Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Puberta

Puberta alebo dospievanie je proces, ktorý preverí diplomatické schopnosti výchovy všetkých rodičov a prirobí im mnoho hlbokých vrások. Obvykle príliš nepomôže ani fakt, že sme si pubertou prešli všetci, a teda o nej všeličo vieme. Čo a prečo sa vlastne deje s telom a psychikou dieťaťa v puberte? A ako zvládať tú náhlu a zložitú premenu?
Puberta

Puberta je zásadný hormonálny proces fyzických zmien, pri ktorom sa dieťa mení na dospelého jedinca s vyspelosťou a zrelosťou k reprodukcii (rozmnožovaniu). Signály požadovaných hormonálnych zmien putujú z mozgu do pohlavných orgánov, ktoré zodpovedajú produkciou hormónov stimulujúcich rast, funkciu a ďalšie zmeny v mozgu a mnohých orgánoch, vrátane pohlavných.

Zmení sa aj telesná štruktúra, odlišne u oboch pohlaví. Objaví sa pubické a ďalšie ochlpenie. U chlapcov dochádza k zmenám hlasu. Sú viditeľné kožné zmeny, vznik akné, nárast váhy. U dievčat prichádza menštruačný cyklus.

Tiež psychika jedinca sa mení v súvislosti s uvedomením si vlastnej osobnosti. Človek v puberte napodobňuje myšlienky a ideály svojej doby, búri sa proti autoritám, najmä proti autorite rodičovskej. Nadväzuje kontakty, spoznáva prvé lásky.

Spoznáva však aj odvrátenú stranu toho, čo nazýva samostatnosťou a dospelosťou - násilie, sklamanie, krivdu.

Prečo naše deti prichádza do puberty skôr ako my

Ak opomenieme biologické zmeny a vývoj prebiehajúce v období puberty, musíme pripustiť, že s ostatnými pubertálnymi príznakmi už rodičia u svojich detí prichádzajú do styku skôr, než ako tomu bolo v ich generácii, alebo v generáciách predchádzajúcich. Čím to je?

Podľa odborníkov je na vine nielen celkový životný štýl a sociálne vplyvy, ale aj štýl výchovy.

Deti sú dnešnou výchovou odmalička vedené k sebavedomiu a suverenite, ktorú neskôr prirodzene uplatňujú a ktorá je im tolerovaná. Veľmi skoro sú tiež zavalené obrovským množstvom informácií o veciach, ktoré boli ešte donedávna považované za "záležitosti dospelých."

Už vo veku okolo jedenástich rokov sa u dieťaťa, ktoré je ešte dieťaťom, nezriedka prejavujú pubertálne príznaky už v značnej miere a rodičia si sotva stačí uvedomiť, čo sa vlastne deje.

Liberálna výchova by mala mať svoje hranice

Zafarbené alebo vyholené vlasy, piercing, zásadne len značkové oblečenie, najnovší typ mobilu, kedykoľvek prístup na internet, sprosté reči, zlomyseľné a ľahostajné prejavy a vystupovanie - majú snáď toto byť znaky dospelosti?
Puberta

V očiach "násťročných" detí zrejme áno, ide každopádne o najčastejšie znaky puberty. Výsledkom je absolútna neúcta k akýmkoľvek hodnotám, kritika všetkého a každého okrem seba. Presvedčenie, že všetkého sa dá dosiahnuť ľahko a bez vlastného pričinenia.

Liberálna výchova má určite svoje pozitíva, hovorí sa o väčšom sebavedomí, schopnosti presadzovania sa. Negatívny dopad príliš liberálnej výchovy však také prínosy zrejme zatieni.

Boli sme rovnakí?

Žiadne knižky, ihrisko alebo šport, zato celé hodiny strávené pri počítači, chatovanie so spolužiakmi a zdieľanie informácií cez Facebook. Zdá sa, že dnešným deťom skrátka stačí virtuálny svet, komunikácie i priateľstvo.
Puberta

Ak sa pozrieme napríklad len o dve generácie späť, uvedomíme si neporovnateľné rozdiely. A to predovšetkým pokiaľ ide o slobodu prejavu a samostatné rozhodovanie. Oblečenie po starších súrodencoch, presné časy príchodov domov a ku stolu, televízia za odmenu ....

Odvrával sme a búrili sa rovnako, v našom rokovaní sa však znateľne menej agresivity. Moderná doba, vplyvy a výchova bohužiaľ skracujú našim deťom detstvo. Ako rodičia však stále môžeme a mali by sme všeličo pozitívne ovplyvniť.

Súvisiace články

Viac o puberte na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://puberta.zdrave.cz/deti-a-puberta/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s pubertou

Máš skúsenosť s pubertou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť