Ako sa robí kvalitné inteview?

Interview (z francúzskeho entrevue, prenesené do anglického inter a view) je rozhovor, ktorý má za cieľ získať potrebné informácie. Používa sa hlavne v žurnalistike a je to publicistický a spravodajský žáner.

Pred rozhovorom

Základom rozhovoru by vždy mala byť starostlivá príprava - teda rešerše o spovedanej osobe - a predovšetkým zvolenie témy, stavebného "stromu", smeru, ktorým rozhovor mieniš viesť.

Zásadnou chybou pri vedení rozhovoru je tzv. "Zmnoženie otázok". Niekoľko otázok v jednom otázkovom bloku pôsobí chaoticky a zákonite sa na takú spleť nedá dostať relevantná odpoveď.

Štruktúra rozhovoru

Dá sa povedať, že titulok celého článku je rovnako dôležitý ako rozhovor samotný. Funguje ako reklamný pútač .

Medzititulky oddeľujú jednotlivé tematické "kapitoly" a musia reflektovať ako predchádzajúce časti rozhovoru, tak voľne uviesť čitateľa do nasledujúcej tematiky článku. Rovnako ako hlavný titulok fungujú mezititulky ako pútač , ktorý v dobrom slova zmysle "núti" čitateľa v čítaní pokračovať. Pamätaj na logickú štruktúru rozhovoru, a tam, kde sa mení téma, použi medzititulky.

Kam má rozhovor viesť?

Rozhovor je vo svojej definícii "najvýpovednejším typom informácie". Z interview sa teda musíme v skratke dozvedieť:
Ako sa robí kvalitné inteview?

  • Kto je spovedanou osobnosťou.
  • Akú tému, problém či objav táto osobnosť práve rieši (prípadne všetky tieto faktory spoločne) a tiež náznak budúcej činnosti spovedaniu osoby.
  • V závere rozhovoru by teda malo byť krátke resumé - v otázke aj odpovedi, ktoré môže vzbudiť ďalší čitateľov záujem o spovedanú osobnosť a tému rozhovoru.

Typy rozhovoru

Z hľadiska žánrového, respektíve publicistického, môžete vyšvihnúť hneď niekoľko druhov rozhovoru :

V zábavnom rozhovore sa zaujímate o činnosť, formu alebo udalosť, ale je v podstate jedno, s kým ho robíte - súkromie osoby ide úplne mimo vás.

Opakom je portrétne interview . V ňom chcete danú osobu vykresliť po všetkých stránkach, buď celoživotne, alebo len v rámci určitej doby (napríklad ako herca v Národnom divadle).

Avšak interview môžete napísať aj úplne sami. Také bude fiktívne . Používa sa na ozvláštnenie novinárskeho štýlu. Môžete spovedať nejaké zaujímavé zviera, ale i napríklad mŕtvych ľudí. Dajte si ale pozor, nech o nich viete úplne všetko vrátane vlastnej štúdie povahy!

Tipy

Nestačí sa pýtať, pozorne počúvaj, a keď sa objavia nové informácie, improvizujte , zmeň tému.

Nezabudni, že neoddeliteľnou súčasťou rozhovoru je portrétna fotografia , prípade medailón osobnosti.

<< Späť na Zoznam článkov o blogovaní

Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s Ako sa robí kvalitné interview?

Máš skúsenosť s Ako sa robí kvalitné interview??
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť