Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Prechádzky s novorodencom

Na prechádzky s novorodencom existuje viacero názorov. Niektorí zastávajú názor, že s novorodencom1 možno chodiť na prechádzky už po prepustení z pôrodnice. Iní odporúčajú ísť na prvú prechádzku s bábätkom až na 7. - 14. deň po príchode domov.

Prechádzky s novorodencom

Je dôležité bábätko na prvú prechádzku pripraviť. Ako prvý kontakt s "vonkajším svetom" úplne postačí aj pobyt pri otvorenom okne, či v kočíku na balkóne. Dieťa treba samozrejme vhodne obliecť. Pre bábätko je to zmena. Prvé dni by malo byť na vzduchu len niekoľko minút, postupne čas predlžovať.

Prechádzky s novorodencom

Pozitíva pobytu vonku

Je dobré ísť na prechádzku s novorodencom na miesta, kde sa nepohybuje veľké množstvo ľudí, kde nie je dieťa vystavené veľkému ruchu, či škodlivinám. Pre novorodenca je dôležitá čiapočka na hlavičke, keďže hlavička je miestom, kde dochádza k veľkým tepelným stratám. Či dieťaťu nie je zima alebo naopak, nie je príliš oblečené zistíme na zátylku, ktorý by nemal byť studený, ale ani horúci a mokrý.

Deti s teplotou2 nad 38 °C von neberieme.

Ako pripraviť dieťa na prechádzku v zime

Pobyt na čerstvom vzduchu je pre deti veľmi dôležitý aj v zime. Zdravé dieťa by malo stráviť vonku každý deň minimálne dve hodiny počas celého roka. Novorodenci sú však výnimkou. Tí ešte nemajú vyvinutú správnu termoreguláciu, ich pokožka a sliznice sú na nízke teploty veľmi citlivé. Preto nie je vhodné chodiť s nimi počas vysokých mrazov na prechádzky.

V chladnom počasí je vhodné obmedziť dĺžku pobytu vonku maximálne na hodinu dopoludnia a hodinu popoludní.

Prechádzky s novorodencom v zime

Osobitnú starostlivosť pred nízkymi teplotami potrebujú však aj dojčatá, ktorými sa označujú deti staršie ako 1 mesiac. Dôležité je, aby bolo dieťa dostatočne oblečené, do viacerých vrstiev odevov. Ak sa k mrazu pridá aj silný vietor, s bábätkom radšej von nechoďte.

Pri holomraze je teplotná hranica pre pobyt dojčaťa vonku -3 stupne Celzia, ak je nasnežené -5 stupňov Celzia.

,,Holomráz pod mínus 10 stupňov Celzia, resp. kombinácia mrazu a silného vetra môže deťom spôsobiť omrzliny, alebo podráždiť sliznice dýchacích ciest a spôsobiť tak respiračné ochorenie," hovorí docentka MUDr. Jana Hamade, PhD., vedúca odboru hygieny detí a mládeže Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Ako dieťa obliecť do mrazivého počasia?

Vraví sa, že neexistuje zlé počasie, len zlé oblečenie. Pri mínusových teplotách by rodičia mali byť obzvlášť dôslední pri výbere vhodných odevov. Základom je udržať dieťa v teple a v suchu.

Vrstvenie oblečenia

Najdôležitejšou zásadou pri obliekaní dieťaťa do zimného počasia je vrstvenie odevu. Ak vonku mrzne, bábätko by malo mať pod bundou či overalom ešte ďalšie 3 vrstvy:

 • 1. vrstva - na holé telo je najvhodnejšie obliecť jemnú bavlnenú bielizeň s dlhým rukávom, ktorá prilieha k telu, no nie je príliš obtiahnutá. Vždy by pod oblečením malo ostávať trochu vzduchu, vďaka čomu bude zaistená tepelná izolácia
 • 2. vrstva - vhodný je svetrík alebo bundička z flísu.
 • 3. vrstva by mala byť vlnená. Veľmi obľúbená je tzv. merino vlna. Najgeniálnejšou vlastnosťou merino vlny je jej prirodzená termoregulácia. Funguje totiž ako akýsi prirodzený termostat, čím vyniká spomedzi ostatných textilných materiálov, ktoré túto vlastnosť nemajú. Človek sa pri jej nosení cíti veľmi príjemne. U detí vlnené oblečenie zväčša znamená, že detičky sa v ňom nepotia, resp. pot je veľmi rýchlo odvádzaný preč od pokožky, pričom oblečenie dieťatko stále perfektne hreje.

Samozrejmosťou je čiapka, šál, poprípade nákrčník či kukla, teplé rukavice.

Do kočíka dajte pod dieťa teplú deku, ktorá ho ochráni od chladu ako izolačná vrstva. Dieťa zazipsujte do fusaku, ktorý ak nie je nepremokavý, majte v zálohe aj vrchnú vrstvu, ktorá v prípade potreby ochráni dieťa pre snehom.

Ako ochrániť pokožku

V mrazivom počasí dostáva zabrať aj pokožka dieťaťa, ktorá stráca vodu. A tak všetko, čo nechráni oblečenie musí ochrániť krém. Siahnite po mastnejších krémoch, ktoré pomáhajú dopĺňať lipidy. Tvár natrite dieťaťu pätnásť až tridsať minút pred odchodom z domu, aby sa krém dostatočne vstrebal. Na pery použite kvalitné, špeciálne balzamy pre deti.

Mráz nahráva do karát smogu aj chrípke

Teplotná inverzia znamená stav, kedy teplý vzduch sa nachádza vyššie od zemského povrchu ako studený. Aj keď táto situácia je v istom ohľade „nelogická“, stav je to veľmi stabilný, pretože teplý vzduch má nižšiu hustotu, teda sa mu „nechce“ klesať dole. Atmosféra sa následkom toho nepremiešava. Splodiny pochádzajúce napr. z komínov sa potom nerozptyľujú a zostávajú v priestore nad mestom (tzv. zadymovanie). Najvhodnejší čas pre pobyt dieťaťa vonku je napoludnie, kedy teplota dosahuje najvyššie hodnoty. Rodičia by preto mali sledovať informácie o rozptylových podmienkach predovšetkým vo väčších a priemyselných mestách. Ak sa smogová situácia zhorší, je lepšie nechodiť s malým dieťaťom von a výrazne obmedziť či upraviť aj vetranie

Druhým paradoxom je, že chrípkové vírusy mrazy milujú. Väčšina ľudí si myslí presný opak a veria, že ak nastanú poriadne mrazy, bude menej chrípkových ochorení a vírusy "vymrznú". Vírusy chrípky dobre prežívajú práve v mrazoch, v suchom vzduchu sa rozbíjajú na menšie časti a zostávajú v ňom dlhšie. V zime sa okrem toho cievy na sliznici dýchacích ciest sťahujú a vírusy do organizmu preniknú ľahšie. Deti patria počas chrípkovej sezóny k najcitlivejším skupinám, pretože imunita sa u nich ešte len vyvíja, majú inú bakteriálnu flóru ako dospelí. Preto vždy zohľadnite zdravotný stav dieťaťa, respektíve výskyt akútnych respiračných ochorení, či chrípky vo vašom okolí.

Ako pripraviť dieťa na prechádzku v lete

Novorodenec určite nepatrí na priame slnko a treba ho pred ním chrániť. Pokožka novorodeného bábätka je jemná a citlivá, ľahko sa spáli. Pre takto maličké bábätko však nie je ani ten najjemnejší opaľovací prípravok vhodnou alternatívou a je dôležité bábätko slnku nevystavovať. To znamená, že bábätko držíme v tieni, na kočíku je dobré mať slnečnú clonu či slnečník. Určite však neprekrývajte kočík plienkou. Ak sú extrémne tropické horúčavy, odporúča sa ísť na prechádzku skoro ráno alebo podvečer.

Na oblečenie vyberajte ľahké, vzdušné a prírodné materiály. Vhodná je bavlna, bio - bavlna, ľan, ktorý má termoregulačné vlastnosti. Samozrejmosťou je pokrývka hlavy, ak je dieťa chránené kočíkom, slnečníkom či clonou, čiapka nie je nutná.

Video (CZ): Ako obliecť novorodenca na zimnú prechádzku

Viac o prechádzkach s novorodencami na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. https://casprezeny.pluska.sk/clanok/81607/s-novorodencom-prvykrat-vonku-ako-ho-obliect
 2. https://web.archive.org/web/20130903205306/http://www.nutriklub.sk/articles/view/vychadzky-s-novo...
 3. https://www.medinet.sk/clanky
 4. https://najmama.aktuality.sk/clanok/234879/babatko-v-horucom-lete-ako-ho-obliekat-co-pit-a-co-nep...
 5. http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=3680:uvz-sr-ochrate-deti-pred-mr...
 6. https://froggywear.sk/preco-merino/
 7. https://web.archive.org/web/20170416003651/https://spuntik.zoznam.sk/cl/1000723/1622243/Toto-urob...
 8. https://www.noseniedeti.sk/c/detsky-tovar/oblecenie-pre-deti/detske-oblecenie-z-merino-vlny-a-vlny
 9. https://sk.wikipedia.org/wiki/Inverzia_teploty_vzduchu

Použité zdroje obrázkov

 1. https://pixabay.com/sk/dieťa-dievča-malé-tváre-2329600/
 2. https://pixabay.com/sk/materstvo-dieťa-matka-novorodenca-1209814/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s prechádzkami s novorodencom

Máš skúsenosť s prechádzkami s novorodencom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť