Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

I-Size

I-Size je nová európska norma pre autosedačky2 označená ECE R129, ktorá nadobudla účinnosť 9. júla 2013. Existujúce normy ECE R44 stále zostávajú v platnosti (dátum ich zrušenia by mal byť stanovený v nasledujúcich rokoch) a je možné podľa nich autosedačky ďalej vyrábať a predávať. Sú stále veľmi bezpečné. Cieľom ale je, aby nové autosedačky boli vyrábané podľa i-Size normy. Novo vyrábané automobily majú mať sedadlá pripravené pre umiestnenie i-Size autosedačiek.

Prečo bola zavedená norma i-Size

Súčasné normy ECE R44 nezahŕňajú testovanie bezpečnosti dieťaťa pri bočnom náraze a povoľujú pútať deti proti smeru jazdy už od 9 kg. Pri testoch bočných nárazov s novými figurínami Q série s väčším množstvom senzorov bolo zistené, že vzhľadom k relatívnej veľkosti hlavy je vhodné deti pútať proti smeru jazdy až do 15 mesiacov a lepšie chrániť hlavu, krk a životne dôležité orgány dieťaťa.

Cieľom normy i-Size je predovšetkým zvýšenie ochrany detí pri dopravných nehodách. Jednoduchší by mal byť aj výber vhodnej autosedačky pre dieťa. Bude potrebné orientovať sa podľa výšky dieťaťa, nie podľa jeho hmotnosti. I-Size autosedačka musí pasovať do každého automobilu vyrobeného podľa i-Size normy. Vzhľadom na použitie systému Isofix je jednoduchšie aj pútanie i-Size autosedačky do vozidla. Znižuje sa tak riziko jej zlého umiestnenia vo vozidle.

Video (ENG): Autosedačky podľa normy i-Size

Čo musí v súčasnosti spĺňať i-Size autosedačka

 • je vybavená systémom Isofix,
 • má vnútorné bezpečnostné viacbodové pásy,
 • je určená pre deti od narodenia do 105 cm (teda približne do 4 rokov), veľkosť autosedačky sa uvádza podľa dĺžky dieťaťa, nie podľa hmotnosti,
 • do 15 mesiacov sa má dieťa pútať proti smeru jazdy,
 • spĺňa predpísané crash testy aj pri bočnom náraze,
 • vrátane dieťaťa váži maximálne 33 kg.

Typy i-Size autosedačiek

 • BeSafe iZi Kid i-Size
 • Joie i-Anchor
 • Maxi-Cosi 2way Pearl

Viac o i-size na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.i-size.org.uk/
 2. https://en.wikipedia.org/wiki/Child_safety_seat
 3. http://www.slideshare.net/GoodEggSafety/what-is-isize
 4. http://www.anec.eu/attachments/ANEC-TRAF-2012-G-034.pdf
 5. http://www.eshopbaby.cz/i-size-nova-norma-pro-autosedacky/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s i-Size

Máš skúsenosť s i-Size?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť