Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Klavír

Klavír alebo piano je strunový hudobný nástroj, ktorý môže hrať sólovo, ako sprievodný nástroj, alebo môže byť súčasťou veľkého hudobného orchestra. Zvuk klavíra sa rozoznie pri údere drevených kladiviek do strún, ktoré sa rozochvejú a vydajú požadovaný tón.

Je dôležité sústrediť pozornosť dieťaťa na vzbudenie záujmu o hudbu a o vytvorenie pozitívneho vzťahu k nej, prebudiť predstavivosť a improvizáciu. Hra na klavír je odporúčaná deťom od 7 rokov. Ak rodič vidí u dieťaťa talent, alebo dieťa má o výučbu veľký záujem, môže začať skôr. Nie je však dobré malé dieťa k hre na klavír nútiť. Tým sa mu môže vzťah k nástroju sprotiviť a po nejakej dobe už nebude chcieť klavír ani vidieť.

Ak si rodič neprešiel profesionálnou výučbou a neovláda techniku ​​hry na klavír veľmi dobre, rozhodne by sa do výučby svojho dieťaťa nemal púšťať sám. Ak si dieťa zafixuje zlú techniku ​​hrania, alebo držania ruky, bude sa to neskôr len ťažko odúčať. Je dobré nájsť učiteľa, ktorý vie deti k hre na klavír dobre motivovať.

Druhy klavíra

 • Krídlo - dĺžka klavírneho krídla môže mať od 1,5 až do 3 metrov. Krídlo je vhodné len do veľkých koncertných sál, kde sa zvuk vďaka veľkému priestoru krásne rozoznie. Vďaka väčšiemu priestoru sú struny umiestnené vedľa seba a kolmo ku klavíru.
 • Pianíno - vďaka nízkym nákladom a menším nárokom na priestor je pianíno vhodné do domácností a tiež do hudobných škôl. Struny sú v pianíne vďaka menšej veľkosti umiestnené zvisle.
 • Elektronické piano - hlas piana je nahradzovaný reprodukovaným zvukom.

Stavba klavíra

Skriňa

V skrini je uložený klavírny mechanizmus, struny a ozvučovacia doska. Liatinový rám tvorí výstuž skrine.

Ozvučovacia doska

Ozvučovacia doska je vyrábaná zo smrekového alebo jedľového dreva. Čím je drevo kvalitnejšie, tým je kvalitnejší vydávaný tón klavíra. Ozvučovacia doska prijíma tóny zo strún, zosilňuje ich a dodáva im potrebnú farbu.

Klaviatúra

Klaviatúra je tvorená bielymi a čiernymi klávesmi. Keď sú stláčané, vydáva klavír či piano požadovaný tón. Súčasné klavíre majú 88 kláves (52 bielych a 36 čiernych). Ich počet je u veľkých koncertných klavírov vyšší. V jednej oktáve je bielych klávesov 7 a hrajú celé tóny (CDEFGAH). Zvyšných 5 čiernych klávesov hrá poltóny. Predtým boli biele klávesy vyrábané zo sklonoviny a čierne z ebenového dreva. V súčasnej dobe sa nahrádzajú rôznymi umelými materiálmi.

Pedále

Dva až tri pedále sú umiestnené v spodnej časti klavíra

 • Pravý pedál - ovláda dusítka všetkých strún, ktoré zabezpečujú preznievanie tónov.
 • Ľavý pedál - pri hraní udrie kladivko iba do dvoch strún a zvuk je preto tlmený.
 • Prostredný pedál - ovláda dusítka len tých strún, ktoré boli v čase zošliapnutia pedálu stlačené. U piana funguje prostredný pedál na tlmenie zvukov.

Starostlivosť o klavír

Klavír či piano by mal mať svoje stále miesto. Časté sťahovanie môže spôsobiť poškodenie a uvoľňovanie klávesov či rozlaďovanie strún. Klavír by mal byť umiestnený inde ako u obvodovej steny a ďalej od kúrenia. Miesto na vytvorenie piana by malo byť bez vlhkosti a bez vysokých zmien teplôt.

Ak dôjde k rozladeniu piana, musí sa zavolať odborník, aby dobre naladil. Je to tzv. ladič pián.

Známe značky klavírov a pián

 • Americký Steinway & Sons
 • Berlínsky Bechstein
 • Český Petrof - patrí medzi najväčšieho európskeho výrobcu pián
 • Taliansky Fazioli
 • Londýnsky Broadwood
 • Parížsky Erard
 • Viedenský Bösendorfer

Video: Mladá slečna hrá na klavír

Súvisiace články

Viac o klavíri na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Klavír
 2. https://web.archive.org/web/20150423051421/http://klaviry-piana-pianina.eod.cz/
 3. http://www.zussabinov.sk/dokumenty/osnovy/ucebne_osnovy_pre_1_roc_zus_spolu.pdf
 4. http://www.musicana.sk/hudobna-akademia/hudobne-kurzy-pre-deti/
 5. http://www.piano-klavir.cz/kdy-zacit-hrat-na-klavir/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s klavírom

Máš skúsenosť s klavírom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť