redakcia
11. mar 2019
1232 

Tablet deťom do ruky nepatrí, alebo snáď áno? Brzdí vývin motoriky, no naopak, prispieva k vzdelávaniu

"Ja by som teda svojmu malému dieťaťu tablet alebo mobil nikdy nedala. Je to len pre neschopné matky, ktoré na svoje deti nemajú čas." Odporcovia tabletov často rodičom vyčítajú, že ho deťom zaobstarávajú, aby sa ich na chvíľu zbavili a mali čas na svoje potreby. Prívrženci tabletov naopak hlásajú, že tablet slúži k rozvoju a vzdelávaniu dieťaťa.

Tablety, smartfóny, počítače ... Dnešná doba so sebou prináša veľmi veľa technických vymožeností, ktoré sme my ako deti nepoznali. Často počúvame názory, ako je dnešná generácia ochudobnená o zážitky, ktoré máme z nášho detstva my. Skákanie cez gumu, celé dni lietanie vonku, lezenie po stromoch, stavanie bunkrov a mohli by sme pokračovať do nekonečna. Áno, je pravda, že sa doba zmenila, ale nie je to tak jednoduché.

Zmenila sa celá spoločnosť, pokrok ide dopredu stále rýchlejšie a my sa musíme prispôsobiť novým štandardom. Spomínate na tamagoči? Babičky možno vtedy argumentovali, že  za ich mladosti toto nebolo, že oni si čítali pri petrolejovej lampe. Lenže, kto vtedy nemal tamagočiho, tak bol "outsajder". Dnešná situácia ohľadom tabletov a smartfónov je veľmi podobná.

Ohľadom škodlivosti / užitočnosti tabletov a smartfónov sa toho popísalo veľa, ale pravdou je, že ani vedci a odborníci nie sú v tejto otázke jednotní. Jedni ich zatracujú a varujú pred možnými rizikami, druhí ich chvália a odporúčajú. Pre rodičov je to ďalší z radu stresujúcich rozhodnutie, ktoré musia v rámci svojho rodičovského povolania urobiť. Pozrite sa na  hlavné argumenty pre a proti a názory mamičiek na Modrom koníku, možno vám pomôžu pri rozhodovaní, či tablet vášmu dieťaťu zaobstarať alebo nie.

Tablet pre deti je nebezpečný!

Odporcovia tabletov často rodičom vyčítajú, že ho deťom zaobstarávajú, aby sa ich na chvíľu zbavili a mali čas na svoje potreby. Tvrdia, že tablet často nahrádza opatrovateľku a to je podľa nich zle. V roku 2015 bol vo Veľkej Británii vykonaný prieskum a 85% matiek priznalo, že hlavným dôvodom, prečo deťom dávajú do ruky tablet alebo smartfón, je, aby ich zabavili, zatiaľ čo ony robia niečo iné. 

Detská psychologička Alena Vávrová tvrdí, že deti, ktoré trávia väčšinu dňa pozeraním do tabletov (či už sledujú videá, hrajú hry alebo čokoľvek iného) čoskoro strácajú záujem o ostatné podnety z ich okolia a ich nervová sústava dostáva poriadne zabrať. Tým, že používajú len jeden prst zároveň neventilujú z tela napätie a prebytočnú energiu. 

Psychologička Markéta Klingerová k tomu dodáva, že dieťa, ktoré je v kontakte s tabletom, nemá kvôli jednoduchému ovládaniu a hladkému povrchu dostatok podnetov pre rozvoj motoriky.

Nemecký psychiater Manfred Spitzer zašiel tak ďaleko, že vo svojich publikáciách Digitálna demencia a Kybernemoc  ľudstvo varuje pred modernými technológiami a nazýva ich zlom. Keď digitálnym médiám prenecháme kontrolu nad všetkými oblasťami života, keď dlhé hodiny hráme online hry a strácame sa na sociálnych sieťach, stávajú sa z nás kyberchorí ľudia. K následkom tohto stavu patrí stres, nadváha, depresia aj poruchy spánku a sústredenia. U detí sa zle vyvíja motorika, jazyk i schopnosť empatie.

Logopédi zároveň varujú, že aj výukové aplikácie, ktoré sú toľko vyzdvihované ako hlavné prínosy modernej techniky, majú negatívny vplyv na vnímanie a slovnú zásobu detí a na vytváranie tých správnych asociácií: "Predstavte si napr. obrázok banánu na tablete. Aký banán ste si predstavili? Vonia? Je ťažký / malý / veľký? Ako chutí? Je hladký / drsný / mäkký / tvrdý? Tablet vášmu dieťaťu nedá odpoveď ani na jednu z týchto otázok. Ak mu ukážete ale skutočný banán, môže si ho ovoňať, ochutnať, ohmatať, stlačiť, poťažkať, olúpať. Senzomotorický vývin vášho dieťaťa môžete v tú chvíľu prirovnať k novoročnému ohňostroju! Áno, vyžaduje to viac vášho času a trpezlivosti, ale môžete si byť istí, že slovo banán sa v tú chvíľu stane pevnou súčasťou aktívnej slovnej zásoby vášho dieťaťa."

Aj niektoré mamičky na koníka sú proti tabletu u detí: "Úprimne, ja by som dieťaťu v tomto veku tablet nekupovala. Vydesila ma známej malá, keď som ju vzala na výlet na farmu (ovečky, jahniatka, psy, šteňatá, kozy, králiky) a malá skoro štvorročná, namiesto aby pozerala na zvieratká (išla som tam so psami pásť ovečky, takže bolo na čo pozerať , čo maznať) celý čas len sedela v aute a hrala si na tablete."

Tablet je užitočný a už malé deti ho môžu používať

Prívrženci tabletov naopak hlásajú, že tablet slúži k rozvoju a vzdelávaniu dieťaťa. Výberom vhodných programov, aplikácií a zapojenie rodičov aj detí môže byť užitočným pomocníkom pri učení.

Prvým argumentom je teda to, že ak stiahneme deťom do tabletu rôzne edukačné aplikácie, motivujeme ich k učeniu a poznávanie nových vecí. 

"Syn dostal tablet k Vianociam, keď mal 2,5 roka. Nerobí na ňom nič katastrofického. Púšťa si obľúbený youtube, pesničky, rozprávky, má tam stiahnutých pár hier, ale rovnako tak si vie stavať drevené kocky alebo maľovať a prezerať si knižku. Za mňa je tablet dobrý, zvlášť na cestovanie," hovorí jedna z mamín.

Ďalším častým argumentom, prečo dať deťom tablet, je, aby sa oboznámili s modernými technológiami a naučili sa ich používať a získali tak výhodu, pretože technológie hýbu svetom.

To si myslí aj jedna z používateliek Modrého koníka: "Moje deti sa hrajú na tablete a počítači (aj mobile) hry od cca 2,5 roka mladší a starší od 4,5 roka a som za to rada. Nie sú ako niektorí dnešní dospelí, ktorí ani nevedia zapnúť počítač. V dnešnej dobe je podľa mňa potrebné k tomu tie deti viesť. Ale nie v štýle - sedieť pri tom denne niekoľko hodín a hrať tam nezmyselné hry."

Čo sa dá na tablete robiť?

Okrem sledovania rozprávok (či už online na youtube alebo stiahnutých) a počúvania hudby, môžete deťom do tabletu stiahnuť veľa rôznych aplikácií na podporu ich rozvoja a mať tak lepší pocit, že to sedenie pri ňom deťom aspoň niečo dá.

 • Aplikácia na zdokonaľovanie detskej reči

Jednoduché hry, pri ktorých zvieratká a iné potvorky vyžadujú, aby dieťa opakovalo hovorené slová.

 • Písmenková aplikácia

Hry s písmenkami s cieľom učiť deti čítať. Aplikácie sú často hovorené a naprogramované na to, aby dieťa za správne odpovede chválila.

 • Aplikácia k rozpoznaniu vecí

Dieťa sa pri nich učí poznávať rastliny, farby, zamestnania a iné veci. Aplikácia ich z nich sama skúša alebo je spracovaná vo forme pexesa, ktoré zároveň trénuje a rozvíja pamäť dieťaťa. Deťom sa rozširujú vedomosti aj slovná zásoba.

 • Detské logické hry

Na stiahnutie sú hry, ktoré sú určené deťom od 3 rokov a sú schopné rozvíjať logické myslenie vášho dieťaťa.

Kedy je vhodná doba dieťa s tabletom zoznámiť?

Odborníci sa zhodujú, že by sme nemali tablet alebo smartfón požičiavať deťom mladším ako 2 roky. Doktorka Carolyn Jaynesová, ktorá vyvíja edukačné aplikácie, hovorí, že deti do 2 rokov sa najviac učia z reálneho zážitku a poznávania sveta všetkými zmyslami a každá minúta, ktorú strávia pred obrazovkou, je minúta, kedy nevyužívajú potenciál pre rozvoj svojich schopností a mozgovej činnosti. Pre správny vývin dieťaťa je nevyhnutné, aby malo možnosť spoznávať svet v reálnom čase, nie virtuálne.

Vo veku medzi 3-6 rokmi odporúčajú deťom tablet maximálne požičiavať s jasne vymedzenými pravidlami a časom. Je kľúčové, aby rodič mal kontrolu nad tým, čo dieťa na tablete robí. Podľa odporúčaní Asociácie americkým pediatrov by celkový čas, ktorý deti strávia pred obrazovkou (tablet, telefón, televízia), nemal v žiadnom prípade prekročiť 2 hodiny denne.

Obstaranie vlastného tabletu potom odporúčajú až medzi 7. a 12. rokom, kedy už deti vedia samostatne čítať a písať a dokážu tablet plnohodnotne používať samy.

Všetko s mierou

Rozhodnutie, či a kedy vašim deťom kúpite tabliet, je čisto len na vás. Ak budete dodržiavať pravidlá a nenecháte deti hrať sa s tabletom celé dni na úkor toho, aby boli vonku, hrali sa s inými hračkami, hovorili s kamarátmi, čítali si knižky, určite tým eliminujete veľa negatívnych účinkov, pred ktorými psychológovia a pediatri varujú. 

Dovolíte vašim deťom hrať sa na tabletu? Aké sú najčastejšie činnosti, ktorým sa vaše deti na tabletoch venujú? Podeľte sa s nami o svoje názory a skúsenosti.

Pozrite:

http://www.pcadvisor.co.uk/feature/digital-home/how-much-screen-time-is-healthy-for-children-benefits-3520917/

http://www.pbs.org/parents/childrenandmedia/article-when-introduce-child-smartphone-tablet.html

http://homotabletis.org/en/

https://www.psychologytoday.com/blog/behind-online-behavior/201604/what-screen-time-can-really-do-kids-brains

http://literarky.cz/literatura/cteni/22842-manfred-spitzer-kybernemoc

http://www.appliste.cz/tablet-jako-hracka-nebo-vyukovy-nastroj-kdy-poridit-ipad-detem/

https://www.healthychildren.org/English/family-life/Media/Pages/Parents-of-Young-Children-Put-Down-Your-Smartphones.aspx

https://www.aap.org/en-us/Pages/Default.aspx

http://www.reciste.cz/?p=86

  Podla mna,tablet supluje rodicov..vsetky veci,ktore robia tie deti na tablete,co sa naucia a podobne,toto by ich mali naucit rodicia. Ja som velmi proti tabletom,smartfonom,pocitacom v detskych rukach..ano,doba ide dalej,treba sa prisposobit,ale je to hlavne o nas jednotlivcoch,ako sa k tomu postavime,co dame svojmu dietatu do zivota,ako ho naucime..ked sa kazdy vykasle na vychovu,od malicka deti naucime,ze ich budu ucit len pristroje,ze ina zabava neexistuje,tak to tak bude vyzerat aj v buducnosti. My mame tri deti,tri male deti a verte mi,ked ich mam vsetky tri doma,je to obcas o hubu,ale proste ten telefon alebo notebook im do ruky nedam. Minule som cestovala so 4rocnou do BB( cesta vlakom trvala 2,5 hodiny tam a 2,5 hodiny spat). S malou sme sa hrali dobble,skladali sme puzzle,pexeso,omalovali sme si,citali sme si knihy( ja svoju,ona svoju) a cesta nam ubehla uplne v pohode. Dnes rodicia uz ani nevedia,ako travit cas so svojimi detmi a rovnako nevedia niekedy nechat dieta hrat sa same,dokonca sa desia toho,ze by sa dieta mohlo aj nudit. Ale aj to sa musi obcas stat. Dieta sa musi naucit,ze nie vzdy pri nom sedite a venujete sa mu. Musi sa naucit hrat aj samo,vytvarat si vlastne aktivity. Urcite vsak nevidim riesenie v tom,ze bude cumakovat do nejakeho pristroja hodiny..
  11. mar 2019
  Ja sa pri vsetkom drzim hesiel: Vsetkeho vela skodi a Z kazdeho rozka troska 😃
  Takze ano, moje deti maju pristup k tabletu. Ale musia mat od nas povolenie a definujeme popredu cas, ktory nad nim stravia. Zvycajne si pozru nejake naucne videa, alebo sa hraju naucne hry. Syn si najde navody na skladanie Lega a ovlada s nim Lego Boost robot.
  Jediny cas, ktory som takmer neobmedzovala pristup k tabletu a videoteke, boli lety, dlhe lety. To si syn pozrel 3 filmy naraz, co sa dovtedy a odvtedy uz nestalo. Ale tych 12 hodin v lietadle sme nejak museli "zabit" 😃
  Naopak, v aute a vlaku tablet skoro nikdy nepouzijeme, maju hracky, pozeraju z okna, rozpravame sa,... Alebo si zdriemnu.
  Uz sme sli pocas 3 tyzdnov 9 tisic kilometrov, tablet sme vytiahli dva (!) krat.
  11. mar 2019
  Podľa mňa nadávať na ipad je, ako keď sme my boli malé a rodičia hučali, že televízia je zlo, a treba chodiť vonku. Niekto behal vonku, niekto z telky vedel plynule po nemecky lebo sledoval ZDF a tam káčerovcov. Za každú cenu ísť proti pokroku, je pre mňa znak, že človek je príliš starý a nestíha. Rodičia často démonizujú techniku lebo s ňou sami nevedia efektívne pracovať. Polovica dospelých ľudí čo poznám nenávidí pracu na počítači, a všetko nové ich desí. Mať ipad od detstva dáva dieťaťu signál, že technika je priateľ. Niečo čo nám slúži, len treba s ňou vedieť pracovať.
  11. mar 2019
  No tak ja pridam svoju skusenost.Mije dieta ma Downov syndrom.Zacal najskor ist do predskolskej triedy s zdravimi detmi.Po mesiaci som dostala miesto v specialnej a nelutujem.Kym se v prvej skole za cely ten cas nic nenaucil v specialnej sa naucil slovicka aj cisla pracou na tablete.U nas na skoly uvadzaju tableti aj pocitace a pero sa viac a viac vytraca.Doba je urychlena a uz aj v banke sa nepodpisuje obycajnim perom
  11. mar 2019
  k tejto problematike za seba odporucam kapitolu z knihy "Klub nerozbitkych deti" - Deti potrebuju vypnut... a osobne si myslim, ze netreba zlahcovat. Tato otazka ma za sebou velmi siroky kontext a treba si to rozobrat z viacerych stran a ohladov... netreba z toho isto robit strasiaka, ale zlahcovanie tiez nie je na mieste... a prave v tejto knihe som osobne nasla taky zdravy rozumny pristup k problematike, argumenty z viacerych stran. Nezavrhuje, ale s davkou sedliackeho rozumu velmi vecne priblizuje tuto problematiku a dava fajn navody, inspiracie ako si to mozno nastavit... co? kedy? kolko? ako?
  11. mar 2019
  @2veronka7 ďakujem za tip,majú ju aj v našej knižnici, idem si ju rezervovať, som zvedavá na tú knihu, čítala som na ňu len dobré recenzie..
  11. mar 2019
  @simculllka za mna ano... mozno jednu vec som v nej nasla, co som uplne nesuhlasila... ale inak super 🙂
  11. mar 2019
  Zase trochu clanok ze tablet je bud zly alebo dobry. Taka stredna cesta sa da najst tiez. Dcera 2,5 rocna aj 6 rocny syn tablet poznaju (nevlastnia, ale mam tablet ja aj manzel, zaheslvane, pred pouzitim sa musia spytat). Pri synovi to beriem ok, on ked si nieco vyhlada, vacsinou su to videa ako sa nieco vyraba, co mi pride prinosne. Ked bol mensi mal tam napr logopedicku aplikaciu slovensku, ked sme sa snazili trenovat slovensku vyslovnost bez potreby navstevovat logopeda.....Pri dcere tablet nerada vidim, ale su situacie kedy ho dostane. 1. Cestujeme....bolo tu spominane ze dnes nevedia zabavit rodicia dieta, ze 2,5 hodinova cesta super sa da zabavit dieta...no da, pokym nesedi dieta na zadnom sedadle a matka vpredu, esta nie je 2,5hodinova ale 12 hodinova...tak potom tablet striedame, s Detskymi CD a s aktivitami, uprimne, nikto nedokaze robit 12h aktivny program 2 rocnemu a sucasne 6 rocnemu dietatu tak aby sa nezblaznil 😂 takze detske pesnicky na tablete su velmi napomocne v tomto,
  2. Pozerava slovenske pesnicky od mira jarosa a velmi pekne sa z toho uci slovensky, inac k slovencine ma horsi vztah, uprednostnuje nematerinsku nemcinu a aj ked doma hovorime slovensky aj brat na nu hovori slovensky, ona odpoveda uz viac menej nemecky,,,,ale ked ju potom zacujem spievat kde ten tajnyyy recept mame, my si sami vymyslame atd...tak si vravim ze to zmysel u nej ma, lebo je pre mna dolezite aby hovorila pekne slovensky 🤗
  A teda tablet ci tv obmedzujeme na 1 poobedie v tyzdni. Rano pozeraju asi 20 minut ranne vysielanie, poobede zostava tablet aj tv vypnute, vynimka je piatok, tam maju jedno alebo druhe povolene (samozrejme nie do aleluje), mala sa ma sama pyta, je uz freitag? Nie...ok, tak sa ideme hrat 🙂
  Podla mna nie je tablet hrozba ale ani pestunka, treba najst mieru prinosnosti pre dieta, ako vo vsetkom 🤓
  11. mar 2019
  Technologie si k deťom cestu v dnešnej dobe nájdu skôr alebo neskôr. A oni raz budú mať slobodnú vôľu a budú chcieť vyskúšať všetko, čo im bolo odopierane. Takže všetkého veľa škodí. Aj tých zákazov. Netreba dieťaťu len tak pohodit tablet, aby sme od neho mali pokoj. Treba mu vymedziť čas strávený na ňom, pravidlá a hlavne ho treba naučiť pracovať s týmito technológiami. Ale to je niekedy ťažké, keď to ani samotný rodič neovláda a možno skôr tam by som videla problém.
  A ešte by ma zaujímalo, koľko casu tie matky, ktoré su tak strašne proti, trávia za Pc a mobilmi a tabletmi.
  12. mar 2019
  Je to len uhol pohľadu..je totálna blbosť si myslieť, že rodič, ktorý nepoužíva toľko novodobých technológii je snáď negramotný alebo čo. Ja som sa dostala k počítaču prvýkrát ako 15ročná, vlastný notebook som mala po 20tke. Asom dosť zdatná v PC, vyrastala som medzi IT technikmi, je veľa vecí, ktoré sme spoločne riešili a povedala by som, že počítačom rozumiem nadpriemerne v porovnaní s bežným užívateľom. Rovnako je to aj s telefónom, tablet nepoužívame. Ale je to moje rozhodnutie, že sa nechcem nechať ovládať toľkými technológiami. Ja nepotrebujem aplikáciu na každú hovadinu...Ďalej tu bolo spomínané cestovanie. To beriem, keď niekto cestuje 11 hodín a pustí dieťaťu napr. rozprávku na tablete a zabaví ho s tým na pár hodín a nie je to často, tak prečo nie. Ale nie, že ideme tu za humná a už strkám decku mobil alebo tablet do ruky, len aby ma preboha neotravovalo pol hodiny. Ešte taký príklad, boli sme u kamošky, naše dcéry chodia spolu do škôlky ( vek 4 roky). Naše deti sa hrali s hračkami, staršia si skladala puzzle. Tá kamoškina dcéra vytiahla tablet a tri hodiny!!!!!! si na ňom niečo pozerala. Staršia dcéra sa k nej sem tam pridala, ale po 10tich minútach ju to prestalo baviť. Pre mňa to bola katastrofa, aby sme prišli na návštevu, deti sa poznajú, v škôlke sa normálne spolu hrajú a potom zrazu doma sa vytiahne tablet a tradá, žiadna komunikácia nič..potom sa nečudujte, že vaše deti sa nevedia spolu ani rozprávať, keď pol dňa čumákujú niekde do prístrojčeka. A nie je to len o deťoch, ale je to aj o dospelých, lebo dnes je taká doba, že ľudia sa spolu už poriadne ani nerozprávajú, nedajboh ísť len tak v MHD, vlaku a sedieť bez mobilu v ruke, porozprávať sa medzi sebou, to by asi každý umrel..takže si tu niektoré nemyslite, že sme nejakí negramotní analfabeti, ľudoopi, čo nevedia technológie používať..len proste nemusíme ísť niektorí za každú cenu s dobou, možno si niektorí vážime čas inak a nemáme chuť ho tráviť s prístrojom, ale s človekom..ako píšem, nezatracujem tablet, kto chce, nech to používa, aj telefón, aj PC, ale s mierou..a stále som toho názoru, že malým deťom to do ruky nepatrí..
  12. mar 2019