Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Babyšatka

6 skúseností

Babyšatka je najuniverzálnejším deským nosičom. Je to dlhý, úzky pruh látky, ktorým sa uväzuje dieťa tesne o telo nosiacej osoby. Vďaka vysokej variabilite úväzov a pozícií nosenia je babyšatka vhodná pre všetky vekové kateórie dieťaťa a všetky typy postavy nosiacej osoby. Správne uviazaná babyšatka umožňuje nosenie dieťaťa v zdravej ergonomickej polohe.

Babyšatky sa rozdeľujú do dvoch základných skupín:

  • pevné šatky - sú tkané špeciálnym spôsobom, ktorý zaručuje vysokú nosnosť látky a pružnosť v priečnom smere. Sú vhodné od narodenia do 3 rokov veku.
  • elastické šatky - úpletové šatky, ktoré sa vyznačujú vysokou pružnosťou a zároveň dostatočnou nosnosťou. Odporúčajú sa pre začiatočníkov vo viazaní. Sú vhodné od narodenia približne do pol roka veku dieťaťa.

Súvisiace články

Viac o babyšatke na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://onoseni.sk/
  2. http://nosime.sk/
  3. http://www.didymos.de/
  4. https://web.archive.org/web/20190129145449/https://storchenwiege.com/
  5. http://www.liliputibabycarriers.com/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s babyšatkou

Máš skúsenosť s babyšatkou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
ivanka.7
9. nov 2014

Nosenie v šatke

Bývali sme v paneláku, kde priamo do brány vedú dva schody bez nájazdu a následne 8 schodov k výťahu (do suterénu je síce zjazd, ale strmý a navyše sa dolu s kočíkom nedá prakticky otočiť). Vzhľadom na to som vyberala kočiar ľahký a spratný, ale keďže máme i psa, vedela som, že 3x denne sa mi asi s kočiarom nebude chcieť vláčiť. Preto sme kúpili na nosenie šatku i ergonomický nosič.

A potom sa nám narodilo nekočíkové dieťa :-) Takže šatka sa z praktického pomocníka stala pomocníkom nenahraditeľným :-) Viazanie sa dá zvládnuť z videí na internete, komunita nosiacich mám sa zväčšuje, často sú ochotné prísť i domov k novopečeným mamičkám a naučiť ich to "live". Bývajú i kurzy.

Šatka je jednoducho praktický pomocník - či vonku na prechádzke, kde vás neobmedzuje žiadny terén alebo i doma či pri starších súrodencoch. Dĺžka, intenzita a frekvencia je na vás (a vašom dieťati, ako inak :-)).

Pre mňa bolo tiež skvelou výhodou, že dcéra mala výhľad prakticky totožný s mojím, žiadne vykrúcanie hlavy z vaničky či športového kočiara dohora. Každý list stromu si mohla ohmatať so mnou, v zoo videla na zvery rovnako ako my...
2 poďakovania
monhla
26. jún 2013

Šatka je super

Na šatku som sa odhodlala až keď mala moja druhorodená pol roka a odvtedy ma trápi jediné ... PREČO som sa neodhodlala skôr :-(
Úväz som s pomocou youtube zvládla na 3x (tu bolo staršie dieťatko výhodou) a odvtedy sa nosíme.
- Cesta k pani doktorke sa skrátila o 2/3 - cez poľnú cestu so šatkou krásna prechádzka, s kočíkom horor.
- Do našej jedinej lekárne vedú 4 schody a úzke dvere a so šatkou je to pohoda aj s dvomi deťmi.
- Cestovanie vlakom, prestupovanie, podchody so schodmi, prestup na autobus, trolejbus .... nič nemožné a ešte môžem držať za ruku aj staršiu.

.... mohla by som písať do nekonečna, ale kto neskúsi, ten nepochopí. Tak hor sa na nákup šatky (či iného ergonomického nosiča) a skúste si to sami :-) NEOĽUTUJETE
1 poďakovanie
veronika1610
25. jún 2013

Nič ťažké!

Ja len píšem pre všetkých, čo sa obávajú, či to budú vedieť viazať - všetko potrebuje trocha cviku, ale je to ľahšie ako šoférovať :-D Ja som začínala s pevnou (nič iné ešte nebolo), na 10x bol úväz dokonalý :-)
3 poďakovania
henina251
22. jún 2013

Šatku miluje!!!

Ahojte, ja budem písať v skratke. Moj malý nechcel byť od 4 týždňov v zavinovačke. Odkopával sa a veeeľmi plačkal. Nenútila som ho. Mali sme kúpenú šatku (Je Porte Mon Bebe) a sme maximálne spokojní. Spinkáva iba tam, samozrejme okrem noci. Je oveľa kľudnejšie a spokojnejšie dieťa..

Dosť čo dieťa vytrhnú po pôrode matke, a ešte nemá byť pri nej ani počas života??? Keby toto v pôrodnici spravili hociktorej matke v prirode, svoje mláďa odvrhne. Ale mi sa nadovšetko ľúbime. Po pôrode sa k sebe len a len túlime.. a nech si myslí kto chce čo chce, že malý bude rozmaznaný... nie je to pravda. Dokáže sa aj sám pohrať a vydrží na rukách iných ľudí. Takže šatku len a len odporúčam... s kočiarom sa všade nedostanete (schody), ale šatka je naozaj praktická.
4 poďakovania
kristusko
18. jún 2013

Nosenie bábätka

Veľmi dlho som sa rozhodovala akú šatku si kúpiť. A tak som sa pýtala a skúšala. A nakoniec mi prišla tá správna do rúk, správna pre mňa:) Mám túto značku :Je port mon bebe, a som nadmierne spokojná. Ak si ju raz uviažem, viem v nej byť aj celý deň. A len vkladať a vykladať:) Prekrásne video na youtube, ktoré má dostalo. Aj bábätku sa tam páči:)
0 poďakovaní
blumka
18. jún 2013

Naše šatkovanie

Ja šatku odporúčam všetkymi desiatimi. Naša rodina patri medzi tie cestovateľské, a preto sa nerada vzdávam našich výletov len kvôli rôznym bariéram, ktoré všade číhajú na kočiare. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo som si kúpila šatku. Tento víkend sme navštívili Bojnický zámok. Najmladší člen rodiny si spokojne spal v šatke, kým sme my ostatní čakali cez 2,5 hodiny v rade. Prespala aj 1,5 hodinový program na zámku. So šatkou som zdolala aj povestných 200 schodov do zámockej veže s tromi deťmi.
Šatka nam pomáha aj pri večernom plači a je to aj najjednoduchší a najrýchlejši uspávaci prostriedok.
So šatkou chodím pre svoje staršie deti do škôlky a nemusím sa báť, že mi niekto maličku zobudí v kočiari, keď ideme na ihrisko a tiež je to obrovská výhoda mať obe ruky voľné pre staršie deti, ktoré treba vysadiť na hojdačku, pohojdať alebo im pomôcť s niečim iným.
8 poďakovaní