Spermia

Slovo spermia alebo spermie nie je asi nikomu cudzie. Vieme, že spermie sú mužské pohlavné bunky. Keď sa spoja so ženskou pohlavnou bunkou - vajíčkom, vznikne malý zázrak a spojenie oboch buniek dá základ novému životu. Oplodnenie vajíčka ale nie je jediná ťažká úloha, ktorú musí spermie zvládnuť. Akým prekážkam v našom tele musia spermie čeliť? Ako taká spermie vôbec vzniká a z čoho sa skladá? To už možno každý netuší, poďme sa na to pozrieť.

Ako vzniká spermia?

Spermie sa začnú tvoriť v semenníkoch a konkrétne v semennotvorných kanálikoch. V nich nájdete zárodočné bunky spermie, ktoré sa volajú spermatogónie. Tieto bunky musia prejsť procesom zvaným spermatogenéza, aby sa z nich mohli stať plnohodnotné spermie, ktoré budú schopné oplodniť vajíčko. Spermie sa začnú prvýkrát u chlapcov dozrievať v puberte a to vďaka pohlavným hormónom (FSH - folikuly stimulujúci hormón je dôležitý pri spermatogenézu, LH - luteinizačný hormón, ktorý ovplyvňuje produkciu testosterónu, a samotný testosterón, vďaka ktorému sa začnú vyvíjať vonkajšie mužské pohlavné orgány). Predchádzajúce vymenované hormóny majú vplyv na celý proces spermatogenézy.

Celý proces tvorby spermie, tj. spermatogenézy trvá cca 3 mesiace. Spermie vzniknú v semennotvorných kanálikoch a odtiaľ putujú do nadsemenníkov, kde dozrejú do funkčnej spermie. Hotové a pripravené spermie potom cestujú do semenovodu, kde v podstate vyčkávajú, až nastane ich čas.

Ideálna teplota, pri ktorej spermie vznikajú a dozrievajú, by mala byť o 3-4 ° C nižšia ako je teplota ľudského tela. Ľudské telo má teplotu približne 35 - 38 ° C (podľa toho, v akých miestach ju meriame). Takže pre vývoj spermií nie je dobré saunovanie3, horúce kúpele a pod.

Anatómia semenníka

Popis obrázku: Anatómia semenníka, kde sa tvoria spermie, tie potom putujú do nadsemenníka, kde finálne dozrievajú a "dospelé" spermie sa presunú do semenovodu, kde vyčkávajú na výstrek pri pohlavnom styku.

Ako vyzerá spermia?

Spermiu voľným okom neuvidíte. Meria totiž zhruba 0,05 mm. Očami uvidíte najmenší predmet s veľkosťou 0,1 mm.

Najjednoduchším popisom spermie je jej rozdelenie na hlavičku, krčok a bičík. Hlavným poslaním bičíka je uľahčiť spermii cestu k oplodneniu. Slúži ako taký motorček a zároveň kormidlo pri ceste za vajíčkom. Hlavička spermie potom nesie kompletnú genetickú informáciu, ktorú je pripravená odovzdať. Okrem iného napríklad aj niečo tak zásadného, ​​ako je pohlavie bábätka. Ak vám teda váš muž tvrdí, že pohlavie určuje on, má vlastne pravdu. Okrem genetických informácií ale skrýva hlavička aj vačok (akrozóm) s enzýmami, vďaka ktorým je potom spermia schopná prekonať obal ženského vajíčka a dostať sa dovnútra. V krčku sa ukrývají mitochondrie, čo je v podstate taká bunková elektráreň, ktorá vytvára palivo a energiu pre pohyb spermie. Kŕčok spája hlavičku spermie s bičíkom. Bičík má za úlohu dostať spermiu čo najďalej, vďaka nemu sa spermie pohybuje.

Spermia a jej časti

Popis obrázku: Spermia sa skladá z 3 častí: hlavičky, krčku a bičíka.

Detailný popis spermie

Popsi obrázku: Detailný popis spermie.

Čo tvorí ejakulát a ako dochádza k ejakulácii?

K semenovodu sú nalepené tzv. semenné vačky, v ktorých sa tvorí biela lepkavá tekutina, ktorú nazývame sekrét. Sekrét sa tesne pred výstrekom zmieša so spermiami a vznikne spermia. Túto tekutinu tvoria hlavne cukry a bielkoviny. Zloženie spermií nie je bezvýznamné - cukry a bielkoviny dodávajú energiu spermiám na ich ceste k oplodneniu vajíčka. Pomer spermií a semena je asi 1:10.

Zo semenovodu putuje semeno pri ejakulácii ešte do prostaty. V prostate sa semeno zmieša so zásaditú tekutinou, ktorá potom pomáha spermiám prežiť v kyslom prostredí ženskej vagíny a toto prostredie neutralizovať.

Pri výstreku semena sa ejakulát (teda semeno, spermie a zásaditá tekutina z prostaty) dostane do močovej trubice. Tomu pomáha prostata, ktorá sa sťahuje a stláča semenovod. Počas jednej ejakulácie telo obvykle vylúči medzi 2 - 6 ml a v jednom mililitri je obsiahnutých asi 50 000 000 spermií.

Spermia je bunka nevyhnutná k oplodneniu vajíčka a počatiu nového života. Jej hlavnou špecializáciou je nielen vajíčko oplodniť, ale tiež ho nájsť a dokázať preniknúť jeho stenou. Posledným krokom k oplodneniu je tzv. kapacitácia. K nej dochádza už v tele ženy (samice) - spermia prerazí cez membránu vajíčka a prenikne tak k jeho jadru.

Na to má v tele ženy obmedzenú dobu, počas ktorej musí svoju úlohu vykonať - v prostredí vagíny dokáže prežiť maximálne 4 - 5 dní, avšak ich schopnosť oplodňovať je maximálne 48 hodín. Ak je však vystavená prostrediu mimo vagínu prežívajú len niekoľko málo hodín.

Video: Spermie pod mikroskopom 1000x - HD

Viac o spermiách na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://cs.wikipedia.org/wiki/Spermie
  2. https://www.wikiskripta.eu/w/Spermie
  3. http://www.zenska-neplodnost.cz/produkce-spermii

Použité zdroje obrázkov

  1. commons.wikimedia.org

Hodnotenia a skúsenosti so spermiou

Máš skúsenosť so spermiou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke