Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Batoh do školy

Batoh do školy neslúži len deťom navštevujúcim školu. Slúži aj pre deti predškolského veku, ktoré chodia vo svojej škôlke na výlety, do krúžkov a potrebujú so sebou nosiť väčšie množstvo nevyhnutných vecí. Batoh je pre dieťa po zdravotníckej stránke vhodnejší ako rôzne tašky, ktoré sa nosia cez rameno. Je vhodnejší ako obyčajné igelitky do ruky.

Batoh do školy by mal mať dobrú anatomickú ergonómiu, ktorú zaručia kvalitní a značkoví výrobcovia na rozdiel od batohov lacnejších, i keď farebnejších, s modernými obrázkami. Pri výbere vhodného batohu do školy by sa rodičia mali spýtať aj na názor dieťaťa. Majú zistiť, ktorý batoh by sa mu páčil, akú farbu by si vybral, aké doplnky sa k batohu dajú dokúpiť. Dieťa tak bude mať k vybranému batohu lepší vzťah ako keď dostane batoh do školy, ktorý sa mu nepáči a nie je podľa jeho predstáv.

Výber batohu do školy

Pri výbere vhodného školského batohu by sa rodičia mali zamerať na jeho:

 • Veľkosť - výška batohu by mala byť do dĺžky detského chrbta.
 • Variabilné nastavenie popruhov - batoh by mal mať voliteľne nastaviteľné popruhy pre rôzne veľké deti.
 • Pásy - batohy by mali mať aspoň prsný pás. Vhodný je aj pás bedrový.
 • Objem batohu - mal by zodpovedať tomu, k čomu bude dieťaťu batoh slúžiť.
 • Hmotnosť - prázdny batoh by mal byť čo najľahší.
 • Vybavenosť batohu - viac vreciek, nevyhnutné reflexné pásy, nezadrhávajúcie sa zapínanie, nepremokavosť batohu, pláštenka na batoh.

Veľkosť batohu do školy

Výška batohu by nemala byť väčšia ako je detský chrbát. Batoh by nemal ani hore a ani dole presahovať. Zároveň by mal byť batoh pre dieťa pohodlný, nemal by po chrbte kĺzať, vybočovať do strán, tlačiť.

Popruhy batohu do školy

U školského batohu je nevyhnutné, aby bola dĺžka ramenných popruhov nastaviteľná kvôli rastu dieťaťa. Nastaviteľné by mali byť tiež nevyhnutné prsné popruhy, ktoré zaistia stabilitu batohu na chrbte dieťaťa. Výhodou batohu je, keď má aj nastaviteľné bedrové popruhy.

Objem a hmotnosť batohu do školy

Objem batohu sa udáva v litroch. Batoh by mal byť dostatočne veľký, aby sa do neho vošlo všetko, čo bude dieťa potrebovať. Rodičia by mali pri výbere batohu zohľadniť tiež jeho celkovú hmotnosť. A aj to, že keď sa batoh naplní, dieťa bude musieť plný a ťažký batoh nosiť do školy alebo na výlety. Váha batohu by mala byť maximálne 12 - 15% z hmotnosti dieťaťa. Je preto dobré, aby rodičia dohliadali na prípravu vecí do školy.

Pre predstavu, do batohu malého dieťaťa, aby bol zachovaný váhový limit, sa dá schovať pitie, malá desiata, mikina alebo tepláky pre prípad chladu a menšie hračka.

Vybavenosť batohu do školy

Detský batoh nielen do školy, ale aj na výlety, by mal mať niekoľko praktických a nevyhnutných detailov:

 • Anatomický tvar a strih batohu, ktorý zaistí dobrú stabilitu batohu pri jeho nosení.
 • Väčšie množstvo vreciek na drobnosti vrátane vonkajšej sieťky na fľašu.
 • Dostatočné množstvo reflexných prvkov na prednej časti batohu, tak aj na jeho oboch bočných častiach (vhodný pri prechádzaní dieťaťa za zníženej viditeľnosti cez prechod).
 • Kvalitné zipsy, ktoré sa nezadrhávajú.
 • Nepremokavosť batohu, batohy vybavené pláštenkou.

Video (CZ): Ako vybrať školskú tašku?

Súvisiace články

Viac o batohu do školy na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. https://web.archive.org/web/20160220062916/http://www.skibi.cz/detske-batohy-jak-vybirat/
 2. http://www.batohy-skolni.eu/katalog.php?typ=10805
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s batohom do školy

Máš skúsenosť s batohom do školy?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť