Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Viazanie pevných šatiek

Viazanie pevných šatiek sa líši podľa veku dieťaťa, pohodlia a potrieb nosiča, dĺžky šatky a situácie, za ktorej je priviazanie použité. Vždy je ale potrebné dbať na vhodnosť použitia podľa veku, stupňa motorického vývoja1, na správnu ergonomickú polohu dieťaťa pri nosení9 a na dostatočné dotiahnutie viazania. Vplyv na výber viazania má aj postupný psychický a sociálny vývoj dieťaťa, jeho povaha, živosť a jeho pocity. Ďalej či preferuje nosenie v kolíske alebo vertikálne, na bruchu či chrbte nosiča, na chrbte nosiče nízko alebo vysoko.

Viazanie na brucho

Kríž s kapsou vnútri

Toto viazanie je vhodné už od narodenia, pretože je veľmi pevné. Dá sa veľmi dobre dotiahnuť aj na malé bábätko a pretiahnutím pruhu látky možno zafixovať bábätku hlavičku. Prípadne je možné fixáciu vykonať vložením narovno zložené látkové štvorcové plienky medzi šatku (kapsu) a ramienka, krk a hlavičku bábätka. Viazanie možno použiť aj pre staršie deti, pretože dobre roznáša váhu, jediné parametre sú, aby nosiče nebolela chrbát a aby cez dieťa videlo. Treba šatku s dĺžkou minimálne 4,5 až 5m, podľa konfekčnej veľkosti nosiča.
Video


Kolískové viazanie

Tento typ viazania je vhodný už od narodenia, ale iba pre bábätka so správne sa vyvíjajúcimi bedrami. Pri nosení je potrebné striedať strany, ako kvôli motorickému vývoji dieťaťa, tak kvôli jednostrannej záťaži chrbta nosiča. Existuje rad kolískových viazaní. Od tých jednoduchých z krátkych šatiek a až po kolísku v kríži s kapsou a kolísku v dvojitom kríži, kedy je nutné použiť šatku dlhú aspoň 4,2 až 4,7 m. Existujú ale aj bábätká s dobrým vývojom bedier, ktoré je možné nosiť iba vo vertikálnych viazaniach, pretože umiestnenie do kolískového neznášajú. Jedná sa predovšetkým o bábätká trpiace refluxom, kolikami a bábätká s vyšším svalovým napätím.
Video


Dvojitý kríž

Jedná sa o dostatočne nosné a váhu dieťaťa dobre roznášajúce viazanie. Je ale voľnejšie než kríž s vreckom vnútri. Je vhodné teda až pre deti, ktoré dobre držia hlavičku a majú (pasením koníkov a najlepšie aj pretáčaním z chrbta na bruško) dostatočne spevnené svaly trupu. Možno viazať zo šatky s dĺžkou okolo 4m alebo dlhšej. Ak dieťa v šatke zaspí, je možné mu hlavičku zaistiť jedným z pruhov látky.
Video

Klokan

Toto viazanie je náročnejšie na správne dotiahnutie. Je vhodné pre deti, ktoré už dobre držia hlavičku. Pri zaspaní dieťaťa neposkytuje možnosť zaistenia hlavičky. Je potrebné použiť šatku dlhšia ako 3,7 m, alebo šatku od 4,2 až 4,7 m, ak chcete zmierniť otlaky na nožičkách bábätka a viazanie spevniť pomocou Lexi twistu.
Video

Viazanie na bok

Kríž na bok

Vzhľadom k jednostrannej záťaži nosičového chrbta je možné používať ho pre kratšie nosenie detí, ktoré samé udržia hlavičku. Po zaspaní ju možno zabezpečiť pruhom látky šatke. Uviazanie je pomerne jednoduché a rýchle, je potrebné šatka dlhý aspoň 3,5 m.

Koník (rebozo)

V tomto viazaní je možné nosiť deti, ktoré už dobre udržia hlavičku. V prípade zaspania dieťaťa nemožno hlavičku zabezpečiť. Hodí sa skôr pre kratšie nosenie, pretože dochádza k jednostrannej záťaži chrbta nosiča. Alternatívou pretočenie šatke pod ramenom nosiča je použitie posuvného uzla, čo uľahčuje doťahovanie. Obe varianty možno uviazať z šatiek už od dĺžky 2,5 m, pre živšie deti alebo pre dlhšie nosenie možno úväz spevniť Lexi twistom, potom je ale treba použiť dlhšiu šatku.
Video

Slučka na bok

Viazanie je použiteľné pre deti, ktoré už veľmi dobre držia hlavičku. Vzhľadom k jednostrannej záťaži chrbta nosiča je, rovnako ako ostatné viazania na bok, vhodný skôr pre kratšie nosenie. Spiacemu dieťaťu nemožno zaistiť hlavičku. Slučku na bok možno uviazať zo šatky o minimálnej dĺžke okolo 4,2 m. Pri použití dlhšej šatky je možné úväz spevniť Lexi twistom.
Videá

Klokan na bok

Jedná sa o viazanie vhodné pre deti, ktoré samy udržia hlavičku. Tá tu nejde pri spánku zabezpečiť. Hodí sa pre kratšie nosenie, pretože jednostranne zaťažuje chrbát nosiča. Možno uviazať zo šatky dlhej viac než 3 m.
Video

Viazanie na chrbát

Spredu na chrbát nosiča možno dieťa nahodiť viacerými spôsobmi - cez rameno, cez bok alebo cez hlavu. Aj keď nahodenie cez hlavu nosiča môže vyzerať až desivo, keď je dieťa chvíľku hlavou dolu, je veľmi bezpečné a zvyčajne dieťa aj mamičku baví. Navyše sa pomerne ľahko dosiahne dostatočné podhrnutie materiálu šatky pod zadoček dieťaťa a symetrického umiestnenia dieťaťa na chrbte nosiča.
Video

Batoh

Toto vertikálne viazanie je pomerne jednoduché a dovoľuje uviazať dieťa, ktoré samo dobre udrží hlavičku v rôznych výškach na nosičovom chrbte. Samostatne sediace dieťa možno dokonca uviazať aj tak vysoko, že vidí nosičovi cez rameno. Zabezpečenie hlavičky spiaceho dieťaťa je ale pomerne problematické. Základný variant s roztiahnutými alebo stiahnutými pruhmi možno uviazať už zo šatky okolo 3,5 m. Na nosenie pohodlnejšie, ale náročnejšie na dĺžku šatky (treba podľa konfekčnej veľkosti nosiča šatku s dĺžkou aspoň 4,2 až 5,2 m) je zakončenie viazania na prsiach nosiča tzv. Tibeťanov. Avšak ani tak batoh nedosahuje pohodlnosti dvojitého hammocku.
Videá


Dvojitý (double) hammock

Jedná sa o náročnejšie viazanie, a to ako na prevedenie viazania, tak na dĺžku šatky (podľa konfekčnej veľkosti nosiča treba šatka s minimálnou dĺžkou 4,7 až 5,2 m). Ide o vysoko pohodlné nosenie aj ťažších detí po dlhšie časové úseky. Dieťa nemožno uviazať tak vysoko, ako je to možné v prípade batohu. Double hammock je vhodný pre deti, ktoré už samy držia hlavičku. Po zaspaní dieťaťa je možné zaistiť hlavičku jedným z bočných pruhov.
Video

Súvisiace články

Viac o nosení detí v pevných šatkách na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. Mgr. Věra Kalousková: Vázání pevných šátků na nošení dětí
  2. http://www.didymos.cz/noseni-deti-v-satku/uvazy/
  3. http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=15
  4. http://www.youtube.com/user/vonzino1
  5. http://www.youtube.com/user/definitiv1
  6. http://www.youtube.com/user/7mok
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s viazaním pevných šatiek

Máš skúsenosť s viazaním pevných šatiek?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť