Vreckové

Vreckové - peniaze na drobné výdavky. Dieťa by malo využívať vreckové pre svoje potreby a na osobné mimoriadne výdavky. Za známky v škole nie je odborníkmi odporúčané dávať vreckové, keďže dieťa sa učí samé pre seba. S vreckovým by to rodič nemal preháňať, aby sa nestalo, že dieťa si nebude vedieť určiť hranice túžob a nezíska cit pre realitu.

Odporúčaná výška vreckového odborníkmi

  • deti v predškolskom veku 60 až 70 centov týždenne,
  • 6 až 7 ročné deti by mali dostať 1- 2 eurá,
  • starší školáci 3 eurá,
  • stredoškoláci 10 eur na mesiac.

Dieťa má v domácnosti a v rodine všetko čo potrebuje. Je dôležité, aby si rodič a dieťa určili jasné pravidlá ohľadom poskytovania vreckového a dodržiavali ich. Predškolákov je dôležité učiť finančnej zodpovednosti, lebo tí už vnímajú cenu peňazí. Ak si dieťa minie vreckové skôr, ako by malo dostať ďalšie peniaze, rodič by im nemal dať nič navyše. Dôležité je, že dieťa by nemalo dostávať peniaze za domáce práce. Môže sa stať, že rodičovi nepomôže, pokiaľ mu za prácu nezaplatí. Skôr ako dieťa začne s peniazmi riadne hospodáriť, malo by rodičovi nosiť doklady - bloky o veciach, ktoré z vreckového nakúpilo. Dieťa ľahšie pochopí hodnotu peňazí, proces míňania a plánovania výdavkov, ak sa doma o peniazoch bude s rodičmi a súrodencami otvorene rozprávať.

Väčšinu návykov, ktoré má rodič, preberá aj dieťa. Je dôležité byť opatrný a hlavne byť vzorom v hospodárení a v každodennom živote svojmu dieťaťu.

Súvisiace články

Viac o vreckovom na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://zena.sme.sk/c/4936809/vreckove-ma-mat-pravidla.html
  2. https://web.archive.org/web/20130410035831/https://partnersgroup.sk/vreckove-pre-deti-7
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s vreckovým

Máš skúsenosť s vreckovým?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť