Zdravotné problémy novorodenca

Po príchode z pôrodnice domov si postavená pred neľahkú úlohu – zrazu sa musíš postarať o malého človiečika, ktorý s tebou nedokáže otvorene komunikovať, a tvojou úlohou je doslova udržať ho nažive. Predovšetkým, ak ide o tvoje prvé bábätko, môže ťa táto zodpovednosť nemálo vystrašiť. Na aké symptómy u dieťatka striehnuť, ako si poradiť s banálnymi komplikáciami a kedy vyhľadať lekára? Poď sa spolu s nami pozrieť, ako spoznáš, že dieťatko trpí kolikou, či aké kožné problémy sa na jeho telíčku môžu objaviť.

Zdravotné problémy novorodenca

Už v prvých týždňoch života môže bábätko potrápiť niekoľko zdravotných problémov.

Bolesť bruška

  • Bolesť bruška u novorodencov je pomerne častá a dokáže nastúpiť už tretí týždeň od narodenia. Dôvodom je nedostatočné osídlenie bakteriálnej kultúry v črevách, ktorá sa v telíčku bábätka buduje postupne. Dôsledkom toho organizmus nedokáže poriadne stráviť prijaté mliečko a vzniká tak nadmerná plynatosť.
  • Dieťatku tento jav spôsobuje diskomfort až bolesť, čo sa u neho prejaví plačom a nadmerným vylučovaním plynov. V súvislosti s boľavým bruškom u novorodenca sa často spomína i termín dojčenská kolika. Tá, laicky povedané, predstavuje akýsi vyšší level bolestí bruška, pričom je dôležité striehnuť na varovné príznaky.

Dojčenská kolika

  • Kolika u novorodencov sa prejavuje neutíšiteľným dlhým plačom, ktorý trvá viac ako tri hodiny a dieťatko pri ňom celé očervenie v tvári. Na záchvaty plaču nezaberá vôbec nič a opakujú sa väčšinou v podvečerných až večerných hodinách aspoň tri dni v týždni počas minimálne troch týždňov. Aj z toho dôvodu sa môžeš dopočuť o nepísanom pravidle 3-3-3, ktoré symbolizuje práve trojhodinové etapy plaču opakujúce sa minimálne trikrát za týždeň v priebehu troch týždňov.
  • Ďalšími príznakmi dojčenskej koliky sú:
    • dieťatko je nepokojné a nevie zaujať komfortnú polohu,
    • v ľahu na chrbte sa mrví, akoby bolo v kŕčoch, a priťahuje si nôžky k brušku,
    • plač je nesmierne hlasný a ostrý a odlišuje sa od náreku, ktorým bábätko doteraz hlásilo svoje potreby.
  • Dojčenská kolika nie je považovaná za ochorenie, v podstate ide o dôsledok nezrelosti črevného traktu. Prejavy koliky spontánne odznejú do troch mesiacov bábätka, avšak dovtedy musia rodičia vyskúšať možné i nemožné, aby svojmu dieťatku aspoň čiastočne uľavili.
  • Medzi najosvedčenejšie rady patrí masáž bruška a cvičenie s nožičkami – táto metóda napomôže k uvoľneniu nahromadených plynov v črevách, ktoré bábätku spôsobujú bolesť. Ďalej je možné vyskúšať kvapky na zníženie plynatosti či probiotiká a v prípade, že novorodeniatko má problém s vyprázdňovaním a nevylučuje stolicu viac ako dva či tri dni, rodičia môžu vyskúšať aj rektálnu rúrku.
  • Prečítaj si o dojčenskej kolike viac v našom samostatnom článku. Jednotlivé metódy, ako bábätku pomôcť, tam rozoberáme omnoho podrobnejšie:

Dojčenská kolika

Dojčenská kolika (tzv. trojmesačná kolika, v miernejšej verzii tiež ľudovo povedané prdíky) je zvyčajne charakterizovaná ako stav vysokej dráždivosti s náhlym začiatkom i koncom, prejavujúci sa ťažko utíšiteľným plačom, krikom, krútením, kopaním a priťahovaním nožičiek k brušku, napätým bruškom, zatínaním pästičiek , sčervenaním tváre, často tiež dochádza k odchodu plynov a stolice.
Najčastejšie sa používa Wesselova definícia, podľa ktorej je za dojčenskej koliky považovaný krik, ktorý trvá dlhšie ako 3h denne a objavuje sa minimálne 3 dni v týždni. Záchvaty kriku sa zvyčajne objavujú neskoro popoludní a večer.


Grckanie novorodenca

  • Po kojení alebo vypití umelého mliečka často dochádza k tomu, že dieťatko časť mlieka vráti späť. Ide o tzv. odgrckávanie súvisiace s nedostatočne vyvinutým pažerákovým zvieračom, ktorý by mal fungovať ako „záklopka.“ Akonáhle tento sval nefunguje v plnej miere, dochádza k spätnému vracaniu mlieka do hornej časti tráviacej sústavy a dieťa pri odgrgnutí „vyšplechne“ časť prijatej stravy.
  • Téma grckania novorodencov je však pomerne široká a na rodičoch stojí veľká miera zodpovednosti – musia včas odhadnúť, kedy dieťatku občas mliečko len vyšplechne a kedy už ide o vyvrátenie veľkého množstva mlieka. V závislosti od toho sa rozlišujú i pojmy gastroezofageálny reflux a pylorostenóza.

Gastroezofageálny reflux u novorodencov

  • Reflux sa môže dostaviť po každom nakŕmení a jeho príčina spočíva práve v nedostatočnom vyvinutí pažerákového zvierača. Od bežného odgrckávania sa odlišuje predovšetkým tým, že sa objavuje omnoho častejšie, no stále nejde o veľký objem vyvrhnutej stravy a dieťatko i napriek refluxu priberá na váhe. Po približne polroku až roku sa tento stav sám napraví a reflux ustane.
  • Dovtedy môžeš vyskúšať tzv. antirefluxové opatrenia. Radí sa sem napríklad:
    • párminútové nosenie bábätka po ukončení kŕmenia na ramene,
    • jeho polohovanie tak, aby malo v ľahu jemne vyvýšenú hlavičku,
    • bezprostredne po nakŕmení umiestniť bábätko na pár minút na jeho pravý bok,
    • podávanie kvapiek proti refluxu, ktoré zahustia prijaté mliečko.
  • Prečítaj si viac o novorodeneckom refluxe v našom článku:

Gastroezofageálny reflux

Gastroezofageálny reflux (tiež GER, gastroezofágový reflux, gastoezofagálny reflux) je návrat nestrávenej stravy a žalúdočných štiav zo žalúdka, príp. z dvanástnika do pažeráka. Bežne sa GER vyskytuje u dojčiat, ktorý však vymizne do 12. - 18.mesiaca života dieťaťa.

Pylorostenóza

  • Pylorostenóza predstavuje najzávažnejšiu formu vyvrátenia stravy u novorodencov. Tento termín tvoria dva pojmy – pylorus, teda sval, ktorý sa nachádza na spojení žalúdka a tenkého čreva, a stenóza, ktorá pomenúva zúženie. V praxi teda ide o patologické zúženie svalstva, cez ktoré prechádza potrava do tenkého čreva.
  • Na rozdiel od refluxu je potrebné tento stav riešiť operačne, pretože sám od seba sa neupraví a permanentne bráni plynulému prechodu stravy do ďalšej časti tráviaceho traktu. Ak dieťatko trpí pylorostenózou, nepriberá na váhe, má veľké bolesti brucha a prijaté mlieko neodgrckáva, ale vracia prúdom.
  • V prípade, že máš ohľadom tejto témy viac otázok, prečítaj si náš samostatný článok:

Pylorostenóza u detí

Pylorostenóza je ochorenie, ktoré postihuje tráviaci systém najčastejšie u malých dojčiat. Na pylorostenózu u dieťaťa treba myslieť vtedy, ak dieťa opakovane vracia, nepriberá na váhe a je dehydratované. Pylorus je sval, ktorý na nachádza na spojení žalúdka a tenkého čreva. Stenóza znamená zúženie. Čize pylorostenóza je stav, kedy je zúžený sval, cez ktorý prechádza potrava do tenkého čreva.


Stolica dieťatka

  • Dojčené bábätko by malo mať po príchode z pôrodnice domov stolicu o konzistencii praženice, ktorá sa vyznačuje horčicovo žltou farbou. Deti, ktoré sú kŕmené umelým mliekom, môžu mať farbu stolice s jemnou prímesou dozelena – závisí to od konkrétnej značky umelého mlieka.
  • Frekvencia vylučovania stolice takisto závisí od spôsobu kŕmenia – pri dojčení je ťažké povedať, aký interval je požadovaný. Niektoré dojčené deti môžu mať pravidelnú stolicu po každom kŕmení, iné zasa nemusia kakať aj niekoľko dní. Ak sa k tomu nepridruží bolesť bruška či nadmerná plynatosť, je to úplne v poriadku. Deti kŕmené umelým mliekom zväčša majú stolicu omnoho pravidelnejšiu.

Krv a hlien v stolici

  • Výstražným signálom by však mala radikálna zmena stolice – ak sa vpíja do plienky, bublinkuje, výrazne zapácha či je omnoho redšia ako doposiaľ, môže ísť o príznak zápalu žalúdka a čreva. Akonáhle by k tomuto javu u tvojho dieťatka došlo, neváhaj s návštevou pediatra.
  • Ďalším nežiaducim príznakom je prítomnosť hlienu a krvi v stolici dieťaťa. Ak ide o tzv. čerstvú krv, ktorá je červená, môže ísť o dôsledok tvrdej stolice, častého vyprázdňovania pri hnačke či prílišného tlačenia pri kakaní. V takomto prípade dochádza ku prasknutiu cievok v dolnej časti tráviaceho traktu a krv prestáva byť v stolici prítomná, len čo jej sa konzistencia a frekvencia upravia.
  • Omnoho nebezpečnejšie však je, ak ide o čiernu a tmavú krv. Tá signalizuje prítomnosť krvácania v hornej časti tráviaceho traktu, čo by sa rozhodne nemalo zanedbať ani podceniť a dieťatko by mal okamžite vyšetriť lekár.

Stolica novorodenca

Snáď žiadny nastávajúci rodič nie je pripravený na všetko, čo ho príchodom dieťaťa do jeho života čaká. Lusknutím prsta sa zmení celý jeho život – staré priority prestávajú byť dôležité a človeku odrazu záleží na úplne iných veciach. Jednou z takýchto „vecí“ je i to, ako často bude dieťatko kakať. Čo by si mala vedieť o stolici novorodenca a aké výstražné signály v plienke sa môžu objaviť? Aj toto je téma, ktorou ako čerstvý rodič budeš chvíľu žiť, preto si poď prečítať všetko dôležité. 🙂


Neutíchajúci plač

  • Plačom sa bábätko dopytuje po naplnení jeho potrieb. Často však už čerství rodičia nevedia rozlíšiť, či je plač ich drobčeka bežným prejavom nespokojnosti alebo ide o výstražný signál, že sa deje niečo, čo už nie je v poriadku.
  • Ostrý a uši rezajúci krik, ktorý trvá aj niekoľko hodín a nepomáhajú žiadne prostriedky, ktorými si doteraz vedela bábätko upokojiť, môže signalizovať náhle vzniknutý problém. Často ide o koliku, ktorej prejavy vieš čiastočne zmierniť. Avšak ak je plač sprevádzaný aj teplotou alebo horúčkou, nepokojom dieťatka, kašľom či hrčkou nad pupkom, mala by s bábätkom zájsť k doktorovi.
  • Ako si poradiť s plačúcim dieťatkom, ako identifikovať typy plaču a kedy zájsť k lekárovi, sa dozvieš v našom samostatnom článku:

Plač novorodenca

Zdanlivo bezdôvodný a neutíchajúci plač dieťaťa dokáže priviesť do úzkostlivých stavov aj tých najpokojnejších rodičov. Prečo novorodenec plače a ako ho utíšiť? Ako sa bábätko postaví k tomu, ak ho rodičia nechajú „vyplakať,“ a môže byť jeho plač prejavom sebeckosti či nudy? Poď si prečítať o najväčších mýtoch, ktoré sú s detským plačom späté, a zisti, ako rozpoznať aj ďalšie signály, ktoré spolu s plačom prichádzajú.


Nespavosť bábätka

  • Dieťatko, ktoré nespí, potrápi takpovediac všetkých, ktorí s ním žijú v jednej domácnosti. Dôležité je však podotknúť, že spánok novorodenca je nesmierne individuálny a ovplyvňuje ho pomerne veľa faktorov. Zatiaľ čo niektoré deti majú dlhšie spánkové cykly, u niektorých trvá uspávanie dlhšie ako samotný spánok.
  • Časom si bábätko vytvára návyky a po troškách sa prispôsobuje dianiu u vás doma. Ak patríš medzi mamičky, ktorým sa narodil malý nespavec, začni čím skôr s vytváraním režimu. Prvé pokroky však uvidíš až po niekoľkých mesiacoch, preto je dôležité v návykoch zotrvať a myslieť na to, že ide o investíciu, ktorá sa zúročí až po čase.

Kožné ochorenia novorodencov

Zdravá pokožka bábätka sa nemusí nijako špeciálne ošetrovať. Postačí i kúpeľ v čistej vode a ak nie si fanúšikom krémov, miesta na koži, ktoré by sa ti zdali suchšie, môžeš ošetriť troškou bambuckého masla. Iná situácia ale nastáva v momente, ak sa na pokožke vytvorí nejaký kožný problém. A ako môžeš čítať nižšie, kožných ochorení, s ktorými sa môže dieťatko stretnúť, je pomerne veľa.

Novorodenecké akné

  • Akné u novorodenca sa môže objaviť už v prvých týždňoch po jeho narodení. Príčinou je nadmerná aktivita mazových žliaz, ktoré sa zapália a upchajú, až vzniká typická hnisavá vyrážka. Ide o pomerne častý kožný problém novorodencov – vyskytuje sa na tváričke približne u každého piateho dieťatka, a hovorí sa, že ním častejšie trpia chlapci ako dievčatá.
  • Novorodenecké akné nepredstavuje závažný problém a nevyžaduje si liečbu v pravom slova zmysle. Rodičom bábätka prislúcha len úloha pravidelne umývať tváričku vodou a potom ju dôsledne vysušiť. V prípade, že by akné bolo viditeľne zapálené, môžeš namiesto vody použiť na ošetrenie šetrnú dezinfekciu.

Seborea u novorodencov – mliečna chrasta

  • Seborea sa vyskytuje v oblastiach hlavičky, ktoré sú pokryté vláskami alebo chĺpkami – teda na vlasovej pokožke a na obočí. Ide o kožný problém, ktorý nastáva dôsledkom upchania vlasových folikulov mazom a prejavuje sa tvorbou šupiniek. Ak sa seborea alebo seboroická dermatitída objaví u detičiek do troch mesiacov, hovorí sa jej aj mliečna chrasta.
  • Na seboreu, ktorá sa vyskytuje v menších plochách, postačí špeciálny šampón, ktorý kúpiš v lekárni. Ak sú prejavy seborey rozsiahle, odporúča sa použiť kyselinu salicylovú. Konkrétny prípravok sa počas kúpania bábätka nechá pôsobiť niekoľko minút a po umytí sa pristupuje k vyčesávaniu danej oblasti. Dobrým pomocníkom bude jednoradový hrebienok s tenkými zúbkami, ktorý šupinky zachytí a z vláskov šetrne odstráni.

Seborea

Seborea, alebo tiež seboroická dermatitída je ochorením kože, ktoré nie je nákazlivé, neinfekčné a postihuje hlavne pokožku hlavy, tváre a trupu. To sú oblasti ľudského tela, u ktorých dochádza k zvýšenému masteniu vďaka produkcii mazových žliaz.

Potničky

  • Bábätkám sa na koži často robia aj tzv. potničky, teda malé červené fliačiky vytvárajúce zhluky, ktoré sa najčastejšie objavujú v záhyboch jeho telíčka či pod plienkou. K tvorbe potničiek prispieva vlhkosť a môže byť dôsledkom nedostatočného osušenia pokožky po kúpeli, prípadne nepriedušnej plienky.
  • Ak sa potničky objavia aj na telíčku tvojho bábätka, dôležité je udržiavať túto oblasť suchú a pravidelne ju vetrať. Po kúpeli zasa nezabudni poriadne vysušiť záhyby na končatinách či záhlaví a rozhodne tieto oblasti nemaž žiadnymi krémami ani masťami.

Ekzém

  • Ekzém u novorodenca možno charakterizovať ako plôšky suchej a drsnej kože, ktoré môžu mať rôzny priemer – od veľkosti nechta až po trojcentimetrové plochy. Vyskytnúť sa môže na hocijakej časti tela a vždy by ho mal uvidieť lekár, ktorý posúdi stav ekzému a prípadne odporučí i jeho liečbu.
  • Na rozdiel od potničiek, ktoré zanikajú v suchom prostredí, ekzém by sa mal pravidelne premasťovať a potierať vhodným prípravkom, obzvlášť po kúpeli, kedy je ekzematická pokožka náchylná na vysušenie. O výbere vhodného krému alebo mastičky sa poraď s lekárom či lekárnikom.

Kandidóza dutiny ústnej

  • V ústočkách bábätka počas celého dňa zostávajú zvyšky mlieka – či už po kŕmení, alebo dôsledkom refluxu. Ak je mikroflóra v ústnej dutine v nerovnováhe, prítomnosť baktérií z mlieka ju ešte viac naruší. Jazyk a sliznica na líčkach tak môžu byť permanentne pokryté bielym povlakom, ktorý je sám osebe príznakom, že v ústach vznikla kvasinková infekcia. Tento stav by mal vidieť pediater, ktorý posúdi jeho závažnosť.
  • Najzávažnejšie formy kandidózy v ústočkách sa riešia po konzultácii s lekárom antimykotikami, na tie ľahšie zasa zaberá vytieranie úst bábätka čistou gázou. Na prst si obmotáš kúsok obväzu, s ktorým jemne zotrieš povlak a zvyšky mlieka z jazyka a sliznice.

Hemangióm

  • Hemangióm predstavuje silno prekrvený a červený fľak na koži, ktorý vystupuje nad okraj pokožky. Dá sa teda poľahky nahmatať a môže mať rôznu veľkosť – od niekoľkých milimetrov až po niekoľko centimetrov. Bábätko sa s hemangiómom väčšinou už narodí a najideálnejším scenárom je, ak sa počas jeho života postupne zmenšuje, až úplne zanikne.
  • V prípade, že hemangióm zdobí pokožku aj tvojho dieťatka, lekár ti odporučí, aby si ho starostlivo sledovala. Okrem toho, že sa môže postupne zmenšovať, totiž môže i rásť. Ak by bolo hemangiómov viac, prípadne by sa nachádzali na špecifických miestach, môže pediater odporučiť aj kožné, očné a neurologické vyšetrenie alebo sonografické vyšetrenie orgánov.
  • Hemangiómy sa totiž môžu vyskytnúť nielen na koži, ale i na vnútorných orgánoch a práve vývoj a lokalizácia viditeľného hemangiómu dokážu upozorniť aj na prítomnosť toho vnútorného.
  • Prečítaj si o typoch hemangiómov viac v našom článku:

Hemangióm

Má tvoje bábätko hemangióm? Potom máš určite veľa otázok, ktoré ťa môžu znepokojovať. Čo to hemangióm vlastne je a ako vzniká? Kedy lekári zahája rozsiahlejšiu diagnostiku a kedy mu naopak nevenujú zvýšenú pozornosť? Poď si prečítať viac informácií o červených znamienkach na koži, ktoré môžu rásť, no rovnako sa aj spontánne stratiť.


Pupočníková hernia

  • Umbilikálna alebo pupočníková hernia je stav, kedy v oblasti pupčeka nedochádza k dostatočnému zrasteniu tzv. fascií, teda väzív, ktoré obaľujú svaly. Tým pádom je brušné svalstvo v pupkovej oblasti slabšie a pri tlačení na stolicu môžu črevá zostať jemne vyklenuté ponad pupok.
  • Hoci to znie hrozivo, často nejde o závažný problém a črievko, ktoré sa dostalo do pupočníkového vaku, sa dá prstom zatlačiť späť. V drvivej väčšine prípadov sa po niekoľkých týždňoch alebo mesiacoch tento jav prestane objavovať a väzivové obaly sa spontánne zrastú. Výnimočne je potrebný chirurgický zásah, ktorý sa vykonáva najmä do troch rokov dieťatka s cieľom spevniť danú oblasť tak, aby k vyklenutiu črievok nedochádzalo.
  • Závažný problém ale nastáva vtedy, ak dôjde k vyklenutiu čriev a manuálne zatlačenie tejto oblasti nie je možné. V takom prípade ide o nebezpečnú situáciu a je potrebné vyhľadať lekára. Dieťatko sa tak dostane do rúk chirurgov, ktorí vykonajú rekonštrukciu väzív.

Zvýšená teplota a horúčka u novorodenca

  • Bábätko má zvýšenú teplotu vtedy, ak údaj na teplomere presiahne hranicu 37.0°C. O horúčke sa zasa hovorí, ak teplota presiahne 38.5°C. Zvýšenú teplotu či horúčku u novorodencov nemožno podceňovať – ich organizmus totiž ešte nemá naplno vyvinutý termoregulačný systém a veľmi rýchlo by mohlo dôjsť k dehydratácii.
  • Hodnotu nameranej teploty môže často skresľovať aj nesprávny spôsob jej merania. Novorodencom a dojčatám by sa teda mala teplota merať nasledovným spôsobom:
    • Dieťatko by pred meraním nemalo byť zabalené v perinke či v hrubšej vrstve oblečenia. Meraj mu teplotu chvíľku po rozbalení z perinky, aby sa predišlo prehriatiu jeho telíčka, ktoré by mohlo skresliť výslednú hodnotu na teplomeri.
    • Predovšetkým v prvých týždňoch a mesiacoch jeho života nepoužívaj bezdotykové teplomery a zvoľ radšej metódu merania rektálnej teploty. Ak použiješ klasický nedigitálny teplomer, nechaj ho na začiatku sliznice zadočka aj niekoľko minút a od hodnoty, ktorú ti ukáže, odpočítaj pol stupňa. Týmto spôsobom získaš najdôveryhodnejší údaj o aktuálnej teplote jeho tela.
  • Najčastejšie je príčinou zvýšenej teploty u novorodenca sú respiračné ochorenie alebo prebiehajúci zápal, pričom je dôležité dbať o hydratáciu jeho organizmu. Lekára by si mala vyhľadať do dvanástich hodín, ako si po prvýkrát bábätku odmerala zvýšenú teplotu, ktorá spontánne neklesá.

Respiračné ochorenia

Má tvoje bábätko staršieho súrodenca, ktorý práve navštevuje školu alebo škôlku? Potom sa musíš pripraviť i na to, že od neho môže poľahky chytiť nejakú virózu. Novorodenci, ktorí doma súrodenca nemajú, prípadne ich brat či sestra už dávno nie je v predškolskom veku, sa s nádchou alebo prejavmi respiračných ochorení nestretávajú takmer vôbec.

Nádcha

  • Nádcha sa u novorodenca prejavuje zvýšeným výtokom z nošteka, ktorý môže mať zelenkavý nádych. Zatiaľ čo u dospelých samotná nádcha nepredstavuje dôvod na návštevu lekára, u takto malých bábätiek by sa to nemalo podceňovať a mal by ich vidieť pediater.
  • Bábätku s nádchou môžeš po konzultácii s lekárom uľaviť kvapkami na báze morskej vody. Týmto prípravkom potrieš okolie nosnej sliznice a jemne môžeš vytrieť aj vchod nosných dierok. Určite sa vyhni použitiu sprejov do nosa – pre bábätká nie sú vhodné, pretože pri ich aplikácii vzniká veľký tlak.

Kašeľ

  • Akýkoľvek kašeľ u novorodenca je dôvodom na návštevu pediatra, ktorý musí zistiť jeho príčinu. Môže totiž ísť o neškodný a krátkodobý jav, no rovnako aj o symptóm vážnejšej infekcie. V ambulancii sa ťa lekár bude pýtať, či ide o suchý alebo vlhký kašeľ a či si si všimla, že bábätku vytekal sekrét aj z nošteka.

Preležaniny hlavičky

  • Hlavička novorodenca nemá pevnú štruktúru – kosti lebky sú mäkké a poddajné, a tak je dôležité jeho polohovanie v postieľke, aby sa predišlo preležaninám hlavičky. Tie vznikajú dlhodobým tlakom na rovnakú oblasť hlávky, ktorá sa dôsledkom toho deformuje a poddáva tlaku, ktorému čelí. Prípadný výskyt preležaním sa kontroluje pri každej prehliadke u pediatra, ktorý by ti mal zároveň aj poradiť, ako preležaninám predchádzať.
  • Dôležité je pravidelné striedanie polôh, keď bábätko leží. Ak spinká dve či tri hodinky v jednej polohe, určite sa nemusíš báť, že už v takto krátkom čase dôjde k preležanine. Striehni však na to, aby si ho do ľahu neukladala v rovnakej polohe – okrem ležania na temene, sa ho snaž polohovať i na ľavý či pravý bok.
  • Vzniknuté preležaniny sa dajú upraviť buď správnym polohovaním, alebo vám lekár naordinuje nosenie tzv. kraniálnej ortézy.

Zápal očných spojiviek – konjunktivitída

  • Aj novorodenci môžu trpieť zápalom očných spojiviek. Prejavuje sa červenými a podráždenými očkami, pričom výnimočné nie je ani to, ak sa upchajú očné kanáliky. Vtedy slzy dieťatka nevytekajú z vnútorného kútika, ale z vonkajšej strany očiek.
  • Pediater ti v takýchto prípadoch odporučí vhodnú liečbu, pričom antibiotické kvapky sa volia väčšinou až pri opakovanom výskyte konjuktivitídy. Ak sú upchaté aj slzné kanáliky, ukáže ti techniku masáže, ktorou dieťatku dokážeš kanáliky uvoľniť. V drvivej väčšine prípadov si s týmto zdravotným problémom poradí všeobecný lekár, očného lekára bábätko navštívi vtedy, ak sa zápal očných spojiviek pravidelne vracia a predošlá liečba sa ukazuje ako neúspešná.

Dvojité (široké) balenie

  • Balenie naširoko alebo tzv. dvojité balenie považovali generácie pred nami za úplne automatické a novorodencom sa plienka týmto spôsobom kedysi dávala preventívne. Dôvodom bola snaha predísť nesprávnemu vývoju bedrových kĺbov. S nástupom novorodeneckého screeningu, ktorý skontroluje stav kĺbikov dieťaťa sa však dvojité balenie u každého bábätka javí ako kontraproduktívne a nežiaduce.
  • A tak teda na otázku „Baliť či nebaliť naširoko?“ odpoveď znie: Počkať si na odporúčanie ortopéda. V prípade, že screening preukáže nejaké podozrenie, lekár ti odporučí, ako k tomuto nálezu pristupovať.

Balenie na široko

Balenie na široko sa už paušálne neordinuje všetkým novorodencom tak, ako kedysi. Celé generácie detí používali prvé týždne či mesiace po narodení Poštolkove nohavičky. Držali bavlnené plienky, mamy ich balili naširoko, aby sa správne vyvíjali bedrové kĺby.


Video: Ktoré zdravotné problémy sú u novorodencov bežné a ktoré treba riešiť?

rozhovor s MUDr. Martinom Matejkou

Čo všetko vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Starostlivosť o novorodenca

Príchod z pôrodnice domov môže byť obrovským šokom pre celú domácnosť – zrazu máš doma novorodenca, ktorého potreby treba naplniť, no prax ti môže ukázať, že to nemusí byť také jednoduché. Čo novorodenec potrebuje, ako sa na prvý mesiac s ním pripraviť a čo všetko by si si mala zaobstarať? Poď s Modrým koníkom zistiť, ako bude vyzerať spánok tvojho bábätka, kedy ho vziať ho na prvú prechádzku a či mu napríklad strihať nechtíky už v šestonedelí.

Kúpanie novorodenca

Kúpanie novorodenca je témou, ktorej hĺbka čerstvých rodičov zaskočí, až keď sú touto situáciou priamo konfrontovaní. Hoci ti personál v pôrodnici ukáže, ako správne okúpať dieťatko, prvé pokusy o kúpanie v domácom prostredí môžu byť trochu kostrbaté. Ako správne kúpať novorodenca a ako často sa to odporúča? Na čo si dať pozor, potrebuješ nejaké špeciálne pomôcky a aká by mala byť napríklad teplota vody? To (aj mnoho iného) sa dozvieš v našom článku.

Prebaľovanie

Prebaľovanie je spolu s kŕmením jedna z najčastejších rodičovských aktivít minimálne počas prvých niekoľkých mesiacov od narodenia ich bábätka.


Viac o zdravotných komplikáciách novorodencov na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné – pokojne aj približný termín pôrodu. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti so zdravotnými problémami novorodenca

Máš skúsenosť so zdravotnými problémami novorodenca?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke