z reálneho zážitku a poznávania sveta všetkými zmyslami a každá minúta, ktorú strávia pred obrazovkou, je minúta, kedy nevyužívajú potenciál pre rozvoj svojich schopností a mozgovej činnosti. Pre správny vývin dieťaťa je nevyhnutné, aby malo možnosť spoznávať svet v reálnom čase, nie virtuálne.


Vo veku medzi 3-6 rokmi odporúčajú deťom tablet maximálne požičiavať s jasne vymedzenými pravidlami a časom. Je kľúčové, aby rodič mal kontrolu nad tým, čo dieťa na tablete robí. Podľa odporúčaní Asociácie americkým pediatrov by celkový čas, ktorý deti strávia pred obrazovkou (tablet, telefón, televízia), nemal v žiadnom prípade prekročiť 2 hodiny denne.


Obstaranie vlastného tabletu potom odporúčajú až medzi 7. a 12. rokom, kedy už deti vedia samostatne čítať a písať a dokážu tablet plnohodnotne používať samy.


Image title


Všetko s mierou

Rozhodnutie, či a kedy vašim deťom kúpite tabliet, je čisto len na vás. Ak budete dodržiavať pravidlá a nenecháte deti hrať sa s tabletom celé dni na úkor toho, aby boli vonku, hrali sa s inými hračkami, hovorili s kamarátmi, čítali si knižky, určite tým eliminujete veľa negatívnych účinkov, pred ktorými psychológovia a pediatri varujú. 


Dovolíte vašim deťom hrať sa na tabletu? Aké sú najčastejšie činnosti, ktorým sa vaše deti na tabletoch venujú? Podeľte sa s nami o svoje názory a skúsenosti.


Pozrite:

http://www.pcadvisor.co.uk/feature/digital-home/how-much-screen-time-is-healthy-for-children-bene...

http://www.pbs.org/parents/childrenandmedia/article-when-introduce-child-smartphone-tablet.html

http://homotabletis.org/en/

https://www.psychologytoday.com/blog/behind-online-behavior/201604/what-screen-time-can-really-do...

http://literarky.cz/literatura/cteni/22842-manfred-spitzer-kybernemoc

http://www.appliste.cz/tablet-jako-hracka-nebo-vyukovy-nastroj-kdy-poridit-ipad-detem/

https://www.healthychildren.org/English/family-life/Media/Pages/Parents-of-Young-Children-Put-Dow...

https://www.aap.org/en-us/Pages/Default.aspx

http://www.reciste.cz/?p=86